Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Luleå Gjutarens Vinterspel
2013-01-13
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
9km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 21
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
25:16.151500
85.0p
2
H 21
Daniel Nordebo
Bodens SK
25:30.152900
+14.1300
84.2p
3
H 20
Jacob Engström
Kalix SK
25:34.153300
+18.1700
84.0p
4
H 21
Adrian Bergström
Bodens SK
25:50.154900
+34.3300
83.2p
5
H 21
Karl Edenroth
Piteå Elit SK
26:01.156000
+45.4400
82.6p
6
H 20
Erik Axelsson
Strömnäs GIF
26:41.160000
+1:25.8400
80.5p
7
H 20
Jonas Pettersson
Strömnäs GIF
26:52.161100
+1:36.9500
80.0p
8
H 18
Emil Edman
Luleå Gjutarens IF
27:19.163800
+2:03.12200
78.6p
9
H 21
Erik Oskarsson
Sorsele SK
27:27.164600
+2:11.13000
78.3p
10
H 18
Erik Edman
Luleå Gjutarens IF
27:47.166600
+2:31.15000
77.3p
11
H 20
Mikael Edström
Strömnäs GIF
28:40.171900
+3:24.20300
74.9p
12
H 18
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
30:05.180400
+4:49.28800
71.4p
13
H 20
Henric Öberg
Strömnäs GIF
31:12.187100
+5:56.35500
68.8p
13
D 21
Maria Sundström
Strömnäs GIF
31:12.187100
+5:56.35500
68.8p
15
H 18
Niklas Öberg
Strömnäs GIF
33:07.198600
+7:51.47000
64.9p
16
H 20
Elis Franzén
Haparanda SKT
33:17.199600
+8:01.48000
64.5p
17
D 21
Annika Berggren
Vittangi SK
35:04.210300
+9:48.58700
61.3p
4.5km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 15
Joel Åström
Bodens SK
13:52.83100
2
D 16
Emma Ribom
Kalix SK
14:12.85100
+20.1900
3
H 16
Elias Andersson
Sunderby SK
14:15.85400
+23.2200
4
H 15
Simon Stenberg
Kalix SK
14:31.87000
+39.3800
5
H 15
Jesper Matti
Bodens SK
14:36.87500
+44.4300
6
H 16
Jonatan Ek
Kalix SK
14:43.88200
+51.5000
7
H 15
Albin Larsson
Sunderby SK
14:48.88700
+56.5500
8
H 16
Kevin Roberts
Sävast Ski Team IF
14:52.89100
+1:00.5900
9
H 16
David Nilsson
Sävast Ski Team IF
15:04.90300
+1:12.7100
9
H 16
Edvin Murto
OK Sarven
15:04.90300
+1:12.7100
11
H 15
Viktor Strömberg
Täfteå IK
15:12.91100
+1:20.7900
12
H 16
Erik Pakkala
Sävast Ski Team IF
15:17.91600
+1:25.8400
13
D 18
Hanna Wikman
Gellivare Skidallians IK
15:18.91700
+1:26.8500
60.9p
14
D 18
Julia Virtala
Luleå Gjutarens IF
15:19.91800
+1:27.8600
60.8p
15
H 16
Marcus Karlsson
Norrfjärdens IF
15:21.92000
+1:29.8800
16
H 16
Jakob Fridesjö
Sunderby SK
15:29.92800
+1:37.9600
17
D 16
Johanna Engström
Kalix SK
15:34.93300
+1:42.10100
18
D 18
Ida Sundström
Luleå Gjutarens IF
15:41.94000
+1:49.10800
59.5p
19
H 15
Evert Wester
Jukkasjärvi IF
15:44.94300
+1:52.11100
19
D 18
Lisa Vinsa
Jukkasjärvi IF
15:44.94300
+1:52.11100
59.3p
21
D 15
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
15:50.94900
+1:58.11700
22
D 16
Matilda Jönsson
Sävast Ski Team IF
16:03.96200
+2:11.13000
23
D 16
Ottilia Niemi
IFK Kiruna
16:06.96500
+2:14.13300
24
D 15
Ida Gustavsson
IFK Arvidsjaur SK
16:12.97100
+2:20.13900
25
H 16
Alexander Engman
OK Sarven
16:16.97500
+2:24.14300
26
D 15
Louise Roslin
Norrfjärdens IF
16:19.97800
+2:27.14600
26
D 15
Wilma Lindgren
Kalix SK
16:19.97800
+2:27.14600
28
D 15
Nelly Johansson
Luleå Gjutarens IF
16:25.98400
+2:33.15200
29
H 16
Edwin Bäckström
Norrfjärdens IF
16:27.98600
+2:35.15400
30
D 20
Elin Edman
Luleå Gjutarens IF
16:28.98700
+2:36.15500
56.9p
31
H 15
Markus Norman
Kalix SK
16:38.99700
+2:46.16500
32
D 16
Amanda Mikko
IFK Kiruna
16:39.99800
+2:47.16600
33
D 15
Maria Olofsson
Kalix SK
16:43.100200
+2:51.17000
34
D 18
Karin Nutti Pilflykt
Gellivare Skidallians IK
17:01.102000
+3:09.18800
55.1p
35
H 15
Christoffer Marjeta
Kalix SK
17:03.102200
+3:11.19000
36
D 15
Linnea Fjällborg
Jukkasjärvi IF
17:12.103100
+3:20.19900
37
D 15
Ebba Stenman
Älvsby IF SK
17:26.104500
+3:34.21300
38
D 18
Fanny Andersson
Sävast Ski Team IF
17:30.104900
+3:38.21700
53.7p
39
D 15
Ida Waistedt
Jukkasjärvi IF
18:08.108700
+4:16.25500
40
H 15
David Öberg
Hemmingsmarks IF
18:12.109100
+4:20.25900
41
D 15
Linda Marie Tillstam
Jukkasjärvi IF
18:49.112800
+4:57.29600
Logga in för att slippa de här annonserna
2.5km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 14
Anton Laine
Kalix SK
7:47.46600
2
D 14
Sara Thyni
Kalix SK
8:05.48400
+18.1700
3
H 14
Andreas Karlsson
Norrfjärdens IF
8:07.48600
+20.1900
4
H 14
Anton Murto
OK Sarven
8:08.48700
+21.2000
5
D 14
Matilda Niemi
IFK Kiruna
8:20.49900
+33.3200
5
H 13
Joel Björkman
Kalix SK
8:20.49900
+33.3200
7
D 14
Amanda Lundström
Bodens SK
8:21.50000
+34.3300
7
H 12
Simon Strömberg
Täfteå IK
8:21.50000
+34.3300
9
H 12
Pål Jonsson
Strömnäs GIF
8:25.50400
+38.3700
10
H 13
Filip Öberg
Kalix SK
8:26.50500
+39.3800
11
D 14
Johanna Gustafsson
Norrbotten
8:28.50700
+41.4000
12
H 14
Ludvig Jakobsson
Bodens SK
8:29.50800
+42.4100
13
D 14
Marlene Eriksson
IFK Kiruna
8:31.51000
+44.4300
14
H 13
Emil Eliasson
OK Sarven
8:41.52000
+54.5300
15
D 13
Moa Majbäck
Jukkasjärvi IF
8:50.52900
+1:03.6200
16
H 13
Gleyson Mendez
Bodens SK
8:52.53100
+1:05.6400
17
H 13
Hampus Östlin
Sunderby SK
8:53.53200
+1:06.6500
18
H 12
Axel Flygare
Jukkasjärvi IF
8:54.53300
+1:07.6600
19
D 13
Ebba Larsson
Sävast Ski Team IF
8:57.53600
+1:10.6900
19
H 12
Jesper Lindberg
OK Sarven
8:57.53600
+1:10.6900
21
D 13
Ellinor Jakobsson
OK Sarven
8:59.53800
+1:12.7100
21
D 13
Carolina Westin
Sävast Ski Team IF
8:59.53800
+1:12.7100
23
D 14
Lovisa Fåhraeus
Strömnäs GIF
9:00.53900
+1:13.7200
24
H 13
Rasmus Gunnari
Sävast Ski Team IF
9:02.54100
+1:15.7400
25
D 13
Elsa Christoffersson
Luleå Gjutarens IF
9:03.54200
+1:16.7500
26
H 13
Mattis Brunström
Bodens SK
9:07.54600
+1:20.7900
27
H 13
Elias Forss
Luleå Gjutarens IF
9:12.55100
+1:25.8400
28
H 12
Eelis Murto
OK Sarven
9:15.55400
+1:28.8700
29
D 12
Olivia Norberg
Sävast Ski Team IF
9:20.55900
+1:33.9200
30
D 14
Engla Enlund
Bodens SK
9:21.56000
+1:34.9300
31
H 12
Karl Tuuri
Älvsby IF SK
9:23.56200
+1:36.9500
32
H 13
Viktor Björklund
Luleå Gjutarens IF
9:26.56500
+1:39.9800
32
D 13
Elvira Forslund
Luleå Gjutarens IF
9:26.56500
+1:39.9800
34
H 14
Oskar Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
9:28.56700
+1:41.10000
35
D 13
Rebecca Persson
Luleå Gjutarens IF
9:29.56800
+1:42.10100
36
H 13
Petter Johansson
Sävast Ski Team IF
9:30.56900
+1:43.10200
37
H 13
Albin Norén
Norrfjärdens IF
9:34.57300
+1:47.10600
37
D 13
Hilma Törngren
Sävast Ski Team IF
9:34.57300
+1:47.10600
39
D 14
Elvira Öberg
Hemmingsmarks IF
9:35.57400
+1:48.10700
39
D 14
Kristin Uusitalo
Sävast Ski Team IF
9:35.57400
+1:48.10700
39
D 12
Rebecca Franzén
Sävast Ski Team IF
9:35.57400
+1:48.10700
42
D 14
Sofia Pajala
Strömnäs GIF
9:36.57500
+1:49.10800
42
D 13
Amanda Lundberg
Jukkasjärvi IF
9:36.57500
+1:49.10800
44
H 13
Piotr Klisinski
Luleå Gjutarens IF
9:38.57700
+1:51.11000
45
D 13
Emilia Riekkola
Sävast Ski Team IF
9:42.58100
+1:55.11400
46
D 13
Moa Rundgren
Sunderby SK
9:46.58500
+1:59.11800
46
D 13
Anna Andersson
Hemmingsmarks IF
9:46.58500
+1:59.11800
46
H 12
Jens Eriksson
Norrfjärdens IF
9:46.58500
+1:59.11800
49
D 14
Eida Härkönen
Jukkasjärvi IF
9:51.59000
+2:04.12300
50
D 12
Ellen Gustafsson
Sunderby SK
9:52.59100
+2:05.12400
51
D 14
Emma Gustafsson
Bodens SK
9:57.59600
+2:10.12900
52
H 14
Harald Larsson
Luleå Gjutarens IF
9:58.59700
+2:11.13000
52
H 14
Kevin Nilsson
Luleå Gjutarens IF
9:58.59700
+2:11.13000
52
H 12
Anton Wikström
Bodens SK
9:58.59700
+2:11.13000
55
H 12
Arvid Johansson
Sävast Ski Team IF
10:02.60100
+2:15.13400
56
D 13
Julia Brännström
Sunderby SK
10:06.60500
+2:19.13800
57
D 12
Malin Sundén
Arjeplogs SK
10:07.60600
+2:20.13900
58
D 13
Lovisa Eriksson
Luleå Gjutarens IF
10:14.61300
+2:27.14600
58
D 12
Agnes Uusitalo
Sävast Ski Team IF
10:14.61300
+2:27.14600
60
D 14
Magda Sundén
Arjeplogs SK
10:15.61400
+2:28.14700
60
D 13
Ida Olofsson
Luleå Gjutarens IF
10:15.61400
+2:28.14700
62
D 12
Alma Nelson
Bodens SK
10:16.61500
+2:29.14800
63
H 13
Gabriel Larsson
Luleå Gjutarens IF
10:19.61800
+2:32.15100
63
H 12
Daniel Persson
Strömnäs GIF
10:19.61800
+2:32.15100
65
D 13
Josefine Matti
Bodens SK
10:21.62000
+2:34.15300
66
H 12
Hugo Sundberg
Bodens SK
10:23.62200
+2:36.15500
67
D 13
Therese Hedlund
Sävast Ski Team IF
10:26.62500
+2:39.15800
68
D 12
Nelly Stenman
Älvsby IF SK
10:35.63400
+2:48.16700
69
D 12
Ellen Wikström
Luleå Gjutarens IF
10:39.63800
+2:52.17100
70
D 12
Sara Brännström
Luleå Gjutarens IF
10:44.64300
+2:57.17600
71
D 13
Tyra Karlberg
Arjeplogs SK
10:47.64600
+3:00.17900
72
H 13
David Rosén
Luleå Gjutarens IF
10:51.65000
+3:04.18300
73
D 12
Sofia Westerlund
Hemmingsmarks IF
10:54.65300
+3:07.18600
74
D 12
Lilly Johansson
Norrfjärdens IF
10:59.65800
+3:12.19100
75
D 12
Amalia Söderberg
Sunderby SK
11:31.69000
+3:44.22300
76
H 12
Ludvig Frank
Luleå Gjutarens IF
11:50.70900
+4:03.24200
77
D 13
Amanda Lundbäck
Luleå Gjutarens IF
14:03.84200
+6:16.37500
1.5km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 11
Tobias Snell
Luleå Gjutarens IF
4:45.28400
2
H 11
Viktor Majbäck
Jukkasjärvi IF
4:47.28600
+2.100
3
H 11
Ludvig Fredriksson
Strömnäs GIF
4:59.29800
+14.1300
4
H 10
Theo Mattei
Sävast Ski Team IF
5:28.32700
+43.4200
4
H 10
Henri Murto
OK Sarven
5:28.32700
+43.4200
6
D 11
Saga Törngren
Luleå Gjutarens IF
5:30.32900
+45.4400
6
D 11
Elsa Holmbom
Sävast Ski Team IF
5:30.32900
+45.4400
8
H 11
Pontus Lundholm
Strömnäs GIF
5:32.33100
+47.4600
9
D 11
Hanna Lundberg
Luleå Gjutarens IF
5:33.33200
+48.4700
10
H 11
Albin Åström
Bodens SK
5:34.33300
+49.4800
11
H 11
Martin Lundström
Bodens SK
5:41.34000
+56.5500
12
H 10
Viktor Sundén
Arjeplogs SK
5:51.35000
+1:06.6500
13
H 9
Albert Marjeta
Kalix SK
5:53.35200
+1:08.6700
14
D 11
Cornelia Nilsson
Hemmingsmarks IF
5:54.35300
+1:09.6800
15
D 11
Lisa Ingesson
Strömnäs GIF
5:56.35500
+1:11.7000
16
D 11
Agnes Orädd
Älvsby IF SK
6:02.36100
+1:17.7600
17
H 10
Simon Markström
Luleå Gjutarens IF
6:07.36600
+1:22.8100
18
D 11
Alina Kitok
Luleå Gjutarens IF
6:10.36900
+1:25.8400
18
H 10
Victor Berglund
Bodens SK
6:10.36900
+1:25.8400
18
D 10
Lovisa Fjällborg
Jukkasjärvi IF
6:10.36900
+1:25.8400
21
D 10
Elsa Larsson
Sävast Ski Team IF
6:17.37600
+1:32.9100
22
H 11
Nils Olsson Lasu
Sunderby SK
6:23.38200
+1:38.9700
23
H 11
Jakob Fredby
Luleå Gjutarens IF
6:26.38500
+1:41.10000
24
H 11
Kalle Brännström
Sunderby SK
6:28.38700
+1:43.10200
25
H 11
Einar Furmark
Luleå Gjutarens IF
6:32.39100
+1:47.10600
26
D 11
Klara Gustavsson
Sävast Ski Team IF
6:34.39300
+1:49.10800
27
H 10
André Uusitalo
Sävast Ski Team IF
6:36.39500
+1:51.11000
28
D 10
Wilma Riekkola
Sävast Ski Team IF
6:37.39600
+1:52.11100
29
D 10
Clara Andersson
Norrfjärdens IF
6:38.39700
+1:53.11200
30
D 11
Sally Berglund
Sävast Ski Team IF
6:42.40100
+1:57.11600
31
D 11
Tina Ylipää
Luleå Gjutarens IF
6:48.40700
+2:03.12200
32
H 9
Jesper Lundholm
Strömnäs GIF
6:49.40800
+2:04.12300
33
D 9
Emma Järvenpää Espling
Sunderby SK
6:50.40900
+2:05.12400
34
D 11
Moa Engström
Luleå Gjutarens IF
6:51.41000
+2:06.12500
35
H 10
Arvid Almqvist
Luleå Gjutarens IF
6:56.41500
+2:11.13000
36
D 10
Saga Nelson
Bodens SK
6:57.41600
+2:12.13100
36
D 9
Ella Johansson
Sävast Ski Team IF
6:57.41600
+2:12.13100
38
H 10
David Lauri
Sunderby SK
7:01.42000
+2:16.13500
39
D 9
Ella Turesson
Luleå Gjutarens IF
7:02.42100
+2:17.13600
40
D 10
Lina Ahnlund
Luleå Gjutarens IF
7:04.42300
+2:19.13800
41
H 9
Theo Ylipää
Luleå Gjutarens IF
7:06.42500
+2:21.14000
42
H 9
Oskar Ingvarsson
Luleå Gjutarens IF
7:09.42800
+2:24.14300
43
D 10
Anna Brännström
Luleå Gjutarens IF
7:13.43200
+2:28.14700
44
D 10
Emma Gustafsson
Hemmingsmarks IF
7:20.43900
+2:35.15400
45
D 11
Frida Marklund
Sunderby SK
7:28.44700
+2:43.16200
46
D 11
Tindra Pantzare
Luleå Gjutarens IF
7:33.45200
+2:48.16700
47
D 10
Linnea Antonsen
Sävast Ski Team IF
7:35.45400
+2:50.16900
48
H 9
Martin Lundholm
Luleå Gjutarens IF
7:44.46300
+2:59.17800
49
D 10
Julia Fridesjö
Sunderby SK
7:56.47500
+3:11.19000
50
D 9
Linda Hedlund
Sävast Ski Team IF
8:00.47900
+3:15.19400
51
H 10
Levi Larsson
Luleå Gjutarens IF
8:06.48500
+3:21.20000
52
H 10
Nils Larsson
Luleå Gjutarens IF
8:09.48800
+3:24.20300
53
H 9
Nikolaj Riekkola
Luleå Gjutarens IF
8:13.49200
+3:28.20700
54
D 10
Lovisa Zetterkvist
Luleå Gjutarens IF
8:16.49500
+3:31.21000
55
D 9
Stina Wikström
Luleå Gjutarens IF
8:17.49600
+3:32.21100
56
D 10
Hilda Simu
Luleå Gjutarens IF
8:34.51300
+3:49.22800
57
H 9
Filip Lundberg
Luleå Gjutarens IF
8:38.51700
+3:53.23200
58
H 10
Samuel Lundbäck
Luleå Gjutarens IF
8:54.53300
+4:09.24800
59
H 10
Uno Rantatalo
Luleå Gjutarens IF
9:01.54000
+4:16.25500
60
D 10
Kerstin Rantatalo
Luleå Gjutarens IF
9:02.54100
+4:17.25600
61
D 9
Alva Edin
Luleå Gjutarens IF
10:16.61500
+5:31.33000
62
D 9
Alice Isaksson
Luleå Gjutarens IF
10:47.64600
+6:02.36100
63
H 11
Edvin Kappel
Luleå Gjutarens IF
11:21.68000
+6:36.39500
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)