Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Engelbrektsloppet
2009-02-08
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
60km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Jimmie Johnsson
Eksjö SOK
3:06:01.1116000
82.2p
2
H 21
Ronnie Löf
Högbo GOIF
3:06:04.1116300
+3.200
82.2p
3
H 21
Lars Högnes
Ringkollen Skiklubb
3:06:35.1119400
+34.3300
81.9p
4
H 45
Leif Markfjärd
Brovallens IF
3:09:12.1135100
+3:11.19000
80.4p
5
H 21
Robert Eskelund
Jäderfors SK
3:09:28.1136700
+3:27.20600
80.3p
6
H 21
Gustav Hall
IFK Mora SK
3:12:39.1155800
+6:38.39700
78.6p
7
H 40
Ulf Jansson
Östervåla IF
3:16:55.1181400
+10:54.65300
76.4p
8
H 21
Tobias Westman
Ragunda IF
3:19:18.1195700
+13:17.79600
75.2p
9
H 21
Erik Fabritius
Hiisirasti
3:21:05.1206400
+15:04.90300
74.3p
10
H 35
Nicklas Johansson
City Wolfs SC
3:22:04.1212300
+16:03.96200
73.9p
11
H 40
Magnus Graas
OK Linné
3:22:15.1213400
+16:14.97300
73.8p
12
D 21
Nina Lintzén
Årsunda IF
3:25:50.1234900
+19:49.118800
72.1p
13
H 40
Torbjörn Söder
Brottby SK
3:26:27.1238600
+20:26.122500
71.9p
14
H 45
Mikael Almén
Ryda SK
3:27:27.1244600
+21:26.128500
71.4p
15
H 35
Ulf Haglund
SK Skinnsberg
3:28:42.1252100
+22:41.136000
70.9p
16
H 40
Henrik Johnsson
Hällbybrunns IF
3:30:08.1260700
+24:07.144600
70.3p
17
H 45
Magnus Holmer
Korsnäs IF SK
3:30:58.1265700
+24:57.149600
69.9p
18
H 35
Peter Kindblom
Reijmyre IF
3:31:30.1268900
+25:29.152800
69.7p
19
H 45
Jan Östlund
Valbo Aif
3:31:35.1269400
+25:34.153300
69.6p
20
H 50
Kalevi Penna
Telia IF, Farsta
3:34:46.1288500
+28:45.172400
68.3p
21
H 40
Thomas Wallinder
City Wolfs SC
3:35:10.1290900
+29:09.174800
68.2p
22
H 21
Marcus Bergman
Livgardets IK
3:37:30.1304900
+31:29.188800
67.3p
23
H 21
Tobias Nyhlén
Brovallens IF
3:38:11.1309000
+32:10.192900
67.0p
24
H 35
Nicklas Norling
Malungs IF
3:38:42.1312100
+32:41.196000
66.8p
25
H 50
Björn Lindberg
Öregrunds IK
3:38:44.1312300
+32:43.196200
66.8p
26
H 35
Jörgen Johnsson
Hällbybrunns IF
3:39:14.1315300
+33:13.199200
66.6p
27
H 50
Sven Lystad
Bonbiz SK
3:39:34.1317300
+33:33.201200
66.5p
28
H 45
Kn Owe Jansson
K3 IF
3:40:25.1322400
+34:24.206300
66.1p
29
H 21
Mattias Johansson
IFK Lidingö SOK
3:41:50.1330900
+35:49.214800
65.6p
30
H 40
Johan Furunäs
IFK Mariefred
3:42:35.1335400
+36:34.219300
65.3p
31
H 21
Magnus Lindberg
Hägglunds IOFK
3:43:31.1341000
+37:30.224900
65.0p
32
H 40
Fredrik Hallsten
FK Vittus
3:43:37.1341600
+37:36.225500
65.0p
33
D 21
Karin Vemhäll
Rembo IK
3:43:38.1341700
+37:37.225600
65.0p
34
H 21
Peter Sundén
Huddinge SK LF
3:44:23.1346200
+38:22.230100
64.7p
35
H 35
Anders Stenberg
OK Vivill
3:44:58.1349700
+38:57.233600
64.5p
36
H 40
Lars Johansson
Karbennings GOIF
3:45:01.1350000
+39:00.233900
64.5p
37
H 55
Rolf Lindgren
Brovallens IF
3:45:52.1355100
+39:51.239000
64.2p
38
H 21
Erik Brittus
Sågmyra SK
3:45:55.1355400
+39:54.239300
64.1p
39
H 45
Jan Hollbeck
Bromma Vällingby SOK
3:46:50.1360900
+40:49.244800
63.8p
40
H 45
Peter Åhlen
SK Skinnsberg
3:48:38.1371700
+42:37.255600
63.2p
41
H 35
Martin Eklöf
Björkfors GOIF
3:48:39.1371800
+42:38.255700
63.2p
42
H 21
Marcus Svensson
IK Wilske
3:49:13.1375200
+43:12.259100
63.0p
43
H 40
Robert Lundgren
Hällbybrunns IF
3:49:20.1375900
+43:19.259800
63.0p
44
H 40
Per Olov Andersson
IFK Västerås SK
3:49:21.1376000
+43:20.259900
62.9p
45
H 45
Gunnar Lindahl
Sundbybergs IK
3:50:52.1385100
+44:51.269000
62.4p
46
H 45
Lars-Åke Dickfors
Avesta OK
3:51:49.1390800
+45:48.274700
62.1p
47
H 50
Sven Nilsson
Järnvägsmännens IF
3:51:53.1391200
+45:52.275100
62.1p
48
H 35
Claes Malm
Skogspojkarnas OK
3:52:10.1392900
+46:09.276800
62.0p
49
H 35
Stefan Virtanen
Norbergs SK
3:53:13.1399200
+47:12.283100
61.7p
49
H 45
Gunde Svan
Dala-Järna IK
3:53:13.1399200
+47:12.283100
61.7p
49
H 45
Ferry Grill
Wsv Strobl
3:53:13.1399200
+47:12.283100
61.7p
52
H 40
Ari Hyvönen
Karlslunds IF SF
3:53:42.1402100
+47:41.286000
61.5p
52
H 55
Evert Olsson
Falu IK
3:53:42.1402100
+47:41.286000
61.5p
54
H 40
Anders Boestad
IK Vista
3:54:58.1409700
+48:57.293600
61.1p
55
H 55
Urho Hakso
Norbergs SK
3:55:24.1412300
+49:23.296200
61.0p
56
H 21
Martin Holth Johannesson
IFK Lidingö SOK
3:55:27.1412600
+49:26.296500
60.9p
57
H 35
Joakim Eriksson
Krylbo OK
3:55:37.1413600
+49:36.297500
60.9p
58
H 55
Gunnar Klingberg
Karbennings GOIF
3:55:41.1414000
+49:40.297900
60.9p
59
H 40
Simon Blom
IF Hagen SK
3:56:20.1417900
+50:19.301800
60.7p
60
H 45
Erik Olofsson
Järnvägens IF Hallsberg
3:57:58.1427700
+51:57.311600
60.1p
61
H 55
Ulf Uddbäck
Gävle SK
3:58:29.1430800
+52:28.314700
60.0p
62
H 21
Christoffer Salmén
Sundbybergs IK
3:58:57.1433600
+52:56.317500
59.8p
63
H 45
Stefan Olofsson
Stora Enso Fors SK
3:59:00.1433900
+52:59.317800
59.8p
64
H 55
Jan Molén
Östervåla IF
3:59:09.1434800
+53:08.318700
59.8p
65
H 35
Johan Joelsson
Östervåla IF
3:59:29.1436800
+53:28.320700
59.7p
66
D 21
Anna Elffors
Bergeforsens SK
3:59:51.1439000
+53:50.322900
59.6p
67
H 45
Peter Lundin
Östervåla IF
3:59:54.1439300
+53:53.323200
59.5p
68
H 40
Björn Kölerud
Fagersta OK
4:02:38.1455700
+56:37.339600
58.7p
69
H 21
Oskar Djärv
Rembo IK
4:03:03.1458200
+57:02.342100
58.6p
70
H 45
Stefan Hornebrant
Trollhättans SOK
4:03:08.1458700
+57:07.342600
58.6p
71
H 40
Olle Paulsson
Nacka Värmdö SK
4:03:31.1461000
+57:30.344900
58.5p
72
H 40
Jari Toivanen
IFK Västerås SK
4:03:38.1461700
+57:37.345600
58.4p
73
H 35
Robert Jonsson
Åf SK
4:03:43.1462200
+57:42.346100
58.4p
73
H 40
Jan Eriksson
Östervåla IF
4:03:43.1462200
+57:42.346100
58.4p
75
H 35
Anders Sjöberg
Wedevågs IF
4:04:02.1464100
+58:01.348000
58.3p
76
H 55
Ingemar Ångman
Morgongåva SK
4:04:13.1465200
+58:12.349100
58.3p
77
H 55
Åke Johansson
Rydboholms SK
4:04:19.1465800
+58:18.349700
58.2p
78
H 40
Per Uselius
Storvreta IK
4:04:29.1466800
+58:28.350700
58.2p
79
H 35
Stig Karlsson
IF Start
4:04:56.1469500
+58:55.353400
58.0p
80
H 21
Magnus Ohlin
Knutby IF
4:05:44.1474300
+59:43.358200
57.8p
81
H 35
Robert Malmström
Broby GOIF
4:05:57.1475600
+59:56.359500
57.8p
82
H 45
Anders Ohlin
Knutby IF
4:06:19.1477800
+1:00:18.361700
57.7p
83
H 21
Mattias Fritz
Karlslunds IF SF
4:07:00.1481900
+1:00:59.365800
57.5p
84
H 21
Björn Winell
IK Fyris
4:08:02.1488100
+1:02:01.372000
57.2p
85
H 21
Johan Thalin
Östervåla IF
4:08:26.1490500
+1:02:25.374400
57.1p
86
H 21
Johan Schützer
Gillberga SK
4:08:37.1491600
+1:02:36.375500
57.0p
87
H 21
Andreas Grahn
Landsbro IF SK
4:08:48.1492700
+1:02:47.376600
57.0p
88
D 21
Maria Andersson
Järla IF SK
4:09:19.1495800
+1:03:18.379700
56.8p
89
H 65
Gunnar Olsson
Stora Tuna IK SK
4:09:33.1497200
+1:03:32.381100
56.7p
90
H 40
Joakim Kumpula
Öråns SK
4:10:09.1500800
+1:04:08.384700
56.6p
91
H 35
Stefan Sivars
Rönninge
4:10:47.1504600
+1:04:46.388500
56.4p
92
D 21
Åsa Wiklund
City Wolfs SC
4:10:52.1505100
+1:04:51.389000
56.4p
93
H 50
Roger Huononen
Huddinge SK LF
4:11:11.1507000
+1:05:10.390900
56.3p
94
H 21
Björn Sjöberg
Motala Aif SK
4:12:44.1516300
+1:06:43.400200
55.9p
95
H 60
Ove Johansson
Fjärdhundra SK
4:13:01.1518000
+1:07:00.401900
55.8p
96
H 50
Anders Lindkvist
Vattenfalls IF Trollhättan
4:13:31.1521000
+1:07:30.404900
55.7p
97
H 21
Tobias Karlsson
IK Wilske
4:13:37.1521600
+1:07:36.405500
55.6p
98
H 21
Samuel Henriksson
Lekeryd-Svarttorps SK
4:13:42.1522100
+1:07:41.406000
55.6p
99
H 40
Per Lagerström
IFK Västerås SK
4:13:49.1522800
+1:07:48.406700
55.6p
100
H 21
Mattias Lindberg
Hägglunds IOFK
4:13:58.1523700
+1:07:57.407600
55.5p
101
H 50
Bengt Nettelbladt
Storådalens SK
4:14:11.1525000
+1:08:10.408900
55.5p
102
H 35
Mattias Köld
Medåkers IF
4:14:15.1525400
+1:08:14.409300
55.5p
103
H 35
Jesper Halvarsson
Björkfors GOIF
4:14:29.1526800
+1:08:28.410700
55.4p
104
H 21
Kristofer Borgström
Abb IF SK
4:14:39.1527800
+1:08:38.411700
55.4p
105
H 21
David Samuelsson
Norabygdens SK
4:15:04.1530300
+1:09:03.414200
55.3p
106
H 55
Yngve Alvén
Falköpings AIK SK
4:15:45.1534400
+1:09:44.418300
55.1p
107
H 50
Tomas Hidman
IFK Västerås SK
4:15:47.1534600
+1:09:46.418500
55.1p
108
H 60
Leif Eriksson
IF Vulcanus
4:15:59.1535800
+1:09:58.419700
55.0p
109
H 21
Niklas Wernersson
IK Stern
4:16:11.1537000
+1:10:10.420900
55.0p
110
H 40
Björn Anderfjäll
Västerås Kommunala IF
4:16:33.1539200
+1:10:32.423100
54.9p
111
H 50
Johan Malmgren
Stensätra SK
4:17:23.1544200
+1:11:22.428100
54.7p
112
H 55
Gunnar Munktelius
Surahammars SOK
4:17:35.1545400
+1:11:34.429300
54.6p
113
H 50
Jan-Olav Boeriis
Fagersta Södra IK
4:18:28.1550700
+1:12:27.434600
54.4p
114
H 21
Torbjörn Karlsson
IF Hallby SOK
4:18:37.1551600
+1:12:36.435500
54.3p
115
H 21
Andreas Wannberg
Västerås SOK
4:18:43.1552200
+1:12:42.436100
54.3p
116
D 50
Marit Austgulen
Bonbiz SK
4:18:58.1553700
+1:12:57.437600
54.2p
117
H 55
Peter Rasmussen
SLK Oxelösund
4:20:08.1560700
+1:14:07.444600
54.0p
118
H 65
Sven-Erik Eriksson
Stora Tuna IK SK
4:20:17.1561600
+1:14:16.445500
53.9p
119
H 65
Hjalmar Nordquist
Kopparbergs IF
4:20:20.1561900
+1:14:19.445800
53.9p
120
H 40
Anders Sandberg
Axa SC
4:20:42.1564100
+1:14:41.448000
53.8p
121
H 65
William Nilsson
Tärnsjö IF
4:20:51.1565000
+1:14:50.448900
53.8p
122
H 40
Niklas Andersson
Broby GOIF
4:21:10.1566900
+1:15:09.450800
53.7p
122
H 55
Glenn Carlsson
Broby GOIF
4:21:10.1566900
+1:15:09.450800
53.7p
124
H 60
Owe Olsson
Kvarnsvedens GOIF SK
4:21:23.1568200
+1:15:22.452100
53.6p
125
H 55
Åke Bromö
Abb IF SK
4:21:31.1569000
+1:15:30.452900
53.6p
126
H 55
Mats-Ola Eriksson
Öregrunds IK
4:21:34.1569300
+1:15:33.453200
53.6p
127
H 40
Björne Kullin
Huddinge Ais
4:21:46.1570500
+1:15:45.454400
53.5p
127
H 40
Jonas Eriksson
Bonbiz SK
4:21:46.1570500
+1:15:45.454400
53.5p
129
H 45
Tore Eirik Andersen
Hafslund Norge
4:21:49.1570800
+1:15:48.454700
53.5p
130
H 21
Andreas Pousette
Knutby IF
4:22:14.1573300
+1:16:13.457200
53.4p
131
H 50
Johan Carlsson
Trollhättans SOK
4:22:28.1574700
+1:16:27.458600
53.4p
132
H 21
Ulf Carlsson
Böda IK
4:23:12.1579100
+1:17:11.463000
53.2p
133
H 45
Jörgen Karlsson
Järnvägsmännens IF
4:23:39.1581800
+1:17:38.465700
53.1p
134
H 50
Peter Jäderström
OK Linné
4:24:08.1584700
+1:18:07.468600
53.0p
135
D 35
Jenny Josefsson
Brottby SK
4:24:13.1585200
+1:18:12.469100
53.0p
136
H 40
Magnus Andersson
IK Westmannia Frisk
4:24:42.1588100
+1:18:41.472000
52.8p
137
H 21
Tobias Augustsson
Tjällmo-Godegårds OK
4:25:05.1590400
+1:19:04.474300
52.7p
138
H 40
Erik Svensson
Sisu Forshaga SK
4:26:09.1596800
+1:20:08.480700
52.5p
139
D 50
Birgitta Olsson
Falu IK
4:26:37.1599600
+1:20:36.483500
52.4p
140
D 55
Gudrun Hedlund
Falu IK
4:26:47.1600600
+1:20:46.484500
52.3p
141
H 50
Bengt Lundholm
Stora Enso Fors SK
4:27:37.1605600
+1:21:36.489500
52.1p
142
H 21
Joel Fridén
Vingåkers OK
4:28:14.1609300
+1:22:13.493200
52.0p
143
H 21
Janne Hellman
Linköpings SK
4:28:15.1609400
+1:22:14.493300
52.0p
144
H 35
Jonas Jalmsjö
FK Herkules
4:28:21.1610000
+1:22:20.493900
52.0p
145
D 45
Siv Andersson
Horndals IF
4:28:36.1611500
+1:22:35.495400
51.9p
146
H 21
Daniel Ljungkvist
Landsbro IF SK
4:28:47.1612600
+1:22:46.496500
51.9p
147
H 55
Olov Sandberg
Väsby SK
4:29:05.1614400
+1:23:04.498300
51.8p
148
D 21
Linda Sjögren
IFK Lidingö SOK
4:29:51.1619000
+1:23:50.502900
51.6p
149
H 35
Johnny Larsson
Lekeryd-Svarttorps SK
4:29:52.1619100
+1:23:51.503000
51.6p
150
H 55
Teuvo Keränen
Baggetorps IF
4:30:22.1622100
+1:24:21.506000
51.5p
151
H 21
Robert Jansson
Norbergs Ck
4:30:46.1624500
+1:24:45.508400
51.4p
152
H 21
Calle Stenberg
OK Skogshjortarna
4:30:59.1625800
+1:24:58.509700
51.4p
153
H 35
Jörgen Bergqvist
Abb IF SK
4:31:00.1625900
+1:24:59.509800
51.4p
154
H 50
Jan Ermefjäll
Karlslunds IF SF
4:31:03.1626200
+1:25:02.510100
51.4p
155
H 65
Bosse Pettersson
IFK Sala
4:31:13.1627200
+1:25:12.511100
51.3p
156
H 65
Anders Karlén
Norbergs Ck
4:31:29.1628800
+1:25:28.512700
51.3p
157
H 40
Robert Nilsson
Sköndals IK
4:31:33.1629200
+1:25:32.513100
51.2p
158
H 65
Anders Kihl
Östervåla IF
4:31:40.1629900
+1:25:39.513800
51.2p
159
D 21
Mimmi Andersson
Västerås Skidklubb
4:31:42.1630100
+1:25:41.514000
51.2p
160
H 21
Marcus Morin
Volvo IF
4:33:59.1643800
+1:27:58.527700
50.7p
161
H 40
Pontus Rosberg
Storvreta IK
4:34:15.1645400
+1:28:14.529300
50.6p
162
D 40
Ulrika Wånggren
Motala Aif SK
4:35:07.1650600
+1:29:06.534500
50.4p
163
H 40
Anders Glämsta
Abb IF SK
4:36:40.1659900
+1:30:39.543800
50.1p
164
H 40
Lars Strandberg
Föreningen Engelbrektsloppet
4:36:51.1661000
+1:30:50.544900
50.1p
165
H 40
Stefan Neijman
Rembo IK
4:36:52.1661100
+1:30:51.545000
50.1p
166
H 35
Peter Thysell
Boo IF
4:37:45.1666400
+1:31:44.550300
49.9p
167
H 35
Jonas Lundin
Västerås SOK
4:38:05.1668400
+1:32:04.552300
49.8p
168
H 35
Jonas Häggqvist
Mälarö SOK
4:38:27.1670600
+1:32:26.554500
49.7p
169
H 60
Rolf Österberg
Baggetorps IF
4:39:06.1674500
+1:33:05.558400
49.6p
170
H 50
Henrik Dalvik
Sundbybergs IK
4:39:07.1674600
+1:33:06.558500
49.6p
171
H 40
Pontus Gille
OK Roslagen
4:39:08.1674700
+1:33:07.558600
49.6p
172
H 45
Svante Djärv
Rembo IK
4:40:11.1681000
+1:34:10.564900
49.4p
173
H 50
Arild Thunes
IFK Sala
4:40:20.1681900
+1:34:19.565800
49.3p
174
D 45
Lena Karlsson
Eskilstuna IK
4:40:30.1682900
+1:34:29.566800
49.3p
175
H 55
Lennart Gustavsson
IK Hakarpspojkarna
4:41:03.1686200
+1:35:02.570100
49.2p
176
H 55
Torbjörn Johansson
Grava SK
4:41:24.1688300
+1:35:23.572200
49.1p
177
H 35
John Solbreck Ericsson
Ericsson Kista SK
4:42:46.1696500
+1:36:45.580400
48.8p
178
H 50
Roger Sjöberg
Motala Aif SK
4:42:58.1697700
+1:36:57.581600
48.8p
179
H 50
Bengt Kärrström
Stockholms-Polisens IF
4:43:19.1699800
+1:37:18.583700
48.7p
180
H 50
Sven Andersson
Enköpings Aif
4:43:43.1702200
+1:37:42.586100
48.6p
181
H 40
Per Eriksson
Abb IF SK
4:43:51.1703000
+1:37:50.586900
48.6p
182
H 21
Jimmy Wentzell
Vreta Skid o Mk
4:44:25.1706400
+1:38:24.590300
48.5p
183
H 65
Ingemar Sigurdsson
IFK Sala
4:44:35.1707400
+1:38:34.591300
48.5p
184
H 21
Thomas Scher
Sundbybergs IK
4:44:38.1707700
+1:38:37.591600
48.4p
185
D 40
Annika Lindberg
Team Isover SK
4:45:39.1713800
+1:39:38.597700
48.2p
186
H 45
Urban Johansson
Tunafors SK
4:45:40.1713900
+1:39:39.597800
48.2p
187
H 45
Ola Henriksson
Järla IF SK
4:46:02.1716100
+1:40:01.600000
48.2p
188
H 21
Thomas Alfredsson
Alfta-Ösa OK
4:46:46.1720500
+1:40:45.604400
48.0p
189
D 50
Tuula Harju
Telia IoFF
4:47:03.1722200
+1:41:02.606100
48.0p
190
H 55
Jan Enbuske
Nacka Värmdö SK
4:47:04.1722300
+1:41:03.606200
48.0p
191
D 45
Christina Lönnström-Hagberg
Rembo IK
4:47:13.1723200
+1:41:12.607100
47.9p
192
H 40
Niklas Lindell
Mälarö SOK
4:49:18.1735700
+1:43:17.619600
47.5p
193
D 40
Elsa Djärv
Rembo IK
4:49:55.1739400
+1:43:54.623300
47.4p
194
H 21
Max Samuelsson
Stenkyrka IF
4:51:12.1747100
+1:45:11.631000
47.2p
195
H 21
Andreas Boeriis
Vbc Rupperswil Schweiz
4:51:34.1749300
+1:45:33.633200
47.1p
196
H 45
Jan Thorsell
Sas-Klubben
4:51:49.1750800
+1:45:48.634700
47.0p
197
H 21
Mikael Axbom
Ikj Haninge
4:51:56.1751500
+1:45:55.635400
47.0p
198
H 45
Bengt Ljungdahl
Karbennings GOIF
4:52:00.1751900
+1:45:59.635800
47.0p
199
H 55
Göran Lundström
Rörbäcksnäs IS
4:52:16.1753500
+1:46:15.637400
47.0p
200
D 50
Petra Widén
Norbergs SK
4:52:24.1754300
+1:46:23.638200
46.9p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
H 45
Sven-Åke Hillgren
Arlanda-Märsta SK
4:52:32.1755100
+1:46:31.639000
46.9p
202
H 40
Fredrik Blomkvist
Högsjö GF
4:53:02.1758100
+1:47:01.642000
46.8p
203
H 35
Mika Tolonen
OK Amne
4:53:29.1760800
+1:47:28.644700
46.7p
204
H 40
Fredrik Schollin-Borg
Baggetorps IF
4:54:16.1765500
+1:48:15.649400
46.6p
205
H 60
Bert Andersson
Falu IK
4:54:40.1767900
+1:48:39.651800
46.5p
206
H 21
Fredrik Johansson
Utbrytarna SK
4:56:16.1777500
+1:50:15.661400
46.2p
207
H 40
Johan Johansson
Östervåla IF
4:56:55.1781400
+1:50:54.665300
46.1p
208
H 65
Egon Lundquist
Norbergs OK
4:56:58.1781700
+1:50:57.665600
46.1p
209
H 65
Bror Larsson
Broby GOIF
4:57:57.1787600
+1:51:56.671500
45.9p
210
H 55
Håkan Liljeqvist
Söderköpings SK
4:58:53.1793200
+1:52:52.677100
45.7p
211
H 40
Jan Andersson
Sälens IF
4:59:09.1794800
+1:53:08.678700
45.7p
212
H 45
Johan Lans
IFK Sala
4:59:50.1798900
+1:53:49.682800
45.6p
213
H 45
Micael Westerlund
IFK Västerås SK
5:00:06.1800500
+1:54:05.684400
45.5p
214
H 21
Tobias Bjöörn
Kilafors SK
5:00:10.1800900
+1:54:09.684800
45.5p
215
H 45
Rolf Grönroos
Karlslunds IF SF
5:00:46.1804500
+1:54:45.688400
45.4p
216
H 65
Karl Axel Älgamo
Arlanda-Märsta SK
5:02:50.1816900
+1:56:49.700800
45.0p
217
H 65
Alvar Andersson
Tibro OK
5:03:02.1818100
+1:57:01.702000
45.0p
218
H 35
Johan Ringström
Fagersta Södra IK
5:04:06.1824500
+1:58:05.708400
44.8p
219
H 60
Lars Karlsson
Nynäs IK
5:04:17.1825600
+1:58:16.709500
44.8p
220
H 40
Patrik Wendelius
Lidingö Frilufsfrämjande
5:04:18.1825700
+1:58:17.709600
44.8p
221
H 55
Ola Jeppsson
Abb IF SK
5:05:42.1834100
+1:59:41.718000
44.5p
222
H 60
Bo Björkman
Mälarö SOK
5:05:56.1835500
+1:59:55.719400
44.5p
223
H 40
Lars-Åke Eriksson
Östervåla IF
5:07:27.1844600
+2:01:26.728500
44.2p
224
H 60
Mats-Olof Olsson
Kvarnsvedens GOIF SK
5:08:43.1852200
+2:02:42.736100
44.0p
225
H 21
Joakim Andersson
IK Stern
5:08:48.1852700
+2:02:47.736600
44.0p
226
H 65
Torsten Furberg
Järnvägens IF Hallsberg
5:10:10.1860900
+2:04:09.744800
43.8p
227
H 21
Jonathan Karlsson
Nynäs IK
5:10:38.1863700
+2:04:37.747600
43.7p
228
H 35
Johan Lovestrand
Club Ski & Run
5:12:15.1873400
+2:06:14.757300
43.4p
229
H 45
Anders Berglund
Almby IK
5:13:11.1879000
+2:07:10.762900
43.3p
230
H 65
Nils-Erik Larsson
Sunnersta Aif
5:14:24.1886300
+2:08:23.770200
43.1p
231
H 55
Per-Erik Filipsson
Baggetorps IF
5:14:27.1886600
+2:08:26.770500
43.1p
232
H 21
Niclas Wallin
Norbergs Ck
5:14:30.1886900
+2:08:29.770800
43.1p
233
H 65
Greger Arvidsson
Storådalens SK
5:14:32.1887100
+2:08:31.771000
43.1p
234
D 35
Sofia Holmgård
Ulvsby IF
5:14:40.1887900
+2:08:39.771800
43.1p
235
H 45
Inge Pettersson
Eskilstuna IK
5:14:51.1889000
+2:08:50.772900
43.0p
236
H 65
Ove Axelsson
Sunnersta Aif
5:15:09.1890800
+2:09:08.774700
43.0p
237
H 21
Andreas Forslund
Korsnäs IF SK
5:15:53.1895200
+2:09:52.779100
42.9p
238
H 40
David Bonnier
Bonbiz SK
5:16:11.1897000
+2:10:10.780900
42.8p
239
D 45
Carina Hammarstrand
Sya SK
5:16:28.1898700
+2:10:27.782600
42.8p
240
H 21
Michael Eriksson
Hammarby IF SF
5:16:48.1900700
+2:10:47.784600
42.7p
241
H 45
Jörgen Gustafsson
Trosabygdens OK
5:17:16.1903500
+2:11:15.787400
42.6p
242
D 35
Cecilia Bang-Melchior
IK Stern
5:18:12.1909100
+2:12:11.793000
42.5p
243
H 40
Kimmo Pöntinen
Rembo IK
5:19:12.1915100
+2:13:11.799000
42.3p
244
H 21
Antti Äystö
Scania IF
5:19:59.1919800
+2:13:58.803700
42.2p
245
H 50
Per-Erik Gunnarsson
Östervåla IF
5:20:45.1924400
+2:14:44.808300
42.1p
246
H 21
Joachim Stille
Kimstad GOIF
5:20:47.1924600
+2:14:46.808500
42.1p
247
H 60
Boje Ericson
IFK Tumba SOK
5:20:52.1925100
+2:14:51.809000
42.1p
248
D 35
Fredrika Spångberg
Dals-Långeds IK
5:21:19.1927800
+2:15:18.811700
42.0p
249
D 21
Malin Danielsson
IF Hagen SK
5:22:45.1936400
+2:16:44.820300
41.8p
250
H 50
Mikael Torstensson
Broby GOIF
5:23:54.1943300
+2:17:53.827200
41.6p
251
H 21
Andreas Johansson
Utbrytarna SK
5:24:10.1944900
+2:18:09.828800
41.6p
252
D 35
Therese Eriksson
Ncc Kamratklubb
5:24:13.1945200
+2:18:12.829100
41.6p
253
H 40
Fredrik Hammarqvist
Vendelsö IK
5:24:43.1948200
+2:18:42.832100
41.5p
254
H 40
Lars Danielsson
Fjärdhundra SK
5:25:52.1955100
+2:19:51.839000
41.3p
255
H 40
Pål Ljungberger
Lidingö Frilufsfrämjande
5:25:58.1955700
+2:19:57.839600
41.3p
256
H 60
Arne Johansson
Ibm-Klubben
5:26:01.1956000
+2:20:00.839900
41.3p
257
H 21
Daniel Westbom
Stora Skedvi IK
5:26:55.1961400
+2:20:54.845300
41.2p
258
H 40
Stefan Ekholm
Väsby SK
5:28:25.1970400
+2:22:24.854300
41.0p
259
H 21
Karl Pettersson
Norabygdens SK
5:29:46.1978500
+2:23:45.862400
40.8p
260
H 65
Per Nilsson
Fagersta Södra IK
5:32:28.1994700
+2:26:27.878600
40.4p
261
H 21
Emil Johansson
Medåkers IF
5:33:39.2001800
+2:27:38.885700
40.2p
262
D 35
Pernilla Eriksson
Kimstad GOIF
5:33:58.2003700
+2:27:57.887600
40.2p
263
H 21
Linus Johansson
Medåkers IF
5:34:04.2004300
+2:28:03.888200
40.2p
264
H 45
Rickard Nyqvist
Hasarna IK
5:35:15.2011400
+2:29:14.895300
40.0p
265
H 21
Allan Abbott
Kimstad GOIF
5:36:34.2019300
+2:30:33.903200
39.8p
266
H 45
Pär Stenberg
OK Skogshjortarna
5:37:16.2023500
+2:31:15.907400
39.7p
267
H 40
Mika Leijonberg
Rembo IK
5:37:19.2023800
+2:31:18.907700
39.7p
268
H 21
Tobias Lindroth
Kimstad GOIF
5:37:43.2026200
+2:31:42.910100
39.7p
269
H 21
Markus Zdolsek
Vreta Skid o Mk
5:38:49.2032800
+2:32:48.916700
39.5p
270
H 21
Karl Siik
Ibm-Klubben
5:40:42.2044100
+2:34:41.928000
39.3p
271
H 50
Ola Östling
Forsmarks IF
5:40:57.2045600
+2:34:56.929500
39.2p
272
H 40
Peter Jansson
Fmv-Sport
5:40:59.2045800
+2:34:58.929700
39.2p
273
H 40
Anders Jansson
Swedbank IF
5:41:05.2046400
+2:35:04.930300
39.2p
274
H 21
Andreas Söderberg
Djurgårdens IF Af
5:41:12.2047100
+2:35:11.931000
39.2p
275
H 35
Darren Proffitt
Abb IF SK
5:41:14.2047300
+2:35:13.931200
39.2p
276
H 45
Anders Englund
Avesta OK
5:41:36.2049500
+2:35:35.933400
39.2p
277
H 40
Niklas Gullstig
IK Stern
5:42:28.2054700
+2:36:27.938600
39.0p
278
D 40
Charlotte Einarsson
Helsingborgs SOK
5:43:57.2063600
+2:37:56.947500
38.8p
279
H 40
Peter Tholse
Broby GOIF
5:46:19.2077800
+2:40:18.961700
38.5p
280
H 65
Vidar Martinell
Södertälje IF
5:47:21.2084000
+2:41:20.967900
38.4p
281
H 45
Ulf Kronander
Seb IF
5:51:07.2106600
+2:45:06.990500
37.9p
282
H 45
Håkan Westman
Strängnäs-Malmby OL
5:51:40.2109900
+2:45:39.993800
37.9p
283
H 50
Ernst Aberger
Sya SK
5:52:29.2114800
+2:46:28.998700
37.8p
284
D 21
Annika Winquist
Sågmyra SK
5:53:33.2121200
+2:47:32.1005100
37.6p
285
H 21
Yulle Berg
Lidingö Frilufsfrämjande
5:54:37.2127600
+2:48:36.1011500
37.5p
286
H 55
Kjell Lundström
Broby GOIF
5:56:17.2137600
+2:50:16.1021500
37.3p
287
H 65
Tobias Gabrielsson
City Wolfs SC
5:58:59.2153800
+2:52:58.1037700
37.0p
288
H 45
Göran Widell
Näshulta GOIF
6:00:34.2163300
+2:54:33.1047200
36.8p
289
D 35
Cecilia Rodal
Swedbank IF
6:01:06.2166500
+2:55:05.1050400
36.7p
290
D 55
Catrine Lundquist
Norbergs OK
6:07:14.2203300
+3:01:13.1087200
36.0p
291
H 45
Anders Jansson
IFK Sala
6:14:40.2247900
+3:08:39.1131800
35.2p
292
D 21
Elizabeth Önnerfjord
Mälarö SOK
6:24:01.2304000
+3:18:00.1187900
34.3p
293
H 60
Kenneth Mörk
IK Wilske
6:25:33.2313200
+3:19:32.1197100
34.1p
294
H 40
Thomas Brage
Sya SK
6:26:22.2318100
+3:20:21.1202000
34.0p
295
D 55
Desiree Andersson
Flir IF
6:27:50.2326900
+3:21:49.1210800
33.9p
296
H 35
Daniel Lindberg
Utbrytarna SK
6:29:26.2336500
+3:23:25.1220400
33.7p
297
H 40
Christer Kvam
Mälarsjukhusets IF
6:40:52.2405100
+3:34:51.1289000
32.6p
298
H 45
Jan W Gårdefelt
Sundbybergs IK
6:48:01.2448000
+3:42:00.1331900
32.0p
299
H 65
Lasse Jussila
IFK Västerås SK
6:49:26.2456500
+3:43:25.1340400
31.9p
300
H 55
Paul Holgersson
Björnstorps IF
6:52:23.2474200
+3:46:22.1358100
31.6p
301
H 45
Joachim Zdolsek
Vreta Skid o Mk
6:53:23.2480200
+3:47:22.1364100
31.5p
302
H 45
Ralph Gelfgren
Enebybergs IF
6:57:24.2504300
+3:51:23.1388200
31.2p
303
H 35
Mathias Einarsson
Helsingborgs SOK
7:01:15.2527400
+3:55:14.1411300
30.9p
304
H 65
Ivan Linder
Storvreta IK
7:02:26.2534500
+3:56:25.1418400
30.8p
305
H 50
Harry Schüssler
Jädraås AIK
7:06:06.2556500
+4:00:05.1440400
30.5p
306
H 65
Ragnar Granström
Vasaloppsklubben Hedemora
7:14:07.2604600
+4:08:06.1488500
29.9p
307
H 21
Alan Ramos
Omegapoint IF
7:26:20.2677900
+4:20:19.1561800
28.9p
308
H 40
Jonas Wahlström
Bilia Sportklubb
7:41:33.2769200
+4:35:32.1653100
27.9p
309
D 55
Eva Marianne Johansson
IK Stern
8:03:30.2900900
+4:57:29.1784800
26.5p