Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Hornbergsloppet
2011-01-30
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Robin Bryntesson
Sollefteå SK
1:54:41.688000
82.1p
2
Håkan Löfström
Falun Borlänge SK
1:54:42.688100
+1
82.1p
3
David Holmström
Roslagsbro IF
1:55:59.695800
+1:18.7700
80.9p
4
Magnus Andersson
Nacka Värmdö SK
1:58:59.713800
+4:18.25700
78.4p
5
Patrik Lind
Torshälla-Nyby IS
1:59:50.718900
+5:09.30800
77.7p
6
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
1:59:55.719400
+5:14.31300
77.6p
7
Harri Partanen
Högbo GOIF
2:00:03.720200
+5:22.32100
77.5p
8
Ulf Jansson
Östervåla IF
2:01:46.730500
+7:05.42400
76.2p
9
Johan Myhr
Nacka Värmdö SK
2:01:49.730800
+7:08.42700
76.1p
10
Christofer Salmen
Yuppie Ski Club
2:04:25.746400
+9:44.58300
74.2p
11
Håkon Breistrand
Sundbybergs IK
2:04:37.747600
+9:56.59500
74.0p
12
Lars Johansson
Karlsbyhedens IK
2:05:17.751600
+10:36.63500
73.5p
13
Johan Furunäs
IFK Mariefred
2:08:12.769100
+13:31.81000
71.5p
14
Mattias Edvardsson
Årsunda IF
2:09:28.776700
+14:47.88600
70.6p
15
Jerker Åberg
Hammarby IF SF
2:11:48.790700
+17:07.102600
69.1p
16
Gustaf Wangel
Nacka Värmdö SK
2:12:06.792500
+17:25.104400
68.9p
17
Jonas Henningsson
Roslagsbro IF
2:12:44.796300
+18:03.108200
68.5p
18
Sebastian Jansson
Sundbybergs IK
2:13:36.801500
+18:55.113400
68.0p
19
Josef Nordlund
OK Linné
2:14:16.805500
+19:35.117400
67.6p
20
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
2:15:05.810400
+20:24.122300
67.1p
21
Johan Flyning
Södertälje IF
2:15:39.813800
+20:58.125700
66.8p
22
Mikael Wikström
Högbo GOIF
2:15:56.815500
+21:15.127400
66.6p
23
Bill Engman
Karlslunds IF SF
2:16:20.817900
+21:39.129800
66.3p
24
Arvid Claeson
Yuppie Ski Club
2:16:28.818700
+21:47.130600
66.3p
25
Johan Andersson
Arlanda-Märsta SK
2:17:56.827500
+23:15.139400
65.4p
26
Robert Östberg
Hällbybrunns IF
2:18:29.830800
+23:48.142700
65.1p
27
Sebastian Pettersson
Östervåla IF
2:18:46.832500
+24:05.144400
64.9p
28
Örjan Bohinen
Sundbybergs IK
2:19:10.834900
+24:29.146800
64.7p
29
Jan Östlund
Valbo Aif
2:19:36.837500
+24:55.149400
64.5p
30
Tomas Stenström
OK Linné
2:19:48.838700
+25:07.150600
64.4p
31
Johan Kullsand
Axa SC
2:21:33.849200
+26:52.161100
63.4p
32
Matti Nylund
Sigtuna OK
2:22:03.852200
+27:22.164100
63.2p
33
Per Edström
Högbo GOIF
2:22:15.853400
+27:34.165300
63.0p
34
Fredrik Ingelsson
Ockelbo SK
2:22:17.853600
+27:36.165500
63.0p
35
Andreas Åhman
Gävle SK
2:23:33.861200
+28:52.173100
62.4p
36
Peter Larsson
Nacka Värmdö SK
2:24:15.865400
+29:34.177300
62.0p
37
Johan Bengtsson
Årsunda IF
2:26:05.876400
+31:24.188300
61.1p
38
Anders Fryxell
Enebybergs IF
2:26:14.877300
+31:33.189200
61.0p
39
Anders Eriksson
Östersunds SK
2:26:55.881400
+32:14.193300
60.7p
40
Magnus Jonsing
Rehns BK
2:26:56.881500
+32:15.193400
60.7p
41
Jonas Pettersson
Halmstad OK
2:28:01.888000
+33:20.199900
60.1p
42
Mikael Larsson
Hammarby IF SF
2:28:02.888100
+33:21.200000
60.1p
43
Johan Olsson
Årsunda IF
2:28:05.888400
+33:24.200300
60.1p
44
Niklas Berg
Hedesunda IF
2:28:13.889200
+33:32.201100
60.0p
45
Erik Dahlqvist
Storviks IF
2:28:59.893800
+34:18.205700
59.7p
46
Jimmy Elfsberg
Axa SC
2:32:05.912400
+37:24.224300
58.2p
47
Peter Öhman
Vålådalen SK
2:33:00.917900
+38:19.229800
57.8p
48
Magnus Reuterwall
IFK Sala
2:33:15.919400
+38:34.231300
57.7p
49
Joel Kröjs
Åf SK
2:33:31.921000
+38:50.232900
57.6p
50
Magnus Nilsson
Hammarby IF SF
2:34:08.924700
+39:27.236600
57.3p
51
Mattias Strömberg
Hammarby IF SF
2:34:59.929800
+40:18.241700
56.9p
52
Daniel Frodin
Bonbiz SK
2:35:33.933200
+40:52.245100
56.7p
53
Mika Numminen
Ockelbo SK
2:35:42.934100
+41:01.246000
56.6p
54
Martin Löf
Gävle SK
2:35:55.935400
+41:14.247300
56.5p
55
Nils Dahlqvist
Storviks IF
2:37:04.942300
+42:23.254200
56.1p
56
Anders Carlsson
Ericsson IK
2:37:17.943600
+42:36.255500
56.0p
57
Kenneth Karlsson
Kimstad GOIF
2:40:43.964200
+46:02.276100
54.6p
58
Johan Mesterton
Orsa SK
2:41:39.969800
+46:58.281700
54.2p
59
Göran Pettersson
Ärla IF
2:43:42.982100
+49:01.294000
53.4p
60
Johan Markstedt
IFK Västerås SK
2:44:29.986800
+49:48.298700
53.1p
61
Ronnie Samuelsson
Axa SC
2:47:21.1004000
+52:40.315900
52.0p
62
Tomas Bergsten
Fortums FF Stockholm
2:47:55.1007400
+53:14.319300
51.8p
63
Magnus Eriksson
Mälarhöjdens IK
2:48:20.1009900
+53:39.321800
51.7p
64
Göran Andersson
Högbo GOIF
2:49:29.1016800
+54:48.328700
51.3p
65
Ola Sjöstedt
Rehns BK
2:50:11.1021000
+55:30.332900
51.0p
66
Magnus Stål
Högbo GOIF
2:51:58.1031700
+57:17.343600
50.4p
67
Mattias Andersson
Enköpings Aif
2:52:07.1032600
+57:26.344500
50.4p
68
Thomas Friberg
Karlslunds IF SF
2:53:46.1042500
+59:05.354400
49.8p
69
Peter Andersson
Valbo Aif
2:55:10.1050900
+1:00:29.362800
49.4p
70
Thorleif Skeppstedt
Östervåla IF
2:55:31.1053000
+1:00:50.364900
49.3p
71
Olle Edström
Högbo GOIF
2:55:38.1053700
+1:00:57.365600
49.2p
72
Henrik Johansson
Järfälla SK
3:01:41.1090000
+1:07:00.401900
47.3p
73
Samuel Sunderbys
Scania IF
3:08:36.1131500
+1:13:55.443400
45.4p
74
Johnnie Backlund
Valbo Aif
3:09:37.1137600
+1:14:56.449500
45.1p
75
Tobias Andersson
Axa SC
3:12:08.1152700
+1:17:27.464600
44.4p
76
Anders Gustavsson
Volkswagens IF
3:12:40.1155900
+1:17:59.467800
44.3p
77
Frida Prästings
Domnarvets GOIF
3:14:00.1163900
+1:19:19.475800
43.9p
78
Petter Åberg
Bålsta SK
3:14:13.1165200
+1:19:32.477100
43.9p
79
Andreas Flemmer
Väsby SK
3:15:29.1172800
+1:20:48.484700
43.5p
80
Marcus Högberg
Jädraås AIK
3:16:56.1181500
+1:22:15.493400
43.2p
81
Martin Elnersson
Östervåla IF
3:18:34.1191300
+1:23:53.503200
42.8p
82
Johan Andersson
Jädraås AIK
3:28:26.1250500
+1:33:45.562400
40.5p
-
Björn Henninen
Åmots SK
23:59:58.8639700
-
-
Anders Helander
Domnarvets GOIF
23:59:58.8639700
-
-
Peter Lundgren
Ätrans IF
23:59:58.8639700
-
-
Richard Norström
IFK Västerås SK
23:59:58.8639700
-
-
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Alm
Idre SK
23:59:59.8639800
-
-
Mathilda Buske
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
-
Mats Eriksson
Mälarhöjdens IK
23:59:59.8639800
-
-
Kenneth Öberg
Jädraås AIK
23:59:59.8639800
-
-
Linus Åberg
Riddarnas IF
23:59:59.8639800
-
-
Torbjörn Georgsson
Kungsgårdens SK
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
H 35
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Zeffer
Högsäters GF
1:57:14.703300
79.9p
2
Mattias Svärd
Gävle SK
2:15:48.814700
+18:34.111300
66.7p
3
Peter Larsson
Årsunda IF
2:16:39.819800
+19:25.116400
66.2p
4
Marcus Bergman
Livgardets IK
2:17:06.822500
+19:52.119100
65.9p
5
Mattias Ericson
Gävle SK
2:20:03.840200
+22:49.136800
64.2p
6
Erik Rosenborg
Swedbank IF
2:24:26.866500
+27:12.163100
61.9p
7
Mats Berg
Axa SC
2:24:48.868700
+27:34.165300
61.7p
8
Fredrik Bergqvist
Heby Allmänna IF
2:27:18.883700
+30:04.180300
60.5p
9
Mattias Strid
Linköpings SK
2:29:28.896700
+32:14.193300
59.4p
10
Kenneth Täby Nybohm
Torshälla-Nyby IS
2:31:24.908300
+34:10.204900
58.5p
11
Per-Olov Nilsson
Högbo GOIF
2:32:40.915900
+35:26.212500
58.0p
12
Olov Magnusson
Brunflo IF
2:33:27.920600
+36:13.217200
57.6p
13
Ulric Hillstedt
IK Vavd
2:33:43.922200
+36:29.218800
57.5p
14
Isac Björklund
Falu IK
2:34:03.924200
+36:49.220800
57.3p
15
Johan Hedlund
Flir IF
2:34:17.925600
+37:03.222200
57.2p
16
Richard Sahlberg
Östervåla IF
2:37:14.943300
+40:00.239900
56.0p
17
Tobias Haglund
Näsvikens IK
2:38:37.951600
+41:23.248200
55.4p
18
Björn Malmgren
Scania IF
2:38:43.952200
+41:29.248800
55.4p
19
Björn Boström
Järbo IF
2:40:21.962000
+43:07.258600
54.7p
20
Jimmy Jäderberg
Järbo IF
2:40:53.965200
+43:39.261800
54.5p
21
Torbjörn Karlsson
IF Hallby SOK
2:41:12.967100
+43:58.263700
54.4p
22
Daniel Spiro
Järfälla SK
2:42:56.977500
+45:42.274100
53.7p
23
Lars Wahlin
Järbo IF
2:45:16.991500
+48:02.288100
52.8p
24
Johan Timby
Åf SK
2:45:50.994900
+48:36.291500
52.6p
25
Mattias Forsberg
Hassela IF
2:48:15.1009400
+51:01.306000
51.7p
26
Joakim Landström
Åshammars IK
2:49:38.1017700
+52:24.314300
51.2p
27
Andreas Heldefalk
Högbo GOIF
2:54:00.1043900
+56:46.340500
49.7p
28
Henrik Skogsfors
Electrolux IF
2:54:05.1044400
+56:51.341000
49.7p
29
Magnus Dahl
Högbo GOIF
2:56:07.1056600
+58:53.353200
49.1p
30
Mathias Bredin
Dentway Ski Club
2:56:33.1059200
+59:19.355800
48.9p
31
Robert Karlsson
Citibank IF
3:02:51.1097000
+1:05:37.393600
47.0p
32
Anders Jorlin
IF Skv Stockholm
3:05:22.1112100
+1:08:08.408700
46.3p
33
Per Karlsson
IK Fyris
3:07:51.1127000
+1:10:37.423600
45.6p
34
Håkan Nygren
Flir IF
3:13:28.1160700
+1:16:14.457300
44.1p
35
Ulrich Adamheit
Vattenfalls IF Trollhättan
3:19:30.1196900
+1:22:16.493500
42.5p
36
Ludwig Brogård
Väsby SK
3:28:10.1248900
+1:30:56.545500
40.5p
37
Jesper Eklund
Upplands-Ekeby IF
3:28:29.1250800
+1:31:15.547400
40.5p
38
Thomas Nyhlén
Trosabygdens OK
3:41:38.1329700
+1:44:24.626300
37.8p
-
Peter Folkesson
Årsunda IF
23:59:58.8639700
-
-
Tomas Jansson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
-
Erik Hedblom
Valbo Aif
23:59:59.8639800
-
-
Hannes Sterner
Klubb Stockholm Multisport
23:59:59.8639800
-
-
Emil Arvidsson
Österfärnebo IF
23:59:59.8639800
-
-
Daniel Schön
Vassunda IF
23:59:59.8639800
-
H 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Magnus Gadefors
Väsby SK
2:08:37.771600
71.2p
2
Ulf Haglund
SK Skinnsberg
2:12:12.793100
+3:35.21400
68.9p
3
Lennart Romin
Gävle SK
2:17:22.824100
+8:45.52400
65.7p
4
Robert Lundgren
Hällbybrunns IF
2:17:27.824600
+8:50.52900
65.7p
5
Jan Moberg
Gävle OK
2:21:35.849400
+12:58.77700
63.4p
6
Peter Gyulai
Sundbybergs IK
2:22:08.852700
+13:31.81000
63.1p
7
Stefan Hållinder
Gimo IF SK
2:22:41.856000
+14:04.84300
62.8p
8
Joakim Uppströmer
Bälinge IF
2:24:00.863900
+15:23.92200
62.1p
9
Lars Klippmark
Gävle SK
2:24:07.864600
+15:30.92900
62.1p
10
Daniel Rimbe
Brottby SK
2:26:48.880700
+18:11.109000
60.7p
11
Mikael Rönnlund
Ockelbo SK
2:27:41.886000
+19:04.114300
60.3p
12
Magnus Eriksson
Karlsbyhedens IK
2:27:50.886900
+19:13.115200
60.2p
13
Tomas Jönsson
Årsunda IF
2:28:09.888800
+19:32.117100
60.1p
14
Mikael Lööke
Jädraås AIK
2:28:30.890900
+19:53.119200
59.9p
15
Jens Lindquist
Vassunda IF
2:28:53.893200
+20:16.121500
59.7p
16
Jan Karlsson
OK Borgen
2:29:33.897200
+20:56.125500
59.4p
17
Ingemar Stålberg
Ockelbo SK
2:31:22.908100
+22:45.136400
58.6p
18
Michael Bergström
Sundbybergs IK
2:31:23.908200
+22:46.136500
58.5p
19
Martin Lasu
Nacka Värmdö SK
2:31:42.910100
+23:05.138400
58.4p
20
Anders Olsson
Östervåla IF
2:34:18.925700
+25:41.154000
57.2p
21
Stefan Henriksson
OK Ravinen
2:35:20.931900
+26:43.160200
56.8p
22
Bo-Erik Söderlund
IF Åland
2:36:23.938200
+27:46.166500
56.3p
23
David Wijk
Högbo GOIF
2:36:25.938400
+27:48.166700
56.3p
24
Nisse Boden
Njutångers IF
2:37:01.942000
+28:24.170300
56.1p
25
Jonas Albäck
Spånga
2:37:03.942200
+28:26.170500
56.1p
26
Tommy Stenvi
Storvreta IK
2:37:33.945200
+28:56.173500
55.9p
27
Patrick Pring
Axa SC
2:37:49.946800
+29:12.175100
55.7p
28
Anders Uppfeldt
Vassunda IF
2:39:30.956900
+30:53.185200
55.1p
29
Jonny Persson
Gimo IF SK
2:41:26.968500
+32:49.196800
54.3p
30
Niklas Hedberg
Gävle OK
2:41:26.968500
+32:49.196800
54.3p
31
Kenneth Pettersson
IFK Sala
2:43:26.980500
+34:49.208800
53.5p
32
Stefan Lybert
Väsby OK
2:44:58.989700
+36:21.218000
52.9p
33
David Nolåkers
Creator SK
2:45:11.991000
+36:34.219300
52.8p
34
Stefan Ling
Peab Fritid
2:45:25.992400
+36:48.220700
52.8p
35
Olov Normell
Q-Med FF
2:47:14.1003300
+38:37.231600
52.1p
36
Torbjörn Nordling
Högbo GOIF
2:47:50.1006900
+39:13.235200
51.9p
37
Ola Svärd
Haninge SOK
2:47:53.1007200
+39:16.235500
51.9p
38
Kjell Risto
Axa SC
2:47:56.1007500
+39:19.235800
51.8p
39
Kåre Parsjö
Sundbybergs IK
2:48:13.1009200
+39:36.237500
51.7p
40
Per Torell
Täby IS SK
2:49:32.1017100
+40:55.245400
51.3p
41
Magnus Svärd
Storviks IF
2:50:54.1025300
+42:17.253600
50.8p
42
Jonas Sahlin
Jm-Konc IF
2:51:05.1026400
+42:28.254700
50.7p
43
Fredrik Bergvall
Afa Fritids IF
2:51:05.1026400
+42:28.254700
50.7p
44
Henrik Rosencrantz
Q-Med FF
2:51:09.1026800
+42:32.255100
50.7p
45
Peter Johnsson
Högbo GOIF
2:51:47.1030600
+43:10.258900
50.5p
46
Krister Boström
Storviks IF
2:52:49.1036800
+44:12.265100
50.1p
47
Niko Tapanila
Storvreta IK
2:53:40.1041900
+45:03.270200
49.9p
48
Markku Sipola
Högbo GOIF
2:54:06.1044500
+45:29.272800
49.7p
49
Stefan Stridh
Högbo GOIF
2:57:18.1063700
+48:41.292000
48.7p
50
Ronnie Pettersson
Haninge SOK
2:57:55.1067400
+49:18.295700
48.5p
51
Peter Englund
Axa SC
2:58:10.1068900
+49:33.297200
48.4p
52
Jonas Ljunström
Axa SC
2:58:24.1070300
+49:47.298600
48.3p
53
Jakob Aldén
Korsnäs IF SK
2:59:30.1076900
+50:53.305200
48.0p
54
Magnus Bergström
Gävle SK
3:04:05.1104400
+55:28.332700
46.6p
55
Erik Täby Helsing
Torshälla-Nyby IS
3:04:15.1105400
+55:38.333700
46.6p
56
Peter Jonsson
Ibm-Klubben
3:04:34.1107300
+55:57.335600
46.5p
57
Jonas Wulff
OK Linné
3:05:25.1112400
+56:48.340700
46.2p
58
Johan Dotzauer
Högbo GOIF
3:05:27.1112600
+56:50.340900
46.2p
59
Torbjörn Sandberg
Ericsson IK
3:08:16.1129500
+59:39.357800
45.4p
60
Magnus Hubler
Axa SC
3:09:39.1137800
+1:01:02.366100
45.1p
61
Andreas Finnstedt
Nacka Värmdö SK
3:10:00.1139900
+1:01:23.368200
45.0p
62
Mark Gibbard
Ericsson IK
3:11:34.1149300
+1:02:57.377600
44.6p
63
Andrea Ehn
IF Thor
3:16:02.1176100
+1:07:25.404400
43.4p
64
Pål Ljungberger
Lidingö Frilufsfrämjande
3:25:21.1232000
+1:16:44.460300
41.2p
65
Carl Eric Ankarås
Östervåla IF
3:32:54.1277300
+1:24:17.505600
39.5p
66
Torkild Berglund
Lidingö Frilufsfrämjande
4:16:36.1539500
+2:07:59.767800
32.1p
-
Per Ericsson
Valbo Aif
23:59:58.8639700
-
-
Mats Jansson
Sundbybergs IK
23:59:58.8639700
-
-
Mikael Högblad
Järbo IF
23:59:59.8639800
-
-
Peter Norin
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
-
Anders Bredhe
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
-
Sven Drakenborn
Ikj Haninge
23:59:59.8639800
-
-
Patrik Fredriksson
Högbo GOIF
23:59:59.8639800
-
-
Fredrik Neisler
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
-
-
Patrick Pring
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Jonas Fahlin
Jm-Konc IF
23:59:59.8639800
-
H 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Kallin
IFK Mora SK
2:15:06.810500
67.1p
2
Björn Robert Lindberg
Öregrunds IK
2:18:58.833700
+3:52.23100
64.8p
3
Tomas Andersson
Torshälla-Nyby IS
2:20:12.841100
+5:06.30500
64.2p
4
Tryggve Rönnqvist
OK Linné
2:20:21.842000
+5:15.31400
64.1p
5
Lars Bengtsson
Årsunda IF
2:24:22.866100
+9:16.55500
61.9p
6
Mikael Sloth
Envikens IF Sverige
2:25:13.871200
+10:07.60600
61.5p
7
Peter Lundin
Östervåla IF
2:25:30.872900
+10:24.62300
61.4p
8
Pekka Heino
IFK Västerås SK
2:26:31.879000
+11:25.68400
60.9p
9
Stefan Andersson
Gävle SK
2:28:02.888100
+12:56.77500
60.1p
10
Arne Wenngren
Östervåla IF
2:28:18.889700
+13:12.79100
60.0p
11
P-O Sundberg
Storvreta IK
2:32:48.916700
+17:42.106100
57.9p
12
Stefan Persson
Åmots SK
2:33:24.920300
+18:18.109700
57.6p
13
Peter Ståhl
Gävle SK
2:33:48.922700
+18:42.112100
57.5p
14
Lars Lindgren
Norrham
2:35:46.934500
+20:40.123900
56.6p
15
Olof Granberg
Ericsson IK
2:38:19.949800
+23:13.139200
55.5p
16
Nils Holmström
Sundbybergs IK
2:38:36.951500
+23:30.140900
55.4p
17
Stefan Granath
IF Thor
2:39:08.954700
+24:02.144100
55.2p
18
Christer Erstadius
Spirit IF
2:39:08.954700
+24:02.144100
55.2p
19
Magnus Forshällen
Turebergs IF
2:40:48.964700
+25:42.154100
54.5p
20
Erland Sangfelt
IK Rex
2:40:57.965600
+25:51.155000
54.5p
21
Anders Berlin
Axa SC
2:41:29.968800
+26:23.158200
54.3p
22
Rune Bergqvist
Flir IF
2:42:12.973100
+27:06.162500
54.0p
23
Christian Hadenius
Sundbybergs IK
2:42:36.975500
+27:30.164900
53.8p
24
Peter Jäderström
OK Linné
2:47:57.1007600
+32:51.197000
51.8p
25
Lars-Erik Larsson
Arlanda-Märsta SK
2:50:00.1019900
+34:54.209300
51.1p
26
Bertil Jonsson
Korsnäs IF SK
2:51:47.1030600
+36:41.220000
50.5p
27
Fredrik Söderhielm
Danderyds SK
2:58:48.1072700
+43:42.262100
48.2p
28
John Kadelbuger
Riddarnas IF
3:21:03.1206200
+1:05:57.395600
42.2p
29
Tommy Lundgren
Sundbybergs IK
3:21:49.1210800
+1:06:43.400200
42.0p
30
Sten Ljunggren
Spirit IF
3:34:58.1289700
+1:19:52.479100
39.1p
31
Inge Åberg
Bålsta SK
3:43:22.1340100
+1:28:16.529500
37.5p
32
Björn Torén
Täby IS SK
3:57:26.1424500
+1:42:20.613900
35.0p
33
Harry Schüssler
Jädraås AIK
4:15:09.1530800
+2:00:03.720200
32.3p
-
Robert Sagulin
Boo IF
23:59:59.8639800
-
H 60
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Erik Rollborn
Västerviks OK
2:19:27.836600
64.6p
2
Lars Sundelin
Hofors Aif
2:27:04.882300
+7:37.45600
60.6p
3
Ove Johansson
Fjärdhundra SK
2:37:14.943300
+17:47.106600
56.0p
4
Jan Hernelind
IFK Västerås SK
2:42:11.973000
+22:44.136300
54.0p
5
Lennart Olsson
Korsnäs IF SK
2:45:41.994000
+26:14.157300
52.7p
6
Alvar Hållinder
Gimo IF SK
2:47:57.1007600
+28:30.170900
51.8p
7
Martin Täby Holmlund
Torshälla-Nyby IS
2:48:18.1009700
+28:51.173000
51.7p
8
Hans Malmer
OK Vallonerna
2:48:40.1011900
+29:13.175200
51.6p
9
Stefan Bergkvist
Högbo GOIF
2:53:59.1043800
+34:32.207100
49.8p
10
Kari Juhani Anttila
Åshammars IK
3:04:41.1108000
+45:14.271300
46.5p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 20
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Isabella Dannberg
Storviks IF
1:11:31.429000
61.2p
2
Rebecka Dannberg
Storviks IF
1:11:32.429100
+1
61.2p
3
Emma Ivarsson
Årsunda IF
1:14:03.444200
+2:32.15100
58.8p
4
Alicia Kallin
IFK Mora SK
1:14:40.447900
+3:09.18800
58.2p
5
Kristin Persson
Hedesunda IF
1:17:04.462300
+5:33.33200
56.1p
D 21
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Emmy Thelberg
Valbo Aif
1:07:46.406500
65.3p
2
Johanna Wikstrand
Årsunda IF
1:13:43.442200
+5:57.35600
59.1p
3
Agnes Johanna Blomfeldt
Gävle SK
1:15:38.453700
+7:52.47100
57.3p
4
Carola Larsson
Hedesunda IF
1:19:27.476600
+11:41.70000
54.1p
5
Maria Hemström
Valbo Aif
1:25:45.514400
+17:59.107800
49.6p
6
Karin Hedberg
OK Linné
1:34:52.569100
+27:06.162500
44.2p
7
Frida Söderberg
Väsby SK
1:49:56.659500
+42:10.252900
37.5p
-
Annika Löfström
Årsunda IF
23:59:59.8639800
-
H 20
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anton Hedlund
Åshammars IK
59:36.357500
76.2p
2
Elias Öhgren
Korsnäs IF SK
1:03:11.379000
+3:35.21400
71.0p
3
Theo Odenryd
Järbo IF
1:08:34.411300
+8:58.53700
64.4p
4
Sebastian Svärd
Haninge SOK
1:28:40.531900
+29:04.174300
47.7p
-
Edvin Hedblom
Årsunda IF
23:59:59.8639800
-
D 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Liv Karlström
Södertälje IF
2:39:43.958200
55.0p
2
Anne Li Widén
Sundbybergs IK
2:41:47.970600
+2:04.12300
54.1p
3
Anette Olsson
Östervåla IF
2:46:32.999100
+6:49.40800
52.3p
4
Kristin Numminen
Ockelbo SK
2:52:56.1037500
+13:13.79200
50.1p
5
Annika Gunnarsson
Östervåla IF
2:53:58.1043700
+14:15.85400
49.8p
6
Kia Olofsdotter
Östervåla IF
3:07:57.1127600
+28:14.169300
45.5p
7
Anna Karin Persson
OK Borgen
3:13:44.1162300
+34:01.204000
44.0p
8
Anna Bäck
Mälarö SOK
3:20:58.1205700
+41:15.247400
42.2p
9
Frida Forshällen
Turebergs IF
3:23:35.1221400
+43:52.263100
41.6p
10
Ewa Börjebo
Täby IS SK
3:25:02.1230100
+45:19.271800
41.2p
11
Desiree Andersson
Flir IF
3:27:01.1242000
+47:18.283700
40.8p
12
Maria Skargren
Länsförsäkringar IF
3:35:35.1293400
+55:52.335100
39.0p
13
Karin Forsberg
Johanneshov IF
3:36:58.1301700
+57:15.343400
38.7p
14
Elisenda Rius
Lk Uppsala
3:39:04.1314300
+59:21.356000
38.3p
15
Hedvig Saebö
Gävle SK
3:39:06.1314500
+59:23.356200
38.3p
16
Karin Bergman
Axa SC
3:41:56.1331500
+1:02:13.373200
37.7p
17
Emma Troedsson
IFK Helsingborg
3:43:57.1343600
+1:04:14.385300
37.4p
18
Josefin Lindestål
Möja IF
3:45:15.1351400
+1:05:32.393100
37.1p
19
Christina Wolffram
Seb IF
3:46:47.1360600
+1:07:04.402300
36.8p
20
Monika Hansson
Axa SC
3:52:23.1394200
+1:12:40.435900
35.8p
21
Marie Lilliesköld
Stockholms SIF
3:56:04.1416300
+1:16:21.458000
35.2p
22
Anni Fritzell
Stockholms SIF
3:56:09.1416800
+1:16:26.458500
35.2p
23
Åsa Lindén
Björklinge SOK
4:15:22.1532100
+1:35:39.573800
32.3p
-
Ann Sofie Londér
No Club
23:59:59.8639800
-
-
Caroline Ström
Tierps IF
23:59:59.8639800
-
H 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jörgen Flink
Tärnsjö IF
2:36:51.941000
56.1p
2
Henrik Eng
Scania IF
2:37:24.944300
+33.3200
55.9p
3
Stefan Forss
Hudiksvalls IF
2:37:48.946700
+57.5600
55.7p
4
Fredrik Wallström
Gävle SK
2:40:33.963200
+3:42.22100
54.6p
5
Rickard Stenlund
Skellefteå SK
2:40:43.964200
+3:52.23100
54.6p
6
Torbjörn Blom
Högbo GOIF
2:41:38.969700
+4:47.28600
54.2p
7
Johan Klingberg
Karbennings GOIF
2:43:11.979000
+6:20.37900
53.6p
8
Rasmus Klintberg
Gävle SK
2:43:17.979600
+6:26.38500
53.6p
9
Patrik Andersson
Åkersberga SK
2:43:28.980700
+6:37.39600
53.5p
10
Christer Sehlstedt
Axa SC
2:43:49.982800
+6:58.41700
53.4p
11
Måns Montell
Axa SC
2:44:17.985600
+7:26.44500
53.2p
12
David Ståhlberg
IK Vargtass
2:45:11.991000
+8:20.49900
52.8p
13
Johan Engström
Sweco IF
2:45:26.992500
+8:35.51400
52.8p
14
Niclas Rollborn
Axa SC
2:46:12.997100
+9:21.56000
52.5p
15
Sven-Åke Hillgren
Arlanda-Märsta SK
2:46:21.998000
+9:30.56900
52.4p
16
Mattias Axelsson
Årsunda IF
2:46:46.1000500
+9:55.59400
52.3p
17
Niklas Ulander
Årsunda IF
2:46:48.1000700
+9:57.59600
52.2p
18
Niklas Heijne
Karlstads SLK
2:46:56.1001500
+10:05.60400
52.2p
19
Christian Adolfsson
Reijlers IF
2:47:16.1003500
+10:25.62400
52.1p
20
Daniel Gunnarsson
Gävle SK
2:47:25.1004400
+10:34.63300
52.0p
21
Rolf Ström
Stensätra
2:48:46.1012500
+11:55.71400
51.5p
22
Fabian Spennare
Sundbybergs IK
2:49:02.1014100
+12:11.73000
51.4p
23
Peter Schröder
Mälarhöjdens IK
2:49:24.1016300
+12:33.75200
51.3p
24
Peter Lindgren
Alecta Kf
2:50:24.1022300
+13:33.81200
51.0p
25
Joakim Andersson
Storviks IF
2:50:34.1023300
+13:43.82200
50.9p
26
Johnny Ulander
Årsunda IF
2:51:32.1029100
+14:41.88000
50.6p
27
Peter Hauptig
Solna OK
2:51:33.1029200
+14:42.88100
50.6p
28
Lars Anttila
Åshammars IK
2:51:59.1031800
+15:08.90700
50.4p
29
Joacim Londér
No Club
2:52:07.1032600
+15:16.91500
50.4p
30
Daniel Spangenberg
Handelsbankens IF
2:52:11.1033000
+15:20.91900
50.4p
31
Tony Wallin
Gävle SK
2:52:44.1036300
+15:53.95200
50.2p
32
Henrik Eriksson
Årsunda IF
2:52:53.1037200
+16:02.96100
50.1p
33
Ulf Olsson
Q-Med FF
2:53:02.1038100
+16:11.97000
50.1p
34
Gustaf Johnsson
Johanneshov IF
2:53:36.1041500
+16:45.100400
49.9p
35
Mats Pettersson
Storvreta IK
2:53:59.1043800
+17:08.102700
49.8p
36
Per Olov Sjöberg
OK Hammaren
2:54:00.1043900
+17:09.102800
49.7p
37
Mats Carlén
Östhammars SK
2:54:06.1044500
+17:15.103400
49.7p
38
Anders Larsson
Åshammars IK
2:54:53.1049200
+18:02.108100
49.5p
39
Urban Vahlberg
Skellefteå SK
2:55:20.1051900
+18:29.110800
49.3p
40
Jonas Vejdeland
OK Hammaren
2:55:45.1054400
+18:54.113300
49.2p
41
Johan Nygren
Åtvidabergs IF
2:55:48.1054700
+18:57.113600
49.2p
42
Jon Orvendal
Heby Allmänna IF
2:59:05.1074400
+22:14.133300
48.1p
43
Johan Bergsgård
Karlstad SLK
2:59:59.1079800
+23:08.138700
47.8p
44
Anders Käll
Järfälla SK
3:00:02.1080100
+23:11.139000
47.8p
45
Tomas Wistedt
Arlanda-Märsta SK
3:00:41.1084000
+23:50.142900
47.6p
46
Tobias Berg
Axa SC
3:01:20.1087900
+24:29.146800
47.4p
47
Johan Tegelberg
Tierps IF
3:01:34.1089300
+24:43.148200
47.4p
48
Martin Olsson
Gävle SK
3:02:24.1094300
+25:33.153200
47.1p
49
Urban Gunnarsson
Östervåla IF
3:02:37.1095600
+25:46.154500
47.1p
50
Viktor Tegelberg
Tierps IF
3:03:16.1099500
+26:25.158400
46.9p
51
Niklas Persson
Högbo GOIF
3:03:31.1101000
+26:40.159900
46.8p
52
Lars-Olov Skytt
OK Borgen
3:03:50.1102900
+26:59.161800
46.7p
53
Lars Dahlqvist
Storviks IF
3:04:16.1105500
+27:25.164400
46.6p
54
Jonas Broström
Högbo GOIF
3:04:19.1105800
+27:28.164700
46.6p
55
Mattias Krantz
Axa SC
3:04:23.1106200
+27:32.165100
46.5p
56
Pelle Wickman
Tierps IF
3:04:29.1106800
+27:38.165700
46.5p
57
Åke Persson
Österfärnebo IF
3:07:01.1122000
+30:10.180900
45.8p
58
Daniel Sköldberg
Hällby IF
3:07:58.1127700
+31:07.186600
45.5p
59
Rolf Nilsson
Arlanda-Märsta SK
3:08:55.1133400
+32:04.192300
45.3p
60
Jens Hillgren
Arlanda-Märsta SK
3:08:57.1133600
+32:06.192500
45.3p
61
Per Olov Linander
Åshammars IK
3:09:16.1135500
+32:25.194400
45.2p
62
Fredrik Nilert
Riddarnas IF
3:09:29.1136800
+32:38.195700
45.1p
63
Patrik Granberg
Österfärnebo IF
3:09:45.1138400
+32:54.197300
45.0p
64
Erik Adlén
Scania IF
3:09:57.1139600
+33:06.198500
45.0p
65
Thomas Svensson
IFK Västerås SK
3:11:01.1146000
+34:10.204900
44.7p
66
Tobias Larsson
Upplands-Ekeby IF
3:11:16.1147500
+34:25.206400
44.6p
67
Anders Englund
Avesta OK
3:11:33.1149200
+34:42.208100
44.6p
68
Kristian Lilliesköld
Stockholms SIF
3:12:01.1152000
+35:10.210900
44.4p
69
Nicke Lindberg
Österfärnebo IF
3:13:26.1160500
+36:35.219400
44.1p
70
Simon Larsson
Valsätra Släggförening
3:13:41.1162000
+36:50.220900
44.0p
71
Fredric Ellus
Högbo GOIF
3:14:39.1167800
+37:48.226700
43.7p
72
Magnus Blomberg
No Club
3:15:44.1174300
+38:53.233200
43.5p
73
Hans Nygren
Mälarö SOK
3:16:20.1177900
+39:29.236800
43.3p
74
Jesper Andersson
Axa SC
3:16:43.1180200
+39:52.239100
43.2p
75
Jan Berglund
Ockelbo SK
3:16:44.1180300
+39:53.239200
43.2p
76
Andreas Alneberg
Ockelbo SK
3:17:08.1182700
+40:17.241600
43.1p
77
Anders Roos
Orsa SK
3:17:27.1184600
+40:36.243500
43.0p
78
David Lindow
Sundbybergs IK
3:19:12.1195100
+42:21.254000
42.6p
79
Henrik Öberg
Åtvidabergs IF
3:20:36.1203500
+43:45.262400
42.3p
80
Hans Nygren
Årsunda IF
3:20:52.1205100
+44:01.264000
42.2p
81
Thomas Åkerlund
Årsunda IF
3:20:53.1205200
+44:02.264100
42.2p
82
Janne Johansson
Storviks IF
3:22:46.1216500
+45:55.275400
41.8p
83
Martin Näslund
Axa SC
3:24:44.1228300
+47:53.287200
41.3p
84
Bo Erik Lejdström
Åshammars IK
3:25:38.1233700
+48:47.292600
41.1p
85
Kjell Lindén
Björklinge SOK
3:25:42.1234100
+48:51.293000
41.1p
86
Gustav Björkman
Årsunda IF
3:27:20.1243900
+50:29.302800
40.7p
87
Christofer Andersson
Stockholms SIF
3:27:29.1244800
+50:38.303700
40.7p
88
Thomas Hernberg
Högbo GOIF
3:28:06.1248500
+51:15.307400
40.6p
89
Simon Jakobsson
IK Rex
3:28:12.1249100
+51:21.308000
40.5p
90
Kenth Larsson
Valsätra Släggförening
3:28:13.1249200
+51:22.308100
40.5p
91
Åke Gisslar
Stockholms-Postens IK
3:28:51.1253000
+52:00.311900
40.4p
92
Jens Aronsson
Brittatorps Tk
3:29:10.1254900
+52:19.313800
40.3p
93
Johan Söderholm
Stockholms SIF
3:29:14.1255300
+52:23.314200
40.3p
94
Mattias Cederlund
Sundbybergs IK
3:30:17.1261600
+53:26.320500
40.1p
95
Rickard Carlsson
Ikj Haninge
3:32:11.1273000
+55:20.331900
39.7p
96
Arne Friberg
Österfärnebo IF
3:35:02.1290100
+58:11.349000
39.1p
97
Karl Axel Jonsson
Österfärnebo IF
3:35:07.1290600
+58:16.349500
39.1p
98
Mathias Lang
Djurgårdens IF Af
3:38:39.1311800
+1:01:48.370700
38.4p
99
Fredrik Årman
IFK Helsingborg
3:43:57.1343600
+1:07:06.402500
37.4p
100
Thomas Eriksson
Stockholms SIF
3:53:56.1403500
+1:17:05.462400
35.6p
101
Jerker Örtengren
Österfärnebo IF
3:56:39.1419800
+1:19:48.478700
35.1p
102
Johannes Stenberg
Sundbybergs IK
3:56:59.1421800
+1:20:08.480700
35.1p
-
Erik Cederstrand
Hedesunda IF
23:59:58.8639700
-
-
Torbjörn Jansson
Ck Uni
23:59:58.8639700
-
-
Michael Nylin
Järbo IF
23:59:58.8639700
-
-
Janne Johnsson
Stensätra SK
23:59:59.8639800
-
-
Rickard Carlsten
Ikj Haninge
23:59:59.8639800
-
-
Peter Nilsson
No Club
23:59:59.8639800
-
D 21 Motion
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lovisa Pettersson
Årsunda IF
1:13:56.443500
58.9p
2
Erika Blixt
Järbo IF
1:23:04.498300
+9:08.54700
51.4p
3
Emma Bengtsson
Åtvidabergs IF
1:27:53.527200
+13:57.83600
48.2p
4
Helene Ripa
Haninge SOK
1:36:23.578200
+22:27.134600
43.4p
5
Ulrika Nolåkers
Kvarnsvedens GOIF SK
1:37:23.584200
+23:27.140600
42.9p
6
Ann Gustavsson
Hofors Aif
1:42:28.614700
+28:32.171100
40.5p
7
Linda Magnusson
Axa SC
1:44:32.627100
+30:36.183500
39.6p
8
Lisa Enarsson
Stockholms SIF
1:45:40.633900
+31:44.190300
39.1p
9
Lena Lindgren Schelin
Täby IS SK
1:46:11.637000
+32:15.193400
38.9p
10
Linda Karlsson
Hofors Aif
1:49:42.658100
+35:46.214500
37.5p
11
Elisabeth Forss
Hudiksvalls IF
1:52:30.674900
+38:34.231300
36.5p
12
Siv Frodin
Linköpings SK
1:58:49.712800
+44:53.269200
34.4p
13
Elke Wilke-Günther
Tierps IF
2:03:27.740600
+49:31.297000
33.0p
14
Kerstin Sondell
Falu IK
2:09:07.774600
+55:11.331000
31.4p
15
Karin Hellström
Gävle SK
2:11:04.786300
+57:08.342700
30.9p
16
Katarina Baban
Uppsala Studenters IF
2:17:24.824300
+1:03:28.380700
29.3p
-
Eva Lotta Sundblad
Saltsjö Boo
23:59:59.8639800
-
-
Lina Åslund
Hedesunda IF
23:59:59.8639800
-
H 21 Motion
21km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Oskar Suomi Olsson
Storviks IF
1:02:27.374600
72.0p
2
Christian Stjärnström
Högbo GOIF
1:04:07.384600
+1:40.9900
69.8p
3
Sven Persson
Årsunda IF
1:04:42.388100
+2:15.13400
69.0p
4
Joel Eklund Hallman
Järbo IF
1:10:57.425600
+8:30.50900
61.8p
5
Kevin Ståhl
Järbo IF
1:10:58.425700
+8:31.51000
61.8p
6
Martin Persson
Årsunda IF
1:13:03.438200
+10:36.63500
59.7p
7
Keke Hallman
Järbo IF
1:14:21.446000
+11:54.71300
58.5p
8
Mikael Wetter
Storviks IF
1:16:28.458700
+14:01.84000
56.6p
9
Joakim Ståhl
Järbo IF
1:20:04.480300
+17:37.105600
53.7p
10
Per Hellström
Åtvidabergs IF
1:23:02.498100
+20:35.123400
51.4p
11
Fredrik Höglund
Järbo IF
1:28:15.529400
+25:48.154700
48.0p
12
Lars Hallman
Jäderfors SK
1:28:41.532000
+26:14.157300
47.7p
13
Henrik Höglund
Järbo IF
1:29:08.534700
+26:41.160000
47.4p
14
Erik Törnkvist
Sandvik Fire Prevention
1:32:21.554000
+29:54.179300
45.6p
15
Bert Andersson
Falu IK
1:32:23.554200
+29:56.179500
45.5p
16
Kim Sjöberg
Årsunda IF
1:33:23.560200
+30:56.185500
45.0p
17
Tomas Irvang
Funbo Aif
1:34:57.569600
+32:30.194900
44.1p
18
Åke Sahlin
Ikj Haninge
1:43:22.620100
+40:55.245400
40.1p
19
Linus Jonsson
BK Hinden
1:47:04.642300
+44:37.267600
38.6p
20
Marcus Jonsson
Ibm-Klubben
1:51:08.666700
+48:41.292000
37.0p
-
David Hultgren
Årsunda IF
23:59:59.8639800
-
-
Åke Fahlin
Ikj Haninge
23:59:59.8639800
-