Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Alliansloppet Backrace
2013-08-23
Deltävling i
Ski Team Sweden ROLL Cup 2013
<<< Alliansloppet
Alliansloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
0.5km
Rullskidor, Fristil, Intervallstart
1
H 21
Ragnar Bragvin Andresen
Njård
1:09.6878
2
H 21
Emanuele Becchis
Team Rossignol
1:12.7185
+3.207
3
H 21
Oskar Svensson
Sweden J Team
1:13.7238
+3.260
4
H 21
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
1:14.7380
+5.402
5
H 21
Robin Bryntesson
Sockertoppen
1:15.7404
+5.426
6
H 21
Robin Norum
IFK Umeå
1:15.7420
+5.442
7
H 21
Anders Svanebo
Stockviks SF
1:16.7520
+6.542
8
H 21
Anton Persson
SK Bore
1:16.7591
+7.613
9
H 21
Kristian Santiago Ankersen
Oseberg Skilag
1:16.7595
+7.617
10
H 21
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
1:17.7698
+8.720
11
H 21
Marcus Ruus
Sweden J Team
1:18.7707
+8.729
12
H 21
Fredrik Andreé
Bengtsfors Bois
1:18.7734
+8.756
13
H 21
Markus Ottosson
IFK Umeå
1:18.7755
+8.777
14
H 21
Marcus Johansson
Gillberga SK
1:18.7756
+8.778
15
H 21
Emil Ekman
Ulricehamns IF
1:18.7759
+8.781
16
H 21
Karl-Johan Westberg
Borås SK
1:19.7875
+9.897
17
H 21
Andrey Tyuterev
Russian Federation
1:20.7903
+10.925
18
H 21
Filip Danielsson
Garphyttans IF
1:20.7913
+10.935
19
H 21
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:20.7925
+10.947
20
H 21
Gabriel Thorn
Sweden J Team
1:20.7935
+10.957
21
H 21
Algo Karp
Team Vitargo
1:20.7952
+10.974
22
H 21
Oleg Hernov
Stary Oskol
1:20.7978
+11.1000
23
H 21
Albin Tärning
Falköpings AIK SK
1:20.7998
+11.1020
24
H 21
Vladimir Kurochkin
Stary Oskol
1:21.8048
+11.1070
25
H 21
Pontus Hermansson
IK Stern
1:22.8107
+12.1129
26
H 21
Viktor Thorn
Sweden J Team
1:22.8123
+12.1145
27
H 21
Marcus Fredriksson
Sweden J Team
1:22.8142
+12.1164
28
H 21
Bruno Debertolis
Team Rossignol
1:22.8183
+13.1205
29
H 21
Jesper Nelin
Hestra IF
1:22.8189
+13.1211
30
H 21
Simone Bosin
Team Rossignol
1:23.8216
+13.1238
31
H 21
Viktor Eriksson
Malungs IF
1:23.8251
+13.1273
32
H 21
Stepan Pekar
SK Nove Mesto Na Morave
1:23.8265
+13.1287
33
H 21
Marcus Lennartsson
Garphyttans IF
1:24.8309
+14.1331
34
H 21
Martti Himma
Sportclub Sparta
1:25.8407
+15.1429
34
H 21
Ilya Mashkov
Russian Federation
1:25.8407
+15.1429
36
H 21
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
1:25.8458
+15.1480
37
H 21
Axel Ekstroem
Sweden J Team
1:25.8459
+15.1481
38
H 21
Christian Westgaard
Rustad IL
1:25.8471
+15.1493
39
D 21
Ida Ingemarsdotter
Åsarna IK
1:26.8512
+16.1534
40
H 21
Andre Mets
Team Vitargo
1:26.8514
+16.1536
41
H 21
Toni Livers
Switzerland
1:27.8605
+17.1627
42
H 21
Thomas Steurer
Austria
1:27.8697
+18.1719
43
H 21
Oskar Brandt
Grava SK
1:28.8731
+18.1753
44
H 21
Maxim Gavrilov
Stary Oskol
1:28.8784
+19.1806
45
D 21
Jonna Sundling
Sweden J Team
1:29.8890
+20.1912
46
D 21
Maja Dahlqvist
Sweden J Team
1:30.8903
+20.1925
47
H 21
Hynek Kura
SK Nove Mesto Na Morave
1:31.9067
+21.2089
48
D 21
Kathrine Rolsted Harsem
Varden Il,
1:31.9080
+22.2102
49
H 21
Erik Sjöberg
Eksjö SOK
1:31.9093
+22.2115
50
H 21
Oscar Johansson
Linköpings SK
1:32.9180
+23.2202
51
H 21
Joel Lager
Garphyttans IF
1:33.9285
+24.2307
52
D 21
Mathilda Ruus
Gillberga SK
1:36.9565
+26.2587
53
H 21
Daniel Andersson
IFK Grängesberg SK
1:36.9576
+26.2598
54
H 21
Kalle Jansson Riis
Malungs IF
1:37.9656
+27.2678
55
D 21
Seraina Boner
Team Coop
1:38.9789
+29.2811
56
H 21
Oscar Fridsäll
Landsbro IF SK
1:39.9833
+29.2855
57
D 21
Jessica Muller
Xc-ski.de Skimarathonteam
1:39.9881
+30.2903
58
D 21
Rahel Imoberdorf
SAS
1:40.9958
+30.2980
59
H 21
Alexander Epishov
Team Ilma
1:40.9988
+31.3010
60
H 21
Adam Gillman
Garphyttans IF
1:41.10034
+31.3056
61
D 21
Linn Gustafsson
Filipstads SF
1:41.10059
+31.3081
62
D 21
Sandra Olsson
Malungs IF
1:41.10078
+32.3100
63
H 21
Martin Johansson
Linköpings SK
1:43.10234
+33.3256
64
D 21
Moa Molander Kristiansen
Sweden J Team
1:44.10395
+35.3417
65
H 21
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
1:45.10442
+35.3464
66
D 21
Moa Olsson
Vansbro AIK SK
1:46.10524
+36.3546
67
D 21
Tatjana Mannima
Team Vitargo
1:46.10535
+36.3557
68
H 21
Hugo Tärning
Falköpings AIK SK
1:50.10958
+40.3980
69
H 21
Magnus Brander
Köla AIK
1:50.10999
+41.4021
70
H 21
Rolf Zetterberg
IK Stern
1:51.11044
+41.4066
71
H 21
Nico Larsson
Bengtsfors Bois
1:51.11059
+41.4081
72
D 21
Sofie Svensson
IK Hakarpspojkarna
1:51.11070
+41.4092
73
D 21
Julia Eriksson
Årjängs IF
1:52.11118
+42.4140
74
D 21
Ida Kihlén
Malungs IF
1:54.11313
+44.4335
75
D 21
Anikken Gjerde Alnæs
Gjerdrum IL
1:54.11344
+44.4366
76
H 21
Erik Thorn
Bengtsfors Bois
1:54.11395
+45.4417
77
D 21
Frida Bjerke
Falköpings AIK SK
1:55.11422
+45.4444
78
D 21
Therese Axelsson
SK Bore
2:00.11923
+50.4945
79
D 21
Johanna Björklund
IF Hallby SOK
2:02.12138
+52.5160
80
D 21
Josefin Nilsson
IK Fryken
2:04.12398
+55.5420
80
H 21
Peter Eich
SG Oberammergau Tyskland
2:04.12398
+55.5420
82
D 21
Tove Andersen
Norway
2:12.13112
+1:02.6134
83
D 21
Josefin Ellneskog
IFK Skövde SK
2:18.13717
+1:08.6739
84
D 21
Hanna Fritz
Åmåls OK
2:19.13846
+1:09.6868
85
H 21
Erik Johansson
Tranemo IF
2:20.13967
+1:10.6989
86
D 21
Daniela Bjärmark
Zinkgruvans IF
2:24.14378
+1:15.7400
87
D 21
Matilda Widen
IFK Grängesberg SK
2:28.14785
+1:19.7807