Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Alliansloppet Backrace
2013-08-23
Deltävling i
Ski Team Sweden ROLL Cup 2013
<<< Alliansloppet
Alliansloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
0.5km, Rullskidor, Fristil, Intervallstart
1
Ida Ingemarsdotter
Åsarna IK
1:26.8512
2
Jonna Sundling
Sweden J Team
1:29.8890
+3.278
3
Maja Dahlqvist
Sweden J Team
1:30.8903
+3.291
4
Kathrine Rolsted Harsem
Varden Il,
1:31.9080
+5.468
5
Mathilda Ruus
Gillberga SK
1:36.9565
+10.953
6
Seraina Boner
Team Coop
1:38.9789
+12.1177
7
Jessica Muller
Xc-ski.de Skimarathonteam
1:39.9881
+13.1269
8
Rahel Imoberdorf
SAS
1:40.9958
+14.1346
9
Linn Gustafsson
Filipstads SF
1:41.10059
+15.1447
10
Sandra Olsson
Malungs IF
1:41.10078
+15.1466
11
Moa Molander Kristiansen
Sweden J Team
1:44.10395
+18.1783
12
Moa Olsson
Vansbro AIK SK
1:46.10524
+20.1912
13
Tatjana Mannima
Team Vitargo
1:46.10535
+20.1923
14
Sofie Svensson
IK Hakarpspojkarna
1:51.11070
+25.2458
15
Julia Eriksson
Årjängs IF
1:52.11118
+26.2506
16
Ida Kihlén
Malungs IF
1:54.11313
+28.2701
17
Anikken Gjerde Alnæs
Gjerdrum IL
1:54.11344
+28.2732
18
Frida Bjerke
Falköpings AIK SK
1:55.11422
+29.2810
19
Therese Axelsson
SK Bore
2:00.11923
+34.3311
20
Johanna Björklund
IF Hallby SOK
2:02.12138
+36.3526
21
Josefin Nilsson
IK Fryken
2:04.12398
+38.3786
22
Tove Andersen
Norway
2:12.13112
+46.4500
23
Josefin Ellneskog
IFK Skövde SK
2:18.13717
+52.5105
24
Hanna Fritz
Åmåls OK
2:19.13846
+53.5234
25
Daniela Bjärmark
Zinkgruvans IF
2:24.14378
+58.5766
26
Matilda Widen
IFK Grängesberg SK
2:28.14785
+1:02.6173
H 21
0.5km, Rullskidor, Fristil, Intervallstart
1
Ragnar Bragvin Andresen
Njård
1:09.6878
2
Emanuele Becchis
Team Rossignol
1:12.7185
+3.207
3
Oskar Svensson
Sweden J Team
1:13.7238
+3.260
4
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
1:14.7380
+5.402
5
Robin Bryntesson
Sockertoppen
1:15.7404
+5.426
6
Robin Norum
IFK Umeå
1:15.7420
+5.442
7
Anders Svanebo
Stockviks SF
1:16.7520
+6.542
8
Anton Persson
SK Bore
1:16.7591
+7.613
9
Kristian Santiago Ankersen
Oseberg Skilag
1:16.7595
+7.617
10
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
1:17.7698
+8.720
11
Marcus Ruus
Sweden J Team
1:18.7707
+8.729
12
Fredrik Andreé
Bengtsfors Bois
1:18.7734
+8.756
13
Markus Ottosson
IFK Umeå
1:18.7755
+8.777
14
Marcus Johansson
Gillberga SK
1:18.7756
+8.778
15
Emil Ekman
Ulricehamns IF
1:18.7759
+8.781
16
Karl-Johan Westberg
Borås SK
1:19.7875
+9.897
17
Andrey Tyuterev
Russian Federation
1:20.7903
+10.925
18
Filip Danielsson
Garphyttans IF
1:20.7913
+10.935
19
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:20.7925
+10.947
20
Gabriel Thorn
Sweden J Team
1:20.7935
+10.957
21
Algo Karp
Team Vitargo
1:20.7952
+10.974
22
Oleg Hernov
Stary Oskol
1:20.7978
+11.1000
23
Albin Tärning
Falköpings AIK SK
1:20.7998
+11.1020
24
Vladimir Kurochkin
Stary Oskol
1:21.8048
+11.1070
25
Pontus Hermansson
IK Stern
1:22.8107
+12.1129
26
Viktor Thorn
Sweden J Team
1:22.8123
+12.1145
27
Marcus Fredriksson
Sweden J Team
1:22.8142
+12.1164
28
Bruno Debertolis
Team Rossignol
1:22.8183
+13.1205
29
Jesper Nelin
Hestra IF
1:22.8189
+13.1211
30
Simone Bosin
Team Rossignol
1:23.8216
+13.1238
31
Viktor Eriksson
Malungs IF
1:23.8251
+13.1273
32
Stepan Pekar
SK Nove Mesto Na Morave
1:23.8265
+13.1287
33
Marcus Lennartsson
Garphyttans IF
1:24.8309
+14.1331
34
Martti Himma
Sportclub Sparta
1:25.8407
+15.1429
34
Ilya Mashkov
Russian Federation
1:25.8407
+15.1429
36
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
1:25.8458
+15.1480
37
Axel Ekstroem
Sweden J Team
1:25.8459
+15.1481
38
Christian Westgaard
Rustad IL
1:25.8471
+15.1493
39
Andre Mets
Team Vitargo
1:26.8514
+16.1536
40
Toni Livers
Switzerland
1:27.8605
+17.1627
41
Thomas Steurer
Austria
1:27.8697
+18.1719
42
Oskar Brandt
Grava SK
1:28.8731
+18.1753
43
Maxim Gavrilov
Stary Oskol
1:28.8784
+19.1806
44
Hynek Kura
SK Nove Mesto Na Morave
1:31.9067
+21.2089
45
Erik Sjöberg
Eksjö SOK
1:31.9093
+22.2115
46
Oscar Johansson
Linköpings SK
1:32.9180
+23.2202
47
Joel Lager
Garphyttans IF
1:33.9285
+24.2307
48
Daniel Andersson
IFK Grängesberg SK
1:36.9576
+26.2598
49
Kalle Jansson Riis
Malungs IF
1:37.9656
+27.2678
50
Oscar Fridsäll
Landsbro IF SK
1:39.9833
+29.2855
51
Alexander Epishov
Team Ilma
1:40.9988
+31.3010
52
Adam Gillman
Garphyttans IF
1:41.10034
+31.3056
53
Martin Johansson
Linköpings SK
1:43.10234
+33.3256
54
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
1:45.10442
+35.3464
55
Hugo Tärning
Falköpings AIK SK
1:50.10958
+40.3980
56
Magnus Brander
Köla AIK
1:50.10999
+41.4021
57
Rolf Zetterberg
IK Stern
1:51.11044
+41.4066
58
Nico Larsson
Bengtsfors Bois
1:51.11059
+41.4081
59
Erik Thorn
Bengtsfors Bois
1:54.11395
+45.4417
60
Peter Eich
SG Oberammergau Tyskland
2:04.12398
+55.5420
61
Erik Johansson
Tranemo IF
2:20.13967
+1:10.6989