Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Intersportloppet i Mora
2011-01-22
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jimmie Johnsson
Falun Borlänge SK
2:05:02.750100
85.8p
2
Markus Jönsson
Tranemo IF
2:05:03.750200
+1
85.8p
3
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
2:05:08.750700
+6.500
85.7p
4
Henrik Alm
Idre SK
2:05:11.751000
+9.800
85.7p
5
Joakim Engström
IFK Mora SK
2:07:38.765700
+2:36.15500
83.2p
6
Håkan Löfström
Falun Borlänge SK
2:07:40.765900
+2:38.15700
83.2p
7
Knut Anders Hatlen
Stranda IL
2:07:41.766000
+2:39.15800
83.2p
8
Tommy Ljung
Östersunds SK
2:07:47.766600
+2:45.16400
83.1p
9
Jonas Byman
Myssjö-Ovikens IF
2:07:50.766900
+2:48.16700
83.0p
10
Samuel Norlén
Ulricehamns IF
2:07:54.767300
+2:52.17100
82.9p
11
Linus Larsson
Ulricehamns IF
2:07:55.767400
+2:53.17200
82.9p
12
Rikard Tynell
Falun Borlänge SK
2:08:03.768200
+3:01.18000
82.8p
13
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
2:08:22.770100
+3:20.19900
82.5p
14
Anders Zeffer
Högsäters GF
2:08:27.770600
+3:25.20400
82.4p
15
Thomas Stridh
IFK Mora SK
2:08:29.770800
+3:27.20600
82.4p
16
Simon Andersson
Domnarvets GOIF
2:09:03.774200
+4:01.24000
81.8p
17
Adam Steen
Falun Borlänge SK
2:09:23.776200
+4:21.26000
81.5p
18
Staffan Sandberg
Stenungsunds OK
2:09:37.777600
+4:35.27400
81.3p
19
Philip Askeroth
IK Stern
2:09:50.778900
+4:48.28700
81.1p
20
Andreas Allerhed
IFK Mora SK
2:09:51.779000
+4:49.28800
81.1p
21
Per Wangel
Falu IK
2:09:56.779500
+4:54.29300
81.0p
22
Björn Henninen
Åmots SK
2:10:10.780900
+5:08.30700
80.8p
23
Christian Beck
Sågmyra SK
2:10:42.784100
+5:40.33900
80.3p
24
Markus Hansson
Åsarna IK
2:11:09.786800
+6:07.36600
79.9p
25
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
2:11:10.786900
+6:08.36700
79.9p
26
Martin Bratt
IFK Mora SK
2:11:13.787200
+6:11.37000
79.8p
27
Robert Eriksson
Björkfors GOIF
2:12:08.792700
+7:06.42500
79.0p
28
Andreas Karlsson
Hällbybrunns IF
2:12:18.793700
+7:16.43500
78.9p
29
Andreas Mathisen
Tunafors SK
2:13:01.798000
+7:59.47800
78.2p
30
Johan Darnerud
Falu IK
2:13:02.798100
+8:00.47900
78.2p
31
Tobias Näslund
Östersunds SK
2:13:03.798200
+8:01.48000
78.2p
32
Andre Jakobsson
Östersunds SK
2:13:04.798300
+8:02.48100
78.2p
33
Patrik Bergman
Svegs IK
2:15:00.809900
+9:58.59700
76.5p
34
Johan Eriksson
Räddningstjänsten Dala Mitt
2:15:06.810500
+10:04.60300
76.5p
35
Emil Meijer
Ryda SK
2:15:22.812100
+10:20.61900
76.2p
36
Tobias Norestrand
Karlslunds IF SF
2:15:29.812800
+10:27.62600
76.1p
37
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
2:15:37.813600
+10:35.63400
76.0p
38
Andreas Lundblad
Ulricehamns IF
2:15:38.813700
+10:36.63500
76.0p
38
Jörgen Johnsson
Hällbybrunns IF
2:15:38.813700
+10:36.63500
76.0p
40
Daniel Palm
Älvdalens IF SK
2:15:39.813800
+10:37.63600
76.0p
41
Henrik Eriksson
IFK Mora SK
2:15:41.814000
+10:39.63800
76.0p
42
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
2:16:11.817000
+11:09.66800
75.6p
43
Jonas Langman
Leksands SK
2:17:32.825100
+12:30.74900
74.5p
44
Oscar Bergström
IFK Mora SK
2:17:45.826400
+12:43.76200
74.3p
45
Tommy Gabrielsson
Gagnefs IF
2:18:27.830600
+13:25.80400
73.8p
46
Even Turner
Skeriol IF
2:18:32.831100
+13:30.80900
73.7p
47
David Berg
Bodsjöböle SK
2:18:46.832500
+13:44.82300
73.5p
48
Anders Boström
Bromma Vällingby SOK
2:19:21.836000
+14:19.85800
73.1p
49
Pontus Carlsson
Sundborns GOIF
2:19:22.836100
+14:20.85900
73.1p
50
Oskar Kanmert Gustafsson
Tunafors SK
2:19:27.836600
+14:25.86400
73.0p
51
Mattias Nilsson
Funäsdalens IF
2:19:29.836800
+14:27.86600
73.0p
52
Rickard Noberius
Axa SC
2:19:41.838000
+14:39.87800
72.8p
53
Robert Östberg
Hällbybrunns IF
2:19:52.839100
+14:50.88900
72.7p
54
Fredrik Israelsson
Brovallens IF
2:19:53.839200
+14:51.89000
72.7p
55
Martin Ekberg
Borensbergs IF SK
2:20:02.840100
+15:00.89900
72.6p
56
Erik Karlsson
Källbottens IK
2:20:14.841300
+15:12.91100
72.4p
57
Stefan Eriksson
City Wolfs SC
2:20:49.844800
+15:47.94600
72.0p
58
Thomas Eriksson
IFK Mora SK
2:21:06.846500
+16:04.96300
71.8p
59
Nicklas Andersson
Wedevågs IF
2:21:12.847100
+16:10.96900
71.7p
60
Tobias Nylen
Brovallens IF
2:21:46.850500
+16:44.100300
71.3p
61
Magnus Jansson
Brudpiga RK
2:22:07.852600
+17:05.102400
71.0p
62
Roland Berglund
Sunne SLF
2:22:11.853000
+17:09.102800
71.0p
63
Lennart Karlsson
Holmedals Ais
2:22:32.855100
+17:30.104900
70.7p
64
Pelle Olsson
Njutångers IF
2:22:36.855500
+17:34.105300
70.7p
65
Oskar Niord
Sya SK
2:23:33.861200
+18:31.111000
70.0p
66
Andreas Pettersson
Bodsjöböle SK
2:23:39.861800
+18:37.111600
70.0p
67
Bengt Alfjorden
IFK Mora SK
2:23:42.862100
+18:40.111900
69.9p
68
Joel Enqvist
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:23:54.863300
+18:52.113100
69.8p
69
Oscar Askerlund
Hällbybrunns IF
2:24:08.864700
+19:06.114500
69.6p
70
Martin Andersen Rasbøl
Brudpiga RK
2:24:24.866300
+19:22.116100
69.4p
71
Kalle Björkman
Arboga SK
2:24:46.868500
+19:44.118300
69.2p
72
Martin Härberg
Järba IF
2:25:02.870100
+20:00.119900
69.0p
73
Marcus Svadling
Hofors Aif
2:25:22.872100
+20:20.121900
68.8p
74
Johan Eriksson
Korsnäs IF SK
2:25:54.875300
+20:52.125100
68.4p
75
Jonathan Alm
Brandkårens IK
2:26:11.877000
+21:09.126800
68.2p
76
Mårten Svensson
Falköpings AIK SK
2:26:12.877100
+21:10.126900
68.2p
77
Linus Jansson
Häverödals IF
2:27:06.882500
+22:04.132300
67.6p
78
Christoffer Eskilsson
Haninge SOK
2:27:07.882600
+22:05.132400
67.6p
79
Paul Rosenquist
Stockholms Rodd Förening
2:28:04.888300
+23:02.138100
67.0p
79
Richard Hallin
Brandkårens IK
2:28:04.888300
+23:02.138100
67.0p
81
Anders Näslund
Svegs IK
2:28:14.889300
+23:12.139100
66.9p
82
Stefan Palander
Sellnäs IF
2:29:01.894000
+23:59.143800
66.4p
83
Ingemar Berg
Bodsjöböle SK
2:29:50.898900
+24:48.148700
65.9p
84
Tobias Karlsson
IK Wilske
2:29:57.899600
+24:55.149400
65.8p
85
Elias Eriksson
Leksands SK
2:30:05.900400
+25:03.150200
65.7p
86
Fredrik Heed
Töcksfors IF
2:30:07.900600
+25:05.150400
65.7p
87
Jonas Hägglund
Sya SK
2:30:27.902600
+25:25.152400
65.5p
88
Erik Dahlström
IK Jarl Rättvik
2:30:34.903300
+25:32.153100
65.5p
89
Peter Hammarbäck
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:30:45.904400
+25:43.154200
65.3p
90
Erik Axelsson
Simlångsdalens IF
2:31:19.907800
+26:17.157600
65.0p
91
Jonas Bäckström
Swedbank IF
2:31:29.908800
+26:27.158600
64.9p
92
Tryggve Jensen
Nässjö SF
2:32:36.915500
+27:34.165300
64.2p
93
Anders Eriksson
Östersunds SK
2:32:54.917300
+27:52.167100
64.1p
94
Markus Persson
Sälens IF
2:33:11.919000
+28:09.168800
63.9p
95
Henrik Mild
Falun Borlänge SK
2:33:15.919400
+28:13.169200
63.9p
96
Christian Ahlsén
Brudpiga RK
2:33:23.920200
+28:21.170000
63.8p
97
Joachim Gustafsson
Stora Tuna IK SK
2:33:29.920800
+28:27.170600
63.7p
98
Niclas Hammar
Källbottens IK
2:33:32.921100
+28:30.170900
63.7p
99
Markus Fredlund
Tullinge SK
2:33:39.921800
+28:37.171600
63.6p
100
Peter Larsson
Axa SC
2:33:51.923000
+28:49.172800
63.5p
101
Jonatan Junker
Tunafors SK
2:33:52.923100
+28:50.172900
63.5p
102
Stefan Gustafsson
IK Jarl Rättvik
2:33:55.923400
+28:53.173200
63.5p
103
Björn Eriksson
Svärdsjö IF
2:34:12.925100
+29:10.174900
63.3p
104
Lars-Olof Jönsson
Malungs IF
2:34:17.925600
+29:15.175400
63.3p
105
David Czuczor
Korsnäs IF SK
2:35:07.930600
+30:05.180400
62.8p
106
Simon Hansen
IK Fryken
2:35:42.934100
+30:40.183900
62.5p
107
Andrew Hooker
Orsa SK
2:35:45.934400
+30:43.184200
62.4p
108
Daniel Näsvall
Axa SC
2:35:46.934500
+30:44.184300
62.4p
109
Robert Bernhardsson
Arboga SK
2:35:54.935300
+30:52.185100
62.4p
110
Jakob Junker
Tunafors SK
2:36:08.936700
+31:06.186500
62.2p
111
Tobias Rudh
Avesta OK
2:36:39.939800
+31:37.189600
61.9p
112
Andreas Smedh
Brudpiga RK
2:37:11.943000
+32:09.192800
61.7p
113
Daniel Sandvik
IFK Mora SK
2:38:00.947900
+32:58.197700
61.2p
114
Gustav Nilsson
Elu IF
2:39:50.958900
+34:48.208700
60.3p
115
Erik Andersén
Sunne SLF
2:40:11.961000
+35:09.210800
60.1p
116
Magnus Eriksson
Dalregementets IF
2:40:22.962100
+35:20.211900
60.0p
117
Isac Hedén
Orsa SK
2:41:33.969200
+36:31.219000
59.4p
118
Jakob Minell
Axa SC
2:41:39.969800
+36:37.219600
59.3p
119
David Jönsson
IK Stern
2:41:44.970300
+36:42.220100
59.3p
120
Tomas Jansson
IFK Mora SK
2:41:53.971200
+36:51.221000
59.2p
121
Andreas Jonsson
Korsnäs IF SK
2:42:06.972500
+37:04.222300
59.1p
122
Ronny Björn
Arvika IS
2:42:25.974400
+37:23.224200
59.0p
122
Mattias Gradén
SK Gruvspårets Vänner
2:42:25.974400
+37:23.224200
59.0p
124
Mats Ljungblom
Göteborg/Majorna OK
2:42:32.975100
+37:30.224900
58.9p
125
Erik Islén
Falu IK
2:43:53.983200
+38:51.233000
58.2p
126
Anders Richardsson
Falu IK
2:43:56.983500
+38:54.233300
58.2p
127
Jan Hjort
IK Wilske
2:44:23.986200
+39:21.236000
58.0p
128
Robert Lundgren
Leksands SK
2:44:28.986700
+39:26.236500
58.0p
129
Daniel Johansson
Hällbybrunns IF
2:44:48.988700
+39:46.238500
57.8p
130
Dennis Franzén
IFK Mora SK
2:45:23.992200
+40:21.242000
57.5p
131
Anders Sjöberg
Storviks IF
2:46:16.997500
+41:14.247300
57.1p
132
Per Westlund
Dalregementets IF
2:47:17.1003600
+42:15.253400
56.6p
133
Andreas Jankarls
Svärdsjö IF
2:49:02.1014100
+44:00.263900
55.9p
134
Johan Svensson
Hällbybrunns IF
2:49:04.1014300
+44:02.264100
55.8p
135
Anders Staffas
Karlsbyhedens IK
2:50:20.1021900
+45:18.271700
55.3p
136
Jonas Holting
Stockholms SIF
2:50:49.1024800
+45:47.274600
55.1p
137
Emil Tillman
Dellner Couplers IK
2:51:06.1026500
+46:04.276300
55.0p
138
Henrik Wickström
Arboga SK
2:52:22.1034100
+47:20.283900
54.4p
139
Marcus Forsberg
Falu IK
2:52:23.1034200
+47:21.284000
54.4p
140
Fredrik Linder
IFK Västerås SK
2:53:42.1042100
+48:40.291900
53.9p
141
Markus Ekestam
IFK Mora SK
2:53:54.1043300
+48:52.293100
53.8p
142
Petter Sundin
Abb IF SK
2:55:09.1050800
+50:07.300600
53.3p
143
Henrik Edberg
Jönköpings OK
2:55:13.1051200
+50:11.301000
53.2p
144
Einar Magelssen
Team Tsjuub Norge
2:55:27.1052600
+50:25.302400
53.1p
145
Peter Balonius
Rembo IK
2:55:36.1053500
+50:34.303300
53.1p
146
David Emilsson
Abb IF SK
2:56:04.1056300
+51:02.306100
52.9p
147
Christian Fagerlund
Axa SC
2:58:26.1070500
+53:24.320300
52.0p
148
Johan Larsson
Selja-Långlets IK
3:00:37.1083600
+55:35.333400
51.2p
149
Johan Eriksson
Alecta Kf
3:01:12.1087100
+56:10.336900
50.9p
150
Per Laggar
Sälens IF
3:01:40.1089900
+56:38.339700
50.8p
151
Henrik Jerregård
Abb IF SK
3:02:22.1094100
+57:20.343900
50.5p
152
Gert Nestler
IFK Mora SK
3:03:04.1098300
+58:02.348100
50.3p
153
John Ivarsson
Clas Ohlson IF
3:04:39.1107800
+59:37.357600
49.7p
154
Robin Abrahamsson
Axa SC
3:04:59.1109800
+59:57.359600
49.6p
155
Richard Abrahamsson
Nusnäs IF
3:07:09.1122800
+1:02:07.372600
48.8p
156
Olof Boman
IFK Mora SK
3:08:43.1132200
+1:03:41.382000
48.3p
157
Johan Lindgren
Tunafors SK
3:12:55.1157400
+1:07:53.407200
47.0p
158
Anders Nisser
Domnarvets GOIF
3:16:49.1180800
+1:11:47.430600
45.8p
159
Niklas Andersson
Garsås IF
3:27:20.1243900
+1:22:18.493700
42.8p
160
Oscar Johansson
Landskrona Ski Club
3:34:29.1286800
+1:29:27.536600
41.0p
161
Robert Andersson
Bodens SK
3:42:27.1334600
+1:37:25.584400
39.2p