Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kopparrajden
2009-03-14
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21 Motion
28km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Nanna Johansson
IFK Kiruna
1:36:55.581400
58.5p
2
Emma Wäppling
Gellivare SK
1:38:10.588900
+1:15.7400
57.7p
3
Ann Karin Ylivainio
Jukkasjärvi IF
1:42:55.617400
+6:00.35900
55.1p
4
Annika Berggren
Vittangi SK
1:49:52.659100
+12:57.77600
51.6p
5
Katarina Engström
Vittangi SK
1:54:55.689400
+18:00.107900
49.3p
6
Anna Lantto
Sj Sportklubb, Kiruna
2:00:57.725600
+24:02.144100
46.9p
7
Erica Wälimaa
Jukkasjärvi IF
2:08:12.769100
+31:17.187600
44.2p
8
Sirpa Lapiniemi
Jukkasjärvi IF
2:09:28.776700
+32:33.195200
43.8p
9
Cristin Ranestål
Lkab FF
2:09:33.777200
+32:38.195700
43.7p
10
Lisa Välimaa
Jukkasjärvi IF
2:10:32.783100
+33:37.201600
43.4p
11
Marina Knekta
Sj Sportklubb, Kiruna
2:16:39.819800
+39:44.238300
41.5p
12
Susanna Harnesk
Ambulansen
2:20:22.842100
+43:27.260600
40.4p
13
Lisbet Naartijärvi
Högalidskolan
2:22:35.855400
+45:40.273900
39.7p
14
Maria Stålnacke
Svappavaara Aif
2:24:29.866800
+47:34.285300
39.2p
15
Sara Johansson
Jukkasjärvi IF
2:37:23.944200
+1:00:28.362700
36.0p
16
Hjördis Andersson
Jukkasjärvi IF
2:41:24.968300
+1:04:29.386800
35.1p
17
Ann-Sofie Patomella
Jukkasjärvi IF
2:42:45.976400
+1:05:50.394900
34.8p
18
Tina Rova
Sj Sportklubb, Kiruna
2:45:20.991900
+1:08:25.410400
34.3p
H 21 Motion
28km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jonny Nilimaa
Gellivare SK
1:21:57.491600
69.2p
2
Kristoffer Linder
IFK Umeå
1:22:27.494600
+30.2900
68.7p
3
Bernt Niva
IFK Kiruna
1:22:29.494800
+32.3100
68.7p
4
Daniel Dyrander
Bergens IF SK
1:24:02.504100
+2:05.12400
67.4p
5
Lars Henrik Idivuoma
IFK Kiruna
1:26:51.521000
+4:54.29300
65.2p
6
Tommy Ljung
Gellivare SK
1:28:04.528300
+6:07.36600
64.3p
7
Lars Wiss
Svappavaara Aif
1:29:25.536400
+7:28.44700
63.4p
8
Magnus Lindmark
IFK Kiruna
1:29:29.536800
+7:32.45100
63.3p
9
Sven-Erik Fjellborg
Sj Sportklubb, Kiruna
1:29:50.538900
+7:53.47200
63.1p
10
Paul Johansson
Pajala IF
1:32:18.553700
+10:21.62000
61.4p
11
Kjell Andersson
Jukkasjärvi IF
1:33:38.561700
+11:41.70000
60.5p
12
Johan Nilimaa
Gellivare SK
1:34:26.566500
+12:29.74800
60.0p
13
Hans Tuoremaa
Karesuando Fyrklövern
1:35:35.573400
+13:38.81700
59.3p
14
Jan-Erik Svangärd
Pajala IF
1:35:45.574400
+13:48.82700
59.2p
15
Magnus Oja
IFK Kiruna
1:36:39.579800
+14:42.88100
58.6p
16
Håkan Lundström
Vittangi SK
1:37:39.585800
+15:42.94100
58.0p
17
Lennart Töyrä
Jukkasjärvi IF
1:38:00.587900
+16:03.96200
57.8p
18
Samuel Jonsson
Vittangi SK
1:38:47.592600
+16:50.100900
57.4p
19
Ivan Gunnestam
Svappavaara Aif
1:39:16.595500
+17:19.103800
57.1p
20
Torbjörn Mukka
Junosuando IK
1:39:30.596900
+17:33.105200
57.0p
21
Lennart Hannu
Lkab FF
1:39:49.598800
+17:52.107100
56.8p
22
John Tomas Stålnacke
Soppero Sameförening
1:40:32.603100
+18:35.111400
56.4p
23
Johannes Rautio
Vittangi SK
1:41:11.607000
+19:14.115300
56.0p
24
Jonas Bucht
Lkab FF
1:41:54.611300
+19:57.119600
55.6p
25
Bror Olofsson
Sj/Bv Sport, Östersund
1:41:57.611600
+20:00.119900
55.6p
26
Anders Lindsund
Lkab FF
1:42:58.617700
+21:01.126000
55.0p
27
Jan Ryrland
Jsk Kiruna
1:44:16.625500
+22:19.133800
54.3p
28
Henry Waara
Gellivare Skidallians IK
1:45:40.633900
+23:43.142200
53.6p
29
Mikael Myrsell
Lkab FF
1:45:43.634200
+23:46.142500
53.6p
30
Stefan Hertil
OK Sarven
1:45:57.635600
+24:00.143900
53.5p
31
Ingvar Henriksson
Vittangi SK
1:46:45.640400
+24:48.148700
53.1p
32
Conny Nilimaa
IFK Kiruna
1:48:07.648600
+26:10.156900
52.4p
33
Göran Uusitalo
Kaunisvaara IF
1:48:13.649200
+26:16.157500
52.4p
34
Bengt Stålnacke
Jukkasjärvi IF
1:49:25.656400
+27:28.164700
51.8p
35
Seppo Koivisto
Lohko
1:50:06.660500
+28:09.168800
51.5p
36
Nils Henrik Allas
Jukkasjärvi IF
1:50:16.661500
+28:19.169800
51.4p
37
Ingemar Mäki
Lkab FF
1:50:17.661600
+28:20.169900
51.4p
38
Andreas Nilsson
Vittangi SK
1:51:32.669100
+29:35.177400
50.8p
39
Simon Lundström
Vittangi SK
1:51:59.671800
+30:02.180100
50.6p
40
Yngve Nilimaa
Vittangi SK
1:53:12.679100
+31:15.187400
50.1p
41
Rune Raatamaa
Friskis och Svettis
1:54:17.685600
+32:20.193900
49.6p
42
Martti Andersson
Sj/Bv Sport, Östersund
1:55:05.690400
+33:08.198700
49.2p
43
Per-Erik Mäki
Lkab FF
1:57:45.706400
+35:48.214700
48.1p
44
Mikael Palovaara
Vittangi SK
1:57:47.706600
+35:50.214900
48.1p
45
Bengt Andersson
Bergens IF SK
1:57:59.707800
+36:02.216100
48.0p
46
Stefan Adolfsson
Lkab FF
1:59:08.714700
+37:11.223000
47.6p
47
Even Bedari
Gellivare SK
2:00:36.723500
+38:39.231800
47.0p
48
Kurt Wiss
Svappavaara Aif
2:01:26.728500
+39:29.236800
46.7p
49
Dan Tannerdal
IFK Kiruna
2:01:49.730800
+39:52.239100
46.5p
50
Kristian Orrmalm Utsi
Pilsnersamfundet
2:02:11.733000
+40:14.241300
46.4p
51
Bror Spett
IFK Kiruna
2:02:13.733200
+40:16.241500
46.4p
52
Kent Strålberg
Vivungi SK
2:02:14.733300
+40:17.241600
46.4p
53
Roger Berggren
Jukkasjärvi IF
2:02:43.736200
+40:46.244500
46.2p
54
Erik Kruuka
Kuoksu
2:03:20.739900
+41:23.248200
45.9p
55
Kenneth Nilsson
Lkab FF
2:03:25.740400
+41:28.248700
45.9p
56
Niklas Löfström
Vittangi SK
2:03:53.743200
+41:56.251500
45.7p
57
Mats Forsberg
Kiruna Sjukhus
2:04:48.748700
+42:51.257000
45.4p
58
Urban Videll
IFK Kiruna
2:05:32.753100
+43:35.261400
45.1p
59
Mats Holmström
IFK Kiruna
2:07:35.765400
+45:38.273700
44.4p
60
Lennart Krekula
Lkab FF
2:08:02.768100
+46:05.276400
44.3p
61
Mats Thorneus
Jukkasjärvi IF
2:08:43.772200
+46:46.280500
44.0p
62
Jonas Kemi
Svappavaara Aif
2:09:39.777800
+47:42.286100
43.7p
63
Ricard Stålnacke
Pilsnersamfundet
2:10:06.780500
+48:09.288800
43.6p
64
Ulf Nilimaa
Svappavaara Aif
2:11:44.790300
+49:47.298600
43.0p
65
Peter Larsson
Ambulansen
2:13:19.799800
+51:22.308100
42.5p
66
Jörgen Ryytiniemi
Lkab FF
2:15:43.814200
+53:46.322500
41.8p
67
Mats Eriksson
Lantmäteriverkets FF
2:16:31.819000
+54:34.327300
41.5p
68
Kent Henriksson
Jukkasjärvi IF
2:16:36.819500
+54:39.327800
41.5p
69
Robert Flygare
Masugnsbyn
2:16:49.820800
+54:52.329100
41.4p
70
Micael Lasu
Pilsnersamfundet
2:18:45.832400
+56:48.340700
40.8p
71
Tomas Stålnacke
Svappavaara Aif
2:19:14.835300
+57:17.343600
40.7p
72
Jorma Kärhä
Lkab FF
2:20:22.842100
+58:25.350400
40.4p
73
Svante Patomella
Jukkasjärvi IF
2:21:14.847300
+59:17.355600
40.1p
74
Börje Andersson
Parkalombolo
2:39:37.957600
+1:17:40.465900
35.5p
75
Risto Annanperä
Fiskspecialisten
2:41:27.968600
+1:19:30.476900
35.1p
76
Roger Olsson
Vittangi SK
2:42:51.977000
+1:20:54.485300
34.8p
77
Oskar Skoglind
Vittangi SK
2:42:53.977200
+1:20:56.485500
34.8p
78
Johannes Skogkvist
Pilsnersamfundet
2:50:26.1022500
+1:28:29.530800
33.2p
79
Patrik Niemi
Sj Sportklubb, Kiruna
2:54:20.1045900
+1:32:23.554200
32.5p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21 Motion
11km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Linda Andersson
OK Sarven
39:55.239400
54.8p
2
Ella Maria Grape Nutti
OK Sarven
41:45.250400
+1:50.10900
52.4p
3
Anneli Vinsa
Jukkasjärvi IF
41:57.251600
+2:02.12100
52.1p
4
Lisa Vinsa
Jukkasjärvi IF
43:48.262700
+3:53.23200
49.9p
5
Ottilia Niemi
Jukkasjärvi IF
46:16.277500
+6:21.38000
47.3p
6
Astrid Lindmark
IFK Kiruna
48:21.290000
+8:26.50500
45.2p
7
Vilma Funck
Jukkasjärvi IF
48:45.292400
+8:50.52900
44.9p
8
Eva Mämmi
Jukkasjärvi IF
48:58.293700
+9:03.54200
44.7p
9
Matilda Henriksson
Jukkasjärvi IF
50:30.302900
+10:35.63400
43.3p
10
Ingela Kruuka
Kuoksu
50:46.304500
+10:51.65000
43.1p
11
Sofia Kirsilä
Svappavaara Aif
51:37.309600
+11:42.70100
42.4p
12
Ida Kirsilä
Svappavaara Aif
52:43.316200
+12:48.76700
41.5p
13
Camilla Henriksson
Jukkasjärvi IF
53:59.323800
+14:04.84300
40.5p
14
Lisa Grundell
Svappavaara Aif
55:25.332400
+15:30.92900
39.5p
15
Yvonne Vinsa
Jukkasjärvi IF
55:34.333300
+15:39.93800
39.4p
16
Åsa Henriksson
Vittangi SK
58:29.350800
+18:34.111300
37.4p
17
Inga Maj Boström
IFK Kiruna
1:00:09.360800
+20:14.121300
36.4p
18
Lena Johansson
Vittangi SK
1:02:50.376900
+22:55.137400
34.8p
19
Anna Kirsilä
Svappavaara Aif
1:04:29.386800
+24:34.147300
33.9p
20
Anneli Moutka
Vittangi SK
1:04:30.386900
+24:35.147400
33.9p
21
Margareta Johansson
IFK Mora SK
1:06:22.398100
+26:27.158600
33.0p
22
Katarina Haglund
Soppero Sameförening
1:06:51.401000
+26:56.161500
32.7p
23
Marit Anne Allas
Jukkasjärvi IF
1:09:57.419600
+30:02.180100
31.3p
24
Lena Falbo
Sj Sportklubb, Kiruna
1:16:29.458800
+36:34.219300
28.6p
25
Anki Lindblom
No Club
1:16:29.458800
+36:34.219300
28.6p
26
Solveig Härkönen
Jukkasjärvi IF
1:24:02.504100
+44:07.264600
26.0p
27
Ejla Pahajokki
Jukkasjärvi IF
1:39:59.599800
+1:00:04.360300
21.9p
H 21 Motion
11km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Kalle Eriksson
OK Sarven
39:13.235200
55.8p
2
Johan Piribauer
Moskosels IF
40:00.239900
+47.4600
54.7p
3
Emil Tyni
OK Sarven
40:09.240800
+56.5500
54.5p
4
Emil Winsa
Jukkasjärvi IF
40:17.241600
+1:04.6300
54.3p
5
Erik Johansson
OK Sarven
41:02.246100
+1:49.10800
53.3p
6
John Andreas Skum
Soppero Sameförening
42:24.254300
+3:11.19000
51.6p
7
Henrik Fjällborg
Jukkasjärvi IF
43:42.262100
+4:29.26800
50.1p
8
Sven Drugge
Kaunisvaara IF
43:44.262300
+4:31.27000
50.0p
9
Krister Winsa
Jukkasjärvi IF
44:46.268500
+5:33.33200
48.9p
10
Nils Ola Sikku
Soppero Sameförening
45:19.271800
+6:06.36500
48.3p
11
Valter Nutti
Soppero Sameförening
46:21.278000
+7:08.42700
47.2p
12
Johan Kruuka
IFK Kiruna
46:40.279900
+7:27.44600
46.9p
13
Bengt Kruuka
IFK Kiruna
46:40.279900
+7:27.44600
46.9p
14
Bosse Fjällborg
Jukkasjärvi IF
47:51.287000
+8:38.51700
45.7p
15
Lars Lindmark
Svappavaara Aif
47:58.287700
+8:45.52400
45.6p
16
Emil Nutti
Soppero Sameförening
48:21.290000
+9:08.54700
45.2p
17
Peter Winsa
Vittangi SK
52:11.313000
+12:58.77700
41.9p
18
Jonas Matsson
Lkab FF
52:19.313800
+13:06.78500
41.8p
19
Johan Winsa
Jukkasjärvi IF
55:33.333200
+16:20.97900
39.4p
20
Erik Johansson
Vittangi SK
56:47.340600
+17:34.105300
38.5p
21
Albin Lindholm
IFK Kiruna
58:19.349800
+19:06.114500
37.5p
22
Filip Henriksson
Vittangi SK
1:05:58.395700
+26:45.160400
33.2p
23
P O Johansson
IFK Mora SK
1:06:18.397700
+27:05.162400
33.0p
24
Felix Jatku Stålnacke
No Club
1:11:24.428300
+32:11.193000
30.6p
25
Sixten Eriksson
IFK Lainio
1:32:39.555800
+53:26.320500
23.6p
26
William Töyrä
Jukkasjärvi IF
1:39:53.599200
+1:00:40.363900
21.9p
D 21 Motion
3km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Matilda Niemi
Jukkasjärvi IF
12:20.73900
56.7p
2
Linnea Fjällborg
Jukkasjärvi IF
12:30.74900
+10.900
55.9p
3
Alva Mikko
Jukkasjärvi IF
12:36.75500
+16.1500
55.5p
4
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
12:48.76700
+28.2700
54.6p
5
Elvira Kauppi
Jukkasjärvi IF
13:14.79300
+54.5300
52.8p
6
Ida Vajstedt
Jukkasjärvi IF
14:02.84100
+1:42.10100
49.8p
7
Anna Lovisa Daunfeldt
Vittangi SK
14:10.84900
+1:50.10900
49.3p
8
Mirjam Holmberg
Luleå Gjutarens IF
15:09.90800
+2:49.16800
46.1p
9
Ida Johansson
Svappavaara Aif
15:26.92500
+3:06.18500
45.3p
10
Johanna Lindmark
Jukkasjärvi IF
15:46.94500
+3:26.20500
44.3p
11
Märta Lindmark
Svappavaara Aif
15:47.94600
+3:27.20600
44.3p
12
Vilma Videll
Svappavaara Aif
16:11.97000
+3:51.23000
43.2p
13
Wilma Fjordell
Jukkasjärvi IF
16:17.97600
+3:57.23600
42.9p
14
Amanda Lundberg
Jukkasjärvi IF
16:24.98300
+4:04.24300
42.6p
15
Linda Mari Tillstam
Jukkasjärvi IF
16:47.100600
+4:27.26600
41.7p
16
Kajsa Stålnacke
Svappavaara Aif
17:23.104200
+5:03.30200
40.2p
17
Hanna Lehto Zakrisson
Vittangi SK
17:24.104300
+5:04.30300
40.2p
18
Frida Härkkönen
Jukkasjärvi IF
17:45.106400
+5:25.32400
39.4p
19
Julia Taavenikku
IFK Kiruna
21:21.128000
+9:01.54000
32.7p
20
Moa Majbäck
Jukkasjärvi IF
22:01.132000
+9:41.58000
31.8p
21
Evelina Myllymäki
Parakka
22:11.133000
+9:51.59000
31.5p
22
Patricia Örnestål
Vittangi SK
22:20.133900
+10:00.59900
31.3p
23
Linnea Stålnacke
Svappavaara Aif
22:24.134300
+10:04.60300
31.2p
24
Felicia Nildén
Jukkasjärvi IF
22:26.134500
+10:06.60500
31.2p
25
Kristina Lindmark
Svappavaara Aif
24:00.143900
+11:40.69900
29.1p
26
Milina Morozova
Vittangi SK
25:32.153100
+13:12.79100
27.4p
27
Lovisa Töyrä
No Club
26:12.157100
+13:52.83100
26.7p
28
Ellen Löfström
Vittangi SK
26:33.159200
+14:13.85200
26.3p
29
Elma Agneholm
Vittangi SK
29:58.179700
+17:38.105700
23.3p
30
Amanda Agneholm
Vittangi SK
30:01.180000
+17:41.106000
23.3p
31
Nathalie Nildén
Jukkasjärvi IF
30:36.183500
+18:16.109500
22.8p
H 21 Motion
3km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Evert Wester
Jukkasjärvi IF
12:43.76200
55.0p
2
Kalle Lasu
Vittangi SK
13:17.79600
+34.3300
52.6p
3
Emanuel Holmberg
Jukkasjärvi IF
13:41.82000
+58.5700
51.1p
4
Erik Grundell
Svappavaara Aif
14:04.84300
+1:21.8000
49.7p
5
Ludvig Söderlind
IFK Kiruna
14:05.84400
+1:22.8100
49.6p
6
Josef Skum
Soppero Sameförening
14:56.89500
+2:13.13200
46.8p
7
Isak Mikael Sikku
Ö s
15:42.94100
+2:59.17800
44.5p
8
Elias Kettunen
Vittangi SK
15:43.94200
+3:00.17900
44.5p
9
Henrik Holmström
IFK Kiruna
15:45.94400
+3:02.18100
44.4p
10
Erik Widmark
Bergens IF SK
18:03.108200
+5:20.31900
38.7p
11
Axel Fors
Bergens IF SK
18:20.109900
+5:37.33600
38.1p
12
Jesper Nordström
Vittangi SK
19:11.115000
+6:28.38700
36.4p
13
Edvin Kauppi
Jukkasjärvi IF
19:22.116100
+6:39.39800
36.1p
14
Olof Holmström
IFK Kiruna
19:28.116700
+6:45.40400
35.9p
15
Emillehto
Vittangi SK
20:24.122300
+7:41.46000
34.3p
16
Viktor Majbäck
Jukkasjärvi IF
21:57.131600
+9:14.55300
31.8p
17
Viktor Hörvall
Vittangi SK
22:44.136300
+10:01.60000
30.8p
18
Sven Lindmark
Svappavaara Aif
23:43.142200
+11:00.65900
29.5p
19
Oskar Töyrä
No Club
25:12.151100
+12:29.74800
27.7p
20
Hannes Löfström
Vittangi SK
25:22.152100
+12:39.75800
27.6p
21
Erik Holmström
IFK Kiruna
35:06.210500
+22:23.134200
19.9p