Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Åsarna ski marathon 46
2023-02-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
45km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
2:10:40.783900
85.0p
2
H 21
Fredrik Jonsson
Hudiksvalls IF
2:10:43.784200
+3.200
84.9p
3
H 21
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
2:11:35.789400
+55.5400
84.2p
4
H 21
Marcus Ruus
Åsarna IK
2:11:50.790900
+1:10.6900
84.0p
5
H 21
Måns Skoglund
Täby IS SK
2:12:03.792200
+1:23.8200
83.9p
6
H 21
Oskar Algotsson
Åsarna IK
2:12:28.794700
+1:48.10700
83.5p
7
H 21
Jonas Lenz
Stockviks SF
2:12:36.795500
+1:56.11500
83.4p
8
H 21
Arvid Jonsson
Trillevallens Sportklubb
2:12:37.795600
+1:57.11600
83.4p
9
H 21
Patrik Tallbom
Östersunds SK
2:13:04.798300
+2:24.14300
83.1p
10
H 21
Hjalmar Oskarsson
Ås IF
2:13:05.798400
+2:25.14400
83.0p
11
H 21
Axel Aflodal
Offerdals SK
2:13:09.798800
+2:29.14800
83.0p
12
H 21
Theodor Danielsson
Enebybergs IF
2:13:16.799500
+2:36.15500
82.9p
13
H 21
Audun Thonstad
Strindheim IL
2:13:19.799800
+2:39.15800
82.9p
14
H 21
Oskar Ahnbrink
Sundbybergs IK
2:13:23.800200
+2:43.16200
82.8p
15
H 35
Kristian Wanvik
Team Stak Karar
2:13:45.802400
+3:05.18400
82.5p
16
D 21
Moa Lundgren
Åsarna IK
2:14:03.804200
+3:23.20200
82.3p
17
H 21
Jonas Persson
Axa SC
2:14:34.807300
+3:54.23300
81.9p
18
H 21
Gustav Kvarnbrink
Åsarna IK
2:14:48.808700
+4:08.24700
81.7p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 2:15:00
19
H 21
John Leander
Åsarna IK
2:16:19.817800
+5:39.33800
80.6p
20
H 21
Tor Rönnestrand
Ås IF
2:17:06.822500
+6:26.38500
80.0p
21
H 21
Carl Rotvold
Åsarna IK
2:17:47.826600
+7:07.42600
79.5p
22
H 21
Gabriel Söderqvist
Trillevallens Sportklubb
2:19:29.836800
+8:49.52800
78.3p
23
H 21
Jesper Persson
Åsarna IK
2:19:31.837000
+8:51.53000
78.3p
24
H 35
Ola Karlsson
Östersunds SK
2:20:21.842000
+9:41.58000
77.7p
25
H 21
Jonas Wikström
Östersunds SK
2:20:37.843600
+9:57.59600
77.5p
26
H 35
Mårten Areskoug
Östersunds SK
2:20:39.843800
+9:59.59800
77.5p
27
H 35
Peter Renlund
Trafikverket FF
2:21:12.847100
+10:32.63100
77.1p
28
H 21
Oskar Åslund
Östersunds SK
2:21:21.848000
+10:41.64000
77.0p
29
H 21
Leo Eriksson
Östersunds SK
2:22:16.853500
+11:36.69500
76.4p
30
D 21
Wilma Jönsson
Östersunds SK
2:23:29.860800
+12:49.76800
75.6p
31
H 21
Axel Jonsson
Duveds IF
2:23:35.861400
+12:55.77400
75.5p
32
H 50
Rune Aker Veie
Strindheim IL
2:24:40.867900
+14:00.83900
74.8p
33
H 35
Erik Nässén
No Club
2:24:51.869000
+14:11.85000
74.7p
34
H 21
Torkel Bäckman
Mårdshyttans SK
2:24:58.869700
+14:18.85700
74.6p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:25:00
35
H 21
Oliver Angelsiöö
Storvreta IK
2:25:27.872600
+14:47.88600
74.3p
35
H 35
Anders Movérare
Föreningen IKJ Haninge
2:25:27.872600
+14:47.88600
74.3p
37
H 21
Emil Hugo
No Club
2:26:34.879300
+15:54.95300
73.6p
38
H 21
Erik Palmer
Trångsvikens IF
2:26:39.879800
+15:59.95800
73.6p
39
H 21
Edvard Sundman
Åsarna IK
2:26:45.880400
+16:05.96400
73.5p
40
H 21
Fredrik Thyselius
Stuguns SOK Gjurd
2:27:36.885500
+16:56.101500
73.0p
41
H 35
Emil Binsell-Gerdin
No Club
2:27:49.886800
+17:09.102800
72.9p
42
D 21
Julia Löfström
Trillevallens Sportklubb
2:28:04.888300
+17:24.104300
72.7p
43
H 21
Fredrik Nilsson
Offerdals SK
2:28:16.889500
+17:36.105500
72.6p
44
H 50
Johan Henrik Lundbo
Team Stak Karar
2:28:27.890600
+17:47.106600
72.5p
45
H 21
Olof Garnegård
Elmhults SC
2:28:29.890800
+17:49.106800
72.5p
46
D 21
Emma Jönsson
Östersunds SK
2:28:47.892600
+18:07.108600
72.3p
47
H 21
Hannes Sjölund Myhr
Ås IF
2:29:25.896400
+18:45.112400
71.9p
48
H 50
Janek Truu
Trillevallens Sportklubb
2:29:43.898200
+19:03.114200
71.7p
49
H 50
Ulf Angelsiöö
Storvreta IK
2:29:46.898500
+19:06.114500
71.7p
50
D 21
Lisa Vinsa
Piteå Elit SK
2:29:56.899500
+19:16.115500
71.6p
51
H 21
Emil Johansson
Sockertoppen IF
2:30:24.902300
+19:44.118300
71.3p
52
H 50
Alexander Jansa
Sunnansjö IK
2:30:40.903900
+20:00.119900
71.2p
53
H 35
Johan Thalin
Storvreta IK
2:30:43.904200
+20:03.120200
71.2p
54
H 35
Alexander Ekblad
Trafikverket FF
2:30:48.904700
+20:08.120700
71.1p
55
H 35
Mattias Aspholm
Frösö IF
2:30:55.905400
+20:15.121400
71.0p
56
H 35
Fredrik Olofsson
Östersunds SK
2:31:53.911200
+21:13.127200
70.5p
57
H 21
August Andersson
No Club
2:32:15.913400
+21:35.129400
70.3p
58
H 50
Mikael Andersson
Ås IF
2:32:18.913700
+21:38.129700
70.3p
59
D 21
Ebba Karlsson
Täby IS SK
2:33:36.921500
+22:56.137500
69.5p
60
H 50
Håkan Degselius
Svegs IK
2:33:39.921800
+22:59.137800
69.5p
61
D 21
Alba Björnsdotter
Team Ramudden
2:34:13.925200
+23:33.141200
69.2p
62
H 35
Fredric Killen
Trollhättans SOK
2:34:36.927500
+23:56.143500
69.0p
63
H 21
Jonathan Modin
Sollefteå Skidor IF
2:34:47.928600
+24:07.144600
68.9p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:35:00
64
H 35
Lars Nygård Skalman
Hudiksvalls IF
2:35:03.930200
+24:23.146200
68.7p
65
H 60
Olav Bolland
Strindheim IL
2:36:35.939400
+25:55.155400
67.9p
66
H 21
Mattias Bäckström Tolke
SK Gruvspårets Vänner
2:36:48.940700
+26:08.156700
67.8p
67
H 35
Andreas Johansson
Östersunds SK
2:36:52.941100
+26:12.157100
67.8p
68
H 35
Bjørn Borge Skei
Nessegutten IL
2:37:37.945600
+26:57.161600
67.4p
69
H 35
David Grahn
Penpaperpine
2:38:15.949400
+27:35.165400
67.1p
70
D 21
Ellen Blennow
Östersunds SK
2:38:24.950300
+27:44.166300
67.0p
70
H 35
Emil Söderman
Östersunds SK
2:38:24.950300
+27:44.166300
67.0p
72
H 50
Lars Norlander
Östersunds SK
2:39:08.954700
+28:28.170700
66.6p
73
H 60
Per Busk
Lillhärdals IF
2:40:00.959900
+29:20.175900
66.2p
74
D 35
Linda Forth
No Club
2:40:26.962500
+29:46.178500
66.0p
75
H 35
Mikael Lange
Storvreta IK
2:40:30.962900
+29:50.178900
65.9p
76
H 21
Magnus Proos
Älvros IK
2:41:28.968700
+30:48.184700
65.5p
77
H 60
Ove Källström
Sollefteå Skidor IF
2:41:35.969400
+30:55.185400
65.4p
78
H 50
Mattias Andersson
Månkarbo IF
2:42:44.976300
+32:04.192300
64.8p
79
H 60
Björn Jonsson
Duveds IF
2:43:07.978600
+32:27.194600
64.7p
80
H 21
Elias Alvebro
No Club
2:43:10.978900
+32:30.194900
64.6p
81
H 35
Jonas Hedman
Nordannäldens IK
2:43:17.979600
+32:37.195600
64.6p
82
H 50
Magnus Korsman
Djurgårdens IF Af
2:43:59.983800
+33:19.199800
64.2p
83
H 21
Jonas Lindahl
Norabygdens SK
2:44:18.985700
+33:38.201700
64.1p
84
H 21
August Kollberg
Östersunds SK
2:44:20.985900
+33:40.201900
64.1p
85
H 35
Magnus Dellert
XCGold
2:44:31.987000
+33:51.203000
64.0p
86
H 21
Kasper Vemdal
IF Hallby SOK
2:44:41.988000
+34:01.204000
63.9p
87
H 60
Jonas Peterson
IFK Umeå
2:44:54.989300
+34:14.205300
63.8p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:45:00
88
H 21
Mehdi ZAGHLOUMI
Bauhaus Sportklubb
2:45:10.990900
+34:30.206900
63.7p
89
H 60
Bo Göransson
Åsarna IK
2:45:15.991400
+34:35.207400
63.7p
90
D 21
Irma Östberg
Åsarna IK
2:46:14.997300
+35:34.213300
63.2p
91
H 50
Thomas Strid
IFK Mora SK
2:46:23.998200
+35:43.214200
63.1p
92
H 21
Christian Bremer
No Club
2:46:31.999000
+35:51.215000
63.1p
93
H 21
Otto Petersson
Ronneby OK
2:47:54.1007300
+37:14.223300
62.5p
94
D 21
Anna Engstrand
Mårdshyttans SK
2:48:47.1012600
+38:07.228600
62.1p
95
H 21
Adam Norgren
No Club
2:48:50.1012900
+38:10.228900
62.0p
96
H 50
Peter Thor
Åsarna IK
2:49:01.1014000
+38:21.230000
62.0p
97
H 35
Hans Nordell
Östersunds SK
2:49:15.1015400
+38:35.231400
61.9p
98
H 21
Simon Johansson
Eksjö SOK
2:49:18.1015700
+38:38.231700
61.8p
99
H 21
Fredrik Ekström
No Club
2:51:39.1029800
+40:59.245800
60.8p
100
H 35
Carl Hellbom
Frösö IF
2:51:44.1030300
+41:04.246300
60.8p
101
H 60
Gunnar Nylander
Åsarna IK
2:53:21.1040000
+42:41.256000
60.1p
102
D 21
Klara Göransson
Åsarna IK
2:54:40.1047900
+44:00.263900
59.6p
103
H 35
Petter Mahrs
Östersunds SK
2:54:52.1049100
+44:12.265100
59.5p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:55:00
104
H 35
Jesper Daabach
Åsarna IK
2:55:48.1054700
+45:08.270700
59.1p
105
H 35
Tom Holm
Team Stak Karar
2:55:50.1054900
+45:10.270900
59.1p
106
H 60
Ola Berget
Skauga
2:57:06.1062500
+46:26.278500
58.6p
107
H 60
Mats Jonsson
Trillevallens Sportklubb
2:57:12.1063100
+46:32.279100
58.6p
108
H 50
Björn Israelsson
Tullus Sg
2:58:16.1069500
+47:36.285500
58.2p
109
H 35
Andreas Mattsson
Gällöskog
2:58:55.1073400
+48:15.289400
57.9p
109
H 50
Robert Nilsson
Gällöskog
2:58:55.1073400
+48:15.289400
57.9p
111
H 60
Lars-Göran Söderberg
Rödön SK
2:58:59.1073800
+48:19.289800
57.9p
112
H 21
Max Åkerlund
Östersunds SK
2:59:05.1074400
+48:25.290400
57.8p
113
H 35
Carl-fredrik Yri
Frösö IF
2:59:35.1077400
+48:55.293400
57.7p
114
H 35
Ragnar Thulin
IF Hallby SOK
3:00:53.1085200
+50:13.301200
57.2p
115
D 21
Olivia Ednarsson
Brandsbols SK
3:01:25.1088400
+50:45.304400
57.0p
116
H 21
Andreas Karlsson
Mariestads FK
3:01:53.1091200
+51:13.307200
56.8p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 3:05:00
117
H 21
Martin Fryklund
Östersund
3:05:23.1112200
+54:43.328200
55.5p
118
D 21
Linnea Nordqvist
Sockertoppen IF
3:06:06.1116500
+55:26.332500
55.3p
119
H 21
Lars Palm Olsson
Östersunds SK
3:07:35.1125400
+56:55.341400
54.8p
120
H 50
Knut Ole Skar
Malm IL
3:07:58.1127700
+57:18.343700
54.6p
121
H 35
Erik Kärrfelt
Åsarna IK
3:08:03.1128200
+57:23.344200
54.6p
122
H 35
Jimmy Anjevall
Jämtkraft IF
3:08:13.1129200
+57:33.345200
54.6p
123
H 50
Erik Pihlo
OK Ravinen
3:08:25.1130400
+57:45.346400
54.5p
124
D 35
Lina Hallquist
No Club
3:08:39.1131800
+57:59.347800
54.4p
125
H 50
Mattias Linder
Landsbro IF SK
3:09:24.1136300
+58:44.352300
54.2p
126
H 60
Michel Lorin
Stockholms RK
3:09:40.1137900
+59:00.353900
54.1p
127
D 21
Charlotta Linder Hedberg
Östersund
3:09:41.1138000
+59:01.354000
54.1p
128
H 60
Jan Peter Magnusson
Kälens SK
3:09:42.1138100
+59:02.354100
54.1p
129
H 60
Björn Larsson
Sveaskogs IF
3:09:51.1139000
+59:11.355000
54.0p
130
H 50
Christer Lundqvist
Brunflo IF
3:12:14.1153300
+1:01:34.369300
53.2p
131
H 21
Joakim Danielsson
Östersunds SK
3:13:57.1163600
+1:03:17.379600
52.7p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:15:00
132
H 21
Fredrik Bäckman
Brunflo IF
3:15:25.1172400
+1:04:45.388400
52.2p
133
H 21
Emil Tänglander
Östersunds SK
3:15:35.1173400
+1:04:55.389400
52.2p
134
D 21
Maja Sandström
Ammarnäs IF
3:15:45.1174400
+1:05:05.390400
52.1p
135
H 35
Erik Wallin
IF Thor
3:17:20.1183900
+1:06:40.399900
51.6p
136
H 35
Toni Karmteg
No Club
3:18:11.1189000
+1:07:31.405000
51.4p
137
H 21
Emil Rosenberg
No Club
3:19:06.1194500
+1:08:26.410500
51.1p
138
H 60
Erik Eriksson
Svegs IK
3:21:27.1208600
+1:10:47.424600
50.4p
139
H 21
Marcus Alvebro
Axa SC
3:22:29.1214800
+1:11:49.430800
50.1p
140
H 35
Niklas Larsson
Funäsdalens IF
3:23:17.1219600
+1:12:37.435600
49.9p
141
H 21
Elias Swedberg
No Club
3:24:14.1225300
+1:13:34.441300
49.6p
142
H 21
Daniel Gustavsson
No Club
3:25:36.1233500
+1:14:56.449500
49.2p
143
D 21
Petra Nilsson Björklund
Svenstavik
3:25:38.1233700
+1:14:58.449700
49.2p
144
H 21
Martin Pettersson
Axa SC
3:26:08.1236700
+1:15:28.452700
49.1p
145
H 35
Kalle Isaksson
Kustbevakningens friskvårdsförening
3:26:54.1241300
+1:16:14.457300
48.9p
146
D 21
Beatrice Andersson
Vemdalen
3:27:04.1242300
+1:16:24.458300
48.8p
147
H 21
Björn Nordström
Östersund
3:27:31.1245000
+1:16:51.461000
48.7p
148
H 21
Oscar Berg
No Club
3:28:37.1251600
+1:17:57.467600
48.4p
149
H 35
Elias Haglund
Öset Skidor
3:29:06.1254500
+1:18:26.470500
48.3p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:30:00
150
H 50
Benjamin Swedberg
No Club
3:30:33.1263200
+1:19:53.479200
47.9p
151
D 50
Sara Ring
Östersunds SK
3:30:35.1263400
+1:19:55.479400
47.9p
152
D 35
Sofie Leijonberg
Östersunds SK
3:30:56.1265500
+1:20:16.481500
47.8p
153
H 60
Harry Bergdahl
Hudiksvall
3:31:28.1268700
+1:20:48.484700
47.7p
154
H 50
Hans Nylen
Undersåkers IF
3:31:30.1268900
+1:20:50.484900
47.7p
155
H 50
Jens Ingemarsson
Månkarbo IF
3:32:01.1272000
+1:21:21.488000
47.5p
156
D 50
Martha Semrén Stein
Ås IF
3:33:42.1282100
+1:23:02.498100
47.1p
157
H 50
Magnus Blennow
Falköpings AIK SK
3:33:51.1283000
+1:23:11.499000
47.1p
158
D 21
Anna Hammarberg
Offerdals SK
3:33:57.1283600
+1:23:17.499600
47.0p
159
H 50
Urban Kärrfelt
Åsarna IK
3:34:38.1287700
+1:23:58.503700
46.9p
160
D 35
Moa Källström
Östersunds SK
3:34:48.1288700
+1:24:08.504700
46.8p
161
H 21
Malte Moritz
No Club
3:34:58.1289700
+1:24:18.505700
46.8p
162
D 50
Britta Ahlin
Östersunds SK
3:35:04.1290300
+1:24:24.506300
46.8p
163
H 21
Erik Vareberg
Östersunds SK
3:35:52.1295100
+1:25:12.511100
46.6p
164
H 35
Joachim Sahlin
Åsarna IK
3:36:45.1300400
+1:26:05.516400
46.3p
165
D 50
Astrid Åslin Kardin
Östersunds SK
3:37:15.1303400
+1:26:35.519400
46.2p
166
H 35
Pär Sundin
Persåsens Skid och KK
3:39:47.1318600
+1:29:07.534600
45.6p
167
H 21
Emil Frelin
IK Studenterna
3:39:50.1318900
+1:29:10.534900
45.6p
168
H 35
Tobias Östlin
No Club
3:44:09.1344800
+1:33:29.560800
44.6p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:45:00
169
D 21
Carolinn Sandström
IK Studenterna
3:45:36.1353500
+1:34:56.569500
44.3p
170
D 21
Sofia Axelsson
IF Ski Team Skåne
3:45:51.1355000
+1:35:11.571000
44.2p
171
H 35
Kévin Lasmi
No Club
3:48:59.1373800
+1:38:19.589800
43.5p
172
H 60
Håkan Hedberg
Sockertoppen IF
3:50:02.1380100
+1:39:22.596100
43.3p
173
H 21
David Hjelmberg
No Club
3:52:30.1394900
+1:41:50.610900
42.8p
174
D 35
Josefin Karlsson
No Club
3:52:36.1395500
+1:41:56.611500
42.8p
175
H 50
Petter Gallon
Mälarö SOK
3:52:46.1396500
+1:42:06.612500
42.7p
176
D 21
Maria Dahlström
Vemdalens Bageri
3:54:45.1408400
+1:44:05.624400
42.3p
176
D 21
Clara Oppenheim
Vemdalens Bageri
3:54:45.1408400
+1:44:05.624400
42.3p
178
D 21
Linda Karlsson
Marieby GoIF
3:58:11.1429000
+1:47:31.645000
41.6p
179
H 35
Fredrik Liljekvist
Ses
3:59:09.1434800
+1:48:29.650800
41.4p
180
D 35
Åsa Handler
Åsarna IK
3:59:49.1438800
+1:49:09.654800
41.3p
181
D 35
Jill Göransson
Gällöskog
3:59:50.1438900
+1:49:10.654900
41.3p
182
H 21
Pär Gund
No Club
4:00:43.1444200
+1:50:03.660200
41.1p
183
H 21
Albin Göransson
No Club
4:00:44.1444300
+1:50:04.660300
41.1p
184
D 50
Veronica Bäckman
Brunflo IF
4:01:47.1450600
+1:51:07.666600
40.9p
185
H 50
Pål Cromberger
Stora Höga
4:02:58.1457700
+1:52:18.673700
40.7p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 4:05:00
186
H 50
Jan-Olof Berglin
Åsarna IK
4:05:31.1473000
+1:54:51.689000
40.2p
187
H 21
Erik Wennberg
Lugi SK
4:06:27.1478600
+1:55:47.694600
40.1p
188
D 21
Olivia Wahlström
Östersunds SK
4:08:21.1490000
+1:57:41.706000
39.7p
189
H 35
Christian Andersson
IFK Sala
4:12:32.1515100
+2:01:52.731100
39.0p
190
D 21
Karin Långström
Brattland
4:12:49.1516800
+2:02:09.732800
38.9p
191
H 35
Christoffer Hägglund
Sockertoppen IF
4:14:49.1528800
+2:04:09.744800
38.6p
192
D 21
Louise Westerlund
Östersunds SK
4:15:27.1532600
+2:04:47.748600
38.5p
193
D 35
Lovisa Irestål
Östersunds SK
4:15:31.1533000
+2:04:51.749000
38.5p
194
H 50
Karl-Erik Johansson
Ås IF
4:19:57.1559600
+2:09:17.775600
37.7p
195
D 50
Lena Lind
Östersunds SK
4:28:33.1611200
+2:17:53.827200
36.4p
196
H 35
Patrick Ericson
IF Hallby SOK
4:31:19.1627800
+2:20:39.843800
36.0p
197
D 21
Angelica Persson
No Club
4:35:13.1651200
+2:24:33.867200
35.4p
198
H 35
Anders Sjölander
Östersunds SK
4:38:21.1670000
+2:27:41.886000
35.0p
199
D 21
Elin Ahlström
No Club
4:39:55.1679400
+2:29:15.895400
34.7p
200
D 21
Camilla Tilly
No Club
4:43:37.1701600
+2:32:57.917600
34.2p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
D 21
Tora Ljungberg
Östersunds SK
4:50:13.1741200
+2:39:33.957200
33.4p
202
H 21
Robin Bryntesson
Sockertoppen IF
4:55:44.1774300
+2:45:04.990300
32.7p
203
H 21
Fredrik Uusitalo
Sockertoppen IF
4:55:46.1774500
+2:45:06.990500
32.7p