Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Sundsvallsloppet
2023-02-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Fredrik Andersson
Piteå Elit SK
2:06:35.759400
81.9p
2
H 21
Simon Nordlander
Stockvik SF
2:08:14.769300
+1:39.9800
80.8p
3
H 21
Tobias Åhman
1 Life IF
2:08:53.773200
+2:18.13700
80.4p
4
H 21
Martin Lundgren
Stockviks SF
2:13:35.801400
+7:00.41900
77.6p
5
H 21
Björn Melander
Timrå sok
2:14:45.808400
+8:10.48900
76.9p
6
H 21
Thommy Larsson
Team B3
2:19:55.839400
+13:20.79900
74.1p
7
H 21
Oscar Lindell
Stockviks SF
2:26:35.879400
+20:00.119900
70.7p
8
H 21
Oskar Strömberg
Team s
2:28:30.890900
+21:55.131400
69.8p
9
H 21
Emil Hall Larsson
Hassela IF
2:29:33.897200
+22:58.137700
69.3p
10
D 21
Jessika Ericsson
Hudiksvalls IF
2:31:10.906900
+24:35.147400
68.6p
11
H 21
Erik Sundvall
XC STHLM
2:33:30.920900
+26:55.161400
67.5p
12
H 21
Ludvig Bergman
Iksu
2:36:28.938700
+29:53.179200
66.2p
13
H 21
David Hammarlund
Axa SC
2:36:44.940300
+30:09.180800
66.1p
14
H 21
Mats Risberg
IF Ski Team Skåne
2:36:53.941200
+30:18.181700
66.1p
15
H 21
Thomas Skogh
IK Rex
2:37:07.942600
+30:32.183100
66.0p
16
H 21
Christer Jonsson
Näsviken IK
2:37:25.944400
+30:50.184900
65.8p
17
H 21
Fredrik Tiger
Peab IF
2:37:56.947500
+31:21.188000
65.6p
18
H 21
Björn Andersson
Alnö SK
2:38:33.951200
+31:58.191700
65.4p
19
H 21
Fredrik Regborn
Sundsvalls Friidrott
2:40:08.960700
+33:33.201200
64.7p
20
H 21
Jimmie Ström
Ingen klubb
2:41:32.969100
+34:57.209600
64.2p
21
H 21
Göran Bäckman
Ingen klubb
2:42:15.973400
+35:40.213900
63.9p
22
H 21
Noel Lantz
Stockvik
2:44:04.984300
+37:29.224800
63.2p
23
H 21
Joakim Jönsson
Team Walle SK
2:45:56.995500
+39:21.236000
62.5p
24
H 21
Jonatan Landström
Ingen klubb
2:47:43.1006200
+41:08.246700
61.8p
25
D 21
Guayén Minchot
XC STHLM
2:48:02.1008100
+41:27.248600
61.7p
26
H 21
John Eriksson
Ljustorps if
2:49:46.1018500
+43:11.259000
61.0p
27
H 21
Fredrik Östlund
Hägglunds IOFK
2:51:04.1026300
+44:29.266800
60.6p
28
H 21
Mathias Svärd
Gävle SK
2:51:18.1027700
+44:43.268200
60.5p
29
H 21
Jonas Nilsson
Team walle skidklubb
2:52:30.1034900
+45:55.275400
60.1p
30
H 21
Nils Risberg
Sundbybergs IK
2:53:07.1038600
+46:32.279100
59.9p
31
H 21
John Hedlund
Hägersta GF
2:53:31.1041000
+46:56.281500
59.7p
32
H 21
Konrad Olsson
Axa SC
2:55:43.1054200
+49:08.294700
59.0p
33
D 21
Jenny Kling
Selånger SOK
2:57:10.1062900
+50:35.303400
58.5p
34
D 21
Sofia Engström
Ingen klubb
3:03:40.1101900
+57:05.342400
56.4p
35
H 21
Ezio Marchetti
Merrell Trail
3:04:04.1104300
+57:29.344800
56.3p
36
H 21
Elias Frost
Axa SC
3:07:09.1122800
+1:00:34.363300
55.4p
37
H 21
Axel Abrahmsen
Axa SC
3:07:55.1127400
+1:01:20.367900
55.1p
37
H 21
Daniel Moisio
Ingen klubb
3:07:55.1127400
+1:01:20.367900
55.1p
39
H 21
Peter Olsson
Axa SC
3:08:23.1130200
+1:01:48.370700
55.0p
40
H 21
Johan Kluck
Forsa OK
3:09:21.1136000
+1:02:46.376500
54.7p
41
H 21
Jesper Bengs
Ingen klubb
3:09:31.1137000
+1:02:56.377500
54.7p
42
H 21
Johan Hjorteen
Ingen klubb
3:12:16.1153500
+1:05:41.394000
53.9p
43
H 21
Sebastian Falk
Håll i Styret
3:19:01.1194000
+1:12:26.434500
52.1p
44
D 21
Amelia Nilsson
Skorped SK
3:21:23.1208200
+1:14:48.448700
51.5p
45
H 21
Robert Grubb
Sundsvalls Fäktklubb
3:22:19.1213800
+1:15:44.454300
51.2p
46
H 21
Jonas sjölund
IK Hakarpspojkarna
3:26:39.1239800
+1:20:04.480300
50.1p
47
D 21
Matilda Thulin
Afa Fritids IF
3:28:17.1249600
+1:21:42.490100
49.8p
48
H 21
Edwin Dahlman
Axa SC
3:29:11.1255000
+1:22:36.495500
49.5p
49
H 21
Erik Sundström
Njurunda Motorklubb
3:29:15.1255400
+1:22:40.495900
49.5p
50
H 21
Erik Nordgaard
Axa SC
3:29:34.1257300
+1:22:59.497800
49.5p
51
H 21
stephen Hall
Ingen klubb
3:33:45.1282400
+1:27:10.522900
48.5p
52
H 21
Leif Byström
Ingen klubb
3:34:47.1288600
+1:28:12.529100
48.2p
53
H 21
Oskar Aronsson
Ingen klubb
3:35:00.1289900
+1:28:25.530400
48.2p
54
H 21
Christer Melander
Matfors SK
3:35:26.1292500
+1:28:51.533000
48.1p
55
H 21
Stefan Jonsson
Ingen klubb
3:36:42.1300100
+1:30:07.540600
47.8p
56
H 21
Mattias Falk
Vittinge ik
3:37:57.1307600
+1:31:22.548100
47.5p
57
H 21
Carter McDonald
Ingen klubb
3:37:58.1307700
+1:31:23.548200
47.5p
58
D 21
Emelie Björk
Ingen klubb
3:38:30.1310900
+1:31:55.551400
47.4p
59
H 21
Johan Linderdahl
Kovland if
3:38:58.1313700
+1:32:23.554200
47.3p
60
H 21
Robin Berglund
Gimo if
3:42:18.1333700
+1:35:43.574200
46.6p
61
H 21
Staffan Johansson
Axa SC
3:43:57.1343600
+1:37:22.584100
46.3p
62
H 21
Viktor Arell
Stockviks SF
3:44:33.1347200
+1:37:58.587700
46.2p
63
H 21
Jonas Berglund
Ingen klubb
3:45:08.1350700
+1:38:33.591200
46.0p
64
H 21
Andreas Gustafsson
Alnö Race Team
3:45:22.1352100
+1:38:47.592600
46.0p
65
H 21
Daniel Rönnung
Ingen klubb
3:45:49.1354800
+1:39:14.595300
45.9p
66
H 21
Petter Walltin
Axa SC
3:46:34.1359300
+1:39:59.599800
45.7p
67
H 21
Oskar Lodin
Hudik Triathlon
3:48:02.1368100
+1:41:27.608600
45.4p
68
D 21
Åsa Bengter
Hanama Sports
3:50:36.1383500
+1:44:01.624000
44.9p
69
H 21
Adam Klingspor
Ingen klubb
3:51:00.1385900
+1:44:25.626400
44.9p
70
H 21
Jonathan Carlsson
Ingen klubb
3:52:16.1393500
+1:45:41.634000
44.6p
71
H 21
Filip Bengs
Ingen klubb
3:55:12.1411100
+1:48:37.651600
44.1p
72
D 21
Linn Elster
IK Studenterna
3:56:54.1421300
+1:50:19.661800
43.7p
73
D 21
Johanna Wikström
Ingen klubb
3:57:16.1423500
+1:50:41.664000
43.7p
74
H 21
Anders Sundström
IK-Aluminium
3:57:21.1424000
+1:50:46.664500
43.7p
75
H 21
Gottfrid Grubb
Sundsvalls Fäktklubb
3:59:39.1437800
+1:53:04.678300
43.2p
76
H 21
Magnus Faxbrink
Gripen SK
4:00:14.1441300
+1:53:39.681800
43.1p
77
D 21
Catrine Gustafsson
Ingen klubb
4:00:46.1444500
+1:54:11.685000
43.0p
78
D 21
Frida Jonsson
Ingen klubb
4:01:04.1446300
+1:54:29.686800
43.0p
79
H 21
Daniel Mäkikaltio
Försvarets Sk
4:01:33.1449200
+1:54:58.689700
42.9p
79
H 21
Niclas Ohlsson
Karlslunds IF SF
4:01:33.1449200
+1:54:58.689700
42.9p
79
D 21
Ewa Bronell
Ingen klubb
4:01:33.1449200
+1:54:58.689700
42.9p
79
D 21
Naima Ohlsson
Karlslunds IF SF
4:01:33.1449200
+1:54:58.689700
42.9p
83
H 21
Tomas Isakas
Ingen klubb
4:10:04.1500300
+2:03:29.740800
41.4p
84
H 21
Johan Rytterskog
Ingen klubb
4:11:37.1509600
+2:05:02.750100
41.2p
85
H 21
Anders Lovén
Axa SC
4:15:49.1534800
+2:09:14.775300
40.5p
86
D 21
Anna-Stina Olsson
Ingen klubb
4:18:34.1551300
+2:11:59.791800
40.1p
87
D 21
Jenny Höglund
Karlslunds IF SF
4:19:19.1555800
+2:12:44.796300
40.0p
88
H 21
Clas Westerberg
Axa SC
4:24:56.1589500
+2:18:21.830000
39.1p
89
H 21
Olof Persson
Ingen klubb
4:29:42.1618100
+2:23:07.858600
38.4p
90
H 21
Tommy Sundström
Njurunda MK
4:35:30.1652900
+2:28:55.893400
37.6p
91
H 21
Björn Nilsson
Ingen klubb
4:45:07.1710600
+2:38:32.951100
36.3p
92
H 21
Stefan Englund
Alnö Race Team
4:45:22.1712100
+2:38:47.952600
36.3p
93
H 21
Mio Jonathan Kuschick
Ingen klubb
4:46:27.1718600
+2:39:52.959100
36.2p
94
H 21
Etay Lechner
Föllinge IK
5:06:12.1837100
+2:59:37.1077600
33.8p
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Peter Frederiksen
Njurunda OK
1:01:57.371600
76.2p
2
H 21
Kalle Grahn-Birve
Alnö SK
1:11:30.428900
+9:33.57200
66.0p
3
H 21
Linus Ytterbom
Bergeforsens SK
1:13:19.439800
+11:22.68100
64.4p
4
H 21
Isak Norgren
Selånger SOK
1:14:20.445900
+12:23.74200
63.5p
5
H 21
Jonne Liukkonen
Stockviks SF
1:14:30.446900
+12:33.75200
63.3p
6
H 21
William Forslund
Stockviks SF
1:16:20.457900
+14:23.86200
61.8p
7
H 21
Alexander Dufva
Stockvik
1:19:36.477500
+17:39.105800
59.3p
8
H 21
Oskar Jansson
Stockvik SF
1:22:06.492500
+20:09.120800
57.5p
9
H 21
Jesper Claesson
Ingen klubb
1:23:00.497900
+21:03.126200
56.9p
10
D 21
Nora Strid
Stockvik SF
1:26:23.518200
+24:26.146500
54.6p
11
H 21
Fredrik Nordlund
Sundsvalls vvs
1:26:34.519300
+24:37.147600
54.5p
12
D 21
Nellie Sjöberg
Bergeforsens SK
1:28:01.528000
+26:04.156300
53.6p
13
H 21
Pontus Melander
Ingen klubb
1:30:54.545300
+28:57.173600
51.9p
14
D 21
Susanne Petersson
Ingen klubb
1:31:38.549700
+29:41.178000
51.5p
15
D 21
Susanna Landström
Ingen klubb
1:33:23.560200
+31:26.188500
50.5p
16
H 21
Tobias Westerin
Timrå SOK
1:34:23.566200
+32:26.194500
50.0p
17
H 21
Joel Långberg Holgersson
Stockviks SF
1:35:59.575800
+34:02.204100
49.2p
18
H 21
Håkan Ahlinder
Ingen klubb
1:36:35.579400
+34:38.207700
48.9p
19
H 21
Fredrik Rasteby
Ingen klubb
1:37:31.585000
+35:34.213300
48.4p
20
H 21
Klas Anjou
Brinkab
1:40:52.605100
+38:55.233400
46.8p
21
H 21
Olle Ahlberg
Stöde IF
1:41:17.607600
+39:20.235900
46.6p
22
H 21
Mats Johansson
Juniskärs SK
1:41:21.608000
+39:24.236300
46.6p
23
H 21
Olle Danielsson
Stockviks SF
1:43:05.618400
+41:08.246700
45.8p
24
H 21
Benny Nordlander
Tynderö Ik
1:43:13.619200
+41:16.247500
45.7p
25
D 21
Sandra Wärme
Matfors SK
1:43:14.619300
+41:17.247600
45.7p
26
D 21
Erika Eriksson
Ingen klubb
1:43:16.619500
+41:19.247800
45.7p
27
D 21
Anna Olssonwerkström
Ingen klubb
1:49:06.654500
+47:09.282800
43.3p
28
D 21
Fanny Häggström
Balsjö IK
1:50:16.661500
+48:19.289800
42.8p
29
H 21
Heinz Ädel
Håll i Styret
1:50:19.661800
+48:22.290100
42.8p
30
D 21
Agneta Grönlund
Broby Golf
1:51:56.671500
+49:59.299800
42.2p
31
H 21
Filip Jonasson
Gripen SK
1:52:58.677700
+51:01.306000
41.8p
32
H 21
Tim Colldén
Ingen klubb
1:53:34.681300
+51:37.309600
41.6p
33
H 21
Aaron Ruffels
Elu IF
1:53:36.681500
+51:39.309800
41.5p
34
H 21
Mikael Holm
Consembly
1:56:09.696800
+54:12.325100
40.6p
35
D 21
Åsa Eriksson
Ingen klubb
1:57:42.706100
+55:45.334400
40.1p
36
D 21
Nora Osterhus
Ingen klubb
1:58:05.708400
+56:08.336700
40.0p
37
D 21
Åsa Jerfsten
Ingen klubb
1:58:29.710800
+56:32.339100
39.8p
38
H 21
Oscar Söderlund
Ingen klubb
1:58:52.713100
+56:55.341400
39.7p
39
H 21
Emil Westling
Ingen klubb
2:00:54.725300
+58:57.353600
39.0p
39
D 21
Lisa Westling
Ingen klubb
2:00:54.725300
+58:57.353600
39.0p
41
H 21
Mikael Bylin
Ingen klubb
2:02:15.733400
+1:00:18.361700
38.6p
42
H 21
Anders Norberg
Ingen klubb
2:02:59.737800
+1:01:02.366100
38.4p
43
H 21
Joshua Vera Rizo
Ingen klubb
2:03:03.738200
+1:01:06.366500
38.4p
44
D 21
Karin Everitt
Ingen klubb
2:05:35.753400
+1:03:38.381700
37.6p
45
D 21
Ann Strömberg
Ingen klubb
2:11:32.789100
+1:09:35.417400
35.9p
46
H 21
Spartak Zikrin
IK Fyris Uppsala Triathlon
2:16:13.817200
+1:14:16.445500
34.6p
47
D 21
Emelie Johansson
Ingen klubb
2:17:01.822000
+1:15:04.450300
34.4p
48
D 21
Emma Nilsson Jonasson
Ingen klubb
2:24:22.866100
+1:22:25.494400
32.7p
49
H 21
Håkan Wågström
Sslk
2:39:55.959400
+1:37:58.587700
29.5p
49
D 21
Magda Bertz Wågström
SATS
2:39:55.959400
+1:37:58.587700
29.5p
51
D 21
Linnéa Strömberg
Ingen klubb
2:44:39.987800
+1:42:42.616100
28.7p
52
D 21
Jane Sahlström
Ingen klubb
3:04:17.1105600
+2:02:20.733900
25.6p
10km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21
Elsa Granholm
Stockviks SF
35:17.211600
60.6p
2
D 21
Ylva Sandström
Stockviks SF
36:10.216900
+53.5200
59.2p
3
D 21
Teresia Ytterbom
Bergeforsens SK
39:28.236700
+4:11.25000
54.2p
4
D 21
Alva Norgren
Selånger SOK
40:00.239900
+4:43.28200
53.5p
5
D 21
Tyra Hellsberg
Stockvik SF
41:25.248400
+6:08.36700
51.7p
6
D 21
Astrid Öhrn
Bergeforsens SK
43:27.260600
+8:10.48900
49.2p
7
H 21
Mattias Wedin
Ingen klubb
46:57.281600
+11:40.69900
45.6p
8
D 21
Elsa Eriksson
Matfors SK
47:32.285100
+12:15.73400
45.0p
9
H 21
Lars Eriksson
Stöde IF
47:55.287400
+12:38.75700
44.7p
10
H 21
Andreas Hamlund
Ingen klubb
48:24.290300
+13:07.78600
44.2p
10
H 21
Jonas Hamlund
Ingen klubb
48:24.290300
+13:07.78600
44.2p
12
H 21
Rasmus Hamlund
Ingen klubb
48:25.290400
+13:08.78700
44.2p
13
D 21
Anna-maria Johnsen
Ingen klubb
51:19.307800
+16:02.96100
41.7p
14
D 21
Agnes Rönngårdh
Ingen klubb
55:18.331700
+20:01.120000
38.7p
15
D 21
Siv Svahn
Ingen klubb
55:51.335000
+20:34.123300
38.3p
16
H 21
Thorbjörn Nilsen
Njurunda Skidklubb
56:06.336500
+20:49.124800
38.1p
17
H 21
Henrik Öhman
Sund IF
57:30.344900
+22:13.133200
37.2p
18
D 21
Lena Modin
Njurunda OK
59:38.357700
+24:21.146000
35.9p
19
D 21
Alina Jonasson
Ingen klubb
1:09:14.415300
+33:57.203600
30.9p
20
D 21
Ulla-carin Winter
Ingen klubb
1:14:42.448100
+39:25.236400
28.6p
21
D 21
Ulrika Lindbäck
Ingen klubb
1:18:05.468400
+42:48.256700
27.4p
22
D 21
Hanna Gyllenstein
Ingen klubb
1:27:20.523900
+52:03.312200
24.5p
5km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Axel Danielsson
Stockviks SF
17:22.104100
80.5p
2
D 21
Elin Lundström
Strömnäs GIF
22:51.137000
+5:29.32800
61.2p
3
D 21
Agnes Grönqvist
Stockviks SF
23:46.142500
+6:24.38300
58.8p
4
H 21
Olle Sällström
Selånger SOK
25:35.153400
+8:13.49200
54.7p
5
H 21
Mikael Sällström
Selånger SOK
25:36.153500
+8:14.49300
54.6p
6
H 21
Håkan Westman
Selånger SOK
25:47.154600
+8:25.50400
54.2p
6
D 21
Hilma Norgren
Selånger SOK
25:47.154600
+8:25.50400
54.2p
8
D 21
Elly Frank
Alnö SK
30:32.183100
+13:10.78900
45.8p
9
D 21
Emma Bergman
Alnö SK
30:33.183200
+13:11.79000
45.8p
10
D 21
Lexie Edström
Selånger SOK
31:06.186500
+13:44.82300
45.0p
11
D 21
Johanna Edström
Ingen klubb
31:07.186600
+13:45.82400
44.9p
12
H 21
Sam Åman
Selånger SOK
31:51.191000
+14:29.86800
43.9p
13
D 21
Ulrica Åman
Selånger SOK
31:52.191100
+14:30.86900
43.9p
14
D 21
Jenny Engholm
Ingen klubb
32:42.196100
+15:20.91900
42.8p
15
D 21
Amanda Johansson
Ingen klubb
32:44.196300
+15:22.92100
42.7p
16
D 21
Britt-Inger Edström
Stöde IF
34:05.204400
+16:43.100200
41.0p
17
H 21
Petter Elfving
Ingen klubb
40:47.244600
+23:25.140400
34.3p
18
D 21
Ronja Holmberg
Sundsvalls OK
41:49.250800
+24:27.146600
33.4p
19
D 21
Klara Ramström
Ingen klubb
47:14.283300
+29:52.179100
29.6p
20
H 21
Jonas Strandberg
Ingen klubb
47:15.283400
+29:53.179200
29.6p
21
D 21
My Edström
Alnö
48:00.287900
+30:38.183700
29.1p
22
H 21
Thomas Edström
Alnö SK
48:01.288000
+30:39.183800
29.1p
22
D 21
Tyra Edström
Alnö SK
48:01.288000
+30:39.183800
29.1p
24
D 21
Birgitta Edström
No club
48:03.288200
+30:41.184000
29.1p
25
H 21
Kenth Edström
IF Pensionärer
48:05.288400
+30:43.184200
29.1p
26
H 21
Ville Bylund
Bergeforsens SK
48:38.291700
+31:16.187500
28.8p
27
H 21
Jonas Bylund
Bergeforsens SK
48:40.291900
+31:18.187700
28.7p
28
D 21
Noomi Holmberg
Sundsvalls OK
51:02.306100
+33:40.201900
27.4p