Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Vattenfall Cup
2009-02-15
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
10km, Längdskidor, Fristil
1
Kalle Gräfnings
Falun Borlänge SK
23:27.140680
89.7p
2
Tore Martin Soebak Gundersen
Norway
23:31.141070
+3.290
89.3p
3
Ludvig Geir Aasen
Norway
23:37.141600
+9.820
88.9p
4
Kristian Horntvedt
Norway
23:43.142210
+15.1430
88.4p
5
Kristian Rennemo Tettli
Norway
23:43.142290
+16.1510
88.3p
6
Erlend Hoff
Norway
23:51.143020
+23.2240
87.7p
7
Thomas Vestboe
Norway
23:52.143150
+24.2370
87.6p
8
Karel Tammjarv
Komatsu Forest SC
23:54.143310
+26.2530
87.5p
9
Rikard Andreasson
IFK Mora SK
23:58.143780
+31.3000
87.1p
10
Jussi Simula
Finland
23:59.143840
+31.3060
87.1p
11
Oeyvind Gloersen
Norway
23:59.143880
+32.3100
87.1p
12
Jesper Modin
Piteå Elit SK
24:01.144050
+33.3270
86.9p
13
Inge Kristoffersen
Norway
24:06.144590
+39.3810
86.5p
14
Peter Jönsson
Ramsele IK
24:07.144670
+39.3890
86.4p
15
Martin Johansson
IFK Mora SK
24:12.145140
+44.4360
86.1p
16
Jan Egil Andresen
Norway
24:13.145280
+46.4500
86.0p
17
Teemu Haerkonen
Övertorneå IF
24:15.145480
+48.4700
85.8p
18
Chris Andre Jespersen
Norway
24:16.145570
+48.4790
85.7p
19
Teodor Peterson
Åsarna IK
24:17.145630
+49.4850
85.7p
20
Lari Lehtonen
Övertorneå IF
24:18.145720
+50.4940
85.6p
21
Håkan Löfström
Falun Borlänge SK
24:18.145740
+50.4960
85.6p
22
Mikko Koutaniemi
Övertorneå IF
24:20.145970
+52.5190
85.4p
23
Juha Matti Mikkolainen
Övertorneå IF
24:21.146040
+53.5260
85.4p
24
Fredrik Karlsson
Eksjö SOK
24:26.146540
+58.5760
85.0p
25
Eeri Vahtra
Komatsu Forest SC
24:27.146660
+59.5880
84.9p
26
Ole Erik Heen Moe
Norway
24:28.146710
+1:00.5930
84.9p
27
Mikael Ojala
Östersunds SK
24:29.146800
+1:01.6020
84.8p
28
Adam Johansson
IFK Mora SK
24:35.147430
+1:07.6650
84.3p
29
Gunnar Hammarberg
Östersunds SK
24:35.147470
+1:07.6690
84.3p
30
Anders Eirik Haugen
Usa
24:36.147560
+1:08.6780
84.3p
31
Fredrik Uusitalo
Sollefteå SK
24:37.147630
+1:09.6850
84.2p
32
Magnus Engström
Stockviks SF
24:37.147640
+1:09.6860
84.2p
33
Sjur Røthe
Norway
24:42.148100
+1:14.7320
83.9p
34
Per Kristian Nygård
Norway
24:43.148220
+1:15.7440
83.8p
35
Martin Hammer
Norway
24:45.148480
+1:18.7700
83.6p
36
Tobias Fenre Dahl
Norway
24:46.148500
+1:18.7720
83.6p
37
Vegard Jensen Hattestad
Norway
24:46.148510
+1:18.7730
83.6p
38
Hallvard Moian Nydal
Norway
24:46.148590
+1:19.7810
83.5p
39
Markus Ottosson
Skellefteå SK
24:48.148780
+1:21.8000
83.4p
40
Tiio Söderhielm
Östersunds SK
24:48.148790
+1:21.8010
83.4p
41
Jonas Austmo Kolstad
Norway
24:50.148900
+1:22.8120
83.3p
42
Markus Leijon
IFK Mora SK
24:50.148950
+1:22.8170
83.2p
43
Kent Ove Clausen
Norway
24:53.149220
+1:25.8440
83.0p
44
Morten Eide Pedersen
Norway
24:56.149560
+1:28.8780
82.8p
45
Eirik Lorentsen
Norway
24:59.149850
+1:31.9070
82.6p
46
John Christian Deighan Hanssen
Norway
25:00.149960
+1:32.9180
82.5p
47
Joakim Jonsson
Skellefteå SK
25:03.150260
+1:35.9480
82.3p
48
Sebastian Soerensen
Danmark
25:05.150400
+1:37.9620
82.2p
49
Patrik Karlsson
Garphyttans IF
25:06.150500
+1:38.9720
82.1p
50
Vidar Stein Thun
Norway
25:06.150590
+1:39.9810
82.1p
51
Johan Westerlund
Hemmingsmarks IF
25:07.150670
+1:39.9890
82.0p
52
Erko Jullinen
Komatsu Forest SC
25:07.150680
+1:40.9900
82.0p
53
Lars Nelson
Funäsdalens IF
25:11.151070
+1:43.10290
81.7p
54
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
25:12.151190
+1:45.10410
81.7p
55
Magnus Myhr
Åsarna IK
25:13.151220
+1:45.10440
81.6p
56
Andres Kollo
Komatsu Forest SC
25:13.151280
+1:46.10500
81.6p
57
Emil Brindbergs
Vansbro AIK SK
25:15.151440
+1:47.10660
81.5p
58
Robert Eskelund
Jäderfors SK
25:16.151580
+1:49.10800
81.4p
59
Vahur Teppan
Komatsu Forest SC
25:19.151820
+1:51.11040
81.2p
60
Tor Larsson
Skellefteå SK
25:20.151910
+1:52.11130
81.2p
61
Kein Einaste
Komatsu Forest SC
25:20.151920
+1:52.11140
81.1p
62
Anders Jonsson
Stockviks SF
25:20.151930
+1:52.11150
81.1p
63
Johan Herrman
SK Ringen
25:23.152220
+1:55.11440
80.9p
64
Heikki Kopakka
Finland
25:28.152780
+2:01.12000
80.6p
65
Sindre Wiig Nordby
Norway
25:29.152870
+2:01.12090
80.5p
66
Mikko Maaranen
Finland
25:32.153160
+2:04.12380
80.3p
66
Daniel Bergsten
Hudiksvalls IF
25:32.153160
+2:04.12380
80.3p
68
Bart Dengel
Usa
25:33.153210
+2:05.12430
80.3p
69
Gabriel Stegmayr
Vansbro AIK SK
25:35.153440
+2:07.12660
80.1p
70
Robin Norum
IFK Umeå
25:36.153500
+2:08.12720
80.1p
71
Anton Sjöholm
Östersunds SK
25:38.153750
+2:10.12970
79.9p
72
Anton Södergren
Skellefteå SK
25:43.154260
+2:15.13480
79.6p
73
David Hedlund
Piteå Elit SK
25:44.154360
+2:16.13580
79.5p
74
Fredrik Lindström
Lycksele IF
25:46.154560
+2:18.13780
79.4p
75
Jari Joutsen
Övertorneå IF
25:50.154900
+2:22.14120
79.2p
76
Asger Fischer Moelgaard
Holte Ski
25:54.155330
+2:26.14550
78.9p
77
Sverre Waaler Kaas
Norway
25:55.155430
+2:27.14650
78.8p
78
Tauri Tikerpe
Komatsu Forest SC
25:58.155750
+2:30.14970
78.6p
79
Robin Eriksson
IFK Hedemora SK
26:00.155960
+2:32.15180
78.5p
80
Teemu Kalliojaervi
Övertorneå IF
26:02.156140
+2:34.15360
78.4p
81
Andreas Myran Steen
Norway
26:08.156730
+2:40.15950
78.0p
82
Leon Spiller
Falun Borlänge SK
26:22.158110
+2:54.17330
77.1p
83
Timo Lomp
Komatsu Forest SC
26:32.159140
+3:04.18360
76.5p
84
Siim Sellis
Komatsu Forest SC
26:43.160200
+3:15.19420
75.8p
85
Magnus Frodahl
Norway
26:45.160450
+3:17.19670
75.7p
86
Tobias Westman
Ragunda IF
26:52.161140
+3:24.20360
75.3p
87
Tobias Vik Steen
Norway
26:53.161210
+3:25.20430
75.2p
88
Jonas Lysholm
Bodens SK
27:02.162130
+3:34.21350
74.7p
89
John Andén
Ulricehamns IF
27:12.163170
+3:44.22390
74.1p
90
Thobias Berggren
Hällefors SK
27:16.163520
+3:48.22740
73.9p
91
Hugo Hultqvist
Sundbybergs IK
27:45.166470
+4:17.25690
72.3p
92
Jonas Blombacke
Gellivare SK
28:14.169340
+4:46.28560
70.7p
93
Troels Buenger
Danmark
28:30.170920
+5:02.30140
69.9p