Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2022-02-20
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
50km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:55:29.692800
85.2p
2
Joel Andersson
IFK Mora SK
1:56:07.696600
+38.3700
84.6p
3
Pontus Nordström
Östervåla IF
1:57:04.702300
+1:35.9400
83.7p
4
Adam Steen
Team Ormsalva
1:57:05.702400
+1:36.9500
83.7p
5
Konrad Mattsson Myhr
Åsarna IK
1:57:31.705000
+2:02.12100
83.3p
6
Hannes Stenström
Nacka Värmdö SK
2:00:23.722200
+4:54.29300
80.7p
7
Claes Steimert
Mälarö SOK
2:00:24.722300
+4:55.29400
80.7p
8
Jonatan Steen
Sågmyra SK
2:00:25.722400
+4:56.29500
80.7p
9
Marcus Look
XC Sthlm Ski Club
2:00:27.722600
+4:58.29700
80.7p
10
Per Henrik Sundell
XC Sthlm Ski Club
2:00:31.723000
+5:02.30100
80.6p
11
Joachim Ronneback
Väsby SK
2:00:33.723200
+5:04.30300
80.6p
11
Stefan Johansson
XC Sthlm Ski Club
2:00:33.723200
+5:04.30300
80.6p
13
Martin Söderström
IK Rex
2:00:35.723400
+5:06.30500
80.5p
14
Erik Hållström
Team Walle SK
2:00:41.724000
+5:12.31100
80.5p
15
Christoffer Grudd
IFK Mora SK
2:03:00.737900
+7:31.45000
78.5p
16
Erik Engström
Tunafors SK
2:04:11.745000
+8:42.52100
77.6p
17
Gustav Hall
XC Sthlm Ski Club
2:04:28.746700
+8:59.53800
77.3p
18
Waldemar Andersson
Storvreta IK
2:04:29.746800
+9:00.53900
77.3p
19
Ronny Wedin
Pumpen SK
2:04:30.746900
+9:01.54000
77.3p
20
Johannes Josefsson
XC Sthlm Ski Club
2:04:32.747100
+9:03.54200
77.3p
21
Alexander Sundin
Sundbybergs IK
2:05:23.752200
+9:54.59300
76.6p
22
Daniel Danielsson
XC Sthlm Ski Club
2:05:24.752300
+9:55.59400
76.6p
23
Pontus Karlsson
Turebergs IF
2:06:58.761700
+11:29.68800
75.4p
24
Fredrik Björck
IK Rex
2:07:15.763400
+11:46.70500
75.2p
25
Jerry Danielsson
IF Åland
2:07:16.763500
+11:47.70600
75.2p
25
Oscar Stenhammar
IK Rex
2:07:16.763500
+11:47.70600
75.2p
27
Kevin Henriksson
Garphyttans IF
2:07:35.765400
+12:06.72500
74.9p
28
Jonas Persson
Axa SC
2:08:00.767900
+12:31.75000
74.6p
29
Kristian Tufvesson
IK Rex
2:08:40.771900
+13:11.79000
74.1p
30
Viktor Rikner
Karlslunds IF SF
2:10:10.780900
+14:41.88000
73.1p
31
Johan Selander
Öregrunds IK
2:10:42.784100
+15:13.91200
72.7p
32
David Holm
XC Sthlm Ski Club
2:10:49.784800
+15:20.91900
72.6p
33
Oscar Askerlund
Hällbybrunns IF
2:11:42.790100
+16:13.97200
72.0p
34
Johan Halfvarsson
Rättvik Bodamk
2:12:54.797300
+17:25.104400
71.2p
35
Johan lindkvist
Torsåker
2:13:10.798900
+17:41.106000
71.0p
36
Björn Johannesson
Snö & Tö Skidklubb
2:13:32.801100
+18:03.108200
70.7p
36
Viktor Medén
Åsarna IK
2:13:32.801100
+18:03.108200
70.7p
38
Oscar Lövgren
Strängnäs SK
2:14:56.809500
+19:27.116600
69.8p
39
Henrik Jonsson
Snö & Tö Skidklubb
2:15:20.811900
+19:51.119000
69.6p
40
Niklas Vahlstrand
Järfälla SK
2:16:24.818300
+20:55.125400
68.9p
41
Andreas Nehvonen
Järbo IF
2:16:36.819500
+21:07.126600
68.8p
42
Niklas Henriksson
Bålsta SK
2:16:53.821200
+21:24.128300
68.6p
43
Robert Bergman
IK Rex
2:16:57.821600
+21:28.128700
68.5p
44
Tobias Sjögren
IFK Hedemora SK
2:17:00.821900
+21:31.129000
68.5p
45
Joakim Ståhl
Järbo IF
2:17:21.824000
+21:52.131100
68.3p
46
Erwan Weber
Nacka Värmdö SK
2:17:34.825300
+22:05.132400
68.2p
47
Wiliam Björklin
Högbo GIF
2:18:28.830700
+22:59.137800
67.6p
48
Richard Johansson
Bålsta SK
2:18:33.831200
+23:04.138300
67.6p
49
Daniel Kolm
XC Sthlm Ski Club
2:18:42.832100
+23:13.139200
67.5p
50
Emil Wiklundh
Nacka Värmdö SK
2:19:08.834700
+23:39.141800
67.2p
51
Albert FRIMAN
Snö & Tö Skidklubb
2:19:27.836600
+23:58.143700
67.0p
52
Gustav Johnsson
XC Sthlm Ski Club
2:19:42.838100
+24:13.145200
66.9p
53
Aron Andersson
Umara SC
2:19:53.839200
+24:24.146300
66.8p
54
Mats Risberg
IF Ski Team Skåne
2:20:16.841500
+24:47.148600
66.5p
55
Carl Ljungqvist
XC Sthlm Ski Club
2:21:07.846600
+25:38.153700
66.0p
56
Mattias Slothus
Axa SC
2:23:47.862600
+28:18.169700
64.5p
57
Maximillian Jahn
Karbennings GOIF
2:24:48.868700
+29:19.175800
64.0p
58
Marcus Ekermo
Stockholms RK
2:26:23.878200
+30:54.185300
63.1p
59
Oskar Gunnarsson
Sävar IK
2:26:32.879100
+31:03.186200
63.1p
59
Martin Pärt
Team Walle SK
2:26:32.879100
+31:03.186200
63.1p
61
Oskar Larsson
Axa SC
2:27:32.885100
+32:03.192200
62.5p
62
Tommy Danielsson
IF Åland
2:28:00.887900
+32:31.195000
62.3p
63
Johan larsson
Gävle SK
2:29:42.898100
+34:13.205200
61.4p
64
Aleksander Larsson
Axa SC
2:30:08.900700
+34:39.207800
61.2p
65
Christian Brink
Gävle SK
2:30:11.901000
+34:42.208100
61.2p
66
Adam Hultman
Axa SC
2:30:52.905100
+35:23.212200
60.8p
67
Ronnie Branteström
IK Rex
2:30:53.905200
+35:24.212300
60.8p
68
Niklas Wenngren
Östervåla IF
2:31:33.909200
+36:04.216300
60.5p
69
Joakim Reutervall
Sätra IF
2:31:34.909300
+36:05.216400
60.5p
70
Jonas Martinsson
Evertsbergs SK
2:31:36.909500
+36:07.216600
60.5p
70
Dennis Lindberget
OK Borgen
2:31:36.909500
+36:07.216600
60.5p
72
Martin Persson
Årsunda IF
2:33:12.919100
+37:43.226200
59.7p
73
Gustav Westin
Karlslunds IF SF
2:33:46.922500
+38:17.229600
59.5p
74
Jim Manselin
IF Åland
2:34:05.924400
+38:36.231500
59.3p
75
Erik Karlström
Jokkmokks SK
2:34:09.924800
+38:40.231900
59.3p
76
Viktor Vildevi
Axa SC
2:34:22.926100
+38:53.233200
59.2p
77
Rickard Rosén
Storvreta IK
2:34:25.926400
+38:56.233500
59.1p
78
Nils Risberg
Sundbybergs IK
2:35:11.931000
+39:42.238100
58.8p
79
Viktor Bergström
Sävar IK
2:39:46.958500
+44:17.265600
56.8p
80
Anders Fahlgren
Axa SC
2:40:01.960000
+44:32.267100
56.7p
81
Per Troedson
Axa SC
2:40:02.960100
+44:33.267200
56.7p
82
Patrik Käll
IK Rex
2:40:36.963500
+45:07.270600
56.4p
83
Magnus Hansson
JMs Personalförening
2:41:58.971700
+46:29.278800
55.8p
84
Jonas Eriksson
Östersunds SK
2:42:28.974700
+46:59.281800
55.6p
85
Richard Toss
IFK Mora SK
2:42:59.977800
+47:30.284900
55.4p
86
Wilhelm Lönnies
Gimo IF SK
2:43:00.977900
+47:31.285000
55.4p
86
Christian Wincrantz
XC Sthlm Ski Club
2:43:00.977900
+47:31.285000
55.4p
88
Anton Nylund
Axa SC
2:43:11.979000
+47:42.286100
55.3p
89
Staffan Herbst
Axa SC
2:43:49.982800
+48:20.289900
55.1p
90
Fredrik Olsson
Åmots SK
2:47:35.1005400
+52:06.312500
53.6p
91
Lars Gauffin
Axa SC
2:48:09.1008800
+52:40.315900
53.4p
92
Magnus Freiholtz
Sävar IK
2:49:21.1016000
+53:52.323100
52.9p
93
Marcus Berglund
Källbottens IK
2:49:48.1018700
+54:19.325800
52.8p
94
Love Neihoff
No Club
2:49:49.1018800
+54:20.325900
52.8p
95
Nils Engstad
Hällbybrunns IF
2:49:58.1019700
+54:29.326800
52.7p
96
Simon Cewers
Axa SC
2:51:43.1030200
+56:14.337300
52.1p
97
Gustav Bergström
Handelsbankens IF
2:52:40.1035900
+57:11.343000
51.7p
98
Johan Simm
Ufk
2:52:45.1036400
+57:16.343500
51.7p
99
Hans Kallin
Bromma
2:54:49.1048800
+59:20.355900
51.0p
100
Robin Lagerström
Ockelbo SK
2:56:42.1060100
+1:01:13.367200
50.3p
101
Jerry Bolin
Morgongåva SK
3:00:28.1082700
+1:04:59.389800
49.1p
102
Jonas sjölund
Umara SC
3:00:47.1084600
+1:05:18.391700
49.0p
103
Mattias Karlsson
Roslagsbro IF
3:01:05.1086400
+1:05:36.393500
48.9p
104
Markus Norling
Axa SC
3:01:06.1086500
+1:05:37.393600
48.9p
105
Niklas Karlsson
Knutby IF
3:01:43.1090200
+1:06:14.397300
48.7p
106
Edvin Karlström
Rehns BK
3:02:15.1093400
+1:06:46.400500
48.5p
107
Gustav hedin
Nyköpings OK
3:02:49.1096800
+1:07:20.403900
48.4p
108
Johannes Lindblom
Ockelbo SK
3:11:16.1147500
+1:15:47.454600
45.9p
109
Jonatan Hallenberg
SK Gruvspårets Vänner
3:18:41.1192000
+1:23:12.499100
43.9p
110
Hampus Stengård
Högbo GIF
3:20:41.1204000
+1:25:12.511100
43.4p
111
Christoffer lingvall
Axa SC
3:22:14.1213300
+1:26:45.520400
43.0p
112
Viktor Norlander
Axa SC
3:43:49.1342800
+1:48:20.649900
38.3p
113
Anton Jansson
Järla IF SK
4:30:41.1624000
+2:35:12.931100
30.9p