Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Skimarathon
2022-02-12
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Marcus Lindahl
Stora Tuna IK SK
2:37:05.942420
54.7p
2
Mikael Hedberg
XC Sthlm Ski Club
2:37:06.942530
+1.10
54.7p
3
Arvid Eng
Axa SC
2:37:21.944030
+16.1510
54.6p
4
Rasmus Hedar
Hällbybrunns IF
2:39:55.959480
+2:50.16960
53.5p
5
Andreas Johansson
IF Rigor
2:40:15.961470
+3:10.18950
53.4p
6
Ebbe Tjäder
XC Sthlm Ski Club
2:43:28.980700
+6:22.38180
52.1p
7
Lars Skagerlind
Nacka Värmdö SK
2:44:52.989160
+7:47.46640
51.6p
8
Göran Martinsson
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:45:20.991960
+8:15.49440
51.4p
9
Patrik Larsson
Andrarums IF
2:46:32.999140
+9:27.56620
51.0p
10
Erik Bengtsson
Axa SC
2:47:47.1006690
+10:42.64170
50.5p
11
Tobias Duse
Stockholms RK
2:48:46.1012550
+11:41.70030
50.1p
12
Tim Nilsson
Orsa SK
2:50:29.1022800
+13:23.80280
49.5p
13
Johan Lunden
XC Sthlm Ski Club
2:51:11.1027010
+14:05.84490
49.3p
14
Felix Rudberg
Axa SC
2:51:30.1028950
+14:25.86430
49.2p
15
Henrik Bergman
IFK Våmhus
2:51:40.1029900
+14:34.87380
49.1p
16
Lars Westman
No Club
2:54:25.1046490
+17:20.103970
48.2p
17
Andreas Roos
Stockholm
2:54:45.1048410
+17:39.105890
48.1p
18
Ville Pelling
Axa SC
2:56:17.1057620
+19:12.115100
47.6p
19
Martin Frentz
Västerås
2:56:22.1058110
+19:16.115590
47.6p
20
Petter Hellgren
Karlslunds IF SF
2:56:58.1061790
+19:53.119270
47.4p
21
Mikael Dahlberg
Axa SC
2:57:03.1062240
+19:58.119720
47.3p
22
Göran Lind
No Club
2:57:47.1066650
+20:42.124130
47.1p
23
Daniel Lindqvist
Uppsala
2:57:54.1067340
+20:49.124820
47.1p
24
Jakob Lewander
Brottby SK
2:58:10.1068990
+21:05.126470
47.0p
25
Thomas Hellberg
Team Skoglövs Bil IF
2:59:22.1076150
+22:17.133630
46.6p
26
Mattias Salovaara
Långshyttans AIK SK
3:03:34.1101380
+26:29.158860
45.3p
27
Adam Sparrman
OK Linné
3:06:07.1116660
+29:02.174140
44.6p
28
Adam Brinnen
Högbo GIF
3:07:01.1122050
+29:56.179530
44.3p
29
Per-Erik Björklund
Bjursås IK
3:07:14.1123340
+30:09.180820
44.3p
30
Henrik Lundqvist
Länsförsäkringar IF
3:07:18.1123730
+30:13.181210
44.3p
31
Christer Borg
Edsbyns SK
3:08:06.1128590
+31:01.186070
44.0p
32
Viktor Berg
IK Jarl Rättvik
3:08:26.1130580
+31:21.188060
44.0p
33
Vilgot Jönsson
Sunnersta Snowrollers
3:09:00.1133950
+31:55.191430
43.8p
34
Martin Jönsson
Sunnersta Snowrollers
3:09:18.1135770
+32:13.193250
43.7p
35
Tomas Brandvold
Team Gubbstön
3:11:13.1147220
+34:08.204700
43.2p
36
Erik Sparrman
OK Linné
3:12:15.1153460
+35:10.210940
42.9p
37
Stefan Hjälte
Medicalheroes AB
3:14:29.1166840
+37:24.224320
42.3p
38
Björn Jönsson
IK Hinden
3:14:35.1167460
+37:30.224940
42.3p
39
Sam Eriksson
Andrarums IF
3:14:54.1169320
+37:49.226800
42.2p
40
Philip Reznik
Stockholm
3:16:11.1177090
+39:06.234570
41.9p
41
Håkan Jonsson
Strängnäs-Malmby OL
3:16:41.1180090
+39:36.237570
41.8p
41
Mårten Nilsson
Luma
3:16:41.1180090
+39:36.237570
41.8p
43
Martin Lundqvist
Axa SC
3:16:47.1180690
+39:42.238170
41.8p
44
Fredrik Lindblå
Axa SC
3:17:49.1186820
+40:44.244300
41.5p
45
Hugo Backman
Uppsala
3:19:25.1196410
+42:19.253890
41.1p
46
Tommy Lindkvist
Nynäs IK
3:19:48.1198740
+42:43.256220
41.0p
47
Oscar Wersäll
XC Sthlm Ski Club
3:19:49.1198880
+42:44.256360
41.0p
48
Lars Appeldahl
Järfälla SK
3:19:59.1199830
+42:54.257310
41.0p
49
Jonas Löv
Hedesunda IF
3:20:27.1202690
+43:22.260170
40.9p
50
Tor Mellbye
Länsförsäkringar IF
3:20:38.1203720
+43:33.261200
40.8p
51
Maths Ehrenström
No Club
3:20:57.1205620
+43:52.263100
40.8p
52
Christian Fasth
IK Hinden
3:20:57.1205690
+43:52.263170
40.8p
53
Johan Borenstam
Sockertoppen IF
3:21:16.1207510
+44:10.264990
40.7p
54
Håkan Johansson
No Club
3:21:23.1208260
+44:18.265740
40.6p
55
Lars Sjökvist
Linköpings SK
3:22:05.1212430
+45:00.269910
40.5p
56
Anders Dahlström
Axa SC
3:23:25.1220470
+46:20.277950
40.2p
57
Niclas Svensson
Esik
3:23:55.1223410
+46:49.280890
40.1p
58
Åke Björk
Axa SC
3:23:55.1223420
+46:50.280900
40.1p
59
Fredrik Hydén
Storviks IF
3:24:27.1226690
+47:22.284170
39.9p
60
Daniel Åberg
Orsa SK
3:25:39.1233820
+48:34.291300
39.7p
61
Karl Kollfeldt
Team Gubbstön
3:25:59.1235880
+48:54.293360
39.6p
62
Ulf Bengtsson
Axa SC
3:26:06.1236590
+49:01.294070
39.6p
63
Ola Scholander
IK Jarl Rättvik
3:26:50.1240900
+49:44.298380
39.4p
64
Stig Carnbrand
Herd
3:28:10.1248900
+51:04.306380
39.1p
65
Mikael åkesson
Kilafors SK
3:28:30.1250950
+51:25.308430
39.0p
66
Lennart Färghage
OK Gipen
3:29:09.1254830
+52:04.312310
38.9p
67
Andreas Torbiörnsson
Axa SC
3:29:14.1255350
+52:09.312830
38.9p
68
Martin Wattwil
Axa SC
3:29:25.1256470
+52:20.313950
38.8p
69
Christoffer Torbjörnsson
Axa SC
3:30:11.1261010
+53:05.318490
38.7p
70
Filip Wallersköld
Axa SC
3:31:33.1269260
+54:28.326740
38.4p
71
Carl Delbom
Domnarvets GOIF
3:32:11.1273010
+55:05.330490
38.3p
72
Håkan Carlbom
OK Gipen
3:32:11.1273070
+55:06.330550
38.3p
73
Anders Nisser
Domnarvets GOIF
3:32:46.1276540
+55:41.334020
38.1p
74
Johan Strand
Hedesunda IF
3:33:07.1278630
+56:02.336110
38.1p
75
Hagbard Knutsson
Axa SC
3:33:40.1281970
+56:35.339450
37.9p
76
Johan Björk
Axa SC
3:34:34.1287360
+57:29.344840
37.8p
77
Johan Tiselius
AnnaEmil Sportklubb
3:38:22.1310110
+1:01:16.367590
37.0p
78
Mårten Tiselius
AnnaEmil Sportklubb
3:38:23.1310220
+1:01:18.367700
37.0p
79
Roland Andersson
OK Gipen
3:40:16.1321570
+1:03:11.379050
36.6p
80
Anders Stormats
Axa SC
3:41:02.1326130
+1:03:57.383610
36.5p
81
Andreas Erlandsson
Hedesunda IF
3:41:28.1328710
+1:04:22.386190
36.4p
82
Martin Lindblad
Bromma Vällingby SOK
3:48:30.1370930
+1:11:25.428410
35.1p
83
Håkan Norling
Näshulta GOIF
3:51:56.1391590
+1:14:51.449070
34.5p
84
Niklas Berggren
Axa SC
3:54:07.1404680
+1:17:02.462160
34.2p
85
Jonas Delbom
Domnarvets GOIF
3:54:51.1409050
+1:17:46.466530
34.0p
86
Andreas Hebert
Trafikverkets FF
3:55:43.1414250
+1:18:38.471730
33.9p
87
Magnus Frödin-bolling
Roslagsbro IF
3:56:05.1416460
+1:19:00.473940
33.8p
88
Bengt Öhrn
GTH
4:08:35.1491460
+1:31:30.548940
31.9p
89
Mikael Graf
Orsa SK
4:10:23.1502290
+1:33:18.559770
31.6p
90
Anders Löfberg
IFK Mora SK
4:10:24.1502300
+1:33:18.559780
31.6p
91
Ulf Karlqvist
Axa SC
4:19:33.1557260
+1:42:28.614740
30.4p
92
Erik Böhlin
IFK Mora SK
4:23:12.1579110
+1:46:06.636590
29.9p
93
Anders Jakobsson
Stennäsets IF
4:26:09.1596860
+1:49:04.654340
29.5p
-
Nils Nilsson
Stockholm
23:59:58.8639700
-
Lowe Nilsson
Luma
23:59:58.8639700
-
Theo Örtengren
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Reino Naatikka
Haif Skid & Cykelklubb
23:59:58.8639700
-
Niklas Eklund
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Gereon Kåver
Stockholms RK
23:59:59.8639800
-
Anton Peters
Stockholm
23:59:59.8639800
-
Jörgen Qwist
Enebybergs IF
23:59:59.8639800
-
Edward Lindqvist
Team Avdankade Jägers
23:59:59.8639800
-
Fredrik Wikman
Team Avdankade Jägers
23:59:59.8639800
-
Johan Borén
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Mikael Frentz
No Club
23:59:59.8639800
-
Adam öberg
Axa SC
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)