Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Moraloppet
2020-01-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 50
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulf Jansson
Östervåla IF
1:44:15.625400
82.0p
2
Björn Melander
Timrå SOK
1:46:50.640900
+2:35.15400
79.5p
3
Romuald Schönfeld
Orsa SK
1:54:43.688200
+10:28.62700
72.7p
4
Lennart Romin
Naprapat Walle Skidklubb
1:55:04.690300
+10:49.64800
72.4p
5
Mikael Lindberg
Domnarvets GOIF
1:56:19.697800
+12:04.72300
71.5p
6
Jonas Häger
Ryda SK
1:56:51.701000
+12:36.75500
71.1p
7
Niclas Andersson
SK Ringen
1:57:16.703500
+13:01.78000
70.7p
8
Micael Nilsson
Bålsta SK
1:57:41.706000
+13:26.80500
70.4p
9
Steffen Dettmann
Orsa SK
1:58:15.709400
+14:00.83900
70.0p
10
Lasse Nylund
Rävdun SK
1:58:20.709900
+14:05.84400
70.0p
11
Mats Mattes
Edsbyns SK
1:58:30.710900
+14:15.85400
69.8p
12
Niklas Björklund
Norrbärke SK
2:00:16.721500
+16:01.96000
68.6p
13
Terje Bøygard
Foreign Citizen
2:00:47.724600
+16:32.99100
68.2p
14
Kenneth Rolling
Halmstads Skidklubb
2:01:41.730000
+17:26.104500
67.6p
15
Patrik Finn
Östersunds SK
2:02:12.733100
+17:57.107600
67.2p
16
Markus Qvarnström
IK Hakarpspojkarna
2:02:50.736900
+18:35.111400
66.8p
17
Magnus Haglund
Åkersberga SK
2:03:09.738800
+18:54.113300
66.6p
18
Robert Lundgren
Hällbybrunns IF
2:03:34.741300
+19:19.115800
66.3p
19
Magnus Julin
Karlslunds IF SF
2:04:32.747100
+20:17.121600
65.7p
20
Mattias Klintemar
Stockholms RK
2:05:03.750200
+20:48.124700
65.4p
21
Per Vikström
Långshyttans AIK SK
2:05:12.751100
+20:57.125600
65.3p
22
Lennart Frommegård
Karlslunds IF SF
2:06:06.756500
+21:51.131000
64.7p
23
Hans Sundberg
Föreningen IKJ Haninge
2:06:59.761800
+22:44.136300
64.1p
24
Tommy Finell
Sundbybergs IK
2:07:06.762500
+22:51.137000
64.1p
25
Peter Gyulai
Sundbybergs IK
2:07:29.764800
+23:14.139300
63.8p
26
Anders Stöt
IFK Mora SK
2:07:46.766500
+23:31.141000
63.7p
27
Jonas Högberg
Stora Tuna IK SK
2:08:09.768800
+23:54.143300
63.4p
28
Christer Bäckström
IK Aluminium
2:08:31.771000
+24:16.145500
63.2p
29
Tommy Holgersson
Forsa IF
2:08:38.771700
+24:23.146200
63.1p
30
Kent Persson
Roslagsbro IF
2:09:28.776700
+25:13.151200
62.6p
31
Ulf Johansson
Ärla IF
2:11:06.786500
+26:51.161000
61.7p
32
Tomas Stöt
IFK Mora SK
2:12:39.795800
+28:24.170300
60.8p
33
Lars Gunnarsson
Malungs IF
2:12:41.796000
+28:26.170500
60.8p
34
Magnus Eriksson
Fredrikshofs IF SOK
2:12:45.796400
+28:30.170900
60.8p
35
Fredrik Windell
Borås SK
2:12:56.797500
+28:41.172000
60.7p
36
Johan Olsson
IFK Helsingborg
2:13:01.798000
+28:46.172500
60.6p
37
Sven-Erik Ericsson
Arvika IS
2:13:07.798600
+28:52.173100
60.6p
38
Krister Nyrén
Heds IF
2:13:22.800100
+29:07.174600
60.4p
39
Tomas Berg
Norrbärke SK
2:13:31.801000
+29:16.175500
60.4p
40
Leif Nilsson
IFK Mora SK
2:13:44.802300
+29:29.176800
60.2p
41
Ulf Hedman
Högbo GIF
2:15:11.811000
+30:56.185500
59.5p
42
Kenneth Lindkvist
IFK Mora SK
2:16:53.821200
+32:38.195700
58.6p
43
Ralf Eliasson
IFK Mora SK
2:17:23.824200
+33:08.198700
58.3p
44
Greger Olsson
Axa SC
2:18:47.832600
+34:32.207100
57.6p
45
Per Eliasson
Nacka Värmdö SK
2:19:11.835000
+34:56.209500
57.4p
46
David Pettersson
IFK Mora SK
2:19:18.835700
+35:03.210200
57.4p
47
Stefan Born
Ufk
2:19:32.837100
+35:17.211600
57.2p
48
Jonas Hagberg
Team Skoglövs Bil IF
2:19:42.838100
+35:27.212600
57.2p
49
Erik Mårtén
Västerås Skidklubb
2:21:14.847300
+36:59.221800
56.4p
50
Peter Åhlén
Norbergs Ck
2:21:30.848900
+37:15.223400
56.3p
51
Jonny Alexandersson
Sävedalens AIK
2:21:34.849300
+37:19.223800
56.3p
52
Henrik Paulsson
IK Ymer
2:21:35.849400
+37:20.223900
56.3p
53
Tomas Ottosson
SK Ringen
2:21:45.850400
+37:30.224900
56.2p
54
Dan Wallerman
Nacka Värmdö SK
2:22:01.852000
+37:46.226500
56.1p
55
Peter Warlich
Linköpings SK
2:22:23.854200
+38:08.228700
55.9p
56
Jesper Harryson
Bålsta SK
2:22:57.857600
+38:42.232100
55.6p
57
Gjermund Skaaret
Norway
2:22:59.857800
+38:44.232300
55.6p
58
Alf Lingmerth
Halmstads Skidklubb
2:24:45.868400
+40:30.242900
54.8p
59
Roger Olsson
Axa SC
2:25:04.870300
+40:49.244800
54.7p
60
Jan Eriksson
Malungs IF
2:26:17.877600
+42:02.252100
54.1p
61
Erik Romson
IFK Mora SK
2:26:34.879300
+42:19.253800
54.0p
62
Niklas Fredriksson
IK Stern
2:28:27.890600
+44:12.265100
53.2p
63
Robert Andersson
Axa SC
2:29:43.898200
+45:28.272700
52.7p
64
Johan Strömdahl
Täby IS SK
2:30:05.900400
+45:50.274900
52.5p
65
Krister Jonsson
OK Kontinent Trelleborg
2:30:08.900700
+45:53.275200
52.5p
66
Peter Malmgren
OK Kontinent Trelleborg
2:30:13.901200
+45:58.275700
52.4p
67
Göran Vernersson
Täby Slalomklubb
2:30:16.901500
+46:01.276000
52.4p
68
Anders Lindberg
Järfälla SK
2:30:37.903600
+46:22.278100
52.3p
69
Stefan Wikström
Falu IK
2:31:38.909700
+47:23.284200
51.9p
70
Stefan Rodheim
Axa SC
2:32:07.912600
+47:52.287100
51.7p
71
Hans Karlsson
Almunge IK
2:32:10.912900
+47:55.287400
51.7p
72
Anders Ljunggren
Aktivitus Sports Club
2:32:37.915600
+48:22.290100
51.5p
73
Per Wellert
IFK Mora SK
2:32:40.915900
+48:25.290400
51.5p
74
Kenneth Stark
Gävle SK
2:32:42.916100
+48:27.290600
51.4p
75
Per Ivar Forbregd
Norway
2:33:56.923500
+49:41.298000
51.0p
76
Henry Hurmavaara
Volvo IF
2:33:58.923700
+49:43.298200
50.9p
77
Ulf Axelsson
Axa SC
2:35:47.934600
+51:32.309100
50.2p
78
Kristian Rosenvold
Norway
2:36:59.941800
+52:44.316300
49.8p
79
Olof Haapasalo-Eklund
Sockertoppen IF
2:37:47.946600
+53:32.321100
49.5p
80
Per Burell
Sunne SLF
2:37:51.947000
+53:36.321500
49.5p
81
Johan Andersson
OK Kontinent Trelleborg
2:38:26.950500
+54:11.325000
49.3p
82
Per Lehto
Jönköpings SLK
2:38:54.953300
+54:39.327800
49.1p
83
Ola Green
Dalregementets IF
2:39:43.958200
+55:28.332700
48.8p
84
Hans Olsson
IK Nocout.se
2:40:07.960600
+55:52.335100
48.7p
85
Martin Sahlberg
Nacka Värmdö SK
2:40:26.962500
+56:11.337000
48.6p
86
Mattias Bergström
Norrköpings SK
2:42:03.972200
+57:48.346700
48.0p
87
Stefan Pettersson
Nacka Värmdö SK
2:43:58.983700
+59:43.358200
47.3p
88
Jan Axelsson
Högbo GIF
2:45:20.991900
+1:01:05.366400
46.9p
89
Pär Söderström
Finspångs SOK
2:46:04.996300
+1:01:49.370800
46.6p
90
Niklas Söderman
Morgongåva SK
2:46:43.1000200
+1:02:28.374700
46.4p
91
Thomas Lindberg
Nacka Värmdö SK
2:47:04.1002300
+1:02:49.376800
46.3p
92
Mikael Walter
Föreningen IKJ Haninge
2:48:10.1008900
+1:03:55.383400
46.0p
93
Johan Larsson
Karlslunds IF SF
2:49:04.1014300
+1:04:49.388800
45.7p
94
Lars Dahlin
Svärdsjö IF
2:49:23.1016200
+1:05:08.390700
45.6p
95
Anders Larsson
Västerås Skidklubb
2:50:43.1024200
+1:06:28.398700
45.2p
96
Fredrik Åslund
Peab Bedriftsidrettslag
2:51:07.1026600
+1:06:52.401100
45.1p
97
Mats Bengtsson
Halmstads Skidklubb
2:51:08.1026700
+1:06:53.401200
45.0p
98
Jan Rönnblad
Sundbybergs IK
2:54:04.1044300
+1:09:49.418800
44.2p
99
Ola Eriksson
Axa SC
2:56:28.1058700
+1:12:13.433200
43.5p
100
Johan Person
Gnosjö FK
2:57:31.1065000
+1:13:16.439500
43.2p
101
Jonas Gardström
IK Rex
2:58:26.1070500
+1:14:11.445000
42.9p
102
Stefan Nilsson
Team Skoglövs Bil IF
2:59:34.1077300
+1:15:19.451800
42.6p
103
Anders Bjerke
Falköpings AIK SK
3:01:57.1091600
+1:17:42.466100
42.0p
104
Anders Winblad
Söders SOL Tyresö
3:06:20.1117900
+1:22:05.492400
40.9p
105
Lars Duvander
Falu IK
3:06:24.1118300
+1:22:09.492800
40.8p
106
Jan Nilsson
Bålsta SK
3:09:16.1135500
+1:25:01.510000
40.1p
107
Anders Grundström
Grytgöls IK
3:15:07.1170600
+1:30:52.545100
38.8p
108
Anders Sjöman
Djurgårdens IF Af
3:20:44.1204300
+1:36:29.578800
37.6p
109
Lars Degerman
Väsby SK
3:21:16.1207500
+1:37:01.582000
37.4p
110
Sören Torlén
Hammarby IF SF
3:22:54.1217300
+1:38:39.591800
37.1p
111
Anders Hultgren
Axa SC
3:23:54.1223300
+1:39:39.597800
36.9p
112
Per Jemth
Arvika IS
3:29:16.1255500
+1:45:01.630000
35.8p
113
Jonny Johansson
Abb IF SK
3:38:32.1311100
+1:54:17.685600
34.1p
114
Magnus Silfver
IF Ski Team Skåne
3:39:33.1317200
+1:55:18.691700
34.0p
115
Jonas Jiborn
Axa SC
3:47:03.1362200
+2:02:48.736700
32.7p
116
Hans Denhoedt
Stockholms OK
3:56:43.1420200
+2:12:28.794700
31.2p
-
Peter Claesson
IK Stern
23:59:59.8639800
-
Ulf Edsfors
Orsa SK
23:59:59.8639800
-
John Harrysson
Göteborgs SK
23:59:59.8639800
-
Timo Holopainen
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Martin Johnson
Malmö FK
23:59:59.8639800
-
Jonas Nilsson
Roslagsbro IF
23:59:59.8639800
-
Tobias Wärme
Roslagsbro IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)