Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Värmdöloppet
2019-02-03
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Björn Lystedt
Nacka Värmdö SK
2:11:38.789750
77.4p
2
H 21
Ulf Tingström
Föreningen IKJ Haninge
2:15:05.810490
+3:27.20640
75.1p
3
H 21
Johan Myhr
Bravur Sports Club
2:17:39.825860
+6:01.36010
73.5p
4
H 21
Martin Sander
Bravur Sports Club
2:19:28.836700
+7:49.46850
72.4p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:20:00
5
H 21
David Holm
Turebergs IF
2:21:42.850100
+10:03.60250
71.1p
6
H 21
Magnus Svensson
Turebergs IF
2:22:25.854440
+10:46.64590
70.7p
7
H 21
Niklas Lindqvist
Axa SC
2:23:30.860950
+11:52.71100
70.1p
8
H 21
Tommie Lindblom
Stockholms RK
2:23:59.863800
+12:20.73950
69.8p
9
H 21
Sjur Jensen
Vattenfall IF Stockholm
2:24:16.865520
+12:37.75670
69.7p
10
H 21
Peter Henningsson
Föreningen IKJ Haninge
2:24:49.868820
+13:10.78970
69.4p
11
H 21
Peter Blomgren
Nacka Värmdö SK
2:27:56.887550
+16:18.97700
67.7p
12
H 21
Arne Nordli
XC Sthlm Ski Club
2:28:34.891300
+16:55.101450
67.4p
13
H 21
Magnus Elwin
Umara SC
2:28:38.891710
+16:59.101860
67.3p
14
H 21
Sebastian Jansson
Sundbybergs IK
2:31:33.909230
+19:54.119380
65.9p
15
H 21
Romain Balieu
Stockholms RK
2:33:25.920480
+21:47.130630
65.0p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:35:00
16
H 21
Hans Sundberg
Föreningen IKJ Haninge
2:35:24.932330
+23:45.142480
64.0p
17
H 21
Daniel Asplund
Sunnansjö IK
2:35:30.932950
+23:52.143100
64.0p
18
H 21
Joel Jelf
Vaxholms RF
2:37:20.943970
+25:42.154120
63.1p
19
H 21
Anders Fryxell
Sundbybergs IK
2:38:18.949700
+26:39.159850
62.7p
20
H 21
Mikael Lindkvist
Nacka Värmdö SK
2:38:23.950260
+26:45.160410
62.7p
21
H 21
Kalle Torlén
Axa SC
2:38:30.950980
+26:52.161130
62.6p
22
H 21
Eric Marklund
Axa SC
2:39:55.959450
+28:17.169600
62.0p
23
H 21 Motion
Göran Westman
Turebergs IF
2:40:41.964030
+29:02.174180
61.7p
24
H 21
Mats Hellberg
Rehns BK
2:40:44.964320
+29:05.174470
61.6p
25
H 21
Erik Geijer
Yuppie Ski Club
2:40:46.964550
+29:08.174700
61.6p
26
H 21
Philip Schröderheim
Athletic Club Salt Lake
2:41:58.971760
+30:20.181910
61.1p
27
H 21 Motion
Janaxel Olsson
Nacka Värmdö SK
2:42:34.975350
+30:56.185500
60.8p
28
H 21
Mikael Videfors
Turebergs IF
2:43:00.977950
+31:22.188100
60.7p
29
H 21
Erik Sundvall
Axa SC
2:43:15.979430
+31:36.189580
60.6p
30
H 21
Lars Persson
Nacka Värmdö SK
2:43:45.982410
+32:06.192560
60.4p
31
H 21
Christian Pedersen
Athletic Club Salt Lake
2:44:38.987790
+33:00.197940
60.0p
32
H 21
Peter Sundén
Huddinge SK LF
2:44:42.988170
+33:04.198320
60.0p
33
H 21
Henrik Elmefur
Sundbybergs IK
2:44:44.988390
+33:06.198540
59.9p
34
H 21
Thomas Dovander
Sundbybergs IK
2:45:16.991530
+33:37.201680
59.7p
35
H 21
Mattias Johansson
Axa SC
2:47:39.1005820
+36:00.215970
58.8p
36
H 21
Mats Andersson
Finnskoga IF
2:48:29.1010850
+36:51.221000
58.5p
37
H 21
Johan Saarela
Brännans IF
2:48:37.1011650
+36:59.221800
58.4p
38
H 21
John Blomberg
XC Sthlm Ski Club
2:48:40.1011920
+37:01.222070
58.4p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:50:00
39
H 21
Alexander Dettner
Axa SC
2:50:09.1020860
+38:31.231010
57.8p
40
H 21
Markus Olsson
Nacka Värmdö SK
2:50:55.1025460
+39:17.235610
57.5p
41
H 21
Gustav Norén
Yuppie Ski Club
2:52:04.1032300
+40:25.242450
57.1p
42
H 21
Johan Elvermåhr
Axa SC
2:52:56.1037500
+41:17.247650
56.8p
43
H 21 Motion
Alexander Bahr
Mälarö SOK
2:53:12.1039180
+41:34.249330
56.7p
44
H 21
Roger Lindqvist
XC Sthlm Ski Club
2:54:08.1044700
+42:29.254850
56.3p
45
H 21 Motion
Robert Jakobsson
Mälarö SOK
2:56:39.1059810
+45:00.269960
55.4p
46
H 21
Morgan Hellström
Tunafors SK
2:57:23.1064250
+45:45.274400
55.2p
47
H 21
Andreas Nyhlén
Sundbybergs IK
2:57:49.1066890
+46:11.277040
55.0p
48
H 21 Motion
Mats Midhamre
Redvägs SK
2:58:05.1068470
+46:27.278620
54.9p
49
H 21 Motion
Tomas Åkerstedt
IFK Lidingö SOK
2:58:09.1068830
+46:30.278980
54.9p
50
H 21
Mats Stjerngren
Nacka Värmdö SK
3:00:18.1081750
+48:40.291900
54.2p
51
H 21
Andreas Winarve
Ingarö IF
3:01:25.1088480
+49:47.298630
53.8p
52
H 21
Leo Kruth
Axa SC
3:01:42.1090120
+50:03.300270
53.7p
53
H 21
Magnus Eklund
Sundbybergs IK
3:01:47.1090680
+50:09.300830
53.7p
54
H 21
Marcus Ekermo
Stockholms RK
3:02:29.1094840
+50:50.304990
53.5p
55
D 21
Karin Marell Höglund
Sundbybergs IK
3:02:51.1097070
+51:13.307220
53.4p
56
H 21
Robert Löfving
Föreningen IKJ Haninge
3:03:39.1101870
+52:01.312020
53.1p
57
H 21
Anders Rehn
Högbo GIF
3:03:54.1103370
+52:16.313520
53.0p
58
H 21 Motion
Gustav Ramberg
Astrazeneca IF
3:04:19.1105890
+52:41.316040
52.9p
59
H 21
David Nilsson
Stockholms RK
3:04:30.1106990
+52:52.317140
52.8p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 3:05:00
60
H 21 Motion
Kalle Uiboleht
Stockholm
3:05:03.1110200
+53:24.320350
52.7p
61
H 21
Mikael Hautaluoma
Nacka Värmdö SK
3:05:49.1114800
+54:10.324950
52.4p
62
H 21
Lukas Sterner
Stockholms RK
3:06:41.1120040
+55:02.330190
52.1p
63
H 21 Motion
Karl Olofsson
Axa SC
3:07:52.1127190
+56:14.337340
51.8p
64
D 21
Sofia Hjulström
Nacka Värmdö SK
3:10:54.1145390
+59:16.355540
50.9p
65
D 21
Anna-Karin Ejenström
Nacka Värmdö SK
3:11:29.1148820
+59:50.358970
50.7p
66
H 21 Motion
Osman Keskin
Stockholm
3:12:07.1152680
+1:00:29.362830
50.5p
67
H 21
Marcus Schöneich
Magra IS
3:12:09.1152840
+1:00:30.362990
50.5p
68
H 21
Markus Brolin
Nacka Värmdö SK
3:13:03.1158200
+1:01:24.368350
50.2p
69
H 21
Johannes Jögi
Athletic Club Salt Lake
3:14:15.1165410
+1:02:36.375560
49.9p
70
H 21 Motion
Oskar Rudbeck
Umara SC
3:14:17.1165670
+1:02:39.375820
49.9p
71
H 21
Per Lidestedt
Hammarby IF SF
3:16:26.1178530
+1:04:47.388680
49.3p
71
H 21 Motion
Daniel Lundgren
Stockholm
3:16:26.1178530
+1:04:47.388680
49.3p
73
H 21 Motion
Henrik Ericsson
Smhi IF
3:17:32.1185110
+1:05:53.395260
49.0p
74
H 21
Johan Månflod
Ufk
3:19:07.1194620
+1:07:28.404770
48.6p
75
H 21
Charlie Elf
Axa SC
3:19:23.1196290
+1:07:45.406440
48.5p
76
H 21
Philip Farkas
Nacka Värmdö SK
3:19:36.1197500
+1:07:57.407650
48.4p
77
H 21 Motion
Love Neihoff
Stockholm
3:19:52.1199100
+1:08:13.409250
48.4p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 3:20:00
78
H 21 Motion
Patrik Carlsson
Stockholm
3:20:17.1201600
+1:08:38.411750
48.2p
79
H 21 Motion
Ludvig Kindberg
Axa SC
3:20:26.1202560
+1:08:48.412710
48.2p
80
H 21 Motion
Peter Schröder
Stockholm
3:21:42.1210100
+1:10:03.420250
47.9p
81
H 21
Rikard NILSSON
Team Ormsalva
3:22:48.1216780
+1:11:10.426930
47.6p
82
H 21 Motion
Carl Lindesvärd
Axa SC
3:24:06.1224540
+1:12:27.434690
47.3p
83
H 21
Martin Öhnström
Boo IF
3:24:38.1227730
+1:12:59.437880
47.1p
84
H 21 Motion
John Dahlqvist
Axa SC
3:25:48.1234790
+1:14:10.444940
46.8p
85
D 21
Julia Björn
Stora Tuna IK SK
3:26:03.1236290
+1:14:25.446440
46.8p
86
H 21 Motion
Adam Nyman
Axa SC
3:26:12.1237100
+1:14:33.447250
46.7p
87
H 21
Andreas Sivelöv Stensåsen
Föreningen IKJ Haninge
3:27:35.1245490
+1:15:57.455640
46.4p
88
H 21 Motion
Fredrik Hagelin
Axa SC
3:27:57.1247600
+1:16:18.457750
46.3p
89
H 21 Motion
Krister Hasselqvist
Stockholm
3:29:30.1256900
+1:17:51.467050
45.9p
90
H 21 Motion
Morgan Skogh
Länsförsäkringar IF
3:29:43.1258270
+1:18:05.468420
45.9p
91
H 21 Motion
Lars Olof Nilsson
Stockholm
3:29:58.1259730
+1:18:19.469880
45.8p
92
H 21
Wiktor Ahlqvist
IK Stern
3:29:58.1259770
+1:18:20.469920
45.8p
93
H 21 Motion
Jan Rikkinen
Axa SC
3:30:03.1260270
+1:18:25.470420
45.8p
94
H 21 Motion
Mikael Bengs
Söders SOL Tyresö
3:31:31.1269080
+1:19:53.479230
45.4p
95
H 21 Motion
Peter Eklund
Axa SC
3:31:39.1269860
+1:20:01.480010
45.4p
96
H 21
Stefan Pettersson
Nacka Värmdö SK
3:31:43.1270230
+1:20:04.480380
45.4p
97
H 21 Motion
Magnus Sjöström
Accenture IF
3:32:48.1276700
+1:21:09.486850
45.1p
98
H 21 Motion
Erik Börjesson
Bovallstrands SK
3:32:49.1276820
+1:21:10.486970
45.1p
99
D 21 Motion
Lovisa Grant
Stockholm
3:33:03.1278200
+1:21:24.488350
45.1p
100
H 21 Motion
Markus Norsted
Saltsjöbadens SLK
3:33:48.1282720
+1:22:09.492870
44.9p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:35:00
101
H 21 Motion
Peter Zeil
Stockholm
3:35:40.1293900
+1:24:01.504050
44.5p
102
H 21 Motion
Martin Jägerstad
Stockholm
3:36:04.1296360
+1:24:26.506510
44.4p
103
H 21
Mika Ejenström
Nacka Värmdö SK
3:37:31.1305080
+1:25:53.515230
44.1p
104
H 21 Motion
Claes Gustafsson
Stockholm
3:38:05.1308480
+1:26:27.518630
43.9p
105
H 21 Motion
Robert Hagelin
Axa SC
3:38:06.1308580
+1:26:28.518730
43.9p
106
H 21 Motion
Fredrik Andersson
Stockholm
3:40:28.1322770
+1:28:50.532920
43.4p
107
H 21 Motion
Joakim Godlund
Athletic Club Salt Lake
3:40:38.1323700
+1:28:59.533850
43.4p
108
H 21 Motion
Svein Ruud
OK Alehof
3:43:02.1338120
+1:31:23.548270
42.9p
109
H 21 Motion
Anders Roos
Stockholm
3:44:41.1348070
+1:33:03.558220
42.5p
110
H 21 Motion
Magnus Wallberg
Nacka Värmdö SK
3:44:43.1348260
+1:33:05.558410
42.5p
111
H 21 Motion
Daniel Nilsson
Stockholm
3:46:19.1357800
+1:34:40.567950
42.2p
112
D 21
Lova André Nilsson
Stockholms RK
3:46:40.1359900
+1:35:01.570050
42.1p
113
H 21
Christian Östanbäck
Magra IS
3:46:41.1360010
+1:35:02.570160
42.1p
114
H 21 Motion
Lars Lundeborg
Turebergs IF
3:46:58.1361750
+1:35:20.571900
42.1p
115
H 21 Motion
Patrik Westerberg
Stockholm
3:49:20.1375960
+1:37:42.586110
41.6p
116
H 21
Gabriel Sternberg
S E Bankens IF Sthlm
3:49:55.1379480
+1:38:17.589630
41.5p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:50:00
117
H 21 Motion
Jonatan Hedin
Axa SC
3:53:20.1399990
+1:41:42.610140
40.8p
118
H 21 Motion
Göran Larsson
Nacka Värmdö SK
3:54:12.1405150
+1:42:34.615300
40.7p
119
D 21 Motion
Marika Nordin-andersson
Nacka Värmdö SK
3:54:46.1408500
+1:43:07.618650
40.6p
120
D 21 Motion
Anna OVESDOTTER
Nacka Värmdö SK
3:54:50.1408970
+1:43:12.619120
40.6p
121
H 21 Motion
Magnus Frid
Axa SC
3:54:54.1409340
+1:43:15.619490
40.5p
122
H 21 Motion
Martin Brolin
Östhammars SK
3:58:53.1433220
+1:47:14.643370
39.8p
123
H 21 Motion
Martin Frielingsdorf
Nacka Värmdö SK
4:02:15.1453480
+1:50:37.663630
39.2p
124
H 21 Motion
Gustaf Svenhed
Axa SC
4:03:18.1459730
+1:51:39.669880
39.0p
125
D 21 Motion
Erika Johansson
Deloitte
4:03:57.1463610
+1:52:18.673760
38.9p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 4:05:00
126
D 21 Motion
Agneta Wallin
Nacka Värmdö SK
4:07:41.1486020
+1:56:02.696170
38.3p
127
H 21 Motion
Pascal Granfeldt Saavedra
Axa SC
4:08:07.1488600
+1:56:28.698750
38.2p
128
H 21 Motion
Fredrik Fredriksson
Åkersberga SK
4:08:49.1492800
+1:57:10.702950
38.1p
129
D 21 Motion
Pernilla Bredolt
Stockholm
4:09:40.1497950
+1:58:02.708100
38.0p
130
H 21 Motion
Ola Wallman
Stockholm
4:11:39.1509880
+2:00:01.720030
37.6p
131
H 21
Jon Jonung
Länsförsäkringar IF
4:11:58.1511740
+2:00:19.721890
37.6p
132
H 21 Motion
Christian Svensson
Nacka Värmdö SK
4:12:15.1513480
+2:00:37.723630
37.5p
133
H 21 Motion
Johan Ellborg
Axa SC
4:13:39.1521840
+2:02:00.731990
37.3p
134
H 21 Motion
Anders Lindgren
Nacka Värmdö SK
4:13:51.1523030
+2:02:12.733180
37.3p
135
H 21 Motion
Fredrik Persson
Axa SC
4:14:36.1527500
+2:02:57.737650
37.2p
136
H 21 Motion
Robert Svensson
Umara SC
4:15:22.1532170
+2:03:44.742320
37.0p
137
D 21 Motion
Christine Friberg
Axa SC
4:15:59.1535870
+2:04:21.746020
36.9p
138
H 21 Motion
Lennart Fredriksson
JMs Personalförening
4:17:15.1543480
+2:05:37.753630
36.7p
Logga in för att slippa de här annonserna
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21 Motion
Guayen Minchot
Stockholm
1:39:57.599610
64.4p
2
H 21 Motion
Peter Landén
Nacka Värmdö SK
1:44:33.627240
+4:36.27530
61.6p
3
D 21 Motion
Ellinor Bergman
Sundbybergs IK
1:59:43.718270
+19:46.118560
53.8p
4
D 21 Motion
Sassa Pettersson
Nacka Värmdö SK
2:00:40.723950
+20:43.124240
53.4p
5
H 21 Motion
Jonas Lindén
No Club
2:05:47.754600
+25:49.154890
51.2p
6
D 21 Motion
Cecilia Sjöholm
Stockholm
2:14:44.808300
+34:46.208590
47.8p
7
D 21 Motion
Outi Tammisola
Stockholm
2:26:18.877720
+46:21.278010
44.0p
8
D 21 Motion
Elisabeth Andersson
Medåkers IF
2:28:48.892720
+48:51.293010
43.3p
9
D 21 Motion
Elisa Lazzari
Stockholm
2:40:39.963800
+1:00:41.364090
40.1p
10
H 21 Motion
Mikael Ekstedt
Stockholm
2:49:45.1018420
+1:09:48.418710
37.9p
11
D 21 Motion
Emilia Lidström
Axa SC
2:52:52.1037150
+1:12:55.437440
37.2p
12
H 21 Motion
Hans Elsinga
Stockholm
2:54:27.1046680
+1:14:30.446970
36.9p
13
H 21 Motion
Stefan Kjellgren
Stockholm
2:54:36.1047570
+1:14:39.447860
36.9p
14
D 21 Motion
Lotta Bendix
Stockholm
2:56:38.1059750
+1:16:41.460040
36.5p
15
D 21 Motion
Karolin Andersson
Sthlm Suburban Surfers
2:59:49.1078850
+1:19:52.479140
35.8p
16
D 21 Motion
Anja Jussila
Stockholm
3:04:26.1106560
+1:24:29.506850
34.9p
17
D 21 Motion
Johanna Holmdahl-Hedin
Stockholm
3:13:51.1163040
+1:33:54.563330
33.2p