Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
UVK-Rullen
2018-09-08
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Pontus Nordström
Östervåla IF
1:32:00.551900
81.4p
2
H 21
Fredrik Wallström
Naprapat Walle SK
1:33:29.560800
+1:29.8800
79.7p
3
H 21
Johan Ekberg
Nacka Värmdö SK
1:33:32.561100
+1:32.9100
79.6p
4
H 21
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
1:34:56.569500
+2:56.17500
78.1p
5
H 21
Jonas Böhlmark
Nacka Värmdö SK
1:37:41.586000
+5:41.34000
75.2p
6
H 21
Johannes Jillerö
Trollhättans SOK
1:37:43.586200
+5:43.34200
75.2p
7
H 21
Johan Klinga
Team Pumpen SK
1:38:45.592400
+6:45.40400
74.2p
8
H 21
Linus Af Wåhlberg
Ölands SK
1:38:50.592900
+6:50.40900
74.1p
9
H 21
Tomas Jelinek
Sundbybergs IK
1:38:53.593200
+6:53.41200
74.0p
10
H 21
Magnus Graas
OK Linné
1:39:33.597200
+7:33.45200
73.4p
11
H 21
Kenneth Berglund
Bravura Sports Club
1:40:03.600200
+8:03.48200
72.9p
12
H 21
Björn Haring
XC Sthlm Ski Club
1:40:27.602600
+8:27.50600
72.5p
13
H 21
Ulf Jansson
Östervåla IF
1:40:32.603100
+8:32.51100
72.5p
14
H 21
Daniel Ehn
Norbergs SK
1:40:34.603300
+8:34.51300
72.4p
15
H 21
Fredrik Ström
Bålsta SK
1:40:42.604100
+8:42.52100
72.3p
16
H 21
Daniel Karlsson
Turebergs IF
1:40:44.604300
+8:44.52300
72.3p
17
H 21
Tommy Hedlund
Umedalens IF
1:41:28.608700
+9:28.56700
71.6p
18
H 21
Jesper Larsson
Väsby SK
1:41:42.610100
+9:42.58100
71.4p
18
H 21
Rickard Molin
Naprapat Walle SK
1:41:42.610100
+9:42.58100
71.4p
20
H 21
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
1:41:44.610300
+9:44.58300
71.4p
21
H 21
Per-Olov Andersson
Västerås Skidklubb
1:41:45.610400
+9:45.58400
71.4p
21
H 21
Erik Hållström
Naprapat Walle SK
1:41:45.610400
+9:45.58400
71.4p
23
H 21
Antonio Cicchetti
Västerås Skidklubb
1:41:46.610500
+9:46.58500
71.3p
23
H 21
Jerry Danielsson
Ålands IF
1:41:46.610500
+9:46.58500
71.3p
25
H 21
Jens Kirk
Stockholms RK
1:41:49.610800
+9:49.58800
71.3p
26
H 21
Kenneth Nybohm
Sundbybergs IK
1:41:50.610900
+9:50.58900
71.3p
27
H 21
Marcus Englund
Åland
1:41:55.611400
+9:55.59400
71.2p
28
H 21
Andreas Berthagen
Storvreta IK
1:41:57.611600
+9:57.59600
71.2p
29
H 21
Daniel Jonsson
Rembo IK
1:42:27.614600
+10:27.62600
70.7p
30
H 21
Romain Balieu
Stockholms RK
1:43:25.620400
+11:25.68400
69.9p
31
D 21
Britta Norgren
Sollefteå Skidor IF
1:43:58.623700
+11:58.71700
69.4p
32
H 21
Ulf Angelsiöö
Storvreta IK
1:44:00.623900
+12:00.71900
69.4p
33
H 21
Johan Lundgren
Stockholms RK
1:44:01.624000
+12:01.72000
69.4p
34
H 21
Jonas Nilsson Sthlm RK
Stockholms RK
1:44:13.625200
+12:13.73200
69.2p
35
H 21
Martin Höglund
Sundbybergs IK
1:44:24.626300
+12:24.74300
69.0p
36
H 21
Mattias Forsberg
Turebergs IF SOK
1:44:57.629600
+12:57.77600
68.6p
37
H 21
Björn Lystedt
Nacka Värmdö SK
1:45:22.632100
+13:22.80100
68.2p
38
H 21
Anders Holmer
Stockholms RK
1:45:28.632700
+13:28.80700
68.2p
39
H 21
Niklas Henriksson
Bålsta SK
1:45:35.633400
+13:35.81400
68.1p
40
H 21
Benjamin Lembke
Linköpings SK
1:45:40.633900
+13:40.81900
68.0p
41
H 21
Martin Konkell
Enebybergs IF
1:46:19.637800
+14:19.85800
67.5p
42
H 21
Magnus Haglund
Åkersberga SK
1:46:30.638900
+14:30.86900
67.3p
43
H 21
Patrik Söderqvist
Storvreta IK
1:46:31.639000
+14:31.87000
67.3p
44
H 21
Jacob Börjesson
Lima IF
1:46:46.640500
+14:46.88500
67.1p
45
H 21
Martin Eriksson
Lima IF
1:47:30.644900
+15:30.92900
66.5p
46
H 21
Erik Westberg
Vallsta SK
1:47:59.647800
+15:59.95800
66.2p
47
H 21
Patrik Wejnermark
Östervåla IF
1:48:05.648400
+16:05.96400
66.1p
48
H 21
Robert Ohlström
IK Rex
1:48:30.650900
+16:30.98900
65.8p
49
H 21
Tommy Vikman
Gimo IF SK
1:48:34.651300
+16:34.99300
65.7p
50
H 21
Kent Persson
Roslagsbro IF
1:48:58.653700
+16:58.101700
65.4p
51
H 21
Håkan Nord
Ufk
1:49:07.654600
+17:07.102600
65.3p
52
H 21
Jimmy Schiöld
AXA SC
1:49:14.655300
+17:14.103300
65.2p
53
H 21
Andreas Venngren
Östervåla IF
1:49:28.656700
+17:28.104700
65.0p
54
H 21
Leif Åhman
Hägersta GF
1:49:49.658800
+17:49.106800
64.8p
55
H 21
Fredrik Björk
IK Rex
1:50:04.660300
+18:04.108300
64.6p
56
H 21
Julius Hefte
Åkersberga SK
1:50:38.663700
+18:38.111700
64.2p
57
H 21
Göran Klinga
Pumpen SK
1:50:43.664200
+18:43.112200
64.1p
58
H 21
Pär Lindh
Vallsta SK
1:51:05.666400
+19:05.114400
63.8p
59
H 21 Motion
Peter Eich
SG Oberammergau
1:51:18.667700
+19:18.115700
63.7p
60
H 21 Motion
Michael Hedström
Zinkgruvans IF
1:51:37.669600
+19:37.117600
63.5p
61
H 21
Magnus Juhlin
Karlslunds IF Skidor
1:51:43.670200
+19:43.118200
63.4p
62
H 21
Krister Nyrén
Heds IF
1:51:57.671600
+19:57.119600
63.2p
63
H 21
Daniel Erici
Linköpings SK
1:52:32.675100
+20:32.123100
62.8p
64
H 21
Erik Engström
Tunafors SK
1:52:34.675300
+20:34.123300
62.8p
65
H 21 Motion
Ola Backlund
Orsa SK
1:52:36.675500
+20:36.123500
62.8p
65
H 21
Johan Vikström
Ufk
1:52:36.675500
+20:36.123500
62.8p
67
H 21 Motion
Fabian Hemström
Björklinge
1:52:44.676300
+20:44.124300
62.7p
68
H 21
Kristoffer Lundahl
Tunafors SK
1:52:45.676400
+20:45.124400
62.7p
69
H 21
Mats Efraimsson
Malungs IF
1:52:53.677200
+20:53.125200
62.6p
70
H 21
Henrik Hagström
Ufk
1:52:57.677600
+20:57.125600
62.5p
71
H 21
Knut-Eric Neset Joslin
Ufk
1:53:00.677900
+21:00.125900
62.5p
72
H 21 Motion
Joakim Edvinsson
Berg
1:53:17.679600
+21:17.127600
62.3p
73
H 21
Håkan Karlsson Uvhagen
AXA SC
1:53:27.680600
+21:27.128600
62.2p
74
H 21 Motion
Mats Midhamre
Nacka
1:53:33.681200
+21:33.129200
62.1p
75
D 21
Malin Börjesjö
Sundbybergs IK
1:53:57.683600
+21:57.131600
61.8p
76
H 21
Erik Geijer
Yuppie Ski Club
1:54:12.685100
+22:12.133100
61.7p
77
H 21
Mats Andersson
Finnskoga IF
1:54:37.687600
+22:37.135600
61.4p
78
H 21
Jonas Nilsson Roslagsbro IF
Roslagsbro IF
1:54:53.689200
+22:53.137200
61.2p
79
H 21 Motion
Mats Nordstrand
Uppsala
1:55:18.691700
+23:18.139700
60.9p
80
H 21
Thomas Lundberg
Mälarö SOK
1:55:19.691800
+23:19.139800
60.9p
81
D 21
Jenni Ehn Gårdhage
Norbergs SK
1:55:29.692800
+23:29.140800
60.8p
82
H 21
Mattias Johansson
AXA SC
1:55:30.692900
+23:30.140900
60.8p
83
H 21
Tomas Persson
Stockholms RK
1:55:48.694700
+23:48.142700
60.6p
84
H 21 Motion
Martin Larsson
Uppsala
1:55:52.695100
+23:52.143100
60.6p
85
H 21
Johan Månflod
Ufk
1:55:53.695200
+23:53.143200
60.6p
86
H 21 Motion
Per Norin
Stockholm
1:56:03.696200
+24:03.144200
60.4p
87
H 21
Patrik Samuelsson
Storvreta IK
1:56:20.697900
+24:20.145900
60.3p
88
H 21 Motion
Lars-Erik Hasler
Surahammars SOK
1:57:32.705100
+25:32.153100
59.5p
89
H 21
Sebastian Lembke
Solna
1:57:35.705400
+25:35.153400
59.5p
90
H 21 Motion
Jarmo Pokki
Lahtis
1:57:36.705500
+25:36.153500
59.5p
90
H 21
Tommy Finell
Sundbybergs IK
1:57:36.705500
+25:36.153500
59.5p
92
H 21
Per-Olof Persson
Norrbärke SK
1:57:39.705800
+25:39.153800
59.4p
93
D 21
Helena Zingmark
Stockholms RK
1:58:23.710200
+26:23.158200
59.0p
94
H 21
Marcus Ekermo
Stockholms RK
1:58:40.711900
+26:40.159900
58.8p
95
H 21
Patrik Lindqvist
AXA SC
1:59:00.713900
+27:00.161900
58.6p
95
H 21
Andreas Moritz
Utbrytarna SK
1:59:00.713900
+27:00.161900
58.6p
97
H 21
Sebastian Grönlund
Östervåla IF
1:59:23.716200
+27:23.164200
58.4p
98
H 21 Motion
Peter Lillbacka
IFK Mora SK
1:59:33.717200
+27:33.165200
58.3p
99
H 21 Motion
Urban Thylin
Huddinge
1:59:59.719800
+27:59.167800
58.0p
100
H 21 Motion
Robin Gunnarsson
Umara SC
2:00:56.725500
+28:56.173500
57.4p
101
H 21 Motion
Tommy Lahdenperä
Åre Lsk
2:01:31.729000
+29:31.177000
57.1p
102
H 21
Hans Johansson
IK Jarl Rättvik
2:01:34.729300
+29:34.177300
57.1p
103
H 21
Patrik Danielsson
SWE
2:03:36.741500
+31:36.189500
55.9p
104
H 21 Motion
Marko Säävälä
Huddinge
2:03:54.743300
+31:54.191300
55.8p
105
H 21
Lars-Åke Eriksson
Ufk
2:04:48.748700
+32:48.196700
55.3p
106
H 21
Benjamin Löwing Svensson
Broby GoIF
2:05:05.750400
+33:05.198400
55.1p
107
H 21 Motion
Jon Tommy André Norberg
Sundborns GOIF
2:05:11.751000
+33:11.199000
55.1p
108
H 21 Motion
Anders Green
Tunafors SK
2:05:16.751500
+33:16.199500
55.0p
109
H 21
Petter Wiberg
Uppsala SLK
2:05:34.753300
+33:34.201300
54.9p
110
H 21 Motion
Nicklas Persson
Ljusdal
2:05:37.753600
+33:37.201600
54.8p
111
H 21 Motion
Aleksander Larsson
Stockholm
2:05:59.755800
+33:59.203800
54.6p
112
H 21
Mats Carlson
Brottby SK
2:06:26.758500
+34:26.206500
54.4p
113
H 21
Bujar Bunjaku
XC Sthlm Ski Club
2:06:27.758600
+34:27.206600
54.4p
114
D 21 Motion
Carina Wärme
Roslagsbro IF
2:06:29.758800
+34:29.206800
54.4p
115
H 21
Niklas Wenngren
Östervåla IF
2:06:34.759300
+34:34.207300
54.3p
116
H 21
Sami Maliniemi
Gävle SK
2:07:04.762300
+35:04.210300
54.1p
117
H 21 Motion
Krister Olsson
Valbo AIF
2:07:22.764100
+35:22.212100
53.9p
118
H 21 Motion
Mattias Karlsson
Enklaresport SK
2:07:26.764500
+35:26.212500
53.9p
119
H 21 Motion
Anton Nylund
Stockholm
2:08:26.770500
+36:26.218500
53.4p
120
H 21 Motion
Johan Hallnäs
Huddinge
2:08:30.770900
+36:30.218900
53.3p
121
D 21 Motion
Marte Stenbro
Täby
2:08:33.771200
+36:33.219200
53.3p
122
H 21
Henrik Alveskog
Stockholms RK
2:08:41.772000
+36:41.220000
53.2p
123
H 21 Motion
Kari Vismanen
Åbo
2:08:59.773800
+36:59.221800
53.1p
124
H 21 Motion
Anders Daag
Täby
2:09:10.774900
+37:10.222900
53.0p
125
H 21
Christer Bäckström
IK Aluminium
2:09:21.776000
+37:21.224000
52.9p
126
H 21 Motion
Stellan Österberg
Ufk
2:09:44.778300
+37:44.226300
52.7p
127
H 21 Motion
Stefan Westerbom
Tierp
2:11:03.786200
+39:03.234200
52.1p
128
H 21 Motion
Karl Prembäck
Stockholm
2:13:21.800000
+41:21.248000
51.0p
129
H 21 Motion
Niklas Van Der Schoot
Mälarö SOK
2:13:38.801700
+41:38.249700
50.9p
130
H 21
Ralph Blomme
Källbottens IK
2:14:14.805300
+42:14.253300
50.6p
131
H 21 Motion
Andreas Knutson
Göteborg
2:14:15.805400
+42:15.253400
50.6p
132
H 21 Motion
Fredrik Sundin
Bromma-Vällingby SOK
2:14:16.805500
+42:16.253500
50.6p
133
H 21
Henrik Westling
IF Strategen
2:14:56.809500
+42:56.257500
50.3p
134
H 21 Motion
Pelle Lindholm
Mälarö SOK
2:15:03.810200
+43:03.258200
50.2p
135
H 21
Anders Rehn
Högbo GIF
2:16:01.816000
+44:01.264000
49.8p
136
H 21 Motion
Johan Wanke
Sandviken
2:16:38.819700
+44:38.267700
49.5p
137
H 21 Motion
Tommy Rinaldo
Bälinge
2:17:05.822400
+45:05.270400
49.3p
138
D 21
Lina Fransson
XC Sthlm Ski Club
2:17:10.822900
+45:10.270900
49.3p
139
H 21
Roger Lindqvist
XC Sthlm Ski Club
2:17:14.823300
+45:14.271300
49.3p
140
H 21
Marc Leppla
Eintracht Braunschweig
2:18:24.830300
+46:24.278300
48.8p
141
H 21
Johan Blomstrand
AXA SC
2:19:14.835300
+47:14.283300
48.4p
142
H 21
David Holmström
Roslagsbro IF
2:19:53.839200
+47:53.287200
48.2p
143
H 21
Joel Österlund
Roslagsbro IF
2:19:58.839700
+47:58.287700
48.1p
144
H 21 Motion
Lars Westling
IF Strategen
2:20:06.840500
+48:06.288500
48.1p
145
H 21 Motion
Mattias Nordin
Uppsala
2:20:57.845600
+48:57.293600
47.7p
146
H 21 Motion
Niklas Karlsson
Stockholm
2:21:34.849300
+49:34.297300
47.5p
147
H 21
Thomas Fältsjö
Källbottens IK
2:22:00.851900
+50:00.299900
47.3p
148
H 21 Motion
Peter Kaponen
Ufk
2:22:52.857100
+50:52.305100
47.0p
149
H 21 Motion
Lucas Enmarc
Uppsala
2:24:49.868800
+52:49.316800
46.2p
150
D 21
Susanne Persson
Gimo IF SK
2:25:09.870800
+53:09.318800
46.1p
151
H 21 Motion
Mikael Wallén
Björklinge
2:25:33.873200
+53:33.321200
45.9p
152
D 21 Motion
Anna-Karin Ejenström
Värmdö
2:29:11.895000
+57:11.343000
44.6p
152
H 21 Motion
Mika Ejenström
Värmdö
2:29:11.895000
+57:11.343000
44.6p
154
H 21 Motion
Ulrik Bonnevier
Lidingö
2:30:18.901700
+58:18.349700
44.2p
155
H 21 Motion
Lars Lundeborg
Turebergs IF SOK
2:31:11.907000
+59:11.355000
43.9p
156
H 21 Motion
Ulf Dunberg
Snö&tö Skidklubb
2:31:18.907700
+59:18.355700
43.9p
157
H 21 Motion
Adam Reger
Uppsala
2:33:01.918000
+1:01:01.366000
43.3p
158
H 21 Motion
Martin Strand
Finland
2:33:27.920600
+1:01:27.368600
43.2p
159
D 21 Motion
Anna Wahlbeck
Edsbyns SK
2:34:45.928400
+1:02:45.376400
42.7p
160
H 21 Motion
David Olsson
Österfärnebo IF
2:36:18.937700
+1:04:18.385700
42.3p
161
D 21 Motion
Malin Bjurhager
Täby IS SK
2:56:55.1061400
+1:24:55.509400
36.6p
162
H 21 Motion
Johan Ewetz
Turebergs IF SOK
3:00:18.1081700
+1:28:18.529700
35.8p
163
H 21 Motion
Hans G Johansson
Storvreta IK
3:07:25.1124400
+1:35:25.572400
34.3p
164
D 21
Olivia Hansson
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
164
H 21
Niklas Aubell
Nacka Värmdö SK
23:59:58.8639700
164
H 21
Mikael Ekvall
Västerås Skidklubb
23:59:58.8639700
164
H 21
Frank Kiereck
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
164
H 21
Ronny Wedin
Pumpen SK
23:59:58.8639700
164
H 21
Tobias Wärme
Roslagsbro IF
23:59:58.8639700
164
D 21 Motion
Sofia Alexandersson Ros
Uppsala
23:59:58.8639700
164
H 21 Motion
Andreas Bylund
Gävle SK
23:59:58.8639700
164
H 21 Motion
Christian Vogelgsang
Södertälje
23:59:58.8639700
164
H 21
Thomas Hjelm
Mälarö SOK
23:59:58.8639700
164
D 21 Motion
Christina Holmberg
Fjärdhundra SK
23:59:58.8639700
164
H 21 Motion
Tobias Strömstedt
Täby
23:59:58.8639700
164
H 21 Motion
Per Söderberg
Västerås
23:59:58.8639700
164
H 21
Mattias Björck
Mälarö SOK
23:59:58.8639700
164
H 21
Jakob Jansson
Östersunds SK
23:59:58.8639700
164
H 21
Markus Lassus Bjälnes
Östersunds SK
23:59:58.8639700
164
H 21
Mattias Eriksson
OK Linné
23:59:58.8639700
164
H 21
Maximilian Schattauer
Älvdalens IF
23:59:58.8639700
164
H 21
Daniel Edqvist
AXA SC
23:59:58.8639700
164
H 21
Niklas Hedin
Norrbärke SK
23:59:58.8639700
184
H 21
Bill Engman
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
184
H 21
Jimmie Johnsson
Rembo IK
23:59:59.8639800
184
H 21
Björn Melander
Timrå SOK
23:59:59.8639800
184
H 21 Motion
Per Frennberg
Stockholm
23:59:59.8639800
184
H 21 Motion
Erik Haugen
Stockholm
23:59:59.8639800
184
H 21
Göran Hammarson
Stockholms RK
23:59:59.8639800
184
H 21
Fabio Svaizer
LC Zürich-Doppelstock
23:59:59.8639800
184
H 21 Motion
Daniel Olsson
Sundbyberg
23:59:59.8639800
184
H 21
Adam Nyrén
Heds IF
23:59:59.8639800
184
H 21
Jens Andersson
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
184
H 21
Philip Persson
No Club
23:59:59.8639800
184
H 21 Motion
Sami Siirola
Finland
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
27km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
David Ankargren
Lindbacken
1:21:56.491500
2
H 21 Motion
Alf Bjälnes
Täby
1:36:08.576700
+14:12.85100
3
D 21 Motion
Emma Eriksson
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
3
H 21 Motion
Niklas Grinder
AXA SC
23:59:59.8639800
14km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 16
Elliot Angelsiöö
Storvreta IK
40:27.242600
2
D 21 Motion
Ylva Axelsson
Gävle SK
1:08:00.407900
+27:33.165200
3
D 21 Motion
Therése Lindström
Västerås Skidklubb
1:11:06.426500
+30:39.183800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)