Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Stora Vildmannaloppet
2018-01-21
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Petter Hedman
IFK Umeå
1:51:38.669760
89.4p
2
H 21
Erik Silfver
IFK Umeå
1:51:39.669810
+0
89.3p
3
H 21
Gustav Nordström
Borås SK
1:52:30.674960
+52.5100
88.5p
4
H 21
Daniel Holmgren
IFK Umeå
1:52:49.676880
+1:11.7020
88.2p
5
H 21
Marcus Fredriksson F
Lycksele IF
1:53:12.679190
+1:34.9330
87.8p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:54:00
6
H 21
Robin Norum
IFK Umeå
1:54:49.688840
+3:10.18980
86.3p
7
H 21
Tobias Nilsson
IFK Umeå
1:55:21.692040
+3:42.22180
85.8p
8
H 21
David Nordström
IFK Umeå
1:58:55.713490
+7:17.43630
82.6p
9
H 21
Tobias Åhman
1life IF
1:58:56.713530
+7:17.43670
82.6p
10
H 21
Jesper Lundkvist
Skellefteå XC
1:58:57.713610
+7:18.43750
82.6p
11
H 35
Andreas Domeij
1life IF
2:01:24.728360
+9:46.58500
80.5p
12
H 21
Magnus Lindfors
IK Studenterna
2:01:36.729530
+9:57.59670
80.4p
13
H 21
David Thorell
IK Stern
2:02:32.735190
+10:54.65330
79.6p
14
H 21
Erik Björkman
Täfteå IK
2:03:05.738400
+11:26.68540
79.2p
15
H 21
Andreas Oskarsson
Sorsele SK
2:03:28.740750
+11:49.70890
78.9p
16
H 21
Andreas Andersson
Milslukarna XC
2:03:28.740780
+11:50.70920
78.9p
17
H 21
Joel Burström
Milslukarna XC
2:03:29.740820
+11:50.70960
78.9p
18
H 21
Erik Oskarsson
Sorsele SK
2:03:34.741380
+11:56.71520
78.8p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:04:00
19
H 21
Kristofer Linder
Kiruna X-country
2:04:04.744340
+12:25.74480
78.4p
20
H 40
Tobias Thomson
Adak SK
2:04:26.746570
+12:48.76710
78.1p
21
H 45
Christian Skanderby
Jalles TC Umeå
2:04:32.747130
+12:53.77270
78.0p
22
H 40
David Olsson
Skellefteå XC
2:04:36.747570
+12:58.77710
78.0p
23
H 21
Fredrik Öhrner
Skellefteå XC
2:06:19.757890
+14:41.88030
76.7p
24
H 21
Johannes Viklund
Skellefteå XC
2:06:28.758790
+14:50.88930
76.6p
25
H 21
Mattias Sundin
Vårby IK
2:06:45.760450
+15:06.90590
76.4p
26
H 21
Hannes Stenström
Trillevallen SK
2:07:45.766460
+16:07.96600
75.7p
27
H 21
Olov Molin
Östersunds SK
2:07:55.767480
+16:17.97620
75.5p
28
H 21
Patrik Wikström
Dorotea IF
2:07:58.767720
+16:19.97860
75.5p
29
H 20
Albin Karlsson
Skellefteå SK
2:08:19.769870
+16:41.100010
75.2p
30
H 21
Simon Johansson
Vännäs SK
2:08:27.770610
+16:48.100750
75.2p
31
H 21 Motion
Robert Ludvigsson
Swe
2:09:09.774870
+17:31.105010
74.7p
32
H 45
Jörgen Gustafsson
Skellefteå XC
2:09:47.778670
+18:09.108810
74.2p
33
H 21
Johan Albertsson
IK Studenterna
2:09:48.778700
+18:09.108840
74.2p
34
H 21
Oskar Burström
Milslukarna XC
2:10:16.781520
+18:37.111660
73.9p
35
H 21
Emil Vinsa
Sävast Ski Team IF
2:11:09.786850
+19:30.116990
73.3p
36
H 35
Rikard Höög
Iksu
2:11:11.787030
+19:32.117170
73.3p
37
H 45
Jonas Utterström
Jalles TC Umeå
2:11:21.788090
+19:43.118230
73.1p
38
H 21
Fredrik Bergman
Östersunds SK
2:11:35.789410
+19:56.119550
73.0p
39
H 21
Erik Nygren
Agnäs IK
2:11:37.789620
+19:58.119760
73.0p
40
H 35
Lars Johansson
Lycksele IF
2:11:41.790040
+20:02.120180
72.9p
41
H 35
Josef Karlsson
Milslukarna XC
2:11:54.791390
+20:16.121530
72.8p
42
H 21
Olof Burström
SK Järven
2:11:59.791860
+20:21.122000
72.7p
43
H 50
Olof Stenlund
Team Esplanad
2:12:25.794480
+20:47.124620
72.4p
44
D 21
Terese Therell
IFK Umeå
2:12:44.796340
+21:05.126480
72.2p
45
H 21
Jonatan Eriksson
Lycksele IF
2:13:07.798650
+21:28.128790
72.0p
46
D 21
Sofia Lindberg
Robertsfors IK
2:13:34.801360
+21:56.131500
71.7p
47
H 50
Tomas Wallin
Team Esplanad
2:13:36.801510
+21:57.131650
71.7p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:14:00
48
H 21
August Nilsson
Östersunds SK
2:14:04.804380
+22:26.134520
71.4p
49
H 21
Johan Forslund
Lycksele IF
2:14:14.805380
+22:36.135520
71.3p
50
H 55
Johan Svensk
Team Esplanad
2:14:47.808600
+23:08.138740
70.9p
51
H 21
Christofer Sjöström
1life IF
2:14:53.809290
+23:15.139430
70.8p
52
H 35
Johan Danielsson
Lycksele IF
2:15:32.813180
+23:54.143320
70.4p
53
H 65
Bengt-olof Hagström
1life IF
2:15:35.813490
+23:57.143630
70.4p
54
H 21
Henrik Fors
Iksu
2:16:15.817420
+24:36.147560
70.0p
55
H 55
Erik Johansson
IFK Umeå
2:17:03.822280
+25:25.152420
69.5p
56
H 21
Johan Spångberg
1life IF
2:17:08.822710
+25:29.152850
69.5p
57
H 35
Joel Edeblom
Team Esplanad
2:17:26.824530
+25:47.154670
69.3p
58
H 21
Nils Lindberg
Umepolisens Soif
2:17:27.824620
+25:48.154760
69.3p
59
H 21
Simon Waller
OK Vargen
2:17:32.825190
+25:54.155330
69.2p
60
H 45
Olov Hamqvist
Vårby IK
2:17:47.826600
+26:08.156740
69.1p
61
H 55
Peter Bäcklund
Stöcke TS Järnet
2:18:03.828230
+26:24.158370
68.9p
62
H 21 Motion
Andreas Olofsson
Jalles TC Umeå
2:18:27.830640
+26:48.160780
68.7p
63
H 21
Vilhelm Hampusson
IFK Umeå
2:19:23.836220
+27:44.166360
68.1p
64
H 45
Håkan Lundberg
Skellefteå XC Club
2:19:36.837540
+27:57.167680
68.0p
65
H 55
Lars Stenvall
Forsmark
2:19:36.837590
+27:58.167730
68.0p
66
H 65
John Arvidsson
Hägglunds Ski Team SK
2:19:42.838190
+28:04.168330
67.9p
67
H 60
Rune Söderman
Jalles TC
2:19:43.838240
+28:04.168380
67.9p
68
H 35
Simon Ingvarsson
IFK Umeå
2:19:51.839090
+28:13.169230
67.8p
69
H 21 Motion
Fredrik Nyström
SK Fart
2:19:52.839110
+28:13.169250
67.8p
70
H 50
Eric Oscarsson
Tavelsjö AIK
2:20:45.844410
+29:06.174550
67.3p
71
H 21
Per Gunnarsson
SK Järven
2:21:23.848230
+29:44.178370
67.0p
72
H 21
Niklas Sjölund
Bondsjöhöjdens IK
2:21:33.849260
+29:55.179400
66.9p
73
H 55
Hans Fjellborg
Jukkasjärvi IF
2:21:50.850980
+30:12.181120
66.7p
74
H 21
Mikael Olofsson
Swe
2:21:52.851100
+30:13.181240
66.7p
75
D 21
Ulrika Axelsson
Sya SK
2:21:53.851260
+30:15.181400
66.7p
76
H 21 Motion
Magnus Persson
Bottnaryds IF
2:21:59.851870
+30:21.182010
66.6p
77
H 55
Jonny Holmbom
Lycksele IF
2:22:02.852170
+30:24.182310
66.6p
78
H 40
Mats Wiklund
Hägglunds Skiteam
2:22:40.855910
+31:01.186050
66.3p
79
H 21
Anton Näslund
LK Gränslöst
2:22:49.856820
+31:10.186960
66.2p
80
H 21
Jakob Hampusson
IFK Umeå
2:23:00.857980
+31:22.188120
66.1p
81
H 55
Gert Lind
Team Esplanad
2:23:16.859560
+31:38.189700
65.9p
81
H 21 Motion
Petter Wangby
Skellefteå XC
2:23:16.859560
+31:38.189700
65.9p
83
H 21
Ludvig Hampusson
IFK Umeå
2:23:26.860540
+31:47.190680
65.8p
84
H 21
Alfred Wikner
Håknäs IF
2:23:56.863540
+32:17.193680
65.6p
85
H 50
Jan Forsberg
Agnäs IK
2:23:59.863850
+32:20.193990
65.5p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:24:00
86
H 65
Åke Strömberg
Axa SC
2:25:41.874050
+34:02.204190
64.6p
87
H 21
Oscar Nordin
Hägglunds Skiteam
2:25:55.875450
+34:16.205590
64.5p
88
H 35
Patrik Byström
1 Life IF
2:26:43.880200
+35:04.210340
64.1p
89
H 21 Motion
Anders Näström
Molidens IK
2:26:45.880470
+35:07.210610
64.1p
90
H 35
Erik Olofsson
Team Esplanad
2:26:53.881230
+35:14.211370
64.0p
91
H 60
Robert Carlsson
Hägglunds Ski Team SK
2:27:05.882460
+35:27.212600
63.9p
92
H 35
Peter Öbrand
Lycksele IF
2:27:07.882600
+35:28.212740
63.9p
93
H 50
Patrik Skoglund
Jalles TC
2:28:09.888830
+36:30.218970
63.4p
94
H 35
Jonas Nordin
IK Studenterna
2:28:11.889020
+36:32.219160
63.3p
95
H 40
Petter Lundberg
IFK Umeå
2:28:17.889620
+36:38.219760
63.3p
96
D 21
Anna Svärdström
Sundbyberg
2:28:21.890070
+36:43.220210
63.3p
97
H 35
Andréas Neves
Vindelns IF
2:28:29.890830
+36:50.220970
63.2p
98
H 21
Joel Lindegren
Stöcke TS Järnet
2:28:33.891220
+36:54.221360
63.2p
99
H 45
Tore Stigbrand
Milslukarna XC
2:28:55.893420
+37:16.223560
63.0p
100
H 45
Christer Jonsson
Hägglunds Skiteam
2:31:04.906310
+39:25.236450
61.9p
101
H 21 Motion
Olof Thelberg
Swe
2:31:07.906680
+39:29.236820
61.9p
102
H 40
Stefan Öhman
Ttgu IF
2:31:28.908780
+39:50.238920
61.7p
103
H 21 Motion
Henning Sandström
Team Orrefors
2:31:59.911880
+40:21.242020
61.5p
104
H 35
Per Öman
Lögdeå SK
2:32:30.914990
+40:52.245130
61.2p
105
H 40
Robin Berg
Lycksele IF
2:32:31.915040
+40:52.245180
61.2p
106
H 35
Gunnar Ågrahn
Lycksele IF
2:32:44.916320
+41:05.246460
61.1p
107
H 35
Jan Öman
Lögdeå SK
2:32:48.916710
+41:09.246850
61.1p
108
H 21 Motion
Marcus Lundmark
Skellefte XC
2:33:18.919750
+41:39.249890
60.9p
109
H 21
William Englund
Apladalens Löparklubb
2:33:34.921310
+41:55.251450
60.7p
110
H 21
Kristoffer Karlsson
Nässjö Ski
2:33:56.923540
+42:17.253680
60.6p
111
H 21
Robert Eriksson
Swe
2:33:59.923850
+42:20.253990
60.5p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:34:00
112
H 40
Per Engström
Norum-djäkneboda SK
2:35:40.933900
+44:01.264040
59.8p
113
H 21 Motion
Andreas Eriksson
IFK Umeå
2:35:54.935390
+44:16.265530
59.7p
114
H 21 Motion
Jörgen Widmark
Swe
2:36:01.936060
+44:23.266200
59.6p
115
H 55
Robert Nilsson
Hägglunds Skiteam
2:36:09.936870
+44:31.267010
59.6p
116
H 55
Magnus Näslund
Hägglunds Skiteam
2:36:12.937180
+44:34.267320
59.5p
117
H 21 Motion
Mathias Nilsson
Umeå
2:36:48.940720
+45:09.270860
59.3p
118
H 40
Markus Thunberg
Axa SC
2:37:06.942500
+45:27.272640
59.1p
119
H 21
Robert Eckhardt
Skellefte XC
2:37:10.942900
+45:31.273040
59.1p
120
H 21 Motion
Per Hagfors
Team Esplanad
2:37:10.942940
+45:31.273080
59.1p
121
H 45
Ulf Jacobsson
Överboda SK
2:37:17.943680
+45:39.273820
59.1p
122
H 21
Anton Boman
Byske SK
2:37:33.945200
+45:54.275340
58.9p
123
H 21 Motion
Rasmus Nilsson
Ersboda SK
2:37:35.945440
+45:56.275580
58.9p
124
H 40
Daniel Billingham
IFK Umeå
2:38:07.948680
+46:29.278820
58.7p
125
H 70
Sverker Moritz
Team Esplanad
2:39:24.956300
+47:45.286440
58.1p
126
D 21 Motion
Marlene Forsell Forsman
Botsmarks SK
2:40:02.960170
+48:24.290310
57.9p
127
H 21 Motion
Johan Sunesson
Stöcke TS Järnet
2:40:19.961840
+48:40.291980
57.8p
128
H 21 Motion
Simon Andersson
Öre-långsele IF
2:40:57.965640
+49:18.295780
57.5p
129
H 40
Fredrik Barkemo
Skellefteå Skidklubb
2:41:01.966030
+49:22.296170
57.5p
130
H 55
Per-erik Grahn
7-mila Skidklubb
2:41:04.966370
+49:26.296510
57.4p
131
H 35
Markus Lindgren
Swe
2:41:12.967160
+49:34.297300
57.4p
132
H 55
Jarl Åström
IFK Umeå
2:41:19.967840
+49:40.297980
57.3p
133
H 40
Roger Fors
Junosuando IK
2:41:40.969970
+50:02.300110
57.2p
134
H 21 Motion
Piotr Mor
Vindeln
2:41:54.971350
+50:15.301490
57.1p
135
H 40
Magnus Wiklund
Norum-djäkneboda SK
2:42:00.971900
+50:21.302040
57.1p
136
D 21
Anna Örmin
Jalles TC
2:42:24.974300
+50:45.304440
56.9p
137
H 21 Motion
Tobias Andersson
Iksu Längdskidor
2:43:12.979140
+51:33.309280
56.6p
138
D 21 Motion
Anna-lena Junes
IFK Umeå
2:43:43.982260
+52:05.312400
56.4p
139
H 21 Motion
Östen Strömgren
Husum SK
2:43:45.982400
+52:06.312540
56.4p
140
H 55
Hans Persson
Team Esplanad
2:43:49.982800
+52:10.312940
56.3p
141
H 21 Motion
Mikael Hautaluoma
Swe
2:43:52.983100
+52:13.313240
56.3p
142
H 21
Emil Isaksson
Lycksele IF
2:43:55.983400
+52:16.313540
56.3p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:44:00
143
H 35
Björn Fessé
IFK Umeå
2:44:53.989210
+53:14.319350
55.9p
144
D 21
Johanna Ågran
Iksu Frilufts
2:45:01.990080
+53:23.320220
55.8p
145
H 45
Patrik Gustafsson
IFK Umeå
2:45:06.990590
+53:28.320730
55.8p
146
H 21 Motion
Patrik Stenlund
Lycksele IF
2:45:29.992800
+53:50.322940
55.7p
147
H 21
Peter Molander
Härnösands Dhk
2:45:51.995070
+54:13.325210
55.5p
148
D 45
Eva-lotta Schedin
1life IF
2:45:54.995380
+54:16.325520
55.5p
149
H 55
Tore Klingberg
Stöcke TS Järnet
2:45:55.995420
+54:16.325560
55.5p
150
H 21 Motion
Eric Åström
1life IF
2:46:46.1000580
+55:08.330720
55.2p
151
H 21
Petter Rönneland
Skogis IF
2:46:48.1000770
+55:10.330910
55.2p
152
H 21 Motion
Petter Conradsson
Brälapn
2:46:57.1001690
+55:19.331830
55.1p
153
H 21
Robert Sandström
Axa SC
2:48:10.1008930
+56:31.339070
54.6p
154
H 21
Andreas Brink
Axa Sports Club
2:48:11.1009040
+56:32.339180
54.6p
155
H 65
Åke Johansson
Jalles TC
2:48:22.1010120
+56:43.340260
54.6p
156
H 35
Mats Andersson
Sollefteå Skidor IF
2:48:48.1012730
+57:09.342870
54.4p
157
H 70
Bengt-ove Berglund
IFK Umeå
2:48:55.1013470
+57:17.343610
54.4p
158
H 21 Motion
Peter Vestman
Iksu
2:48:59.1013890
+57:21.344030
54.3p
159
H 21 Motion
Mats Jonsson
Obbola IK
2:49:06.1014550
+57:27.344690
54.3p
160
H 21 Motion
Björn Ingebrigtsen
IFK Umeå
2:49:34.1017300
+57:55.347440
54.1p
161
H 21 Motion
Lars Nilsson
Telia Idrott O FF
2:50:28.1022790
+58:50.352930
53.8p
162
H 40
Mattias Pettersson
IFK Umeå
2:50:51.1025030
+59:12.355170
53.7p
163
H 21
Oscar Lindfors
Umara Sports Club
2:51:26.1028560
+59:48.358700
53.4p
164
H 21 Motion
Henrik Långberg
Iksu Längdskidor
2:51:41.1030060
+1:00:03.360200
53.4p
165
H 40
Daniel Skog
Axa Sports Club
2:51:48.1030750
+1:00:09.360890
53.3p
166
H 21 Motion
Johan Gullstrand
Skellefteå
2:51:55.1031490
+1:00:17.361630
53.3p
167
D 50
Anna Ildgruben
IFK Umeå
2:52:01.1032060
+1:00:23.362200
53.2p
168
D 21 Motion
Stina Lundstedt
Stöcke TS Järnet
2:52:12.1033170
+1:00:34.363310
53.2p
169
H 40
Henrik Sandberg
Team Esplanad
2:52:18.1033740
+1:00:39.363880
53.1p
170
H 21 Motion
Jakob Karlsson
Team Esplanad
2:53:12.1039140
+1:01:33.369280
52.8p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:54:00
171
D 21 Motion
Sofia Öberg
IFK Lidingö Friidrott
2:55:01.1050060
+1:03:23.380200
52.2p
172
H 65
Leif Isaksson
IFK Umeå
2:55:36.1053570
+1:03:58.383710
52.0p
173
D 21 Motion
Johanna Söderlund
Hägglunds Skiteam
2:55:38.1053730
+1:03:59.383870
52.0p
174
H 21 Motion
Björn Sundblad
Täfteå IK
2:56:07.1056600
+1:04:28.386740
51.8p
175
H 21 Motion
Magnus Söderlund
Örträsk SK
2:56:37.1059660
+1:04:59.389800
51.6p
176
H 50
Torgny Näslund
Skogslöparna
2:56:51.1061020
+1:05:12.391160
51.6p
177
H 21 Motion
Fredrik Toss
IFK Umeå
2:57:02.1062180
+1:05:24.392320
51.5p
178
H 21 Motion
Andreas Olofsson
Axa Sports Club
2:57:39.1065880
+1:06:01.396020
51.3p
179
D 45
Charlotta Wållberg
Tavelsjö AIK
2:57:51.1067060
+1:06:13.397200
51.2p
180
H 21 Motion
Roger Norin
Vittjärvs IK
2:58:00.1067920
+1:06:21.398060
51.2p
181
H 21 Motion
Jonatan Forsberg
Stöcke TS Järnet
2:58:03.1068230
+1:06:24.398370
51.2p
182
H 21 Motion
Staffan Lundstedt
Stöcke TS Järnet
2:58:08.1068760
+1:06:30.398900
51.1p
183
H 21 Motion
Jonas Forsberg
Håknäs IF
2:58:14.1069380
+1:06:36.399520
51.1p
184
D 21 Motion
Anna Norin
Bodens SK
2:58:19.1069810
+1:06:40.399950
51.1p
185
D 21 Motion
Anneli Jonsson
Hägglunds Skiteam
2:59:36.1077540
+1:07:57.407680
50.7p
186
H 21 Motion
Andreas Lövgren
Utec Center IF
2:59:37.1077620
+1:07:58.407760
50.7p
187
H 55
Kenneth Jacobsson
IFK Umeå
2:59:53.1079220
+1:08:14.409360
50.6p
188
D 20
Matilda Melén
Falu IK Skidklubb
3:00:35.1083460
+1:08:57.413600
50.3p
189
H 21 Motion
Sverker Svärdby
OK Nolaskogsarna
3:00:47.1084670
+1:09:09.414810
50.3p
190
D 21 Motion
Karin Jonsson
Skellefteå SK
3:01:24.1088340
+1:09:45.418480
50.1p
191
H 21 Motion
Erik Westergren
Skellefteå SK
3:01:30.1088950
+1:09:51.419090
50.1p
192
H 50
Mats Zingmark
Team Esplanad
3:01:46.1090580
+1:10:08.420720
50.0p
193
H 20
Emanuel Näslund
Skogslöparna
3:02:23.1094210
+1:10:44.424350
49.8p
194
D 21 Motion
Maja Andersson
Iksu Längd
3:03:16.1099530
+1:11:37.429670
49.5p
195
H 21 Motion
Jes Lönborg
Vårby IK
3:03:31.1101000
+1:11:52.431140
49.4p
196
D 40
Linda Boldrup
Täfteå IK
3:04:02.1104190
+1:12:24.434330
49.3p
197
D 21 Motion
Elin Johansson
Norrfors IK
3:04:31.1107070
+1:12:53.437210
49.1p
198
D 55
Gudrun Eirell
Jalles TC
3:05:00.1109900
+1:13:21.440040
49.0p
199
D 21 Motion
Helen Forsberg
Håknäs IF
3:05:48.1114740
+1:14:09.444880
48.7p
200
D 21 Motion
Outi Krekula
IFK Umeå
3:06:46.1120590
+1:15:08.450730
48.4p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
H 45
Tord Nilsson
Bastuträsk SK
3:06:48.1120720
+1:15:09.450860
48.4p
202
H 40
Andreas Landin
Norsjö SK
3:06:48.1120760
+1:15:10.450900
48.4p
203
H 35
Anders Nordlander
IFK Umeå
3:07:05.1122480
+1:15:27.452620
48.4p
204
H 21 Motion
Daniel Norberg
Vindelns IF
3:07:29.1124880
+1:15:51.455020
48.2p
205
H 35
Mikael Berglund
IK Studenterna
3:07:42.1126160
+1:16:04.456300
48.2p
206
H 40
Kristian Jonsson
IFK Umeå
3:08:33.1131220
+1:16:54.461360
47.9p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:09:00
207
H 40
Martin Hansson
IFK Umeå
3:09:41.1138010
+1:18:02.468150
47.6p
208
D 40
Maria Grönlund
Jalles TC
3:09:52.1139110
+1:18:13.469250
47.6p
209
H 75
Rolf Ritzen
Gellivare Skidallians IK
3:10:30.1142930
+1:18:51.473070
47.4p
210
H 21 Motion
Isak Lundholm
Luaik
3:11:55.1151400
+1:20:16.481540
47.0p
211
H 21 Motion
Per Carlehed
Lycksele IF
3:12:21.1154080
+1:20:43.484220
46.9p
212
H 60
Hans Byström
Mellansels IF
3:12:39.1155810
+1:21:00.485950
46.8p
213
H 21 Motion
Karl-johan Vannmoun
7-mila Skidklubb
3:14:49.1168880
+1:23:11.499020
46.2p
214
D 55
Monica Hansson
Jalles TC
3:17:47.1186600
+1:26:08.516740
45.4p
215
H 55
BO Ljung
Hägglunds Ski Team SK
3:17:59.1187870
+1:26:21.518010
45.3p
216
H 21 Motion
Emil Strand
Skogis Idrottsförening
3:18:15.1189440
+1:26:36.519580
45.3p
217
H 21 Motion
Joel Lundholm
Swe
3:18:29.1190830
+1:26:50.520970
45.2p
217
D 21 Motion
Emelie Lindqvist
Swe
3:18:29.1190830
+1:26:50.520970
45.2p
219
D 21 Motion
Susanne Landby
Håknäs IF
3:18:43.1192270
+1:27:05.522410
45.2p
220
D 21
Linnea Karlsson
Milslukarna XC
3:19:53.1199250
+1:28:14.529390
44.9p
221
D 35
Ida Nyberg
Milslukarna XC
3:19:55.1199490
+1:28:17.529630
44.9p
222
H 21 Motion
Erik Lindgren
IFK Umeå
3:20:07.1200610
+1:28:28.530750
44.8p
223
H 21 Motion
Tommy Hörnlund
IK Studenterna
3:22:09.1212870
+1:30:31.543010
44.3p
224
H 21 Motion
Anton Pettersson
Swe
3:22:55.1217470
+1:31:17.547610
44.1p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:24:00
225
H 21 Motion
Tomas Lundberg
Stöcke TS Järnet
3:24:14.1225390
+1:32:36.555530
43.8p
226
H 21 Motion
Robin Ödling
Iksu
3:26:02.1236170
+1:34:24.566310
43.4p
227
D 21 Motion
Helena Drugge
7-mila SK
3:28:42.1252130
+1:37:03.582270
42.7p
228
H 21 Motion
Svante Drugge
Team Esplanad
3:28:43.1252200
+1:37:04.582340
42.7p
229
H 75
Gunnar Sjöblom
Västerbottens Skidveteraner
3:31:04.1266350
+1:39:25.596490
42.2p
230
H 21 Motion
Tobias Jensen
Axa Sports Club
3:31:04.1266370
+1:39:26.596510
42.2p
231
D 35
Veronica Melender
Milslukarna XC
3:32:51.1277070
+1:41:13.607210
41.8p
232
H 21 Motion
Andreas Dahlström
Tavelsjö AIK
3:35:25.1292410
+1:43:46.622550
41.3p
233
D 21 Motion
Sofia Kerttu
Röbäcks SK
3:35:38.1293770
+1:44:00.623910
41.2p
234
D 21 Motion
Linda Forssell
Skellefteå
3:36:48.1300730
+1:45:09.630870
41.0p
235
D 21 Motion
Sandra Gauffin
IFK Umeå
3:38:26.1310560
+1:46:48.640700
40.6p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:39:00
236
D 21 Motion
Christina Vestman
Molidens IK
3:41:50.1330940
+1:50:11.661080
39.9p
237
H 21
Andreas Ritzén
Gellivare Skidallians IK
23:59:58.8639700
237
H 21
Mårten Vänn
Stockviks SF
23:59:58.8639700
237
H 21
Tommy Hedlund
Axa Sports Club
23:59:58.8639700
237
H 21
David Backa
Team Nordic Trail
23:59:58.8639700
237
H 21
Carl Schogster
IFK Umeå
23:59:58.8639700
237
H 21
Oscar Strömberg
Hägglunds Ski Team SK
23:59:58.8639700
237
H 21
Karl Bengtsson
Swe
23:59:58.8639700
237
H 21
Stefan Lindgren
Spöland Vännäs IF
23:59:58.8639700
237
H 21
Mikael Nilsson
IFK Arvidsjaur Skidor
23:59:58.8639700
237
H 21
Emil Eriksson
Tierps IF
23:59:58.8639700
237
D 21
Saga Stenman
SK Järven
23:59:58.8639700
237
D 21
Emma Björklund
Hudiksvalls IF
23:59:58.8639700
237
H 35
Erik Jonsson
Milslukarna XC
23:59:58.8639700
237
H 40
Per Stenberg
Norum-djäkneboda SK
23:59:58.8639700
237
H 50
Jonas Vilhelmsson
IFK Umeå
23:59:58.8639700
237
H 60
Ola Larsson
7-mila
23:59:58.8639700
237
H 21 Motion
Mathias Björkén
Telia Idrott Och Fritid
23:59:58.8639700
237
D 21
Sara Israelsson
IK Studenterna
23:59:58.8639700
255
H 21
William Strömberg
Täfteå IK
23:59:59.8639800
255
H 21
Anton Pettersson
Hudiksvalls IF
23:59:59.8639800
255
H 21
Simon Johansson
Nyåkers IK
23:59:59.8639800
255
H 21
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
255
H 21
Karl Karl
SOL Tranås
23:59:59.8639800
255
H 21
Jonas Sundell
Umeå Orienteringsklubb
23:59:59.8639800
255
H 21
Robert Winter
Norum-djäkneboda SK
23:59:59.8639800
255
H 35
Knut Olofsson
Jalles TC Umeå
23:59:59.8639800
255
H 40
Ola Fagerholdt
Swe
23:59:59.8639800
255
H 45
Mikael Broman
Swe
23:59:59.8639800
255
H 45
Jan Karlsson
Föreningen Norsjö Skidor
23:59:59.8639800
255
D 45
Jenny Karlsson
Norsjö Skidor
23:59:59.8639800
255
H 70
Lars-gustav Eriksson
Hägglunds Ski Team SK
23:59:59.8639800
255
H 21 Motion
Björn Axelsson
IFK Umeå
23:59:59.8639800
255
H 21 Motion
Rolf Ritzén
Swe
23:59:59.8639800
255
H 21 Motion
Bengt Fredrik Sjölander
IFK Umeå
23:59:59.8639800
255
H 21
Adam Johansson
IK Studenterna
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
20km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Niclas Eriksson
Åsarna IK
56:50.340980
83.4p
2
H 21 Motion
William Schultz
IFK Umeå
56:55.341490
+5.410
83.3p
3
H 21 Motion
Arvid Larsson
IFK Umeå
59:33.357290
+2:43.16210
79.6p
4
D 21 Motion
Rebecca Öhrn
IFK Umeå
1:03:04.378390
+6:14.37310
75.2p
5
D 21 Motion
Sara Hallquist
Åsarna IK
1:03:05.378450
+6:14.37370
75.2p
6
H 21 Motion
Tomas Eriksson
Skravelsjö
1:03:37.381660
+6:46.40580
74.6p
7
H 21 Motion
Arvid Törnblom
IFK Umeå
1:04:26.386560
+7:35.45480
73.6p
8
H 21 Motion
Viktor Sehlstedt
IFK Umeå
1:07:44.406350
+10:53.65270
70.0p
9
H 21 Motion
Melker Eklund
Vårby IK
1:09:46.418550
+12:55.77470
68.0p
10
H 21 Motion
Isak Andersson Lind
IFK Umeå
1:09:47.418650
+12:56.77570
68.0p
11
H 21 Motion
André Nygård
Håknäs IF
1:10:30.422970
+13:39.81890
67.3p
12
H 21 Motion
Axel Saitton
Vårby IK
1:11:04.426380
+14:14.85300
66.7p
13
H 21 Motion
Gabriel Nordgren
Vännäs SK
1:11:05.426440
+14:14.85360
66.7p
14
H 21 Motion
Axel Mannelqvist
Vårby IK
1:11:06.426570
+14:15.85490
66.7p
15
H 21 Motion
Ivar Törnblom
IFK Umeå
1:12:29.434850
+15:38.93770
65.4p
16
H 21 Motion
Hans Schultz
IFK Umeå
1:13:20.439990
+16:30.98910
64.7p
17
H 21 Motion
Arvid Jonsson
IFK Umeå
1:13:56.443510
+17:05.102430
64.2p
18
H 21 Motion
Mikael Törnblom
IFK Umeå
1:14:33.447280
+17:43.106200
63.6p
19
D 21 Motion
Sanna Näslund
Bondsjöhöjdens IK
1:14:52.449120
+18:01.108040
63.4p
20
H 21 Motion
Benjamin Edman
IFK Umeå
1:16:43.460220
+19:52.119140
61.8p
21
D 21 Motion
Helena Karlsson
Umedalens IF
1:17:14.463310
+20:23.122230
61.4p
22
H 21 Motion
Johan Knutsgård
Hägglunds Ski Team SK
1:17:34.465380
+20:44.124300
61.1p
23
H 21 Motion
Joel Nilsson
IFK Umeå
1:17:50.466900
+20:59.125820
60.9p
24
H 21 Motion
Isak Stenvall
Spöland Vännäs IF
1:18:39.471840
+21:48.130760
60.3p
25
H 21 Motion
Hampus Widebo
IFK Umeå
1:20:31.483070
+23:40.141990
58.9p
26
H 21 Motion
Rasmus Wilhelmsson
IFK Umeå
1:23:47.502690
+26:57.161610
56.6p
27
H 21 Motion
Petter Backe
Swe
1:24:20.505990
+27:30.164910
56.2p
28
D 21 Motion
Carola Sandström
Håknäs IF
1:26:03.516290
+29:13.175210
55.1p
29
H 21 Motion
Fredrik Lönneborg
Jalles TC
1:26:43.520260
+29:52.179180
54.7p
30
H 21 Motion
Valdemar Hampusson
IFK Umeå
1:26:52.521100
+30:01.180020
54.6p
31
H 21 Motion
Emil Sehlstedt
IFK Umeå
1:26:52.521190
+30:02.180110
54.6p
32
D 21 Motion
Annika Lantto
Pello IF
1:29:16.535510
+32:25.194430
53.1p
33
D 21 Motion
Marina Olofsson
Lycksele IF
1:30:40.543950
+33:49.202870
52.3p
34
H 21 Motion
Melker Hultdin
IFK Umeå
1:31:26.548560
+34:35.207480
51.9p
35
H 21 Motion
Patrik Åsberg
7-mila SK
1:37:55.587440
+41:04.246360
48.4p
36
H 21 Motion
Conny Ström
Iksu
1:38:55.593400
+42:04.252320
48.0p
37
D 21 Motion
Åsa Åsberg
7-mila Skidklubb
1:39:14.595380
+42:24.254300
47.8p
38
D 21 Motion
Emma Bergqvist
Swe
1:44:38.627750
+47:47.286670
45.3p
39
D 21 Motion
Matilda Markgren
IFK Umeå
1:47:35.645410
+50:44.304330
44.1p
40
D 21 Motion
Ingmari Bergqvist
IFK Umeå
1:49:56.659500
+53:05.318420
43.1p
41
D 21 Motion
Hanna Ahnlund
Swe
1:50:03.660240
+53:12.319160
43.1p
42
D 21 Motion
Anna Five Andersson
Fab
1:58:32.711130
+1:01:41.370050
40.0p
43
H 21 Motion
Hugo Abrahamsson
IFK Umeå
23:59:59.8639800
43
H 21 Motion
Bengt-åke Bergh
Swe
23:59:59.8639800
43
H 21 Motion
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
23:59:59.8639800
43
H 21 Motion
Linus Nilsson
IFK Umeå
23:59:59.8639800
43
D 21 Motion
Klara Abrahamsson
IFK Umeå
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)