Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Axa Ski Marathon
2018-01-07
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anton Karlsson
Sockertoppen IF
1:49:58.659700
90.1p
2
Markus Ottosson
Skellefteå SK
1:50:47.664600
+49.4800
89.4p
3
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
1:51:13.667200
+1:15.7400
89.0p
4
Marcus Johansson
Ulricehamns IF
1:51:32.669100
+1:34.9300
88.7p
5
Jimmie Johnsson
Rembo IK
1:51:58.671700
+2:00.11900
88.3p
6
Pontus Nordström
Östervåla IF
1:54:22.686100
+4:24.26300
86.3p
7
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
1:54:23.686200
+4:25.26400
86.3p
8
Fredrik Byström
Orsa SK
1:54:23.686200
+4:25.26400
86.3p
9
Ludwig Tärning
SK Bore
1:55:06.690500
+5:08.30700
85.7p
10
Mattias Edvardsson
Årsunda IF
1:55:34.693300
+5:36.33500
85.4p
11
Per-Olov Svahn
Boxholm-Ekeby SK
1:56:24.698300
+6:26.38500
84.7p
12
Robert Eriksson
Björkfors GOIF
1:56:55.701400
+6:57.41600
84.3p
13
Joakim Lindberg
Grytgöls IK
1:57:48.706700
+7:50.46900
83.6p
14
Mickael Boberg
Älvdalens IF SK
1:57:51.707000
+7:53.47200
83.6p
15
Rasmus Blom
SK Bore
1:57:53.707200
+7:55.47400
83.5p
16
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
1:58:41.712000
+8:43.52200
82.9p
17
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
1:59:19.715800
+9:21.56000
82.5p
18
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
2:00:05.720400
+10:07.60600
81.9p
19
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF
2:00:10.720900
+10:12.61100
81.8p
20
Adam Steen
Axa SC
2:00:48.724700
+10:50.64900
81.4p
21
Johan Kanto
Göteborgs SK
2:02:29.734800
+12:31.75000
80.2p
22
Jonas Böhlmark
Nacka Värmdö SK
2:02:32.735100
+12:34.75300
80.1p
23
Rasmus Ax
Boxholm-Ekeby SK
2:02:41.736000
+12:43.76200
80.0p
24
Björn Hänninen
Åmots SK
2:02:54.737300
+12:56.77500
79.9p
25
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
2:03:08.738700
+13:10.78900
79.7p
26
Jesper Nilsson
Ulricehamns IF
2:03:13.739200
+13:15.79400
79.6p
27
Fredrik Rosén
Jönköpings OK
2:03:16.739500
+13:18.79700
79.6p
28
Henrik Rosén
Östervåla IF
2:03:43.742200
+13:45.82400
79.3p
29
Patrik Lind
Tunafors SK
2:03:57.743600
+13:59.83800
79.1p
30
Ronny Wedin
Norbergs SK
2:04:12.745100
+14:14.85300
79.0p
31
Oscar Claesson
IF Hallby SOK
2:04:15.745400
+14:17.85600
78.9p
32
Andreas Blohm
Filipstads SF
2:04:21.746000
+14:23.86200
78.9p
33
Linus Jansson
Hällbybrunns IF
2:06:33.759200
+16:35.99400
77.4p
34
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
2:06:35.759400
+16:37.99600
77.4p
35
Erik Wilhelmsson
Lidköpings VSK
2:06:39.759800
+16:41.100000
77.3p
36
Peter Ettling
Finspångs SOK
2:07:13.763200
+17:15.103400
77.0p
37
Claes Steimert
Mälarö SOK
2:07:24.764300
+17:26.104500
76.8p
38
Teemu Virtanen
Foreign Citizen
2:08:19.769800
+18:21.110000
76.2p
39
Fredrik Nilsson
Nybro Ski
2:08:26.770500
+18:28.110700
76.2p
40
Kristian Olofsson
Hestra IF
2:09:29.776800
+19:31.117000
75.5p
41
Jakob Hjelmåker
Axa SC
2:09:34.777300
+19:36.117500
75.5p
42
Mathias Nyström
Norbergs OK
2:09:45.778400
+19:47.118600
75.3p
43
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
2:10:38.783700
+20:40.123900
74.8p
44
Jacob Söderqvist
Brovallens IF
2:10:40.783900
+20:42.124100
74.8p
45
Emil Folkesson
Nybro Ski
2:11:10.786900
+21:12.127100
74.5p
46
Henrik Litzell
Hestra IF
2:11:26.788500
+21:28.128700
74.3p
47
Tobias Johansson
Axa SC
2:11:30.788900
+21:32.129100
74.3p
48
Johannes Jillerö
Trollhättans SOK
2:12:14.793300
+22:16.133500
73.8p
49
Jens Halvarsson
Umara SC
2:12:51.797000
+22:53.137200
73.5p
50
Erik Svensson
Karlslunds IF SF
2:13:37.801600
+23:39.141800
73.0p
51
Nils Svensson
Axa SC
2:13:39.801800
+23:41.142000
73.0p
52
Henrik Alm
Team Igne
2:13:51.803000
+23:53.143200
72.9p
53
Andreas Berthagen
Storvreta IK
2:14:03.804200
+24:05.144400
72.7p
54
Johan Stridh
Ockelbo SK
2:14:31.807000
+24:33.147200
72.5p
55
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
2:16:19.817800
+26:21.158000
71.5p
56
Carl Henrik Niper
Föreningen IKJ Haninge
2:16:58.821700
+27:00.161900
71.1p
57
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
2:17:10.822900
+27:12.163100
71.0p
58
Erik Lundell
Istrums SK
2:17:36.825500
+27:38.165700
70.7p
59
Fredrik Nylund
Älvdalens IF SK
2:18:11.829000
+28:13.169200
70.4p
60
Mathias Myrén
OK Alehof
2:18:21.830000
+28:23.170200
70.3p
61
Oscar Askerlund
Hällbybrunns IF
2:18:46.832500
+28:48.172700
70.1p
62
Björn Lystedt
Nacka Värmdö SK
2:19:02.834100
+29:04.174300
70.0p
63
Per Moen
Ekshärads SF
2:19:20.835900
+29:22.176100
69.8p
64
Johan Hansson
Lima IF
2:19:58.839700
+30:00.179900
69.5p
65
Adam Nyrén
Heds IF
2:21:00.845900
+31:02.186100
68.9p
66
David Samuelsson
Axa SC
2:21:01.846000
+31:03.186200
68.9p
67
Erik Sundén
XC Sthlm Ski Club
2:21:40.849900
+31:42.190100
68.6p
68
Daniel Jonsson
Rembo IK
2:21:46.850500
+31:48.190700
68.5p
69
David Holm
Turebergs IF
2:22:01.852000
+32:03.192200
68.4p
70
Bill Engman
Karlslunds IF SF
2:22:11.853000
+32:13.193200
68.3p
71
Tommy Karlsson
Ulrika IK
2:22:34.855300
+32:36.195500
68.1p
72
Erik Bengtsson
Ekshärads SF
2:22:44.856300
+32:46.196500
68.0p
73
John Enander
Ulricehamns IF
2:24:11.865000
+34:13.205200
67.3p
74
Mikael Larsson
Trosabygdens OK
2:24:29.866800
+34:31.207000
67.2p
75
Adam Burström
SK Järven
2:25:25.872400
+35:27.212600
66.7p
76
Romain Balieu
Stockholms RK
2:25:36.873500
+35:38.213700
66.6p
77
Ulf Tingström
Föreningen IKJ Haninge
2:26:00.875900
+36:02.216100
66.4p
78
Gustaf Johansson
OK Orion
2:26:03.876200
+36:05.216400
66.4p
79
John Andersson Gull
AB Karl Hedin IF
2:26:25.878400
+36:27.218600
66.2p
80
Elias Karlsson
Linköpings SK
2:26:48.880700
+36:50.220900
66.0p
81
Adam Rohr
Axa SC
2:28:57.893600
+38:59.233800
65.0p
82
Johan Wahlberg
Stockholms RK
2:29:05.894400
+39:07.234600
64.9p
83
Björn Strömbäck
Vallsta SK
2:29:46.898500
+39:48.238700
64.6p
84
Erik Svensson
Alvesta SOK
2:30:09.900800
+40:11.241000
64.5p
85
Carl Lönnbark
Falu IK
2:30:32.903100
+40:34.243300
64.3p
86
Robin Gerum
Serneke IF
2:31:39.909800
+41:41.250000
63.8p
87
Stefan Gustafsson
IK Jarl Rättvik
2:31:46.910500
+41:48.250700
63.7p
88
Daniel Larsson
ED Ski Team
2:31:57.911600
+41:59.251800
63.6p
89
Johan Falk
Domnarvets GOIF
2:32:01.912000
+42:03.252200
63.6p
90
Martin Sandström
Täby Slalomklubb
2:32:10.912900
+42:12.253100
63.5p
91
Linus Studeny
Sundbybergs IK
2:32:24.914300
+42:26.254500
63.4p
92
Andreas Thuresson
Lima IF
2:33:17.919600
+43:19.259800
63.1p
93
Tobias Larsson
Upplands-Ekeby IF
2:33:33.921200
+43:35.261400
62.9p
94
Ola Carlsson
Joa IF
2:34:05.924400
+44:07.264600
62.7p
95
Mikael Hellsten
Dala XC Ski Team
2:34:20.925900
+44:22.266100
62.6p
96
Rickard Kjelkenes
Ekshärads SF
2:34:27.926600
+44:29.266800
62.6p
97
Otto Linderborg
Ufk
2:34:55.929400
+44:57.269600
62.4p
98
Kenneth Löfman
Föreningen IKJ Haninge
2:36:20.937900
+46:22.278100
61.8p
99
Christoffer Eskilsson
Föreningen IKJ Haninge
2:36:32.939100
+46:34.279300
61.7p
100
Sven Rindegren
Axa SC
2:36:44.940300
+46:46.280500
61.6p
101
Johan Andersson
IF Ski Team Skåne
2:36:48.940700
+46:50.280900
61.6p
102
Joel Kröjs
Åf SK
2:36:51.941000
+46:53.281200
61.5p
103
Oskar ED Käll
ED Ski Team
2:37:43.946200
+47:45.286400
61.2p
104
Elon Strömbäck
Vallsta SK
2:38:03.948200
+48:05.288400
61.0p
105
Mattias Karlsson
Roslagsbro IF
2:38:05.948400
+48:07.288600
61.0p
106
Olof Burström
SK Järven
2:38:21.950000
+48:23.290200
60.9p
107
Anders Staffansson
Älvdalens IF SK
2:38:30.950900
+48:32.291100
60.9p
108
Mikael Olsson
Naprapat Walle Skidklubb
2:39:19.955800
+49:21.296000
60.5p
109
Anton Bäckman
Karlslunds IF SF
2:41:32.969100
+51:34.309300
59.6p
110
Hans Fredrik Holtling
Roslagsbro IF
2:42:14.973300
+52:16.313500
59.4p
111
Niklas Lundmark
Vissefjärda GOIF
2:42:43.976200
+52:45.316400
59.2p
112
Jonatan Junker
Tunafors SK
2:43:24.980300
+53:26.320500
58.9p
113
Jakob Junker
Tunafors SK
2:44:04.984300
+54:06.324500
58.7p
114
Daniel Westlund
Naprapat Walle Skidklubb
2:44:07.984600
+54:09.324800
58.7p
115
Jonas Nilsson
Volvo IF
2:45:13.991200
+55:15.331400
58.2p
116
Kristofer Lundberg
Långshyttans AIK SK
2:45:19.991800
+55:21.332000
58.2p
117
Linus Laggar
Axa SC
2:45:39.993800
+55:41.334000
58.1p
118
André Lembke
Axa SC
2:45:42.994100
+55:44.334300
58.1p
119
Oscar Modigs
Boxholm-Ekeby SK
2:47:47.1006600
+57:49.346800
57.3p
120
Viktor Larsson
Hedesunda IF
2:48:00.1007900
+58:02.348100
57.2p
121
Felix Sandin
Karlslunds IF SF
2:48:34.1011300
+58:36.351500
57.0p
122
David Jonsson
Malungs IF
2:49:10.1014900
+59:12.355100
56.8p
123
Simon Nyreröd
Axa SC
2:49:54.1019300
+59:56.359500
56.5p
124
Anders Edberg
Ufk
2:49:56.1019500
+59:58.359700
56.5p
125
Albin Theander Gransten
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:50:06.1020500
+1:00:08.360700
56.5p
126
Marcus Johansson
IF Hagen SK
2:50:14.1021300
+1:00:16.361500
56.4p
127
Samuel Lindberg
Hagfors SF
2:50:22.1022100
+1:00:24.362300
56.4p
128
Mattias Slothus
Axa SC
2:50:33.1023200
+1:00:35.363400
56.3p
129
Niklas Norrby
Kungsgårdens SK
2:52:07.1032600
+1:02:09.372800
55.8p
130
Hans Johansson
Axa SC
2:53:30.1040900
+1:03:32.381100
55.3p
131
Tommy Hammarström
IK Jarl Rättvik
2:56:38.1059700
+1:06:40.399900
54.3p
132
Simon Laggar
Axa SC
2:56:39.1059800
+1:06:41.400000
54.3p
133
Michael Englund Lövgren
Domnarvets GOIF
2:56:47.1060600
+1:06:49.400800
54.2p
134
Elias Lundberg
Långshyttans AIK SK
2:57:33.1065200
+1:07:35.405400
54.0p
135
Erik Häggberg
Brudpiga RK
2:58:49.1072800
+1:08:51.413000
53.6p
136
Roberth Fälth
Axa SC
2:59:00.1073900
+1:09:02.414100
53.5p
137
Andreas Persson
Råda IK
3:02:12.1093100
+1:12:14.433300
52.5p
138
Linus Hulander
Lidköpings VSK
3:02:48.1096700
+1:12:50.436900
52.4p
139
Glenn Källström
Roslagsbro IF
3:04:26.1106500
+1:14:28.446700
51.9p
140
Joakim Engström
Nusnäs IF
3:04:41.1108000
+1:14:43.448200
51.8p
141
Gustav Andersson
Hammerdals IF
3:07:29.1124800
+1:17:31.465000
51.0p
142
Douglas Hamilton
Zinkgruvans IF
3:08:20.1129900
+1:18:22.470100
50.7p
143
Ulf Runum
Gnosjö FK
3:08:53.1133200
+1:18:55.473400
50.6p
144
Johan Johansson Park
Gnosjö FK
3:08:58.1133700
+1:19:00.473900
50.6p
145
Robbin Slättengren
Nybro Ski
3:14:04.1164300
+1:24:06.504500
49.2p
146
Victor Johansson
Lillhärdals IF
3:21:17.1207600
+1:31:19.547800
47.3p
147
Philip Stolt
Siljansnäs Skid & Löparklubb
3:23:01.1218000
+1:33:03.558200
46.9p
148
Joakim Wigertz
Axa SC
3:24:18.1225700
+1:34:20.565900
46.6p
149
Daniel Frisén
Edsbyns SK
3:27:37.1245600
+1:37:39.585800
45.8p
150
Magnus Fredriksson
Axa SC
3:28:59.1253800
+1:39:01.594000
45.5p
151
David Ytfeldt
SK Leksand
3:39:14.1315300
+1:49:16.655500
43.3p
152
Johan Zackrisson Andersson
OK Kullingshof
4:31:23.1628200
+2:41:25.968400
34.7p
-
Lukas Berglund
NTNUI
23:59:58.8639700
-
Peter Blomgren
Boo IF
23:59:58.8639700
-
David Ekstedt
Bravur Sports Club
23:59:58.8639700
-
Robert Lundgren
Hällbybrunns IF
23:59:58.8639700
-
John Ramström
Brottby SK
23:59:58.8639700
-
Fredrik Wallström
Naprapat Walle Skidklubb
23:59:58.8639700
-
Martin Gotting
Ulricehamns IF
23:59:58.8639700
-
Max Bergström
Orsa SK
23:59:58.8639700
-
Thomas Brunkert
Hällbybrunns IF
23:59:58.8639700
-
Mikael Andersson
Turebergs IF
23:59:59.8639800
-
David Bergkvist
SK Bore
23:59:59.8639800
-
Simon Bjurén
Sågmyra SK
23:59:59.8639800
-
Kristofer Borgström
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
-
Pontus Carlsson
Sundborns GOIF
23:59:59.8639800
-
Oskar Ekholm
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
-
Anders Eriksson
XC Sthlm Ski Club
23:59:59.8639800
-
Bob Impola
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
-
Alex Kamelod
Tunafors SK
23:59:59.8639800
-
Henrik Karlsson
Kungsäters IF
23:59:59.8639800
-
Anton Kindlund
Bälinge IF
23:59:59.8639800
-
Joakim Myhrman
Orsa SK
23:59:59.8639800
-
Gustaf Niord
Vreta Skid o Mk
23:59:59.8639800
-
Jimmy Nyberg
Norbergs Ck
23:59:59.8639800
-
Jonas Olsson
Sundbybergs IK
23:59:59.8639800
-
Stefan Palm
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
-
Oscar Persson
SK Bore
23:59:59.8639800
-
Tobias Persson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Jonathan Persson
Domnarvets GOIF
23:59:59.8639800
-
Jonatan Steen
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
Erik Stenman
Dala XC Ski Team
23:59:59.8639800
-
Henrik Thomson
Sundborns GOIF
23:59:59.8639800
-
Emil Thyrèn
Trönö IK
23:59:59.8639800
-
Henrik Wallin
AB Karl Hedin IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)