Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
UVK-rullen
2017-09-09
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
40km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Alfred Buskqvist
IK Stern
1:32:31.555000
82.3p
2
H 21
Ronny Wedin
Norbergs SK
1:35:21.572010
+2:50.16910
78.9p
3
H 21
Jonas Böhlmark
Nacka Värmdö SK
1:35:21.572050
+2:50.16950
78.9p
4
H 21
Fredrik Wallström
Naprapat Walle SK
1:35:25.572400
+2:54.17300
78.8p
5
H 21
Per Henrik Sundell
Hammerdals IF
1:37:50.586900
+5:19.31800
76.2p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 1:38:00
6
H 21
Kenneth Berglund
AXA SC
1:39:13.595200
+6:42.40100
74.7p
7
H 21
Adam Blomberg
Göteborgs SK
1:39:14.595300
+6:43.40200
74.7p
8
H 21
Tomas Jelinek
Sundbybergs IK
1:39:15.595400
+6:44.40300
74.7p
9
H 21
Alexander Lundh
Halmstad OK
1:39:16.595500
+6:45.40400
74.7p
10
H 21
Jacob Söderqvist
Brovallens IF
1:39:22.596100
+6:51.41000
74.6p
11
H 21
Björn Lystedt
Stockholm
1:40:53.605200
+8:22.50100
73.1p
12
H 21
david ekstedt
Ufk
1:41:28.608700
+8:57.53600
72.5p
13
H 21
Tobias Malm
Bålsta SK
1:42:02.612100
+9:31.57000
72.0p
14
H 21
Erik Hållström
Naprapat Walle SK
1:42:04.612300
+9:33.57200
71.9p
15
H 21
Mikael Markstedt
Stockholms RK
1:42:08.612700
+9:37.57600
71.9p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 1:43:00
16
H 21
Göran Hammarson
Stockholms RK
1:43:14.619300
+10:43.64200
70.8p
17
H 21
Rickard Molin
Naprapat Walle SK
1:43:41.622000
+11:10.66900
70.4p
18
H 21
Jonas Sjölin
Nässjö Ski
1:43:58.623700
+11:27.68600
70.2p
19
H 21
Johan Klinga
AXA SC
1:43:59.623800
+11:28.68700
70.2p
19
H 21 Motion
Martin Gravé
At Fritid
1:43:59.623800
+11:28.68700
70.2p
21
H 21
Johan Lundgren
Stockholms RK
1:44:01.624000
+11:30.68900
70.1p
22
H 21
Daniel Jonsson
Rembo IK
1:44:02.624100
+11:31.69000
70.1p
23
H 21
Romain Balieu
Stockholms RK
1:44:03.624200
+11:32.69100
70.1p
23
H 21
Jens Kirk
Stockholms RK
1:44:03.624200
+11:32.69100
70.1p
25
H 21 Motion
Björn Melander
Timrå SOK
1:44:05.624400
+11:34.69300
70.1p
26
H 21
Kenneth Nybohm
Sundbybergs IK
1:44:11.625000
+11:40.69900
70.0p
27
D 21
Britta Norgren
Sollefteå Skidor IF
1:45:45.634400
+13:14.79300
68.6p
28
D 21
Annika Löfström
Årsunda IF
1:46:10.636900
+13:39.81800
68.3p
29
H 21
Lennart Holmström
IF Åland
1:46:30.638900
+13:59.83800
68.0p
30
H 21
Daniel Ehn
Norbergs SK
1:47:28.644700
+14:57.89600
67.2p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 1:48:00
31
H 21 Motion
Gustav Karlsson
Stockholms RK
1:48:00.647900
+15:29.92800
66.7p
32
H 21
Magnus Hult
Norrbärke SK
1:48:03.648200
+15:32.93100
66.7p
32
H 21
Lennart Romin
Gävle Skidkamrater
1:48:03.648200
+15:32.93100
66.7p
34
H 21
Fredrik Björck
IK Rex
1:48:07.648600
+15:36.93500
66.6p
35
H 21
Benjamin Lembke
Linköpings SK
1:49:18.655700
+16:47.100600
65.7p
36
H 21
Tommy Vikman
Gimo IF SK
1:49:21.656000
+16:50.100900
65.6p
37
H 21
Simon Jonsson
Storviks IF
1:49:26.656500
+16:55.101400
65.6p
38
H 21
Andreas Venngren
Östervåla IF
1:49:36.657500
+17:05.102400
65.4p
39
H 21
Antonio Cicchetti
Västerås Skidklubb
1:49:52.659100
+17:21.104000
65.2p
39
H 21
Andreas Järnberg
IK Nocout.se
1:49:52.659100
+17:21.104000
65.2p
41
H 21
Mikael Gelin
Bålsta SK
1:50:25.662400
+17:54.107300
64.8p
42
H 21
Jonas Nilsson
Roslagsbro IF
1:50:51.665000
+18:20.109900
64.5p
43
H 21
Kent Persson
Roslagsbro IF
1:50:55.665400
+18:24.110300
64.4p
44
H 21
Thomas Hjelm
Mälarö SOK
1:51:04.666300
+18:33.111200
64.3p
45
D 21
Julia Angelsiöö
Storvreta IK
1:51:20.667900
+18:49.112800
64.1p
46
H 21
Alex Kamelod
Tunafors SK
1:51:21.668000
+18:50.112900
64.1p
47
H 21
Johan Gustafsson
Häverödals SK
1:51:29.668800
+18:58.113700
64.0p
48
H 21
Mikael Larsson
Trosabygdens OK
1:52:13.673200
+19:42.118100
63.5p
49
H 21
Joakim Ståhl
Järbo IF
1:52:17.673600
+19:46.118500
63.4p
50
H 21
Joakim Holmgren
Tunafors SK
1:52:19.673800
+19:48.118700
63.4p
51
H 21
Peter Davidsson
JMs PF
1:52:24.674300
+19:53.119200
63.3p
52
H 21
Thomas Lundberg
Mälarö SOK
1:52:30.674900
+19:59.119800
63.3p
53
H 21
Erik Brisenheim
Stockholms RK
1:52:44.676300
+20:13.121200
63.1p
54
H 21 Motion
Mats Midhamre
Nacka
1:53:06.678500
+20:35.123400
62.8p
55
H 21
Klas Carlsson
Ufk
1:53:14.679300
+20:43.124200
62.7p
56
H 21
Göran Klinga
AXA SC
1:54:33.687200
+22:02.132100
61.8p
57
H 21 Motion
Per Söderberg
Västerås
1:54:36.687500
+22:05.132400
61.8p
58
H 21
Jens Andersson
Sollentuna
1:54:54.689300
+22:23.134200
61.5p
59
H 21
Thomas Byrberg
Järfälla Skidklubb
1:55:02.690100
+22:31.135000
61.5p
60
H 21
Magnus Haglund
Åkersberga SK
1:55:14.691300
+22:43.136200
61.3p
61
H 21
Hans Johansson
IK Jarl Rättvik
1:55:27.692600
+22:56.137500
61.2p
62
H 21 Motion
Peter Blomgren
Nacka
1:56:16.697500
+23:45.142400
60.6p
63
H 21 Motion
Ola Holmgren
Matfors SK
1:56:30.698900
+23:59.143800
60.5p
63
H 21 Motion
Martin Larsson
Uppsala
1:56:30.698900
+23:59.143800
60.5p
65
H 21
Tommy Finell
Sundbybergs IK
1:56:36.699500
+24:05.144400
60.4p
66
H 21 Motion
Mattias Johansson
Sollentuna
1:56:45.700400
+24:14.145300
60.3p
67
H 21
Erik Johansson
Västerås Skidklubb
1:56:52.701100
+24:21.146000
60.2p
68
H 21
Christer Hördell
Stockholms RK
1:57:01.702000
+24:30.146900
60.1p
69
H 21 Motion
Mats Carlson
Brottby SK
1:57:31.705000
+25:00.149900
59.8p
70
H 21
Magnus Andersson
Hudiksvalls IF
1:57:38.705700
+25:07.150600
59.7p
71
D 21
Sofie Björklund
Trillevallens Sportklubb
1:57:58.707700
+25:27.152600
59.5p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 1:58:00
72
H 21 Motion
Anders Green
Tunafors SK
1:58:16.709500
+25:45.154400
59.3p
73
D 21
Jenni Ehn Gårdhage
Norbergs SK
1:58:41.712000
+26:10.156900
59.0p
74
H 21
Sven Rindegren
AXA SC
1:58:48.712700
+26:17.157600
59.0p
75
H 21
Mattias Karlsson
Roslagsbro IF
1:58:54.713300
+26:23.158200
58.9p
76
H 21 Motion
Håkan Uvhagen
Axa SC
1:59:09.714800
+26:38.159700
58.7p
77
H 21
Fredrik Bokfors
Stockholms RK
1:59:47.718600
+27:16.163500
58.3p
78
H 21
Marcus Svedare
IK Rex
2:00:46.724500
+28:15.169400
57.7p
79
D 21
Elin Mccallan
Stockholms RK
2:01:40.729900
+29:09.174800
57.2p
80
H 21
Björn Norberg
Hällbybrunns IF
2:01:48.730700
+29:17.175600
57.1p
81
H 21 Motion
Hans Brolund
Linköping
2:01:55.731400
+29:24.176300
57.0p
82
H 21
Johan Fornander
IK Rex
2:02:03.732200
+29:32.177100
57.0p
83
H 21
David Svedberg
Enköping
2:02:04.732300
+29:33.177200
56.9p
84
H 21 Motion
Mats Nordstrand
Axa SC
2:02:19.733800
+29:48.178700
56.8p
85
H 21
Kjell Lindén
Stockholms RK
2:02:32.735100
+30:01.180000
56.7p
86
H 21
Jimmy Schiöld
Österåker
2:02:54.737300
+30:23.182200
56.5p
87
H 21
Anton Kindlund
Bälinge IF
2:03:20.739900
+30:49.184800
56.2p
88
H 21 Motion
Lars Landenberg
Avesta
2:03:30.740900
+30:59.185800
56.1p
89
H 21
Ola Backlund
Orsa SK
2:03:31.741000
+31:00.185900
56.1p
90
H 21
Patrick Pring
AXA SC
2:03:52.743100
+31:21.188000
55.9p
91
H 21 Motion
Robin Lundin
Uppsala
2:04:34.747300
+32:03.192200
55.5p
92
H 21
Jesper Göras
Kvarnsvedens GOIF SK
2:06:06.756500
+33:35.201400
54.7p
93
H 21
Daniel Söderström
Sportringen Sollefteå
2:06:34.759300
+34:03.204200
54.4p
94
H 21
Mikael Ekholm
Sportringen Sollefteå
2:06:35.759400
+34:04.204300
54.4p
95
H 21 Motion
Sami Maliniemi
Vattenfall IF Älvkarleby
2:06:42.760100
+34:11.205000
54.3p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:08:00
96
H 21 Motion
Lars Nygren
Uppsala
2:08:01.768000
+35:30.212900
53.6p
97
H 21 Motion
Hans Olsson
Linköping
2:08:15.769400
+35:44.214300
53.5p
98
H 21 Motion
Sture Nordlöf
Värmdö
2:09:22.776100
+36:51.221000
52.9p
99
H 21
Petter Wiberg
Uppsala SLK
2:10:04.780300
+37:33.225200
52.6p
100
D 21 Motion
Carina Wärme
Roslagsbro IF
2:11:09.786800
+38:38.231700
52.0p
101
H 21 Motion
Stefan Djurström
Ufk
2:11:18.787700
+38:47.232600
51.9p
102
H 21 Motion
Anders Haesert
Axa SC
2:11:26.788500
+38:55.233400
51.9p
103
H 21 Motion
Patrik Danielsson
Stockholms RK
2:11:28.788700
+38:57.233600
51.9p
104
H 21 Motion
Torbjörn Stolpe
Ufk
2:12:35.795400
+40:04.240300
51.3p
105
H 21 Motion
Jörgen Johansson
Skorpeds SK
2:12:41.796000
+40:10.240900
51.3p
106
H 21 Motion
Stefan Westerbom
Tierp
2:13:02.798100
+40:31.243000
51.1p
107
H 21 Motion
Gunnar Fredriksson
Tunafors SK
2:13:13.799200
+40:42.244100
51.0p
108
H 21 Motion
Stellan Österberg
Ufk
2:13:25.800400
+40:54.245300
50.9p
109
D 21
Tilda Johansson
Skorpeds SK
2:14:25.806400
+41:54.251300
50.5p
110
H 21 Motion
Tore Bergkvist
Östersund
2:14:45.808400
+42:14.253300
50.3p
111
H 21 Motion
Lars-Erik Andersson
Knutby IF
2:14:52.809100
+42:21.254000
50.2p
112
H 21
Niklas Wenngren
Östervåla IF
2:14:55.809400
+42:24.254300
50.2p
113
H 21 Motion
Christofer Wallér
Axa SC
2:15:00.809900
+42:29.254800
50.2p
114
H 21 Motion
Fredrik Andersson
Salem Ski
2:17:32.825100
+45:01.270000
49.0p
115
D 21 Motion
Sofia Lindqvist
Bålsta SK
2:17:40.825900
+45:09.270800
49.0p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:18:00
116
H 21 Motion
Matti Nylund
Sigtuna OK
2:19:20.835900
+46:49.280800
48.3p
117
D 21 Motion
Nina Rokala
Täby
2:20:15.841400
+47:44.286300
47.9p
118
H 21 Motion
Fredrik Sundin
Bromma Vällingby SOK
2:23:07.858600
+50:36.303500
46.7p
119
H 21
Johan Edlund
Almby IK
2:23:10.858900
+50:39.303800
46.7p
120
H 21 Motion
Jan Hernelind
Västerås Skidklubb
2:23:37.861600
+51:06.306500
46.5p
121
H 21 Motion
Per Lindholm
Ekerö
2:23:57.863600
+51:26.308500
46.4p
122
H 21 Motion
Jens Werleskog
Strängnäs
2:24:05.864400
+51:34.309300
46.3p
123
H 21 Motion
Johan Lagerbäck
Solna
2:25:26.872500
+52:55.317400
45.8p
124
D 21
Anna-Karin Ejenström
Värmdö
2:26:11.877000
+53:40.321900
45.5p
125
H 21 Motion
Jonas Georgsson
Karlslunds IF SF
2:27:01.882000
+54:30.326900
45.2p
126
H 21
Gustaf Af Petersens
Bålsta SK
2:27:13.883200
+54:42.328100
45.1p
127
H 21 Motion
Patrik Ek
Huddinge
2:27:58.887700
+55:27.332600
44.8p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 2:28:00
128
H 21 Motion
Jacob Landström
Söderhamn
2:28:18.889700
+55:47.334600
44.7p
128
H 21 Motion
Emil Lundgren
Axa SC
2:28:18.889700
+55:47.334600
44.7p
130
H 21 Motion
Roger Amundsen
Söderhamn
2:28:36.891500
+56:05.336400
44.6p
131
H 21 Motion
Svein Nielsen
Vallentuna
2:28:55.893400
+56:24.338300
44.5p
132
H 21
Eric Lennerman
Ufk
2:29:22.896100
+56:51.341000
44.3p
133
H 21 Motion
Lars Lundeborg
Täby IS SK
2:33:37.921600
+1:01:06.366500
42.9p
134
H 21 Motion
Johan Ewetz
Turebergs IF
2:37:57.947600
+1:05:26.392500
41.5p
135
H 21 Motion
Per-Håkan Genberg
Stockholm
2:40:44.964300
+1:08:13.409200
40.6p
136
H 21 Motion
Kjell Almqvist
Örnsköldsvik
2:41:14.967300
+1:08:43.412200
40.4p
137
H 21 Motion
Tomas Jonasson
Stockholm
2:42:38.975700
+1:10:07.420600
40.0p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 2:43:00
138
H 21
Jonas Brink
Bälinge IF
2:43:12.979100
+1:10:41.424000
39.9p
139
H 21 Motion
Ronald Ejderkrans
Stockholm
2:43:41.982000
+1:11:10.426900
39.7p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 2:58:00
140
D 21
Charlotte Andersson
Rembo IK
23:59:58.8639700
140
H 21
Mika Ejenström
Värmdö
23:59:58.8639700
140
H 21
Martin Eriksson
Lima IF
23:59:58.8639700
140
H 21
Pontus Tillenius
Wattholma IF
23:59:58.8639700
140
H 21
Fredrik Ström
Bålsta SK
23:59:58.8639700
140
H 21
Glenn Källström
Roslagsbro IF
23:59:58.8639700
140
D 21 Motion
Marte Stenbro
Täby
23:59:58.8639700
140
H 21 Motion
Magnus Forsgård
Uppsala
23:59:58.8639700
140
H 21 Motion
Torbjörn Johansson
Stockholm
23:59:58.8639700
140
H 21 Motion
Stefan Bredell
Stockholm
23:59:58.8639700
150
D 21
Helena Zingmark
Stockholms RK
23:59:59.8639800
150
H 21
Per Af Geijerstam
IK Rex
23:59:59.8639800
150
H 21
Per-Olov Andersson
Västerås Skidklubb
23:59:59.8639800
150
H 21
Robert Boman
Bollsta IK
23:59:59.8639800
150
H 21
Adam Dahl
AXA SC
23:59:59.8639800
150
H 21
Peter Gerdlöf
Häverödals SK
23:59:59.8639800
150
H 21
Niklas Hedin
Norrbärke SK
23:59:59.8639800
150
H 21
Magnus Karlsson
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
150
H 21
Tommie Lindblom
Stockholms RK
23:59:59.8639800
150
H 21
Johan Månflod
Ufk
23:59:59.8639800
150
H 21
Håkan Nord
Ufk
23:59:59.8639800
150
H 21
David Olsson
Österfärnebo IF
23:59:59.8639800
150
H 21
Jari Toivanen
Västerås Skidklubb
23:59:59.8639800
150
H 21
Dan Wallerman
Ingarö IF
23:59:59.8639800
150
H 21
Tobias Wärme
Roslagsbro IF
23:59:59.8639800
150
H 21
Staffan Henriksson
Lidköpings VSK
23:59:59.8639800
150
H 21
Per Thörnqvist
Stockholms RK
23:59:59.8639800
150
H 21
Knut-Eric Joslin
Lyn Ski
23:59:59.8639800
150
D 21 Motion
Anna Sjöberg
Västerås
23:59:59.8639800
150
H 21 Motion
Gunnar Söderström
Stockholms RK
23:59:59.8639800
150
H 21 Motion
Torsten Hemlin
Enköping
23:59:59.8639800
150
H 21 Motion
Ulf Ignberg
Järfälla
23:59:59.8639800
150
H 21 Motion
Mikael Söderberg
Österåker
23:59:59.8639800
150
H 21 Motion
Stefan Andersson
Söderköpings SK
23:59:59.8639800
150
H 21 Motion
Per Lagerström
Västerås Skidklubb
23:59:59.8639800
150
H 21 Motion
Olof Masreliez
Uppsala
23:59:59.8639800
150
H 21 Motion
Lennart Hägg
Hofors
23:59:59.8639800
150
H 21 Motion
Tobias Strömstedt
Täby
23:59:59.8639800
27km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21 Motion
Johannes Jillerö
Trollhättans SOK
1:11:59.431800
2
H 21 Motion
Jan Lindell
Ufk
1:35:15.571400
+23:16.139500
3
D 21 Motion
Linnéa Djurström
Ufk
1:38:22.590100
+26:23.158200
4
H 21 Motion
Olle Paulson
Hammarbyhöjden
1:38:51.593000
+26:52.161100
5
D 21 Motion
Sara Djurström
Ufk
23:59:59.8639800
5
D 21 Motion
Maja Landström
Gävle SK
23:59:59.8639800
5
H 21 Motion
Claes Gustafsson
Värmdö
23:59:59.8639800
14km
Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 12
Tomas Holmgren
Matfors SK
48:57.293600
2
H 21 Motion
Roger Larsson
Uppsala
55:01.330000
+6:04.36300
3
D 21 Motion
Sara Leijon
Ufk
56:06.336500
+7:09.42800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)