Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Master SM Klassisk
2017-03-24
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
11km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 40
Oskar Svärd
Tvärreds IF
33:01.198060
86.7p
2
H 35
Erik Wickström
Ulricehamns IF
34:07.204650
+1:05.6490
83.4p
3
H 40
Dan Moberg
IFK Skövde SK
34:22.206110
+1:20.7950
82.7p
4
H 35
Johan Kanto
IK Stern
34:43.208250
+1:41.10090
81.7p
5
H 45
Ragnar Crona
Göteborgs SK
35:49.214850
+2:47.16690
78.8p
6
H 35
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
36:12.217120
+3:10.18960
77.8p
7
H 40
Tobias Westman
IK Stern
37:31.225090
+4:30.26930
74.6p
8
H 40
Henrik Ulldahl
Jönköpings OK
37:35.225450
+4:33.27290
74.5p
9
H 50
Adam Blomberg
Göteborgs SK
38:12.229110
+5:10.30950
73.1p
10
H 45
Jonas Blom
IFK Skövde SK
38:20.229980
+5:19.31820
72.8p
11
H 45
Mikael Magnusson
Nybro Ski
38:29.230840
+5:27.32680
72.5p
12
H 40
Mattias Carlzon
Ulricehamns IF
38:30.230970
+5:29.32810
72.4p
13
H 35
Gustaf Ljungberg
Ulricehamns IF
38:46.232520
+5:44.34360
71.9p
14
H 45
Joakim Jarnelid
Magra IS
39:25.236420
+6:23.38260
70.5p
15
H 50
Anders Wikström
Borås SK
39:41.238020
+6:39.39860
70.0p
16
H 40
Jonas Hagberg
Borås SK
39:42.238110
+6:40.39950
69.9p
17
H 50
Kenneth Rolling
Halmstads Skidklubb
40:11.241090
+7:10.42930
68.9p
18
H 40
Mattias Qvarnström
Lekeryd-Svarttorps SK
40:23.242230
+7:21.44070
68.6p
19
H 50
Lars Mattsson
Filipstads SF
40:40.243920
+7:38.45760
68.0p
20
H 50
Hans Herbertsson
Borås SK
40:43.244220
+7:41.46060
67.9p
21
H 50
Mikael Zachrisson
IK Stern
40:44.244370
+7:43.46210
67.9p
22
H 45
Patrik Nordh
Filipstads SF
41:06.246590
+8:05.48430
67.2p
23
H 50
Jonas Häger
Ryda SK
41:19.247840
+8:17.49680
66.8p
24
D 40
Johanna Sundström
Hestra IF
41:55.251450
+8:53.53290
65.7p
25
H 50
Nils-Arvid Olofsson
Eslövs FK
42:47.256640
+9:45.58480
64.2p
26
D 50
Catharina Ramhult
Ulricehamns IF
44:08.264770
+11:07.66610
62.0p
27
H 45
Stefan Björk
SOK Träff
44:20.265910
+11:18.67750
61.7p
28
D 50
Kristina Hugosson
Sorsele SK
45:09.270830
+12:07.72670
60.4p
29
H 45
Lars-göran Folkesson
Ronneby OK
45:13.271280
+12:12.73120
60.3p
30
D 45
Lena Hilmersson
Göteborgs SK
45:24.272360
+12:23.74200
60.0p
31
D 50
Carina Askengren
Äspereds IF
48:32.291170
+15:31.93010
55.7p
32
D 45
Anna-karin Jonsson
Ulricehamns IF
48:59.293870
+15:58.95710
55.1p
33
D 55
Eleonor Öström
IK Stern
49:54.299300
+16:52.101140
54.0p
34
H 45
Peter Hilmersson
Göteborgs SK
50:27.302630
+17:25.104470
53.3p
35
H 45
Peter Jonsson
Tidaholm SOK Sisu
51:22.308150
+18:20.109990
52.3p
36
D 40
Åsa Brusehed
IK Stern
52:16.313570
+19:15.115410
51.3p
37
D 55
Christina Holm
Ufk
55:32.333140
+22:30.134980
48.0p
38
D 45
Carin Serrander
Borås GIF
59:40.357970
+26:39.159810
44.3p
39
D 55
Lisbeth Lundin
OK Alehof
1:08:48.412760
+35:47.214600
38.0p
40
D 35
Karin Nilsson
IFK Arvidsjaur SK
23:59:59.8639800
40
H 35
Gustav Törnqvist
IK Stern
23:59:59.8639800
40
H 50
Jörgen Lindgren
IK Stern
23:59:59.8639800
5km
Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
H 60
Heimo Marttila
Filipstads SF
20:27.122610
65.9p
2
H 60
Lennart Jonsson
IFK Arvidsjaur SK
21:04.126330
+37.3620
63.9p
3
H 60
Royne Andersson
Norabygdens SK
21:35.129460
+1:08.6750
62.4p
4
H 60
Lars Olsson
Arvika IS
21:50.130920
+1:23.8210
61.7p
5
H 60
Clas Göran Öster
Uddevalla IS
21:58.131720
+1:31.9010
61.3p
6
H 65
Börje Enander
Ulricehamns IF
22:12.133160
+1:45.10450
60.7p
7
H 75
Åke Wingskog
Bortans IK
22:19.133820
+1:52.11110
60.4p
8
H 65
Kent Tigerberg
Lidköpings VSK
22:21.134080
+1:54.11370
60.2p
9
H 65
Yngve Alvén
Redvägs SK
22:59.137820
+2:32.15110
58.6p
10
H 70
Jan Osvald Soovik
Göteborgs SK
23:02.138160
+2:35.15450
58.5p
11
H 70
Conny Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
23:06.138530
+2:39.15820
58.3p
12
D 60
Lubov Pospeshina
IFK Skövde SK
23:29.140870
+3:02.18160
57.3p
13
H 70
Bertil Persson
Göteborgs SK
23:42.142130
+3:15.19420
56.8p
14
H 70
Lars Englund
Järla IF SK
23:42.142160
+3:15.19450
56.8p
15
H 70
Jan-Olov Jonsson
Strömsbergs IF
24:18.145790
+3:51.23080
55.4p
16
H 70
Bror Olofsson
Järnvägens IF Hallsberg
24:20.145900
+3:52.23190
55.4p
17
H 65
Kent Berglund
IFK Bergvik
24:59.149810
+4:32.27100
53.9p
18
D 60
Agneta Öster
Uddevalla IS
25:03.150230
+4:36.27520
53.8p
19
H 70
Thage Davidsson
Brittatorps Tk
25:38.153720
+5:11.31010
52.5p
20
H 75
Göran Pettersson
Göteborgs SK
25:50.154950
+5:23.32240
52.1p
21
H 75
Stig Eriksson
Svegs IK
25:55.155400
+5:27.32690
52.0p
22
H 75
Stig Ericsson
SOK 68
26:20.157990
+5:53.35280
51.1p
23
H 75
Jan Johansson
SOK Viljan
26:32.159100
+6:04.36390
50.8p
24
H 65
Bo Ingemar Karlsson
Strömsbergs IF
26:56.161580
+6:29.38870
50.0p
24
H 65
Per-Elis Svensson
Lönashults GIF
26:56.161580
+6:29.38870
50.0p
26
H 80
Göte Sandbäck
Öje IF
28:32.171180
+8:05.48470
47.2p
27
H 65
Lars Ander
OK Landehof
28:50.172970
+8:23.50260
46.7p
28
H 65
Bernt Evert Ingemar Hellström
Strömsbergs IF
30:18.181780
+9:51.59070
44.4p
29
H 85
Lars-Gunnar Enström
Tranemo IF
34:11.205020
+13:44.82310
39.4p
30
H 60
Mats Pehrsson
OK Alehof
34:30.206900
+14:02.84190
39.0p
31
H 75
Kjell Carlgren
OK Alehof
34:38.207790
+14:11.85080
38.9p
32
D 65
Ulla-Britt Östman
Ski Masters club XC
23:59:59.8639800
32
H 75
Erkki Saksman
IF Hagen SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)