Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandic/Intersport Cup Boden Sprint
2016-12-17
INFO
RESULTAT
KARTA
Anmärkning
Sprint
Visa sprintstege
H 18
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Axel Aflodal
Sundbybergs IK
2
Ossian Rosenberg
Duveds IF
3
Anton Swedberg
Borås SK
4
Elias Andersson
Landsbro IF SK
5
Erik Engelin
Offerdals SK
6
Johan Herbert
Sundbybergs IK
7
Johannes Engdahl
Domnarvets GOIF
8
Jonathan Norder
IF Hallby SOK
9
Felix Forsberg
Järpens SK
10
Anton Murto
Gellivare Skidallians IK
11
Måns Olsson
Offerdals SK
12
Petter Dahl
Alnö SK
13
Simon Karlsson
IFK Umeå
14
Gustav Jonsson
Hällbybrunns IF
15
Oskar Årebäck
Bolidens SK
16
Anton Eriksson
Sollefteå Skidor IF
17
Hugo Eriksson
Hägglunds Ski Team SK
18
Samuel Oskarsson
SK Leksand
19
Anton Laine
Kalix SK
20
William Poromaa
Johannisbergs AIK
21
Jesper Persson
Åsarna IK
22
Andreas Karlsson
Kalix SK
23
Zackarias Björn
Rembo IK
24
Malte Stefansson
Oxbergs IF
25
Filip Öberg
Kalix SK
26
Gustav Kvarnbrink
IFK Umeå
27
Adam Boman
Tranemo IF
28
Johan Ekberg
Nacka Värmdö SK
29
Oscar Olsson
Hudiksvalls IF
30
Emil Hagström
Garphyttans IF
31
Alfred Nilsson
Filipstads SF
32
Linus Nygren
Ulricehamns IF
33
Mathias Modin
Sollefteå Skidor IF
34
Max Andersson
Domnarvets GOIF
35
Adam Westman
Hudiksvalls IF
36
Joel Andersson
IFK Mora SK
37
William Schultz
IFK Umeå
38
Filip Kyrö
Högbo GOIF
39
Oscar Madsstuen
Halmstads Skidklubb
40
Samuel Björn
Rembo IK
41
Olle Westin
IK Stern
42
Emrik Nordgren
IFK Umeå
43
Viktor Barkegren
Domnarvets GOIF
44
Erik Granström
Strömnäs GIF
45
Filip Rosjö
IF Hallby SOK
46
Mattis Brunström
Bodens SK
47
Sebastian Eriksson
Falu IK
48
Arvid Larsson
IFK Umeå
49
Elias Antonsen
Sävast Ski Team IF
50
Valdemar Nilsson
Bodens SK
51
Filip Fahlström
Johannisbergs AIK
52
Albin Johansson
Sätra IF
53
Emil Eliasson
Gellivare Skidallians IK
54
Oliver Angelsiöö
Storvreta IK
55
Simon Åstot
IFK Umeå
56
Loke Östangård
Eksjö SOK
57
Alexander Gidlund
Hägglunds Ski Team SK
58
Sven Leander
Åsarna IK
59
Jonathan Dahlberg
Skellefteå SK
60
Hampus Östlin
Sunderby SK
61
Harald Eklöf
IF Hallby SOK
62
Johan B Nordahl
Domnarvets GOIF
63
Oskar Ahnbrink
Sundbybergs IK
64
Harald Östensen
IFK Skövde SK
65
Henrik Millestu
Utrikes SK
66
Victor Svensson
Gellivare Skidallians IK
67
Ludvig Söderlind
IFK Kiruna
68
Jonathan Nahlen
Domnarvets GOIF
69
William Westerlund
Byske SK
70
Petter Johansson
Sävast Ski Team IF
71
Rasmus Gunnari
Sävast Ski Team IF
72
Axel Svingstedt
Stockviks SF
73
Jacob Lindehag
Strömnäs GIF
74
Ruben Nyberg
Gellivare Skidallians IK
75
Axel Åslund
Hedesunda IF
76
Richard Engholm
Johannisbergs AIK
77
Victor Sehlstedt
IFK Umeå
78
William Selander
Spikbodarnas IK
79
Anton Andersson
Garphyttans IF
80
Christian Olsson
Årjängs IF
81
Adrian Lundberg
SK Bore
82
Timor Sandberg
Hudiksvalls IF
-
Martin Mickels
Bålsta SK
-
Linus Nilsson
IFK Umeå
-
Nick Berg
Orsa SK
Logga in för att slippa de här annonserna
H 20
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Adam Persson
IF Hallby SOK
2
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
3
Gustav Berglund
Storvreta IK
4
Eric Rosjö
IF Hallby SOK
5
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
6
Gabriel Strid
Sunne SLF
7
Linus Lillsjö
Hällbybrunns IF
8
Anton Elvseth
Norway
9
Oscar Johansson
Zinkgruvans IF
10
Jonas Eriksson
Falun Borlänge SK
11
Anders Roos
Östersunds SK
12
Martin Lindkvist
IFK Mora SK
13
Carl Schogster
IFK Umeå
14
Isak Augustsson
IFK Mora SK
15
Elias Andersson
Sunderby SK
16
Jacob Nystedt
Hudiksvalls IF
17
Simon Stenberg
Kalix SK
18
Johan Stridsman
Bodens SK
19
Oscar Lindell
Stockviks SF
20
Erik Lieback
Ulricehamns IF
21
Eric Jansson
Tranemo IF
22
Nils Tjärnlund
Stockviks SF
23
Martin Johansson
Korsnäs IF SK
24
Mattias Sundin
Vårby IK
25
Joel Åström
Bodens SK
26
Carl Rotvold
Åsarna IK
27
Karl Ingard
IK Rex
28
Ludvig Svenningsson
Ulricehamns IF
29
Marcus Karlsson
Kalix SK
30
Jonas Granlund
Hudiksvalls IF
31
Axel Jutterström
IFK Mora SK
32
Erik Sjöberg
Eksjö SOK
33
Ludvig Holmberg
Tranemo IF
34
Jesper Matti
Bodens SK
35
Tom Forsberg
Zinkgruvans IF
36
John Leander
Åsarna IK
37
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
38
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
39
Joakim Ståhl
Järbo IF
40
Tobias Olsson
Åsarna IK
41
Simon Jonsson
IF Hallby SOK
42
Arvid Vänn
Stockviks SF
43
Jonas Åsander Grahn
Hudiksvalls IF
44
Ludvig Karlsson
Järpens SK
45
Jacob Stark
Stockviks SF
46
Albin Larsson
Sunderby SK
47
Adam Axelsson
Hvetlanda SK
48
Jonatan Palander
Sellnäs IF
49
Kevin Larsson
Bengtsfors Bois
50
Oscar Bröte
Sundbybergs IK
51
Jonathan Persson
Domnarvets GOIF
52
David Larsson
Hudiksvalls IF
53
Tobias Lindman
Stockviks SF
54
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
55
Ludvig Johansson
Ulricehamns IF
56
Oskar Lundqvist
Sellnäs IF
57
Albin Karlsson
Skellefteå SK
58
Edvin Claesson
IF Hallby SOK
59
Simon Lundberg
SK Bore
60
Elias Olofsson
Vårby IK
61
Erik Björkman
Täfteå IK
62
Johan Forslund
Lycksele IF
63
William Westerlund
Falu IK
64
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
65
Samuel Höjlind
IFK Mora SK
66
Evert Wester
Jukkasjärvi IF
-
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
-
Oskar Danielson Frost
Dala-Järna IK
-
Albin Eriksson
Hägglunds Ski Team SK
-
Arvid Jonsson
Duveds IF
-
Hampus Millestu
Utrikes SK
-
Markus Norman
Kalix SK
H 21
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Anton Karlsson
Åsarna IK
2
Carl Quicklund
Östersunds SK
3
Karl-Johan Westberg
Borås SK
4
Gustav Nordström
Borås SK
5
Max Novak
Offerdals SK
6
Erik Silfver
IFK Umeå
7
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
8
Gustav Eriksson
Falun Borlänge SK
9
Viktor Thorn
Ulricehamns IF
10
Karl Johan Dyvik
Falun Borlänge SK
11
Pontus Hermansson
SK Bore
12
Olof Jonsson
Trillevallens Sportklubb
13
Johan Häggström
Piteå Elit SK
14
Johannes Ringsby
SK Bore
15
Robin Norum
IFK Umeå
16
Mattias Bångman
Offerdals SK
17
Eddie Edström
Stockviks SF
18
Gabriel Thorn
Bengtsfors Bois
19
Håkan Emilsson
Offerdals SK
20
Nils Persson
Östersunds SK
21
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
22
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
23
Johan Forsberg
IFK Umeå
24
Anton Persson
SK Bore
25
Marcus Ruus
Åsarna IK
26
Oscar Kardin
Östersunds SK
27
Patrik Tallbom
Östersunds SK
28
Anders Svanebo
Stockviks SF
29
Jakob Jansson
Östersunds SK
30
Simon Persson
IFK Umeå
31
Nils Augustsson
IFK Mora SK
32
Anders Jonsson
Stockviks SF
33
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
34
David Nordström
IFK Umeå
35
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
36
Björn Sandström
Piteå Elit SK
37
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
38
Emil Svensson
Åsarna IK
39
Petter Hedman
IFK Umeå
40
Gilberto Panisi
Falun Borlänge SK
41
Daniel Svensson
IFK Mora SK
42
Emil Persson
Östersunds SK
43
Henrik Ottosson
Åsarna IK
44
Alfred Buskqvist
IK Stern
45
Johan Persson
Trillevallens Sportklubb
46
Fredrik Hansson
IFK Mora SK
47
Sebastian Olsson
Stockviks SF
48
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
49
Simon Lageson
Åsarna IK
50
Bob Impola
SK Bore
51
Elias Dahl
Offerdals SK
52
Viktor Axelsson
Borås SK
53
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
54
Marcus Fredriksson
Lycksele IF
55
Oskar Suomi Olsson
IFK Mora SK
56
Jens Selahn
Stockviks SF
57
Erik Persson
IF Hallby SOK
58
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
59
Anthony Sorsa
Gellivare Skidallians IK
60
Carl Olander
IK Stern
61
Martin Herbert
Sundbybergs IK
62
Fredrik Andreé
Bengtsfors Bois
63
Konrad Mattsson Myhr
Åsarna IK
64
Måns Sunesson
Sellnäs IF
65
Adrian Bergström
Strömnäs GIF
66
Nico Larsson
Bengtsfors Bois
67
Oscar Claesson
IF Hallby SOK
68
Hannes Stenström
Trillevallens Sportklubb
69
Henrik Fjällborg
Gellivare Skidallians IK
70
Johan Bergman
Sollefteå Skidor IF
71
Albert Askengren
Visborgs OK
72
Johan Ahlström
Sävast Ski Team IF
73
Niklas Stenman
Älvsby IF SK
74
Martin Johansson
Linköpings SK
75
Henrik Dahlén
Tynderö IK
76
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
-
Karl Edenroth
Strömnäs GIF
-
Jonatan Engdahl
Trillevallens Sportklubb
-
Jonathan Engström
Borås SK
-
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
-
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
-
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
-
Kein Einaste
Estonia
-
Jens Andersson
Kalix SK
-
Daniel Södersten
Orsa SK
-
Filip Danielsson
SK Bore
-
Marcus Grate
IFK Umeå
-
Emil Winsa
Sävast Ski Team IF
-
Petter Engdahl
Östersunds SK
-
Brynjar Leo Kristinsson
Ulricehamns IF
D 18
1.1km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Frida Karlsson
Sollefteå Skidor IF
2
Louise Lindström
Högbo GOIF
3
Ebba Larsson
Gellivare Skidallians IK
4
Olivia Alm
Strömnäs GIF
5
Ida Palmberg
Högbo GOIF
6
Kristina Axelsson
Sya SK
7
Katrin Sjödén
Älvdalens IF SK
8
Ella Halvarsson
IFK Mora SK
9
Emma Jönsson
Östersunds SK
10
Svea Holmbom
Sävast Ski Team IF
11
Maja Petersson
Vårby IK
12
Hilma Törngren
Sävast Ski Team IF
13
Hanna Abrahamsson
Eksjö SOK
14
Alice Hellström
Stockviks SF
15
Lovisa Olsson
Hägglunds Ski Team SK
16
Moa Majbäck
Jukkasjärvi IF
17
Klara Abrahamsson
IFK Umeå
18
Sara Thyni
Kalix SK
19
Johanna Gustavsson
Gellivare Skidallians IK
20
Ida Persson
Högbo GOIF
21
Maja Eriksson
Filipstads SF
22
Ellinor Jakobsson
Gellivare Skidallians IK
23
Julia Albertsson
Stuguns SOK Gjurd
24
Karin Pettersson
Boxholm-Ekeby SK
25
Eleonora Olsmats
Sundbybergs IK
26
Moa Nilsson
Sävast Ski Team IF
27
Stine.lise Truu
Järpens SK
28
Nora Jacobsson
Rembo IK
29
Märtha Lindmark
IFK Kiruna
30
Linn Svahn
IFK Umeå
31
Elsa Christoffersson
Luleå Gjutarens IF
32
Ellen Holmgren
Strömnäs GIF
33
Carolina Westin
Sävast Ski Team IF
34
Emilia Riekkola
Sävast Ski Team IF
35
Johanna Ingard
IK Rex
36
Carolina Yngvesson
Rembo IK
37
Tilda Jacobsson
Rembo IK
38
Anja Svedholm
Östersunds SK
39
Frida Olofsson
Vårby IK
40
Judith Dolleris
Falu IK
41
Lina Lagerberg
Älvdalens IF SK
42
Sanna Ångström
Duveds IF
43
Lisa Jonsson
Sävedalens AIK
44
Josefine AUGUSTSSON
Åsarna IK
45
Emma Olsson
Storvreta IK
46
Elvira Öberg
Hemmingsmarks IF
47
Ida Eriksson
Malungs IF
48
Elsa Forsberg
Hägglunds Ski Team SK
49
Elin Blomberg
Lycksele IF
50
Elin Backén
Rehns BK
51
Elin Storm
Lima IF
52
Thea Giselman
Rehns BK
53
Victoria Andersson
Tranemo IF
54
Engla Larsson
Hedesunda IF
55
Loviisa Kalliokoski
Finland
56
Johanna Dahl
Vårby IK
57
Felicia Konradsson
Lycksele IF
58
Gabriella Bengtson
IK Stern
59
Emma Gustafsson
Bodens SK
60
Karin Rönnbäck
Kalix SK
61
Eida Härkönen
Jukkasjärvi IF
62
Ellen Nykäinen
Pajala IF
63
Anna Maria Danielsdottir
Ulricehamns IF
64
Jasmine Konradsson
Lycksele IF
65
Christina Åkerblom Andersson
Storvreta IK
-
Rebecca Persson
Luleå Gjutarens IF
-
Lovisa Henning
Bondsjöhöjdens IK
-
Marja-meele Päiviö
Jukkasjärvi IF
Logga in för att slippa de här annonserna
D 20
1.1km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Moa Lundgren
IFK Umeå
2
Filippa Lindman
Stockviks SF
3
Tua Dahlgren
Spikbodarnas IK
4
Moa Olsson
Falun Borlänge SK
5
Signe Rosenberg
Duveds IF
6
Emma Larsson
IFK Mora SK
7
Mathilda Ruus
Åsarna IK
8
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
9
Matilda Jönsson
Gellivare Skidallians IK
10
Johanna Andersson
Falu IK
11
Wilma Jönsson
Östersunds SK
12
Tilda Johansson
Duveds IF
13
Emma Thalin
Hudiksvalls IF
14
Linn Gustafsson
Filipstads SF
15
Ebba Stenman
Älvsby IF SK
16
Sofie Oskarsson
SK Leksand
17
Amelia Furunäs
Malungs IF
18
Hanna Fritz
Filipstads SF
19
Nelly Johansson
Gellivare Skidallians IK
20
Maria Olofsson
Kalix SK
21
Ingrid Hallquist
Åsarna IK
22
Josefina Sundman
Åsarna IK
23
Ottilia Niemi
Gellivare Skidallians IK
24
Frida Peterson
Älvdalens IF SK
25
Sandra Wiig
Stockviks SF
26
Emma Backén
Rehns BK
27
Emma Wasell
Järpens SK
28
Evelina Niemi
Kalix SK
29
Madelene Melin
Malungs IF
30
Alicia Persson
Stockviks SF
31
Vendela Blom
Stockviks SF
32
Ellionore Bäckman
Hede SK
33
Louise Roslin
Strömnäs GIF
34
Linda Mari Tillstam
Bodens SK
35
Matilda Melén
Falu IK
36
Ida Hallquist
Åsarna IK
37
Emma Jonsson
Åsarna IK
38
Maja Wiik
Tvärreds IF
-
Johanna Hagström
Falköpings AIK SK
-
Hulda Forsberg
Hägglunds Ski Team SK
-
Ida Gustavsson
IFK Umeå
-
Olivia Persson
Storumans IK
D 21
1.1km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Maja Dahlqvist
Falun Borlänge SK
2
Evelina Settlin
Hudiksvalls IF
3
Sofia Henriksson
Piteå Elit SK
4
Emilia Lindstedt
Falun Borlänge SK
5
Jenny Solin
Sollefteå Skidor IF
6
Hedda Bångman
Offerdals SK
7
Clara Auland
Sävast Ski Team IF
8
Elin Mohlin
Åsarna IK
9
Frida Hallquist
Åsarna IK
10
Helene Söderlund
IFK Mora SK
11
Helena Lundkvist
Kalix SK
12
Elina Rönnlund
IFK Umeå
13
Moa Molander Kristiansen
Åsarna IK
14
Julia Jansson
Sollefteå Skidor IF
15
Sofie Elebro
IFK Umeå
16
Sara Hallquist
Åsarna IK
17
Jackline Lockner
Hudiksvalls IF
18
Jenny Larsson
Gellivare Skidallians IK
19
Magdalena Pajala
Piteå Elit SK
20
Lisa K Svensson
Åsarna IK
21
Ida Indahl
Offerdals SK
22
Lovisa Modig
Sävast Ski Team IF
23
Heini Hokkanen
Finland
24
Maria Sundström
Strömnäs GIF
25
Rebecca Öhrn
IFK Umeå
26
Emma Ivarsson
Årsunda IF
27
Linda Ström
Hägglunds Ski Team SK
28
Ida Dahl
IFK Mora SK
29
Cajsa Martinsson
Östersunds SK
30
Lisa Vinsa
Piteå Elit SK
31
Terese Therell
IFK Umeå
32
Emilie Cedervärn
Ulricehamns IF
33
Mimmi Björn
IFK Umeå
34
Evelina Sutro
IFK Mora SK
35
Malin Börjesjö
Sundbybergs IK
36
Jennie Jirhed
Östersunds SK
37
Vilma Funck
Gellivare Skidallians IK
38
Eva Johansson
Linköpings SK
39
Sofie Björklund
Trillevallens Sportklubb
40
Hanna Wikman
Gellivare Skidallians IK
41
Ulrika Axelsson
Sya SK
42
Sofia Lindberg
Robertsfors IK
43
Julia Angelsiöö
Storvreta IK
-
Maria Nordström
Ulricehamns IF
-
Frida Erkers
IFK Mora SK
-
Maria Gräfnings
Karlslunds IF SF
-
Johanna Cavallin
Högbo GOIF