Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Norrbärke Skimarathon
2017-01-29
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2017
<<< Bessemerloppet
Värmdöloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Gustaf Niord
Vreta Skid o Mk
1:37:41.586000
80.7p
2
H 21
Ronny Wedin
Norbergs SK
1:37:42.586100
+1
80.6p
2
H 21
Axel Bergsten
IFK Skövde SK
1:37:42.586100
+1
80.6p
4
H 21
Peter Ettling
Finspångs SOK
1:37:47.586600
+6.500
80.6p
Seedningsgräns för led 0 i Vasaloppet: 1:38:00
5
H 21
Mikael Andersson
Turebergs IF
1:41:30.608900
+3:49.22800
76.6p
6
H 40
Joakim Olsson
Trosabygdens OK
1:41:53.611200
+4:12.25100
76.2p
7
D 21
Annika Löfström
Årsunda IF
1:43:00.617900
+5:19.31800
75.1p
8
H 21
Henrik Löfås
Abb IF SK
1:43:05.618400
+5:24.32300
75.1p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 1:45:00
9
H 21
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
1:45:45.634400
+8:04.48300
72.6p
10
H 50
Peter Jellwert
Karlslunds IF SF
1:45:47.634600
+8:06.48500
72.5p
11
H 21
Johan Furunäs
IFK Mariefred
1:46:57.641600
+9:16.55500
71.5p
12
H 40
Johan Johansson
Axa SC
1:47:49.646800
+10:08.60700
70.8p
13
H 21
Linus Jansson
Hällbybrunns IF
1:48:30.650900
+10:49.64800
70.2p
14
H 21
Gustaf Johansson
OK Orion
1:48:59.653800
+11:18.67700
69.8p
15
H 45
Ulf Angelsiöö
Storvreta IK
1:49:12.655100
+11:31.69000
69.6p
16
H 40
Anders Allard Lindström
Sundborns GOIF
1:50:37.663600
+12:56.77500
68.4p
17
H 21
Mikael Larsson
Trosabygdens OK
1:50:48.664700
+13:07.78600
68.3p
18
H 65
Juhani Ronkainen
Norrbärke SK
1:51:02.666100
+13:21.80000
68.1p
19
H 40
Magnus Almqvist
Ibm-Klubben
1:51:51.671000
+14:10.84900
67.5p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 1:52:00
20
H 40
Antti Karonen
Storvreta IK
1:52:39.675800
+14:58.89700
66.8p
21
H 50
Thomas Persson
Karlslunds IF SF
1:53:25.680400
+15:44.94300
66.3p
22
H 21
Johan Falk
Domnarvets GOIF
1:53:32.681100
+15:51.95000
66.2p
23
H 45
Claes Malm
Skogspojkarnas OK
1:54:07.684600
+16:26.98500
65.7p
23
H 35
Niklas Härdin
Norrbärke SK
1:54:07.684600
+16:26.98500
65.7p
25
D 21
Elin Ek
Källbottens IK
1:54:18.685700
+16:37.99600
65.6p
26
H 50
Mikael Lindberg
Domnarvets GOIF
1:54:20.685900
+16:39.99800
65.6p
27
H 21
Daniel Ehn
Norbergs SK
1:56:01.696000
+18:20.109900
64.4p
28
H 50
Lennart Frommegård
Karlslunds IF SF
1:57:26.704500
+19:45.118400
63.4p
29
H 21
Johansson Fredrik
Norrbärke SK
1:57:34.705300
+19:53.119200
63.3p
30
H 40
Björn Norberg
Hällbybrunns IF
1:58:01.708000
+20:20.121900
63.0p
31
H 21
Jimmy Nyberg
Norberg
1:59:51.719000
+22:10.132900
61.8p
32
H 45
Berg Tomas
Norrbärke SK
1:59:53.719200
+22:12.133100
61.7p
32
H 21 Motion
Mattiss Waller
Borlänge
1:59:53.719200
+22:12.133100
61.7p
34
H 50
Dan Rimbe
Spirit IF
1:59:54.719300
+22:13.133200
61.7p
35
H 40
Joakim Holmgren
Tunafors SK
2:00:12.721100
+22:31.135000
61.5p
36
H 40
Stefan Andersson
Källbottens IK
2:01:10.726900
+23:29.140800
60.9p
37
H 40
Ulrik Schäfer
Ufk
2:01:11.727000
+23:30.140900
60.9p
38
H 40
Fredrik Zetterling
Scania
2:01:31.729000
+23:50.142900
60.7p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:02:00
39
H 50
Hans Olsén
Sundbybergs IK
2:02:12.733100
+24:31.147000
60.3p
40
H 45
Mikael Åström
Ronneby OK
2:02:34.735300
+24:53.149200
60.0p
41
H 21
Felix Sandin
Karlslunds IF SF
2:02:54.737300
+25:13.151200
59.8p
42
H 55
Jan Mårts
Vasaloppsklubben Hedemora
2:03:00.737900
+25:19.151800
59.8p
43
H 21
David Olsson
Österfärnebo IF
2:03:13.739200
+25:32.153100
59.6p
44
H 60
Lars Janlöv
IF Åland
2:04:31.747000
+26:50.160900
58.9p
45
H 45
Erik Norbäck
Vallentuna SK
2:05:01.750000
+27:20.163900
58.6p
46
H 50
Daniel Aspelin
Ccc1000
2:06:03.756200
+28:22.170100
58.0p
47
H 21
Patric Björk
Storvreta IK
2:06:09.756800
+28:28.170700
57.9p
48
H 45
Mattias Lövemark
Abb IF SK
2:06:12.757100
+28:31.171000
57.9p
49
H 21 Motion
Pelle Hammarbäck
IFK Sala
2:06:54.761300
+29:13.175200
57.5p
50
H 21 Motion
Per Anders Olofsson
Nykvarn
2:08:08.768700
+30:27.182600
56.8p
51
H 50
Erik Johansson
Västerås
2:08:26.770500
+30:45.184400
56.6p
52
H 35
Gustaf Tegell
Axa SC
2:10:20.781900
+32:39.195800
55.6p
53
H 35
Andreas Hermansson
Abb IF SK
2:10:23.782200
+32:42.196100
55.6p
54
H 21
Jesper Hellström
Axa SC
2:10:24.782300
+32:43.196200
55.6p
55
H 50
Michael Forslund
Bålsta SK
2:10:31.783000
+32:50.196900
55.5p
56
H 40
Anders Eriksson
Medåkers IF
2:11:28.788700
+33:47.202600
55.0p
57
H 21 Motion
Kim Andersson
Hammarby IF SF
2:11:36.789500
+33:55.203400
54.9p
58
H 21 Motion
Martin Haglind
Paradsq Ski Runners
2:11:49.790800
+34:08.204700
54.8p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:12:00
59
H 40
Johan Nilsson
Karlslunds IF SF
2:12:21.794000
+34:40.207900
54.5p
59
H 35
Martin Sjökvist
Karlslunds IF SF
2:12:21.794000
+34:40.207900
54.5p
61
H 40
Niklas Andersson
Axa SC
2:12:36.795500
+34:55.209400
54.4p
62
H 21
Anders Pettersson
Karlslunds IF SF
2:13:30.800900
+35:49.214800
54.0p
63
H 21
Benni Ström
Västerås Skidklubb
2:16:15.817400
+38:34.231300
52.6p
64
H 45
Per-olof Persson
Norrbärke SK
2:16:45.820400
+39:04.234300
52.4p
65
H 50
Robert Nilsson
Hammarby IF SF
2:17:12.823100
+39:31.237000
52.2p
66
H 21 Motion
Hans Johansson
Malungs IF
2:18:15.829400
+40:34.243300
51.7p
67
H 45
Marko Säävälä
Norrbärke SK
2:18:16.829500
+40:35.243400
51.7p
68
D 21
Jenni Ehn Gårdhage
Norbergs SK
2:18:17.829600
+40:36.243500
51.7p
69
H 21
Erik Fredin
Stockholm
2:18:56.833500
+41:15.247400
51.4p
70
H 21 Motion
Johan Meinhardt
Accenture IF
2:19:39.837800
+41:58.251700
51.1p
71
H 21
Fredrik Flink
Västerås Skidklubb
2:19:44.838300
+42:03.252200
51.0p
72
H 40
Anders Alderbrant
Hammarby IF SF
2:20:12.841100
+42:31.255000
50.8p
73
H 45
Robert Lundgren
Roslagsbro IF
2:20:23.842200
+42:42.256100
50.7p
74
H 40
David Thelander
Nusnäs IF
2:20:32.843100
+42:51.257000
50.7p
75
H 21 Motion
Marcus Berglund
Ludvika
2:20:39.843800
+42:58.257700
50.6p
76
H 35
Fredrik Almesjö
Storvreta IK
2:21:09.846800
+43:28.260700
50.4p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:22:00
77
D 21
Lova Hermansson
Norrbärke SK
2:23:03.858200
+45:22.272100
49.6p
78
H 50
Göran Jansson
Meritor FK
2:23:16.859500
+45:35.273400
49.5p
79
H 35
Jonatan Larsson
Axa SC
2:24:11.865000
+46:30.278900
49.1p
80
H 21
Arvid Rudberg
Gamleby OK
2:25:27.872600
+47:46.286500
48.6p
81
H 21 Motion
Anders Ösund
Enebybergs IF
2:26:09.876800
+48:28.290700
48.3p
82
H 65
Anders Karlén
Föreningen Engelbrektsloppet
2:26:20.877900
+48:39.291800
48.2p
83
H 35
David Wistrand
Medåkers IF
2:27:31.885000
+49:50.298900
47.8p
84
H 50
Niko Tapanila
Storvreta IK
2:29:01.894000
+51:20.307900
47.2p
85
H 21 Motion
Christoffer Landström
Källbottens IK
2:29:44.898300
+52:03.312200
46.9p
86
H 21 Motion
Klas Carlsson
Xylem IF
2:30:29.902800
+52:48.316700
46.6p
87
D 21
Malin Sandström
Järla IF SK
2:31:17.907600
+53:36.321500
46.4p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 2:32:00
88
D 21 Motion
Astrid Ågren
Stockholm
2:32:07.912600
+54:26.326500
46.0p
89
D 45
Annelie Lek Göthberg
Abb IF SK
2:32:23.914200
+54:42.328100
46.0p
90
H 60
Sven Erik Möllberg
Källbottens IK
2:32:40.915900
+54:59.329800
45.8p
91
H 50
Thomas Larsson
Finnskogarnas SK
2:32:43.916200
+55:02.330100
45.8p
92
D 21
Johanna Hadmark
Tullinge SK
2:32:59.917800
+55:18.331700
45.7p
93
H 21 Motion
Johan Hellquist
Almunge IK
2:34:10.924900
+56:29.338800
45.3p
94
H 45
Lars Hinders
Axa SC
2:34:25.926400
+56:44.340300
45.2p
95
H 21 Motion
Erik Wall
Nacka Värmdö SK
2:34:43.928200
+57:02.342100
45.1p
96
H 35
Jim Zetterberg
Oxvretens SK
2:35:01.930000
+57:20.343900
45.0p
97
H 21 Motion
Peter Önnemar
Axa SC
2:35:10.930900
+57:29.344800
45.0p
98
H 40
Mårten Lindhoff
Segeltorp
2:35:12.931100
+57:31.345000
45.0p
99
H 21 Motion
Johan Nilsson
Abb IF SK
2:35:34.933300
+57:53.347200
44.8p
100
H 55
Thomas Jennersjö
Axa SC
2:35:40.933900
+57:59.347800
44.8p
101
H 35
Petter Åman
Axa SC
2:36:34.939300
+58:53.353200
44.5p
102
H 21
Viktor Öhrn
Karlslunds IF SF
2:36:42.940100
+59:01.354000
44.4p
103
H 21 Motion
Patrik Westerberg
Täby IS SK
2:36:43.940200
+59:02.354100
44.4p
104
H 21
Emil Nilsson
Meritor FK
2:37:13.943200
+59:32.357100
44.3p
105
H 65
Lars-Åke Lindholm
Frövi IK
2:38:29.950800
+1:00:48.364700
43.8p
106
H 35
Bjorn Andersen
No Club
2:39:17.955600
+1:01:36.369500
43.6p
107
H 50
Mikael Sandström
Söderbärke
2:39:22.956100
+1:01:41.370000
43.6p
108
H 21 Motion
Marcus Åkerman
Handelsbankens IF
2:39:48.958700
+1:02:07.372600
43.4p
109
H 40
Morten Skaarup
No Club
2:43:00.977900
+1:05:19.391800
42.4p
110
D 50
Helena Allgulander
Sundbybergs IK
2:43:47.982600
+1:06:06.396500
42.2p
111
H 60
Leif Wigge
Axa SC
2:45:36.993500
+1:07:55.407400
41.6p
112
H 21 Motion
Johan Liljegren
Ericsson IK
2:45:53.995200
+1:08:12.409100
41.5p
113
H 21
Henrik Jonsson
Grums SK
2:46:28.998700
+1:08:47.412600
41.4p
114
H 21 Motion
Lars Eriksson
Team Cantaquiz
2:46:46.1000500
+1:09:05.414400
41.3p
115
H 40
Daniel Fredriksson
Västerås Skidklubb
2:46:55.1001400
+1:09:14.415300
41.2p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 2:47:00
116
H 35
Johan Strandell
Källbottens IK
2:47:14.1003300
+1:09:33.417200
41.1p
117
H 35
Johan Johansson
Medåkers IF
2:47:31.1005000
+1:09:50.418900
41.1p
118
H 75
Hjalmar Nordquist
Kopparbergs IF
2:48:03.1008200
+1:10:22.422100
40.9p
119
H 21 Motion
Daniel Zettervall
Nacka Värmdö SK
2:48:55.1013400
+1:11:14.427300
40.7p
120
H 45
Fredrik Nilsson
Evertsbergs SK
2:49:27.1016600
+1:11:46.430500
40.5p
121
H 40
Fredrik Nilsson
Lennartsfors IF
2:49:45.1018400
+1:12:04.432300
40.4p
122
H 21 Motion
Niclas Sjölund
Axa SC
2:51:28.1028700
+1:13:47.442600
40.0p
123
H 40
Gustav Bockgård
IFK Sala
2:52:06.1032500
+1:14:25.446400
39.8p
124
H 65
Leif Zetterberg
Oxvretens SK
2:54:42.1048100
+1:17:01.462000
39.1p
125
D 40
Linda Andersson
Järfälla
2:55:00.1049900
+1:17:19.463800
39.0p
126
H 21 Motion
Henrik Huber-roos
Allerød Skiklub
2:56:09.1056800
+1:18:28.470700
38.7p
127
H 21
Mandus Pettersson
Linköping
2:57:17.1063600
+1:19:36.477500
38.4p
128
H 21
Martin Stavnsbjerg
No Club
2:57:48.1066700
+1:20:07.480600
38.3p
129
H 21 Motion
Fredrik Johansson
Jobsbo ik
2:58:45.1072400
+1:21:04.486300
38.1p
130
D 21 Motion
Anna Käll
Karlslunds IF SF
3:00:09.1080800
+1:22:28.494700
37.7p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:02:00
131
H 21 Motion
Peter Haglund
Västerås
3:02:23.1094200
+1:24:42.508100
37.2p
131
D 45
Anna Maria Jonuks
Västerås
3:02:23.1094200
+1:24:42.508100
37.2p
133
H 21
Gabriel Rohnström
Sörbo
3:05:33.1113200
+1:27:52.527100
36.4p
134
H 21 Motion
Oscar Wikman
Smedjebacken
3:06:03.1116200
+1:28:22.530100
36.3p
135
H 21 Motion
Tomas Andersson
Söderbärke
3:12:08.1152700
+1:34:27.566600
35.0p
136
H 21 Motion
Michael Palmgren
Ekerö
3:16:48.1180700
+1:39:07.594600
34.1p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:17:00
137
H 21 Motion
Sami Ångerud
Umara SC
3:17:58.1187700
+1:40:17.601600
33.8p
138
D 21
Sofia Persson
Lennartsfors IF
3:18:10.1188900
+1:40:29.602800
33.8p
139
D 21 Motion
Marie Huber-roos
Allerød Skiklub
3:40:12.1321100
+2:02:31.735000
30.0p
140
H 65
Björn Medin
Tyresö
3:47:58.1367700
+2:10:17.781600
28.8p
141
H 50
Patrick Hansson
Karlslunds IF SF
23:59:58.8639700
141
H 60
Stig Orre
Mariehamn
23:59:58.8639700
141
H 21 Motion
Mathias Sjölund
Axa SC
23:59:58.8639700
141
H 21 Motion
Lars Karlsson
Oxvretens SK
23:59:58.8639700
141
H 21 Motion
Johan Kenneth Johansson
SK Skinnsberg
23:59:58.8639700
146
H 50
Dag Sandblom
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
146
H 45
Magnus Hult
Norrbärke SK
23:59:59.8639800
146
H 45
Niklas Björklund
Norrbärke SK
23:59:59.8639800
146
H 45
Mikael Axelsson
Hällefors SK
23:59:59.8639800
146
D 45
Helén Palmdanielsson
Wedevågs IF
23:59:59.8639800
146
H 21
Max Bäckström
Karlslunds IF SF
23:59:59.8639800
146
H 35
Henrik Karlsson Nääs
Falun
23:59:59.8639800
21km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 21 Motion
Lovisa Niss
Brudpiga RK
1:13:05.438400
58.9p
2
H 21 Motion
Hugo Östby
Norrbärke SK
1:14:43.448200
+1:38.9700
57.6p
3
H 21 Motion
Anders Björkman
Myssjö-Ovikens IF
1:14:44.448300
+1:39.9800
57.6p
4
D 21 Motion
Victoria Eriksson
Norrbärke SK
1:19:53.479200
+6:48.40700
53.9p
5
D 21 Motion
Erika Lundmark
Norrbärke SK
1:23:00.497900
+9:55.59400
51.8p
6
H 21 Motion
Ola Nyberg
Norberg
1:38:13.589200
+25:08.150700
43.8p
7
H 21 Motion
Christoffer Haldorsen
Evolan Pharma AB
1:40:37.603600
+27:32.165100
42.8p
8
D 21 Motion
Jonna Löfberg
Smedjebacken
1:41:40.609900
+28:35.171400
42.3p
9
H 21 Motion
Michael Wigge
Vällingby
1:43:14.619300
+30:09.180800
41.7p
10
H 21 Motion
Erland Lindberg
Domnarvets GOIF
1:44:37.627600
+31:32.189100
41.1p
11
H 21 Motion
Per-Owe Hvitfeldt
IFK Mora SK
2:03:29.740800
+50:24.302300
34.9p
12
D 21 Motion
Lillemor Sandström
Söderbärke
2:11:40.789900
+58:35.351400
32.7p
13
D 21 Motion
Inga Beinaryte
Ludvika
23:59:59.8639800
13
D 21 Motion
Sofie Ettling
Finspångs SOK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)