Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2016-02-21
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2016
<<< Orsa Grönklitt Ski Marathon
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 50
43.4km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Leif Markfjärd
Brovallens IF
2:06:41.760040
73.7p
2
Magnus Graas
OK Linné
2:08:06.768570
+1:25.8430
72.7p
3
Göran Härdin
Söderhamns SK
2:09:51.779040
+3:10.18900
71.5p
4
Hans Andersson
Jäderfors SK
2:12:57.797620
+6:15.37480
69.5p
5
Anders Backman
Turebergs IF
2:14:09.804860
+7:28.44720
68.7p
6
Kjell Lindroth
Högbo GIF
2:14:54.809340
+8:13.49200
68.2p
7
Peder Holst
Lugi SK
2:16:20.817930
+9:38.57790
67.3p
8
Jan Östlund
Högbo GIF
2:16:44.820340
+10:03.60200
67.1p
9
Torbjörn Söder
Berg
2:18:28.830760
+11:47.70620
66.1p
10
Björn Näslund
Härjedalen
2:18:48.832770
+12:07.72630
65.9p
11
Sjur Jensen
Vattenfalls IF Stockholm
2:18:50.832960
+12:09.72820
65.9p
12
Birger Edvinsson
Ufk
2:18:57.833670
+12:16.73530
65.8p
13
Björn Nordén
Sundbybergs IK
2:21:43.850200
+15:01.90060
64.2p
14
Olle Sellström
Högbo GIF
2:23:04.858330
+16:22.98190
63.5p
15
Dan Rimbe
IF Spirit Idrottsförening
2:23:36.861580
+16:55.101440
63.2p
16
Magnus Haglund
Åkersberga SK
2:23:37.861640
+16:56.101500
63.2p
17
Roland Ewerbring
Täby IS SK
2:25:09.870860
+18:28.110720
62.4p
18
Tomas Eriksson
Stockholms RK
2:26:26.878550
+19:45.118410
61.7p
19
Hans Olsén
Sundbybergs IK
2:26:34.879380
+19:53.119240
61.7p
20
Tomas Vahlund
Högbo GIF
2:26:46.880590
+20:05.120450
61.6p
21
Per Ernström
Stockholms RK
2:27:21.884070
+20:40.123930
61.3p
22
Erik Brisenheim
Stockholms RK
2:28:18.889720
+21:36.129580
60.8p
23
Anders Rönnlund
Järbo IF
2:29:04.894370
+22:23.134230
60.4p
24
Jonas Helin
Ulricehamns IF
2:29:22.896170
+22:41.136030
60.3p
25
Jan Granlund
Västerås Skidklubb
2:29:23.896210
+22:41.136070
60.3p
26
Matti Nylund
Sigtuna OK
2:31:12.907180
+24:31.147040
59.4p
27
Lars Bengtsson
Årsunda IF
2:32:08.912760
+25:27.152620
59.0p
28
Jan Fernö
Rembo IK
2:32:10.912920
+25:28.152780
59.0p
29
Jan Gillberg
Roslagsbro IF
2:32:18.913710
+25:36.153570
58.9p
30
Peter Gyulai
Sundbybergs IK
2:32:52.917110
+26:10.156970
58.6p
31
Mats Midhamre
Redvägs SK
2:34:35.927410
+27:53.167270
57.9p
31
Stefan Holmström
Roslagsbro IF
2:34:35.927410
+27:53.167270
57.9p
33
Leif Moström
IFK Umeå
2:35:05.930450
+28:24.170310
57.6p
34
Arthur Aanesen
Täby IS SK
2:36:39.939850
+29:58.179710
56.9p
35
Thomas Gustafsson
Säter
2:37:10.942950
+30:29.182810
56.7p
36
Stefan Mattsson
IF Åland
2:37:22.944180
+30:41.184040
56.6p
37
Anders Johansson
Högbo GIF
2:38:29.950810
+31:47.190670
56.2p
38
Bengt Lindén
Sundbybergs IK
2:39:28.956770
+32:47.196630
55.8p
39
Sven Drakenborn
Stockholms RK
2:40:22.962190
+33:41.202050
55.4p
40
Anders Berlin
AXA SC
2:40:41.964090
+34:00.203950
55.2p
41
Bo-Erik Söderlund
IF Åland
2:41:24.968380
+34:43.208240
55.0p
42
Christian Hadenius
Sundbybergs IK
2:42:21.974010
+35:39.213870
54.6p
43
Karl Eriksson
Enköpings AIF
2:42:33.975200
+35:51.215060
54.5p
44
Peter Bergström
Västberga PF
2:43:02.978170
+36:21.218030
54.3p
45
Calle Björfjäll
Lugi SK
2:43:03.978230
+36:21.218090
54.3p
46
Mats Hallberg
Roslagsbro IF
2:43:10.978940
+36:29.218800
54.3p
47
Kaj Genas
Täby IS SK
2:45:13.991260
+38:32.231120
53.5p
48
Martin Myhrberg
Ockelbo SK
2:45:20.991920
+38:38.231780
53.4p
49
Urban Johansson
Väsby SK
2:45:32.993140
+38:51.233000
53.3p
50
Thomas Johansson
Bromma-Vällingby SOK
2:47:34.1005300
+40:52.245160
52.6p
51
Pontus Rosberg
Ufk
2:49:03.1014290
+42:22.254150
52.0p
52
Jonas Vinelund
AXA SC
2:50:37.1023620
+43:55.263480
51.5p
53
Robert Nilsson
Hammarby IF SF
2:50:59.1025820
+44:17.265680
51.4p
54
Anders Nordzell
Sundbybergs IK
2:51:16.1027510
+44:34.267370
51.3p
55
Tommy Karlsson
Rembo IK
2:51:17.1027620
+44:35.267480
51.2p
56
Pekka Heino
Västerås Skidklubb
2:52:11.1033020
+45:29.272880
50.9p
57
Gunnar Hedlund
Sundbybergs IK
2:52:16.1033570
+45:35.273430
50.9p
58
Lars Thomsson
Svaide Roma SOK
2:55:11.1051070
+48:30.290930
49.9p
59
Olof Granberg
Sollentuna
2:55:31.1053080
+48:50.292940
49.8p
60
Håkan Holmström
Västerås Skidklubb
2:55:46.1054560
+49:05.294420
49.7p
61
Mats Rudlund
Byske SK
2:56:33.1059280
+49:52.299140
49.5p
62
Jarmo Rantakokko
Storvreta IK
2:57:34.1065310
+50:52.305170
49.1p
63
Pär Jansson
Enköping
3:00:17.1081620
+53:35.321480
48.3p
64
Jim Favre
Peab IF
3:04:39.1107890
+57:58.347750
47.0p
65
Hans Erik Hansson
AXA SC
3:04:54.1109390
+58:13.349250
46.9p
66
Jan Axelsson
Högbo GIF
3:05:21.1112000
+58:39.351860
46.8p
67
Håkan Rostö
Arlanda-Märsta SK
3:06:05.1116470
+59:24.356330
46.5p
68
Göran Corander
Peab IF
3:06:34.1119340
+59:53.359200
46.4p
69
Fredrik Hammarqvist
Haninge
3:09:05.1134400
+1:02:23.374260
45.7p
70
Jan Nilsson
Bålsta SK
3:10:10.1140990
+1:03:29.380850
45.4p
71
Stefan Wallén
Östervåla IF
3:11:55.1151450
+1:05:14.391310
44.9p
72
Jonas Näslund
Högbo GIF
3:14:38.1167750
+1:07:57.407610
44.2p
73
Jan-Olof Furehed
Stockholms RK
3:14:58.1169760
+1:08:17.409620
44.1p
74
Carl-Eric Ankarås
Östervåla IF
3:15:44.1174300
+1:09:02.414160
43.9p
75
Jan Beijbom
Västerås Skidklubb
3:16:14.1177370
+1:09:33.417230
43.8p
76
Peter Johnsson
Högbo GIF
3:16:23.1178270
+1:09:42.418130
43.7p
77
Jan Blom
AXA SC
3:17:46.1186540
+1:11:05.426400
43.4p
78
Anders Larsson
Falun
3:19:34.1197320
+1:12:52.437180
42.9p
79
Björn Liljedahl
IF Spirit Idrottsförening
3:31:33.1269250
+1:24:52.509110
40.2p
80
Roland Plüss
Täby IS SK
3:57:02.1422190
+1:50:21.662050
35.4p
-
Per Eriksson
Enköpings AIF
23:59:58.8639700
-
-
Mårten Snickare
Sundbybergs IK
23:59:58.8639700
-
-
Mikael Videfors
Turebergs IF
23:59:58.8639700
-
-
Erik Söderlund
Almunge IK
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Svensson
Turebergs IF
23:59:59.8639800
-
-
Lars Wahlberg
Rembo IK
23:59:59.8639800
-
-
Niko Tapanila
Storvreta IK
23:59:59.8639800
-