Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
WC Ruka Free
2015-11-28
Deltävling i
World Cup 2016
<<< WC Canmore CLassic
WC Ruka Pursuit >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
10km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Martin Johnsrud Sundby
Røa IL
21:05.126450
99.0p
2
Alex Harvey
Club Nordique Mont St. Anne
21:16.127570
+11.1020
98.1p
3
Dario Cologna
Val Müstair
21:17.127610
+11.1060
98.1p
4
Anders Nøstdahl Gløersen
Rustad IL
21:19.127840
+13.1290
97.9p
5
Martin Johansson
IFK Mora SK
21:20.127910
+14.1360
97.8p
6
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
21:26.128530
+20.1980
97.3p
6
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
21:26.128530
+20.1980
97.3p
8
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
21:32.129120
+26.2570
96.8p
9
Maurice Manificat
Douanes/Agy ST Sigismond
21:37.129690
+32.3140
96.3p
10
Didrik Tønseth
Byåsen IL
21:38.129750
+33.3200
96.3p
11
Francesco de Fabiani
CS Esercito
21:38.129790
+33.3240
96.3p
12
Adrien Backscheider
Gerardmer
21:40.129930
+34.3380
96.1p
13
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
21:43.130200
+37.3650
95.9p
14
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
21:43.130210
+37.3660
95.9p
15
Hans Christer Holund
Lyn Ski
21:43.130240
+37.3690
95.9p
16
Curdin Perl
Bernina Pontresina
21:45.130400
+39.3850
95.8p
16
Petter jr Northug
Strindheim IL
21:45.130400
+39.3850
95.8p
18
Sergey Ustiugov
Russia
21:46.130560
+41.4010
95.6p
19
Alexey Poltoranin
Kazakstan
21:46.130580
+41.4030
95.6p
20
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
21:47.130660
+42.4110
95.6p
21
Sjur Røthe
Voss IL
21:48.130750
+43.4200
95.5p
22
Martin Fourcade
SC Font Romeu
21:48.130770
+43.4220
95.5p
23
Alexey Petukhov
Russia
21:49.130830
+43.4280
95.4p
24
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
21:50.130920
+44.4370
95.3p
25
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
21:50.130930
+44.4380
95.3p
26
Jonas Dobler
SC Traunstein
21:51.131010
+45.4460
95.3p
27
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
21:51.131040
+45.4490
95.2p
28
Stanislav Volzhentsev
Dinamo Kiev
21:57.131650
+52.5100
94.8p
29
Anssi Pentsinen
Jämsänkosken Ilves
22:00.131910
+54.5360
94.6p
30
Jonas Baumann
Tambo Splügen
22:01.132050
+56.5500
94.5p
31
Martin Jaks
Dukla Liberec
22:01.132070
+56.5520
94.4p
32
Evgeniy Belov
Russia
22:02.132110
+56.5560
94.4p
33
Florian Notz
Tyskland
22:07.132680
+1:02.6130
94.0p
34
Emil Jönsson
IFK Mora SK
22:08.132750
+1:03.6200
93.9p
35
Nikita Kriukov
Sdusor 81
22:08.132790
+1:03.6240
93.9p
36
Alexander Bessmertnykh
Russia
22:09.132850
+1:04.6300
93.8p
37
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
22:11.133040
+1:05.6490
93.7p
38
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
22:11.133050
+1:06.6500
93.7p
39
Paul Constantin Pepene
Cs Dinamo Bucuresti
22:12.133120
+1:06.6570
93.6p
40
Federico Pellegrino
G.S. Fiamme Oro
22:13.133250
+1:08.6700
93.5p
41
Ville Nousiainen
Kouvolan Hiihtoseura
22:19.133860
+1:14.7310
93.1p
42
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
22:20.133920
+1:14.7370
93.0p
43
Eirik Brandsdal
Kjelsås IL
22:20.133960
+1:15.7410
93.0p
44
Iivo Niskanen
Vuokatti Ski Team Kainuu
22:20.133980
+1:15.7430
93.0p
45
Bernhard Tritscher
SC Saalfelden
22:24.134370
+1:19.7820
92.7p
46
Anders Svanebo
Stockviks SF
22:28.134730
+1:22.8180
92.4p
47
Veselin Tsinzov
Alexander Logistics
22:29.134860
+1:24.8310
92.3p
48
Raido Rankel
Skiclub Voru
22:33.135290
+1:28.8740
92.0p
49
Simeon Hamilton
Stratton Mountain School
22:35.135430
+1:29.8880
91.9p
50
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
22:35.135440
+1:29.8890
91.9p
51
Ales Razym
Dukla Liberec
22:35.135460
+1:30.8910
91.9p
52
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
22:36.135520
+1:30.8970
91.8p
53
Sami Jauhojärvi
Vuokatti Ski Team Kainuu
22:37.135630
+1:31.9080
91.7p
54
Erik Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
22:37.135640
+1:31.9090
91.7p
55
Anton Lindblad
Sollefteå Skidor IF
22:38.135770
+1:33.9220
91.6p
56
Roman Furger
Schattdorf
22:38.135780
+1:33.9230
91.6p
57
Graeme Killick
Ptarmigan Nordic Ski Club
22:40.135900
+1:34.9350
91.5p
58
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
22:40.135910
+1:34.9360
91.5p
59
Petr Knop
Ski Klub Jablonec Nad Nisou
22:41.136030
+1:35.9480
91.4p
60
Perttu Hyvarinen
Riistaveden Urheilijat
22:41.136070
+1:36.9520
91.4p
61
Pål Golberg
Gol IL
22:44.136350
+1:39.9800
91.2p
62
Teodor Peterson
IF Umeå
22:44.136390
+1:39.9840
91.2p
63
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
22:45.136440
+1:39.9890
91.1p
64
Matias Strandvall
IF Minken
22:45.136480
+1:40.9930
91.1p
65
Clement Parisse
Megeve
22:46.136580
+1:41.10030
91.0p
66
Jens Burman
Åsarna IK
22:48.136740
+1:42.10190
90.9p
67
Ristomatti Hakola
Jämin Jänne
22:48.136780
+1:43.10230
90.9p
68
Sebastian Eisenlauer
SC Sonthofen
22:49.136870
+1:44.10320
90.8p
69
Jan Antolec
Lks Poroniec Poronin
22:50.136930
+1:44.10380
90.8p
70
Peter Mlynar
Skp Strbske Pleso
22:54.137300
+1:48.10750
90.5p
71
Karl-Johan Westberg
Borås SK
22:54.137320
+1:48.10770
90.5p
72
Sergey Mikayelyan
Ashocq Cross-Country School
22:55.137420
+1:49.10870
90.4p
73
Ueli Schnider
Gardes Frontière
22:57.137630
+1:51.11080
90.3p
74
Petrica Hogiu
Css Bistrita
22:59.137880
+1:54.11330
90.1p
75
Denis Volotka
Kazakstan
22:59.137890
+1:54.11340
90.1p
76
Michail Semenov
Belarus
23:01.138000
+1:55.11450
90.0p
77
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
23:03.138280
+1:58.11730
89.8p
78
Nikolay Chebotko
Cska
23:05.138400
+1:59.11850
89.7p
79
Clement Arnault
Frankrike
23:11.139070
+2:06.12520
89.3p
80
Jakub Graef
Dukla Liberec
23:18.139740
+2:12.13190
88.8p
81
Paul Goalabre
Queyras
23:18.139770
+2:13.13220
88.8p
82
Konrad Motor
Azs Awf Katowice
23:21.140060
+2:16.13510
88.6p
83
Jovian Hediger
Bex
23:22.140100
+2:16.13550
88.5p
84
Yury Astapenka
Belarus
23:22.140160
+2:17.13610
88.5p
85
Andrew Newell
Stratton Mountain School
23:24.140370
+2:19.13820
88.4p
86
Miha Simenc
Slovakia
23:29.140810
+2:23.14260
88.1p
87
Toni Ketelae
IF Minken
23:31.141040
+2:25.14490
87.9p
88
Kris Freeman
Waterville Valley Bbts
23:32.141100
+2:26.14550
87.9p
89
Oleksii Krasovskyi
Ukraine
23:35.141400
+2:29.14850
87.7p
90
Maicol Rastelli
CS Esercito
23:36.141500
+2:30.14950
87.6p
91
Gianluca Cologna
Val Müstair
23:36.141560
+2:31.15010
87.5p
92
Aliaksandr Voranau
Belarus
23:38.141770
+2:33.15220
87.4p
93
Michael Somppi
Lappe Nordic Ski Club
23:42.142160
+2:37.15610
87.1p
94
Peeter Kummel
Tartu Skiclub
23:44.142340
+2:38.15790
87.0p
95
Len Valjas
Team Hardwood
23:45.142420
+2:39.15870
87.0p
96
Baptiste Gros
Dragons Annecy
23:47.142620
+2:41.16070
86.8p
97
Mikhail Kuklin
Belarus
23:51.143010
+2:45.16460
86.6p
98
Lauri Vuorinen
Kouvolan Hiihtoseura
23:54.143380
+2:49.16830
86.3p
99
Ari Luusua
Ounasvaaran Hiihtoseura
24:05.144410
+2:59.17860
85.7p
100
Lasse Paakkonen
Oulun Hiihtoseura
24:09.144820
+3:03.18270
85.4p
101
Jesse Cockney
Foothills Nordic Ski Club
24:31.147070
+3:26.20520
84.0p
102
Yordan Chuchuganov
Panichishte
24:37.147640
+3:31.21090
83.6p
103
Jun-ho Hwang
South Korea
24:39.147860
+3:34.21310
83.5p
104
Sondre Turvoll Fossli
Hokksund IL
24:40.147930
+3:34.21380
83.5p
105
Indulis Bikse
SS Arkadija
24:40.147940
+3:34.21390
83.5p
106
Marko KILP
Skiclub Voru
24:40.147990
+3:35.21440
83.4p
107
Qinghai Sun
China
24:47.148610
+3:41.22060
83.1p
108
Wenlong Xu
China
25:08.150780
+4:03.24230
81.8p
109
Jincai Shang
China
25:37.153620
+4:31.27070
80.1p
110
Modestas Vaiciulis
Lithuania
25:37.153690
+4:32.27140
80.1p
111
Detao XIN
Jilin
27:59.167820
+6:53.41270
72.9p
-
Juho Mikkonen
Kuhmo-ski
23:59:59.8639800
-
-
Martti Jylhae
Vuokatti Ski Team Kainuu
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
5km, Längdskidor, Fristil, Intervallstart
1
Therese Johaug
Nansen IL
11:23.68280
93.2p
2
Charlotte Kalla
Piteå Elit SK
11:41.70040
+17.1660
90.6p
3
Ida Ingemarsdotter
Åsarna IK
11:49.70820
+25.2440
89.6p
4
Heidi Weng
IL I Bul
11:49.70880
+26.2500
89.5p
5
Ingvild Flugstad Østberg
Gjøvik SK
11:50.70970
+26.2590
89.4p
6
Kerttu Niskanen
Viereman Koitto
11:56.71540
+32.3160
88.6p
7
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
11:57.71630
+33.3250
88.5p
8
Kari Øyre Slind
Oppdal IL
11:58.71760
+34.3380
88.3p
9
Stina Nilsson
IFK Mora SK
12:01.72020
+37.3640
88.0p
10
Alenka Cebasek
Tsk Ogp Grad Bled
12:01.72030
+37.3650
88.0p
11
Ragnhild Haga
Åsen IL
12:03.72260
+39.3880
87.7p
12
Nathalie von Siebenthal
SC Turbach-bissen
12:04.72380
+41.4000
87.5p
13
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
12:04.72390
+41.4010
87.5p
14
Sadie Bjornsen
Apu Nordic Ski Center
12:05.72460
+41.4080
87.4p
15
Hanna Falk
Ulricehamns IF
12:06.72560
+42.4180
87.3p
16
Alevtina Tanygina
Russia
12:07.72640
+43.4260
87.2p
16
Jessica Diggins
Stratton Mountain School
12:07.72640
+43.4260
87.2p
18
Stefanie Boehler
SC Ibach
12:09.72800
+45.4420
87.0p
19
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
12:09.72820
+45.4440
86.9p
20
Petra Novakova
Lk Slovan Karlovy Vary
12:10.72960
+46.4580
86.8p
21
Sandra Ringwald
ST Schonach-Rohrhardsberg
12:11.73070
+47.4690
86.6p
22
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
12:12.73170
+48.4790
86.5p
22
Martine EK Hagen
IL I Bul
12:12.73170
+48.4790
86.5p
24
Maria Rydqvist
Älvdalens IF SK
12:13.73240
+49.4860
86.4p
25
Maiken Caspersen Falla
Gjerdrum IL
12:13.73270
+49.4890
86.4p
26
Evelina Settlin
Hudiksvalls IF
12:14.73300
+50.4920
86.3p
27
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
12:14.73320
+50.4940
86.3p
28
Kathrine Rolsted Harsem
Varden IL
12:14.73390
+51.5010
86.2p
29
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
12:16.73500
+52.5120
86.1p
30
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
12:19.73840
+55.5460
85.7p
30
Anastasia Dotsenko
Russia
12:19.73840
+55.5460
85.7p
32
Teresa Stadlober
SC Sparkasse Radstadt-Salzburg
12:21.74010
+57.5630
85.4p
33
Emma Wikén
Åsarna IK
12:21.74060
+57.5680
85.4p
34
Natalia Zhukova
Russia
12:22.74190
+59.5810
85.2p
35
Rosie Brennan
Apu Nordic Ski Center
12:23.74230
+59.5850
85.2p
36
Jennie Öberg
Piteå Elit SK
12:27.74660
+1:03.6280
84.7p
37
Linn Sömskar
IF Umeå
12:27.74670
+1:03.6290
84.6p
38
Laura Mononen
Haemeenlinnan Hiihtoseura
12:27.74680
+1:04.6300
84.6p
39
Vesna Fabjan
Tsk Triglav Kranj
12:28.74730
+1:04.6350
84.6p
40
Polina Medvedeva
Russia
12:28.74750
+1:04.6370
84.5p
41
Natalia Matveeva
Dinamo Kiev
12:29.74800
+1:05.6420
84.5p
42
Yulia Tikhonova
Belarus
12:30.74900
+1:06.6520
84.4p
43
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
12:30.74920
+1:06.6540
84.3p
44
Evgenia Shapovalova
Uralets
12:30.74930
+1:06.6550
84.3p
45
Ilaria Debertolis
G.S. Fiamme Oro
12:32.75160
+1:08.6780
84.0p
46
Lea Einfalt
Tsk Triglav Kranj
12:33.75230
+1:09.6850
84.0p
47
Daria Storozhilova
Russia
12:33.75270
+1:09.6890
83.9p
48
Caitlin Gregg
Loppet Nordic Racing
12:35.75460
+1:11.7080
83.7p
49
Yulia BELORUKOVA
Russia
12:35.75480
+1:12.7100
83.7p
50
Nika Razinger
Tsk Ogp Grad Bled
12:37.75640
+1:13.7260
83.5p
51
Virginia DE Martin Topranin
C S Forestale Dello Stato
12:38.75770
+1:14.7390
83.3p
52
Lucia Scardoni
G.S Fiamme Gialle
12:38.75790
+1:15.7410
83.3p
53
Natalia Nepryaeva
Russia
12:39.75850
+1:15.7470
83.2p
53
Hanna Kolb
Tsv Buchenberg
12:39.75850
+1:15.7470
83.2p
55
Kateryna Serdyuk
Ukraine
12:44.76360
+1:20.7980
82.6p
56
Sophie Caldwell
Stratton Mountain School
12:45.76480
+1:22.8100
82.5p
57
Alena Prochazkova
Lk Slavia Umb Banska Bystrica
12:46.76520
+1:22.8140
82.5p
58
Katri Lylynpera
Vuokatti Ski Team Kainuu
12:48.76740
+1:24.8360
82.2p
59
Karolina Grohova
Dukla Liberec
12:49.76800
+1:25.8420
82.1p
60
Maija Hakala
Hämeenlinnan Hiihtoseura
12:52.77150
+1:28.8770
81.7p
61
Marjaana Pitkaenen
Viereman Koitto
12:54.77320
+1:30.8940
81.5p
62
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
12:55.77400
+1:31.9020
81.5p
63
Li Hongxue
China
12:55.77410
+1:31.9030
81.4p
64
Xin Li
China
12:56.77550
+1:32.9170
81.3p
65
Emily Nishikawa
Whitehorse Cross Country S.c
12:57.77680
+1:34.9300
81.1p
66
Masako Ishida
Hokkaido Ski Team
12:58.77720
+1:34.9340
81.1p
67
Maryna Antsybor
Dinamo Kiev
12:59.77820
+1:35.9440
81.0p
68
Ida Sargent
Craftsbury Nordic Ski Club
13:00.77920
+1:36.9540
80.9p
69
Vedrana Malec
SK Sljeme
13:05.78430
+1:41.10050
80.3p
70
Annika Taylor
Storbritannien
13:05.78460
+1:41.10080
80.3p
71
Anna Stoyan
Kazakstan
13:11.79060
+1:47.10680
79.6p
72
Chae-won Lee
South Korea
13:14.79380
+1:51.11000
79.3p
73
Polina Kovaleva
Russia
13:15.79450
+1:51.11070
79.2p
74
Valiantsina Kaminskaya
Belarus
13:15.79460
+1:51.11080
79.2p
75
Irina Bykova
Kazakstan
13:16.79510
+1:52.11130
79.2p
76
Laurien van der Graaff
Tg Huetten
13:17.79600
+1:53.11220
79.1p
77
Heini Hokkanen
Kangasniemen Kalske
13:18.79730
+1:54.11350
78.9p
78
Anastasia Kirillova
Belarus
13:25.80430
+2:01.12050
78.2p
79
Olga Mandrika
Kazakstan
13:27.80690
+2:04.12310
77.9p
80
Anastasia Mayngardt
Belarus
13:29.80800
+2:05.12420
77.8p
81
Mona-lisa Malvalehto
Kouvolan Hiihtoseura
13:29.80810
+2:05.12430
77.8p
82
Dandan Man
China
13:29.80890
+2:06.12510
77.7p
83
Chunxue Chi
China
13:32.81100
+2:08.12720
77.5p
84
Laura Alba
Karupesa Team
13:35.81470
+2:11.13090
77.1p
85
Leena Nurmi
Lempaalan Kisa
13:37.81600
+2:13.13220
77.0p
-
Eva Vrabcova Nyvltova
Olfin Car Vella Trutnov
23:59:59.8639800
-