Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Ulricehamnsloppet
2015-02-01
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Peter Carlsson
Magra IS
2:32:57.917600
57.9p
2
Tobias Pettersson
Hestra Ssk
2:35:37.933600
+2:40.15900
56.6p
3
Dan Lundberg
Borås SK
2:38:16.949500
+5:19.31800
55.4p
4
Andreas Eriksson
Hestra Ssk
2:39:26.956500
+6:29.38800
54.9p
5
Nicklas Sundell
Landehof
2:46:36.999500
+13:39.81800
51.9p
6
Silas Volfing
Københavns Skiklub
2:47:07.1002600
+14:10.84900
51.7p
7
Kenth Venöstrand
OK Nackhe
2:48:15.1009400
+15:18.91700
51.2p
8
Micael Lyreborg
IK Högaborgs Atleter
2:48:25.1010400
+15:28.92700
51.2p
9
Stefan Claesson
IK Högaborgs Atleter
2:48:35.1011400
+15:38.93700
51.1p
10
Thomas Johansson
I 19 IF
2:49:00.1013900
+16:03.96200
51.0p
11
Oskar Pettersson
Jönköpings OK
2:49:40.1017900
+16:43.100200
50.7p
12
Patrik Cardell Löfving
Malmö
2:50:37.1023600
+17:40.105900
50.3p
13
Dan Johansson
Södra Idrottsförening
2:51:37.1029600
+18:40.111900
50.0p
14
Stephan Åkervall
Lidköpings VSK
2:52:29.1034800
+19:32.117100
49.7p
15
Bruno Andersson
OK Skogsvindarna
2:52:43.1036200
+19:46.118500
49.6p
16
Patrik Schultz
Husqvarna
2:56:31.1059000
+23:34.141300
48.2p
17
Mads Albæk
Københavns Skiklub
2:56:54.1061300
+23:57.143600
48.1p
18
Robin Eriksson
Hestra Ssk
2:57:09.1062800
+24:12.145100
48.0p
19
Johan Törnqvist
Anderstorps OK
2:57:35.1065400
+24:38.147700
47.9p
20
Ulf Johnsson
Svenljunga IK
2:57:45.1066400
+24:48.148700
47.8p
21
Jesper Sandberg
IK Stern
2:57:45.1066400
+24:48.148700
47.8p
22
Frank Hedberg Esberg
Göteborg
3:01:08.1086700
+28:11.169000
46.7p
23
Jesper Friis
København SK
3:01:42.1090100
+28:45.172400
46.5p
24
Christoffer Brushøj
Københavns Skiklub
3:02:02.1092100
+29:05.174400
46.4p
25
Joakim Wingård
Kungsbacka
3:03:20.1099900
+30:23.182200
46.0p
26
Anders Östlund
Ängelholm
3:03:26.1100500
+30:29.182800
46.0p
27
Johan Karlsson
Axa SC
3:04:23.1106200
+31:26.188500
45.7p
28
Axel Norderyd
Göteborg
3:04:28.1106700
+31:31.189000
45.7p
29
Frank Vium
Helsingor
3:06:41.1120000
+33:44.202300
45.0p
30
Linus Håkansson
OK Vivill
3:07:25.1124400
+34:28.206700
44.8p
31
Klas Bergman
Hestra IF
3:08:03.1128200
+35:06.210500
44.6p
32
Andréas Palmertz
IF Ski Team Skåne
3:08:33.1131200
+35:36.213500
44.4p
33
Markus Jönsson
Axa SC
3:08:41.1132000
+35:44.214300
44.4p
34
Patrik Jönsson
Axa SC
3:09:34.1137300
+36:37.219600
44.2p
35
Daniel Nilsson
OK Landehof
3:10:03.1140200
+37:06.222500
44.0p
36
Thomas Gustafsson
Göteborg
3:10:52.1145100
+37:55.227400
43.8p
37
Peter Svensson
Linköping
3:10:53.1145200
+37:56.227500
43.8p
38
Kenneth Maarup
Ibm Skiklubben
3:11:06.1146500
+38:09.228800
43.7p
39
Stig Josefsson
Ulricehamns IF
3:11:12.1147100
+38:15.229400
43.7p
40
Mikael Johansson
OK Gisle
3:11:20.1147900
+38:23.230200
43.7p
41
Sven Johansson
IF Hallby SOK
3:11:47.1150600
+38:50.232900
43.5p
42
Richard Stenberg
IF Ski Team Skåne
3:11:49.1150800
+38:52.233100
43.5p
43
Rasmus Lind
Ks-ski
3:13:07.1158600
+40:10.240900
43.2p
44
Marcus Ehrnell
IK Stern
3:13:36.1161500
+40:39.243800
43.0p
45
Erik Edgren
Axa SC
3:13:38.1161700
+40:41.244000
43.0p
46
Mathias Andersson
Götene
3:13:53.1163200
+40:56.245500
43.0p
47
Fredrik Sveningsson
Grönahögs IK
3:14:04.1164300
+41:07.246600
42.9p
48
Lars-göran Andreasson
Volvo IF
3:14:54.1169300
+41:57.251600
42.7p
49
Patrik Andersson
Anderstorps OK
3:15:27.1172600
+42:30.254900
42.5p
50
Hans Tornhage
IK Stern
3:15:45.1174400
+42:48.256700
42.5p
51
David Overby
Fit Out Esbjerg
3:15:52.1175100
+42:55.257400
42.4p
52
Peter Eriksson
IFK Lainio
3:16:07.1176600
+43:10.258900
42.4p
53
Jonny Nyström
Elmhults SC
3:16:24.1178300
+43:27.260600
42.3p
54
Claes Götarsson
Ulricehamns IF
3:16:45.1180400
+43:48.262700
42.2p
55
Peter Karlsson
ÅF Skidklubb
3:16:57.1181600
+44:00.263900
42.1p
56
Christian Carlsson
Håfreströms IF
3:17:08.1182700
+44:11.265000
42.1p
57
Anders Lundh
Lenhovda IF
3:17:43.1186200
+44:46.268500
41.9p
58
Carl Johan Wahlund
Göteborg
3:18:57.1193600
+46:00.275900
41.6p
59
Tobias Carlzon
Axa SC
3:19:05.1194400
+46:08.276700
41.6p
60
Anders Källman
BK Friskus
3:19:42.1198100
+46:45.280400
41.4p
61
Fredrik Olsen
Försvarets SK
3:19:53.1199200
+46:56.281500
41.4p
62
Jens Björkman
IK Stern
3:20:10.1200900
+47:13.283200
41.3p
63
Royan Lindh
Mullsjö SOK
3:20:34.1203300
+47:37.285600
41.2p
64
Anders Pagoldh Sagemo
IK Stern
3:21:04.1206300
+48:07.288600
41.1p
65
Magnus Robertsson
IK Stern
3:22:02.1212100
+49:05.294400
40.8p
66
Jonas Johansson
IF Hallby SOK
3:22:29.1214800
+49:32.297100
40.7p
67
Johan Martinander
Borås SK
3:23:22.1220100
+50:25.302400
40.5p
68
Tomas Nilsson
Jayway
3:24:30.1226900
+51:33.309200
40.3p
69
Kristian Lindaur
IK Stern
3:25:40.1233900
+52:43.316200
40.0p
70
Gustav Hagman
Ödsmål
3:26:17.1237600
+53:20.319900
39.8p
71
Martin Sivertsson
Linköping
3:26:38.1239700
+53:41.322000
39.8p
72
David Spjuth
OK Landehof
3:26:51.1241000
+53:54.323300
39.7p
73
Nils Lansing
Göteborg
3:26:53.1241200
+53:56.323500
39.7p
74
Eddie Sjörén Hedberg
Axa SC
3:27:20.1243900
+54:23.326200
39.6p
75
Daniel Fredrikson
Axa SC
3:27:25.1244400
+54:28.326700
39.6p
76
Jonas Hellentin
Lerum
3:27:29.1244800
+54:32.327100
39.6p
77
Bengt Johansson
Ulricehamn
3:27:37.1245600
+54:40.327900
39.5p
78
Rasmus Overby
Fit Out Esbjerg
3:27:46.1246500
+54:49.328800
39.5p
79
Daniel Persson
Axa SC
3:28:25.1250400
+55:28.332700
39.3p
80
Robert Howe
IF Ski Team Skåne
3:28:59.1253800
+56:02.336100
39.2p
81
Sune Fosgaard
Københavns Skiklub
3:29:47.1258600
+56:50.340900
39.0p
82
Åsmund Follerås
Elmhults SC
3:29:52.1259100
+56:55.341400
39.0p
83
Anders Hvid-hansen
Axa SC
3:30:42.1264100
+57:45.346400
38.8p
84
Per Hagelqvist
Axa SC
3:30:42.1264100
+57:45.346400
38.8p
85
Gustav Westlander
Johannebergs Scoutkårs Idrottsförening
3:30:45.1264400
+57:48.346700
38.8p
86
Andreas Georgii
IF Hallby SOK
3:31:20.1267900
+58:23.350200
38.7p
87
Ola Granbom
IK Stern
3:32:38.1275700
+59:41.358000
38.4p
88
Jakob Wendefors
Bredaryds SOK
3:33:07.1278600
+1:00:10.360900
38.3p
89
Hans Strängby
Ikj Haninge
3:34:22.1286100
+1:01:25.368400
38.0p
90
Jens Bovbjerg
Hellerup
3:34:53.1289200
+1:01:56.371500
37.9p
91
Stefan Månsson
IFK Helsingborg
3:35:27.1292600
+1:02:30.374900
37.8p
92
Patrik Jonsson
IK Stern
3:36:00.1295900
+1:03:03.378200
37.7p
93
Marcus Thomson
Axa SC
3:36:07.1296600
+1:03:10.378900
37.7p
94
Simon Lif
Axa SC
3:36:08.1296700
+1:03:11.379000
37.7p
95
Thomas Runesson
Ingelstad IK
3:38:13.1309200
+1:05:16.391500
37.2p
96
Jakob Lunøe
Københavns Skiklub
3:38:22.1310100
+1:05:25.392400
37.2p
97
Fredrik Hellquist
Jönköping
3:38:35.1311400
+1:05:38.393700
37.2p
98
Markus Bohman
Göteborg
3:38:45.1312400
+1:05:48.394700
37.1p
99
Peter Härröd
Axa SC
3:39:01.1314000
+1:06:04.396300
37.1p
100
Jimmie Sjörén
Axa SC
3:39:52.1319100
+1:06:55.401400
36.9p
101
Johan Berg
IK Hallby
3:40:03.1320200
+1:07:06.402500
36.9p
102
Nick Sjöholm
Københavns Skiklub
3:40:12.1321100
+1:07:15.403400
36.8p
103
Daniel Rosén Älverbrandt
IK Trasten
3:40:46.1324500
+1:07:49.406800
36.7p
104
Mats Brändström
Ulricehamn
3:40:53.1325200
+1:07:56.407500
36.7p
105
Philip Overby
Fit Out Esbjerg
3:40:56.1325500
+1:07:59.407800
36.7p
106
Thomas Gjörde
Volvo IF
3:42:45.1336400
+1:09:48.418700
36.3p
107
Johan Karlsson
Kinnaströms SK
3:43:53.1343200
+1:10:56.425500
36.1p
108
Mathias Eriksson
Kinna
3:45:14.1351300
+1:12:17.433600
35.9p
109
Martin Paulsson
Landehof OK
3:45:30.1352900
+1:12:33.435200
35.8p
110
Christian Houborg
Københavns Skiklub
3:45:38.1353700
+1:12:41.436000
35.8p
111
Martin Enocson
Axa SC
3:46:52.1361100
+1:13:55.443400
35.5p
112
Martin Godolakis
Axa SC
3:47:18.1363700
+1:14:21.446000
35.5p
113
Magnus Silfver
IF Ski Team Skåne
3:47:36.1365500
+1:14:39.447800
35.4p
114
Michael Bergendahl
Älmestad
3:48:16.1369500
+1:15:19.451800
35.3p
115
Nikolaj Snow Vang
Playground Snow
3:51:35.1389400
+1:18:38.471700
34.7p
116
Claus Møller Christensen
Slagelse Skiklub
3:53:33.1401200
+1:20:36.483500
34.3p
117
Jonas Körner
Axa SC
3:54:25.1406400
+1:21:28.488700
34.2p
118
Robert Svensson
Tormestorps IF
3:55:49.1414800
+1:22:52.497100
34.0p
119
Henrik Lindahl
Elmhults SC
3:56:14.1417300
+1:23:17.499600
33.9p
120
Mikael Wikberg
Axa SC
3:57:47.1426600
+1:24:50.508900
33.6p
121
Jörgen Borggren
Axa SC
3:57:51.1427000
+1:24:54.509300
33.6p
122
Sebastian Paulsson
Axa SC
3:58:20.1429900
+1:25:23.512200
33.5p
123
Andreas Fernström
Göteborg
4:01:04.1446300
+1:28:07.528600
33.1p
124
Per Repfennig
FK Friskus-varberg
4:02:18.1453700
+1:29:21.536000
32.9p
125
L Martin Nilsson
Hillerød
4:02:19.1453800
+1:29:22.536100
32.9p
126
Martin Johansson
Landvetter
4:02:24.1454300
+1:29:27.536600
32.9p
127
Ole Videbaek
Holte Ski Klub
4:02:55.1457400
+1:29:58.539700
32.8p
128
Carl Petersson
Axa SC
4:08:02.1488100
+1:35:05.570400
32.0p
129
Erik Öhrn
IK Stern
4:09:00.1493900
+1:36:03.576200
31.9p
130
Victor Cukierman
IK Stern
4:09:01.1494000
+1:36:04.576300
31.9p
131
Jonas Heró
IK Trasten
4:09:08.1494700
+1:36:11.577000
31.8p
132
Tomas Mellgren
Hindås SK
4:09:40.1497900
+1:36:43.580200
31.8p
133
Andreas Ekdahl
IF Ski Team Skåne
4:10:21.1502000
+1:37:24.584300
31.7p
134
Jonas Östman
Landehof
4:10:47.1504600
+1:37:50.586900
31.6p
135
Bjørn Sibbern
Charlottenlund
4:10:49.1504800
+1:37:52.587100
31.6p
136
Carsten Larsen
Denmark
4:14:00.1523900
+1:41:03.606200
31.1p
137
Henrik Gerstroem
Aarhus Skiklub
4:16:04.1536300
+1:43:07.618600
30.8p
138
Martin Sylvesten
Göteborg
4:16:23.1538200
+1:43:26.620500
30.8p
139
Göran Westlander
Johannebergs Scoutkårs Idrottsförening
4:18:10.1548900
+1:45:13.631200
30.5p
140
Jakob Körner
Axa SC
4:21:07.1566600
+1:48:10.648900
30.1p
141
Larre Ländin
IF Ski Team Skåne
4:21:20.1567900
+1:48:23.650200
30.1p
142
Jakob Paulsson
Axa SC
4:23:22.1580100
+1:50:25.662400
29.9p
143
Simon Klasén
IF Ski Team Skåne
4:27:33.1605200
+1:54:36.687500
29.3p
144
Rikard Westlander
Johannebergs Scoutkårs Idrottsförening
4:34:32.1647100
+2:01:35.729400
28.5p
145
Jesper Hancke
Københavns Skiklub
4:34:48.1648700
+2:01:51.731000
28.4p
146
Cenneth Dacke
SOK Aneby
5:02:24.1814300
+2:29:27.896600
25.5p
-
Fredrik Wollmér
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Johan Ekvall
IK Stern
23:59:58.8639700
-
-
Magnus Hallgren
Axa SC
23:59:58.8639700
-
-
Johnny Hassinggaard Jensen
Københavns Skiklub
23:59:58.8639700
-
-
Stefan Kylebäck
IK Stern
23:59:58.8639700
-
-
Sebastian Ljunggren
IF Ski Team Skåne
23:59:58.8639700
-
-
Anders Malm
IF Ski Team Skåne
23:59:58.8639700
-
-
Andreas Rosenqvist
X-training
23:59:58.8639700
-
-
Alexander Superfin
IF Ski Team Skåne
23:59:58.8639700
-
-
Daniel Turesson
Ekeby
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Kaburek
Ulricehamn
23:59:58.8639700
-
-
Thomas Adolfsson
Tranemo IF Skidor
23:59:59.8639800
-
-
Rickard Andersson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Henrik Gustafsson
OK Landehof
23:59:59.8639800
-
-
Niklas Gustafsson
Axa SC
23:59:59.8639800
-
-
Magnus Gustavsson
Ätrans IF
23:59:59.8639800
-
-
Mikael Larsson
Hvetlanda SK
23:59:59.8639800
-
-
Jens Odén
Kullavik
23:59:59.8639800
-
-
Malte Peterson
IK Ymer
23:59:59.8639800
-
-
Joakim Ståhl
I 19 IF
23:59:59.8639800
-
-
Per Thorén
Öjersjö
23:59:59.8639800
-