Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Sävast Ski Team's Jultempo, masstart
2015-01-04
Deltävling i
Folksam Cup Norrbotten 2014/15
<<< Boden-Mini-Tour
Kanisspelen >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 18
6km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Santeri Pirneskoski
Karihaaran Visa
15:16.91500
78.1p
2
Elias Andersson
Sunderby SK
15:17.91600
+1
78.0p
3
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
15:22.92100
+6.500
77.5p
4
Oskari Heinikoski
Karihaaran Visa
15:26.92500
+10.900
77.2p
5
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
15:29.92800
+13.1200
76.9p
6
Erik Pakkala
Sävast Ski Team IF
15:30.92900
+14.1300
76.8p
6
André Mattei
Sävast Ski Team IF
15:30.92900
+14.1300
76.8p
8
Väinö Pääkkölä
Sieppijärven Sisu
15:35.93400
+19.1800
76.3p
9
Albin Larsson
Sunderby SK
15:38.93700
+22.2100
76.1p
10
Joel Åström
Bodens SK
15:39.93800
+23.2200
76.0p
11
Marcus Karlsson
Kalix SK
16:28.98700
+1:12.7100
71.8p
12
Johan Forslund
Lycksele IF
16:35.99400
+1:19.7800
71.2p
-
Jesper Matti
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
Simon Stenberg
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
Markus Norman
Kalix SK
23:59:59.8639800
H 20
6km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Emil Edman
Luleå Gjutarens IF
15:12.91100
78.5p
1
Oscar Westin
Sävast Ski Team IF
15:12.91100
78.5p
3
Felix Hopstadius
Storumans IK
15:23.92200
+11.1000
77.4p
4
Kalle Eriksson
Sävast Ski Team IF
15:39.93800
+27.2600
76.0p
5
Erik Edman
Luleå Gjutarens IF
15:46.94500
+34.3300
75.3p
6
Niklas Stenman
Älvsby IF SK
16:12.97100
+1:00.5900
73.1p
7
Niklas Öberg
Strömnäs GIF
16:41.100000
+1:29.8800
70.8p
-
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
Tobias Karlsson
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
Albert Askengren
Visborgs OK
23:59:59.8639800
H 21
6km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Zackarias Toresson
Sävast Ski Team IF
14:29.86800
82.8p
2
Gustav Johansson
Gellivare Skidallians IK
14:37.87600
+8.700
82.0p
3
Julius Källgård
Sävast Ski Team IF
15:10.90900
+41.4000
78.7p
4
Mikael Stenqvist
Sävast Ski Team IF
15:36.93500
+1:07.6600
76.2p
5
Andreas Nilsson
Sävast Ski Team IF
16:42.100100
+2:13.13200
70.7p
6
Henrik Strand
Axa SC
16:53.101200
+2:24.14300
69.8p
7
Peter Fredriksson
Kalix SK
17:22.104100
+2:53.17200
67.7p
-
Simon Sundberg
IFK Umeå
23:59:59.8639800
D 18
4km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Emmi Lämsä
Alatornion Pirkat
12:00.71900
72.0p
2
Ida Gustavsson
IFK Umeå
12:02.72100
+2.100
71.8p
3
Nelly Johansson
Gellivare Skidallians IK
12:11.73000
+11.1000
70.9p
4
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
12:12.73100
+12.1100
70.8p
5
Alisa Toivanen
Karihaaran Visa
12:24.74300
+24.2300
69.7p
6
Amanda Mikko
IFK Kiruna
12:29.74800
+29.2800
69.2p
7
Wilma Lindgren
Kalix SK
12:36.75500
+36.3500
68.6p
8
Matilda Jönsson
Sävast Ski Team IF
12:39.75800
+39.3800
68.3p
9
Heidi Haamari
Ounasvaaran Hiihtoseura
12:52.77100
+52.5100
67.2p
10
Linda Marie Tillstam
Sävast Ski Team IF
12:53.77200
+53.5200
67.1p
11
Ebba Stenman
Älvsby IF SK
13:35.81400
+1:35.9400
63.6p
-
Jutta Pulkkinen
Karihaaran Visa
23:59:59.8639800
-
Louise Roslin
Norrfjärdens IF
23:59:59.8639800
-
Erika Rejonen
Ounasvaaran Hiihtoseura
23:59:59.8639800
D 20
4km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mimmi Björn
IFK Umeå
12:06.72500
71.4p
2
Julia Virtala
Luleå Gjutarens IF
12:10.72900
+4.300
71.0p
3
Vendela Henriksson
Luleå Gjutarens IF
12:48.76700
+42.4100
67.5p
4
Lisa Larson
Bergnäsets AIK
13:43.82200
+1:37.9600
63.0p
-
Rebecka Widman
Bolidens SK
23:59:59.8639800
D 21
4km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Clara Auland
Sävast Ski Team IF
11:24.68300
75.8p
2
Lovisa Modig
Sävast Ski Team IF
11:31.69000
+7.600
75.0p
3
Maria Sundström
Strömnäs GIF
11:44.70300
+20.1900
73.6p
4
Evelina Wickbom
Sävast Ski Team IF
12:42.76100
+1:18.7700
68.0p
5
Malin Källman
Sportia Mattsson Fin
13:09.78800
+1:45.10400
65.7p
D 16
3km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Johanna Gustavsson
Hemmingsmarks IF
8:17.49600
2
Olivia Alm
Strömnäs GIF
8:18.49700
+1
3
Sara Thyni
Kalix SK
8:33.51200
+16.1500
4
Svea Holmbom
Sävast Ski Team IF
8:43.52200
+26.2500
5
Ebba Larsson
Sävast Ski Team IF
8:44.52300
+27.2600
6
Alva Mikko
IFK Kiruna
8:47.52600
+30.2900
7
Carolina Westin
Sävast Ski Team IF
8:48.52700
+31.3000
8
Moa Majbäck
Jukkasjärvi IF
8:56.53500
+39.3800
9
Hilma Törngren
Sävast Ski Team IF
8:59.53800
+42.4100
10
Ellen Holmgren
Strömnäs GIF
9:00.53900
+43.4200
11
Elsa Christoffersson
Luleå Gjutarens IF
9:02.54100
+45.4400
12
Märtha Lindmark
IFK Kiruna
9:04.54300
+47.4600
13
Moa Nilsson
Sävast Ski Team IF
9:10.54900
+53.5200
14
Evelina Toivanen
Karihaaran Visa
9:12.55100
+55.5400
15
Marlene Eriksson
IFK Kiruna
9:20.55900
+1:03.6200
16
Kaisa Salminen
Aavasaksan Urheilijat
9:29.56800
+1:12.7100
17
Siri Löfgren
Skellefteå SK
9:35.57400
+1:18.7700
18
Rebecca Persson
Luleå Gjutarens IF
9:45.58400
+1:28.8700
19
Karin Rönnbäck
Kalix SK
9:50.58900
+1:33.9200
20
Emma Snällfot
Skellefteå SK
9:52.59100
+1:35.9400
-
Alva Aaro
Pajala IF
23:59:59.8639800
-
Kristin Uusitalo
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Therese Hedlund
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Emilia Riekkola
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
H 16
3km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Albin Sehlberg
Hägglunds Ski Team SK
7:30.44900
2
Simeon Manninen
Ounasvaaran Hiihtoseura
7:41.46000
+11.1000
3
Andreas Karlsson
Norrfjärdens IF
7:44.46300
+14.1300
4
Wille Karhumaa
One Way Proteam
7:46.46500
+16.1500
5
Anton Murto
OK Sarven
7:52.47100
+22.2100
6
Ludvig Söderlind
IFK Kiruna
7:53.47200
+23.2200
7
Filip Öberg
Kalix SK
7:55.47400
+25.2400
8
Emil Eliasson
OK Sarven
7:56.47500
+26.2500
9
William Westerlund
Byske SK
8:07.48600
+37.3600
10
Truls Lindholm
IFK Kiruna
8:10.48900
+40.3900
11
Hampus Östlin
Sunderby SK
8:13.49200
+43.4200
12
Elias Forss
Luleå Gjutarens IF
8:14.49300
+44.4300
13
Joel Björkman
Kalix SK
8:36.51500
+1:06.6500
14
Erik Granström
Strömnäs GIF
8:47.52600
+1:17.7600
14
Oskar Sundqvist
Luleå Gjutarens IF
8:47.52600
+1:17.7600
16
Petter Johansson
Sävast Ski Team IF
9:15.55400
+1:45.10400
-
Rasmus Gunnari
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Mattis Brunström
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
Elias Antonsen
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Simon Åstot
IFK Umeå
23:59:59.8639800
D 14
2km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Henna Haamari
Ounasvaaran Hiihtoseura
6:14.37300
2
Olivia Norberg
Sävast Ski Team IF
6:16.37500
+2.100
3
Hanna Lundberg
Luleå Gjutarens IF
6:21.38000
+7.600
4
Jonna Vestenius
Karihaaran Visa
6:29.38800
+15.1400
5
Magdalena Nilsson
Högåkers OK
6:30.38900
+16.1500
6
Elsa Holmbom
Sävast Ski Team IF
6:51.41000
+37.3600
7
Elisa Rejonen
Ounasvaaran Hiihtoseura
6:59.41800
+45.4400
8
Sofia Westerlund
Hemmingsmarks IF
7:03.42200
+49.4800
9
Ellen Mattsson
Pajala IF
7:08.42700
+54.5300
10
Emilia Kähkönen
Ounasvaaran Hiihtoseura
7:10.42900
+56.5500
11
Emma Lindqvist
Bodens SK
7:16.43500
+1:02.6100
12
Ellen Gustafsson
Sunderby SK
7:25.44400
+1:11.7000
13
Sally Berglund
Sävast Ski Team IF
7:26.44500
+1:12.7100
14
Alma Nelson
Bodens SK
7:58.47700
+1:44.10300
15
Sofia Lundkvist
Kalix SK
8:05.48400
+1:51.11000
16
Agnes Hökfors
Luleå Gjutarens IF
8:13.49200
+1:59.11800
17
Amalia Söderberg
Sunderby SK
8:14.49300
+2:00.11900
18
Linn Nordgren
Sävast Ski Team IF
8:15.49400
+2:01.12000
19
Cornelia Nilsson
Hemmingsmarks IF
8:45.52400
+2:31.15000
20
Moa Danielsson
Sävast Ski Team IF
9:07.54600
+2:53.17200
21
Lea Gustavsson
Ersnäs IF
9:19.55800
+3:05.18400
-
Saga Törngren
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
-
Agnes Uusitalo
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
H 14
2km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jesper Lindberg
OK Sarven
5:42.34100
2
Pål Jonsson
Strömnäs GIF
5:44.34300
+2.100
3
Walteri Karhumaa
One Way Proteam
5:51.35000
+9.800
4
Eelis Murto
OK Sarven
5:52.35100
+10.900
5
Emil Simu
Luleå Gjutarens IF
6:05.36400
+23.2200
6
Jens Eriksson
Norrfjärdens IF
6:06.36500
+24.2300
7
Tobias Snell
Luleå Gjutarens IF
6:08.36700
+26.2500
8
Viktor Majbäck
Jukkasjärvi IF
6:11.37000
+29.2800
9
Martin Lundström
Bodens SK
6:29.38800
+47.4600
10
Ludvig Fredriksson
Strömnäs GIF
6:35.39400
+53.5200
11
Arvid Johansson
Sävast Ski Team IF
6:53.41200
+1:11.7000
12
Sven Lindmark
IFK Kiruna
6:56.41500
+1:14.7300
13
Isak Johanson
Bodens SK
8:11.49000
+2:29.14800
14
Christoffer Alm
Strömnäs GIF
8:20.49900
+2:38.15700
-
Pontus Lundholm
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
Albin Åström
Bodens SK
23:59:59.8639800
D 10
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Weera Karhumaa
One Way Proteam
6:06.36500
2
Felicia Westin
Sävast Ski Team IF
6:23.38200
+17.1600
3
Emma Antonsen
Sävast Ski Team IF
6:24.38300
+18.1700
4
Evelina Sparf
Åkersberga SK
6:56.41500
+50.4900
5
Elsa Eriksson
Strömnäs GIF
6:56.41500
+50.4900
6
Ella Gustavsson
Sävast Ski Team IF
7:09.42800
+1:03.6200
7
Agnes Säfström Niemi
Kalix SK
7:39.45800
+1:33.9200
8
Helga Gustavsson
Ersnäs IF
7:42.46100
+1:36.9500
9
Vera Vennberg
Sävast Ski Team IF
7:44.46300
+1:38.9700
10
Emmi Riikola
Sävast Ski Team IF
7:51.47000
+1:45.10400
11
Klara Johansson
Jukkasjärvi IF
8:02.48100
+1:56.11500
12
Isabelle Johnselius
Kalix SK
8:26.50500
+2:20.13900
13
Asta Lind-oja
Jukkasjärvi IF
8:28.50700
+2:22.14100
14
Turina Johansson
Jukkasjärvi IF
8:57.53600
+2:51.17000
15
Astrid Pösö
Luleå Gjutarens IF
9:17.55600
+3:11.19000
-
Lina Lantto
Gällivare SK
23:59:59.8639800
-
Ella Larsson
Luleå Gjutarens IF
23:59:59.8639800
-
Evelina Löfgren
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Fanny Pettersson
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Nora Feil Lindmark
Skellefteå SK
23:59:59.8639800
D 12
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lisa Eriksson
Strömnäs GIF
4:58.29700
2
Therese Patomella
Jukkasjärvi IF
5:03.30200
+5.400
3
Lovisa Fjällborg
Jukkasjärvi IF
5:05.30400
+7.600
4
Lovisa Broström
Sävast Ski Team IF
5:18.31700
+20.1900
5
Wilma Riekkola
Sävast Ski Team IF
5:21.32000
+23.2200
6
Wiivi Karhumaa
One Way Proteam
5:22.32100
+24.2300
7
Elsa Larsson
Sävast Ski Team IF
5:27.32600
+29.2800
8
Elin Näslund
Vårby IK
5:51.35000
+53.5200
9
Saga Nelson
Bodens SK
5:52.35100
+54.5300
10
Kerttu Pirneskoski
Karihaaran Visa
5:54.35300
+56.5500
11
Emma Järvenpää Espling
Sunderby SK
6:00.35900
+1:02.6100
12
Alva Isaksson
Sävast Ski Team IF
6:01.36000
+1:03.6200
13
Lisa Näsvall
Sävast Ski Team IF
6:14.37300
+1:16.7500
14
Ella Johansson
Sävast Ski Team IF
6:15.37400
+1:17.7600
15
Evelina Nilsson
Högåkers OK
6:17.37600
+1:19.7800
16
Emma Gustafsson
Hemmingsmarks IF
6:24.38300
+1:26.8500
17
Rebecka Johnselius
Kalix SK
6:25.38400
+1:27.8600
18
Emma Johansson
Bodens SK
6:38.39700
+1:40.9900
18
Ella Turesson
Luleå Gjutarens IF
6:38.39700
+1:40.9900
20
Ella Sehlberg
Hägglunds Ski Team SK
6:46.40500
+1:48.10700
21
Lisa Larsson
Älvsby IF SK
7:00.41900
+2:02.12100
22
Linnea Berglund
Hemmingsmarks IF
7:03.42200
+2:05.12400
22
MY Rundgren
Sunderby SK
7:03.42200
+2:05.12400
24
Elin Pettersson
Sävast Ski Team IF
7:05.42400
+2:07.12600
25
Stina Wikström
Luleå Gjutarens IF
7:06.42500
+2:08.12700
26
Hilda Olovsson
Älvsby IF SK
7:09.42800
+2:11.13000
27
Klara Danielsson
Sävast Ski Team IF
7:17.43600
+2:19.13800
28
Linda Hedlund
Sävast Ski Team IF
7:29.44800
+2:31.15000
29
Saga Norberg
Ersnäs IF
7:33.45200
+2:35.15400
29
Melissa Jansson
Bodens SK
7:33.45200
+2:35.15400
31
Agnes Nilsson
Hemmingsmarks IF
8:00.47900
+3:02.18100
32
Mira Vikström
Sävast Ski Team IF
8:09.48800
+3:11.19000
33
Julia Fridesjö
Sävast Ski Team IF
8:23.50200
+3:25.20400
34
Alva Nordmark
Sävast Ski Team IF
8:30.50900
+3:32.21100
35
Alice Samuelsson
Ersnäs IF
10:16.61500
+5:18.31700
-
Linnea Antonsen
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Emmy Löfgren
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Clara Granljung
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
Jennifer Nevanperä
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Klara Vennberg
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
H 10
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
Logga in för att slippa de här annonserna
1
Jesper Lindqvist
Bodens SK
5:52.35100
2
Albin Berglund
Hemmingsmarks IF
6:18.37700
+26.2500
3
Emil Berglund
Hemmingsmarks IF
6:23.38200
+31.3000
4
Jim Blomqvist
Luleå Gjutarens IF
6:26.38500
+34.3300
5
Tim Lundberg
Luleå Gjutarens IF
6:29.38800
+37.3600
6
William Roberts
Sävast Ski Team IF
6:34.39300
+42.4100
7
Linus Fyrén
OK Sarven
6:35.39400
+43.4200
8
Akseli Raappana
Sävast Ski Team IF
7:12.43100
+1:20.7900
9
Arvid Ingvarsson
Luleå Gjutarens IF
7:15.43400
+1:23.8200
10
Samuel Gustavsson
Brändöns IF
7:33.45200
+1:41.10000
11
Markus Lindberg
OK Sarven
7:36.45500
+1:44.10300
12
Nils Johansson
Bodens SK
7:51.47000
+1:59.11800
13
Ulrik Jonsson
Strömnäs GIF
7:52.47100
+2:00.11900
14
David Gustafsson
Hemmingsmarks IF
8:30.50900
+2:38.15700
15
Emil Larsson
Sävast Ski Team IF
9:04.54300
+3:12.19100
16
Viktor Vikström
Sävast Ski Team IF
9:19.55800
+3:27.20600
17
Oskar Snäll
Sävast Ski Team IF
10:17.61600
+4:25.26400
-
Isak Patomella
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
H 12
1.5km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Henri Murto
OK Sarven
5:08.30700
2
Theo Mattei
Sävast Ski Team IF
5:10.30900
+2.100
3
Victor Berglund
Bodens SK
5:17.31600
+9.800
4
Arvid Feil Lindmark
Skellefteå SK
5:29.32800
+21.2000
5
Oskar Ingvarsson
Luleå Gjutarens IF
5:31.33000
+23.2200
5
Simon Markström
Luleå Gjutarens IF
5:31.33000
+23.2200
7
Linus Antonsen
Sävast Ski Team IF
5:33.33200
+25.2400
8
Valter Eriksson
Luleå Gjutarens IF
5:35.33400
+27.2600
9
Oscar Säfström Niemi
Kalix SK
6:06.36500
+58.5700
10
Johan Pösö
Luleå Gjutarens IF
6:17.37600
+1:09.6800
11
Johan Nevanperä
Sävast Ski Team IF
6:24.38300
+1:16.7500
12
Felix Selberg
Bodens SK
6:29.38800
+1:21.8000
13
Anton Ökvist
Ersnäs IF
6:35.39400
+1:27.8600
14
Walter Hansson
Sävast Ski Team IF
6:56.41500
+1:48.10700
15
Arvid Welin
Ersnäs IF
8:09.48800
+3:01.18000
-
Jesper Lundholm
Strömnäs GIF
23:59:59.8639800
-
Jens Bergström
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
André Uusitalo
Sävast Ski Team IF
23:59:59.8639800
-
Albert Marjeta
Kalix SK
23:59:59.8639800
-
David Lantto
Gällivare SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)