Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Holmenkollmarsjen
2014-02-08
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
53km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Mølmen Høst
Team Xtra Personel
2:38:31.951000
90.2p
2
Joar Thele
Team Centric
2:40:57.965600
+2:26.14500
88.1p
3
Stian Roti Svendby
Lyn Ski
2:46:10.996900
+7:39.45800
84.0p
4
Asbjørn Slagtern Fjellvåg
Team Baldur
2:50:52.1025100
+12:21.74000
80.5p
5
Fredrik Skirbekk Vister
Bækkelagets SK
2:51:17.1027600
+12:46.76500
80.2p
6
Borger Christopher Melsom
Fossum IF
2:51:26.1028500
+12:55.77400
80.1p
7
Ola Kristoffer Tosterud
Nes Ski
2:52:56.1037500
+14:25.86400
79.1p
8
Per Anders Eskås
Team Eskås
2:53:39.1041800
+15:08.90700
78.6p
9
Tor Einar Hulløen
Aaby Cyckling
2:54:48.1048700
+16:17.97600
77.9p
10
Eirik Fiskvik
Skiforeningen - Langrennsinstruktør
2:55:22.1052100
+16:51.101000
77.5p
11
Lars Aanensen
Team Milslukern
2:56:40.1059900
+18:09.108800
76.7p
12
Marius Vegheim
Løvenskiold
2:57:37.1065600
+19:06.114500
76.1p
13
Anders Engene Bjåland
Gol IL
2:57:39.1065800
+19:08.114700
76.0p
14
Haakon Guttormsen
Ringkollen Skiklubb
2:59:08.1074700
+20:37.123600
75.1p
15
Sondre Halden
NTNUI
3:00:01.1080000
+21:30.128900
74.6p
16
Morten Soensteby
Rustad IL
3:00:09.1080800
+21:38.129700
74.5p
17
Per Christian Wessel
Oslo Kajakklubb
3:00:19.1081800
+21:48.130700
74.4p
18
Sebastian Torgersen
Lyn Ski
3:03:33.1101200
+25:02.150100
72.5p
19
Lars Steinar Hefre
Skarphedin IL
3:05:55.1115400
+27:24.164300
71.2p
20
Carsten Christensen
NTNUI
3:06:55.1121400
+28:24.170300
70.7p
21
Henrik Granum
Norway
3:07:29.1124800
+28:58.173700
70.4p
22
Lars Eriksrud Kåsine
Rustad IL
3:10:16.1141500
+31:45.190400
68.9p
23
Adrian Henriksen
SK Rye
3:10:23.1142200
+31:52.191100
68.8p
24
Bojan Blumenstein
Skiforeningen - Langrennsinstruktør
3:10:30.1142900
+31:59.191800
68.8p
25
Erik Refsland Kaspersen
Norway
3:10:48.1144700
+32:17.193600
68.6p
26
Martin Kavli Lysgaard
Team Treigemenn
3:11:07.1146600
+32:36.195500
68.5p
27
Elling Oftedal
Oslo Kajakklubb
3:11:07.1146600
+32:36.195500
68.5p
28
Johan Knoph Bjerknes
Fossum IF
3:11:59.1151800
+33:28.200700
68.0p
29
Morten Buchholdt
Stor-elvdal SK
3:13:50.1162900
+35:19.211800
67.1p
30
Erik Olsen
NTNUI
3:14:38.1167700
+36:07.216600
66.7p
31
Rudi André Søråsen
Intersport IF
3:15:10.1170900
+36:39.219800
66.5p
32
John Sebastian Sebelien
NTNUI
3:15:35.1173400
+37:04.222300
66.3p
33
Sverre Gunnar Warlo
Heming IL
3:16:27.1178600
+37:56.227500
65.9p
34
Hermann Olaussen Hermansen
Nordreisa IL
3:17:47.1186600
+39:16.235500
65.3p
35
Andreas Sætre Hammerlund
NTNUI
3:18:38.1191700
+40:07.240600
64.9p
36
Kent Johansen
Wislan Rør
3:19:43.1198200
+41:12.247100
64.4p
37
Håvard Lien
Team Pultost Under Skia
3:20:29.1202800
+41:58.251700
64.0p
38
Stig Marsteng Nilsen
NTNUI
3:21:14.1207300
+42:43.256200
63.7p
39
Gunnstein Østerhus
Ryfylke Trelast
3:23:15.1219400
+44:44.268300
62.8p
40
Rudi Kristiansen
Horten Skiklubb
3:23:27.1220600
+44:56.269500
62.7p
41
Lars Killengreen
Lovstafetten
3:23:36.1221500
+45:05.270400
62.7p
42
Lars Magne Ullvang
Tysvær Kano og Kajakklubb
3:23:46.1222500
+45:15.271400
62.6p
43
Christian Sørnes Karlsen
Skiforeningen - Langrennsinstruktør
3:25:20.1231900
+46:49.280800
62.0p
44
Nicolas Barthelemy
Lyn
3:25:42.1234100
+47:11.283000
61.8p
45
Petter Solberg
Heming IL
3:26:10.1236900
+47:39.285800
61.6p
46
Sigurd Eggen
Alvdal IL
3:30:52.1265100
+52:21.314000
59.7p
47
Jørgen Myking
Norway
3:31:50.1270900
+53:19.319800
59.4p
48
Erik Bartlett Kulstad
Skiforeningen - Langrennsinstruktør
3:31:57.1271600
+53:26.320500
59.3p
49
Jonas Gamme Nouri
Røa IL
3:33:37.1281600
+55:06.330500
58.7p
50
Jostein Jostein Slaastad
Gjerdrum IL
3:35:30.1292900
+56:59.341800
58.0p
51
Nicolai Vikeså
PHS
3:35:45.1294400
+57:14.343300
57.9p
52
Lars Ravndal
SBIO Athletics Langrenn
3:35:51.1295000
+57:20.343900
57.9p
53
Øystein Haga Kaldahl
Overhalla IL
3:36:05.1296400
+57:34.345300
57.8p
54
Henrik Normannseth
Oppegård IL
3:36:53.1301200
+58:22.350100
57.5p
55
Gudmund Toverud Høglund
NTNUI
3:38:09.1308800
+59:38.357700
57.1p
56
Nikolai I Kyttari Djupesland
Skiforeningen
3:39:19.1315800
+1:00:48.364700
56.7p
57
Julian Eek Mariampillai
Norway
3:39:37.1317600
+1:01:06.366500
56.5p
58
Markus Brøvig
Norway
3:40:21.1322000
+1:01:50.370900
56.3p
59
Niklas Ødegaard
Skiforeningen
3:40:38.1323700
+1:02:07.372600
56.2p
60
Bård Arvid Kronstad
NIHI
3:41:13.1327200
+1:02:42.376100
56.0p
61
Vemund Svendby
Team Spiderman
3:41:17.1327600
+1:02:46.376500
56.0p
62
Thorleif Dahl Bugge
Njård
3:46:46.1360500
+1:08:15.409400
54.2p
63
Steffen Fallingen Ødegård
Odnes skiklubb
3:47:47.1366600
+1:09:16.415500
53.9p
64
Gjermund Kvåle Jordheim
Vestre Slidre IL
3:50:37.1383600
+1:12:06.432500
53.0p
65
Erland Storbæk
Lodalen IL
3:53:49.1402800
+1:15:18.451700
52.0p
66
Sverre Grøver Aukrust
Bedre enn Eivind
3:56:48.1420700
+1:18:17.469600
51.2p
67
Didrik Dukefoss
Lillehammer SK
3:57:19.1423800
+1:18:48.472700
51.0p
68
Lars Fredrik Myklebust Moe
Skiforeningen
3:59:27.1436600
+1:20:56.485500
50.4p
69
Andreas Fallingen Ødegård
Norway
4:00:06.1440500
+1:21:35.489400
50.3p
70
Håkon Hovland
Norway
4:06:21.1478000
+1:27:50.526900
48.6p
71
Erik Frost
IFK Mora SK
4:06:43.1480200
+1:28:12.529100
48.5p
72
Axel Woxholth
Norway
4:08:03.1488200
+1:29:32.537100
48.2p
73
Vetle Sjuve
Norway
4:10:28.1502700
+1:31:57.551600
47.6p
74
Henrik Harsem
Øvrevoll Hosle IL
4:12:29.1514800
+1:33:58.563700
47.1p
75
Mads Wilhelmsen
Heming IL
4:13:02.1518100
+1:34:31.567000
47.0p
76
Didrik Myre Aamlid
Norway
4:18:45.1552400
+1:40:14.601300
45.6p
77
Philip Van Heesch
Norway
4:19:58.1559700
+1:41:27.608600
45.4p
78
Bjørnar Halvorsen
Politihøgskolen
4:21:50.1570900
+1:43:19.619800
45.0p
79
Øystein Fjellvåg
Kjelsås IL
4:22:45.1576400
+1:44:14.625300
44.8p
80
André Olofsson
Sweden
4:24:58.1589700
+1:46:27.638600
44.3p
81
Sebastian Grorud
Bækkelagets SK
4:26:38.1599700
+1:48:07.648600
43.9p
82
Mathias Schwab
Switzerland
4:30:23.1622200
+1:51:52.671100
43.2p
83
Audun Bøhlerengen
Øyer
4:33:20.1639900
+1:54:49.688800
42.6p
84
Nikolai Brodin
Sørbråten IL
4:37:15.1663400
+1:58:44.712300
41.8p
85
Vilhelm Eng
Norway
4:38:01.1668000
+1:59:30.716900
41.7p
86
Marius Sandberg
Idrettsklubben Drengene
4:40:25.1682400
+2:01:54.731300
41.2p
87
Trym Torgan
Rema 1000 Kalbakken
4:40:29.1682800
+2:01:58.731700
41.2p
88
Mads Haug Johansen
Norway
4:43:33.1701200
+2:05:02.750100
40.7p
89
Torjus Tveiten
Team Tveiten
4:44:43.1708200
+2:06:12.757100
40.5p
90
Bendik Myrvang
Bjerkvik IF
4:45:32.1713100
+2:07:01.762000
40.3p
91
Christoffer Weider
Norway
4:48:06.1728500
+2:09:35.777400
39.9p
92
Patrik Lindquist
Alliansloppets SK
4:49:04.1734300
+2:10:33.783200
39.7p
93
Lars Hallvard Lind
UiO
4:50:13.1741200
+2:11:42.790100
39.5p
94
Sondre Liltved Tennfjord
Norway
4:55:01.1770000
+2:16:30.818900
38.7p
95
Bendik Nilsen
Norway
4:57:41.1786000
+2:19:10.834900
38.3p
96
Odd Fredrik Holen
Norway
5:03:19.1819800
+2:24:48.868700
37.4p
97
Bastian Jansen
Norway
5:03:33.1821200
+2:25:02.870100
37.4p
98
Tore Bakken Horne
Haslum
5:06:51.1841000
+2:28:20.889900
36.9p
99
Joakim Wenstøp
Haugesund politiidrettslag
5:07:19.1843800
+2:28:48.892700
36.8p
100
Andreas Dahlslett Ratvik
Fossum IF
5:13:09.1878800
+2:34:38.927700
36.0p
101
Henrik Kildahl Bøe
Norway
5:13:36.1881500
+2:35:05.930400
35.9p
102
Olav Norang Stenvik
RSM Hasner Kjelstrup & Wiggen BIL
5:20:13.1921200
+2:41:42.970100
35.0p
103
Haakon Olav Tuntland
Norway
5:28:37.1971600
+2:50:06.1020500
33.9p
104
Dag Hildor Nyvik Aas
Norway
5:28:38.1971700
+2:50:07.1020600
33.9p
105
Joachim Ringlund
Team Tronrud
5:29:23.1976200
+2:50:52.1025100
33.8p
106
Erik Kolstad
Kolstad Skiing
5:44:36.2067500
+3:06:05.1116400
32.1p
107
August Holm
Norway
5:45:53.2075200
+3:07:22.1124100
31.9p
108
Tallak Børresen Vataker
Norway
5:58:21.2150000
+3:19:50.1198900
30.6p
109
Øyvind Sandvik
Transocean
6:04:29.2186800
+3:25:58.1235700
30.0p
110
Bendik Venstad
Norway
6:07:24.2204300
+3:28:53.1253200
29.7p
111
Fredrik Amundsen
SG Finans
6:40:11.2401000
+4:01:40.1449900
26.9p
112
Christoffer Ihle
Heming IL
6:59:59.2519800
+4:21:28.1568700
25.4p
113
Henning Wulff
Oslo Kommune
7:10:51.2585000
+4:32:20.1633900
24.7p