Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Birkebeinerrennet
2013-03-16
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 17
54km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Bjørn André Aaslund
Heming IL
2:59:32.1077100
79.9p
2
Joachim Aurland
Kjellmyra IL
3:03:40.1101900
+4:08.24700
77.5p
3
Halvor Kleivi
Kjelsås IL
3:05:43.1114200
+6:11.37000
76.4p
4
Thomas Bucher-Johannessen
Fossum IF
3:08:35.1131400
+9:03.54200
74.9p
5
Iver Matias Linge Glomnes
Valldal IL
3:08:45.1132400
+9:13.55200
74.8p
6
Øystein Tallhaug Engelstad
Mjøsski
3:10:01.1140000
+10:29.62800
74.2p
7
Magnus Abrahamsen
Stokke IL
3:10:55.1145400
+11:23.68200
73.7p
8
Karsten Martinussen
Fossum IF
3:11:56.1151500
+12:24.74300
73.2p
9
Vegard Johnson Joranger
Fossum IF
3:12:24.1154300
+12:52.77100
73.0p
10
Johannes Høsflot Klæbo
Byåsen IL
3:12:35.1155400
+13:03.78200
72.9p
11
Herman Martens Meyer
Frogner IL
3:12:42.1156100
+13:10.78900
72.8p
12
Petter Stakston
Søre ÅL IL
3:12:48.1156700
+13:16.79500
72.8p
13
Erling Pettersen Vollan
Høybråten & Stovner IL
3:12:56.1157500
+13:24.80300
72.7p
14
Johan T. Røkaas
Fossum IF
3:13:30.1160900
+13:58.83700
72.4p
15
Sondre Taugbøl Lomeland
Gjesdal IL
3:14:05.1164400
+14:33.87200
72.2p
16
Arne Bjørnevik Nygaard
Molde Og Omegn IF
3:14:15.1165400
+14:43.88200
72.1p
17
Trym Halbjørhus
No Club
3:14:18.1165700
+14:46.88500
72.0p
18
Kristoffer Bryhn
IL Ros
3:14:28.1166700
+14:56.89500
72.0p
19
Ole Magnus Egebakken Grotli
No Club
3:15:09.1170800
+15:37.93600
71.6p
20
Henrik Olav Aandstad
Askim IF Langrenn
3:15:14.1171300
+15:42.94100
71.6p
21
Simen Thune Rolfsen
Fossum IF
3:15:38.1173700
+16:06.96500
71.4p
22
Henrik Sørlie Haug
Fossum IF
3:15:41.1174000
+16:09.96800
71.4p
23
Ivar Andre Ryttervold
Frogner IL
3:15:44.1174300
+16:12.97100
71.4p
24
Marius Svendsby
Tistedalen FL
3:15:50.1174900
+16:18.97700
71.3p
25
Erling Nyborg Owren
Gjøvik SK
3:16:23.1178200
+16:51.101000
71.1p
26
Amund Hoel
Frogner IL
3:16:26.1178500
+16:54.101300
71.0p
27
Haakon Olsen Gudbrandsen
Gulset IF/ Team Grenland Ski
3:16:27.1178600
+16:55.101400
71.0p
28
Ola Jordheim
Hemsedal IL
3:17:09.1182800
+17:37.105600
70.7p
29
Erik Nordsæter Resell
Byåsen IL
3:17:36.1185500
+18:04.108300
70.5p
30
Mathias Maagerø Svendsen
Oseberg Skilag
3:17:42.1186100
+18:10.108900
70.5p
31
Iver Andreas Hanslien
Lillehammer SK
3:17:43.1186200
+18:11.109000
70.5p
32
Knut Andre Furusethagen
Raufoss IL Langrenn
3:18:08.1188700
+18:36.111500
70.3p
33
Ola Lund Presterud
Kjelsås IL
3:19:14.1195300
+19:42.118100
69.8p
34
Benjamin M.k Schøn
Oseberg Skilag
3:19:42.1198100
+20:10.120900
69.6p
35
Mathias Lorentsen
Köl
3:20:31.1203000
+20:59.125800
69.2p
36
Hans Kristian Haadem Rudland
Kvam IL
3:20:51.1205000
+21:19.127800
69.1p
37
Henrik Dønnestad
Gulset/Team Grenland Ski
3:21:03.1206200
+21:31.129000
69.0p
38
Jonas Pedersen
Nesodden IF - Ski
3:21:05.1206400
+21:33.129200
69.0p
39
Sondre Jacobsen
Runar IL
3:21:07.1206600
+21:35.129400
68.9p
40
Ekolai Lunde
Fossum IF
3:21:39.1209800
+22:07.132600
68.7p
41
Andreas Nygaard
Kjellmyra Il Team Solør Ski
3:22:04.1212300
+22:32.135100
68.5p
42
Henrik Furu
Gjerdrum IL
3:22:22.1214100
+22:50.136900
68.4p
43
Elias Nordal
Vang IL
3:22:28.1214700
+22:56.137500
68.4p
44
Ola Lundsvoll
Lillomarka SK
3:22:29.1214800
+22:57.137600
68.3p
45
Harald Ihlebæk
Dfi Ski/Team Toyota Follo
3:22:45.1216400
+23:13.139200
68.2p
46
Michael Polsrød
Gulset IF Ski / Team Grenland Ski
3:22:52.1217100
+23:20.139900
68.2p
47
Erlend Skaare Søbstad
IL Koll
3:23:38.1221700
+24:06.144500
67.9p
48
Ole-einar Brukvangen
Vang IL
3:23:52.1223100
+24:20.145900
67.8p
49
Sverre Bang Støeng
Hamar SK
3:23:56.1223500
+24:24.146300
67.7p
50
Jonas Fremming
Heming IL
3:24:29.1226800
+24:57.149600
67.5p
51
Erland Kvisle
Team G-Sport Asker
3:24:40.1227900
+25:08.150700
67.4p
52
Fredrik Helgestad
Hamar SK
3:25:29.1232800
+25:57.155600
67.1p
53
Simen Ramstad
Vind IL
3:25:49.1234800
+26:17.157600
66.9p
54
Erik Bøe
Njård
3:26:14.1237300
+26:42.160100
66.8p
55
Sigurd Gundersen
Njård
3:26:27.1238600
+26:55.161400
66.7p
56
Georg Johan Benestad
Heming IL
3:27:02.1242100
+27:30.164900
66.4p
57
Martin Skjøstad Andersen
Hamar SK
3:27:10.1242900
+27:38.165700
66.4p
58
Jens Storås Sommer
Fana IL
3:27:44.1246300
+28:12.169100
66.2p
59
Lasse Ringkilen
Sand If
3:27:52.1247100
+28:20.169900
66.1p
60
Johannes Urdahl Haugen
Roterud IL, ski
3:27:53.1247200
+28:21.170000
66.1p
61
Torbjørn Øilo Jacobsen
Bærums Skiklubb
3:28:17.1249600
+28:45.172400
65.9p
62
Erlend Kjelstrup
Innstrandens IL
3:28:18.1249700
+28:46.172500
65.9p
63
Jon Amund Vold
No Club
3:28:21.1250000
+28:49.172800
65.9p
64
Pål Marius Mørch
Rustad IL
3:28:43.1252200
+29:11.175000
65.8p
65
Even Kristoffersen
Kragerø
3:28:52.1253100
+29:20.175900
65.7p
66
Jakob Mestvedthagen
Hemsedal IL
3:28:57.1253600
+29:25.176400
65.7p
67
Herman Mølmen Høst
Lyn Ski
3:29:23.1256200
+29:51.179000
65.5p
68
Sivert Fodnes
Årdalstangen IL
3:29:30.1256900
+29:58.179700
65.5p
69
Ivar Jevne Arnesen
Hamar SK
3:29:48.1258700
+30:16.181500
65.3p
70
Jørgen Hågensen
Hamar SK
3:29:50.1258900
+30:18.181700
65.3p
71
Olav Vikøren Espenes
Lyn Ski
3:30:01.1260000
+30:29.182800
65.3p
72
Teodor Steimoen
Trøsken IL
3:30:12.1261100
+30:40.183900
65.2p
73
Ola Ørstad Forbregd
Oppdal IL
3:30:27.1262600
+30:55.185400
65.1p
74
Eirik Hustad
Åndalsnes If
3:30:59.1265800
+31:27.188600
64.9p
75
Vemund Falch
Byåsen IL
3:31:24.1268300
+31:52.191100
64.7p
76
Jonas Engebakken
Nordbygda Løten Ski
3:31:37.1269600
+32:05.192400
64.6p
77
Håvard Lilaas
Skoppum IL
3:31:54.1271300
+32:22.194100
64.5p
78
Eirik Abrahamsen
Stokke IL
3:32:22.1274100
+32:50.196900
64.3p
79
Kristian Wøien Stø
Lillehammer fotballklubb
3:32:38.1275700
+33:06.198500
64.2p
80
Espen G. Persen
Røa / NTG-G
3:33:55.1283400
+34:23.206200
63.8p
81
Nikolai Reiding Andresen
Lørenskog SK - Ski
3:34:08.1284700
+34:36.207500
63.7p
82
Andrè Bjugstad
Brøttum IL
3:34:19.1285800
+34:47.208600
63.6p
83
Kjetil Stuge Bånerud
Köl
3:34:21.1286000
+34:49.208800
63.6p
84
Øivind Bratland
Vestringen IL
3:34:25.1286400
+34:53.209200
63.6p
85
Karl Jonas Johnsen
Follebu SK
3:34:36.1287500
+35:04.210300
63.5p
86
Andreas Rauset
Fjellhug Vereide
3:34:39.1287800
+35:07.210600
63.5p
87
Victor Hiller
Oppegård IL
3:34:49.1288800
+35:17.211600
63.4p
88
Lars Johannessen
Ørn IF
3:35:00.1289900
+35:28.212700
63.4p
89
Krister Hovde
Mjøsski
3:35:55.1295400
+36:23.218200
63.0p
90
Magnus Rokne Vågen
Köl
3:36:22.1298100
+36:50.220900
62.9p
91
Herman Østensen
Fossum IF
3:36:47.1300600
+37:15.223400
62.7p
92
Vegard Lyng
Byåsen IL
3:37:07.1302600
+37:35.225400
62.6p
93
Elias Wiklund
Lyn Ski
3:37:10.1302900
+37:38.225700
62.6p
94
Torstein Eiken
Fossum IF
3:37:15.1303400
+37:43.226200
62.5p
95
Anders Slåen
Tormod IL
3:37:23.1304200
+37:51.227000
62.5p
96
Endre Wigaard
Rustad IL
3:37:42.1306100
+38:10.228900
62.4p
97
Henrik Romundstad
Heming IL
3:38:05.1308400
+38:33.231200
62.2p
98
Even Kolsgaard
Vind IL
3:38:19.1309800
+38:47.232600
62.2p
99
Espen Lie
Vindbjart ski
3:38:26.1310500
+38:54.233300
62.1p
100
Aleksander Kaspersen
Drammens Ballklubb
3:39:17.1315600
+39:45.238400
61.8p
101
Eirik Haug
Driv IL
3:39:53.1319200
+40:21.242000
61.6p
102
Håvard Ruud
IL Bjørn
3:40:10.1320900
+40:38.243700
61.5p
103
Erik Staum
Follebu SK
3:40:22.1322100
+40:50.244900
61.4p
104
Even Aksnes Tønseth
Lyn Ski
3:40:28.1322700
+40:56.245500
61.4p
105
Amund Wirstad
Åslia
3:40:29.1322800
+40:57.245600
61.4p
106
Victor Normannseth
Oppegård IL
3:40:55.1325400
+41:23.248200
61.3p
107
Andreas Kvåle
Fossum IF
3:41:23.1328200
+41:51.251000
61.1p
108
Lars Sønsterud
Bækkelagets SK
3:41:51.1331000
+42:19.253800
60.9p
109
Magnus Gravningen
Sande Sportsklubb
3:42:08.1332700
+42:36.255500
60.8p
110
Eivind Syrdalen Dovland
Fossum IF
3:42:13.1333200
+42:41.256000
60.8p
111
Håkon Berg-Pedersen
Heming IL
3:42:53.1337200
+43:21.260000
60.6p
112
Ole Ingar Sel
Ottestad SK
3:42:55.1337400
+43:23.260200
60.6p
113
Thor Gudmund Weisz
Köl
3:43:21.1340000
+43:49.262800
60.4p
114
Jørgen Weidemann
Kjelsås IL
3:43:26.1340500
+43:54.263300
60.4p
115
Jostein Seljegard
Skimt
3:43:30.1340900
+43:58.263700
60.4p
116
Eirik Josten
Lillehammer SK
3:43:47.1342600
+44:15.265400
60.3p
117
David Bleich
Oppegård
3:44:01.1344000
+44:29.266800
60.2p
118
Audun Grepperud
Rustad IL
3:44:12.1345100
+44:40.267900
60.1p
119
Harald Skurdal
Ottestad skiklubb
3:45:10.1350900
+45:38.273700
59.8p
120
Simon Munkeby
Røa IL
3:46:31.1359000
+46:59.281800
59.4p
121
Eivind Kjennerud
Sande Sportsklubb
3:46:31.1359000
+46:59.281800
59.4p
122
Elias Mølnvik
Fossum IF
3:46:35.1359400
+47:03.282200
59.4p
123
Eirik Teien
Sande Sportsklubb
3:46:43.1360200
+47:11.283000
59.3p
124
Oddvar Saanum
Tolga IL
3:46:58.1361700
+47:26.284500
59.2p
125
Jens Erik Strøm-Blaksta D Eidsvig
Rustad IL
3:47:34.1365300
+48:02.288100
59.0p
126
Kjetil Rønn
Harpefoss IL
3:47:52.1367100
+48:20.289900
58.9p
127
Simen Eide Brøste
Lillehammer SK
3:48:00.1367900
+48:28.290700
58.9p
128
Even Lindstad Børresen
Ottestad skiklubb
3:49:54.1379300
+50:22.302100
58.3p
129
Johannes Dale
Fet SK
3:49:56.1379500
+50:24.302300
58.3p
130
Martin Bjørndalen Mathisen
Simostranda
3:50:01.1380000
+50:29.302800
58.3p
131
Sigurd Ruud Skjeseth
Hamar SK
3:50:16.1381500
+50:44.304300
58.2p
132
Johan Grøgaard
Fossum IF
3:50:49.1384800
+51:17.307600
58.0p
133
Lars Engan
Utleira IL
3:51:00.1385900
+51:28.308700
58.0p
134
Sture Meland Henriksen
Hamar SK
3:51:42.1390100
+52:10.312900
57.7p
135
Lars Grønlund
Team Tronrud/Ringerike O-lag
3:51:58.1391700
+52:26.314500
57.7p
136
Håkon Longva Korsvold
Roterud IL
3:52:48.1396700
+53:16.319500
57.4p
137
Sigurd Myklebust
Vang IL
3:53:00.1397900
+53:28.320700
57.4p
138
Sebastian Lunde
Ullensaker SK
3:53:03.1398200
+53:31.321000
57.3p
139
Jakob Andreas Malmo
Åslia Skilag
3:53:03.1398200
+53:31.321000
57.3p
140
Alexander Macleod
Fossum IF
3:53:17.1399600
+53:45.322400
57.3p
141
Einar Lund
Bevern IL
3:53:27.1400600
+53:55.323400
57.2p
142
Sindre Lien Oftebro
Haslum IL
3:53:32.1401100
+54:00.323900
57.2p
143
Håkon A. Kjonerud
Lillehammer SK
3:53:46.1402500
+54:14.325300
57.1p
144
Håkon Lindvik Stubrud
Søre ÅL IL
3:55:19.1411800
+55:47.334600
56.7p
145
Peder Nilsen
Kjelsås IL
3:55:31.1413000
+55:59.335800
56.6p
146
Jonas Knoph Bjerknes
Fossum IF
3:56:08.1416700
+56:36.339500
56.4p
147
Åsmund Arnås Jødahl
Vang IL
3:56:15.1417400
+56:43.340200
56.4p
148
Torjus N. Fossli
Nil
3:56:45.1420400
+57:13.343200
56.2p
149
Magnus Vold Gran
Sande Sportsklubb
3:56:49.1420800
+57:17.343600
56.2p
150
Kristian Ulleland
Hei IL - Ski
3:57:02.1422100
+57:30.344900
56.2p
151
Thomas Berntsen
Heggedal IL
3:57:47.1426600
+58:15.349400
55.9p
152
Henning Tronbøl
Nes Ski
3:57:58.1427700
+58:26.350500
55.9p
153
Nicolay Aas Lerkendal
Gjelleråsen IF - Ski
3:58:07.1428600
+58:35.351400
55.8p
154
Olai Stensland Lillevold
ÅS IL
3:58:40.1431900
+59:08.354700
55.7p
155
Tobias Lerche Fodstad
Gjøvik SK
3:58:52.1433100
+59:20.355900
55.6p
156
Ernst Christian Leinum
Köl
3:59:09.1434800
+59:37.357600
55.5p
157
Ole Gamme
Gran IL/Team Hadeland Langrenn
3:59:24.1436300
+59:52.359100
55.5p
158
Marius Killingdalen
Sande Sportsklubb
3:59:32.1437100
+1:00:00.359900
55.4p
159
Ulrik Arnesen Astrup
Heming IL
4:00:20.1441900
+1:00:48.364700
55.2p
160
Håvard Gjerde
Rustad IL
4:00:38.1443700
+1:01:06.366500
55.1p
161
Markus Wirstad
Åslia
4:00:38.1443700
+1:01:06.366500
55.1p
162
Benjamin Hassel
Team Scream
4:01:06.1446500
+1:01:34.369300
55.0p
163
Simen Heimdahl
Rustad IL
4:01:18.1447700
+1:01:46.370500
54.9p
164
Anders Bakken Arneberg
IL I Bul
4:01:39.1449800
+1:02:07.372600
54.8p
165
Tobias Lynum
Nordfold If
4:01:59.1451800
+1:02:27.374600
54.8p
166
Kristian Høystad
Ringebu Fåvang IL
4:02:12.1453100
+1:02:40.375900
54.7p
167
Martin Stangebye
Lyn Ski
4:02:18.1453700
+1:02:46.376500
54.7p
168
Stian Norseth
Haslum IL
4:02:20.1453900
+1:02:48.376700
54.7p
169
Remi Kleppan
Stokke IL
4:02:29.1454800
+1:02:57.377600
54.6p
170
Eirik Sømoen
Vang IL
4:03:06.1458500
+1:03:34.381300
54.5p
171
Erik Dukefoss
Lillehammer SK
4:03:16.1459500
+1:03:44.382300
54.4p
172
Håkon Senderud
No Club
4:03:48.1462700
+1:04:16.385500
54.3p
173
Tor Sverdrup Lilleeng
Oddersjaa Ssk
4:04:23.1466200
+1:04:51.389000
54.1p
174
Håvard MO Vaadal
Roterud IL
4:04:39.1467800
+1:05:07.390600
54.0p
175
Ole Zedell
Hamar SK
4:05:34.1473300
+1:06:02.396100
53.8p
176
Jon Thomas Haugland
IL Ros
4:05:34.1473300
+1:06:02.396100
53.8p
177
Sindre Nordlund
Hamar SK
4:06:25.1478400
+1:06:53.401200
53.6p
178
Mathias Ramm Haugland
Fossum IF
4:06:49.1480800
+1:07:17.403600
53.5p
179
Håkon Myhr
Vallset Il
4:08:19.1489800
+1:08:47.412600
53.1p
180
Petter Andre Kleiven
Gjøvik SK
4:10:43.1504200
+1:11:11.427000
52.5p
181
Lars Glad
Heming IL
4:11:15.1507400
+1:11:43.430200
52.3p
182
Erlend Hallenstvedt Lid
Ramnäs IF
4:11:32.1509100
+1:12:00.431900
52.2p
183
Johan Bakken
Ringebu Fåvang IL
4:13:39.1521800
+1:14:07.444600
51.7p
184
Per Olav Broback
No Club
4:13:59.1523800
+1:14:27.446600
51.6p
185
Frode Pedersen
Utleira IL
4:14:39.1527800
+1:15:07.450600
51.5p
186
Ole Gustav Bergundhaugen
Mesnali SL
4:16:04.1536300
+1:16:32.459100
51.1p
187
Herman Moe
Fet SK
4:16:31.1539000
+1:16:59.461800
51.0p
188
Tobias Hyldmo
Byåsen IL
4:17:39.1545800
+1:18:07.468600
50.8p
189
Mathias Skaar Strand
Heggedal IL
4:17:43.1546200
+1:18:11.469000
50.7p
190
Kristoffer Norli
Runar IL
4:19:25.1556400
+1:19:53.479200
50.3p
191
Fredrik Almås
No Club
4:20:20.1561900
+1:20:48.484700
50.1p
192
Even Høifødt
Arnadal IL
4:20:43.1564200
+1:21:11.487000
50.0p
193
Thomas Mannsverk Eliassen
No Club
4:20:53.1565200
+1:21:21.488000
50.0p
194
Kjell-Egil Bogfjellmo Haug
Harestua IL
4:21:33.1569200
+1:22:01.492000
49.8p
195
Pål Anders Rønningen
Ringebu Fåvang IL
4:21:39.1569800
+1:22:07.492600
49.8p
196
Håvar Junker
Team Solvang
4:23:22.1580100
+1:23:50.502900
49.4p
197
Jørgen Gløersen
No Club
4:25:13.1591200
+1:25:41.514000
49.0p
198
Tommy Hansen Klepsvik
Gulset IF
4:25:36.1593500
+1:26:04.516300
48.9p
199
Henrik Lind Petlund
V5
4:26:00.1595900
+1:26:28.518700
48.9p
200
Mathias Gjerdingen
Fossum IF
4:26:04.1596300
+1:26:32.519100
48.8p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
Arne Olav Aarvold
Liseapotekene
4:27:31.1605000
+1:27:59.527800
48.5p
202
Andreas Horpedal Bugge
Fossum IF
4:29:38.1617700
+1:30:06.540500
48.1p
203
Håkon Helgestad Stuan
Nordbygda Løten Ski
4:31:31.1629000
+1:31:59.551800
47.7p
204
Ola Strand
Strandbygda IL
4:31:53.1631200
+1:32:21.554000
47.6p
205
Lars Kleven
Eidsvold Værks Skiklub
4:32:17.1633600
+1:32:45.556400
47.5p
206
Johans Grimstvedt
Nil
4:33:57.1643600
+1:34:25.566400
47.2p
207
Oscar Petlund
V5
4:34:48.1648700
+1:35:16.571500
47.0p
208
Christian Darius Fossum Vedeler
Driv Trening
4:36:12.1657100
+1:36:40.579900
46.7p
209
Martin Schei Nilsen
Lørenskog allstars
4:38:56.1673500
+1:39:24.596300
46.2p
210
Henrik Faye
No Club
4:39:10.1674900
+1:39:38.597700
46.1p
211
Fredrik Solbakk Andersen
Asker SK
4:39:38.1677700
+1:40:06.600500
46.0p
212
Øystein Elgevasslien
Folldal IF
4:40:40.1683900
+1:41:08.606700
45.8p
213
Sigurd Nord Andresen
Team Solvang
4:44:41.1708000
+1:45:09.630800
45.1p
214
Nikolai Skyrud
Grue Finnskog IL
4:44:46.1708500
+1:45:14.631300
45.1p
215
Jørgen Juberg
BSSL
4:45:37.1713600
+1:46:05.636400
44.9p
216
Ole Brunæs
Fossum IF
4:47:06.1722500
+1:47:34.645300
44.6p
217
Erlend Tangen Sunde
Fossum IF
4:47:06.1722500
+1:47:34.645300
44.6p
218
Espen Fagtun Kjærnli
Fossum IF
4:47:06.1722500
+1:47:34.645300
44.6p
219
Henrik Risberg Tjomsland
Fossum IF
4:47:07.1722600
+1:47:35.645400
44.6p
220
Martin Enger Holm
No Club
4:49:59.1739800
+1:50:27.662600
44.1p
221
Stian Lund
Kjelsås IL
4:55:04.1770300
+1:55:32.693100
43.2p
222
Julian Braanaas Eikhaug
No Club
4:55:26.1772500
+1:55:54.695300
43.1p
223
Gard Detlev Øksendal
Team Solvang
4:56:24.1778300
+1:56:52.701100
43.0p
224
Carl Henrik Svarstad
Holmen IF
5:01:45.1810400
+2:02:13.733200
42.1p
225
Sindre Ruud
Kongsvinger IL
5:03:14.1819300
+2:03:42.742100
41.9p
226
Fredrik Bolme
No Club
5:05:25.1832400
+2:05:53.755200
41.5p
227
Kristian Holen Danielson
Oil
5:11:14.1867300
+2:11:42.790100
40.6p
228
Hans Martin Bue
Kjellmyra IL
5:11:19.1867800
+2:11:47.790600
40.6p
229
Thorbjørn Nørgaard Skjævestad
Moss SK
5:20:37.1923600
+2:21:05.846400
39.2p
230
Gaute Solheim
IF Fröy
5:21:17.1927600
+2:21:45.850400
39.1p
231
Filip Lolland
Moss SK
5:21:21.1928000
+2:21:49.850800
39.1p
232
Nils Kristian Toreskaas
Flint Tønsberg IL
5:21:55.1931400
+2:22:23.854200
39.0p
233
Torgeir Sulheim
Lillehammer Orienteringsklubb
5:28:13.1969200
+2:28:41.892000
38.2p
234
Hans-Jakob Landmark Hytten
No Club
5:29:26.1976500
+2:29:54.899300
38.0p
235
Edward Brandtzæg
Fet SK
5:30:20.1981900
+2:30:48.904700
37.9p
236
Robert Stordahl Dybvig
Nes Ski
5:30:48.1984700
+2:31:16.907500
37.8p
237
Mads Karlsrud Haugse
Fossum IF
5:32:21.1994000
+2:32:49.916800
37.6p
238
Øyvind Kinneberg
IL Jardar
5:35:42.2014100
+2:36:10.936900
37.2p
239
Njål Klevberg
No Club
5:37:22.2024100
+2:37:50.946900
37.0p
240
Ole Caspar Seip
No Club
5:41:06.2046500
+2:41:34.969300
36.5p
241
Endre Vego
No Club
5:43:14.2059300
+2:43:42.982100
36.3p
242
Martin Tobias Kleven
Follo SK
5:54:56.2129500
+2:55:24.1052300
34.9p
243
Morten Roald Øvren
No Club
6:01:34.2169300
+3:02:02.1092100
34.2p
244
Bastian Haug
Follo SK
6:08:21.2210000
+3:08:49.1132800
33.5p
245
Petter Aarvold
Liseapotekene
6:11:08.2226700
+3:11:36.1149500
33.2p
246
Magnus Leivestad
No Club
6:17:34.2265300
+3:18:02.1188100
32.5p
247
Benjamin Skouge Martin
No Club
6:22:37.2295600
+3:23:05.1218400
32.1p
248
Hermann Ruud
No Club
6:24:28.2306700
+3:24:56.1229500
31.9p
249
Fredrik Mellbye
No Club
6:25:27.2312600
+3:25:55.1235400
31.8p
250
Tor Stein-Andersen
Canada
6:35:21.2372000
+3:35:49.1294800
30.9p
251
Ulri Ribler
Røail
6:36:17.2377600
+3:36:45.1300400
30.8p
252
Gjermund Røiri
Røa IL
6:36:25.2378400
+3:36:53.1301200
30.8p
253
Fredrik Njåstein
No Club
6:38:25.2390400
+3:38:53.1313200
30.6p
254
Henrik Drake
Smestad & Omegn
6:39:48.2398700
+3:40:16.1321500
30.5p
255
Ludvig Westad Leivestad
No Club
6:40:49.2404800
+3:41:17.1327600
30.4p
256
Sondre Wiseth
Søre ÅL IL
6:45:11.2431000
+3:45:39.1353800
30.1p
257
Mathias J. Skretteberg
Bygdetdata
6:50:21.2462000
+3:50:49.1384800
29.6p
258
Nikolai Veskovic
No Club
6:53:01.2478000
+3:53:29.1400800
29.4p
259
Martin Brådalen
No Club
6:54:41.2488000
+3:55:09.1410800
29.3p
260
Henrik Pedersen
No Club
7:16:32.2619100
+4:17:00.1541900
27.7p
261
Kristoffer Rytterager
No Club
7:17:10.2622900
+4:17:38.1545700
27.6p
262
Lars Van Der Lee
Unit4agresso
8:08:25.2930400
+5:08:53.1853200
24.4p