Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Kopparrajden
2014-03-15
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
28km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Anthony Sorsa
Gellivare Skidallians IK
1:25:33.513200
78.3p
2
H 21
Anders Tuoremaa
Kiruna XC
1:25:38.513700
+5.400
78.2p
3
H 21
Ronny Martinsson
Lkab FF
1:25:59.515800
+26.2500
77.8p
4
H 21
Lars Tuoremaa
Kiruna XC
1:26:18.517700
+45.4400
77.4p
5
H 21
Bernt Niva
IFK Kiruna
1:26:52.521100
+1:19.7800
76.7p
6
H 21
Simon Sundberg
Axa SC
1:27:00.521900
+1:27.8600
76.5p
7
H 21
Petter Alapää
Luleguttene
1:27:04.522300
+1:31.9000
76.4p
8
H 21
Kristoffer Linder
Kiruna XC
1:27:19.523800
+1:46.10500
76.1p
9
H 21
Mats Johansson
Eurocon
1:27:37.525600
+2:04.12300
75.8p
10
H 21
Per Martin Kuhmunen
IFK Kiruna
1:27:48.526700
+2:15.13400
75.6p
11
H 21
Jan Olov Nilsson
Kiruna Kommuns FF
1:28:06.528500
+2:33.15200
75.2p
12
H 21
Simon Lundström
Vittangi SK
1:28:07.528600
+2:34.15300
75.2p
13
H 21
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
1:28:09.528800
+2:36.15500
75.1p
14
H 21
Daniel Dyrander
Bergens IF SK
1:28:31.531000
+2:58.17700
74.7p
15
H 21
Alexander Linder
Kiruna XC
1:28:57.533600
+3:24.20300
74.2p
16
H 21
Hans Turtola
Kiruna XC
1:29:36.537500
+4:03.24200
73.5p
17
H 21
Sven-Erik Fjellborg
Jukkasjärvi IF
1:30:32.543100
+4:59.29800
72.4p
18
D 21
Maria Sundström
Strömnäs GIF
1:30:58.545700
+5:25.32400
72.0p
19
D 21
Lisa Vinsa
Jukkasjärvi IF
1:31:00.545900
+5:27.32600
71.9p
20
H 21
Henrik Fjällborg
Jukkasjärvi IF
1:31:07.546600
+5:34.33300
71.8p
21
H 21
Johnny Hatt
Gällivare Endurance
1:31:19.547800
+5:46.34500
71.6p
22
H 21
Henrik Fors
Junosuando IK
1:32:15.553400
+6:42.40100
70.6p
23
H 21
Henric Öberg
Strömnäs GIF
1:32:45.556400
+7:12.43100
70.1p
24
H 21
Petter Johansson
Jukkasjärvi IF
1:33:09.558800
+7:36.45500
69.7p
25
H 21
John Thomas Påve
Jukkasjärvi IF
1:33:35.561400
+8:02.48100
69.3p
26
H 21
Jan Ryrland
IFK Kiruna
1:34:12.565100
+8:39.51800
68.7p
27
H 21
Henrik Johansson
Jukkasjärvi IF
1:35:59.575800
+10:26.62500
67.0p
28
H 21
Andreas Töyrä
Kuttainen IF
1:36:53.581200
+11:20.67900
66.1p
29
H 21
Johannes Rautio
Vittangi SK
1:36:54.581300
+11:21.68000
66.1p
30
H 21
Alexander Engman
Gellivare Skidallians IK
1:36:55.581400
+11:22.68100
66.1p
31
H 21
Magnus Oja
IFK Kiruna
1:36:59.581800
+11:26.68500
66.0p
32
H 21
Mårten Isaksson
OK Sarven
1:37:26.584500
+11:53.71200
65.6p
33
H 21
Fredrik Söderlind
IFK Kiruna
1:37:28.584700
+11:55.71400
65.6p
34
H 21
Stefan Olsson
IFK Kiruna
1:37:56.587500
+12:23.74200
65.2p
35
H 21
Gösta Emmoth
Järnvägarnas SK
1:38:21.590000
+12:48.76700
64.8p
36
H 21
Evert Wester
Jukkasjärvi IF
1:38:29.590800
+12:56.77500
64.7p
37
H 21
Mattias Wiss
Junosuando IK
1:39:18.595700
+13:45.82400
64.0p
38
H 21
Bror Olofsson
Järnvägarnas SK
1:39:24.596300
+13:51.83000
63.9p
39
H 21
Viktor Linder
Kiruna XC
1:39:25.596400
+13:52.83100
63.9p
40
H 21
Kristian Poromaa
Pikkupalo X-c
1:40:11.601000
+14:38.87700
63.3p
41
D 21
Ottilia Niemi
IFK Kiruna
1:41:02.606100
+15:29.92800
62.6p
42
D 21
Astrid Lindmark
IFK Kiruna
1:41:13.607200
+15:40.93900
62.4p
43
H 21
Nils Ola Sikku
Soppero Sameförening
1:41:40.609900
+16:07.96600
62.0p
44
H 21
Ludvig Söderlind
IFK Kiruna
1:41:48.610700
+16:15.97400
61.9p
45
H 21
Yngve Lindmark
Jukkasjärvi IF
1:42:08.612700
+16:35.99400
61.7p
46
H 21
Johan Lasu
Vivungi SK
1:42:09.612800
+16:36.99500
61.7p
47
H 21
Göran Kemi
Svappavaara Aif
1:43:16.619500
+17:43.106200
60.8p
48
H 21
Markus Ranner
Vittangi SK
1:43:28.620700
+17:55.107400
60.6p
49
D 21
Naima Nergård
Gellivare Skidallians IK
1:43:56.623500
+18:23.110200
60.3p
50
H 21
Viktor Johansson
Jukkasjärvi IF
1:44:11.625000
+18:38.111700
60.1p
51
H 21
Mathias Hugo
IFK Kiruna
1:44:12.625100
+18:39.111800
60.1p
52
H 21
Magnus Stålnacke
Svappavaara Aif
1:44:23.626200
+18:50.112900
59.9p
53
H 21
Namnlös Namnlös
No Club
1:44:50.628900
+19:17.115600
59.6p
54
H 21
Magnus Pounu
Kuttainen IF
1:46:01.636000
+20:28.122700
58.7p
55
H 21
Håkan J-son
Jänkänpää Lkff
1:46:16.637500
+20:43.124200
58.6p
56
H 21
Tomas Wester
Jukkasjärvi IF
1:46:24.638300
+20:51.125000
58.5p
57
H 21
Gunder Fors
Junosuando IK
1:46:30.638900
+20:57.125600
58.4p
58
D 21
Annika Kristoffersson
Abisko Ioik
1:46:57.641600
+21:24.128300
58.1p
59
H 21
Johan Ylivirta
No Club
1:47:00.641900
+21:27.128600
58.0p
60
D 21
Linda Marie Tillstam
Jukkasjärvi IF
1:47:27.644600
+21:54.131300
57.7p
61
H 21
Östen Pekkari
No Club
1:48:28.650700
+22:55.137400
57.0p
62
H 21
Fredrik Blind
Jukkasjärvi IF
1:48:49.652800
+23:16.139500
56.8p
63
H 21
Glenn Asplund
Axa SC
1:49:12.655100
+23:39.141800
56.5p
64
H 21
Jonny Andersson
Kangos IK
1:49:16.655500
+23:43.142200
56.5p
65
H 21
Ola Svonni
Esrange IF
1:49:26.656500
+23:53.143200
56.4p
66
H 21
Nils Henrik Allas
IFK Kiruna
1:49:27.656600
+23:54.143300
56.4p
67
H 21
Kent Henriksson
Lkab FF
1:49:36.657500
+24:03.144200
56.3p
68
D 21
Linnea Fjällborg
Jukkasjärvi IF
1:49:37.657600
+24:04.144300
56.3p
69
H 21
Patrik Lindmark
Käntöjärvi
1:49:59.659800
+24:26.146500
56.0p
70
H 21
Svante Zachrisson
Abisko Ioik
1:50:27.662600
+24:54.149300
55.7p
71
H 21
Petter Stridsman
Svappavaara Aif
1:50:39.663800
+25:06.150500
55.6p
72
H 21
Rune Raatamaa
Friskis och Svettis
1:50:46.664500
+25:13.151200
55.5p
73
H 21
Jonny Nilsson
OK Sarven
1:51:05.666400
+25:32.153100
55.3p
74
H 21
Henry Waara
Gellivare Skidallians IK
1:51:29.668800
+25:56.155500
55.1p
75
D 21
Sara Johansson
Jukkasjärvi IF
1:51:48.670700
+26:15.157400
54.9p
76
H 21
Johan Nordlund
Kiruna XC
1:51:57.671600
+26:24.158300
54.8p
77
H 21
Yngve Bergqvist
Jukkasjärvi IF
1:51:59.671800
+26:26.158500
54.8p
78
H 21
Ari Järvirova
Lkab FF
1:52:05.672400
+26:32.159100
54.7p
79
D 21
Katarina Engström
Vittangi SK
1:52:09.672800
+26:36.159500
54.6p
80
H 21
Kennet Nilimaa
IFK Kiruna
1:52:26.674500
+26:53.161200
54.5p
81
H 21
Magnus Emmot
Esrange IF
1:52:44.676300
+27:11.163000
54.3p
82
H 21
Jan-roger Eriksson
Puoltikasvaara IF
1:53:07.678600
+27:34.165300
54.1p
83
H 21
Dennis Björnström
Vittangi SK
1:54:08.684700
+28:35.171400
53.4p
84
H 21
Ulf Nilimaa
Svappavaara Aif
1:54:09.684800
+28:36.171500
53.4p
85
H 21
Per-ola Blind
Vittangi SK
1:54:20.685900
+28:47.172600
53.3p
86
H 21
Mikael Lantto
Vittangi SK
1:54:21.686000
+28:48.172700
53.3p
87
D 21
Anneli Murto
OK Sarven
1:54:31.687000
+28:58.173700
53.2p
88
H 21
Peter Kemi
Svappavaara Aif
1:54:33.687200
+29:00.173900
53.2p
89
D 21
Jennie Bäckström
Kiruna Ridklubb
1:54:48.688700
+29:15.175400
53.1p
90
H 21
Rune Dagfjäll
Kuttainen IF
1:54:51.689000
+29:18.175700
53.0p
91
H 21
Fredrik Henriksson
Vittangi SK
1:55:10.690900
+29:37.177600
52.8p
92
H 21
Peter Isaksson
Talvimaa IF
1:55:18.691700
+29:45.178400
52.8p
93
H 21
Bengt Larsson
Sattajärvi IF
1:55:42.694100
+30:09.180800
52.5p
94
D 21
Tina Lundberg
Kalix SK
1:56:16.697500
+30:43.184200
52.2p
95
H 21
Putte Edman
Lappeasuando
1:56:53.701200
+31:20.187900
51.9p
96
H 21
Lars Peter Skogfält
Elithockeygymnasiet
1:57:25.704400
+31:52.191100
51.6p
97
H 21
Lennart Krekula
Lkab FF
1:59:33.717200
+34:00.203900
50.4p
98
H 21
Stig Eliasson
IFK Kiruna
2:02:37.735600
+37:04.222300
48.8p
99
H 21
Per Niva
Karesuandokniven
2:02:54.737300
+37:21.224000
48.7p
100
H 21
Jan-olof Mikko
No Club
2:03:00.737900
+37:27.224600
48.6p
101
H 21
Sören Koski
Bergens IF SK
2:03:25.740400
+37:52.227100
48.4p
102
D 21
Sirpa Lapiniemi
Jukkasjärvi IF
2:03:53.743200
+38:20.229900
48.2p
103
H 21
Ingemar Mikko
Jukkasjärvi IF
2:06:26.758500
+40:53.245200
47.0p
104
D 21
Ann-sofi Niva
Karesuandokniven
2:08:32.771100
+42:59.257800
46.1p
105
D 21
Susanna Harnesk
Ah Borrservice
2:08:55.773400
+43:22.260100
45.9p
106
D 21
Margaretha Stålnacke
Kiruna Kommuns FF
2:09:14.775300
+43:41.262000
45.8p
107
H 21
Jorma Käskö
Ah Borrservice
2:10:13.781200
+44:40.267900
45.3p
108
H 21
Robert Nordström
Vittangi SK
2:11:53.791200
+46:20.277900
44.6p
109
D 21
Lisbet Naartijärvi
Jukkasjärvi IF
2:12:29.794800
+46:56.281500
44.4p
110
D 21
Matilda Niemi
IFK Kiruna
2:16:53.821200
+51:20.307900
42.7p
111
H 21
Simon Lind
Kiruna Kommuns FF
2:18:52.833100
+53:19.319800
41.9p
112
D 21
Eva Niemi
IFK Kiruna
2:22:37.855600
+57:04.342300
40.6p
113
H 21
Daniel Holmberg
Avans SK
2:23:51.863000
+58:18.349700
40.2p
114
D 21
Lena Kärnebro
M-byn
2:26:07.876600
+1:00:34.363300
39.4p
115
D 21
Lena Hammerberg
Svappavaara Aif
2:27:24.884300
+1:01:51.371000
39.0p
116
D 21
Serena Pelleriti
Svappavaara Aif
2:28:03.888200
+1:02:30.374900
38.8p
117
D 21
Yvonne Säynöjäkangas
IFK Kiruna
2:28:24.890300
+1:02:51.377000
38.7p
118
H 21
Torsten Nilimaa
IFK Kiruna
2:29:37.897600
+1:04:04.384300
38.3p
119
D 21
Marianne Hamberg
Mälarö SOK
2:31:10.906900
+1:05:37.393600
37.9p
120
H 21
Timo Rauhala
Svappavaara Aif
2:41:55.971400
+1:16:22.458100
34.9p
121
D 21
Sofie Blind
Vittangi SK
2:47:15.1003400
+1:21:42.490100
33.6p
122
D 21
Emilie Kemi
Vittangi SK
2:47:16.1003500
+1:21:43.490200
33.6p
123
H 21
Mats Niemi
Lkab FF
3:28:26.1250500
+2:02:53.737200
26.1p
Logga in för att slippa de här annonserna
11km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Truls Lindholm
IFK Kiruna
38:25.230400
54.6p
2
H 21
Josef Skum
Jukkasjärvi IF
38:29.230800
+4.300
54.5p
3
H 21
Eelis Murto
OK Sarven
41:04.246300
+2:39.15800
51.0p
4
H 21
Henrik Holmström
IFK Kiruna
42:44.256300
+4:19.25800
49.1p
5
D 21
Adele Sturk
Jukkasjärvi IF
43:15.259400
+4:50.28900
48.5p
6
D 21
Marja-meele Päiviö
Jukkasjärvi IF
43:35.261400
+5:10.30900
48.1p
7
H 21
Henri Murto
OK Sarven
43:36.261500
+5:11.31000
48.1p
8
D 21
Ellen Rosenberg
OK Sarven
43:45.262400
+5:20.31900
47.9p
9
D 21
Sofie Eriksson
Malmbergets AIF
43:57.263600
+5:32.33100
47.7p
10
D 21
Eida Härkönen
Jukkasjärvi IF
44:22.266100
+5:57.35600
47.2p
11
H 21
Markus Blind
Soppero Sameförening
45:44.274300
+7:19.43800
45.8p
12
H 21
Isak Mikael Sikku
IFK Kiruna
46:28.278700
+8:03.48200
45.1p
13
D 21
Carina Nutti Sikku
IFK Kiruna
46:29.278800
+8:04.48300
45.1p
14
D 21
Monika Blind Nutti
Soppero Sameförening
46:30.278900
+8:05.48400
45.1p
15
D 21
Maja Lundström
Vittangi SK
47:05.282400
+8:40.51900
44.5p
16
D 21
Wilma Fjordell
Jukkasjärvi IF
47:49.286800
+9:24.56300
43.8p
17
D 21
Namnlös
No Club
49:10.294900
+10:45.64400
42.6p
18
D 21
Marta Rosenberg
OK Sarven
50:49.304800
+12:24.74300
41.3p
19
H 21
Jim Matti
Soppero Sameförening
51:37.309600
+13:12.79100
40.6p
20
D 21
Alva Fjordell
Jukkasjärvi IF
54:12.325100
+15:47.94600
38.7p
21
H 21
Olof Holmström
IFK Kiruna
56:15.337400
+17:50.106900
37.3p
22
H 21
Oskar Lundström
Jukkasjärvi IF
56:37.339600
+18:12.109100
37.0p
23
H 21
Thomas Lundström
Jukkasjärvi IF
56:39.339800
+18:14.109300
37.0p
24
H 21
Serac Tegai
Vittangi SK
58:08.348700
+19:43.118200
36.1p
25
D 21
Karin Wångmar
Axa SC
1:00:56.365500
+22:31.135000
34.4p
26
H 21
Daniel Åberg
Vittangi SK
1:01:42.370100
+23:17.139600
34.0p
27
H 21
Erik Holmström
IFK Kiruna
1:02:11.373000
+23:46.142500
33.7p
28
H 21
Mats Holmström
IFK Kiruna
1:02:15.373400
+23:50.142900
33.7p
29
D 21
Marie Uusijärvi
Jukkasjärvi IF
1:04:17.385600
+25:52.155100
32.6p
30
H 21
Hannes Löfström
Vittangi SK
1:05:49.394800
+27:24.164300
31.8p
31
H 21
Leif-erik Wilsdorf
Vittangi SK
1:07:49.406800
+29:24.176300
30.9p
32
H 21
Anton Stålnacke
Kiruna Aif
1:09:36.417500
+31:11.187000
30.1p
33
H 21
Isak Johansson
Jukkasjärvi IF
1:11:12.427100
+32:47.196600
29.4p
34
D 21
Anette Vajstedt
Jukkasjärvi IF
1:11:20.427900
+32:55.197400
29.4p
35
D 21
Elin Andersson
OK Sarven
1:11:57.431600
+33:32.201100
29.1p
36
D 21
Terese Rosenberg
OK Sarven
1:12:08.432700
+33:43.202200
29.1p
37
D 21
Catarina L Löfström
Vittangi SK
1:13:38.441700
+35:13.211200
28.5p
38
D 21
Solveig Härkönen
Jukkasjärvi IF
1:14:39.447800
+36:14.217300
28.1p
39
D 21
Monica Andersson
OK Sarven
1:19:37.477600
+41:12.247100
26.3p
40
D 21
Annelie Muotka
Vittangi SK
1:20:02.480100
+41:37.249600
26.2p
41
D 21
Inger Rauhala
Svappavaara Aif
1:22:06.492500
+43:41.262000
25.5p
42
D 21
Viktoria Niemi
Svappavaara Aif
1:55:45.694400
+1:17:20.463900
18.1p
3km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
D 12
Lova Fjällborg
Jukkasjärvi IF
11:40.69900
2
D 12
Therese Patomella
Jukkasjärvi IF
11:43.70200
+3.200
3
H 12
Johan Blind OL
Soppero Sameförening
12:53.77200
+1:13.7200
4
H 12
Samuel Asplund
Axa SC
12:56.77500
+1:16.7500
5
D 12
Elly-margreth Sikku
IFK Kiruna
13:07.78600
+1:27.8600
6
H 12
Aron Asplund
Axa SC
13:56.83500
+2:16.13500
7
H 12
Per Máhtte Nutti
Soppero Sameförening
13:57.83600
+2:17.13600
8
H 12
Nils-tomas Blind
Soppero Sameförening
14:09.84800
+2:29.14800
9
D 12
Olivia Söderlind
IFK Kiruna
14:20.85900
+2:40.15900
10
H 12
Lars-ola Blind
Soppero Sameförening
14:21.86000
+2:41.16000
11
H 12
Edgar Sturk
Jukkasjärvi IF
14:27.86600
+2:47.16600
12
D 12
Magda Lindmark
Svappavaara Aif
15:05.90400
+3:25.20400
13
H 12
Olof Henrik Sikku
IFK Kiruna
15:26.92500
+3:46.22500
14
H 12
Leo Rawangsamrong
Vittangi SK
16:09.96800
+4:29.26800
15
H 12
Jona Nutti
Soppero Sameförening
16:35.99400
+4:55.29400
16
D 12
Ebba Lindholm
IFK Kiruna
17:51.107000
+6:11.37000
17
H 12
Mustafa Dogan
Vittangi SK
18:11.109000
+6:31.39000
18
D 12
Leia Hugo
IFK Kiruna
18:12.109100
+6:32.39100
19
D 12
Klara Johansson
Svappavaara Aif
18:25.110400
+6:45.40400
20
D 12
Elsa Sulejmani
Vittangi SK
19:12.115100
+7:32.45100
21
H 12
Edvin Thorneus
Kiruna Kommuns FF
19:38.117700
+7:58.47700
22
H 12
Kim Valjus
Vittangi SK
20:18.121700
+8:38.51700
23
H 12
Rodon Sulejmani
Vittangi SK
20:55.125400
+9:15.55400
24
H 12
Arvid Thorneus
Kiruna Kommuns FF
21:42.130100
+10:02.60100
25
D 12
Bew Rawangsamrong
Vittangi SK
22:42.136100
+11:02.66100
26
D 12
Josefin Henriksson
Vittangi SK
22:53.137200
+11:13.67200
27
D 12
Johanna Henriksson
Vittangi SK
23:34.141300
+11:54.71300
28
H 12
Vilgot Björnström
IFK Kiruna
23:35.141400
+11:55.71400
29
H 12
Johannes Rautio
Jukkasjärvi IF
24:15.145400
+12:35.75400
30
D 12
Gerda Fredriksson
Jukkasjärvi IF
24:57.149600
+13:17.79600
31
H 12
Leon Stålnacke
Kiruna Aif
25:18.151700
+13:38.81700
32
H 12
Noah Hugo
IFK Kiruna
25:45.154400
+14:05.84400
33
H 12
Sigge Bjurholt
Kiruna
26:11.157000
+14:31.87000
34
H 12
Oscar Agneholm
Vittangi SK
26:54.161300
+15:14.91300
35
D 12
Elina Nilimaa
IFK Kiruna
27:22.164100
+15:42.94100
36
H 12
Eero Nilimaa
IFK Kiruna
27:23.164200
+15:43.94200
37
H 12
Viktor Jonsson
Kiruna
29:25.176400
+17:45.106400
38
D 12
Viola Björnström
IFK Kiruna
37:35.225400
+25:55.155400
39
D 12
Vida Björnström
IFK Kiruna
37:37.225600
+25:57.155600
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)