Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Scandinavian Cup Sprint
2014-01-04
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa sprintstege
D 21
Längdskidor, Sprint, Fristil
Final
1
Charlotte Kalla
Sweden
2
Stina Nilsson
Sweden
3
Jonna Sundling
Sweden
4
Jennie Öberg
Sweden
5
Kathrine Rolsted Harsem
Norway
6
Marika Sundin
Sweden
Semifinal
7
Clara Auland
Sweden
8
Mari Eide
Norway
9
Linn Sömskar
Sweden
9
Barbro Kvåle
Norway
11
Magdalena Pajala
Sweden
11
Merethe Myrseth
Norway
Kvartsfinal
13
Ragnhild Haga
Norway
13
Triin Ojaste
Estonia
13
Marthe Kristoffersen
Norway
16
Mia Eriksson
Sweden
16
Katri Lylynpera
Finland
16
Kari Vikhagen Gjeitnes
Norway
16
Elina Rönnlund
Sweden
16
Astrid Øyre Slind
Norway
21
Maria Nysted Grønvoll
Norway
21
Jackline Lockner
Sweden
21
Tiia Rantala
Finland
21
Sofia Henriksson
Sweden
21
Emilie Kristoffersen
Norway
26
Moa Larsson
Sweden
26
Sara Nordstrand
Sweden
26
Johanna Meyer
Sweden
26
Anni Kainulainen
Finland
26
Maria Nordström
Sweden
Kval
31
Moa Larsson
Falun Borlänge SK
2:49.16880
32
Eva Svensson
IFK Mora SK
2:52.17111
33
Martine EK Hagen
Norway
2:52.17114
34
Hilde Losgård Landheim
Norway
2:52.17165
35
Helene Söderlund
IFK Mora SK
2:52.17181
36
Tanja Kauppinen
Finland
2:53.17231
37
Heidi Raju
Estonia
2:53.17232
38
Britt Granrud Torshaug
Norway
2:55.17417
39
Kati Tammjarv
Estonia
2:55.17430
40
Maija Hakala
Finland
2:55.17439
41
Berit Mogstad
Norway
2:55.17444
42
Karianne Jevne
Norway
2:56.17530
43
Frida Hallquist
Åsarna IK
2:56.17556
44
Kaija Vahtra
Estonia
2:56.17567
45
Hennariikka Rahkola
Finland
2:56.17588
46
Emma Eriksson
Falun Borlänge SK
2:57.17610
47
Ruut Vahametsa
Finland
2:57.17624
48
Heini Hokkanen
Finland
2:57.17640
49
Maria Gräfnings
Falun Borlänge SK
2:57.17645
50
Emma Ivarsson
Årsunda IF
2:57.17671
51
Kari Henneseid Eie
Norway
2:58.17729
52
Hilde Lauvhaug
Norway
2:58.17769
53
Mimmi Björn
IFK Umeå
2:58.17783
54
Lina Hultin
Norway
2:59.17809
55
Sara Hallquist
Åsarna IK
2:59.17831
56
Sofie Elebro
IFK Umeå
3:00.17963
57
Emilia Lindstedt
Sundbybergs IK
3:00.17967
58
Lovisa Modig
Sävast Ski Team IF
3:01.18011
59
Maarit Korpi
Finland
3:01.18042
60
Anniken Jørgensen
Norway
3:01.18054
61
Maria Ström Nakstad
Norway
3:02.18129
62
Helena Lundkvist
Kalix SK
3:02.18138
63
Elisa Pelttari
Finland
3:02.18174
64
Marit Robertsen
Norway
3:03.18296
65
Emilie Fleten
Norway
3:03.18297
66
Agnes Åsander Grahn
Hudiksvalls IF
3:04.18314
67
Marjaana Pitkaenen
Finland
3:04.18318
68
Terese Andersson
IFK Umeå
3:04.18399
69
Julie Gausen
Norway
3:05.18415
70
Trude Nonstad Fornes
Norway
3:06.18537
71
Anne Lise Grubbmo
Norway
3:08.18795
72
Helena Gustafsson
Täfteå IK
3:09.18842
73
Eva Johansson
Linköpings SK
3:11.19059
74
Tonje Lerfald Nilssen
Norway
3:11.19084
75
Lovisa Sundin
Delsbo IF
3:12.19166
76
Julia Dahl
IFK Mora SK
3:12.19193
77
Anna Trnka
Australia
3:13.19231
78
Laura Alba
Estonia
3:14.19376
79
Saga Stenman
SK Järven
3:14.19380
80
Maria Sundström
Strömnäs GIF
3:15.19401
81
Frida Erkers
Sundbybergs IK
3:17:00.1181900
82
Ellie Phillips
Australia
3:18.19719
83
Malin Eriksson
Hudiksvalls IF
3:19.19820
84
Sofia Lindberg
Robertsfors IK
3:20.19985
85
Ashleigh Spittle
Australia
3:21.20074
86
Anna K Maliwan
Falun Borlänge SK
3:41.22075
87
Hanna Falk
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
87
Julia Svan
Vansbro AIK SK
23:59:59.8639800
87
Anne Kjersti Kalvaa
Norway
23:59:59.8639800
87
Lina Korsgren
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
87
Annika Löfström
Årsunda IF
23:59:59.8639800
87
Emilie Cedervärn
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
87
Susanna Saapunki
Finland
23:59:59.8639800
87
Katarina Olsson
Fränsta IK
23:59:59.8639800
87
Patricia Lockner
Graninge-Alliansen
23:59:59.8639800
87
Maja Falk
Ulricehamns IF
23:59:59.8639800
Logga in för att slippa de här annonserna
H 21
Längdskidor, Sprint, Fristil
Final
1
Emil Jönsson
Sweden
2
Juho Mikkonen
Finland
3
Teodor Peterson
Sweden
4
Vegard Bjerkreim Nilsen
Norway
5
Emil Iversen
Norway
6
Ånund Lid Byggland
Norway
Semifinal
7
Vetle Thyli
Norway
7
Øystein Pettersen
Norway
9
Martin Bergström
Sweden
9
Martin Hammer
Norway
11
Sondre Turvoll Fossli
Norway
11
Eivind Bakkene
Norway
Kvartsfinal
13
Kari Varis
Finland
13
Ari Luusua
Finland
13
Gustav Nordström
Sweden
16
Robin Norum
Sweden
16
Kristian Rennemo Tettli
Norway
16
Andreas Myran Steen
Norway
16
Simon Andersson
Sweden
16
Marcus Hellner
Sweden
21
Håvard Solås Taugbøl
Norway
21
Anton Lindblad
Sweden
21
Robin Bryntesson
Sweden
21
Emil Nyeng
Norway
21
Karstein Johaug jr
Norway
26
Lasse Paakkonen
Finland
26
Dag Frode Trolleboe
Norway
26
Johan Edin
Sweden
26
Iivo Niskanen
Finland
30
Sindre Skar Bjoernestad
Norway
23:59:59.8639800
Kval
31
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
3:00.17934
32
Simon Persson
IFK Umeå
3:01.18005
33
Ristomatti Hakola
Finland
3:01.18006
34
Simen Håkon Østensen
Norway
3:01.18025
35
Ville Petteri Saarela
Finland
3:01.18027
36
Karl-Johan Westberg
Borås SK
3:01.18079
37
Tore Martin Soebak Gundersen
Norway
3:01.18084
38
Jonas Udjus Frorud
Norway
3:01.18093
39
Pål Trøan Aune
Norway
3:01.18095
40
Fridtjof Vaksdal
Norway
3:02.18129
41
Johan Westerlund
Piteå Elit SK
3:02.18158
42
Anders Rennemo Tettli
Norway
3:02.18180
43
Trygve Henden Gaasø
Norway
3:02.18190
44
Rune Malo Oedegaard
Norway
3:03.18251
45
Marius Caspersen Falla
Norway
3:03.18261
46
Eirik Lorentsen
Norway
3:03.18264
47
Martin Nyenget Løwstrøm
Norway
3:03.18275
48
Kalle Lassila
Finland
3:04.18307
49
Torgeir Skare Thygesen
Norway
3:04.18334
50
Sindre Odberg Palm
Norway
3:04.18347
51
Juha Matti Mikkolainen
Finland
3:04.18390
52
Ragnar Bragvin Andresen
Norway
3:04.18394
53
Tomas Kaurson
Estonia
3:05.18437
54
Karl Johan Dyvik
Falun Borlänge SK
3:05.18455
55
Mads Madsgård Granrud
Norway
3:05.18499
56
Daniel Myrmæl Helgestad
Norway
3:06.18501
57
Alvar Johannes Alev
Estonia
3:06.18509
58
Erik Silfver
IFK Umeå
3:06.18541
59
Heikki Korpela
Finland
3:06.18546
59
Mathias Rundgreen
Norway
3:06.18546
61
Daniel Stock
Norway
3:06.18553
62
Markus Westgaard Johansen
Norway
3:06.18566
63
Hans Christer Holund
Norway
3:06.18570
64
Markus Ottosson
IFK Umeå
3:06.18572
65
Sindre Sætre Hammerlund
Norway
3:06.18590
66
Svein Halvor Dahl
Norway
3:06.18597
67
Ronny Fredrik Ansnes
Norway
3:07:00.1121900
68
Rolf Einar Jensen
Norway
3:07.18623
69
Hallvard Løfald
Norway
3:07.18642
70
Morten Vannebo
Norway
3:07.18660
71
Adrian Bergström
Bodens SK
3:07.18680
72
Marko KILP
Estonia
3:07.18690
73
Eirik Telebond
Norway
3:08.18716
74
Bendik Persch Andersen
Norway
3:08.18725
75
Marcus Schei Wiseth
Norway
3:08.18727
76
Mathias Jonasson
Östersunds SK
3:08.18734
77
Johan Forsberg
IFK Umeå
3:08.18743
78
Eirik Mysen
Oseberg Skilag
3:09.18842
79
Ola Fines Berg
Norway
3:09.18856
80
Morten Harjo Pettersen
Norway
3:09.18876
81
Marcus Svelander
Åsarna IK
3:09.18885
82
Mikko Koutaniemi
Finland
3:09.18888
83
Robert Slotins
Latvia
3:09.18889
84
Torjus BOERSHEIM
Norway
3:10.18925
85
Jonas Austmo Kolstad
Norway
3:10.18934
86
Lars Ove Aunli
Norway
3:10.18954
87
Joergen Grav
Norway
3:10.18955
88
Simon Öberg
Kalix SK
3:10.18961
89
Petter Rinde Øverland
Norway
3:10.18978
90
Timo Andre Bakken
Norway
3:10.18996
91
Simen Krüger Hegstad
Norway
3:11.19002
92
Jacob Engström
Kalix SK
3:11.19014
93
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
3:11.19048
94
Gjermund Nilsen
Norway
3:11.19051
95
Morten Priks
Estonia
3:11.19075
96
Petter Soleng Skinstad
Norway
3:11.19089
97
Joakim Engström
IFK Mora SK
3:12.19193
98
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
3:13:00.1157900
99
Haakon Hjelstuen
Norway
3:13.19204
100
Lars Muren Maukon
Norway
3:13.19238
101
Eno Vahtra
Estonia
3:13.19250
102
Karl Edenroth
Piteå Elit SK
3:13.19261
103
Mats Iversen
Norway
3:13.19264
104
Andres Kollo
Estonia
3:13.19278
105
David Frisk
IFK Mora SK
3:14.19311
106
Fredrik Schwencke
Norway
3:14.19330
107
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
3:14.19342
108
Harri NIEMI
Finland
3:14.19397
109
Arvid Forss
Åsarna IK
3:15.19436
110
Patrik Tallbom
Östersunds SK
3:15.19472
111
Viktor Brännmark
Bodens SK
3:16.19554
112
Henrik Bakke
Norway
3:16.19563
113
Torstein Östnor
Norway
3:17.19607
114
David Nordström
IFK Umeå
3:17.19625
115
Johan Lövgren
Vännäs SK
3:17.19632
116
Espen Kveli
Norway
3:17.19649
117
Rikhard Maki-heikkila
Finland
3:17.19696
118
Per Olav Ødegård Holm
Norway
3:18.19713
119
Ole Marius Bach
Norway
3:18.19724
120
Fredrik Ole Andersen Oldereid
Norway
3:18.19797
121
Tobias Engblom
Stockviks SF
3:19.19828
122
Sævar Birgisson
Ulricehamns IF
3:19.19896
123
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
3:20.19931
124
Fredrik Grøvdal
Norway
3:20.19958
125
Øyvind Moen Fjeld
Norway
3:20.19960
126
Lars Litlere
Norway
3:20.19990
127
Sturla Lie
Norway
3:22.20133
128
Espen Sundsvik
Norway
3:22.20176
129
Vesa Kallio
Finland
3:22.20190
130
Fredrik Hansson
Lillhärdals IF
3:23.20274
131
Markus Sinijaervi
Finland
3:23.20280
132
Emil Lagergren
Tynderö IK
3:24.20348
133
Anton Ringen Killi
Norway
3:24.20392
134
Daniel Holmgren
IFK Umeå
3:26.20576
135
Henrik Casserlund
Månkarbo IF
3:27.20642
136
Hallvard Fjone Riseth
Norway
3:27.20659
137
Ole Gunnar Wangensteen
Norway
3:29.20860
138
Andre Larsson
Svegs IK
3:30.20932
139
Carl Olander
IK Stern
3:31.21077
140
Thomas Andre Von Essen
Norway
3:33.21221
141
Daniel Johansson
Hägglunds SK
3:33.21280
142
Per Sandberg
Filipstads SF
3:34.21369
143
Leandro Ribela
Brazil
3:35.21409
144
Jackson Bursill
Australia
3:44.22365
145
Einar Flaktveit Moxnes
Norway
3:46.22516
146
Johan Holmqvist
Sävast Ski Team IF
3:46.22584
147
Alasdair Tutt
Australia
3:49.22894
148
Anton Södergren
Skellefteå SK
3:56.23553
149
Andreas Holmström
Skellefteå SK
4:11.25051
150
Simen Lanes
Norway
23:59:59.8639800
150
Anton Karlsson
Åsarna IK
23:59:59.8639800
150
Erik Oevsthus Bakkejord
Norway
23:59:59.8639800
150
Callum Watson
Australia
23:59:59.8639800
150
Johannes Hagerup Soerli
Norway
23:59:59.8639800
150
Patrik Johansson
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
150
Erlend Skippervik Sætre
Norway
23:59:59.8639800
150
Anders Svanebo
Stockviks SF
23:59:59.8639800
150
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
150
Espen Udjus Frorud
Norway
23:59:59.8639800
150
Erlend Drivenes
Norway
23:59:59.8639800
150
Martin Bergqvist
Ekshärads SF
23:59:59.8639800
150
Daniel Strand
Norway
23:59:59.8639800
150
Harald Kempe
Tynderö IK
23:59:59.8639800
150
Simon Svanebo
Tynderö IK
23:59:59.8639800
150
Simon James Platt
Storbritannien
23:59:59.8639800
150
Eeri Vahtra
Estonia
23:59:59.8639800
150
Madis Vaikmaa
Estonia
23:59:59.8639800