Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Åkulla Ski maraton
2014-02-16
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Marcus Thormé
OK Lindena
2:14:39.807800
70.4p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:15:00
2
H 35
Oskar Sagne
IF Rigor
2:16:47.820600
+2:08.12700
69.0p
3
H 21
Magnus Andreasson
Göteborgs Polismäns IF
2:17:00.821900
+2:21.14000
68.9p
4
H 21
Peter Bernroth
Burseryds IF
2:17:34.825300
+2:55.17400
68.5p
5
H 21
Simon Nilsson
IF Ski Team Skåne
2:19:53.839200
+5:14.31300
67.1p
6
H 21
Niclas Hansson
Burseryds IF
2:20:01.840000
+5:22.32100
67.1p
7
H 21
Björn Petersson
Göteborgs Polismäns IF
2:24:27.866600
+9:48.58700
64.6p
8
H 21
Tobias Thorsson
IK Trenne
2:24:52.869100
+10:13.61200
64.3p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:25:00
9
H 21
Martin Knuuttila
Göteborgs Polismäns IF
2:25:06.870500
+10:27.62600
64.2p
10
H 21
Torgny Sundqvist
Gnosjö FK
2:26:28.878700
+11:49.70800
63.5p
11
H 21
Roger Bolin
FK Finn
2:27:33.885200
+12:54.77300
62.9p
12
H 21
Isak Nilsson
Gnosjö FK
2:27:55.887400
+13:16.79500
62.7p
13
H 21
Johan Hedenberg
Varberg
2:28:22.890100
+13:43.82200
62.5p
14
H 21
Andreas Karlsson
SK Hylte
2:28:44.892300
+14:05.84400
62.3p
15
H 35
Thomas Wollentz
Halmstad Garnisons IF
2:29:45.898400
+15:06.90500
61.8p
16
H 21
Magnus Pettersson
Burseryds IF
2:29:48.898700
+15:09.90800
61.8p
17
H 21
Ivan Scheblykin
IF Ski Team Skåne
2:30:11.901000
+15:32.93100
61.6p
18
H 21
Henrik Dellborg
IK Stern
2:30:22.902100
+15:43.94200
61.5p
19
H 55
Jan Svernhage
IF Rigor
2:30:35.903400
+15:56.95500
61.4p
20
H 35
Eskil Svensson
Simlångsdalens IF
2:30:52.905100
+16:13.97200
61.2p
21
H 21
Michael Johansson
IK Stern
2:31:16.907500
+16:37.99600
61.0p
22
H 21
Classe Åström
Ronneby OK
2:31:20.907900
+16:41.100000
61.0p
23
H 35
Urban Broms
FK Friskus Varberg
2:32:21.914000
+17:42.106100
60.5p
24
H 21
Stefan Lundh
Halmstad
2:32:25.914400
+17:46.106500
60.5p
25
H 21
Jörgen Lindgren
IK Stern
2:32:40.915900
+18:01.108000
60.4p
26
H 21
Andreas Samuelsson
OK Reftele
2:32:45.916400
+18:06.108500
60.3p
27
H 21
Mattias Nätterqvist
Vindrarps SK
2:33:10.918900
+18:31.111000
60.1p
28
H 21
Samuel Ling
Gnosjö FK
2:33:21.920000
+18:42.112100
60.1p
29
H 21
Lars Tegenfeldt
Göteborgs Polismäns IF
2:34:32.927100
+19:53.119200
59.5p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:35:00
30
H 21
Mattias Mattson
Skillingaryds FK
2:35:24.932300
+20:45.124400
59.1p
31
H 21
Christoffer Fornander
FK Finn
2:35:27.932600
+20:48.124700
59.1p
32
H 21
Viktor Johansson
Lekeryd-Svarttorps SK
2:35:42.934100
+21:03.126200
59.0p
33
H 21
Anders Karlsson
OK Nackhe
2:36:08.936700
+21:29.128800
58.8p
34
H 45
Hans Pettersson
IF Rigor
2:36:30.938900
+21:51.131000
58.6p
35
H 21
Mats Uddbäck
FK Finn
2:36:36.939500
+21:57.131600
58.6p
36
H 21
Nils Petter Laudon
Axa SC
2:36:44.940300
+22:05.132400
58.5p
37
H 21
Mikael Simon
FK Finn
2:37:03.942200
+22:24.134300
58.4p
38
D 21
Majken Johansson Haenes
Anderstorps OK
2:37:05.942400
+22:26.134500
58.3p
39
H 21
Alexander Dellborg
IK Stern
2:37:45.946400
+23:06.138500
58.0p
40
H 21
Mikael Karlsson
Tormestorps IF
2:37:48.946700
+23:09.138800
58.0p
41
H 45
Mikael Johansson
OK Nackhe
2:37:50.946900
+23:11.139000
58.0p
42
H 21
Andréas Håkansson
Axa SC
2:37:57.947600
+23:18.139700
58.0p
43
H 21
Roger Runebrant
Burseryds IF
2:38:26.950500
+23:47.142600
57.8p
44
H 21
Andreas Bogesten
Anderstorps OK
2:38:44.952300
+24:05.144400
57.6p
45
H 21
Christian Anderberger
FK Finn
2:41:05.966400
+26:26.158500
56.6p
46
H 21
Marcus Andersson
IF Ski Team Skåne
2:41:18.967700
+26:39.159800
56.5p
47
H 21
Erik Karlsson Landen
IK Stern
2:41:31.969000
+26:52.161100
56.4p
48
H 21
Ronny Bengtsson
Tormestorps IF
2:42:48.976700
+28:09.168800
55.9p
49
H 35
Staffan Engdegård
IF Rigor
2:43:13.979200
+28:34.171300
55.7p
50
H 21
Calle Stenberg
OK Skogshjortarna
2:44:35.987400
+29:56.179500
55.2p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:45:00
51
H 21
Jörgen Thorén
Göteborgs Polismäns IF
2:45:05.990400
+30:26.182500
55.0p
52
H 21
Börje Svensson
FK Finn
2:45:36.993500
+30:57.185600
54.8p
53
H 45
Mats Gunnarsson
OK Nackhe
2:45:40.993900
+31:01.186000
54.8p
54
H 45
Jan Nilsson
OK Nackhe
2:46:07.996600
+31:28.188700
54.6p
55
H 21
Peter Bråhn
Burseryds IF
2:46:10.996900
+31:31.189000
54.6p
56
H 45
Ulf Johansson
SK Hylte
2:46:17.997600
+31:38.189700
54.5p
57
H 35
Urban Thorsson
Ätrans IF
2:46:22.998100
+31:43.190200
54.5p
58
H 21
Sören Karlsson
Tormestorps IF
2:46:33.999200
+31:54.191300
54.4p
59
H 21
Anders Rosenbeck
København SK
2:46:39.999800
+32:00.191900
54.4p
60
H 45
Arne Johansson
OK Löftan
2:47:44.1006300
+33:05.198400
54.0p
61
H 35
Johan Larsson
Falkenbergs OK
2:47:56.1007500
+33:17.199600
53.9p
62
H 21
Daniel Ivarsson
Krogsereds IK
2:48:09.1008800
+33:30.200900
53.8p
63
H 21
Bengt Olsson
OK Gynge
2:49:31.1017000
+34:52.209100
53.3p
64
H 35
Roger Hansson
Ätrans IF
2:49:34.1017300
+34:55.209400
53.3p
65
H 35
Stefan Eking
Halmstad OK
2:50:06.1020500
+35:27.212600
53.1p
66
H 21
Tommy Andersson
Tormestorps IF
2:51:21.1028000
+36:42.220100
52.6p
67
D 21
Susanne Gedda
SK Hylte
2:51:50.1030900
+37:11.223000
52.5p
68
H 45
Michael Edberg
SK Hylte
2:52:06.1032500
+37:27.224600
52.4p
69
H 21
Mats Jirebeck
IK Stern
2:52:12.1033100
+37:33.225200
52.3p
70
H 21
Patrik E Perslow
FK Finn
2:52:35.1035400
+37:56.227500
52.2p
71
H 21
Peter Ravn Brinck
København SK
2:52:50.1036900
+38:11.229000
52.1p
72
H 35
Anders Besterman
IK Trenne
2:53:35.1041400
+38:56.233500
51.8p
73
H 21
Joachim Thrane
Holte Ski
2:54:03.1044200
+39:24.236300
51.7p
73
H 21
Magnus Gregart
Uddevalla SK
2:54:03.1044200
+39:24.236300
51.7p
75
H 35
Jerker Fritzell
SK Hylte
2:54:17.1045600
+39:38.237700
51.6p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:55:00
76
H 21
Johan Blom
FK Finn
2:55:52.1055100
+41:13.247200
51.0p
77
H 21
Olle Düring
Tyresö
2:56:18.1057700
+41:39.249800
50.9p
78
H 45
Tomas Caspersson
IK Trenne
2:56:25.1058400
+41:46.250500
50.9p
79
H 55
Lennart Larsson
Vapnö IF
2:56:40.1059900
+42:01.252000
50.8p
80
H 45
Håkan Gedda
SK Hylte
2:56:44.1060300
+42:05.252400
50.7p
81
H 21
Fredrik Fransson
Axa SC
2:57:16.1063500
+42:37.255600
50.6p
82
H 21
Johan Hellemose
København SK
2:57:34.1065300
+42:55.257400
50.5p
83
H 21
Niklas Lagersson
Danmark
2:58:20.1069900
+43:41.262000
50.2p
84
H 45
Juhani Tarsalainen
IF Rigor
2:58:55.1073400
+44:16.265500
50.0p
85
H 45
Magnus Jonsson
FK Friskus Varberg
2:59:21.1076000
+44:42.268100
49.9p
86
H 21
Nils Tärk Wallentin
Halmstad OK
2:59:39.1077800
+45:00.269900
49.8p
87
H 21
Stellan Christiansson
OK Gynge
2:59:42.1078100
+45:03.270200
49.8p
88
H 45
Roger Hansson
Ätrans IF
3:00:06.1080500
+45:27.272600
49.6p
89
H 21
Albin Holmström
Falkenbergs OK
3:00:10.1080900
+45:31.273000
49.6p
90
H 21
Daniel Johansson
Kungsäters IF
3:00:16.1081500
+45:37.273600
49.6p
91
H 45
Svante Svensson
OK Nackhe
3:00:39.1083800
+46:00.275900
49.5p
92
H 21
Niklas Petersson Fröling
Axa SC
3:01:00.1085900
+46:21.278000
49.4p
93
H 21
Tony Petäjä
Helsingborg
3:01:05.1086400
+46:26.278500
49.3p
94
H 21
Johan Gottfridsson
Varberg
3:01:34.1089300
+46:55.281400
49.2p
95
H 45
Martin Sagne
IF Rigor
3:01:37.1089600
+46:58.281700
49.2p
96
H 55
Lars Antonson
IF Rigor
3:01:43.1090200
+47:04.282300
49.1p
97
H 21
Markus Näslund
IK Stern
3:01:49.1090800
+47:10.282900
49.1p
98
H 21
Mats Marklund
Helsingborg
3:01:55.1091400
+47:16.283500
49.1p
99
H 21
Dan Johansson
Varberg
3:02:59.1097800
+48:20.289900
48.7p
100
H 65
Nils Otterdahl
OK Nackhe
3:03:09.1098800
+48:30.290900
48.7p
101
H 21
David Broms
Halmstad
3:03:43.1102200
+49:04.294300
48.5p
102
H 21
Hampus Andersson
Tormestorps IF
3:04:18.1105700
+49:39.297800
48.3p
102
H 21
Mikael Folkesson
Öxabäcks Vinter-IK
3:04:18.1105700
+49:39.297800
48.3p
104
D 21
Angelica Edvardsson
IK Jarl Rättvik
3:04:20.1105900
+49:41.298000
48.3p
105
H 21
Elias Axmarker
IF Ski Team Skåne
3:04:24.1106300
+49:45.298400
48.3p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:05:00
106
H 21
Peter Titoff
Axa SC
3:05:23.1112200
+50:44.304300
48.0p
107
H 35
Kristoffer Mellander
OK Nackhe
3:05:43.1114200
+51:04.306300
47.9p
108
H 55
Per-Olof Johansson
Vindrarps SK
3:06:37.1119600
+51:58.311700
47.6p
109
D 21
Sofia Johansson
OK Nackhe
3:07:52.1127100
+53:13.319200
47.3p
110
H 21
Hans-Åke Olsson
Härlövs IF
3:07:59.1127800
+53:20.319900
47.2p
111
H 21
Rolf Bernroth
Burseryds IF
3:08:05.1128400
+53:26.320500
47.2p
112
H 35
Niklas Gustafsson
IF Rigor
3:09:36.1137500
+54:57.329600
46.8p
113
H 45
Graham Watson
IF Rigor
3:11:48.1150700
+57:09.342800
46.1p
114
H 21
Fredrik Bergman
Axa SC
3:11:49.1150800
+57:10.342900
46.1p
115
H 21
Ola Brusehed
FK Herkules
3:12:17.1153600
+57:38.345700
46.0p
116
H 21
Thomas Poppen
Göteborgs Polismäns IF
3:12:33.1155200
+57:54.347300
45.9p
117
H 21
Erling Olsson
Hästhult AIK
3:13:48.1162700
+59:09.354800
45.6p
118
H 21
Lars-Åke Englund
Axa SC
3:14:21.1166000
+59:42.358100
45.4p
119
H 21
Peter Svensson
OK Reftele
3:14:40.1167900
+1:00:01.360000
45.4p
120
H 21
Johnny Skoogh
Halmstad
3:15:17.1171600
+1:00:38.363700
45.2p
121
H 45
Magnus Andersson
OK Nackhe
3:15:26.1172500
+1:00:47.364600
45.2p
122
H 21
Anders Samuelsson
Göteborg
3:15:29.1172800
+1:00:50.364900
45.1p
123
H 21
Mikael Krusenvik
IK Stern
3:16:36.1179500
+1:01:57.371600
44.8p
124
H 21
Magnus Lindgren
Varberg
3:16:42.1180100
+1:02:03.372200
44.8p
125
H 21
Martin Eirefelt
Falkenbergs OK
3:17:55.1187400
+1:03:16.379500
44.5p
126
H 45
Stig Arvidsson
FK Friskus Varberg
3:17:59.1187800
+1:03:20.379900
44.5p
127
H 21
Michael Bödker
København SK
3:18:24.1190300
+1:03:45.382400
44.4p
128
H 21
Per Mellberg
Göteborgs Slalomklubb
3:18:59.1193800
+1:04:20.385900
44.2p
129
H 21
Jonas Carlsson
OK Reftele
3:19:27.1196600
+1:04:48.388700
44.1p
130
H 21
Gabriel Giselsson
Helsingborg
3:19:42.1198100
+1:05:03.390200
44.0p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:20:00
131
H 21
Jacob Roth
Danmark
3:20:13.1201200
+1:05:34.393300
43.9p
132
H 65
Rolf Thorsson
Ätrans IF
3:20:14.1201300
+1:05:35.393400
43.9p
133
H 65
Jan Ragnarsson
IF Rigor
3:20:45.1204400
+1:06:06.396500
43.8p
134
H 55
Per-Olof Ivarsson
Krogsereds IK
3:21:00.1205900
+1:06:21.398000
43.7p
135
H 21
Morten Gregersen
København SK
3:22:01.1212000
+1:07:22.404100
43.5p
136
H 21
Tobias Fredriksson
Göteborgs Polismäns IF
3:22:07.1212600
+1:07:28.404700
43.4p
137
H 21
Jonas Nord
Varberg
3:22:09.1212800
+1:07:30.404900
43.4p
138
H 21
Samuel Henningson
OK Löftan
3:22:31.1215000
+1:07:52.407100
43.3p
139
H 21
Anders Hjelte
Varberg
3:23:00.1217900
+1:08:21.410000
43.2p
140
H 21
Johan Larsson
OK Reftele
3:23:04.1218300
+1:08:25.410400
43.2p
141
H 55
Leif Nordefjäll
IF Rigor
3:23:05.1218400
+1:08:26.410500
43.2p
142
H 21
Lars Mårtensson
Krogsereds IK
3:23:39.1221800
+1:09:00.413900
43.1p
143
H 21
Filiph Johansson
Varberg
3:24:22.1226100
+1:09:43.418200
42.9p
144
H 21
Andreas Birgersson
FK Finn
3:25:40.1233900
+1:11:01.426000
42.6p
145
H 45
Bengt Hansson
OK Löftan
3:25:58.1235700
+1:11:19.427800
42.5p
146
H 21
Martin Werdelin
Kungsbacka
3:27:05.1242400
+1:12:26.434500
42.3p
147
H 21
Martin Toresson
Anderstorps OK
3:27:28.1244700
+1:12:49.436800
42.2p
148
H 21
Jani Kettula
IFK Helsingborg
3:27:41.1246000
+1:13:02.438100
42.1p
149
H 21
Peter Forsberg
FK Finn
3:28:02.1248100
+1:13:23.440200
42.0p
150
H 21
Arvid Jensén
No Club
3:28:16.1249500
+1:13:37.441600
42.0p
151
H 21
Peter Jacobsson
Göteborgs SK
3:29:38.1257700
+1:14:59.449800
41.7p
152
H 21
Göran Karlsson
Falkenbergs OK
3:29:59.1259800
+1:15:20.451900
41.6p
153
H 21
Ola Beskow
Falkenbergs OK
3:30:09.1260800
+1:15:30.452900
41.6p
154
H 21
Michael Wallin
IK Stern
3:30:14.1261300
+1:15:35.453400
41.5p
155
H 21
Tomas Pettersson
Anderstorps OK
3:30:23.1262200
+1:15:44.454300
41.5p
156
H 45
Gerry Andersson
IK Trenne
3:31:06.1266500
+1:16:27.458600
41.3p
157
D 21
Pernilla Henry
Göteborgs Polismäns IF
3:31:44.1270300
+1:17:05.462400
41.2p
158
H 21
Jonas Andersson
Varberg
3:31:46.1270500
+1:17:07.462600
41.2p
159
D 21
Sofia Näslund
IK Stern
3:32:24.1274300
+1:17:45.466400
41.0p
160
H 21
Rolf Sven-åke Johansson
FK Finn
3:32:56.1277500
+1:18:17.469600
40.9p
161
H 55
Dag Svensson
SK Hylte
3:33:50.1282900
+1:19:11.475000
40.7p
162
H 21
Johan Ersman
IK Uven
3:34:08.1284700
+1:19:29.476800
40.7p
163
D 21
Irene Andersson
Ätrans IF
3:34:37.1287600
+1:19:58.479700
40.6p
164
H 21
Lars Wiklund
IK Stern
3:34:42.1288100
+1:20:03.480200
40.5p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:35:00
165
H 21
Kurt Andersen
FK Snapphanarna
3:35:05.1290400
+1:20:26.482500
40.5p
166
H 45
Mats Tovedal
FK Friskus Varberg
3:37:08.1302700
+1:22:29.494800
40.0p
167
H 21
Bengt Cederblad
IK Stern
3:37:33.1305200
+1:22:54.497300
39.9p
168
H 21
Mikael Magnusson
Falkenbergs OK
3:38:01.1308000
+1:23:22.500100
39.9p
169
H 55
Per Repfennig
FK Friskus Varberg
3:39:45.1318400
+1:25:06.510500
39.5p
170
D 21
Ginger Johansson
SK Hylte
3:39:57.1319600
+1:25:18.511700
39.5p
171
H 21
Douglas Dellborg
IK Stern
3:43:16.1339500
+1:28:37.531600
38.8p
172
H 21
Anders Sjöberg
OK Reftele
3:44:43.1348200
+1:30:04.540300
38.5p
173
H 21
Fredrik Primnell
Axa SC
3:45:37.1353600
+1:30:58.545700
38.3p
174
H 21
Ole Jørgensen
Holte Ski
3:46:35.1359400
+1:31:56.551500
38.2p
175
H 35
Andréas Nelje
FK Friskus Varberg
3:46:50.1360900
+1:32:11.553000
38.1p
176
H 21
Kalle Öberg
Varberg
3:47:04.1362300
+1:32:25.554400
38.1p
177
H 21
Johan Gustavsson
Hässleholm
3:48:31.1371000
+1:33:52.563100
37.8p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:50:00
178
H 21
Ola Söderström
Göteborgs Polismäns IF
3:50:41.1384000
+1:36:02.576100
37.4p
179
H 21
Kristofer Olhav
Kungsbacka
3:51:48.1390700
+1:37:09.582800
37.2p
180
D 21
Julia Nilsson
Vindrarps SK
3:51:55.1391400
+1:37:16.583500
37.2p
181
H 21
Rasmussen Kasper B-B
Danmark
3:52:11.1393000
+1:37:32.585100
37.1p
182
H 21
Kreils Von Fyren Kieler Ekelund
Danmark
3:53:06.1398500
+1:38:27.590600
37.0p
182
H 21
Bo Samuelsson
Varberg
3:53:06.1398500
+1:38:27.590600
37.0p
184
H 21
Daniel Stigedal
Varberg
3:56:43.1420200
+1:42:04.612300
36.3p
185
H 21
Bernth-Olof Andersson
IK Dran
3:58:04.1428300
+1:43:25.620400
36.1p
186
H 21
Stephan Hrynczuk
København SK
3:58:53.1433200
+1:44:14.625300
35.9p
187
D 21
Sofia Andersson
Varberg
3:59:53.1439200
+1:45:14.631300
35.8p
188
H 35
Björn Johnsson
OK Nackhe
4:00:25.1442400
+1:45:46.634500
35.7p
189
H 21
Peter Trommestad
Torestorps IF
4:02:08.1452700
+1:47:29.644800
35.4p
190
H 35
Scott Edwards
IF Rigor
4:02:31.1455000
+1:47:52.647100
35.3p
191
H 21
Lars Erik Svensson
Hässleholm
4:03:36.1461500
+1:48:57.653600
35.2p
192
D 21
Julia Ling
Gnosjö FK
4:04:47.1468600
+1:50:08.660700
35.0p
193
H 35
Morgan Carliden
Halmstad OK
4:08:22.1490100
+1:53:43.682200
34.4p
194
H 21
Emil Carlsson
Göteborgs Polismäns IF
23:59:58.8639700
-
194
H 21
Ulf Runum
Gnosjö FK
23:59:58.8639700
-
194
H 21
Matthias Busch
København SK
23:59:58.8639700
-
194
H 21
Rickard Gotting
Ulricehamn
23:59:58.8639700
-
194
H 21
Magnus Jägerman
Volvo IF
23:59:58.8639700
-
194
H 21
Magnus Dellborg
IK Stern
23:59:58.8639700
-
194
H 21
Jens Andersson
Göteborg
23:59:58.8639700
-
Logga in för att slippa de här annonserna
194
H 21
Peter Arvidsson
Kungsbacka
23:59:58.8639700
-
194
H 21
Aske Von Fyren Kieler Ekelund
Danmark
23:59:58.8639700
-
194
H 45
Kenneth Rolling
Halmstad OK
23:59:58.8639700
-
204
H 21
Malte Foghsgaard
København SK
23:59:59.8639800
-
204
H 21
Mikkel Kornerup
Danmark
23:59:59.8639800
-
204
H 35
Mattias Carlsson
IK Trenne
23:59:59.8639800
-
204
H 35
Thomas Rundqvist
IF Rigor
23:59:59.8639800
-
204
H 35
Jonas Ask
Ätrans IF
23:59:59.8639800
-
204
H 35
Fredrik Holmgren
FK Friskus Varberg
23:59:59.8639800
-
204
D 21
Eva Carliden
Halmstad OK
23:59:59.8639800
-
204
D 21
Signe Foghsgaard
København SK
23:59:59.8639800
-