Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Malmstråket
2008-02-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 21
25km, Längdskidor, Klassisk stil
1
Susanne Pettersson
Skellefteå SK
1:22:27.494600
75.2p
2
Annika Lindqvist
Byske SK
1:25:12.511100
+2:45.16400
72.8p
3
Elisabet Berggren
Bjurfors IK
1:37:09.582800
+14:42.88100
63.8p
4
Liselott Ljungholm
Skellefteå SK
1:42:13.613200
+19:46.118500
60.7p
5
Catarina Sundqvist
Byske SK
1:59:58.719700
+37:31.225000
51.7p
6
Kristina Wiklund
Varuträsk IF
2:00:23.722200
+37:56.227500
51.5p
D 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ingela Svedberg
Ställbergs IK
2:40:24.962300
54.1p
2
Annika Wasström
Bolidens SK
2:50:50.1024900
+10:26.62500
50.1p
3
Kerstin Larsson-Linder
Skellefteå SK
2:58:32.1071100
+18:08.108700
47.4p
4
Agneta Andersson
IFK Umeå
3:19:05.1194400
+38:41.232000
41.6p
5
Carola Olsson
IFK Kristineberg
3:24:31.1227000
+44:07.264600
40.3p
6
Johanna Stenman
Skellefteå SK
3:42:45.1336400
+1:02:21.374000
36.5p
7
Lena Boman
Skellefteå SK
3:46:30.1358900
+1:06:06.396500
35.8p
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Klas Nilsson
Skellefteå SK
1:56:47.700600
81.7p
2
Ulf Tingelöf
Kraftstaven Ski Team Förening
1:57:03.702200
+16.1500
81.4p
3
Johan Sandberg
Kraftstaven Ski Team Förening
1:59:52.719100
+3:05.18400
78.8p
4
Peter Sjölin
Kraftstaven Ski Team Förening
2:01:07.726600
+4:20.25900
77.7p
5
Lars Persson
Lycksele IF
2:01:47.730600
+5:00.29900
77.1p
6
Joakim Löf
Glommersträsk Lappträsk IF
2:01:50.730900
+5:03.30200
77.1p
7
Nils Berglund
Norsjö SK
2:02:05.732400
+5:18.31700
76.9p
8
Glenn Persson
Rossöns IF
2:05:51.755000
+9:04.54300
73.8p
9
Mattias Nyström
Vårby IK
2:07:31.765000
+10:44.64300
72.6p
10
Erik Silfver
Burträsk SK
2:11:30.788900
+14:43.88200
69.7p
11
Martin Norberg
Kuivakangas SK
2:11:55.791400
+15:08.90700
69.4p
12
Axel Bergsten
Eksjö SOK
2:12:01.792000
+15:14.91300
69.3p
13
Björn Hedman
Heby Allmänna IF
2:15:45.814400
+18:58.113700
66.8p
14
Terje Andersson
Ammarnäs IF
2:15:59.815800
+19:12.115100
66.7p
15
Andreas Furberg
Skellefteå SK
2:16:38.819700
+19:51.119000
66.3p
16
Gustav Lundqvist
IK Studenterna
2:16:56.821500
+20:09.120800
66.1p
17
Peder Bodén
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
2:18:53.833200
+22:06.132500
64.9p
18
Niklas Berglund
IFK Umeå
2:20:22.842100
+23:35.141400
64.0p
19
Adam Burström
SK Järven
2:21:18.847700
+24:31.147000
63.5p
20
Olof Burström
SK Järven
2:23:35.861400
+26:48.160700
62.2p
21
Jimmy Engström
Skellefteå SK
2:27:51.887000
+31:04.186300
59.9p
22
Mårten Svensson
Skogis IF
2:29:42.898100
+32:55.197400
59.0p
23
Fredrik Ekenstedt
Skellefteå SK
2:32:14.913300
+35:27.212600
57.7p
24
Arvid Wiklund
Skellefteå SK
2:36:53.941200
+40:06.240500
55.6p
25
Anders Lindberg
Skellefteå SK
2:39:50.958900
+43:03.258200
54.3p
26
Per Johansson
Kilafors SK
2:42:06.972500
+45:19.271800
53.4p
27
Mats Hjortborg
Skellefteå SK
2:42:23.974200
+45:36.273500
53.3p
28
Johan Granlund
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
2:43:07.978600
+46:20.277900
53.0p
29
Henrik Stenwall
IK Studenterna
2:45:47.994600
+49:00.293900
51.9p
30
Nicklan Lindblom
Axa SC
2:52:19.1033800
+55:32.333100
49.5p
31
Jörgen Normark
SK Järven
2:53:20.1039900
+56:33.339200
49.2p
32
Anton Larsson
Skogis IF
2:53:54.1043300
+57:07.342600
49.0p
33
Elias Karlsson
Lycksele IF
3:12:44.1156300
+1:15:57.455600
43.3p
34
Martti Jokelainen
Bodens SK
3:26:00.1235900
+1:29:13.535200
40.0p
35
Lars Degselius
Bodens SK
4:01:12.1447100
+2:04:25.746400
33.3p
H 35
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Tomas Olofsson
IFK Umeå
2:11:23.788200
69.8p
2
Marcus Burström
Byske SK
2:23:21.860000
+11:58.71700
62.3p
3
Lars Sundström
Skellefteå SK
2:32:01.912000
+20:38.123700
57.8p
4
Fredrik Landström
Skellefteå SK
2:33:40.921900
+22:17.133600
57.1p
5
Thomas Löfgren
Skellefteå SK
2:36:44.940300
+25:21.152000
55.7p
6
Mikael Backlund
Kågedalens SK
2:39:01.954000
+27:38.165700
54.7p
7
Mats Gustafsson
Skellefteå SK
2:43:31.981000
+32:08.192700
52.8p
8
Magnus Ek
Skellefteå SK
2:50:43.1024200
+39:20.235900
50.1p
9
Markus Lindberg
Burträsk SK
2:57:14.1063300
+45:51.275000
47.9p
10
Robert Brännström
Skellefteå SK
2:58:04.1068300
+46:41.280000
47.6p
11
Håkan Lundberg
Skellefteå SK
2:59:57.1079600
+48:34.291300
47.0p
12
Andreas Merum
Storumans IK
3:00:00.1079900
+48:37.291600
47.0p
13
Rickard Lundström
Arjeplogs SK
3:03:28.1100700
+52:05.312400
45.9p
14
Joakim Nyström
Skellefteå SK
3:08:22.1130100
+56:59.341800
44.5p
15
Jörgen Nyström
Skellefteå SK
3:11:21.1148000
+59:58.359700
43.6p
16
Tord Forsman
Bolidens SK
3:25:12.1231100
+1:13:49.442800
40.2p
17
Roger Johansson
Sveaskogs IF
3:34:02.1284100
+1:22:39.495800
38.2p
Logga in för att slippa de här annonserna
H 40
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Per-Erik Nilsson
Norsjö SK
2:13:51.803000
68.1p
2
Lars Pettersson
Skellefteå SK
2:20:17.841600
+6:26.38500
64.1p
3
Hans Årebäck
Bolidens SK
2:23:44.862300
+9:53.59200
62.1p
4
Johan Peter Vikström
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
2:26:59.881800
+13:08.78700
60.4p
5
Martin Larsson
Tieto Enator
2:29:58.899700
+16:07.96600
58.8p
6
Gerhard Östlund
Skellefteå SK
2:36:03.936200
+22:12.133100
56.0p
7
Mikael Lundqvist
SK Järven
2:38:23.950200
+24:32.147100
55.0p
8
Benny Ståhl
Glommersträsk Lappträsk IF
2:54:12.1045100
+40:21.242000
48.9p
9
Anders Pettersson
Skellefteå SK
3:01:46.1090500
+47:55.287400
46.4p
10
Erik Sparrman
Burträsk SK
3:06:33.1119200
+52:42.316100
45.0p
11
Une Jonsson
Skellefteå SK
3:18:03.1188200
+1:04:12.385100
41.9p
12
Ulf Degerstedt
Skellefteå SK
3:18:37.1191600
+1:04:46.388500
41.7p
H 45
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jan-Anders Jonsson
Järvsjöby IF
2:17:09.822800
66.0p
2
Mikael Norberg
Kuivakangas SK
2:28:31.891000
+11:22.68100
59.6p
3
Mikel Jonsson
Rentjärn SK
2:30:06.900500
+12:57.77600
58.8p
4
Åke Wilhelmsson
Strycksele IF
2:32:45.916400
+15:36.93500
57.5p
5
Per-Erik Gran
Strycksele IF
2:49:22.1016100
+32:13.193200
50.6p
6
Johan Wiklund
Skellefteå SK
2:51:01.1026000
+33:52.203100
50.0p
7
Bo Hällgren
Bureå IF
2:51:41.1030000
+34:32.207100
49.7p
8
Per Käller
Byske SK
2:55:44.1054300
+38:35.231400
48.4p
9
Ulf Gustafsson
Skellefteå SK
2:56:34.1059300
+39:25.236400
48.1p
10
Tomas Wikberg
Burträsk SK
4:12:44.1516300
+1:55:35.693400
31.5p
H 50
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Daniel Arvidsson
IK Klintarna
2:28:39.891800
59.5p
2
Dan Forsberg
Burträsk SK
2:29:52.899100
+1:13.7200
58.9p
3
Tommy Lindgren
Byske SK
2:34:36.927500
+5:57.35600
56.6p
4
Boo Renström
Skellefteå SK
2:48:53.1013200
+20:14.121300
50.8p
5
Patrik Olsson
IFK Kristineberg
2:55:35.1053400
+26:56.161500
48.4p
6
Hans Hägglund
Skellefteå SK
2:59:44.1078300
+31:05.186400
47.1p
7
Johan Zetterlund
Tieto Enator
3:11:31.1149000
+42:52.257100
43.6p
8
Jan Palm
Kågedalens SK
3:49:34.1377300
+1:20:55.485400
35.2p
H 55
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Greger Berglund
Norsjö SK
2:44:11.985000
52.6p
2
Mats Olofsson
Skellefteå SK
2:47:44.1006300
+3:33.21200
51.2p
3
Thorbjörn Johansson
Skellefteå SK
2:51:53.1031200
+7:42.46100
49.7p
4
Seth Lestander
Arjeplogs SK
3:19:58.1199700
+35:47.214600
41.4p
H 60
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Erik Gunder Robert Löfqvist
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
2:36:47.940600
55.7p
2
Åke Wennström
Arjeplogs SK
2:49:41.1018000
+12:54.77300
50.5p
3
Bengt Lindmark
Bureå IF
2:52:40.1035900
+15:53.95200
49.4p
4
Bo Lundmark
Glommersträsk Lappträsk IF
3:10:23.1142200
+33:36.201500
43.9p
H/D 21 Motion
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Dennis Tossman
Lycksele IF
2:19:39.837800
64.4p
2
Ingemar Niemi
Avesta OK
2:28:08.888700
+8:29.50800
59.8p
3
Anders Grenholm
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
2:42:58.977700
+23:19.139800
53.0p
4
Per Bäckström
SK Storm
2:46:05.996400
+26:26.158500
51.8p
5
Johan Hansson
Medle SK
2:47:16.1003500
+27:37.165600
51.4p
6
Roger Nilsson
Byske SK
2:50:35.1023400
+30:56.185500
50.1p
7
Olavi Kiviniemi
Komatsu Forest SC
2:52:55.1037400
+33:16.199500
49.3p
8
Mikael Eriksson
Skellefteå SK
2:53:43.1042200
+34:04.204300
49.0p
9
Torbjörn Olofsson
Komatsu Forest SC
2:55:55.1055400
+36:16.217500
48.3p
10
Jens Sandström
Volvo FK
2:56:24.1058300
+36:45.220400
48.1p
11
Andreas Tiburzi
Skellefteå SK
2:58:06.1068500
+38:27.230600
47.6p
12
Östen Markström
Bureå IF
3:00:59.1085800
+41:20.247900
46.7p
13
Jonny Abrahamsson
SK Järven
3:04:29.1106800
+44:50.268900
45.6p
14
Erik Andersson
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
3:04:46.1108500
+45:07.270600
45.5p
15
Lennart Nyström
Skellefteå SK
3:06:20.1117900
+46:41.280000
45.1p
16
Jonas Nyström
Skellefteå SK
3:06:21.1118000
+46:42.280100
45.0p
17
Emanuel Andersson
Skellefteå SK
3:09:23.1136200
+49:44.298300
44.2p
18
Per-Erik Hedström
Skellefteå SK
3:10:00.1139900
+50:21.302000
44.0p
19
Rolf Stenlund
Skellefteå SK
3:10:56.1145500
+51:17.307600
43.8p
20
Patrik Lindgren
Byske SK
3:11:44.1150300
+52:05.312400
43.5p
21
Jan-Erik Westman
Skellefteå SK
3:11:53.1151200
+52:14.313300
43.5p
22
Hans-Ola Adamsson
IFK Umeå
3:12:23.1154200
+52:44.316300
43.4p
23
David Stenlund
Skellefteå SK
3:13:11.1159000
+53:32.321100
43.1p
24
Daniel Nilsson
IFK Umeå
3:13:17.1159600
+53:38.321700
43.1p
25
Göte Berggren
Lövånger-Uttersjöbäcken AIK
3:14:10.1164900
+54:31.327000
42.9p
26
Ingemar Andersson
Norsjö SK
3:19:57.1199600
+1:00:18.361700
41.4p
27
Björn Genborg
Skellefteå SK
3:20:34.1203300
+1:00:55.365400
41.3p
28
Sven-Olof Vikström
Skellefteå OK
3:20:38.1203700
+1:00:59.365800
41.2p
29
Susanne Lundmark
Skellefteå SK
3:21:38.1209700
+1:01:59.371800
41.0p
30
Fredrik Jonsson
Skellefteå SK
3:21:50.1210900
+1:02:11.373000
41.0p
31
Jens Åhlund
SK Järven
3:23:25.1220400
+1:03:46.382500
40.6p
32
Ulf Åhlund
SK Järven
3:23:26.1220500
+1:03:47.382600
40.6p
33
Per Jonas Olsson
Medle SK
3:23:42.1222100
+1:04:03.384200
40.5p
34
Maria Nyström
Skellefteå SK
3:29:17.1255600
+1:09:38.417700
39.2p
35
Johan Lidström
Skellefteå SK
3:34:58.1289700
+1:15:19.451800
38.0p
36
Linus Nilsson
Skellefteå SK
3:42:21.1334000
+1:22:42.496100
36.6p
37
Torgny Enqvist
Bolidens SK
3:44:11.1345000
+1:24:32.507100
36.2p
38
Torbjörn Bergström
Team Esplanad
3:44:49.1348800
+1:25:10.510900
36.1p
39
Johan Lindgren
Bureå IF
3:48:53.1373200
+1:29:14.535300
35.4p
40
Johan Vidmark
Byske SK
3:54:34.1407300
+1:34:55.569400
34.4p
41
Annika Öhman
Skellefteå SK
4:09:35.1497400
+1:49:56.659500
32.0p
42
Mattias Näslund
Skellefteå SK
4:20:38.1563700
+2:00:59.725800
30.5p
43
Marita Sundh
Skellefteå SK
4:28:00.1607900
+2:08:21.770000
29.5p
44
Tobias Söderlund
Skellefteå SK
4:37:37.1665600
+2:17:58.827700
28.4p