Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Vålådalen Classic Ski Marathon
2013-01-19
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
OBS! Nyhet!
Visa ihopslagen resultatlista med seedningsgränser för Vasaloppet
Visa deltider
D 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Petra Nilsson
Åsarna IK
2:22:02.852100
65.2p
2
Lena Gavelin
Försvarets Sk
2:27:45.886400
+5:43.34200
62.3p
3
Elisabeth Hansson
Karlslunds IF SF
2:55:49.1054800
+33:47.202600
50.9p
-
Anna Lindmark
Ikj Haninge
23:59:59.8639800
-
-
Bente Snildal
No Club
23:59:59.8639800
-
-
Anna Lagerskog
IFK Arvidsjaur SK
23:59:59.8639800
-
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jörgen Brink
Hudiksvalls IF
1:47:26.644500
91.7p
2
Oskar Svärd
Försvarets Sk
1:48:56.653500
+1:30.8900
90.1p
3
Mathias Fredriksson
Axa SC
1:50:28.662700
+3:02.18100
88.5p
4
Jonas Austmo Kolstad
Henning Sl
1:50:28.662700
+3:02.18100
88.5p
5
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
1:52:07.672600
+4:41.28000
86.9p
6
Anders Myrland
Skogn IL
1:54:48.688700
+7:22.44100
84.4p
7
Andre Jakobsson
Östersunds SK
2:01:53.731200
+14:27.86600
78.4p
8
Arild Olav Sagvold
Leirådal Il, Nor
2:02:14.733300
+14:48.88700
78.1p
9
Geir Martin Bjørkeng
Leirådal Il, Nor
2:08:10.768900
+20:44.124300
73.8p
10
Torbjörn Eid
Heimdal Ski
2:09:22.776100
+21:56.131500
72.9p
11
Emil Carlsson
Göteborgs Polismäns IF
2:11:16.787500
+23:50.142900
71.7p
12
Mikael G Andersson
Trångsvikens IF
2:12:12.793100
+24:46.148500
71.1p
13
Auvo Dufva
Åsarna IK
2:12:13.793200
+24:47.148600
71.0p
14
Bjørnar Aksnes
Helgådal IL
2:16:01.816000
+28:35.171400
68.7p
15
Jonas Flaat
Snåsa IL
2:17:38.825700
+30:12.181100
67.7p
16
David Nordqvist
Åre SLK
2:20:39.843800
+33:13.199200
66.0p
17
Stig Ove Tangen
Henning Sl
2:21:29.848800
+34:03.204200
65.5p
18
Jan Persson
Offerdals SK
2:22:37.855600
+35:11.211000
64.9p
19
Svein Arne Bøgseth
Follafoss IL
2:25:44.874300
+38:18.229700
63.3p
20
Magne Svare
Team Skigo
2:25:45.874400
+38:19.229800
63.3p
21
Thomas Gunnarsson
OK Nackhe
2:26:23.878200
+38:57.233600
62.9p
22
Per Bixo
Jämtlandspolisens Idrottsförening
2:26:45.880400
+39:19.235800
62.8p
23
Anton Steen
Östersunds SK
2:30:36.903500
+43:10.258900
60.9p
24
Ola A Eggen
Snåsa IL
2:31:29.908800
+44:03.264200
60.5p
25
Helge Vedvik
Grong IL
2:33:20.919900
+45:54.275300
59.6p
26
Johnny Nordman
Aspås IF
2:41:47.970600
+54:21.326000
56.0p
27
Trond Marius Fornes
Malm IL
2:46:18.997700
+58:52.353100
54.3p
28
Jonas Kumlander
Doidea
2:46:33.999200
+59:07.354600
54.2p
29
Andreas Olsen
Crossfit Ösd
2:47:28.1004700
+1:00:02.360100
53.8p
30
Öystein Husby
Malvik IL
2:50:30.1022900
+1:03:04.378300
52.7p
31
Petter Storseth
Trondheim
2:58:32.1071100
+1:11:06.426500
50.0p
32
Lars Erik Strömsnes
Malvik IL
3:02:44.1096300
+1:15:18.451700
48.7p
33
Christer Askaug
Team Skigo
3:04:39.1107800
+1:17:13.463200
48.1p
34
Knut Eirik Ballestad
Malvik IL
3:06:31.1119000
+1:19:05.474400
47.6p
35
Anders Andersson
Trångsvikens IF
3:15:18.1171700
+1:27:52.527100
45.2p
36
Jan Öivind Gressnes
Trondheim
3:23:33.1221200
+1:36:07.576600
43.1p
-
Örjan Sandler
Orrvikens IK
23:59:58.8639700
-
-
Daniel Bengtsson
Åre SLK
23:59:58.8639700
-
-
Henrik Julin
Jämtkraft IF
23:59:58.8639700
-
-
Peder Andréason
Åre SLK
23:59:58.8639700
-
-
Anders Näs
No Club
23:59:59.8639800
-
-
Christian Leister
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
-
Eigil Lyng
Byåsen IL
23:59:59.8639800
-
-
Morten Binde Brattberg
Tsod IL
23:59:59.8639800
-
-
Joakim Stenvall
Ncc
23:59:59.8639800
-
-
Johan Schjerve
Snåsa IL
23:59:59.8639800
-
-
Knut Torp
No Club
23:59:59.8639800
-
-
Kristoffer Holth
Team Norgehus
23:59:59.8639800
-
-
Runar Flönes
Orkdal IL
23:59:59.8639800
-
-
Christer Skaug
Team Skigo
23:59:59.8639800
-
-
Erik Edler
Brunflo IF
23:59:59.8639800
-
-
Måns Erik
Frank
23:59:59.8639800
-
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Louise Börjesson
IFK Helsingborg
2:54:30.1046900
51.3p
2
Madeleine Linestrand
Försvarets Sk
3:08:46.1132500
+14:16.85500
46.9p
3
Sofia Lindgren
Jämtlandspolisens Idrottsförening
3:09:58.1139700
+15:28.92700
46.6p
4
Katrin Karlsson
Nässjö SF
3:11:17.1147600
+16:47.100600
46.2p
5
Malin Johansson
Offerdals SK
3:12:08.1152700
+17:38.105700
46.0p
6
Åsa Person Kjellgren
Undersåkers IF
3:15:36.1173500
+21:06.126500
45.1p
7
Liselotte Gruving
IFK Hedemora SK
3:53:55.1403400
+59:25.356400
36.9p
-
Magdalena Waller Dahlgren
Åre Längdskidklubb
23:59:58.8639700
-
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Lars Persson
Östersunds SK
2:09:31.777000
72.8p
2
Erik Hellberg
Försvarets Sk
2:14:02.804100
+4:31.27000
69.9p
3
Patrik Finn
Östersunds SK
2:21:53.851200
+12:22.74100
65.3p
4
Bendik Ramstad
Team Loktot
2:25:56.875500
+16:25.98400
63.2p
5
Andreas Svärd
Lättja IF
2:26:08.876700
+16:37.99600
63.1p
6
Per-Erik Jonasson
Valbo Aif
2:27:20.883900
+17:49.106800
62.5p
7
Erik Ragnarsson
Brunflo IF
2:28:54.893300
+19:23.116200
61.7p
8
Ingemar Berg
Bodsjöböle SK
2:31:23.908200
+21:52.131100
60.5p
9
Pär Gustafsson
Åre
2:33:56.923500
+24:25.146400
59.3p
10
Björn Larsson
Sveaskogs IF
2:36:27.938600
+26:56.161500
58.2p
11
Nils Mårtensson
Lättja IF
2:39:54.959300
+30:23.182200
56.8p
12
Marcus Carlén
Bodsjöböle SK
2:41:58.971700
+32:27.194600
55.9p
13
Jon Linge
Kyll Otrå
2:49:21.1016000
+39:50.238900
53.1p
14
Erik Edler
Brunflo IF
2:50:00.1019900
+40:29.242800
52.9p
15
Joakim Stenvall
Ncc
2:50:46.1024500
+41:15.247400
52.6p
16
Fredrik Svärd
Lättja IF
2:52:09.1032800
+42:38.255700
52.1p
17
Emil Ekström
Nacka Värmdö SK
2:54:38.1047700
+45:07.270600
51.3p
18
Oscar Wallman
IFK Helsingborg
2:54:54.1049300
+45:23.272200
51.2p
19
Fredrik Vestergård
Axa SC
2:59:10.1074900
+49:39.297800
49.8p
20
Joakim Olsson
Östersunds SK
3:04:06.1104500
+54:35.327400
48.3p
21
Roger Paulsson
Aspås IF
3:05:06.1110500
+55:35.333400
48.0p
22
Erik Dahlberg
Vattudalens Ldk
3:06:26.1118500
+56:55.341400
47.6p
23
Tobias Linestrand
Näldens IF
3:07:40.1125900
+58:09.348800
47.3p
24
Fredrik Wikström
Järpens SK
3:10:45.1144400
+1:01:14.367300
46.4p
25
David Ring
Åre SLK
3:11:16.1147500
+1:01:45.370400
46.2p
26
Jon Davidsson
Åre
3:15:01.1170000
+1:05:30.392900
45.2p
27
Jonas Fagergren
Åre SLK
3:16:40.1179900
+1:07:09.402800
44.8p
28
Hans Eckerdahl
Myssjö-Ovikens IF
3:25:12.1231100
+1:15:41.454000
42.7p
29
Peter Engelin
Östersunds SK
3:25:31.1233000
+1:16:00.455900
42.7p
-
Berndt Fresk
Duveds IF
23:59:58.8639700
-
-
Jan Olov Berg
Turistföreningen
23:59:58.8639700
-
-
Ulf Bergström
Myssjö-Ovikens IF
23:59:58.8639700
-
-
Jan Andersson
Duveds IF
23:59:58.8639700
-
-
Fredrik Olofsson
Östersunds SK
23:59:58.8639700
-
-
Frank Sunde
Åasgvtten
23:59:58.8639700
-
-
Per Magnus Landén
ÅS IL
23:59:58.8639700
-
-
Odd-Björnar Ness
Statoil IF
23:59:58.8639700
-
-
Jörgen Svedin
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
-
Torstein Ulviksen
Team Loktot
23:59:59.8639800
-
-
Erik Stridlund
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
-
Helge Vedvik
Grong IL
23:59:59.8639800
-
D 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jenny Hansson
Försvarets Sk
1:02:32.375100
74.5p
2
Kicki Fransson
Järpens SK
1:06:28.398700
+3:56.23500
70.1p
3
Kari Eie
Varden Il,
1:09:37.417600
+7:05.42400
66.9p
4
Monika Lund
Fältjägarnas IF
1:16:47.460600
+14:15.85400
60.6p
5
Marie Ohlsson
Fältjägarnas IF
1:16:55.461400
+14:23.86200
60.5p
6
Linnea Johnsson
OK Nackhe
1:30:40.543900
+28:08.168700
51.4p
7
Ingrid Söderberg
Rödön SK
1:37:05.582400
+34:33.207200
48.0p
8
Marie Strömbeck
Vallbo SK
1:49:07.654600
+46:35.279400
42.7p
9
Maria Söderberg
Rödön SK
1:59:29.716800
+56:57.341600
39.0p
H 21 Motion
20km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Daniel Södersten
Orsa SK
1:04:03.384200
72.7p
2
Jesper Thor
Försvarets Sk
1:08:04.408300
+4:01.24000
68.4p
3
Kay Arne Aunes
No Club
1:11:07.426600
+7:04.42300
65.5p
4
Tor Bach
Inderøy IL
1:16:56.461500
+12:53.77200
60.5p
-
Erik Stridlund
No Club
23:59:58.8639700
-
-
Stein Sagvold
Helgådal IL
23:59:59.8639800
-
-
Dennis Wikström
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-