Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Tour de Ski 1
2012-12-29
Deltävling i
Tour de Ski 2013
<<< Tour de Ski 7
Tour de Ski 2 >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
H 21
4km, Längdskidor, Fristil
1
Petter JR Northug
Strindheim IL
8:28.50770
98.9p
2
Marcus Hellner
Gellivare Skidallians IK
8:34.51380
+6.510
97.8p
3
Alexander Legkov
Dinamo Kiev
8:35.51490
+7.620
97.6p
4
Dario Cologna
Val Müstair
8:38.51780
+10.910
97.1p
5
Ilia Chernousov
SKA Sankt Petersburg
8:39.51840
+10.970
97.0p
6
Alex Harvey
Nordique Mont ST Anne
8:40.51900
+11.1030
96.9p
7
Martin Jaks
Dukla Liberec
8:40.51950
+11.1080
96.8p
7
Maxim Vylegzhanin
Dinamo Kiev
8:40.51950
+11.1080
96.8p
9
Ales Razym
Dukla Liberec
8:42.52100
+13.1230
96.5p
10
Curdin Perl
Bernina Pontresina
8:42.52120
+13.1250
96.5p
11
David Hofer
C.S Carabinieri
8:42.52130
+13.1260
96.5p
12
Dmitriy Japarov
Russian Federation
8:44.52380
+16.1510
96.0p
13
Emil Jönsson
IFK Mora SK
8:44.52390
+16.1520
96.0p
14
Giorgio DI Centa
C.S Carabinieri
8:45.52490
+17.1620
95.8p
15
Robin Duvillard
Emhm - Villard De Lans
8:48.52770
+20.1900
95.4p
16
Bernhard Tritscher
SC Saalfelden
8:49.52890
+21.2020
95.1p
17
Roland Clara
G.S Fiamme Gialle
8:50.52900
+21.2030
95.1p
18
Lukas Bauer
Dukla Liberec
8:50.52920
+21.2050
95.1p
19
Calle Halfvarsson
Falun Borlänge SK
8:50.52930
+21.2060
95.1p
20
Aivar Rehemaa
Sportclub Sparta
8:50.52960
+21.2090
95.0p
21
Andrew Newell
Stratton Mountain School
8:50.52990
+22.2120
95.0p
22
Axel Teichmann
Wsv Bad Lobenstein
8:51.53050
+22.2180
94.9p
22
Sergey Turychev
Ugra Svsm 2
8:51.53050
+22.2180
94.9p
24
Tobias Angerer
SC Vachendorf
8:52.53120
+23.2250
94.7p
25
Lari Lehtonen
Imatran Urheilijat
8:52.53140
+23.2270
94.7p
25
Michail Semenov
Belarus
8:52.53140
+23.2270
94.7p
25
Alexey Poltoranin
Kazakstan
8:52.53140
+23.2270
94.7p
28
Jean Marc Gaillard
Douanes - Pays Rochois
8:52.53150
+23.2280
94.7p
29
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
8:53.53270
+25.2400
94.5p
29
Matti Heikkinen
Vantaan Hiihtoseura
8:53.53270
+25.2400
94.5p
31
Andy Kuehne
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
8:54.53300
+25.2430
94.4p
32
Ivan Babikov
Foothills Nordic Ski Club
8:54.53340
+25.2470
94.4p
33
Johan Olsson
Åsarna IK
8:54.53380
+26.2510
94.3p
34
Remo Fischer
Arve Mols
8:55.53450
+26.2580
94.2p
35
Dietmar Noeckler
G.S. Fiamme Oro
8:55.53470
+27.2600
94.2p
35
Kris Freeman
Maine Winter Sports Center
8:55.53470
+27.2600
94.2p
37
Andreas Katz
Sv Baiersbronn
8:56.53500
+27.2630
94.1p
38
Niklas Dyrhaug
Tydal IL
8:56.53520
+27.2650
94.1p
39
Cyril Miranda
Emhm - Bois D Amont
8:56.53570
+28.2700
94.0p
40
Finn Haagen Krogh
Tverrelvdalen IL
8:57.53620
+28.2750
93.9p
41
Ivan Perrillat Boiteux
Douanes Grand-Bornand
8:57.53680
+29.2810
93.8p
42
Fabio Pasini
CS Esercito
8:57.53690
+29.2820
93.8p
43
Toni Livers
Gardes Frontière
8:58.53720
+29.2850
93.7p
44
Nikolay Chebotko
Cska
8:59.53810
+30.2940
93.6p
45
Martin Stockinger
SU Boehmerwald
8:59.53820
+30.2950
93.6p
46
Maciej Kreczmer
Lks Poroniec Poronin
8:59.53840
+30.2970
93.5p
47
Jens Filbrich
Sv Eintracht Frankenhain
8:59.53860
+30.2990
93.5p
48
Devon Kershaw
Onaping Falls Nordics Ski Club
8:59.53880
+31.3010
93.5p
49
Andrey Larkov
Russian Federation
9:00.53950
+31.3080
93.4p
50
Valerio Checchi
Forestale
9:00.53970
+32.3100
93.3p
51
Konstantin Glavatskikh
Dinamo Kiev
9:00.53980
+32.3110
93.3p
52
Len Valjas
Team Hardwood
9:01.54030
+32.3160
93.2p
53
Johannes Duerr
SC Goestling-Hochkar
9:01.54050
+32.3180
93.2p
54
Tom Reichelt
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
9:01.54060
+32.3190
93.2p
55
Thomas Moriggl
G.S Fiamme Gialle
9:02.54110
+33.3240
93.1p
56
Tord Asle Gjerdalen
Fossum IF
9:02.54160
+33.3290
93.0p
57
Jiri Magal
Dukla Liberec
9:03.54200
+34.3330
92.9p
58
Jonas Dobler
SC Traunstein
9:03.54220
+34.3350
92.9p
59
Snorri Einarsson
Tromsø SK
9:03.54260
+34.3390
92.8p
60
Paul Goalabre
Queyras
9:03.54280
+35.3410
92.8p
60
Karel Tammjarv
Tartu Skiclub
9:03.54280
+35.3410
92.8p
62
Mathias Wibault
Chamonix
9:04.54310
+35.3440
92.8p
63
Jonas Baumann
Tambo Splügen
9:04.54360
+35.3490
92.7p
64
Alexander Bessmertnykh
Russian Federation
9:04.54380
+36.3510
92.6p
65
Andrew Musgrave
Huntly Nordic Ski Club
9:05.54420
+36.3550
92.6p
66
Andrew Young
Huntly Nordic Ski Club
9:05.54430
+36.3560
92.6p
66
Fulvio Scola
G.S Fiamme Gialle
9:05.54430
+36.3560
92.6p
68
Hannes Dotzler
SC Sonthofen
9:06.54510
+37.3640
92.4p
69
Sergei Dolidovich
Belarus
9:06.54530
+37.3660
92.4p
70
Roddy Darragon
27e Bca Grand Bornand
9:06.54570
+38.3700
92.3p
71
Alexander Lasutkin
Belarus
9:07.54600
+38.3730
92.3p
72
Lucas Boegl
SC Gaissach
9:07.54610
+38.3740
92.3p
73
Thomas Bing
Rhoener Wsv Dermbach
9:07.54690
+39.3820
92.1p
74
Simen Haakon Oestensen
Fossum IF
9:09.54810
+40.3940
91.9p
75
Sebastian Eisenlauer
SC Sonthofen
9:10.54980
+42.4110
91.7p
76
Martin Johansson
Mora
9:10.54990
+42.4120
91.7p
77
Artem Zhmurko
Lokomotiv
9:12.55170
+44.4300
91.4p
78
Federico Pellegrino
G.S. Fiamme Oro
9:13.55200
+44.4330
91.3p
79
Daniel Heun
Skg Gersfeld
9:14.55300
+45.4430
91.2p
80
Iivo Niskanen
Vuokatti Ski Team Kainuu
9:14.55340
+45.4470
91.1p
81
Mattia Pellegrin
U.S. Dolomitica
9:14.55350
+45.4480
91.1p
82
Franz Goering
SC Motor Zella-Mehlis
9:15.55400
+46.4530
91.0p
83
Roman Furger
Schattdorf
9:16.55580
+48.4710
90.7p
84
Yevgeniy Velichko
Kazakstan
9:17.55630
+48.4760
90.6p
85
Vitaliy Shtun
Colos
9:19.55800
+50.4930
90.4p
86
Fabrizio Clementi
C.S Carabinieri Sez.Sci
9:20.55920
+51.5050
90.2p
87
Algo Karp
Skiclub Viljandi
9:21.56010
+52.5140
90.1p
88
Anton Lindblad
Sollefteå SK
9:21.56070
+53.5200
90.0p
89
Myroslav Bilosyuk
Transcarpathian Olympic Training Ce
9:22.56130
+53.5260
89.9p
90
Oleksiy Shvidkiy
Ukraina
9:25.56470
+57.5600
89.3p
91
Yerdos Akhmadiyev
Kazakstan
9:26.56540
+57.5670
89.2p
92
Alexandr Malyshev
Kazakstan
9:28.56750
+59.5880
88.9p
93
Maciej Starega
Uks Rawa Siedlce
9:28.56770
+1:00.5900
88.9p
94
Noah Hoffman
Ski Snowboard Club Vail
9:30.56970
+1:02.6100
88.6p
95
Ruslan Perekhoda
Ukraina
9:37.57650
+1:08.6780
87.6p
96
Martin Moeller
Danmark
9:38.57750
+1:09.6880
87.4p
97
Gennadiy Matviyenko
Kazakstan
9:42.58150
+1:13.7280
86.9p
Logga in för att slippa de här annonserna
D 21
3.1km, Längdskidor, Fristil
1
Kikkan Randall
Apu Nordic Ski Center
7:28.44710
89.1p
2
Charlotte Kalla
Piteå Elit SK
7:32.45150
+4.340
88.2p
3
Justyna Kowalczyk
Azs Awf Katowice
7:32.45180
+4.370
88.2p
4
Denise Herrmann
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
7:37.45640
+9.830
87.3p
5
Riitta-liisa Roponen
Oulun Hiihtoseura
7:38.45770
+10.960
87.1p
6
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Heming IL
7:40.45930
+12.1120
86.8p
7
Coraline Hugue
Defense EMHM - Crevoux
7:42.46190
+14.1380
86.3p
8
Celia Aymonier
SC Les Fourgs
7:43.46230
+15.1420
86.3p
8
Yulia Tchekaleva
Severstal
7:43.46230
+15.1420
86.3p
10
Kristin Størmer Steira
IL Forsøk
7:44.46310
+16.1500
86.1p
11
Holly Brooks
Apu Nordic Ski Center
7:45.46400
+16.1590
85.9p
12
Natalia Korosteleva
Tyumen
7:45.46420
+17.1610
85.9p
13
Therese Johaug
Nansen IL
7:45.46430
+17.1620
85.9p
14
Riikka Sarasoja-lilja
Lappeen Riento
7:46.46570
+18.1760
85.6p
14
Anastasia Dotsenko
Russian Federation
7:46.46570
+18.1760
85.6p
16
Marthe Kristoffersen
Varden Il,
7:46.46590
+18.1780
85.6p
17
Olga Kuziukova
Russian Federation
7:47.46680
+19.1870
85.4p
18
Krista Lahteenmaki
Ikaalisten Urheilijat
7:48.46700
+19.1890
85.4p
18
Anne Kylloenen
Kainuun Hiihtoseura
7:48.46700
+19.1890
85.4p
20
Emma Wikén
Åsarna IK
7:48.46710
+20.1900
85.4p
21
Elizabeth Stephen
Burke Mountain Academy
7:48.46730
+20.1920
85.4p
22
Kerttu Niskanen
Viereman Koitto
7:48.46750
+20.1940
85.3p
23
Debora Agreiter
C.S Carabinieri Sez.Sci
7:48.46790
+20.1980
85.3p
24
Aurore Jean
Skieurs Rousselands
7:49.46810
+21.2000
85.2p
25
Julia Ivanova
Saturn
7:49.46830
+21.2020
85.2p
26
Alenka Cebasek
Tsk Ogp Grad Bled
7:49.46840
+21.2030
85.2p
27
Aino-Kaisa Saarinen
Lempaalan Kisa
7:50.46980
+22.2170
84.9p
28
Polina Medvedeva
Russian Federation
7:51.47000
+22.2190
84.9p
29
Katrin Zeller
SC Oberstdorf
7:51.47060
+23.2250
84.8p
30
Anna Haag
IFK Mora SK
7:54.47320
+26.2510
84.3p
31
Hanna Kolb
Tsv Buchenberg
7:56.47510
+28.2700
84.0p
31
Katerina Smutna
Hsv Saalfelden
7:56.47510
+28.2700
84.0p
33
Valentina Shevchenko
Dinamo Kiev
7:56.47520
+28.2710
84.0p
34
Jennie Öberg
Piteå Elit SK
7:57.47620
+29.2810
83.8p
35
Nicole Fessel
SC Oberstdorf
7:58.47710
+30.2900
83.7p
36
Eva Vrabcova Nyvltova
Olfin Car Vella Trutnov
8:00.47910
+32.3100
83.3p
37
Maryna Antsybor
Dinamo Kiev
8:00.47940
+32.3130
83.3p
38
Sandra Ringwald
ST Schonach-Rohrhardsberg
8:01.48000
+32.3190
83.2p
39
Heidi Weng
IL I Bul
8:01.48010
+33.3200
83.2p
40
Stefanie Boehler
SC Ibach
8:01.48070
+33.3260
83.1p
41
Alena Sannikova
Belarus
8:01.48080
+33.3270
83.0p
42
Virginia DE Martin Topranin
Forestale
8:04.48360
+36.3550
82.6p
43
Ilaria Debertolis
G.S. Fiamme Oro
8:05.48420
+37.3610
82.5p
44
Laura Ahervo
Haemeenlinnan Hiihtoseura
8:06.48540
+38.3730
82.3p
45
Ingvild Flugstad Östberg
Gjøvik SK
8:06.48590
+38.3780
82.2p
46
Veronica Cavallar
G.S Fiamme Gialle
8:07.48600
+38.3790
82.2p
47
Alija Iksanova
Dinamo Kiev
8:07.48610
+39.3800
82.2p
48
Tatjana Jan Mannima
Skiclub Kivioli
8:08.48760
+40.3950
81.9p
49
Anouk Faivre Picon
Defense Emhm -pontarlier
8:08.48780
+40.3970
81.9p
50
Yelena Jan Kolomina
Zska
8:09.48800
+40.3990
81.9p
51
Barbara Jezersek
Tsk Triglav Kranj
8:10.48940
+42.4130
81.6p
52
Monique Siegel
Wsc Erzgebirge Oberwiesenthal
8:11.49050
+43.4240
81.4p
53
Kornelia Kubinska
Azs Awf Katowice
8:11.49070
+43.4260
81.4p
54
Laurien van der Graaff
Tg Huetten
8:11.49080
+43.4270
81.4p
55
Irina Khazova
Dinamo Kiev
8:12.49110
+44.4300
81.4p
56
Larisa Shaidurova
School OF Sports Education
8:12.49120
+44.4310
81.3p
57
Elisabeth Schicho
SC Schliersee
8:12.49160
+44.4350
81.3p
58
Mia Eriksson
Piteå Elit SK
8:12.49190
+44.4380
81.2p
59
Vesna Fabjan
Tsk Triglav Kranj
8:13.49260
+45.4450
81.1p
60
Tatyana Ossipova
Kazakstan
8:14.49330
+46.4520
81.0p
61
Marina Piller
Forestale
8:15.49410
+47.4600
80.9p
62
Jessica Diggins
Stratton Mountain Elites
8:15.49420
+47.4610
80.9p
63
Ekaterina Rudakova
Belarus
8:15.49480
+47.4670
80.8p
63
Kerstin Muschet
Union Rosenbach
8:15.49480
+47.4670
80.8p
65
Lucia Anger
SC Oberstdorf
8:17.49630
+49.4820
80.5p
66
Sara Lindborg
Falun Borlänge SK
8:19.49860
+51.5050
80.2p
67
Paulina Maciuszek
Lks Poroniec Poronin
8:19.49890
+51.5080
80.1p
68
Marina Matrossova
Kazakstan
8:20.49930
+52.5120
80.1p
69
Victoria Carl
SC Motor Zella-Mehlis
8:20.49940
+52.5130
80.0p
70
Viktoriya Lanchakova
Kazakstan
8:21.50070
+53.5260
79.8p
71
Theresa Eichhorn
SV Biberau
8:23.50290
+55.5480
79.5p
72
Oxana Yatskaya
Cska Semipalatinsk
8:26.50540
+58.5730
79.1p
73
Veronika Mayerhofer
SC Bad Gastein
8:43.52280
+1:15.7470
76.6p
74
Fiona Elizabeth Hughes
Yorkshire Dales Cross Country Ski
9:04.54390
+1:36.9580
73.7p