Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Västsvenska Rullskidcupen 2019
INFO
STÄLLNING
Ställning efter 8 deltävlingar
Rå..
Tan..
Vä..
Hö..
Bil..
Bil..
Gö..
Rol..
Tot:
D 14
1
Kajsa Ekenberg
Ulricehamns IF
50
50
46
43
46
46
=281
2
Beata Åkerström
IFK Skövde SK
50
46
37
37
37
43
=250
3
Ida Hammarberg
Sävedalens AIK
50
50
50
=150
4
Matilda Grahn
IFK Mora SK
46
40
40
=126
5
Ellen Berg
Rehns BK
43
50
=93
6
Ida Gotting
Grönahögs IK
46
37
=83
7
Ellen Olsson
Garphyttans IF
46
=46
8
Stina Widholm
Lidköpings VSK
43
=43
8
Ida Hellquist
Nässjö SF
43
=43
8
Ester Strand
Sävedalens AIK
43
=43
11
Agnes Andersson
Anderstorps OK
40
=40
11
Hanna Lidström
OK Landehof
40
=40
13
Isabella Ottosson
Nässjö SF
37
=37
14
Tilde Strid
OK Landehof
34
=34
14
Märta Wernersson
IF Hallby SOK
34
=34
D 16
1
Ebba Johansson
IF Ski Team Skåne
50
46
50
50
=196
2
Ida Rosjö
IF Hallby SOK
46
43
43
=132
3
Lina Rydén
Sälens IF
50
46
=96
4
Lova Wingren Wihl
IF Ski Team Skåne
32
43
=75
5
Ella Selmonsson
Lidköpings VSK
50
=50
6
Lina Björk
Borås SK
46
-
-
=46
6
Ida Finjord
Alta IF
46
=46
8
Alice Widholm
Borås SK
43
=43
8
Alva Thudeen
Sya SK
43
-
=43
10
Felicia Fyhr
SOK Aneby
40
=40
10
Ida Öjerskog
OK Landehof
40
=40
12
Emelie Persson
Borås SK
37
=37
13
Alma Bülow
SOK Aneby
34
=34
D 20
1
Olivia Ednarsson
Brandsbols SK
46
37
30
46
46
=205
2
Thea Braneby
Sunne SLF
50
34
43
43
=170
3
Thuva Andersson
OK Landehof
50
50
-
=100
4
Maja Eriksson
Lager 157
43
43
=86
5
Linda-louise Köld
Rehns BK
-
40
34
=74
6
Rebecca Lekberg
Göteborgs SK
50
=50
6
Ella Selmosson
Lidköpings VSK
-
50
=50
8
Hanna Abrahamsson
Eksjö SOK
46
=46
8
Maja Heikki
Sälens IF
-
46
=46
10
Amanda Norrby Rydin
Tranemo IF
-
40
=40
10
Kajsa Carlsson Wallum
Sävedalens AIK
40
=40
12
Felicia Norrby Rydin
Tranemo IF
-
32
=32
D 21
1
Louise Wanemark
Apladalens Lk
46
43
50
40
46
=225
2
Erika Karlsson
Nybro Ski
46
43
50
50
=189
3
Ulrika Lindberg
IK Stern
43
37
34
-
=114
4
Olivia Hansson
Karlslunds IF SF
50
50
=100
5
Julia Angelsiöö
Team Næringsbanken
50
46
=96
6
Sara Brantvall
IF Ski Team Skåne
40
-
37
=77
7
Lovisa Modig
Falun Borlänge SK
50
-
=50
7
Britta Johansson Norgren
Lager 157
50
=50
9
Tuva Persson
Borås SK
46
-
-
=46
9
Elin Mohlin
Sockertoppen IF
46
=46
9
Elin Entin
IK Stern
-
-
46
=46
12
Johanna Hagström
Ulricehamns IF
43
=43
12
Christina Enerstedt
Trollhättans SOK
-
43
=43
14
Camilla Lundgren
Göteborgs SK
40
=40
15
Linnea Park Lindahl
Gnosjö FK
37
=37
16
Emelie Nilsson
Ölands SK
32
=32
D 40
1
Ingemo Ilander
IK Stern
46
50
50
43
46
46
=281
2
Eleonor Öström
IK Stern
50
46
46
50
-
43
43
=278
3
Lena Hilmersson
Göteborgs SK
50
=50
3
Mia Ravakko
Sävedalens AIK
50
=50
3
Anna-karin Jonsson
Borås SK
50
=50
6
Helena S Sandahl
IK Hakarpspojkarna
46
=46
7
Clary Cameras
IK Stern
40
=40
7
Annica Harrysson
Team Kungälv IS
40
=40
H 14
1
Carl Björk
Borås SK
50
50
50
=150
2
Emil Ling
IF Hallby SOK
50
46
=96
3
Wilhelm Kuylenstierna
Sävedalens AIK
50
=50
4
Vilhelm Lernevik
IK Hakarpspojkarna
46
=46
4
Pontus Nilsson
Linköpings SK
46
=46
6
Felix Frykfeldt
IK Hakarpspojkarna
43
=43
6
Natanael Bokesand
Sävedalens AIK
43
=43
8
Olle Gedda
OK Landehof
40
=40
8
Anton Håkansson
IF Hallby SOK
40
=40
10
Alfred Swahn
OK Landehof
37
=37
10
Edvin Håkansson
IF Hallby SOK
37
=37
12
Arvid Eriksson
Ronneby OK
34
=34
12
Linus Fridell
Nässjö SF
34
=34
14
Joel Hoflund Martinsson
IK Hakarpspojkarna
32
=32
H 16
1
Melker Åkerström
Borås SK
46
50
-
37
50
50
=233
2
Martin Höiby
OK Landehof
43
-
37
34
46
=160
3
Anton Grahn
IFK Mora SK
50
50
50
=150
4
Edvin Högman
Ulricehamns IF
37
43
32
=112
5
Elliot Åkesson
IF Hallby SOK
46
46
=92
6
Hugo Nilsson
Hudiksvalls IF
46
43
=89
7
Nils Olsson
Göteborgs SK
40
40
=80
8
Anton Larsson
OK Landehof
40
37
=77
9
Axel Sandberg
OK Landehof
46
30
=76
10
Oskar Ericsson
Ronneby OK
34
-
40
=74
11
Ludvig Anderberg
IFK Mora SK
50
-
-
=50
12
Axel Wernersson
IF Hallby SOK
43
=43
12
Simen Finjord
Alta IF
43
=43
14
Karl-filip Köld
Medåkers IF
40
-
-
=40
15
Jesper Nyman
IFK Skövde SK
37
=37
H 20
1
Harald Ekenberg
IK Stern
50
50
50
26
46
50
50
=296
2
Erik Fransson
Borås SK
46
50
30
43
24
40
46
=255
3
Hugo Sjögren
Ulricehamns IF
43
46
46
30
43
=208
4
Leo Rodin
Uddevalla IS
43
37
22
28
40
=170
5
Mårten Gedda
IK Stern
43
34
43
=120
6
Hjalmar Gedda
OK Landehof
50
20
40
=110
7
Olle Andersson
Ulricehamns IF
40
37
26
=103
8
Alexander Jonsson
Alvesta SOK
37
20
30
=87
9
Hugo Hilmersson
Göteborgs SK
43
43
=86
10
Ludvig Berg
Rehns BK
32
50
=82
11
Albin Augustsson
IFK Mora SK
46
32
=78
12
Harald Östensen
IFK Skövde SK
40
37
=77
13
Nils Sjöberg
OK Landehof
32
-
-
37
=69
14
Herman Swärd
Tidaholm SOK Sisu
34
24
=58
15
Rasmus Andersson
Malungs IF
28
-
28
=56
16
Erik Bryne
Domnarvets GOIF
46
=46
16
Johan Källström
OK Landehof
46
=46
18
Max Andersson
Oxbergs IF
28
16
=44
19
Lukas Höiby
OK Landehof
40
=40
19
Jonathan Nahlen
Domnarvets GOIF
18
22
=40
19
Andreas Sunesson
OK Orion
40
=40
19
Ole Jensen
Oddersjaa Ssk
40
=40
23
Malte Jutterdal
Falun Borlänge SK
34
-
=34
23
Karl Stark
Vaggeryds SOK
34
=34
23
Nils Wastegård
IK Stern
34
=34
26
Alexander Thudeen
Sya SK
32
-
=32
27
David Musslinder
Falköpings AIK SK
16
15
=31
28
Jonathan Bergman
Fagersta Södra IK
14
13
=27
29
Jacob Petersson
Ölands SK
26
=26
30
Simon Nilsson
IF Hallby SOK
24
=24
31
Filip Johansson
OK Stigen
22
=22
32
Ludvig Axelsson
Hvetlanda SK
20
=20
33
Patrik Ottosson
Nässjö SF
18
-
=18
H 21
1
Lasse Ericsson
Nybro Ski
40
34
40
46
30
50
50
=260
2
Markus Jönsson
Tranemo IF
28
43
26
34
50
46
=227
3
Johan Kanto
Göteborgs SK
37
26
32
30
20
26
40
37
=202
4
Sebastian Backlund
TEAM Längdskidspecialisten
13
20
37
43
15
40
=168
5
Marcus Ullman
DPONLY Ski Club
28
24
26
24
22
24
34
=160
6
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
32
-
50
34
40
=156
7
Tommy Bylund
DPONLY Ski Club
40
46
-
43
=129
8
Marcus Johansson
Lager 157
43
50
=93
9
Jonatan Viker
IK Stern
16
4
37
32
=89
10
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
50
37
=87
10
Viktor Asking
IF Ski Team Skåne
24
20
43
=87
12
Daniel Netz
Göteborgs SK
26
18
12
30
=86
12
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
43
15
28
=86
14
Axel Bergsten
IFK Skövde SK
50
34
-
=84
15
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
40
43
=83
16
Simon Magnusson
OK Stigen
46
32
=78
17
Mattias Bryntesson
Trollhättans SOK
46
30
-
-
=76
18
Samuel Hahnsson
IK Stern
30
32
13
-
=75
19
Viktor Fritzon
Ulricehamns IF
22
46
-
=68
20
Fredrik Nilsson
Nybro Ski
24
30
7
=61
21
Simon Grenlöv
Äspereds IF
34
22
=56
22
Daniel Cornelius
Karlslunds IF SF
37
16
=53
23
Daniel Härström
IFK Skövde SK
24
20
8
=52
24
Jakob Mörhed
Vaggeryds SOK
15
18
18
=51
25
Oscar Persson
Träningskonsulten sports club
50
-
=50
25
Anton Karlsson
Lager 157
50
=50
27
Alfred Buskqvist
Team Ramudden
46
=46
27
Emil Persson
Lager 157
46
=46
29
Erik Wickström
Hestra IF
43
=43
30
Andreas Holmberg
Lager 157
40
=40
31
Erik Sjöberg
Eksjö SOK
28
10
=38
31
Emil Folkesson
Nybro Ski
16
22
-
-
=38
33
Simon Jonsson
IF Hallby SOK
37
=37
33
Øyvind Moen Fjeld
Lager 157
37
=37
35
Erik Nero
Mullsjö SOK
34
=34
36
Måns Sunesson
Sellnäs IF
32
=32
36
Ådne Gigernes
Bygdø IL
32
=32
36
Isak Nilsson
Gnosjö FK
18
14
=32
39
Elias Andersson
Ski Team Göhlins
30
=30
40
Rickard Bergengren
IF Ski Team Skåne
28
-
=28
40
Henrik Alm
Gnosjö FK
28
-
=28
42
Erik Bertilsson
Magra IS
26
=26
42
Robin Larsson
OK Alehof
26
=26
44
Andreas Nilsson
Göteborgs SK
11
13
=24
44
Hampus Johansson
OK Alehof
24
=24
46
Bob Impola
Träningskonsulten sports club
22
=22
46
Niklas Solsjö
IFK Skövde SK
22
=22
46
Henrik Karlsson
Kungsäters IF
12
10
=22
46
Mats Risberg
IF Ski Team Skåne
16
6
=22
50
Per Johan Norman
Kristinehamns OK
20
=20
50
Kristian Olofsson
Hestra IF
20
=20
52
Linus af Wåhlberg
Ölands SK
14
5
=19
53
Oskar Lundqvist
Axa SC
18
=18
54
David Henriksson
Eds SK
16
=16
55
Niklas Lindqvist
Axa SC
15
=15
55
Tobias Andervang
Hestra IF
15
=15
57
Adam Axelsson
Hvetlanda SK
14
=14
57
Henric Johansson
Finnskogarnas SK
14
=14
57
Emil Andersson
IF Hallby SOK
5
9
=14
57
Johan Österlund
Hestra IF
14
=14
61
Albin Persson
Tranemo IF
13
=13
62
Henrik Elf
IK Ymer
-
12
=12
62
Johan Lind
OK Stigen
12
=12
62
Marcus Johansson
IFK Mora SK
12
-
=12
65
Patrik Gustafsson
Örnsköldsvik
11
=11
65
Johan Wahlberg
Stockholms RK
11
=11
65
Anders Karlsson
DPONLY Ski Club
11
=11
68
Peter Gustavsson
Gnosjö FK
10
=10
68
Patrik Berglund
XC Sthlm Ski Club
10
=10
70
Fredrik Jansberger
Lidköpings VSK
9
=9
70
Marcus Davidsson
Bullarens GOIF
9
=9
70
Pontus Pettersson
Bredaryds SOK
9
=9
73
Andreas Schöndell
Tolereds AIK
8
=8
73
Gustav Nilsson
OK Stigen
8
=8
75
Dennis Weidfors
Alstermo IF
7
=7
76
Måns Larsson
Ulricehamns IF
6
-
=6
77
Mikael Rask
OK Stigen
4
=4
78
Jonathan Hansson
Burseryds IF
3
=3
78
Carl Alm
Träningskonsulten sports club
3
=3
80
John Sterner
XC Sthlm Ski Club
2
=2
80
Mark Obers
Hästveda OK
2
=2
82
Ludwig Åkestrand
Burseryds IF
1
=1
82
Mattias Skoog
Borgstena IF
1
=1
84
Viktor park
OK Stigen
0
=0
84
Johan Johansson Park
Gnosjö FK
0
=0
84
Jakob Josefsson
Axa SC
0
=0
84
Niclas Ojala
IF Hallby SOK
0
=0
84
Magnus Riisgaard
Aok
0
=0
84
Arvid Persson
IF 30k.se
0
=0
H 40
1
Tobias Westman
Göteborgs SK
50
50
50
46
50
50
=296
2
Anders Carlson
Göteborgs SK
50
43
43
34
46
46
=262
3
Anders Magnusson
IK Stern
40
46
40
34
46
16
40
43
=255
4
David Ranfalk
IK Stern
40
34
30
43
14
37
37
=221
5
Joakim Carlsson
DPONLY Ski Club
34
32
30
32
40
20
43
=211
6
Thomas Wollentz
Halmstads Skidklubb
46
40
30
34
=150
7
Martin Danklint
Tranemo IF
28
28
34
=90
8
Andreas Berntsson
Göteborgs SK
46
37
=83
9
Erik Wilhemsson
Lidköpings VSK
37
40
=77
10
Viktor Mazko
SF Vershina
34
32
=66
11
Johan Käll
Borås GIF
37
26
=63
12
Dan Moberg
IF Hagen SK
50
=50
12
Anders Sörensson
Munkedals SOK
50
=50
14
Staffan Henriksson
Lidköpings VSK
28
18
=46
14
Andreas Ireholm
Volvo IF
24
22
=46
16
Per Sandström
Eds SK
43
=43
16
Jimmy Tigerberg
Lidköpings VSK
43
=43
16
Magnus Hamp
IK Stern
43
=43
19
Mattias Carlzon
Ulricehamns IF
40
=40
20
Andreas Rom
Främmestads IK
37
=37
20
Peter Gustavsson Josephson
Hånger IF
37
=37
22
Mattias Qvarnström
Lekeryd
12
22
=34
23
Claes Olsson
Göteborgs SK
32
-
=32
23
Henrik Ulldahl
IK Hakarpspojkarna
32
=32
23
Kaj Nironen
IF Hagen SK
32
=32
23
Peter Lekberg
Sävedalens AIK
32
=32
27
Emil Östlin
IK Hakarpspojkarna
22
9
=31
28
Henrik Pålsson
Tanums IF
30
=30
28
Björn Tjällgren
Trollhättans SOK
30
=30
30
Daniel Edquist
Axa SC
28
=28
30
Robert Johansson
Främmestads IK
28
=28
32
Peter Håkansson
ASK Växjö
16
11
=27
33
Andreas Grahn
Landsbro IF SK
26
=26
33
Larz Andersson
Karlslunds IF SF
26
=26
33
Markus Eriksson
No Club
26
=26
36
Niklas Backåberg
ASK Växjö
24
=24
36
Mattias Fritz
Karlslunds IF SF
24
=24
36
Per Larsson
Borås SK
24
=24
39
Markus Boltorp
Eds SK
22
=22
40
Anders Thorin
Hindås SK
20
=20
40
Anders Jägard
DPONLY Ski Club
20
=20
40
Mattias Bülow
SOK Aneby
20
=20
43
Per Wernersson
IF Hallby SOK
18
=18
43
Robin Larsen
Intersport IF
18
=18
43
Mats Lundh
Axa SC
18
=18
46
Fredrik Söderberg
Tanums IF
16
=16
47
Joakim Torstensson
Fjällbacka
15
=15
47
Robert Gotting
Grönahögs IK
15
=15
47
Tomas Helldén
IFK Skövde SK
15
=15
50
Emil Björåker
FK Göingarna
14
=14
51
Ambjörn Lannergård
Lidköpings VSK
13
=13
51
Henrik Magnisson
Apladalens Lk
13
=13
53
Jörgen Kanto
Karlslunds IF SF
12
=12
54
Jonas Ryd
Apladalens Lk
11
=11
55
Peter Andersson
Kulltorps GOIF
10
=10
55
Johan Sundlöf
IF Hagen SK
10
=10
57
Fredrik Svensson
Landsbro IF SK
9
=9
58
Ulrik Karlsson
Motala Aif SK
8
=8
58
Jimmy Lernevik
IK Hakarpspojkarna
8
=8
60
Jan-Eric Karlsson
Timmersdala Motion
7
=7
60
Sören Persson
Hvetlanda SK
7
=7
H 50
1
Adam Blomberg
OK Landehof
50
50
50
50
37
40
50
50
=300
2
Jörgen Sörqvist
Göteborgs SK
46
43
43
22
46
46
=246
3
Jonas Häger
Göteborgs SK
-
46
46
34
43
=169
4
Mikael Magnusson
Nybro Ski
46
43
50
=139
5
Jörgen Lindgren
IK Stern
43
40
=83
5
Mikael Zachrisson
IK Stern
43
40
=83
7
Niclas Andersson
OK Kolmården
50
26
=76
7
Jonas Blom
IFK Skövde SK
46
30
=76
9
David Jönsson
IK Hakarpspojkarna
40
32
=72
10
Jonny Persson
OK Gipen
34
32
=66
11
Kennet Berglund
XC Sthlm Ski Club
46
=46
12
Tomas Jelinek
Sundbybergs IK
43
=43
13
Ove Helgee
Alstermo IF
40
=40
13
Torbjörn Gustafsson
Borås GIF
40
=40
13
Michael Johansson
DPONLY Ski Club
40
=40
16
Odd Wallum
Sävedalens AIK
37
=37
16
Göran Hammarson
Stockholms RK
37
=37
16
Fredrik Wessberg
OK Landehof
37
=37
16
Olle Frykfeldtd
IK Hakarpspojkarna
37
=37
16
Niclas Lund
Alliansloppets SK
37
=37
21
Markus Qvarnström
IK Hakarpspojkarna
34
=34
21
Björn Mattsson
IK Stern
34
=34
21
Kenneth Ingemarsson
Göteborgs SK
34
=34
21
Joakim Viker
IK Stern
34
=34
25
Ola Slättengren
Nybro Ski
32
=32
25
Mikael Larsson
Lidköpings VSK
-
32
=32
25
Claes Hjertman
Åkersberga SK
32
=32
28
Tommy Skiöld
OK Gipen
30
=30
28
Kenneth Rolling
Halmstads Skidklubb
30
-
=30
28
Tommy Skiöld
No Club
30
=30
31
Niclas Hansson
Burseryds IF
-
28
=28
31
Christer Olsson
Idefjordens SK
28
=28
31
Robert Larsson
Högaborgs Athleter
28
=28
34
Kenneth Söderberg
Apladalens Lk
26
=26
35
Anders Bergvall
IK Stern
24
-
=24
35
Robert EK
IF Hallby SOK
-
24
=24
37
Magnus Öberg Bernhed
Göteborgs SK
20
-
=20
38
Roger Johansson
Linköpings SK
18
=18
39
Hans Olsson
IK Nocout.se
16
=16
40
Henrik Dellborg
IK Stern
15
=15
H 60
1
Kent Tigerberg
Lidköpings VSK
50
50
50
43
46
40
46
50
=292
2
Bo Tigerberg
Lidköpings VSK
43
46
46
37
43
34
50
43
=271
3
Sören Skålberg
Göteborgs SK
46
40
34
34
-
43
46
=243
4
Kurt Andersson
Sätra IF
40
50
=90
4
Jan Johansson
Lima IF
40
50
-
=90
6
Anders Buskqvist
IK Stern
46
-
43
=89
7
Peter Eich
SG Oberammergau
37
46
=83
8
Göran Johansson
Magra IS
40
40
=80
9
Arne Nåbo
Trollhättans SOK
-
43
=43
9
Ola Lundmark
Nässjö SF
43
=43
11
Anders Rudolfsson
Sundbybergs IK
37
=37
12
Per-Elis Svensson
Lönashults GIF
32
=32
H 70
1
Bertil Persson
Göteborgs SK
46
50
46
43
50
50
=285
2
Mats-Göran Melin
Apladalens Lk
43
43
43
43
=172
3
Arvo Teppola
IK Hakarpspojkarna
50
50
46
=146
4
Jan Osvald Soovik
Göteborgs SK
50
46
46
=142
5
Leif Eklund
IFK Skövde SK
50
-
50
=100
6
Kjell Carlgren
OK Alehof
40
40
=80
7
Göran Pettersson
Göteborgs SK
46
-
=46
8
Jimmy Nordli
Trøsken IL
43
=43