Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Alliansloppet
2008-08-23
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H/D 21 Motion
56km, Rullskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Mathias Fredriksson
Axa SC
1:53:45.682400
76.7p
2
Fredrik Byström
Sollefteå SK
1:55:22.692100
+1:37.9600
75.6p
3
Martin Larsson
Arvika IS
1:55:22.692130
+1:37.9630
75.6p
4
Tobias Westman
IK Stern
1:55:40.693950
+1:55.11450
75.4p
5
Markus Jönsson
Alliansloppets SK
1:55:41.694080
+1:56.11580
75.4p
6
Daniel Rickardsson
Hudiksvalls IF
1:56:17.697650
+2:32.15150
75.0p
7
Dan Moberg
Ulricehamns IF
1:57:50.706930
+4:05.24430
74.1p
8
Patrik Johansson
IFK Skövde SK
1:57:50.706960
+4:05.24460
74.0p
9
Fredrik Persson
Kilsmo IK
1:57:50.706970
+4:05.24470
74.0p
10
Daniel Tynell
Grycksbo IF OK
1:57:54.707300
+4:09.24800
74.0p
11
Edvard Hamilton
Kongsvinger IL
1:59:04.714320
+5:19.31820
73.3p
12
Atle Bjerkli
Mekonomen Norge
2:01:07.726670
+7:22.44170
72.0p
13
Robin Norum
IFK Umeå
2:01:54.731380
+8:09.48880
71.6p
14
Svein Tore Sinnes
Mekonomen Norge
2:03:38.741700
+9:53.59200
70.6p
15
Anders Myrland
Mekonomen Norge
2:03:38.741760
+9:53.59260
70.6p
16
Emil Svensson
IFK Skövde SK
2:04:04.744320
+10:19.61820
70.3p
17
Anders Johansson
Håfreströms IF
2:04:50.748950
+11:05.66450
69.9p
18
Maria Rydqvist
Östersunds SK
2:09:55.779410
+16:10.96910
67.2p
19
Sandra Hansson
Uddevalla SK
2:09:55.779430
+16:10.96930
67.2p
20
Andreas Johansson
Nacka Värmdö SK
2:09:55.779490
+16:10.96990
67.2p
21
Per-Erik Jonasson
Järpens SK
2:09:56.779540
+16:11.97040
67.2p
22
Erik Næss
Ullensaker SK
2:09:57.779640
+16:12.97140
67.1p
23
Peter Westerberg
Vänersborgs SK
2:10:01.780060
+16:16.97560
67.1p
24
Olof Ekberg
Nacka Värmdö SK
2:10:38.783730
+16:53.101230
66.8p
25
Stefan Karlsson
Ronneby OK
2:11:19.787800
+17:34.105300
66.5p
26
Stefan Nordlander
Navåsens FK
2:13:30.800930
+19:45.118430
65.4p
27
Magnus Graas
OK Linné
2:13:31.801020
+19:46.118520
65.4p
28
Staffan Sandberg
Stenungsunds OK
2:13:57.803620
+20:12.121120
65.1p
29
Erik Mandrup Timmermann
Holte Ski
2:13:58.803700
+20:13.121200
65.1p
30
Kristian Karppinen
Eksjö SOK
2:14:40.807940
+20:55.125440
64.8p
31
Henrik Landström
Säffle SK
2:14:50.808930
+21:05.126430
64.7p
32
Per Morten Kleggetveit
Eiken IL Team
2:14:54.809310
+21:09.126810
64.7p
33
Henrik Pålsson
Tanums IF
2:14:54.809370
+21:09.126870
64.7p
34
Erik Gressløs
Sarpsborg IL
2:15:38.813750
+21:53.131250
64.3p
35
Anders Boestad
IK Vista
2:16:01.816060
+22:16.133560
64.1p
36
Patrik Sonehag
IK Stern
2:16:03.816290
+22:18.133790
64.1p
37
Nina Lintzén
Högbo AIK
2:17:36.825510
+23:51.143010
63.4p
38
Julia Limby
Åsarna IK
2:17:36.825520
+23:51.143020
63.4p
39
Kent Tigerberg
Lidköpings VSK
2:17:36.825530
+23:51.143030
63.4p
40
Hanna Seppas
Eksjö SOK
2:17:38.825750
+23:53.143250
63.4p
41
Stig Erlandsson
Norra Dals SK
2:17:39.825870
+23:54.143370
63.4p
42
Kjell Häggquist
Hudiksvalls IF
2:17:40.825960
+23:55.143460
63.4p
43
Bo Staffan Andersson
Ronneby OK
2:20:31.843070
+26:46.160570
62.1p
44
Joakim Jarnelid
Magra IS
2:21:02.846110
+27:17.163610
61.9p
45
Martin Ewaldsson
Hestra IF
2:21:31.849050
+27:46.166550
61.7p
46
Marcus Johansson
IK Stern
2:21:31.849060
+27:46.166560
61.7p
47
Rikard Nedar
Volvo Flygmotor FF
2:21:32.849140
+27:47.166640
61.7p
48
David Jönsson
IK Hakarpspojkarna
2:21:35.849440
+27:50.166940
61.6p
49
Mads Rosenkilde
København SK
2:21:36.849570
+27:51.167070
61.6p
50
John Harrysson
Göteborgs SK
2:21:43.850220
+27:58.167720
61.6p
51
Albin Ackerot
Östersunds SK
2:21:54.851370
+28:09.168870
61.5p
52
Stefan Norling
IK Stern
2:22:17.853600
+28:32.171100
61.3p
53
Magnus Aasa
OK Kullingshof
2:22:55.857420
+29:10.174920
61.1p
54
Peter Jamell
Nacka Värmdö SK
2:23:44.862360
+29:59.179860
60.7p
55
Carina Lagerlöf
Malungs IF
2:23:47.862600
+30:02.180100
60.7p
56
Pontus Rygh
Mariestads FK
2:23:47.862610
+30:02.180110
60.7p
57
Bo Tigerberg
Lidköpings VSK
2:23:48.862710
+30:03.180210
60.7p
58
Daniel Björndahl
Kungälvs OK
2:25:16.871580
+31:31.189080
60.1p
59
Mikael Tärning
Falköpings AIK SK
2:25:41.874050
+31:56.191550
59.9p
60
Jimmy Nordli
Trøsken IL
2:25:42.874130
+31:57.191630
59.9p
61
Conny Karlsson
Tanums IF
2:25:59.875880
+32:14.193380
59.8p
62
Niklas Claesson
OK Alehof
2:26:05.876480
+32:20.193980
59.7p
63
Janis Teteris
1973 Club A2
2:26:14.877300
+32:29.194800
59.7p
64
Björn Mattsson
Hindås SK
2:26:20.877950
+32:35.195450
59.6p
65
Gunnar Lejdholt
Karlslunds IF SF
2:26:28.878770
+32:43.196270
59.6p
66
Håkan Gustafsson
IK Stern
2:26:41.880080
+32:56.197580
59.5p
67
Erik Karlsson
Tanums IF
2:26:44.880310
+32:59.197810
59.5p
68
David Ottosson
Norra Dals SK
2:26:50.880990
+33:05.198490
59.4p
69
Mattias Jonasson
Björnstorps IF
2:27:49.886830
+34:04.204330
59.0p
70
Håkan Huselius
Björnstorps IF
2:28:35.891440
+34:50.208940
58.7p
71
Tony Norling
IK Stern
2:29:20.895940
+35:35.213440
58.4p
72
Joel Larsson
Sävedalens AIK
2:29:30.896960
+35:45.214460
58.4p
73
Göran Olsson
Björnstorps IF
2:30:59.905820
+37:14.223320
57.8p
74
Petter Holmann
Trollhättans SOK
2:31:22.908120
+37:37.225620
57.6p
75
Henrik Seidelin Dam
København SK
2:31:47.910670
+38:02.228170
57.5p
76
Clas Göran Öster
Uddevalla SK
2:32:06.912580
+38:21.230080
57.4p
77
Mikael Peterson
Falköpings AIK SK
2:32:30.914910
+38:45.232410
57.2p
78
Eskil Svensson
Simlångsdalens IF
2:32:46.916510
+39:01.234010
57.1p
79
Simon Undemar
Karlslunds IF SF
2:32:56.917590
+39:11.235090
57.1p
80
Christoffer Rehn
Björnstorps IF
2:33:42.922100
+39:57.239600
56.8p
81
Thomas Adolfsson
Hindås SK
2:33:55.923460
+40:10.240960
56.7p
82
Arvo Teppola
IK Hakarpspojkarna
2:34:12.925120
+40:27.242620
56.6p
83
Odd Wallum
Göteborg/Majorna OK
2:36:04.936320
+42:19.253820
55.9p
84
Morgan Darius
Falköpings AIK SK
2:36:42.940130
+42:57.257630
55.7p
85
Claes Hallqvist
Sisu Forshaga SK
2:37:26.944500
+43:41.262000
55.4p
86
Lars-Erik Persson
Karlslunds IF SF
2:37:55.947450
+44:10.264950
55.3p
87
Tommy Skiöld
Kungälvs OK
2:38:20.949980
+44:35.267480
55.1p
88
Per Ekman
Nacka Värmdö SK
2:38:56.953540
+45:11.271040
54.9p
89
Mats Jansson
Nacka Värmdö SK
2:39:15.955480
+45:30.272980
54.8p
90
Johan Nielsen
OK Landehof
2:39:25.956420
+45:40.273920
54.7p
91
Sven-Gunnar Svensson
OK Kroppefjäll
2:40:00.959970
+46:15.277470
54.5p
92
Magnus Johansson
Navåsens FK
2:40:49.964890
+47:04.282390
54.3p
93
Torbjörn Kanstedt
OK Norrvirdarna
2:40:50.964930
+47:05.282430
54.3p
94
Tom Petersen
Björnstorps IF
2:41:53.971260
+48:08.288760
53.9p
95
Attila Kathy
Björnstorps IF
2:42:16.973530
+48:31.291030
53.8p
96
Lasse Nitare
Nacka Värmdö SK
2:42:48.976770
+49:03.294270
53.6p
97
Ulf Johansson
Trollhättans SOK
2:42:52.977170
+49:07.294670
53.6p
98
Henrik Eknor
Karlslunds IF SF
2:44:40.987990
+50:55.305490
53.0p
99
Janne Granstedt
Eksjö SOK
2:45:21.992060
+51:36.309560
52.8p
100
Mikael Martens
Malungs IF
2:45:34.993330
+51:49.310830
52.7p
101
Ronny Toacaj
Björnstorps IF
2:46:20.997910
+52:35.315410
52.5p
102
Håkan Rahkola
Stenungsunds OK
2:46:24.998320
+52:39.315820
52.4p
103
Fredrik Andersson
IK Stern
2:47:59.1007800
+54:14.325300
51.9p
104
Per Martin Larsen
København SK
2:48:08.1008750
+54:23.326250
51.9p
105
Bosse Gustavsson
Magra IS
2:48:30.1010920
+54:45.328420
51.8p
106
Jonas Olsson
Hindås SK
2:50:34.1023300
+56:49.340800
51.2p
107
Stefan Strand
Björnstorps IF
2:50:34.1023300
+56:49.340800
51.2p
108
Marie Vaadre
Nässjö SF
2:50:52.1025100
+57:07.342600
51.1p
109
Arne Nåbo
Trollhättans SOK
2:52:10.1032970
+58:25.350470
50.7p
110
Lars Josefsson
Astrazeneca IF
3:04:26.1106590
+1:10:41.424090
47.3p
111
Henrik Ekdahl
Lidköpings VSK
3:06:33.1119270
+1:12:48.436770
46.8p
112
Peter Jäderström
OK Linné
3:10:48.1144770
+1:17:03.462270
45.7p
113
Tobias Bovin
Perstorp Oxo Fritidsklubb
3:11:58.1151750
+1:18:13.469250
45.5p
114
Tom Aava
IFK Skövde SK
3:15:12.1171150
+1:21:27.488650
44.7p
115
Sören Skålberg
Hindås SK
3:21:20.1207960
+1:27:35.525460
43.3p
116
Christer Holm
Stavdal
3:30:09.1260860
+1:36:24.578360
41.5p
117
Ingvar Thor
Malma Aif
3:53:23.1400220
+1:59:38.717720
37.4p
118
Kent S. Olausson
OK Klyftamo
4:02:41.1456000
+2:08:56.773500
36.0p
119
Martin Weimarck
IK Stern
4:13:04.1518300
+2:19:19.835800
34.5p