Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Engelbrektsloppet 45
2023-02-05
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Boström
XC Sthlm Ski Club
2:03:51.743000
82.4p
2
Jakob Karlsson
IK Nocout.se
2:03:52.743100
+1
82.4p
3
Olof Persson
DPONLY Ski Club
2:03:52.743100
+1
82.4p
4
Patric Wilhelmsson
Norbergs Ck
2:06:34.759300
+2:43.16200
79.8p
5
Joakim Thalin
IK Fryken
2:11:50.790900
+7:59.47800
75.3p
6
Peter Henningsson
Föreningen IKJ Haninge
2:11:51.791000
+8:00.47900
75.2p
7
Magnus Jonsson
Broby GOIF
2:11:55.791400
+8:04.48300
75.2p
8
Johan Jakobsson
XC Sthlm Ski Club
2:13:49.802800
+9:58.59700
73.7p
9
Tomas Lundin
Ufk
2:14:22.806100
+10:31.63000
73.2p
10
Andreas Hasselknippe
Föreningen Engelbrektsloppet
2:14:46.808500
+10:55.65400
72.9p
11
Patrik Lehtonen
IF Åland
2:15:05.810400
+11:14.67300
72.7p
12
Fredrik Olsson
Norrbärke SK
2:17:08.822700
+13:17.79600
71.2p
13
Martin Höglund
Sundbybergs IK
2:17:48.826700
+13:57.83600
70.7p
14
Fredrik Bergdahl
Sundbybergs IK
2:19:26.836500
+15:35.93400
69.5p
15
Magnus Eriksson
Nacka Värmdö SK
2:19:41.838000
+15:50.94900
69.4p
16
Joel Larsson
Hägersta GF
2:19:49.838800
+15:58.95700
69.3p
17
Simon Markusson
IF Ski Team Skåne
2:19:50.838900
+15:59.95800
69.3p
18
Patrik Murray
Nacka Värmdö SK
2:20:16.841500
+16:25.98400
69.0p
19
Oliver Mitts
Västerås Skidklubb
2:20:26.842500
+16:35.99400
68.8p
20
Jonathan Bergman
Fagersta Södra IK
2:20:51.845000
+17:00.101900
68.6p
21
Anders Örnhed
XC Sthlm Ski Club
2:21:20.847900
+17:29.104800
68.2p
22
Olov Clausen
Snö & Tö Skidklubb
2:21:22.848100
+17:31.105000
68.2p
23
Tobias Sjögren
IFK Hedemora SK
2:21:26.848500
+17:35.105400
68.2p
24
Erik Månsson
FK Göingarna
2:21:28.848700
+17:37.105600
68.2p
25
Ulf Haglund
SK Skinnsberg
2:22:31.855000
+18:40.111900
67.5p
26
Alexander Göthlund Issjö
XC Sthlm Ski Club
2:22:36.855500
+18:45.112400
67.4p
27
Edvin Bergström
Axa SC
2:22:36.855500
+18:45.112400
67.4p
28
Mats Risberg
IF Ski Team Skåne
2:22:56.857500
+19:05.114400
67.2p
29
Linus Studeny
Sundbybergs IK
2:23:30.860900
+19:39.117800
66.8p
30
Fredrik Lundell
Norrbärke SK
2:23:50.862900
+19:59.119800
66.6p
31
David Svensson
Falköpings AIK SK
2:24:18.865700
+20:27.122600
66.3p
32
Victor Hedfors
Fagersta Södra IK
2:24:36.867500
+20:45.124400
66.1p
33
Anders Westerlund
Snö & Tö Skidklubb
2:24:37.867600
+20:46.124500
66.1p
34
Lars Janlöv
IF Åland
2:24:40.867900
+20:49.124800
66.1p
35
Johan Sundblom
IF Åland
2:24:53.869200
+21:02.126100
65.9p
36
Kalle Knutsson
Vreta Skid o Mk
2:25:04.870300
+21:13.127200
65.8p
37
Adam Brangefält
Västerås Skidklubb
2:25:22.872100
+21:31.129000
65.6p
38
Magnus Hansson
JMs Personalförening
2:26:07.876600
+22:16.133500
65.2p
39
Per Pettersson
Hägersta GF
2:26:20.877900
+22:29.134800
65.0p
40
Joakim Larsson
Brottby SK
2:26:23.878200
+22:32.135100
65.0p
41
Björn Norberg
Hällbybrunns IF
2:26:29.878800
+22:38.135700
65.0p
42
Mattias Jenefeldt
Gimo IF SK
2:26:51.881000
+23:00.137900
64.7p
43
Peter Kujanpää
Bålsta SK
2:27:16.883500
+23:25.140400
64.5p
44
Stefan Karlsson
Berber IS
2:28:00.887900
+24:09.144800
64.1p
45
Martin Welin-Berger
Hammarby IF SF
2:28:02.888100
+24:11.145000
64.0p
46
Rickard Redendal
Järfälla SK
2:28:06.888500
+24:15.145400
64.0p
47
Ingar Mikkelsen
Funäsdalens IF
2:28:11.889000
+24:20.145900
63.9p
48
Joar Svartholm
OK Linné
2:28:59.893800
+25:08.150700
63.5p
49
Jonas Fyrqvist
IF Åland
2:29:08.894700
+25:17.151600
63.4p
50
Peter Åhlén
Norbergs Ck
2:30:40.903900
+26:49.160800
62.5p
51
Fredrik Barkskog
Norrbärke SK
2:30:41.904000
+26:50.160900
62.5p
52
Erik Karlström
Jokkmokks SK
2:30:46.904500
+26:55.161400
62.5p
53
Johan Hagsten
Snö & Tö Skidklubb
2:30:47.904600
+26:56.161500
62.5p
54
Martin Belak
Axa SC
2:30:48.904700
+26:57.161600
62.4p
55
Göran Klinga
Snö & Tö Skidklubb
2:30:49.904800
+26:58.161700
62.4p
56
Niclas Viltelund
Sockertoppen IF
2:30:51.905000
+27:00.161900
62.4p
57
Markus Norling
Axa SC
2:31:12.907100
+27:21.164000
62.2p
58
Anders Ekman
Norbergs Ck
2:31:37.909600
+27:46.166500
62.0p
59
Per Kaijser-Sax
Axa SC
2:31:47.910600
+27:56.167500
61.9p
60
Mats-erik Larsson
Ryda SK
2:32:44.916300
+28:53.173200
61.4p
61
Kalle Widlert
Venjans AIK
2:33:37.921600
+29:46.178500
60.9p
62
Valentin Krehl
Föreningen Engelbrektsloppet
2:33:49.922800
+29:58.179700
60.8p
63
Fredrik Borgström
Avesta OK
2:33:54.923300
+30:03.180200
60.8p
64
Marco Kahelin
Västerås Skidklubb
2:34:37.927600
+30:46.184500
60.4p
65
Benny Johansson
Hägersta GF
2:34:43.928200
+30:52.185100
60.3p
66
Per Troedson
Storvreta IK
2:34:47.928600
+30:56.185500
60.3p
67
Marcus Berglund
Källbottens IK
2:34:51.929000
+31:00.185900
60.3p
68
Anders Sandström
Karlslunds IF SF
2:35:04.930300
+31:13.187200
60.1p
69
David Boija
Österfärnebo IF
2:35:06.930500
+31:15.187400
60.1p
70
Pontus Rosberg
Ufk
2:35:39.933800
+31:48.190700
59.8p
71
Lars Wahlberg
Rembo IK
2:35:41.934000
+31:50.190900
59.8p
72
Staffan Bråsjö
Nacka Värmdö SK
2:35:57.935600
+32:06.192500
59.7p
73
Thomas Berggren
Falu IK
2:36:07.936600
+32:16.193500
59.6p
74
Stefan Wahlström
Föreningen Engelbrektsloppet
2:36:09.936800
+32:18.193700
59.6p
75
Michael Thorén
Motala Aif SK
2:36:11.937000
+32:20.193900
59.6p
76
Daniel Ehn
Pumpen SK
2:36:55.941400
+33:04.198300
59.2p
77
Mats Karlsson
Berber IS
2:37:00.941900
+33:09.198800
59.1p
78
Henrik Junno
Fagersta Södra IK
2:37:01.942000
+33:10.198900
59.1p
79
Erik Nord
Ställbergs IK
2:37:07.942600
+33:16.199500
59.1p
80
Peter Skogert
JMs Personalförening
2:37:10.942900
+33:19.199800
59.1p
81
Tommy Andersson
Stockholms RK
2:37:10.942900
+33:19.199800
59.1p
82
Stefan Ehnvall
Axa SC
2:37:38.945700
+33:47.202600
58.8p
83
Per Ågren
Västerås Skidklubb
2:37:58.947700
+34:07.204600
58.7p
84
Sebastian Wiman
Snö & Tö Skidklubb
2:37:59.947800
+34:08.204700
58.7p
85
Samuel Rydberg
Norbergs OK
2:38:03.948200
+34:12.205100
58.6p
86
Patrick Elfqvist
Storsjömäklarna Sportklubb
2:38:19.949800
+34:28.206700
58.5p
87
Jonas Sundell
IK Hakarpspojkarna
2:38:32.951100
+34:41.208000
58.4p
88
Johan Schützer
Gillberga SK
2:38:37.951600
+34:46.208500
58.3p
89
Pär Samuelsson
Ufk
2:38:38.951700
+34:47.208600
58.3p
90
Patrik Tobiasson
Säters IF SK
2:39:43.958200
+35:52.215100
57.8p
91
Adam Jonsson
Valbo Aif
2:39:49.958800
+35:58.215700
57.8p
92
Jesper Bergström
Axa SC
2:40:11.961000
+36:20.217900
57.6p
93
Rickard Forsell
Norbergs SK
2:40:11.961000
+36:20.217900
57.6p
94
Peter Ericson
Arboga SK
2:40:21.962000
+36:30.218900
57.5p
95
Mikko Salomäki
Snö & Tö Skidklubb
2:41:02.966100
+37:11.223000
57.2p
96
Jakob Renvaktar
Leksand Snowb&freest Club
2:41:43.970200
+37:52.227100
56.9p
97
Jonathan Holmsved
Föreningen Engelbrektsloppet
2:41:44.970300
+37:53.227200
56.9p
98
Gustav Forslid
Axa SC
2:41:55.971400
+38:04.228300
56.8p
99
Per Lidestedt
Hammarby IF SF
2:41:58.971700
+38:07.228600
56.8p
100
Christoffer Kraft
Axa SC
2:42:27.974600
+38:36.231500
56.5p
101
Peter Lillbacka
Runacademy Idrottsförening
2:42:43.976200
+38:52.233100
56.4p
102
Manne Held
Skellefteå SK
2:43:00.977900
+39:09.234800
56.3p
103
Tom Sjögren
Gnosjö FK
2:43:23.980200
+39:32.237100
56.1p
104
Johan Anterud
Axa SC
2:45:23.992200
+41:32.249100
55.2p
105
Mikael Nordin
Rembo IK
2:45:43.994200
+41:52.251100
55.1p
106
Elias Norrby
Axa SC
2:45:55.995400
+42:04.252300
55.0p
107
Ulf Gustafsson
Ryda SK
2:46:19.997800
+42:28.254700
54.8p
108
Magnus Thörewik
IF Hallby SOK
2:47:10.1002900
+43:19.259800
54.4p
109
Robin Söderqvist
Axa SC
2:47:17.1003600
+43:26.260500
54.4p
110
Daniel Jenefeldt
Karlslunds IF SF
2:47:47.1006600
+43:56.263500
54.2p
111
Niklas Brate
Strängnäs-Malmby OL
2:48:33.1011200
+44:42.268100
53.9p
112
Samuel Lindström
Rembo IK
2:49:28.1016700
+45:37.273600
53.5p
113
Anders Eriksson
Ulriksbergs IK
2:49:56.1019500
+46:05.276400
53.3p
114
Patrik Flink
Enhörna IF
2:50:41.1024000
+46:50.280900
53.0p
115
Henrik Von Perner
Axa SC
2:51:23.1028200
+47:32.285100
52.7p
116
Johan Sandberg
Axa SC
2:51:44.1030300
+47:53.287200
52.6p
117
Ruben Svartholm
Gammelstads IF
2:53:52.1043100
+50:01.300000
51.7p
118
Oscar Kihl
Axa SC
2:53:57.1043600
+50:06.300500
51.7p
119
Erik Svensson
Sisu Forshaga SK
2:55:05.1050400
+51:14.307300
51.3p
120
Kåre Karyd
Skuttunge SK
2:55:10.1050900
+51:19.307800
51.2p
121
Andreas Artursson
Pumpen SK
2:55:34.1053300
+51:43.310200
51.1p
122
Joakim Forsman
Söderbärke GOIF
2:55:34.1053300
+51:43.310200
51.1p
123
Harald Ottmer
Tormestorps IF
2:55:55.1055400
+52:04.312300
51.0p
124
Per Thörnqvist
Stockholms RK
2:55:56.1055500
+52:05.312400
50.9p
125
Pontus Ohlzon
Axa SC
2:56:34.1059300
+52:43.316200
50.7p
126
Esbjörn Lundevall
Axa SC
2:56:34.1059300
+52:43.316200
50.7p
127
Bolle Hellblom
Sundbybergs IK
2:57:18.1063700
+53:27.320600
50.4p
128
Erik Elveros
Nacka Värmdö SK
2:57:31.1065000
+53:40.321900
50.4p
129
Tomas Falk
Föreningen Engelbrektsloppet
2:57:33.1065200
+53:42.322100
50.4p
130
Jan-erik Östling
Storsjömäklarna Sportklubb
2:57:36.1065500
+53:45.322400
50.3p
131
Magnus Henrysson
Sundbybergs IK
2:57:54.1067300
+54:03.324200
50.2p
132
Linus Jöns
No Club
2:58:12.1069100
+54:21.326000
50.1p
133
Andreas Lundquist
IK Rex
2:58:25.1070400
+54:34.327300
50.0p
134
Mikael Stenelund
Stockholms RK
2:58:42.1072100
+54:51.329000
49.9p
135
Jan Ingrids
Källbottens IK
2:59:13.1075200
+55:22.332100
49.8p
136
Richard Johanson
Norbergs SK
2:59:35.1077400
+55:44.334300
49.6p
137
Gunnar Klingberg
Karbennings GOIF
2:59:38.1077700
+55:47.334600
49.6p
138
Fredrik Nygren
Fjärdhundra SK
2:59:49.1078800
+55:58.335700
49.5p
139
Mikael Holmstedter
Axa SC
2:59:52.1079100
+56:01.336000
49.5p
140
Anders Burestig
Söders SOL Tyresö
3:00:00.1079900
+56:09.336800
49.5p
141
Niklas Söderman
Morgongåva SK
3:00:12.1081100
+56:21.338000
49.4p
142
Mikael Nilsson
No Club
3:00:15.1081400
+56:24.338300
49.4p
143
Fredrik Hammarqvist
Föreningen IKJ Haninge
3:01:00.1085900
+57:09.342800
49.1p
144
Erik Almséus
Vasaloppsklubben Hedemora
3:01:17.1087600
+57:26.344500
49.0p
145
Björn Bergh
Vassunda IF
3:04:42.1108100
+1:00:51.365000
47.9p
146
John Fellenius
Stockholm Långdistansklubb
3:05:09.1110800
+1:01:18.367700
47.7p
147
Jesper Lunding Johansson
Djurgårdens IF Alpinförening
3:05:24.1112300
+1:01:33.369200
47.6p
148
Tomas Brandvold
Axa SC
3:05:51.1115000
+1:02:00.371900
47.5p
149
Anders Karlén
Föreningen Engelbrektsloppet
3:08:15.1129400
+1:04:24.386300
46.7p
150
Mårten Källström
IFK Sala
3:08:18.1129700
+1:04:27.386600
46.7p
151
Tobias Pipars
Siljansnäs Skid & Löparklubb
3:08:38.1131700
+1:04:47.388600
46.6p
152
Niklas Henriksson
Heby Allmänna IF
3:09:00.1133900
+1:05:09.390800
46.5p
153
Jerry Bolin
Morgongåva SK
3:13:56.1163500
+1:10:05.420400
45.0p
154
Jimmy Svensson
Telia IoFF
3:14:00.1163900
+1:10:09.420800
45.0p
155
Ulf Eriksson
IFK Mora SK
3:14:13.1165200
+1:10:22.422100
44.9p
156
Thijs Mertens
Föreningen Engelbrektsloppet
3:14:16.1165500
+1:10:25.422400
44.9p
157
Viktor Bergvall
Föreningen IKJ Haninge
3:14:35.1167400
+1:10:44.424300
44.8p
158
Isac Jacobsson
Föreningen IKJ Haninge
3:14:35.1167400
+1:10:44.424300
44.8p
159
Jonny Eriksson
Järfälla SK
3:14:56.1169500
+1:11:05.426400
44.7p
160
Max Jonasson Blank
Stockholm Långdistansklubb
3:16:04.1176300
+1:12:13.433200
44.4p
161
Henning Ottmer
Torestorps IF
3:16:05.1176400
+1:12:14.433300
44.4p
162
Martin Linander
Axa SC
3:16:18.1177700
+1:12:27.434600
44.3p
163
Daniel Hätty
Axa SC
3:16:52.1181100
+1:13:01.438000
44.2p
164
Markus Andersson
Västerås Skidklubb
3:19:59.1199800
+1:16:08.456700
43.3p
165
Erik Gohde
Dalaporten OL
3:20:13.1201200
+1:16:22.458100
43.3p
166
Jan-Olav Boeriis
Fagersta Södra IK
3:22:17.1213600
+1:18:26.470500
42.7p
167
Johan Knall
Tunafors SK
3:23:32.1221100
+1:19:41.478000
42.4p
168
Thomas Gottlind
Södertälje Nykvarn OK
3:24:09.1224800
+1:20:18.481700
42.2p
169
Patrik Wirsenius
Strängnäs SK
3:25:17.1231600
+1:21:26.488500
41.9p
170
Patrik Deivall
Domnarvets GOIF
3:25:55.1235400
+1:22:04.492300
41.8p
171
Hannes Wikström
Jokkmokks SK
3:25:56.1235500
+1:22:05.492400
41.8p
172
Hendrik Deivall
Domnarvets GOIF
3:26:09.1236800
+1:22:18.493700
41.7p
173
Elvin Karlsson Andersson
Västerås Skidklubb
3:29:33.1257200
+1:25:42.514100
40.9p
174
Fredrik Bengtsson
Axa SC
3:32:08.1272700
+1:28:17.529600
40.3p
175
Adam Bassari
Axa SC
3:32:32.1275100
+1:28:41.532000
40.2p
176
Mikael Andersson Elfgren
No Club
3:33:14.1279300
+1:29:23.536200
40.0p
177
Kettil Johansson
Bjuråkers GOIF
3:35:15.1291400
+1:31:24.548300
39.6p
178
Kent Olofsson
Sundbybergs IK
3:35:30.1292900
+1:31:39.549800
39.5p
179
Carl-johan Folke Langenskiöld
Stockholm Långdistansklubb
3:35:40.1293900
+1:31:49.550800
39.5p
180
Måns Johansson
Föreningen Engelbrektsloppet
3:38:30.1310900
+1:34:39.567800
38.8p
181
Patrik Johansson
IFK Sala
3:38:31.1311000
+1:34:40.567900
38.8p
182
Martin Öberg
Axa SC
3:38:40.1311900
+1:34:49.568800
38.8p
183
Jacob Wirsenius
Strängnäs SK
3:39:05.1314400
+1:35:14.571300
38.7p
184
Wilhelm Åkesson
Deloitte
3:41:53.1331200
+1:38:02.588100
38.1p
185
Christer Gustafsson
Västerfärnebo Allmänna IK
3:42:31.1335000
+1:38:40.591900
38.0p
186
Daniel Wennerström
Huddinge SK LF
3:44:24.1346300
+1:40:33.603200
37.6p
187
Ernst Aberger
Sya SK
3:45:10.1350900
+1:41:19.607800
37.4p
188
Joel Karlsson
Föreningen IKJ Haninge
3:47:26.1364500
+1:43:35.621400
37.0p
189
Emil Åkesson Möller
Lidingö Frilufsfrämjande
3:48:27.1370600
+1:44:36.627500
36.8p
190
Isac Björkman
Föreningen IKJ Haninge
3:49:55.1379400
+1:46:04.636300
36.5p
191
Lars Ericsson
Axa SC
4:11:28.1508700
+2:07:37.765600
32.8p
192
Kevin Malmgren
Axa SC
4:11:53.1511200
+2:08:02.768100
32.7p
193
Johan Eriksson
Karlslunds IF SF
4:13:15.1519400
+2:09:24.776300
32.5p
194
Oskar Markusson
Jokkmokks SK
4:25:21.1592000
+2:21:30.848900
30.8p
195
Andreas Danielsson
Axa SC
4:30:05.1620400
+2:26:14.877300
30.2p
196
Gustav Andersson
Snö & Tö Skidklubb
4:36:17.1657600
+2:32:26.914500
29.4p
197
William Scherrer
Västerås Skidklubb
4:37:24.1664300
+2:33:33.921200
29.2p
198
Anton Weihard
Axa SC
4:45:09.1710800
+2:41:18.967700
28.3p
199
Christoffer Elings-Pers
Vibyggerå SK
4:45:51.1715000
+2:42:00.971900
28.2p
200
Rainer Dörenberg
Föreningen Engelbrektsloppet
4:49:57.1739600
+2:46:06.996500
27.8p
Logga in för att slippa de här annonserna
-
Fredrik Möller
Lidingö Frilufsfrämjande
23:59:58.8639700
-
Jan Beinö
Trafikverket FF
23:59:58.8639700
-
Johan Myhr
Nacka Värmdö SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)