40km Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | H 21 | Daniel Larsson | Överkalix IF | 2:11:52.791130 | 75.3p | |||
2 | H 21 | Daniel Larsson | Gällivare Endurance | 2:14:41.808060 | +2:49.16830 | 73.7p | ||
3 | H 21 | Johannes Rautio | Vittangi SK | 2:16:50.820990 | +4:58.29760 | 72.5p | ||
4 | H 21 | Bernt Niva | IFK Kiruna | 2:20:23.842250 | +8:31.51020 | 70.7p | ||
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:21:00 | ||||||||
5 | H 21 | Robin Strålberg | Kiruna | 2:32:25.914470 | +20:33.123240 | 65.1p | ||
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:41:00 | ||||||||
6 | H 21 | Anderas Salmi | Jukkasjärvi IF | 2:43:19.979870 | +31:27.188640 | 60.8p | ||
7 | H 21 | Nicolas Lindgren | Kiruna | 2:46:07.996610 | +34:14.205380 | 59.7p | ||
8 | H 21 | Magnus Oja | IFK Kiruna | 2:47:22.1004100 | +35:29.212870 | 59.3p | ||
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:51:00 | ||||||||
9 | H 21 | Göran Persen | Tromsö | 2:52:33.1035240 | +40:41.244010 | 57.5p | ||
10 | D 21 | Lis Marie Svonni | Jukkasjärvi IF | 2:52:56.1037510 | +41:03.246280 | 57.4p | ||
11 | H 21 | Kjell Andersson | Jukkasjärvi IF | 2:55:34.1053360 | +43:42.262130 | 56.5p | ||
12 | H 21 | Andreas Edström | IFK Kiruna | 2:59:29.1076800 | +47:36.285570 | 55.3p | ||
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 3:01:00 | ||||||||
13 | H 21 | Peter Isaksson | Jukkasjärvi IF | 3:06:35.1119470 | +54:43.328240 | 53.2p | ||
14 | D 21 | Nanna Johansson | Jukkasjärvi IF | 3:09:31.1137090 | +57:39.345860 | 52.4p | ||
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:11:00 | ||||||||
15 | H 21 | Andreas Klaesson | IK Hakarpspojkarna | 3:17:00.1181930 | +1:05:07.390700 | 50.4p | ||
16 | H 21 | Eddie Tornberg | IFK Kiruna | 3:19:44.1198330 | +1:07:51.407100 | 49.7p | ||
17 | D 21 | Karin Engström | IFK Kiruna | 3:19:45.1198460 | +1:07:53.407230 | 49.7p | ||
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:26:00 | ||||||||
18 | H 21 | Mats Svanelöv | Kiruna | 3:38:45.1312490 | +1:26:53.521260 | 45.4p | ||
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:41:00 | ||||||||
19 | H 21 | Rikard Rova | Kiruna | 3:41:13.1327230 | +1:29:20.536000 | 44.9p | ||
20 | H 21 | Ludwig Lundström Rova | Kiruna | 3:41:13.1327260 | +1:29:21.536030 | 44.9p | ||
21 | H 21 | Yngve Johansson | Jukkasjärvi IF | 3:50:53.1385270 | +1:39:01.594040 | 43.0p | ||
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:56:00 | ||||||||
22 | H 21 | Hampus Frennemo | IFK Kiruna | 23:59:58.8639700 | ||||
22 | H 21 | Felix Selin | IFK Kiruna | 23:59:58.8639700 | ||||
24 | H 21 | David Falk | Jukkasjärvi IF | 23:59:59.8639800 | ||||
24 | H 21 | Lars-Ola Marakatt | IFK Kiruna | 23:59:59.8639800 | ||||
20km Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | H 21 | Sune Ögren | Sj SK Kiruna | 1:04:43.388250 | 66.7p | |||
2 | H 21 | Kenny Westerberg | Jukkasjärvi IF | 1:07:49.406800 | +3:05.18450 | 63.6p | ||
3 | D 21 | Olivia Söderlind | IFK Kiruna | 1:10:32.423190 | +5:49.34840 | 61.2p | ||
4 | D 21 | Emmy Johansson | Gällivare SK | 1:13:43.442220 | +8:59.53870 | 58.5p | ||
5 | H 21 | Ulf Rudlund | Jukkasjärvi IF | 1:16:04.456380 | +11:21.68030 | 56.7p | ||
6 | H 21 | Joakim Malmström | Kiruna | 1:19:06.474580 | +14:23.86230 | 54.5p | ||
7 | H 21 | Jakob Gunnare | IFK Kiruna | 1:23:25.500410 | +18:41.112060 | 51.7p | ||
8 | D 21 | Klara Johansson | Jukkasjärvi IF | 1:24:58.509720 | +20:14.121370 | 50.8p | ||
9 | D 21 | Ellen Lahti | Jukkasjärvi IF | 1:33:28.560740 | +28:44.172390 | 46.2p | ||
10 | H 21 | Stefan Lahti | Jukkasjärvi IF | 1:36:29.578830 | +31:45.190480 | 44.7p | ||
11 | H 21 | Östen Pekkari | IFK Kiruna | 23:59:59.8639800 | ||||
11 | H 21 | Nils-markus Marakatt | IFK Kiruna | 23:59:59.8639800 | ||||
7km Längdskidor, Klassisk stil, Masstart | ||||||||
1 | D 21 | Edit Söderlind | IFK Kiruna | 27:42.166140 | 59.6p | |||
2 | H 21 | Rami Spets | IFK Kiruna | 28:38.171770 | +56.5530 | 57.7p | ||
3 | D 21 | Elvira Niva | IFK Kiruna | 28:45.172450 | +1:03.6210 | 57.4p | ||
4 | H 21 | Anders Paganus | Malmbergets AIF | 29:02.174120 | +1:19.7880 | 56.9p | ||
5 | D 21 | Milly Hansson | Malmbergets AIF | 31:20.187980 | +3:38.21740 | 52.7p | ||
6 | D 21 | Freja Partapuoli | Jukkasjärvi IF | 31:50.190980 | +4:08.24740 | 51.9p | ||
7 | D 21 | Sally Johansson | Jukkasjärvi IF | 32:26.194500 | +4:43.28260 | 50.9p | ||
8 | D 21 | Evelina Påve | Jukkasjärvi IF | 32:55.197460 | +5:13.31220 | 50.2p | ||
9 | D 21 | Tyra Johansson | Jukkasjärvi IF | 34:52.209110 | +7:09.42870 | 47.4p | ||
10 | D 21 | Alma Svonni | Jukkasjärvi IF | 34:53.209200 | +7:10.42960 | 47.4p | ||
11 | D 21 | Matilda Laurila | IFK Kiruna | 35:38.213770 | +7:56.47530 | 46.3p | ||
12 | H 21 | Juha Laurila | IFK Kiruna | 35:40.213910 | +7:57.47670 | 46.3p | ||
13 | D 21 | Alvina Niva | IFK Kiruna | 35:42.214110 | +7:59.47870 | 46.3p | ||
14 | D 21 | Lykke Zakrisson | Jukkasjärvi IF | 36:58.221740 | +9:16.55500 | 44.7p | ||
15 | H 21 | Niklas Zakrisson | Jukkasjärvi IF | 37:02.222180 | +9:20.55940 | 44.6p | ||
16 | H 21 | Daniel Spets | IFK Kiruna | 37:38.225710 | +9:55.59470 | 43.9p | ||
17 | H 21 | Svante Nilsson | Malmbergets AIF | 42:20.253920 | +14:37.87680 | 39.0p | ||
18 | H 21 | Joshua Spets | IFK Kiruna | 42:35.255470 | +14:53.89230 | 38.8p | ||
19 | D 21 | Juliet Temporado Spets | IFK Kiruna | 46:17.277660 | +18:35.111420 | 35.7p |