Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2021-02-21
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
52km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Max Novak
Team Ramudden
2:22:24.854300
88.7p
1
H 21
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
2:22:24.854300
88.7p
1
H 21
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
2:22:24.854300
88.7p
4
H 21
Pontus Nordström
Östervåla IF
2:22:29.854800
+5.400
88.6p
5
H 21
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
2:25:06.870500
+2:42.16100
86.3p
6
H 21
Michael Boberg
Älvdalens IF SK
2:25:27.872600
+3:03.18200
86.0p
7
H 21
Isak Augustsson
IFK Mora SK
2:25:32.873100
+3:08.18700
86.0p
8
H 21
Måns Skoglund
Täby IS SK
2:26:07.876600
+3:43.22200
85.5p
9
H 21
Adam Steen
Team Ormsalva
2:26:10.876900
+3:46.22500
85.4p
10
H 21
Elias Andersson
Landsbro IF SK
2:27:36.885500
+5:12.31100
84.3p
11
H 21
Markus Jönsson
Tranemo IF
2:27:37.885600
+5:13.31200
84.3p
12
H 21
Joel Andersson
IFK Mora SK
2:27:47.886600
+5:23.32200
84.1p
13
H 21
Jonathan Hedbys
Storvreta IK
2:28:00.887900
+5:36.33500
83.9p
14
H 21
Robert Eriksson
Björkfors GOIF
2:28:54.893300
+6:30.38900
83.2p
15
H 21
Martin Hammarberg
Sundsvalls OK
2:29:03.894200
+6:39.39800
83.1p
16
H 21
Fredrik Wallström
Team s
2:31:10.906900
+8:46.52500
81.5p
17
H 21
Stefan Sunnerberg
SK Ringen
2:31:23.908200
+8:59.53800
81.3p
18
H 21
Samuel Hahnsson
IK Stern
2:31:35.909400
+9:11.55000
81.2p
19
H 21
Axel Bergsten
IFK Skövde SK
2:32:22.914100
+9:58.59700
80.6p
20
H 21
Isak Maxstad
XC Sthlm Ski Club
2:32:24.914300
+10:00.59900
80.6p
21
H 21
Claes Steimert
Mälarö SOK
2:33:20.919900
+10:56.65500
79.9p
22
H 21
Marcus Look
XC Sthlm Ski Club
2:33:25.920400
+11:01.66000
79.8p
23
H 21
Ulf Jansson
Östervåla IF
2:33:27.920600
+11:03.66200
79.8p
24
H 21
Jonatan Steen
Sågmyra SK
2:35:14.931300
+12:50.76900
78.5p
25
H 21
Stefan Johansson
XC Sthlm Ski Club
2:35:15.931400
+12:51.77000
78.5p
26
H 21
Rickard Ericsson
Garphyttans IF
2:35:32.933100
+13:08.78700
78.3p
27
H 21
Oscar Claesson
IF Hallby SOK
2:35:41.934000
+13:17.79600
78.2p
28
H 21
Mikael Sandgren
IFK Mora SK
2:36:22.938100
+13:58.83700
77.8p
29
H 21
Patrik Lind
Tunafors SK
2:36:29.938800
+14:05.84400
77.7p
30
H 21
Oscar Sundén
Nacka Värmdö SK
2:36:42.940100
+14:18.85700
77.5p
31
H 21
Stefan Ekman
Strömsbergs IF
2:36:50.940900
+14:26.86500
77.4p
32
H 21
Linus Jansson
Hällbybrunns IF
2:36:51.941000
+14:27.86600
77.4p
33
H 21
Erik Engström
Tunafors SK
2:37:06.942500
+14:42.88100
77.3p
34
D 21
Ida Dahl
Team Ramudden
2:37:29.944800
+15:05.90400
77.0p
35
H 21
Jimmy Axelsson
Karlslunds IF SF
2:37:31.945000
+15:07.90600
77.0p
36
H 21
Ronnie Löf
Högbo GIF
2:37:32.945100
+15:08.90700
77.0p
37
H 21
Anders Söderlund
Nacka Värmdö SK
2:37:47.946600
+15:23.92200
76.8p
38
H 21
Joachim Ronneback
XC Sthlm Ski Club
2:37:48.946700
+15:24.92300
76.8p
39
H 21
Björn Wennblom
XC Sthlm Ski Club
2:38:08.948700
+15:44.94300
76.6p
40
H 21
Johan Myhr
Nacka Värmdö SK
2:38:14.949300
+15:50.94900
76.5p
41
H 21
William Karlsson
IFK Mora SK
2:38:20.949900
+15:56.95500
76.4p
42
H 21
Robin Carlborg
Högbo GIF
2:38:40.951900
+16:16.97500
76.2p
43
H 21
Tobias Johansson
Axa SC
2:39:16.955500
+16:52.101100
75.8p
44
H 21
Theodor Danielsson
Enebybergs IF
2:40:36.963500
+18:12.109100
75.0p
45
H 21
Hannes Stenström
Trillevallens Sportklubb
2:40:38.963700
+18:14.109300
74.9p
46
H 21
Daniel Danielsson
XC Sthlm Ski Club
2:40:51.965000
+18:27.110600
74.8p
47
H 21
Boris Klimes
XC Sthlm Ski Club
2:41:41.970000
+19:17.115600
74.3p
48
H 21
Björn Haring
XC Sthlm Ski Club
2:42:18.973700
+19:54.119300
73.9p
49
H 21
Robert Brundin
Karlslunds IF SF
2:42:31.975000
+20:07.120600
73.8p
50
H 21
Sebastian Backlund
IK Stern
2:42:51.977000
+20:27.122600
73.6p
51
H 21
Andreas Berthagen
Storvreta IK
2:44:22.986100
+21:58.131700
72.6p
52
H 21
Carl-Henrik Niper
Föreningen IKJ Haninge
2:44:56.989500
+22:32.135100
72.3p
53
H 21
Jonas Carlsson
Stora Tuna IK SK
2:45:12.991100
+22:48.136700
72.1p
54
H 21
Ronny Wedin
Pumpen SK
2:45:59.995800
+23:35.141400
71.7p
54
H 21
Hampus Erndin
Nybro Ski
2:45:59.995800
+23:35.141400
71.7p
54
H 21
Alexander Sundin
Sundbybergs IK
2:45:59.995800
+23:35.141400
71.7p
57
D 21
Linn Sömskar
IFK Umeå
2:46:25.998400
+24:01.144000
71.4p
58
H 21
Matti Näslund
XC Sthlm Ski Club
2:46:37.999600
+24:13.145200
71.3p
59
H 21
Martin Elmvall
Högbo GIF
2:49:20.1015900
+26:56.161500
69.8p
60
H 21
David Holm
XC Sthlm Ski Club
2:50:09.1020800
+27:45.166400
69.3p
61
D 21
Maria grafnings
Karlslunds IF SF
2:50:15.1021400
+27:51.167000
69.3p
62
H 21
Oliver Angelsiöö
Storvreta IK
2:51:08.1026700
+28:44.172300
68.8p
63
H 21
Fredrik Björck
IK Rex
2:51:33.1029200
+29:09.174800
68.6p
64
H 21
Svante Sundholm
Nacka Värmdö SK
2:51:48.1030700
+29:24.176300
68.4p
65
H 21
John Andersson Gull
Storvreta IK
2:52:45.1036400
+30:21.182000
67.9p
66
D 21
Hanna Lodin
Tunafors SK
2:55:43.1054200
+33:19.199800
66.4p
67
H 21
Erik Hållström
Team s
2:59:33.1077200
+37:09.222800
64.6p
68
D 21
Olivia Hansson
Karlslunds IF SF
3:01:04.1086300
+38:40.231900
63.9p
69
H 21
Jan Östlund
Team s
3:03:38.1101700
+41:14.247300
62.7p
70
D 21
Maja Eriksson
Filipstads SF
3:12:01.1152000
+49:37.297600
59.2p
71
D 21
Matilda Dybäck
XC Sthlm Ski Club
3:12:13.1153200
+49:49.298800
59.1p
72
D 21
Ingela Gahne
XC Sthlm Ski Club
3:16:39.1179800
+54:15.325400
57.4p
73
D 21
Anna-Karin Ejenström
Nacka Värmdö SK
3:20:58.1205700
+58:34.351300
55.8p
74
D 21
Angela Johansson
XC Sthlm Ski Club
23:59:58.8639700
74
D 21
Filippa Henriksson
Bottnaryd IF
23:59:58.8639700
74
H 21
Björn Lystedt
Nacka Värmdö SK
23:59:58.8639700
74
H 21
Kalle Georgsson
Högbo GIF
23:59:58.8639700
74
H 21
Anton Mäkinen
Högbo GIF
23:59:58.8639700
74
H 21
Adrian Lundberg
SK Bore
23:59:58.8639700
74
H 21
Roberth Fälth
Vasaloppsklubben Hedemora
23:59:58.8639700
74
H 21
Joel Wessman
Vreta Skid o Mk
23:59:58.8639700
74
H 21
Niklas Aubell
Nacka Värmdö SK
23:59:58.8639700
83
D 21
Linnea SILVA
Deloitte
23:59:59.8639800
83
H 21
Mandus Andersson
IK Rex
23:59:59.8639800
83
H 21
Fredrik Ousbäck
IFK Skövde SK
23:59:59.8639800
83
H 21
Alfred Nilsson
Filipstads SF
23:59:59.8639800
83
H 21
Fredrik Åström
Gävle SK
23:59:59.8639800
83
H 21
Per Henrik Sundell
XC Sthlm Ski Club
23:59:59.8639800
17km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Elias Danielsson
Högbo GIF
47:17.283600
75.9p
2
H 21
Jacob Carlsson
Stora Tuna IK SK
48:07.288600
+50.4900
74.6p
3
H 21
Viktor Norberg
Falu IK
48:09.288800
+52.5100
74.5p
4
H 21
Maja Eriksson
Falu IK
48:10.288900
+53.5200
74.5p
5
H 21
Filip Strand
Sunne SLF
48:19.289800
+1:02.6100
74.3p
6
H 21
John Hermansson
IFK Mora SK
48:23.290200
+1:06.6500
74.2p
7
H 21
Jakob Tapani
Sj SK Kiruna
50:12.301100
+2:55.17400
71.5p
8
H 21
Elliot Angelsiöö
Storvreta IK
51:35.309400
+4:18.25700
69.6p
9
H 21
Axel Palm
Falu IK
52:04.312300
+4:47.28600
68.9p
10
D 21
Emma Bergström
Kalix SK
52:50.316900
+5:33.33200
67.9p
10
D 21
Linn Tapani
Kalix SK
52:50.316900
+5:33.33200
67.9p
12
H 21
Carl Gustafsson
Vårby IK
54:41.328000
+7:24.44300
65.6p
13
D 21
Saga Fältenhag
Högbo GIF
55:55.335400
+8:38.51700
64.2p
14
H 21
Ida Dahl
IFK Mora SK
56:16.337500
+8:59.53800
63.8p
15
H 21
Wiliam Björklin
Högbo GIF
56:25.338400
+9:08.54700
63.6p
16
D 21
Hannah Forsman
Högbo GIF
57:45.346400
+10:28.62700
62.1p
17
D 21
Madelene Nord
Malungs IF
57:48.346700
+10:31.63000
62.1p
18
H 21
Linus Nilsson
Åmåls OK
57:55.347400
+10:38.63700
61.9p
19
D 21
Chanell Cranning Hillgren
Dala-Järna IK
1:01:05.366400
+13:48.82700
58.7p
20
D 21
Tilde Josefsson
Täby IS SK
1:04:53.389200
+17:36.105500
55.3p
21
H 21
Alfons Wedin
Garphyttans IF
23:59:58.8639700
22
H 21
Linn Sömskar
Domnarvets GOIF
23:59:59.8639800
22
H 21
Erik Bryne
Sunne SLF
23:59:59.8639800
22
H 21
Hugo Hilmersson
Göteborgs SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)