Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Skimarathon
2020-02-08
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 50
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ulf Jansson
Östervåla IF
1:53:57.683600
83.6p
2
Stefan Palm
Lager 157
1:55:12.691100
+1:15.7400
82.3p
3
Hans Andersson
Jäderfors SK
2:02:01.732000
+8:04.48300
75.8p
3
Thomas Skogh
IK Rex
2:02:01.732000
+8:04.48300
75.8p
5
Mikael Edlund
Alnö Race Team
2:02:07.732600
+8:10.48900
75.7p
6
Steffen Dettmann
Orsa SK
2:02:23.734200
+8:26.50500
75.5p
7
Ulf Angelsiöö
Storvreta IK
2:02:30.734900
+8:33.51200
75.4p
8
Kennet Berglund
Bravur Sports Club
2:03:13.739200
+9:16.55500
74.8p
9
Sjur Jensen
Vattenfall IF Stockholm
2:03:46.742500
+9:49.58800
74.3p
10
Göran Hammarson
Stockholms RK
2:06:51.761000
+12:54.77300
71.8p
11
Tommie Lindblom
Stockholms RK
2:07:12.763100
+13:15.79400
71.5p
12
Göran Sahlin
Falköping
2:08:14.769300
+14:17.85600
70.8p
13
Roger Svenningsson
Mullsjö SOK
2:08:18.769700
+14:21.86000
70.7p
14
Henrik Johnsson
Hällbybrunns IF
2:08:35.771400
+14:38.87700
70.5p
15
Jonas Högberg
Stora Tuna IK SK
2:11:34.789300
+17:37.105600
68.3p
16
Patrik Söderqvist
Storvreta IK
2:12:19.793800
+18:22.110100
67.8p
17
Niklas Björklund
Norrbärke SK
2:12:35.795400
+18:38.111700
67.6p
18
Ulf Tingström
Föreningen IKJ Haninge
2:12:49.796800
+18:52.113100
67.4p
19
Jonas Nilsson
Roslagsbro IF
2:13:21.800000
+19:24.116300
67.1p
20
Tomas Berg
Norrbärke SK
2:13:27.800600
+19:30.116900
67.0p
21
Rickard Molin
Naprapat Walle Skidklubb
2:13:46.802500
+19:49.118800
66.8p
22
Stefan Larsson
Magra IS
2:14:03.804200
+20:06.120500
66.6p
23
Tobias Wärme
Roslagsbro IF
2:15:08.810700
+21:11.127000
65.9p
24
Ulf Edsfors
Orsa SK
2:16:13.817200
+22:16.133500
65.2p
25
Jonas Hagberg
Team Skoglövs Bil IF
2:16:29.818800
+22:32.135100
65.0p
26
Christer Bäckström
IK Aluminium
2:16:56.821500
+22:59.137800
64.7p
27
Peter Karlsson
Tunafors SK
2:17:21.824000
+23:24.140300
64.4p
28
Martin Eriksson
Lima IF
2:17:33.825200
+23:36.141500
64.3p
29
Lars Karlsson
Oxvretens SK
2:17:38.825700
+23:41.142000
64.3p
30
Peter Åkesson
Edsbyns SK
2:19:17.835600
+25:20.151900
63.2p
31
Magnus Svensson
Granbergsdals IF
2:20:22.842100
+26:25.158400
62.6p
32
Ola Andersson
Domnarvets GOIF
2:20:48.844700
+26:51.161000
62.3p
33
Jörgen Eriksson
Tranemo IF
2:20:53.845200
+26:56.161500
62.3p
34
Ove Helgee
Alstermo IF
2:21:25.848400
+27:28.164700
62.0p
35
Patrik Andersson
Spirit IF
2:22:29.854800
+28:32.171100
61.4p
36
Krister Nyrén
Heds IF
2:23:19.859800
+29:22.176100
60.9p
37
Peter Carlsson
Magra IS
2:25:29.872800
+31:32.189100
59.7p
38
Greger Olsson
Axa SC
2:25:29.872800
+31:32.189100
59.7p
39
Christer Andersson
IK Stern
2:25:31.873000
+31:34.189300
59.7p
40
Niklas Johnsson
Turebergs IF
2:25:55.875400
+31:58.191700
59.5p
41
Robert Johansson
Karlslunds IF SF
2:26:34.879300
+32:37.195600
59.1p
42
Stefan Born
Ufk
2:26:52.881100
+32:55.197400
58.9p
43
Martin Welin-Berger
Hammarby IF SF
2:27:01.882000
+33:04.198300
58.9p
44
Fredrik Johansson
Vattenfall IF Stockholm
2:27:20.883900
+33:23.200200
58.7p
45
Jan Granlund
Västerås Skidklubb
2:27:47.886600
+33:50.202900
58.5p
46
Håkan Martinsson
Västerås Skidklubb
2:29:18.895700
+35:21.212000
57.7p
47
Pasi Väisänen
Karlslunds IF SF
2:29:19.895800
+35:22.212100
57.7p
48
Simon Gunnarsson
IK Stern
2:29:45.898400
+35:48.214700
57.5p
49
Olof Widenfalk
Ufk
2:30:13.901200
+36:16.217500
57.2p
50
Robert Andersson
Axa SC
2:32:08.912700
+38:11.229000
56.3p
51
Per-olof Persson
Norrbärke SK
2:32:36.915500
+38:39.231800
56.1p
52
Anders Malmgren
Ssab
2:33:49.922800
+39:52.239100
55.5p
53
Anders Sandström
Karlslunds IF SF
2:35:18.931700
+41:21.248000
54.8p
54
Morgan Hellström
Tunafors SK
2:36:01.936000
+42:04.252300
54.5p
55
Per Johansson
Sundbybergs IK
2:36:09.936800
+42:12.253100
54.4p
56
Göran Malmsten
IFK Mora SK
2:36:11.937000
+42:14.253300
54.4p
57
Jari Keitaanniemi
Väsby SK
2:37:58.947700
+44:01.264000
53.6p
58
Jan Risinger
Björklinge SOK
2:38:05.948400
+44:08.264700
53.6p
59
Olof Haapasalo-Eklund
Sockertoppen IF
2:38:09.948800
+44:12.265100
53.5p
60
Martin Eriksson
Ibm-Klubben
2:38:30.950900
+44:33.267200
53.4p
61
Henrik Fors
Axa SC
2:38:52.953100
+44:55.269400
53.2p
62
Fredric Johansson
Mullsjö SOK
2:39:14.955300
+45:17.271600
53.1p
63
Fredrik Åslund
Peab Bedriftsidrettslag
2:39:44.958300
+45:47.274600
52.9p
64
Pontus Gustafsson
Götlunda IF
2:40:08.960700
+46:11.277000
52.7p
65
Johan Wallen
Xlent
2:40:51.965000
+46:54.281300
52.4p
66
Lars Klippmark
Gävle SK
2:40:56.965500
+46:59.281800
52.4p
67
Mats Thelin
Burseryds IF
2:41:15.967400
+47:18.283700
52.2p
68
Tommy Petersson
Nybro Ski
2:41:38.969700
+47:41.286000
52.1p
69
Urban Carlsson
Grava SK
2:41:39.969800
+47:42.286100
52.1p
70
Christer Grankvist
Nykroppa
2:42:48.976700
+48:51.293000
51.6p
71
Henrik Paulsson
Filipstads SF
2:42:50.976900
+48:53.293200
51.6p
72
Göran Pettersson
Uddevalla IS
2:44:38.987700
+50:41.304000
50.9p
73
Henrik Hedberg
Nykroppa
2:44:41.988000
+50:44.304300
50.8p
74
Benny Johansson
Hägersta GF
2:44:43.988200
+50:46.304500
50.8p
75
Ingemar Stenbeck
IFK Lidingö SOK
2:45:37.993600
+51:40.309900
50.5p
76
Mårten Pettersson
IK Rex
2:46:30.998900
+52:33.315200
50.1p
77
Pär Moqvist
Sävedalens AIK
2:47:10.1002900
+53:13.319200
49.9p
78
Lars Dahlin
Svärdsjö IF
2:47:26.1004500
+53:29.320800
49.8p
79
Mikael Andersson
IFK Grängesberg SK
2:48:02.1008100
+54:05.324400
49.6p
80
Thomas Lindholm
Axa SC
2:49:41.1018000
+55:44.334300
48.9p
81
Berndt Lindberg
Kisa SK
2:49:53.1019200
+55:56.335500
48.9p
81
Thomas Pantzare
OK Alehof
2:49:53.1019200
+55:56.335500
48.9p
83
Hans Rynnel
Nacka Värmdö SK
2:50:39.1023800
+56:42.340100
48.6p
84
Martin Sahlberg
Nacka Värmdö SK
2:52:05.1032400
+58:08.348700
48.1p
85
Jan Axelsson
Högbo GIF
2:52:21.1034000
+58:24.350300
48.0p
86
Erik Svensson
Sisu Forshaga SK
2:52:52.1037100
+58:55.353400
47.8p
87
Peter Bergman
Bromma
2:55:31.1053000
+1:01:34.369300
46.9p
88
Mats Friberg
Rembo IK
2:55:48.1054700
+1:01:51.371000
46.8p
89
Stefan Hemstad
Tunafors SK
2:56:21.1058000
+1:02:24.374300
46.6p
90
Johan Dotzauer
Högbo GIF
2:56:27.1058600
+1:02:30.374900
46.6p
91
Patrik Olofsson
IK Stern
2:57:08.1062700
+1:03:11.379000
46.4p
92
Mats Hagwall
Friskis Svettis Malmö
2:58:49.1072800
+1:04:52.389100
45.8p
93
Niklas Sjöholm
Enköpings Aif
3:01:05.1086400
+1:07:08.402700
45.1p
94
Torbjörn Lönnkvist
OK Vivill
3:03:18.1099700
+1:09:21.416000
44.4p
95
Thomas Andersson
Näs IF
3:03:53.1103200
+1:09:56.419500
44.3p
96
Kalle Ehrengren
Västerås
3:04:24.1106300
+1:10:27.422600
44.1p
97
Urban Konnysson
Rehns BK
3:04:46.1108500
+1:10:49.424800
44.0p
98
Odd Höglund
Östervåla IF
3:05:19.1111800
+1:11:22.428100
43.8p
99
Stefan Nilsson
Team Skoglövs Bil IF
3:07:39.1125800
+1:13:42.442100
43.2p
100
Thomas Johansson
OK Kolmården
3:08:35.1131400
+1:14:38.447700
42.9p
101
Anders Holmberg
Västerås Skidklubb
3:11:04.1146300
+1:17:07.462600
42.2p
102
Carl Eneroth
Stocksunds IF
3:11:47.1150600
+1:17:50.466900
42.0p
103
Niclas Hermansson
Axa SC
3:16:33.1179200
+1:22:36.495500
40.8p
104
Henrik Junno
Fagersta
3:17:58.1187700
+1:24:01.504000
40.4p
105
Per Edberg
Arlanda-Märsta SK
3:18:55.1193400
+1:24:58.509700
40.2p
106
Patrik Hallman
Föreningen IKJ Haninge
3:19:38.1197700
+1:25:41.514000
40.0p
107
Stefan Brunzell
Töcksfors IF
3:20:36.1203500
+1:26:39.519800
39.8p
108
Göran Carlsson
IK Trenne
3:23:04.1218300
+1:29:07.534600
39.2p
109
Gunnar Forssell
Bromma
3:23:32.1221100
+1:29:35.537400
39.1p
110
Niclas Vikström
Axa SC
3:23:44.1222300
+1:29:47.538600
39.1p
111
Pelle Nilsson
Falköpings AIK SK
3:35:27.1292600
+1:41:30.608900
36.5p
112
Thomas Wedin
Mariestads FK
3:37:08.1302700
+1:43:11.619000
36.2p
113
Daniel Svensson
Axa SC
3:52:44.1396300
+1:58:47.712600
33.3p
114
Eric Lindblom
Gävle SK
3:54:04.1404300
+2:00:07.720600
33.1p
115
Robert Dahlin
Nyköping
4:02:15.1453400
+2:08:18.769700
31.8p
116
Bo Nordqvist
Borlänge
4:03:20.1459900
+2:09:23.776200
31.6p
117
Sten Stenbeck
Axa SC
4:04:02.1464100
+2:10:05.780400
31.5p
118
Roger Karlsson
Örsundsbro
4:15:46.1534500
+2:21:49.850800
29.8p
-
Ola Green
Dalregementets IF
23:59:58.8639700
-
Kent Ola Björklund
SK Bore
23:59:58.8639700
-
Håkan Axtelius
Täby
23:59:59.8639800
-
Reine Eklund
Västerås Skidklubb
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)