Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Skimarathon
2020-02-08
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 40
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Gustaf Ljungberg
Ulricehamns IF
1:53:42.682100
83.9p
2
Henrik Litzell
Hestra IF
1:54:46.688500
+1:04.6300
82.7p
3
Fredrik Wallström
Naprapat Walle Skidklubb
1:55:01.690000
+1:19.7800
82.5p
4
Fredrik Rosén
IF Hallby SOK
1:55:33.693200
+1:51.11000
81.9p
5
David Holm
Turebergs IF
1:56:03.696200
+2:21.14000
81.4p
6
Peter Thunvall
Föreningen IKJ Haninge
1:57:35.705400
+3:53.23200
79.9p
7
Andreas Berthagen
Storvreta IK
1:57:50.706900
+4:08.24700
79.7p
8
Kristian Furuskog
Berga SOK
1:58:29.710800
+4:47.28600
79.0p
9
Niklas Härdin
Norrbärke SK
1:58:36.711500
+4:54.29300
78.9p
10
Tobias Johansson
Axa SC
1:59:16.715500
+5:34.33300
78.3p
11
Thomas Nordman
IK Nocout.se
1:59:45.718400
+6:03.36200
77.9p
12
Oskar Grangert
IK Nocout.se
1:59:51.719000
+6:09.36800
77.8p
13
Henrik Albertsson
Sya SK
2:01:08.726700
+7:26.44500
76.6p
14
Matti Näslund
Umara SC
2:02:38.735700
+8:56.53500
75.3p
15
Fredrik Gustafsson
Strängnäs SK
2:02:58.737700
+9:16.55500
75.0p
16
Antonio Cicchetti
Västerås Skidklubb
2:03:04.738300
+9:22.56100
74.9p
17
Alexander Gingsjö
XC Sthlm Ski Club
2:04:43.748200
+11:01.66000
73.5p
18
Joel Larsson
Hägersta GF
2:04:55.749400
+11:13.67200
73.4p
19
Tomas Johansson
Elmhults SC
2:06:06.756500
+12:24.74300
72.4p
20
Axel Strandell
Storvreta IK
2:06:57.761600
+13:15.79400
71.7p
21
Thomas Byrberg
IFK Mora SK
2:07:23.764200
+13:41.82000
71.4p
22
Martin Eriksson
Axa SC
2:08:29.770800
+14:47.88600
70.6p
23
Stefan Gustafsson
IK Jarl Rättvik
2:08:39.771800
+14:57.89600
70.4p
24
Anders Lilja
IK Stern
2:08:51.773000
+15:09.90800
70.3p
25
Magnus Edgren
Lekeryd-Svarttorps SK
2:09:08.774700
+15:26.92500
70.1p
26
David Ranfalk
IK Stern
2:09:15.775400
+15:33.93200
70.0p
27
Jon Smedsaas
Älvsjö
2:10:26.782500
+16:44.100300
69.1p
28
Fredrik Bergdahl
Umara SC
2:12:18.793700
+18:36.111500
67.8p
29
Tommy Vikman
Bålsta SK
2:13:14.799300
+19:32.117100
67.1p
30
Erik Dahlström
IK Jarl Rättvik
2:14:15.805400
+20:33.123200
66.5p
31
Peter Sundén
Huddinge SK LF
2:14:36.807500
+20:54.125300
66.2p
32
Stefan Thorsell
XC Sthlm Ski Club
2:15:14.811300
+21:32.129100
65.8p
33
Christer Skytt
Falun
2:16:03.816200
+22:21.134000
65.3p
34
Martin Stenport
Axa SC
2:17:56.827500
+24:14.145300
64.1p
35
Martin Männer
Göteborgs SK
2:19:19.835800
+25:37.153600
63.2p
36
Olof Boman
Skeriol IF
2:19:36.837500
+25:54.155300
63.1p
37
Gustav Lindberg
Kungsgårdens SK
2:20:14.841300
+26:32.159100
62.7p
38
Henrik Westerberg
Uppsala
2:20:36.843500
+26:54.161300
62.5p
39
Johan Elvermåhr
Axa SC
2:20:40.843900
+26:58.161700
62.4p
40
Daniel Sköldberg
Tunafors SK
2:21:05.846400
+27:23.164200
62.2p
41
Anders Hjertberg
Hassela IF
2:21:28.848700
+27:46.166500
61.9p
42
Andreas Grahn
Landsbro IF SK
2:21:37.849600
+27:55.167400
61.9p
43
Stefan Liljestedt
Nynäshamns IF SK
2:22:51.857000
+29:09.174800
61.1p
44
Johan Johansson
Föreningen IKJ Haninge
2:23:27.860600
+29:45.178400
60.8p
45
Fredrik Wangler
Nacka Värmdö SK
2:23:52.863100
+30:10.180900
60.6p
46
Per Åkerlund
Tunafors SK
2:24:20.865900
+30:38.183700
60.3p
47
Morgan Pätsi
Karlslunds IF SF
2:24:28.866700
+30:46.184500
60.2p
48
Daniel Jonsson
Pumpen SK
2:25:11.871000
+31:29.188800
59.9p
49
Patrik Samuelsson
Storvreta IK
2:26:59.881800
+33:17.199600
58.9p
50
Johan Furestad
Täby IS SK
2:27:27.884600
+33:45.202400
58.6p
51
Julius Hållstedt
Föreningen IKJ Haninge
2:28:57.893600
+35:15.211400
57.9p
52
Magnus Andersson
Hudiksvalls IF
2:29:06.894500
+35:24.212300
57.8p
53
Fredrik Rickhardsson
Axa SC
2:29:09.894800
+35:27.212600
57.8p
54
Johan Gustafsson
Tunafors SK
2:29:17.895600
+35:35.213400
57.7p
55
Johan Yttermark
Axa SC
2:29:52.899100
+36:10.216900
57.4p
56
Tomas Åkerstedt
IFK Lidingö SOK
2:29:55.899400
+36:13.217200
57.4p
57
Tommy Elomaa
Åf SK
2:29:56.899500
+36:14.217300
57.4p
58
Henrik Lindqvist
Astrazeneca IF
2:30:04.900300
+36:22.218100
57.3p
59
Anders Lagerwall
IF Thor
2:31:23.908200
+37:41.226000
56.7p
60
Stefan Ax
Abb IF SK
2:32:40.915900
+38:58.233700
56.0p
61
Peter Lundquist
Rättvik
2:33:40.921900
+39:58.239700
55.6p
62
Johan Walldén
Hedesunda IF
2:33:48.922700
+40:06.240500
55.5p
63
Karl Hermansson
IFK Helsingborg
2:33:58.923700
+40:16.241500
55.4p
64
Fredrik Wiklund
IK Jarl Rättvik
2:35:00.929900
+41:18.247700
54.9p
65
Fredrik Andersson
Hammarby IF SF
2:35:44.934300
+42:02.252100
54.6p
66
Elley Mads
Danmark
2:36:52.941100
+43:10.258900
54.1p
67
Karl-Johan Thuresson
Kilsmo IK
2:37:43.946200
+44:01.264000
53.7p
68
Henrik Eric Rönnmark
Högaborgs Athleter
2:38:25.950400
+44:43.268200
53.4p
69
Andreas Allström
Hägersten
2:38:29.950800
+44:47.268600
53.4p
70
Rickard Pell
Hammarby IF SF
2:40:58.965700
+47:16.283500
52.3p
71
David Thelander
Nusnäs IF
2:41:05.966400
+47:23.284200
52.3p
72
Andreas Eriksson
Upplands-Ekeby IF
2:42:58.977700
+49:16.295500
51.5p
73
Stefan Röstlund
Karlslunds IF SF
2:43:10.978900
+49:28.296700
51.4p
74
Samuel Gunnarsson
Ncc
2:43:22.980100
+49:40.297900
51.4p
75
Marcin Sienko
Rehns BK
2:44:14.985300
+50:32.303100
51.0p
76
Daniel Hedlund
Axa SC
2:44:31.987000
+50:49.304800
50.9p
77
Karl Gyll
Axa SC
2:47:10.1002900
+53:28.320700
49.9p
78
Jimmy Schiöld
Axa SC
2:47:25.1004400
+53:43.322200
49.8p
79
Jonas Sävmarker
Axa SC
2:48:03.1008200
+54:21.326000
49.5p
80
Jakob Ibsen Jensen
København SK
2:48:38.1011700
+54:56.329500
49.3p
81
Henrik Backman
Axa SC
2:48:54.1013300
+55:12.331100
49.2p
82
Robert Haglund
AstraZeneca
2:48:57.1013600
+55:15.331400
49.2p
83
Mattias Björklund
Gävle SK
2:50:38.1023700
+56:56.341500
48.6p
84
Niklas Rönning
Norabygdens SK
2:50:43.1024200
+57:01.342000
48.6p
85
Christian Strand
Axa SC
2:51:10.1026900
+57:28.344700
48.4p
86
Tobias Karlsson
Axa SC
2:51:33.1029200
+57:51.347000
48.3p
87
Johan Karlsson
Idrottens IF
2:51:37.1029600
+57:55.347400
48.3p
88
Robert Rönn
Bälinge IF
2:52:32.1035100
+58:50.352900
47.9p
89
Henrik Hanser
Orsa SK
2:52:34.1035300
+58:52.353100
47.9p
90
Jyrki Kinnunen
SKB Triathlon Rracing Team
2:53:05.1038400
+59:23.356200
47.7p
91
Max Lindstedt
Föreningen IKJ Haninge
2:53:13.1039200
+59:31.357000
47.7p
92
Marcus Pahlmgren
IFK Mora SK
2:53:28.1040700
+59:46.358500
47.6p
93
Andreas Zetterström
Axa SC
2:54:36.1047500
+1:00:54.365300
47.2p
94
Mariano Garino
Vindrarps SK
2:54:41.1048000
+1:00:59.365800
47.2p
95
Tomas Pettersson
Alfta-Ösa OK
2:54:57.1049600
+1:01:15.367400
47.1p
96
Mats Isaksson
Axa SC
2:55:18.1051700
+1:01:36.369500
47.0p
97
Magnus Westbergh
Gävle SK
2:55:51.1055000
+1:02:09.372800
46.8p
98
Emil Parhans
Alfta-Ösa OK
2:57:22.1064100
+1:03:40.381900
46.3p
99
Linus Westin
Horn-Hycklinge IF
3:03:20.1099900
+1:09:38.417700
44.4p
100
Erik Törnqvist
Rehns BK
3:03:51.1103000
+1:10:09.420800
44.3p
101
Andreas Haugland
OK Alehof
3:10:26.1142500
+1:16:44.460300
42.4p
102
Johan Lundgren
Axa SC
3:11:18.1147700
+1:17:36.465500
42.2p
103
Andreas Andersson
IK Droppen
3:11:32.1149100
+1:17:50.466900
42.1p
104
Johan Lingvall
Gävle
3:16:50.1180900
+1:23:08.498700
40.7p
105
Joakim Forsman
Söderbärke GOIF
3:22:46.1216500
+1:29:04.534300
39.3p
106
Jonas Wik
Onsala
3:29:44.1258300
+1:36:02.576100
37.7p
107
Johan Andersson
Falun Borlänge SK
3:32:03.1272200
+1:38:21.590000
37.2p
108
Magnus Karlsson
Östervåla IF
3:34:34.1287300
+1:40:52.605100
36.7p
109
John De Flon
Axa SC
3:37:20.1303900
+1:43:38.621700
36.1p
110
Johan Gustafsson
Sunderby SK
3:48:00.1367900
+1:54:18.685700
34.1p
111
Daniel Persson
Molkoms SK
3:55:23.1412200
+2:01:41.730000
32.9p
112
Martin Johansson
Grytgöls IK
3:57:54.1427300
+2:04:12.745100
32.5p
113
Tomas Lundahl
Täby IS SK
5:07:14.1843300
+3:13:32.1161100
24.2p
-
Martin Persson
Föreningen IKJ Haninge
23:59:58.8639700
-
Joakim Myhrman
Orsa SK
23:59:58.8639700
-
Jacob Westling
Grycksbo IF OK
23:59:58.8639700
-
Jonas Petersson
Knutby IF
23:59:58.8639700
-
Erik Bud
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Mikael Ekvall
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Henrik Grenås
Sundborns GOIF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)