Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Åsarna ski marathon
2020-02-01
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
45km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Oskar Svensson
Falun Borlänge SK
2:09:58.779700
88.7p
2
Teodor Peterson
Sågmyra SK
2:09:58.779700
88.7p
3
Alfred Buskqvist
IK Stern
2:10:03.780200
+5.400
88.6p
4
Michael Boberg
Älvdalens IF SK
2:10:07.780600
+9.800
88.6p
5
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
2:10:28.782700
+30.2900
88.3p
6
Konrad Mattsson Myhr
Åsarna IK
2:12:04.792300
+2:06.12500
86.8p
7
Adam Gillman
Garphyttans IF
2:12:39.795800
+2:41.16000
86.3p
8
Marcus Lennartsson
Garphyttans IF
2:12:39.795800
+2:41.16000
86.3p
9
Adam Steen
Team Ormsalva
2:13:01.798000
+3:03.18200
86.0p
10
Edvard Sundman
Åsarna IK
2:14:17.805600
+4:19.25800
84.9p
11
Victor Hallquist
Åsarna IK
2:14:19.805800
+4:21.26000
84.9p
12
Olle Olsson Bad
Hallens SK
2:14:52.809100
+4:54.29300
84.4p
13
Patrik Tallbom
Östersunds SK
2:15:25.812400
+5:27.32600
83.9p
14
Arvid Jonsson
Trillevallens Sportklubb
2:15:26.812500
+5:28.32700
83.9p
15
John Lagerskog
Åre Längdskidklubb
2:15:33.813200
+5:35.33400
83.8p
16
Dagur Benediktsson
Island
2:17:13.823200
+7:15.43400
82.5p
17
Klas Söderqvist
Älvdalens IF SK
2:17:19.823800
+7:21.44000
82.4p
18
Markus Lassus Bjälnes
Östersunds SK
2:17:33.825200
+7:35.45400
82.2p
19
Johannes Jillerö
Trollhättans SOK
2:19:14.835300
+9:16.55500
80.9p
20
Joachim Ronneback
XC Sthlm Ski Club
2:19:24.836300
+9:26.56500
80.8p
21
Jonatan Steen
Team Serneke
2:20:47.844600
+10:49.64800
79.7p
22
Emil Tiberg
Umara SC
2:21:01.846000
+11:03.66200
79.5p
23
Hannes Stenström
Trillevallens Sportklubb
2:23:03.858200
+13:05.78400
78.0p
24
Oliver Angelsiöö
Storvreta IK
2:24:01.864000
+14:03.84200
77.4p
25
Olof Roos
Östersunds SK
2:25:32.873100
+15:34.93300
76.3p
26
Theodor Danielsson
Enebybergs IF
2:26:14.877300
+16:16.97500
75.8p
27
Niklas Sundelin
Östersunds SK
2:26:15.877400
+16:17.97600
75.8p
27
Robin Grenholm
XCGold
2:26:15.877400
+16:17.97600
75.8p
29
Daniel Ajax
Östersunds SK
2:26:34.879300
+16:36.99500
75.6p
30
Johan Dahlborg
Frösö IF
2:27:19.883800
+17:21.104000
75.1p
31
Andre Larsson
Svegs IK
2:27:48.886700
+17:50.106900
74.8p
32
Alexander Johansson
Älvdalens IF SK
2:28:36.891500
+18:38.111700
74.3p
33
Jonatan Engdahl
Falun Borlänge SK
2:28:37.891600
+18:39.111800
74.2p
34
Fredrik Göransson
Åsarna IK
2:29:01.894000
+19:03.114200
74.0p
35
Anton Mäkinen
Högbo GIF
2:29:44.898300
+19:46.118500
73.5p
36
Jimmy Widell
Östersunds SK
2:29:45.898400
+19:47.118600
73.5p
37
Jonatan Viker
Trafikverkets FF
2:30:11.901000
+20:13.121200
73.2p
38
Adam Westman
Hudiksvalls IF
2:30:31.903000
+20:33.123200
73.0p
39
Niklas Lundmark
Vissefjärda GOIF
2:30:35.903400
+20:37.123600
73.0p
40
Viktor Medén
Åsarna IK
2:30:36.903500
+20:38.123700
73.0p
41
Andreas Viker
IK Stern
2:31:43.910200
+21:45.130400
72.3p
42
Martin Lindroth
Frösön
2:33:37.921600
+23:39.141800
71.1p
43
Joel Wessman
Vreta Skid o Mk
2:34:13.925200
+24:15.145400
70.8p
44
Jonathan Engström
Borås SK
2:34:19.925800
+24:21.146000
70.7p
45
Emil Larsson
Hassela IF
2:34:33.927200
+24:35.147400
70.6p
46
Viktor Asking
IF Ski Team Skåne
2:35:22.932100
+25:24.152300
70.1p
47
Nils Lundgren
Stockviks SF
2:36:02.936100
+26:04.156300
69.7p
48
Torkel Bäckman
Mårdshyttans SK
2:36:12.937100
+26:14.157300
69.6p
49
Erik Nässén
Östersunds SK
2:36:19.937800
+26:21.158000
69.6p
50
Daniel Wessén
Tandsbyns IF
2:36:50.940900
+26:52.161100
69.3p
51
Björn Strömbäck
Vallsta SK
2:37:00.941900
+27:02.162100
69.2p
52
Jonas Lindahl
Norabygdens SK
2:38:28.950700
+28:30.170900
68.4p
53
Axel Bengtson
SOL Tranås
2:40:04.960300
+30:06.180500
67.5p
54
Erik Memmi
Halmstad OK
2:42:22.974100
+32:24.194300
66.3p
55
Joel Melkersson
Nybro Ski
2:43:47.982600
+33:49.202800
65.6p
56
Anton Trotzig
Sälens IF
2:44:20.985900
+34:22.206100
65.3p
57
Paavola Petri
Axa SC
2:45:24.992300
+35:26.212500
64.8p
58
Dennis Lindberget
OK Borgen
2:46:04.996300
+36:06.216500
64.4p
59
Rikard Bertilsson
Östersunds SK
2:46:22.998100
+36:24.218300
64.3p
60
Niclas Bergfors
Ljustorps IF
2:47:18.1003700
+37:20.223900
63.8p
61
Jesper Thor
Åsarna IK
2:54:26.1046500
+44:28.266700
60.6p
62
Fredrik Karström
Ånge SK
2:54:41.1048000
+44:43.268200
60.5p
63
Robin Wessén
Umara SC
2:55:26.1052500
+45:28.272700
60.1p
64
Jonas Sundell
Bruksvallarnas IF
2:55:36.1053500
+45:38.273700
60.1p
65
Rasmus Von Schoultz
Åsarna IK
2:56:32.1059100
+46:34.279300
59.7p
66
Victor Grönlund
Njurunda SK
3:00:26.1082500
+50:28.302700
58.1p
67
Oskar Löfström
Månkarbo IF
3:03:10.1098900
+53:12.319100
57.0p
68
John Wallberg
Åtvidabergs IF
3:07:02.1122100
+57:04.342300
55.6p
69
Eric Tilly
Kungälvs OK
3:09:53.1139200
+59:55.359400
54.6p
70
Christian Olsson
No Club
3:10:33.1143200
+1:00:35.363400
54.3p
71
Felix Lyngander
No Club
3:10:34.1143300
+1:00:36.363500
54.3p
72
Anton Eriksson
Hackås IF
3:16:35.1179400
+1:06:37.399600
52.3p
73
Gustav Elofsson
No Club
3:18:54.1193300
+1:08:56.413500
51.6p
74
Alex Öhman
Västerås Slalomklubb
3:20:40.1203900
+1:10:42.424100
51.0p
75
Martin Wåhlin Kämpedal
Vemhån
3:22:11.1213000
+1:12:13.433200
50.6p
76
Anton Hemmingsson
Åsarna IK
3:23:23.1220200
+1:13:25.440400
50.2p
77
Lars Palm Olsson
Trvff
3:23:26.1220500
+1:13:28.440700
50.2p
78
Axel Eriksson
Hackås IF
3:29:42.1258100
+1:19:44.478300
48.4p
79
Martin Johansson
Axa SC
3:32:58.1277700
+1:23:00.497900
47.5p
80
Tobias Källman
Norrala IF
3:37:12.1303100
+1:27:14.523300
46.4p
81
Anders Carling
Luthagens SK
3:42:22.1334100
+1:32:24.554300
45.1p
82
Tobias Steffensen
Axa SC
3:44:57.1349600
+1:34:59.569800
44.5p
83
Christoffer Andersson
Östersund
3:53:28.1400700
+1:43:30.620900
42.6p
84
Linus Wikman
Njurunda SK
3:56:32.1419100
+1:46:34.639300
42.0p
85
Nils Ring
Östersunds SK
3:56:56.1421500
+1:46:58.641700
41.9p
86
Erik Söderman
Östersund
4:01:11.1447000
+1:51:13.667200
41.0p
87
Mikko Salomäki
Stockholms RK
4:16:32.1539100
+2:06:34.759300
38.2p
88
Erik Herlitz
Sundsvall
4:32:00.1631900
+2:22:02.852100
35.7p
89
Tobias Pettersson
Axa SC
4:53:56.1763500
+2:43:58.983700
32.7p
90
Björn Rådeström
Axa SC
4:53:58.1763700
+2:44:00.983900
32.7p
91
Roger Tameh
No Club
4:56:54.1781300
+2:46:56.1001500
32.3p
-
William Selander
Östersunds SK
23:59:58.8639700
-
Jens Burman
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
Simon Lageson
Falun Borlänge SK
23:59:59.8639800
-
John Leander
Åsarna IK
23:59:59.8639800
-
Elliot Angelsiöö
Storvreta IK
23:59:59.8639800
-
Adam Burström
SK Järven
23:59:59.8639800
-
Mats Jonasson
Sockertoppen IF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)