Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Moraloppet
2019-01-19
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 40
44km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Ronnie Löf
Högbo GIF
1:59:05.714400
79.3p
2
Jakob Hjelmåker
Umara SC
1:59:13.715200
+8.700
79.2p
3
Björn Haring
XC Sthlm Ski Club
1:59:38.717700
+33.3200
78.8p
4
Fredrik Rosén
Jönköpings OK
2:01:14.727300
+2:09.12800
77.5p
5
Peter Thunvall
Föreningen IKJ Haninge
2:02:08.732700
+3:03.18200
76.8p
6
Fredrik Wallström
Naprapat Walle Skidklubb
2:02:12.733100
+3:07.18600
76.8p
7
Niklas Jonasson
IFK Mora SK
2:02:16.733500
+3:11.19000
76.7p
8
David Flinkfelt
IFK Mora SK
2:02:47.736600
+3:42.22100
76.3p
9
Dan Larsson
Karlslunds IF SF
2:02:59.737800
+3:54.23300
76.2p
10
Viktor Fritzon
Ulricehamns IF
2:03:48.742700
+4:43.28200
75.6p
11
Klas Johansson
Älvdalens IF SK
2:03:59.743800
+4:54.29300
75.4p
12
David Holm
Turebergs IF
2:04:57.749600
+5:52.35100
74.7p
13
Martin Siljegård
Halmstads Skidklubb
2:07:57.767600
+8:52.53100
72.6p
14
Nicklas Johansson
Rembo IK
2:08:13.769200
+9:08.54700
72.4p
15
Anders Allard Lindström
Sundborns GOIF
2:08:56.773500
+9:51.59000
72.0p
16
Antonio Cicchetti
Västerås Skidklubb
2:09:55.779400
+10:50.64900
71.3p
17
Daniel Ehn
Pumpen SK
2:11:24.788300
+12:19.73800
70.3p
18
Jonas Hägglund
Sya SK
2:12:52.797100
+13:47.82600
69.4p
19
Fredrik Skaremyr
IFK Skövde SK
2:13:02.798100
+13:57.83600
69.3p
20
Mattias Forsberg
Turebergs IF
2:13:07.798600
+14:02.84100
69.2p
21
Martin Kristensson
Öxabäcks Vinter-IK
2:13:26.800500
+14:21.86000
69.0p
22
Mikael Lange
Storvreta IK
2:14:02.804100
+14:57.89600
68.7p
23
Tomas Hagström
Sya SK
2:14:04.804300
+14:59.89800
68.7p
24
Oscar Eriksson Ekdahl
Ulricehamns IF
2:15:03.810200
+15:58.95700
68.1p
25
Ulrik Karlsson
Motala Aif SK
2:17:26.824500
+18:21.110000
66.6p
26
Mikael Lindkvist
Nacka Värmdö SK
2:17:30.824900
+18:25.110400
66.6p
27
Magnus Mattsson Granlund
FM Mattsson Sport och FK
2:17:31.825000
+18:26.110500
66.6p
28
Johan Käll
Borås GIF
2:17:43.826200
+18:38.111700
66.5p
29
Daniel Arvidsson
Athletic Club Salt Lake
2:18:54.833300
+19:49.118800
65.8p
30
Lars Åkerman
Älvdalens IF SK
2:18:55.833400
+19:50.118900
65.8p
31
Fredrik Svensson
Strömtorps IK
2:19:07.834600
+20:02.120100
65.7p
32
Magnus Boberg
Axa SC
2:20:03.840200
+20:58.125700
65.2p
33
Erik Bondesson
IK Stern
2:20:35.843400
+21:30.128900
64.9p
34
Daniel Larson
Falu IK
2:21:13.847200
+22:08.132700
64.5p
35
Håkan Uvhagen
Axa SC
2:21:23.848200
+22:18.133700
64.4p
36
Andreas Grahn
Landsbro IF SK
2:22:07.852600
+23:02.138100
64.0p
37
Fredrik Larsson
Borås SK
2:22:40.855900
+23:35.141400
63.8p
38
Markus Hedlund
Team Ormsalva
2:22:53.857200
+23:48.142700
63.6p
39
Fredrik Lennmark
Skeriol IF
2:22:57.857600
+23:52.143100
63.6p
40
Patrik Björling
Siljansnäs Skid & Löparklubb
2:23:13.859200
+24:08.144700
63.5p
41
Tobias Hendén
Högaborgs Athleter
2:23:31.861000
+24:26.146500
63.3p
42
Ola Backlund
Orsa SK
2:23:53.863200
+24:48.148700
63.1p
43
Stefan Blomberg
Abb IF SK
2:24:14.865300
+25:09.150800
62.9p
44
Mattias Wikström
Karlslunds IF SF
2:25:51.875000
+26:46.160500
62.1p
45
Martin Westlund
Axa SC
2:25:58.875700
+26:53.161200
62.1p
46
Tomas Boman
Sya SK
2:26:10.876900
+27:05.162400
62.0p
47
Peter Gustafsson
Saléns IF
2:26:17.877600
+27:12.163100
61.9p
48
Johan Höjskeld
Grava SK
2:26:42.880100
+27:37.165600
61.7p
49
Henrik Bäckstrand
Abb IF SK
2:27:26.884500
+28:21.170000
61.3p
50
Jens Ola Regnström
Umara SC
2:27:44.886300
+28:39.171800
61.2p
51
Mikael Åström
Ronneby OK
2:28:03.888200
+28:58.173700
61.0p
52
Martin Lagerstedt
Axa SC
2:28:04.888300
+28:59.173800
61.0p
53
Anders Jakobsson
Nybro Ski
2:28:06.888500
+29:01.174000
61.0p
54
Thomas Brenni
Norway
2:28:24.890300
+29:19.175800
60.9p
55
Ola Strandbakken
Bovallstrands SK
2:28:47.892600
+29:42.178100
60.7p
56
Arne Nordli
XC Sthlm Ski Club
2:29:06.894500
+30:01.180000
60.5p
57
Tobias Wärme
Roslagsbro IF
2:30:35.903400
+31:30.188900
59.8p
58
Fredrik Malmberg
Halmstads Skidklubb
2:30:47.904600
+31:42.190100
59.7p
59
Tom Selvik
Roslagsbro IF
2:31:19.907800
+32:14.193300
59.5p
60
Thomas Berggren
Falu IK
2:31:20.907900
+32:15.193400
59.5p
61
Mats Svensson
ASK Växjö
2:31:26.908500
+32:21.194000
59.4p
62
Henrik Andersson
Nybro Ski
2:32:00.911900
+32:55.197400
59.2p
63
Niklas Drakfors
Falköpings AIK SK
2:32:23.914200
+33:18.199700
59.0p
64
Lars-Erik Hasler
Surahammars SOK
2:32:40.915900
+33:35.201400
58.9p
65
Martin Holkedahl
Turebergs IF
2:32:44.916300
+33:39.201800
58.8p
66
Torben Okkels
Axa SC
2:32:49.916800
+33:44.202300
58.8p
67
Johan Thomson
Korsnäs IF SK
2:32:57.917600
+33:52.203100
58.7p
68
Mikael Erlandsson
Magra IS
2:33:50.922900
+34:45.208400
58.3p
69
Martin Othozon
Falu IK
2:34:23.926200
+35:18.211700
58.1p
70
Christian Pedersen
Athletic Club Salt Lake
2:35:15.931400
+36:10.216900
57.7p
71
Nicklas Bergkvist
Dala XC Ski Team
2:35:36.933500
+36:31.219000
57.6p
72
Jesper Hävermark
IFK Mora SK
2:35:40.933900
+36:35.219400
57.5p
73
Markus Petré
IK Nocout.se
2:36:07.936600
+37:02.222100
57.4p
74
Markus Eskilson
IK Nocout.se
2:36:31.939000
+37:26.224500
57.2p
75
Mattias Nittedal Nurmi
Axa SC
2:37:09.942800
+38:04.228300
56.9p
76
Fredrik Wiklund
IK Jarl Rättvik
2:38:15.949400
+39:10.234900
56.5p
77
Anders Johansson
Ericsson IK
2:38:46.952500
+39:41.238000
56.2p
78
Daniel Abrahamsson
Graninge-Alliansen
2:38:48.952700
+39:43.238200
56.2p
79
Harri Sjöblom
Svenljunga IK
2:39:51.959000
+40:46.244500
55.8p
80
Andreas Johansson
Bålsta SK
2:39:57.959600
+40:52.245100
55.8p
81
Jonas Axelsson
Intersport IF
2:40:16.961500
+41:11.247000
55.6p
81
Thomas Hylander
Tockarps IK
2:40:16.961500
+41:11.247000
55.6p
83
Joakim Lilja
Trollhättans SOK
2:40:30.962900
+41:25.248400
55.5p
84
Daniel Eriksson
Roslagsbro IF
2:41:32.969100
+42:27.254600
55.1p
85
Johan Rune
Brandkårens IK
2:42:42.976100
+43:37.261600
54.7p
86
Staffan Henriksson
Lidköpings VSK
2:43:23.980200
+44:18.265700
54.4p
87
Andreas Nyhlén
Sundbybergs IK
2:43:38.981700
+44:33.267200
54.3p
88
Mattias Jenefeldt
Gimo IF SK
2:43:39.981800
+44:34.267300
54.3p
89
Elley Mads
Danmark
2:43:59.983800
+44:54.269300
54.2p
90
Magnus Nyström
Svärdsjö IF
2:44:28.986700
+45:23.272200
54.0p
91
Martin Berntsson
Hindås SK
2:44:47.988600
+45:42.274100
53.9p
92
Fredrik Nilsson
Gnosjö FK
2:45:33.993200
+46:28.278700
53.6p
93
Stefan Röstlund
Karlslunds IF SF
2:45:37.993600
+46:32.279100
53.6p
94
Lars-Erik Heed
Oxbergs IF
2:46:46.1000500
+47:41.286000
53.1p
95
Anders Rehn
Högbo GIF
2:46:55.1001400
+47:50.286900
53.1p
96
Johan Jonsson
Fagersta Södra IK
2:47:30.1004900
+48:25.290400
52.9p
97
Daniel Svensson
Borgstena IF
2:47:37.1005600
+48:32.291100
52.8p
98
Johan Elvermåhr
Axa SC
2:47:46.1006500
+48:41.292000
52.8p
99
Tommi Ratilainen
IFK Mora SK
2:47:54.1007300
+48:49.292800
52.7p
100
Roine Schölin
Vindrarps SK
2:48:39.1011800
+49:34.297300
52.4p
101
Per Wellert
IFK Mora SK
2:48:46.1012500
+49:41.298000
52.4p
102
Rickard Hillarp
Ica-Handlarnas IF
2:48:54.1013300
+49:49.298800
52.4p
103
Erik Öhrner
Axa SC
2:49:11.1015000
+50:06.300500
52.3p
104
Martin Andersson
Brattås Ck
2:50:38.1023700
+51:33.309200
51.7p
105
Stefan Andersson
Domnarvets GOIF
2:51:58.1031700
+52:53.317200
51.3p
105
Andreas Larsson
OK Nackhe
2:51:58.1031700
+52:53.317200
51.3p
107
Andreas Eriksson
Upplands-Ekeby IF
2:53:09.1038800
+54:04.324300
50.9p
108
Jon Malmsten
Stenkyrka IF
2:53:50.1042900
+54:45.328400
50.7p
109
Mikael Östberg
Axa SC
2:55:17.1051600
+56:12.337100
50.2p
110
Martin Lampinen
Oxvretens SK
2:55:52.1055100
+56:47.340600
50.0p
111
Patrik Bodegren
Broby GOIF
2:57:14.1063300
+58:09.348800
49.5p
112
Magnus Andersson
Karlslunds IF SF
2:57:26.1064500
+58:21.350000
49.5p
113
Richard Sylwander
Bålsta SK
2:57:28.1064700
+58:23.350200
49.5p
114
John Thörling
Axa SC
2:57:40.1065900
+58:35.351400
49.4p
115
Anders Frånberg
Halmstads Skidklubb
2:57:51.1067000
+58:46.352500
49.3p
116
Johan Petersson
Nybro Ski
2:57:53.1067200
+58:48.352700
49.3p
117
Robert Gehring
Axa SC
2:58:42.1072100
+59:37.357600
49.1p
118
Mattias Andersson
Spirit IF
2:58:56.1073500
+59:51.359000
49.0p
119
Peter Lundquist
IK Jarl Rättvik
2:59:15.1075400
+1:00:10.360900
48.9p
120
Anders Jakobsson
Lulekamraterna
2:59:16.1075500
+1:00:11.361000
48.9p
121
Peter Thunell
Högbo GIF
3:00:30.1082900
+1:01:25.368400
48.5p
122
Niklas Fredriksson
Häverödals SK
3:01:22.1088100
+1:02:17.373600
48.3p
123
Filip Hansson
Axa SC
3:03:57.1103600
+1:04:52.389100
47.5p
124
Tomas Pleine
Täby OK
3:04:23.1106200
+1:05:18.391700
47.4p
125
Johan Nordskott
Broby GOIF
3:05:06.1110500
+1:06:01.396000
47.2p
126
Marcus Widén
Axa SC
3:05:21.1112000
+1:06:16.397500
47.1p
127
Kim Herou
Axa SC
3:05:29.1112800
+1:06:24.398300
47.0p
128
Stefan Andersson
Axa SC
3:05:41.1114000
+1:06:36.399500
47.0p
129
Filip Berglund
Vassunda IF
3:05:46.1114500
+1:06:41.400000
47.0p
130
Jonas Wessel
Axa SC
3:05:47.1114600
+1:06:42.400100
47.0p
131
Robert Nahlbom
Flens Fs
3:05:49.1114800
+1:06:44.400300
46.9p
132
Johan Larsson
Karlslunds IF SF
3:06:54.1121300
+1:07:49.406800
46.6p
133
Magnus Åhl
Domnarvets GOIF
3:07:05.1122400
+1:08:00.407900
46.6p
134
Jörgen Zetterlund
Ställbergs IK
3:09:04.1134300
+1:09:59.419800
46.0p
135
Per Aronsson
Axa SC
3:09:44.1138300
+1:10:39.423800
45.9p
136
Gustav Björkman
Årsunda IF
3:10:11.1141000
+1:11:06.426500
45.7p
137
Marcus Åkerman
Handelsbankens IF
3:16:53.1181200
+1:17:48.466700
44.0p
137
Henrik Lundberg
Axa SC
3:16:53.1181200
+1:17:48.466700
44.0p
139
Robin Bernhardsson
Arlanda-Märsta SK
3:19:18.1195700
+1:20:13.481200
43.4p
140
David Reinerstedt
Sya SK
3:19:35.1197400
+1:20:30.482900
43.3p
141
Mats Pettersson
IFK Mora SK
3:22:03.1212200
+1:22:58.497700
42.7p
142
Jonas Schenning
Axa SC
3:24:02.1224100
+1:24:57.509600
42.2p
143
Tony Olsson
Hofors Aif
3:24:29.1226800
+1:25:24.512300
42.1p
144
Anders Billström
IK Stern
3:28:56.1253500
+1:29:51.539000
41.1p
145
Michael Svensson
Berga SOK
3:29:36.1257500
+1:30:31.543000
41.0p
146
Anders Sundqvist
Tranemo IF
3:37:34.1305300
+1:38:29.590800
39.3p
147
Sven Zetterqvist
IK Stern
3:38:57.1313600
+1:39:52.599100
39.0p
148
Petter Gardström
IK Rex
3:39:39.1317800
+1:40:34.603300
38.9p
149
Tomas Berg
Axa SC
3:41:07.1326600
+1:42:02.612100
38.6p
150
Alexander Kirshakov
Spirit IF
4:30:28.1622700
+2:31:23.908200
30.9p
-
Pierre Lundkvist
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Thomas Caldenius
Haninge SOK
23:59:59.8639800
-
Patrik Ericsson
OK Kolmården
23:59:59.8639800
-
Robert Hammargren
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Solem Kai
Norway
23:59:59.8639800
-
Gustaf Teng
Axa SC
23:59:59.8639800
-
David Wijk
Högbo GIF
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)