Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bessemerloppet
2018-02-18
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 40
52km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Carl Troedsson
Stockholms RK
2:33:07.918690
78.8p
2
Fredrik Karlsson
XC Sthlm Ski Club
2:40:15.961430
+7:07.42640
74.1p
3
Mattias Nilsson
Ockelbo SK
2:40:20.961960
+7:12.43170
74.0p
4
Anders Lindström
Sundborns GOIF
2:40:34.963360
+7:26.44570
73.9p
5
Tomas Eriksson
Upplands-Ekeby IF
2:40:34.963390
+7:27.44600
73.9p
6
Christian Höijer
Trönö IK
2:42:53.977290
+9:46.58500
72.5p
7
Nicklas Johansson
Rembo IK
2:43:32.981180
+10:24.62390
72.1p
8
Magnus Nygren
Väsby SK
2:43:58.983780
+10:50.64990
71.9p
9
Pär Hedén
Valbo AIF
2:45:54.995340
+12:46.76550
70.8p
10
Björn Winell
Storvreta IK
2:46:50.1000920
+13:42.82130
70.2p
11
Håkan Sandahl
AXA SC
2:47:45.1006490
+14:38.87700
69.7p
12
Anders Hübinette
Sundbybergs IK
2:49:17.1015640
+16:09.96850
68.9p
13
Kjell Häggqvist
Näsvikens IK
2:49:48.1018710
+16:40.99920
68.6p
14
Erixon Fredrik
CCC1000 Skidklubb
2:50:45.1024420
+17:37.105630
68.1p
15
Lennart Romin
Gävle SK
2:51:03.1026290
+17:56.107500
68.0p
16
Mattias Forsberg
Turebergs IF SOK
2:51:06.1026520
+17:58.107730
68.0p
17
Anders Berglund
Åkersberga SK
2:51:06.1026550
+17:58.107760
68.0p
18
Jacob Westling
Grycksbo IF OK
2:52:45.1036400
+19:37.117610
67.1p
19
David Wijk
Högbo GIF
2:52:52.1037170
+19:44.118380
67.0p
20
Jonas Albäck
Årsunda IF
2:53:08.1038740
+20:00.119950
66.9p
21
Jens Kirk
SWE
2:53:08.1038770
+20:00.119980
66.9p
22
Peter Gustafsson
Sälens IF
2:53:20.1039990
+20:13.121200
66.8p
23
Tommy Vikman
Gimo IF SK
2:53:44.1042370
+20:36.123580
66.6p
24
Fredrik Ström
Bålsta SK
2:54:23.1046210
+21:15.127420
66.3p
25
Martin Axelhed
Mälarö SOK
2:55:19.1051810
+22:11.133020
65.8p
26
Mathias Svärd
Gävle SK
2:55:25.1052430
+22:17.133640
65.8p
27
John Elovsson
Brovallens IF
2:55:51.1055090
+22:44.136300
65.6p
28
Mikael Lindblad
Järfälla Skidklubb
2:58:02.1068110
+24:54.149320
64.5p
29
Anders Möllerberg
Valbo AIF
2:58:29.1070880
+25:21.152090
64.3p
30
Magnus Nilsson
Hällbybrunns IF
2:58:48.1072780
+25:40.153990
64.2p
31
Mats Berglund
Nacka Värmdö SK
2:59:04.1074320
+25:56.155530
64.1p
32
Niklas Magnusson
Gävle SK
2:59:49.1078860
+26:41.160070
63.7p
33
Anders Brunvall
Ärna IF Uppsala Garnison
3:00:11.1081010
+27:03.162220
63.5p
34
Rickard Molin
Naprapat Walle SK
3:00:13.1081220
+27:05.162430
63.5p
35
Lukas Sterner
Stockholms RK
3:00:26.1082590
+27:19.163800
63.4p
36
Håkan Karlsson Uvhagen
AXA SC
3:00:37.1083600
+27:29.164810
63.3p
37
Johan Gustafsson
Häverödals SK
3:01:58.1091720
+28:50.172930
62.7p
38
Mikael Olsson
Naprapat Walle SK
3:02:06.1092560
+28:58.173770
62.7p
39
Lars Gustafsson
Stockholms RK
3:02:43.1096230
+29:35.177440
62.4p
40
Fredrik Bergdahl
Umara SC
3:03:31.1101040
+30:23.182250
62.1p
41
Julius Hefte
Åkersberga SK
3:03:51.1103080
+30:43.184290
61.9p
42
Fredrik Palm
Åkersberga SK
3:03:51.1103090
+30:44.184300
61.9p
43
Daniel Ehn
Norbergs SK
3:04:10.1104930
+31:02.186140
61.8p
44
Johan Söderblom
Nybro Skidklubb
3:04:13.1105250
+31:05.186460
61.8p
45
Joakim Ludvigsson
1Life IF
3:04:48.1108730
+31:40.189940
61.5p
46
Fredrik Lilja
JMs PF
3:05:01.1110050
+31:53.191260
61.4p
47
Mikael Gelin
Bålsta SK
3:05:12.1111110
+32:04.192320
61.3p
48
Petter Bjerke
IKJ Haninge
3:06:11.1117090
+33:04.198300
60.9p
49
Andreas Eriksson
Upplands-Ekeby IF
3:07:23.1124210
+34:15.205420
60.4p
50
Ulf Rydberg
Misterhults AIS
3:07:32.1125150
+34:24.206360
60.4p
51
Patrik Ytterman
Nacka Värmdö SK
3:08:11.1129060
+35:03.210270
60.1p
52
Mattias Karlsson
Enklaresport SK
3:09:21.1136010
+36:13.217220
59.6p
53
Jörgen Johansson
Kalix SK
3:09:43.1138240
+36:35.219450
59.5p
54
Markus Hedlund
Team Ormsalva AC
3:10:08.1140750
+37:00.221960
59.3p
55
Andreas Johansson
Bålsta SK
3:10:46.1144590
+37:39.225800
59.1p
56
Per Guvå
Södertälje-Nykvarn OF
3:10:50.1144900
+37:42.226110
59.0p
57
Johannes Jögi
Athletic Club Salt Lake
3:11:45.1150400
+38:37.231610
58.7p
58
Ulrik Schäfer
Ufk
3:12:01.1152070
+38:53.233280
58.6p
59
Olof Widenfalk
Hybo AIK
3:12:17.1153690
+39:10.234900
58.5p
60
Jonas Nilsson
Roslagsbro IF
3:12:42.1156190
+39:35.237400
58.3p
61
Peter Gylderud
Högbo GIF
3:12:51.1157050
+39:43.238260
58.3p
62
Andreas Mattsson
Lucksta IF
3:12:54.1157320
+39:46.238530
58.2p
63
Pasi Ruuska
Hällbybrunns IF
3:13:36.1161540
+40:28.242750
58.0p
64
Daniel Englin
Gävle SK
3:13:57.1163600
+40:49.244810
57.9p
65
John Eriksson
Täby IS SK
3:15:55.1175470
+42:47.256680
57.1p
66
Ulf Hedman
Valbo AIF
3:16:35.1179460
+43:27.260670
56.9p
67
André Nilsson
IK Trasten
3:18:27.1190620
+45:19.271830
56.2p
68
Erik Nilsson
JMs PF
3:19:01.1194050
+45:53.275260
56.0p
69
Andreas Röstberg
Gävle SK
3:19:17.1195630
+46:09.276840
55.9p
70
Ola Backlund
Orsa SK
3:19:20.1195920
+46:12.277130
55.9p
71
Patrik Danielsson
Stockholms RK
3:19:23.1196220
+46:15.277430
55.9p
72
Daniel Alfredsson
Stensätra SK
3:19:54.1199340
+46:46.280550
55.7p
73
Peter Lillbacka
IFK Mora SK
3:20:52.1205180
+47:44.286390
55.4p
74
Rikard Westman
AXA SC
3:20:58.1205760
+47:50.286970
55.3p
75
Sami Maliniemi
Gävle SK
3:21:19.1207820
+48:11.289030
55.2p
76
Anders Flodin
Telia IoFF
3:22:50.1216910
+49:42.298120
54.7p
77
Jonaz Kumlander
Turebergs IF SOK
3:23:20.1219990
+50:13.301200
54.5p
78
Marcus Hornström
Högbo GIF
3:23:26.1220570
+50:18.301780
54.5p
79
Patrik Nilsson
Bromma-Vällingby SOK
3:23:46.1222500
+50:38.303710
54.4p
80
Niklas Häggström
AXA SC
3:24:01.1224070
+50:53.305280
54.3p
81
Mattias Blomqvist
Roslagsbro IF
3:24:21.1226010
+51:13.307220
54.2p
82
Kristofer Arwin
Sollentuna SLK
3:25:15.1231450
+52:07.312660
53.9p
83
Magnus Jonnerby
IFK Bergvik
3:25:31.1233010
+52:23.314220
53.8p
84
Ulf Axelsson
AXA SC
3:25:32.1233100
+52:24.314310
53.8p
85
Marcus Håkman
Stora Tuna IK SK
3:25:44.1234310
+52:36.315520
53.7p
86
Magnus Svärd
Storviks IF
3:26:50.1240940
+53:42.322150
53.4p
87
Henrik Pettersson
AXA SC
3:27:12.1243140
+54:04.324350
53.3p
88
Stefan Tall
Nacka Värmdö SK
3:27:41.1246020
+54:33.327230
53.1p
89
Anders Rehn
Högbo GIF
3:28:45.1252420
+55:37.333630
52.8p
90
Andreas Oredsson
Dala XC Ski Team Klubb
3:30:07.1260650
+56:59.341860
52.3p
91
Carl-Fredrik Ljung
CCC1000 Skidklubb
3:31:22.1268170
+58:14.349380
52.0p
92
Hans Johansson
Kiruna X-country IF
3:31:48.1270720
+58:40.351930
51.8p
93
Mats Isaksson
AXA SC
3:33:32.1281190
+1:00:25.362400
51.3p
94
Miroslav Holecy
IBM-Klubben
3:35:22.1292160
+1:02:14.373370
50.8p
95
Alf Laurell
AXA SC
3:37:51.1307070
+1:04:43.388280
50.1p
96
Erik Prytz
Karlslunds IF
3:38:22.1310120
+1:05:14.391330
49.9p
97
Mattias Ehn
Ufk
3:39:13.1315290
+1:06:06.396500
49.7p
98
Leif Carlsson
Gävle SK
3:40:16.1321540
+1:07:08.402750
49.4p
99
Göran Hubinette
Storvreta IK
3:41:21.1328060
+1:08:13.409270
49.1p
100
Paul-Erik Van Gemst
Västerås Skidklubb
3:43:09.1338880
+1:10:01.420090
48.6p
101
Daniel Hedlund
Astrazeneca IF
3:47:10.1362910
+1:14:02.444120
47.6p
102
Harry Rymert
AXA SC
3:47:22.1364110
+1:14:14.445320
47.5p
103
Pär Johan Pettersson
Ufk
3:47:31.1365060
+1:14:23.446270
47.5p
104
Krister Ånöstam
Östhammar
3:49:47.1378640
+1:16:39.459850
46.9p
105
Anders Åberg
Västerås Skidklubb
3:50:55.1385460
+1:17:47.466670
46.6p
106
Lars Ljunggren
Gävle SK
3:51:04.1386380
+1:17:56.467590
46.6p
107
Per Jansson
Almunge IK
3:51:22.1388130
+1:18:14.469340
46.5p
108
Petter Sundsten
Hudiksvalls IF
3:54:08.1404700
+1:21:00.485910
45.9p
109
Max Lindstedt
Åkersberga SK
3:56:09.1416820
+1:23:01.498030
45.4p
110
Henrik Persson
Roslagsbro IF
4:00:22.1442190
+1:27:15.523400
44.4p
111
Mika Ejenström
Nacka Värmdö SK
4:05:45.1474460
+1:32:37.555670
43.3p
112
Johan Gustafsson
Sunderby SK
4:24:42.1588100
+1:51:34.669310
39.6p
113
Xinbing Yang
Högbo GIF
4:50:50.1744990
+2:17:43.826200
35.5p
114
Lars Molin
AXA SC
4:51:19.1747880
+2:18:11.829090
35.4p
-
Pontus Tillenius
Wattholma IF
23:59:58.8639700
-
Klas Carlsson
Ufk
23:59:58.8639700
-
Thomas Alfredsson
Kilafors SK
23:59:58.8639700
-
Göran Westman
Turebergs IF SOK
23:59:58.8639700
-
Björn Haring
XC Sthlm Ski Club
23:59:58.8639700
-
Magnus Ståhlberg
AXA SC
23:59:58.8639700
-
Per Af Geijerstam
IK Rex
23:59:58.8639700
-
Andreas Hiller
AXA SC
23:59:59.8639800
-
Jan Gisslén
Stensätra SK
23:59:59.8639800
-
Hans Jonas Strandell
Vassunda IF
23:59:59.8639800
-
Mattias Andersson
IF Spirit Idrottsförening
23:59:59.8639800
-
Andreas Avedal
AXA SC
23:59:59.8639800
-
Dan Sundgren
Stockholms RK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)