Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Bodenloppet
2018-02-03
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21 Motion
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Jonny Nilimaa
Axa SC
1:53:23.680200
80.4p
2
Jesper Pettersson
Strömnäs GIF
1:57:13.703200
+3:50.22900
77.5p
3
Jim Lundmark
Skellefteå XC
1:57:20.703900
+3:57.23600
77.4p
4
Marcus Look
Studentidrott
1:59:36.717500
+6:13.37200
75.8p
5
Samuel Carlsson
Sundbybergs IK
1:59:38.717700
+6:15.37400
75.7p
6
Jesper Lundqvist
Skellefteå XC
1:59:54.719300
+6:31.39000
75.6p
7
Ole Martin Nesvold
Alta IF
2:00:04.720300
+6:41.40000
75.4p
8
Johan Lintzén
Team Lintzén PT
2:00:34.723300
+7:11.43000
75.1p
9
Albert Askengren
Visborgs OK
2:01:04.726300
+7:41.46000
74.7p
10
Daniel Larsson
Gällivare Endurance
2:04:21.746000
+10:58.65700
72.5p
11
Fredrik Mäki
Aapua IF
2:04:21.746000
+10:58.65700
72.5p
12
Henrik Blom
Rejlers IF
2:04:22.746100
+10:59.65800
72.5p
13
Alexander Linder
Kiruna X-country IF
2:04:23.746200
+11:00.65900
72.5p
14
Daniel Larsson
Överkalix IF
2:04:51.749000
+11:28.68700
72.2p
15
Marcus Nilsson
Studentidrott
2:06:53.761200
+13:30.80900
70.9p
16
Andreas Nilsson
Sävast Ski Team IF
2:08:31.771000
+15:08.90700
69.9p
17
Joonas Lämsä
Studentidrott
2:08:36.771500
+15:13.91200
69.9p
18
Lukas Skott
Aapua IF
2:11:54.791300
+18:31.111000
68.0p
19
Roger Löf
Luleå Gjutarens IF
2:11:56.791500
+18:33.111200
67.9p
20
Edvin Lindmark
Föreningen IKJ Haninge
2:14:26.806500
+21:03.126200
66.5p
21
Olle Berggren
Älvsby IF SK
2:14:34.807300
+21:11.127000
66.5p
22
Tomas Törevall
Gällivare Endurance
2:15:58.815700
+22:35.135400
65.7p
23
Jimmy Pikkarainen
Jukkasjärvi IF
2:16:06.816500
+22:43.136200
65.7p
24
Robin Strålberg
Kiruna
2:17:16.823500
+23:53.143200
65.0p
25
Hans Bodin
Sävast Ski Team IF
2:17:16.823500
+23:53.143200
65.0p
26
Per Rendahl
Bodens SK
2:17:20.823900
+23:57.143600
65.0p
27
Andreas Ehlis
Studentidrott
2:17:25.824400
+24:02.144100
65.0p
28
Markus Lidman
Hemmingsmarks IF
2:18:59.833800
+25:36.153500
64.2p
29
Johannes Rautio
Vittangi SK
2:20:25.842400
+27:02.162100
63.4p
30
Tom Vidmark
Bodens SK
2:21:36.849500
+28:13.169200
62.9p
31
Jens Kärrman
Luleguttene
2:22:28.854700
+29:05.174400
62.4p
32
Klas Lundkvist
Ersnäs IF
2:22:37.855600
+29:14.175300
62.4p
33
Petter Kero
Kiruna
2:22:46.856500
+29:23.176200
62.3p
34
Johan Mäki
Kiruna
2:22:50.856900
+29:27.176600
62.3p
35
Daniel Berggren
Jävre IF
2:24:03.864200
+30:40.183900
61.7p
36
Bosse Häll
Arjeplogs SK
2:26:40.879900
+33:17.199600
60.5p
37
Mattias Ek
Axa SC
2:26:41.880000
+33:18.199700
60.5p
38
Simon Waller
OK Vargen
2:27:09.882800
+33:46.202500
60.3p
39
Ingvar Henriksson
Vittangi SK
2:27:42.886100
+34:19.205800
60.0p
40
Rickard Strand
Vattenfalls IF
2:27:54.887300
+34:31.207000
59.9p
41
Isak Lisspers
No Club
2:28:12.889100
+34:49.208800
59.8p
42
Johan Riesbeck
Mefos IK
2:29:15.895400
+35:52.215100
59.3p
43
Robert Bergenstråle
Luleguttene
2:29:18.895700
+35:55.215400
59.3p
44
Gabriel Emanuelsson
Luleå
2:29:39.897800
+36:16.217500
59.2p
45
Petter Bergman
Älvsby IF SK
2:30:12.901100
+36:49.220800
58.9p
46
Andreas Tano
Ohtanajärvi IK
2:32:25.914400
+39:02.234100
58.0p
47
Patrik Stenberg
Luleå
2:32:32.915100
+39:09.234800
57.9p
48
Magnus Emanuelsson
Lkab FF
2:32:54.917300
+39:31.237000
57.8p
49
Mattias Jaako
Sävast Ski Team IF
2:34:24.926300
+41:01.246000
57.2p
50
Erik Kalander
Lahnajärvi SIF
2:34:33.927200
+41:10.246900
57.1p
51
Oskar Lind
Skogsluffarnas OK
2:35:26.932500
+42:03.252200
56.8p
52
Peter Hietala
Övertorneå IF
2:35:55.935400
+42:32.255100
56.6p
53
Patrik Lindfors
Luleå
2:36:13.937200
+42:50.256900
56.5p
54
Mats Karlsson
Hemmingsmarks IF
2:37:13.943200
+43:50.262900
56.1p
55
Måns Lundberg
Luleå
2:37:55.947400
+44:32.267100
55.8p
56
Olov Granström
Älvsby IF SK
2:41:36.969500
+48:13.289200
54.4p
57
Leif Utterström
Övertorneå IF
2:42:54.977300
+49:31.297000
54.0p
58
Jonas Drugge
Lulekamraterna
2:43:16.979500
+49:53.299200
53.8p
59
Robin Holmgren
Robertsfors IK
2:44:32.987100
+51:09.306800
53.4p
60
Anders Franzén
Strömnäs GIF
2:44:39.987800
+51:16.307500
53.3p
61
Morten Hemmer
Osan Skilag
2:44:53.989200
+51:30.308900
53.3p
62
Christoffer Helmvall
Bodens SK
2:47:31.1005000
+54:08.324700
52.3p
63
Markus Tiburzi
Piteå Elit SK
2:48:04.1008300
+54:41.328000
52.2p
64
Kent Andersson
Piteå Elit SK
2:48:05.1008400
+54:42.328100
52.2p
65
Per Thörnevall
Bodens SK
2:49:00.1013900
+55:37.333600
51.8p
66
Andreas Lindberg
Sjulsmark SK
2:49:33.1017200
+56:10.336900
51.7p
67
Henrik Johansson
Sjulsmark SK
2:49:33.1017200
+56:10.336900
51.7p
68
Johan Ekman
Piteå Elit SK
2:50:07.1020600
+56:44.340300
51.5p
69
David Vesterberg
Avans SK
2:50:09.1020800
+56:46.340500
51.5p
70
Anders Palo
Luleå
2:50:50.1024900
+57:27.344600
51.2p
71
Jörgen Lindmark
Skellefteå SK
2:51:46.1030500
+58:23.350200
50.9p
72
Robin Granström
Robertsfors IK
2:55:32.1053100
+1:02:09.372800
49.8p
73
Johan Söderqvist
Axa SC
2:56:16.1057500
+1:02:53.377200
49.5p
74
Patrik Berglund
Piteå Elit SK
2:56:59.1061800
+1:03:36.381500
49.3p
75
Thomas Folkesson
Luleå
2:57:12.1063100
+1:03:49.382800
49.3p
76
Greger Stubbfält
Piteå Elit SK
2:58:52.1073100
+1:05:29.392800
48.8p
77
Andreas Engvall
Bodens SK
2:59:20.1075900
+1:05:57.395600
48.6p
78
Erik Haapalahti
Luleå
3:00:14.1081300
+1:06:51.401000
48.4p
79
Emil Redlig
Bodens SK
3:00:35.1083400
+1:07:12.403100
48.3p
80
Anders Riström
Kalix SK
3:02:00.1091900
+1:08:37.411600
47.9p
81
Johan Nyström
Axa SC
3:02:00.1091900
+1:08:37.411600
47.9p
82
Christian Mäki
Sävast Ski Team IF
3:03:34.1101300
+1:10:11.421000
47.4p
83
Petter Larsson
Vittangi SK
3:05:54.1115300
+1:12:31.435000
46.8p
84
Fredrik Gustafson
Studentidrott
3:06:16.1117500
+1:12:53.437200
46.7p
85
Lennart Krekula
Kiruna
3:07:33.1125200
+1:14:10.444900
46.4p
86
Rikard Jansson
Avans SK
3:07:51.1127000
+1:14:28.446700
46.3p
87
Björn Lundsten
Sävast Ski Team IF
3:09:22.1136100
+1:15:59.455800
45.9p
88
Erik Vallin
Trafikverket FF
3:11:22.1148100
+1:17:59.467800
45.4p
89
Matti Olof
Soppero Sameförening
3:11:54.1151300
+1:18:31.471000
45.2p
90
Tomas Olsson
Luleå
3:15:25.1172400
+1:22:02.492100
44.4p
91
Nils Ström
Luleå
3:15:26.1172500
+1:22:03.492200
44.4p
92
BO Hedemalm
OK Renen
3:23:15.1219400
+1:29:52.539100
42.5p
93
Lars Göran Nylund
Pajala IF
3:24:11.1225000
+1:30:48.544700
42.3p
94
Kim Stefan Anderson
Bodens SK
3:25:46.1234500
+1:32:23.554200
42.0p
95
Simen Romsdal
Tverrelvdalen IL
3:34:39.1287800
+1:41:16.607500
40.1p
96
Jimmy Boode
Strömnäs GIF
3:37:19.1303800
+1:43:56.623500
39.6p
97
Per-erik Vikström
No Club
3:41:03.1326200
+1:47:40.645900
38.9p
-
Karl Drugge
Luleå
23:59:58.8639700
-
Simon Joon
Luleå Gjutarens IF
23:59:58.8639700
-
Robert Säfsten
Luleå
23:59:58.8639700
-
Rune Karlsen
Osan Skilag
23:59:58.8639700
-
Urban Fägnell
Ccc1000
23:59:58.8639700
-
Tommy Begrström
Bodens SK
23:59:58.8639700
-
Håkan Olsson
Luleå Gjutarens IF
23:59:58.8639700
-
Mikael Eriksson
Kiruna
23:59:59.8639800
-
Stephan Schnabel
Studentidrott
23:59:59.8639800
-
Jens Renberg
Piteå Elit SK
23:59:59.8639800
-
Håkan Olovsson
Bodens SK
23:59:59.8639800
-
Roger Lundqvist
Råneå SK
23:59:59.8639800
-
Niklas Grip
Lulekamraterna
23:59:59.8639800
-
Robin Nilsson
No Club
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)