Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Volkswagen cup distans
2017-12-03
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
15km, Längdskidor, Klassisk stil, Intervallstart
1
Simon Lageson
Åsarna IK
37:57.227680
93.3p
2
Björn Sandström
Piteå Elit SK
38:08.228710
+10.930
92.9p
3
Anton Lindblad
Hudiksvalls IF
38:12.229160
+14.1380
92.7p
4
Gabriel Thorn
SK Bore
38:20.229960
+22.2180
92.4p
5
Marcus Ruus
Åsarna IK
38:25.230470
+27.2690
92.2p
6
Johan Häggström
Piteå Elit SK
38:38.231760
+40.3980
91.6p
7
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
38:46.232550
+48.4770
91.3p
8
Daniel Svensson
IFK Mora SK
39:03.234200
+1:05.6420
90.7p
9
Robin Norum
IFK Umeå
39:11.235050
+1:13.7270
90.3p
10
Emil Persson
Östersunds SK
39:13.235230
+1:15.7450
90.3p
11
Anton Persson
SK Bore
39:17.235690
+1:20.7910
90.1p
12
Marcus Fredriksson
Lycksele IF
39:21.236070
+1:23.8290
89.9p
13
Marcus Lennartsson
Garphyttans IF
39:22.236130
+1:24.8350
89.9p
14
Jonas Eriksson
IFK Mora SK
39:23.236220
+1:25.8440
89.9p
15
Max Novak
Offerdals SK
39:25.236460
+1:27.8680
89.8p
16
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
39:33.237270
+1:35.9490
89.5p
17
Victor Gustafsson
IFK Mora SK
39:35.237460
+1:37.9680
89.4p
18
Petter Hedman
IFK Umeå
39:38.237790
+1:41.10010
89.3p
19
Olof Jonsson
Trillevallens Sportklubb
39:39.237810
+1:41.10030
89.3p
20
Gustav Nordström
Borås SK
39:40.237940
+1:42.10160
89.2p
21
Adam Larsson
Falun Borlänge SK
39:41.238090
+1:44.10310
89.2p
22
Adam Gillman
Garphyttans IF
39:48.238730
+1:50.10950
88.9p
23
Pontus Hermansson
SK Bore
39:50.238930
+1:52.11150
88.8p
24
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
39:51.239020
+1:53.11240
88.8p
25
Gilberto Panisi
Falun Borlänge SK
39:51.239030
+1:53.11250
88.8p
26
Johannes Ringsby
SK Bore
39:53.239220
+1:55.11440
88.7p
27
John Leander
Åsarna IK
40:01.240030
+2:03.12250
88.4p
28
Jens Andersson
Kalix SK
40:01.240040
+2:03.12260
88.4p
29
Kentaro Ishikawa
Japan
40:02.240160
+2:04.12380
88.4p
30
Edvard Sundman
Åsarna IK
40:02.240180
+2:05.12400
88.4p
31
Niklas Henriksson
Gellivare Skidallians IK
40:07.240680
+2:10.12900
88.2p
32
Patrik Tallbom
Östersunds SK
40:08.240710
+2:10.12930
88.2p
33
Petter Engdahl
Östersunds SK
40:08.240760
+2:10.12980
88.1p
34
Eddie Edström
Stockviks SF
40:09.240890
+2:12.13110
88.1p
35
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
40:12.241140
+2:14.13360
88.0p
35
Gustav Rotvold
Åsarna IK
40:12.241140
+2:14.13360
88.0p
37
Axel Ekström
Garphyttans IF
40:14.241320
+2:16.13540
87.9p
38
Tom Fahlén
Landsbro IF SK
40:14.241360
+2:16.13580
87.9p
39
Johan Persson
Trillevallens Sportklubb
40:17.241660
+2:19.13880
87.8p
40
Mantas Strolia
Lithuania
40:22.242170
+2:24.14390
87.6p
41
Alfred Buskqvist
IK Stern
40:27.242670
+2:29.14890
87.4p
42
Rasmus Hörnfeldt
Östersunds SK
40:29.242860
+2:31.15080
87.4p
43
Jonathan Engström
Borås SK
40:29.242880
+2:32.15100
87.4p
44
Anton Enberg
Falun Borlänge SK
40:30.242950
+2:32.15170
87.3p
45
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
40:30.242980
+2:33.15200
87.3p
46
Marcus Grate
IFK Umeå
40:33.243250
+2:35.15470
87.2p
47
John Magnus Haugen
Norway
40:40.243920
+2:42.16140
87.0p
48
Jesper Nyström
Falun Borlänge SK
40:42.244150
+2:44.16370
86.9p
49
Johan Forsberg
IFK Umeå
40:47.244670
+2:49.16890
86.7p
50
Daniel Södersten
Orsa SK
40:50.244920
+2:52.17140
86.6p
50
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
40:50.244920
+2:52.17140
86.6p
52
Rasmus Blom
SK Bore
40:51.245000
+2:53.17220
86.6p
53
Torstein Buan Røvik
Norway
40:52.245120
+2:54.17340
86.6p
54
Erik Silfver
IFK Umeå
40:55.245460
+2:57.17680
86.4p
55
Konrad Mattsson Myhr
Åsarna IK
40:58.245740
+3:00.17960
86.3p
56
Jonatan Engdahl
Trillevallens Sportklubb
41:00.245950
+3:02.18170
86.3p
57
Isak Stianson Pedersen
Island
41:04.246390
+3:07.18610
86.1p
58
Victor Hallquist
Åsarna IK
41:05.246450
+3:07.18670
86.1p
59
Ludwig Tärning
SK Bore
41:06.246510
+3:08.18730
86.1p
60
Lucas Lennartsson
Garphyttans IF
41:11.247020
+3:13.19240
85.9p
61
Gabriel Strid
IFK Mora SK
41:12.247180
+3:15.19400
85.8p
62
Måns Sunesson
Sellnäs IF
41:14.247300
+3:16.19520
85.8p
63
Håkan Emilsson
Offerdals SK
41:16.247500
+3:18.19720
85.7p
64
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
41:18.247750
+3:20.19970
85.6p
65
Oscar Claesson
IF Hallby SOK
41:19.247840
+3:21.20060
85.6p
66
Sebastian Olsson
Stockviks SF
41:20.247950
+3:22.20170
85.5p
67
Adam Steen
Axa SC
41:20.247980
+3:23.20200
85.5p
68
Linus Larsson
Karlslunds IF SF
41:27.248650
+3:29.20870
85.3p
69
Henrik Fjällborg
Gellivare Skidallians IK
41:32.249130
+3:34.21350
85.1p
70
Carl Olander
IK Stern
41:33.249280
+3:36.21500
85.1p
71
Martin Herbert
IFK Mora SK
41:35.249470
+3:37.21690
85.0p
72
Mattias Edvardsson
Årsunda IF
41:40.249960
+3:42.22180
84.8p
73
Karl Johan Dyvik
IFK Mora SK
41:41.250080
+3:44.22300
84.8p
74
Einar Flaktveit Viking Moxnes
Norway
41:44.250360
+3:46.22580
84.7p
75
Joel Lager
Garphyttans IF
41:50.250960
+3:52.23180
84.5p
76
Simeon Deyanov
Trillevallens Sportklubb
42:01.252020
+4:03.24240
84.1p
77
Viktor Axelsson
Borås SK
42:07.252600
+4:09.24820
83.9p
78
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
42:09.252840
+4:11.25060
83.9p
79
Erik Björkman
Täfteå IK
42:25.254450
+4:27.26670
83.3p
80
Ingmars Briedsq
Latvia
42:46.256520
+4:48.28740
82.6p
81
Oscar Johansson
Zinkgruvans IF
42:49.256870
+4:51.29090
82.5p
82
David Larsson
Hudiksvalls IF
42:51.257070
+4:53.29290
82.5p
83
Oskar Lundqvist
Sellnäs IF
42:53.257250
+4:55.29470
82.4p
84
Jakob Jansson
Östersunds SK
42:56.257540
+4:58.29760
82.3p
85
Albert Jónsson
Island
42:58.257770
+5:00.29990
82.2p
86
Jaunius Drusys
Lithuania
43:00.257920
+5:02.30140
82.2p
87
Emil Winsa
Sävast Ski Team IF
43:04.258350
+5:06.30570
82.0p
88
Ronny Wedin
Norbergs SK
43:09.258810
+5:11.31030
81.9p
89
Alexander Johansson
Älvdalens IF SK
43:16.259570
+5:18.31790
81.6p
90
Gustav Aflodal
Sundbybergs IK
43:27.260680
+5:30.32900
81.3p
91
Jesper Thor
Åsarna IK
43:33.261290
+5:36.33510
81.1p
92
David Thorell
IK Stern
43:35.261490
+5:38.33710
81.0p
93
William Westerlund
Falu IK
43:37.261670
+5:39.33890
81.0p
94
Ludvig Holmberg
Ulricehamns IF
43:38.261730
+5:40.33950
81.0p
95
Jonathan Persson
Domnarvets GOIF
43:38.261790
+5:41.34010
80.9p
96
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
43:52.263170
+5:54.35390
80.5p
97
Joakim Ståhl
Järbo IF
44:03.264280
+6:06.36500
80.2p
98
Erik Eriksson
Gellivare Skidallians IK
44:08.264730
+6:10.36950
80.0p
99
Martin Lindkvist
IFK Mora SK
44:33.267200
+6:35.39420
79.3p
100
Erik Sjöberg
Eksjö SOK
44:49.268850
+6:51.41070
78.8p
101
Kevin Henriksson
Garphyttans IF
44:53.269230
+6:55.41450
78.7p
102
Simon Svanebo
Tynderö IK
44:59.269880
+7:02.42100
78.5p
103
Oscar Lindell
Stockviks SF
45:02.270190
+7:05.42410
78.4p
104
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
45:03.270200
+7:05.42420
78.4p
105
Samuel Hahnsson
Gävle SK
45:46.274500
+7:48.46720
77.1p
106
Alexander Engman
Gellivare Skidallians IK
46:15.277400
+8:17.49620
76.3p
107
Andreas Viker
IK Stern
46:29.278830
+8:31.51050
75.9p
108
Sam CAIRNS
Storbritannien
46:37.279630
+8:39.51850
75.7p
109
Andreas Berntsson
Göteborgs SK
46:51.281040
+8:53.53260
75.3p
110
Martin Edman
Ulricehamns IF
47:11.283030
+9:13.55250
74.8p
111
Alexander Svensson
Äspereds IF
48:33.291260
+10:35.63480
72.6p
112
Linus Bohman
Idre SK
50:01.300090
+12:04.72310
70.5p
113
Henrik Fröjd
Rehns BK
51:15.307450
+13:17.79670
68.7p
-
Henrik Dahlén
Tynderö IK
23:59:58.8639700
-
Martin Johansson
Linköpings SK
23:59:59.8639800
-
Tim Magnusson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Erik Persson
IF Hallby SOK
23:59:59.8639800
-
Nils Persson
Östersunds SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)