Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Östersund Classic
2017-12-17
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
H 21
40km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anton Karlsson
Lager 157
1:42:07.612680
90.4p
2
Oscar Kardin
Östersunds SK
1:42:09.612830
+1.50
90.4p
3
Oscar Persson
Lager 157
1:42:13.613290
+6.510
90.3p
4
Stian Hoelgaard
Team Koteng
1:42:14.613310
+6.530
90.3p
5
Andreas Holmberg
IFK Mora SK
1:42:17.613640
+9.860
90.3p
6
Marcus Johansson
Lager 157
1:42:18.613730
+10.950
90.3p
7
Bob Impola
Karlslunds IF SF
1:42:29.614870
+21.2090
90.1p
8
Markus Ottosson
Lager 157
1:42:29.614880
+22.2100
90.1p
9
Andreas Svensson
Ulricehamns IF
1:42:46.616520
+38.3740
89.8p
10
Torleif Syrstad
Team Koteng
1:42:47.616640
+39.3860
89.8p
11
Viktor Brännmark
Piteå Elit SK
1:43:04.618300
+56.5520
89.5p
12
Tore Berdal Björnseth
Team Koteng
1:43:04.618310
+56.5530
89.5p
13
Teodor Peterson
IFK Umeå
1:43:17.619600
+1:09.6820
89.3p
14
Håkan Emilsson
Offerdals SK
1:44:00.623970
+1:52.11190
88.6p
15
Rikard Tynell
Grycksbo IF OK
1:44:05.624420
+1:57.11640
88.5p
16
Alfred Buskqvist
IK Stern
1:44:06.624580
+1:59.11800
88.5p
17
Klas Nilsson
Skellefteå XC
1:44:21.626030
+2:13.13250
88.3p
18
Niklas Henriksson
Gellivare Skidallians IK
1:45:18.631750
+3:10.18970
87.4p
19
Mattias Bångman
Offerdals SK
1:46:08.636780
+4:01.24000
86.6p
20
Patrik Tallbom
Östersunds SK
1:47:17.643670
+5:09.30890
85.5p
21
Johannes Eklöf
IF Hallby SOK
1:47:26.644520
+5:18.31740
85.4p
22
Nicklas Johansson
Järvsjöby IF
1:47:37.645670
+5:29.32890
85.2p
23
Jerry Ahrlin
No Club
1:47:38.645750
+5:30.32970
85.2p
24
Edvard Sundman
Åsarna IK
1:47:38.645760
+5:30.32980
85.2p
25
Magnus Näslund
IFK Strömsund
1:47:38.645790
+5:31.33010
85.2p
26
Marcus Fredriksson
Lycksele IF
1:48:06.648500
+5:58.35720
84.8p
27
Konrad Mattssonmyhr
Åsarna IK
1:48:24.650370
+6:16.37590
84.5p
28
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
1:48:58.653720
+6:50.40940
84.1p
29
Erik Melin-Söderström
Östersunds SK
1:49:44.658320
+7:36.45540
83.4p
30
Mickael Boberg
Älvdalens IF SK
1:49:45.658420
+7:37.45640
83.4p
31
Jonas Böhlmark
Nacka Värmdö SK
1:50:38.663790
+8:31.51010
82.6p
32
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
1:51:33.669210
+9:25.56430
81.9p
33
Isac Holmström
Jomala
1:52:57.677620
+10:49.64840
80.7p
34
Emil Thyrèn
Trönö IK
1:52:59.677830
+10:51.65050
80.7p
35
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
1:53:00.677970
+10:52.65190
80.7p
36
Johan Dahlborg
Frösö IF
1:56:21.698090
+14:14.85310
78.1p
37
Calle Sjöstrand Brink
Delsbo IF
1:56:35.699460
+14:27.86680
77.9p
38
Lars Åkerman
Älvdalens IF SK
1:58:45.712430
+16:37.99650
76.3p
39
Oscar Pettersson
XC Sthlm Ski Club
1:58:47.712690
+16:40.99910
76.3p
40
Gustaf Berglund
Åre Längdskidklubb
1:58:48.712740
+16:40.99960
76.3p
41
Björn Haring
XC Sthlm Ski Club
1:58:54.713370
+16:46.100590
76.2p
42
Emil Meijer
IFK Mora SK
1:59:05.714430
+16:57.101650
76.1p
43
Erik Björkman
Täfteå IK
1:59:56.719580
+17:49.106800
75.5p
44
Rasmus Pettersson
Hägersta GF
2:00:03.720240
+17:55.107460
75.4p
45
Adam Rohr
Axa SC
2:00:42.724190
+18:35.111410
75.0p
46
Anders Eriksson
XC Sthlm Ski Club
2:02:26.734500
+20:18.121720
73.8p
47
Ola Karlsson
Östersunds SK
2:03:05.738410
+20:57.125630
73.4p
48
Fredrik Mohall
Trondheim
2:03:08.738740
+21:00.125960
73.3p
49
Martin Johansson
Linköpings SK
2:03:34.741350
+21:26.128570
73.0p
50
Fredrik Bergman
Östersunds SK
2:04:14.745390
+22:07.132610
72.6p
51
Mats Jonasson
Sockertoppen IF
2:04:18.745760
+22:10.132980
72.6p
52
Stig Magnar Lövås
Trondheim
2:06:20.757930
+24:12.145150
71.3p
53
Lennart Holmström
Jomala
2:06:34.759330
+24:26.146550
71.1p
54
Niklas Sundelin
Östersunds SK
2:07:19.763800
+25:11.151020
70.7p
55
Olov Molin
Östersunds SK
2:07:50.766940
+25:42.154160
70.4p
56
Martin Åström
Bondsjöhöjdens IK
2:08:18.769770
+26:10.156990
70.1p
57
Andreas Viker
IK Stern
2:09:31.777080
+27:24.164300
69.3p
58
Per Bergeå af Geijerstam
IK Rex
2:10:26.782550
+28:18.169770
68.8p
59
Axel Bengtson
SOL Tranås
2:12:32.795180
+30:25.182400
67.6p
60
Olav Bolland
Strindheim IL
2:13:22.800130
+31:14.187350
67.1p
61
Oskar Strömberg
Hägglunds Ski Team SK
2:14:00.803940
+31:52.191160
66.8p
62
Ulrich Wahlström
Sockertoppen IF
2:15:48.814730
+33:40.201950
65.8p
63
Daniel Berggren
Östersund
2:16:49.820850
+34:41.208070
65.3p
64
Theodor Danielsson
Enebybergs IF
2:18:19.829860
+36:11.217080
64.5p
65
Jarle Thonstad
TILLER
2:19:31.837030
+37:23.224250
63.9p
66
Elias Karlsson
Linköpings SK
2:20:44.844350
+38:36.231570
63.3p
67
Carl Lönnbark
Falu IK
2:21:00.845920
+38:52.233140
63.2p
68
Anthon Lindhé
Tunafors SK
2:21:09.846830
+39:01.234050
63.1p
69
Erik Öman
Umeå
2:26:10.876960
+44:02.264180
60.7p
70
Magnus Grill
Axa SC
2:27:57.887650
+45:49.274870
59.9p
-
Peter Molander
IK Studenterna
23:59:58.8639700
-
John Kristian Dahl
Team Koteng
23:59:58.8639700
-
Jens Eriksson
Dala-Floda IF
23:59:58.8639700
-
André Jakobsson
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
John Lagerskog
Åre Längdskidklubb
23:59:59.8639800
-
Nils Persson
Östersunds SK
23:59:59.8639800
-
Emil Persson
Östersunds SK
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)