Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Jukkasloppet Sprintfinaler
2017-04-21
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa ihopslagen resultatlista
Visa deltider
D 18
1km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Ingrid Andrea Gulbrandsen
Bardufoss OG Omegn IF
2
Moa Majbäck
Jukkasjärvi IF
3
Olivia Alm
Strömnäs GIF
4
Lisa Amalie Valnes
Bardufoss OG Omegn IF
5
Hilma Törngren
Sävast Ski Team IF
6
Marja-meele Päiviö
Jukkasjärvi IF
7
Svea Holmbom
Sävast Ski Team IF
8
Julia Albertsson
Stuguns SOK Gjurd
9
Moa Nilsson
Sävast Ski Team IF
10
Amalie Tovås
Fjell Skilag
11
Emilia Riekkola
Sävast Ski Team IF
12
Märtha Lindmark
IFK Kiruna
13
Rebecca Persson
Luleå Gjutarens IF
14
Anna Lovise Högbakk
Nordreisa IL
15
Trine Skånhaug
Fjell Skilag
16
Eida Härkönen
Jukkasjärvi IF
17
Marte Skånhaug
Fjell Skilag
18
Ellen Nykäinen
Pajala IF
D 20
1km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Moa Lundgren
IFK Umeå
2
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
3
Nelly Johansson
Gellivare Skidallians IK
4
Ebba Stenman
Älvsby IF SK
5
Pia Nystu
Nordreisa IL
6
Ottilia Niemi
Gellivare Skidallians IK
7
Linda Mari Tillstam
Bodens SK
8
Wilma Fjordell
Jukkasjärvi IF
D 21
1km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Ida Naartijärvi
Jukkasjärvi IF
2
Gunhild Bergland
Nordreisa IL
3
Cecilia Karlsson
Malmbergets AIF
H 18
1km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Andreas Karlsson
Kalix SK
2
Erik Nicolaisen
Senja Ski
3
Kristian Löftingsmo
Medkila Skiclub
4
Markus Holmer Danielsen
Bjerkvik IF
5
Anton Murto
Gellivare Skidallians IK
6
Erik Granström
Strömnäs GIF
7
Lasse B Horn
Senja Ski
8
Preben Nystu
Nordreisa IL
9
Tobias Nikolai Overvik
Bardufoss OG Omegn IF
10
Victor Svensson
Gellivare Skidallians IK
11
Emil Eliasson
Gellivare Skidallians IK
12
Mathias Rasmussen
Nordreisa IL
13
Ludvig Söderlind
IFK Kiruna
14
Robert Borch Björnå
Bjerkvik IF
15
Petter Johansson
Sävast Ski Team IF
H 20
1km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Elias Andersson
Sunderby SK
2
Einar Mikal Andreassen
Fjell Skilag
3
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
4
Martin Östberg
Medkila Skiclub
5
Albin Larsson
Sunderby SK
6
Samuel Höjlind
IFK Mora SK
7
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
8
Evert Wester
Jukkasjärvi IF
9
Kim Andre Amundsen
Fjell Skilag
H 21
1km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Rune Skog
Bjerkvik IF
2
Johan Ahlström
Sävast Ski Team IF
3
Henrik Fjällborg
Gellivare Skidallians IK
4
Peter Johansson
Luleå Gjutarens IF
D 13
0.8km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Ella Turesson
Luleå Gjutarens IF
2
Borghild Skjellberg
Nordreisa IL
3
Charlene Ödegård Backe
Ballangen Ski
4
Lisa Larsson
Älvsby IF SK
5
Olivia Söderlind
IFK Kiruna
6
Ella Johansson
Sävast Ski Team IF
7
Julie Bokalrud Fredly
Lofoten Skiklubb
8
Mathea Sivsdatter
Skånland Sportsklubb
9
Klara Kivijärvi
Luleå Gjutarens IF
10
Clara Granljung
Kalix SK
11
Andrine Hillestad
Senja Ski
12
Helene Alsos Höglin
Medkila Skiclub
13
Frida Larsen
Medkila Skiclub
14
Helene Sofie Solum
Fjell Skilag
15
Constance Talseth
Salangen IF Ski
16
Ebba Lindholm
Sundsvalls OK
D 14
0.8km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Lisa Eriksson
Strömnäs GIF
2
Therese Patomella
Jukkasjärvi IF
3
Wilma Riekkola
Sävast Ski Team IF
4
Elsa Larsson
Sävast Ski Team IF
5
Perle Nystu
Nordreisa IL
6
Elly Margret Sikku
Soppero Sameförening
7
Sarah Michelle Lambertsen
Medkila Skiclub
8
Katrine Tovås
Fjell Skilag
9
Charlotte Stenseth
Manndalen Uil
10
Anna Andreassen
Fjell Skilag
11
Ester Tannerdal
Jukkasjärvi IF
12
Tilde Hansen Tuoremaa
Manndalen Uil
13
Saga Nelson
Bodens SK
14
Jasmin Persson
Kalix SK
15
Regine Rydningen
Bardu IL
16
Marte Stabell Roarsen
Nordreisa IL
17
Bertine Strand Töllefsen
Medkila Skiclub
18
Klara Vennberg
Sävast Ski Team IF
19
Andrea-hansine Daleng
Salangen IF Ski
20
Hilda Simu
Luleå Gjutarens IF
21
Inga Kristoffersen
Ballangen Ski
22
Melissa Franzen
Fjell Skilag
D 15
0.8km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Ingeborg Hansen
Medkila Skiclub
2
Hanna Lundberg
Luleå Gjutarens IF
3
Saga Nilsson
Skellefteå SK
4
Anna Gaski Jakobsen
Bardu IL
5
Emma Lindqvist
Bodens SK
6
Elsa Holmbom
Sävast Ski Team IF
7
Sanna Nordholme
Strömnäs GIF
8
Juni Magdele Overvik
Bardufoss OG Omegn IF
9
Ariane Daleng
Salangen IF Ski
10
Sofia Lundkvist
Kalix SK
11
Eline Hansen
Ballangen Ski
12
Julia Lundgren
Lycksele IF
13
Tua Germann
IFK Umeå
14
Sofie Lyngstad Isaksen
Manndalen Uil
15
Sanna Sundström
Husums IF SK
16
Anneli Aamo
Nordreisa IL
D 16
0.8km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Olivia Norberg
Sävast Ski Team IF
2
Edvarda Iselvmo
Mellembygd IL
3
Herborg Skjelle
Medkila Skiclub
4
Elin Andersson
Stuguns SOK Gjurd
5
Ida Lundgren
IFK Umeå
7
Sara Brännström
Luleå Gjutarens IF
8
Kaja Elise Rasmussen
Bjerkvik IF
9
Vilje Gulbrandsen
Bardufoss OG Omegn IF
10
Marina Rognmo Mellem
Bjerkvik IF
11
Ragnhild Steilbu
Senja Ski
H 13
0.8km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Noah Nylund
Medkila Skiclub
2
Verneri Tanninen
Valkeakosken Haka
3
Andreas Skjelle
Medkila Skiclub
4
Edwin Nordmark
Täfteå IK
5
Oscar Säfström Niemi
Kalix SK
6
Rolf Martin Johansen
Nordreisa IL
7
Simen Finjord
Alta
8
Jesper Lundholm
Strömnäs GIF
9
Erik Josefsson
Luleå Gjutarens IF
10
Torgrim Sagerup
Salangen IF Ski
11
Elias Högbakk
Nordreisa IL
12
Trond Skjönsfjell
Nordreisa IL
13
Anders Bergland
Nordreisa IL
14
Julian Andre Lorentsen
Bardufoss OG Omegn IF
15
William Ramsland
Narvik SK
H 14
0.8km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Johan Nordeng
Alsvåg IL
2
Daniel Sellevoll
Senja Ski
3
Theo Mattei
Sävast Ski Team IF
4
Brage Karlsen Otelius
Senja Ski
5
Henning Berg Franzen
Salangen IF Ski
6
Sivert Nordeng
Alsvåg IL
7
Per Anders Lind
Ballangen Ski
8
Turkka Nieminen
Valkeakosken Haka
9
Hågen Heimdal
Bardu IL
10
Mattias Holmer Danielsen
Bjerkvik IF
11
Ivar Hognestad Fredheim
Salangen IF Ski
12
Adrian Rydingen
Nordreisa IL
13
Odin Iselvmo
Mellembygd IL
14
Simon Markström
Luleå Gjutarens IF
15
Tobias Samuelsen
Ballangen Ski
16
Jonas Bjørkli
Alta
17
Håvard Björklund
Nordreisa IL
18
Victor Berglund
Bodens SK
18
Hans Henrik Antonsen
Senja Ski
19
Sondre Thoresen Vallanger
Narvik SK
20
Aleksander Strand Töllefsen
Medkila Skiclub
21
Oskar Johannessen
Ankenes SK
22
Håkon Tønseth
Lofoten Skiklubb
23
Tobias Övrevoll
Fjell Skilag
H 15
0.8km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Jakob Skillingstad
IF Kilkameratene
2
Albin Åström
Bodens SK
3
Oskari Tanninen
Valkeakosken Haka
4
Sven Lindmark
IFK Kiruna
5
Sverre Hanssen
Fjell Skilag
6
Hannes Mickelsson
OK Sarven
7
Sevat Heimdal
Bardu IL
8
Ludvig Fredriksson
Strömnäs GIF
9
Viktor Majbäck
Jukkasjärvi IF
10
Simon Eriksson
Kalix SK
11
Christoffer Alm
Strömnäs GIF
12
Tobias Snell
Luleå Gjutarens IF
13
Martin Lundström
Bodens SK
14
Pontus Lundholm
Strömnäs GIF
15
Espen Harstad Benjaminsen
IF Kilkameratene
16
Mattias Pigg
Malmbergets AIF
H 16
0.8km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Pål Jonsson
Strömnäs GIF
2
Marcus Åshovd
Fjell Skilag
3
Anders Rege
Senja Ski
4
Jakob Sörlie Pettersen
Melbo IL
5
Sivert Östberg
Medkila Skiclub
6
John Ivar Karlsen
Melbo IL
7
Emil Simu
Luleå Gjutarens IF
8
Kristian Birkeland
Senja Ski
9
Anton Wikström
Bodens SK
10
Hugo Sundberg
Bodens SK
11
Halvor Heimdal
Bardu IL
12
Isak Mikael Sikku
Soppero Sameförening
D 9
0.5km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Rebecca Holand-Roth
Fjell Skilag
2
Ann-merethe Sikku
Soppero Sameförening
3
Bianca Vanessa Eriksen
Manndalen Uil
4
Nora Hennie Skog
Bjerkvik IF
5
Ella Åström
Täfteå IK
6
Linnèa Persson
Kalix SK
7
Karoline Sagnes Jørgensen
Ballangen Ski
8
Milly Hansson
Malmbergets AIF
9
Johanne Ims
Fjell Skilag
10
Lova Blind Juhlin
Soppero Sameförening
11
Siril Vars-Larsstuen
Bardu IL
12
Thea Berglund
Bodens SK
Logga in för att slippa de här annonserna
13
Saga Persson
Kalix SK
14
Joelina Viksten
Malmbergets AIF
15
My Gunnelbrand
IFK Kiruna
16
Michelle Gustafsson
Malmbergets AIF
17
Hannah Thomassen
Bardu IL
18
Nathalie Kroken
Bardu IL
19
Hanna Solum
Fjell Skilag
20
Mari Bjørkli Olsen
Senja Ski
D 10
0.5km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Martine Skog
Bjerkvik IF
2
Vilde Christine Karlsen
Senja Ski
3
Edit Söderlind
IFK Kiruna
4
Märta Johansson
Sunderby SK
5
Ellen Lundholm
Strömnäs GIF
6
Vanja Furmark
OK Gränsen
7
Ella Hedström
Luleå Gjutarens IF
8
Sandra Isaksen Lyngstad
Manndalen Uil
9
Ester Törngren
Sävast Ski Team IF
10
Marie Valentine Skjönsfjell
Nordreisa IL
11
Tora Heimdal
Bardu IL
12
Hanna Hansen Tuoremaa
Manndalen Uil
13
Andrea Løveng Monkan
Ankenes SK
14
Johanne Fedreheim
Bjerkvik IF
15
Ellen Virding
Bodens SK
16
Andrea Kristoffersen
Ballangen Ski
17
Vilma Majbäck
Jukkasjärvi IF
18
Mari Alsos Höglin
Medkila Skiclub
19
Helena Johannessen
Ankenes SK
20
Antonia Schramm
Lofoten Skiklubb
21
Emma Lambertsen
Fjell Skilag
22
Tuva Selnes
Ballangen Ski
23
Emma Fjällborg
IFK Kiruna
24
Sigrid Berger Vanem
Ankenes SK
25
Lisabeth Thomassen
Bardu IL
D 11
0.5km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Moa Lindgren
Täfteå IK
2
Unni Häggrot
Jukkasjärvi IF
3
SOL Eirin Norum Birkeland
Senja Ski
4
Ida Åström
Täfteå IK
5
Ingrid Fredheim
Salangen IF Ski
6
Elsa Eriksson
Strömnäs GIF
7
Mirakel Lind
Jukkasjärvi IF
8
Klara Johansson
Jukkasjärvi IF
9
Isabella Holand-Roth
Fjell Skilag
10
Agnes Säfström Niemi
Kalix SK
11
Frida Nicolaisen
Senja Ski
12
Frida Högbakk
Nordreisa IL
13
Sofie Simonsen
Ankenes SK
14
Mona Holmer
Bjerkvik IF
15
Sofia Markström
Luleå Gjutarens IF
16
Marina Helgesen
Medkila Skiclub
17
Turina Johansson
Jukkasjärvi IF
18
Inez Häggrot
Jukkasjärvi IF
19
Hansine Tønseth
Lofoten Skiklubb
20
Frida Skånhaug
Fjell Skilag
21
Aslaug Marie Henriksen
Nordreisa IL
22
Siri Kristiansen
IFK Kiruna
23
Solveig Strand Töllefsen
Medkila Skiclub
24
Sunniva Børve
Salangen IF Ski
25
Josefin Persson
Kalix SK
26
Sofie Lysgaard
Medkila Skiclub
D 12
0.5km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Runa Myrslett Bakke
Nordreisa IL
2
Nora Wallenius
IFK Umeå
3
Tuva Gulbrandsen
Bardufoss OG Omegn IF
4
Karoline Wara
Nordreisa IL
5
Lovisa Isaksson
Luleå Gjutarens IF
6
Emma Antonsen
Sävast Ski Team IF
7
Vera Vennberg
Sävast Ski Team IF
8
Ebba Marklund
Sunderby SK
9
Alma Hedlund
Luleå Gjutarens IF
10
Stine Storaa
Bardufoss OG Omegn IF
11
Elina Nordholme
Strömnäs GIF
12
Hilma Hansen Tuoremaa
Manndalen Uil
13
Hedda Schulz
Sunderby SK
14
Sigrid Tannerdal
Jukkasjärvi IF
15
Friederike Bie
Bardufoss OG Omegn IF
16
Tea Nilsson
Skellefteå SK
17
Asta Lind-oja
Jukkasjärvi IF
18
Mathea Solberg
Manndalen Uil
19
Emilia Hörnström
IFK Kiruna
20
Ella Larsson
Luleå Gjutarens IF
21
Lina Lantto
Gällivare SK
22
Emma Hasselström
Sunderby SK
23
Lisa Hörnqvist
Luleå Gjutarens IF
24
Karoline Tønseth
Lofoten Skiklubb
25
Wilja Johansson
OK Sarven
26
Alva Engström
Luleå Gjutarens IF
27
Amanda Persson
Kalix SK
28
Elin Paganus
IFK Kiruna
29
Madeleine Övrevoll
Fjell Skilag
30
Kristina Lindmark
IFK Kiruna
H 9
0.5km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Andre Jonsson
Strömnäs GIF
2
Nils Wallenius
IFK Umeå
3
Akseli Tanninen
Valkeakosken Haka
4
Ørjan Børve
Salangen IF Ski
5
Axel Engström
Luleå Gjutarens IF
6
Edvin Koskenniemi
Täfteå IK
7
Mathias Foshaug
Ankenes SK
8
Daniel Helgesen
Medkila Skiclub
9
Even Fedreheim
Bjerkvik IF
10
Aksel Kristiansen
IFK Kiruna
11
Tinus Heimdal
Bardu IL
12
Oliver Langlete
Lofoten Skiklubb
13
Måns Hörnström
IFK Kiruna
14
Peder Kristoffersen
Ballangen Ski
H 10
0.5km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Andreas Sagnes Jørgensen
Ballangen Ski
2
Elmeri Helander
Valkeakosken Haka
3
Alvin Svonni
Jukkasjärvi IF
4
Christen Hansen
Ballangen Ski
5
Peder Heimdal
Bardu IL
6
Steinar Osdal
Medkila Skiclub
7
Eskil Skillingstad
IF Kilkameratene
8
Theodor Engen
Bardu IL
9
Per Johan Flakken Bille
Ankenes SK
10
Nils-markus Marakatt
IFK Kiruna
11
Martin Larsson
Älvsby IF SK
12
Einar Olsson
Kalix SK
H 11
0.5km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Ulrik Jonsson
Strömnäs GIF
2
Jesper Jakobsson
Gällivare SK
3
Torgeir Björnsund
Bardu IL
4
Lars-ola Blind
Soppero Sameförening
5
Marcus Germann
IFK Umeå
6
Nikolai Kroken
Bardu IL
7
Nikolai Rysletten-Solvoll
Sortland Og Omegn Ski
8
Olof-hendric Sikku
Soppero Sameförening
9
Viggo Normann
Strömnäs GIF
10
Rasmus Normann
Strömnäs GIF
11
Håvard Berger Vanem
Ankenes SK
12
Walter Nordmark
Täfteå IK
13
Alexander Wärne
Bodens SK
14
Henning Kristoffer Fjellå
Medkila Skiclub
15
Brynjar Sagerup
Salangen IF Ski
16
Christian Sörensen
Salangen IF Ski
17
Even Sellevoll
Senja Ski
18
Marelius Johansen
Sortland Og Omegn Ski
19
Noah Østvik
Salangen IF Ski
H 12
0.5km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Hermod Bangstad
Nordreisa IL
2
Peter Nystu
Nordreisa IL
3
Simon Rydningen
Bardu IL
4
Sigurd Hansen
Medkila Skiclub
5
Isak Simonsen
Ankenes SK
6
David Mathisen
Ballangen Ski
7
Helge Ims
Fjell Skilag
8
Gjermund Osdal
Medkila Skiclub
9
Albin Berglund
Hemmingsmarks IF
10
Emil Berglund
Hemmingsmarks IF
11
Theo Arctander Overvik
Bardufoss OG Omegn IF
12
Simon Johannessen
Senja Ski
13
Hans Erik Stenseth
Manndalen Uil
14
Linus Fyrén
OK Sarven
15
Sigurd Isaksen Lyngstad
Manndalen Uil
16
Sebastian Molund Enoksen
Fjell Skilag
17
Erik Gundersen Kvernmo
Bardu IL
18
Martin Fedreheim
Bjerkvik IF
19
Eddie Tornberg
IFK Kiruna
20
Simen Vars Larsstuen
Bardu IL
21
Jakob Gunnare
IFK Kiruna
D 21 Motion
1km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Berit Anne Reinås
Fjell Skilag
2
Lise Holmer
Bjerkvik IF
3
Susan Nelson
Bodens SK
4
Anneli Murto
OK Sarven
H 21 Motion
1km, Längdskidor, Fristil, Masstart
1
Christer Eliasson
IFK Kiruna
2
Kenneth Daleng
Salangen IF Ski
3
Thomas Johansson
OK Renen
4
Endre Leivdal
Medkila Skiclub
5
John Eirik Karlsen
Melbo IL
6
Ole Juuso
IFK Kiruna
7
Bård-gunnar Hansen
Manndalen Uil
8
Hans Erik Børve
Salangen IF Ski
9
Gunnar Nystu
Nordreisa IL
10
Bernt Lyngstad
Manndalen Uil
11
Martin Solberg
Manndalen Uil
12
Jonas Hedlund
Luleå Gjutarens IF
13
Nils Henrik Allas
Järnvägarnas SK