Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
JSM Sprint
2017-03-09
INFO
RESULTAT
KARTA
Visa sprintstege
D 18
1.1km, Längdskidor, Sprint, Fristil
Final
1
Louise Lindström
Högbo GOIF
2
Frida Karlsson
Sollefteå Skidor IF
3
Katrin Sjödén
Älvdalens IF SK
4
Kristina Axelsson
Sya SK
5
Ebba Larsson
Gellivare Skidallians IK
6
Elvira Öberg
Hemmingsmarks IF
Semifinal
7
Gabriella Pålsson
Utrikes SK
8
Ida Persson
Högbo GOIF
9
Lovisa Olsson
Hägglunds Ski Team SK
9
Olivia Alm
Strömnäs GIF
11
Hanna Abrahamsson
Eksjö SOK
11
Johanna Gustavsson
Gellivare Skidallians IK
Kvartsfinal
13
Marja-meele Päiviö
Jukkasjärvi IF
13
Julia Albertsson
Stuguns SOK Gjurd
13
Klara Abrahamsson
IFK Umeå
16
Alice Hellström
Stockviks SF
16
Moa Nilsson
Sävast Ski Team IF
16
Svea Holmbom
Sävast Ski Team IF
16
Sara Thyni
Kalix SK
16
Nora Jacobsson
Rembo IK
21
Judith Dolleris
Falu IK
21
Ella Halvarsson
IFK Mora SK
21
Karin Pettersson
Boxholm-Ekeby SK
21
Hilma Törngren
Sävast Ski Team IF
21
Alicia Jansson
Filipstads SF
26
Sofia Eriksson
Stora Tuna IK SK
26
Maja Eriksson
Filipstads SF
26
Lina Lagerberg
Älvdalens IF SK
26
Ida Palmberg
Högbo GOIF
26
Frida Olofsson
Vårby IK
Kval
31
Emilia Riekkola
Sävast Ski Team IF
3:02.18120
32
Eleonora Olsmats
Sundbybergs IK
3:02.18186
33
Carolina Westin
Sävast Ski Team IF
3:03.18253
34
Lisa Jonsson
Sävedalens AIK
3:03.18259
35
Elin Schagerström
Garphyttans IF
3:04.18322
36
Johanna Ingard
IK Rex
3:04.18353
37
Elsa Forsberg
Hägglunds Ski Team SK
3:04.18354
38
Josefine AUGUSTSSON
Åsarna IK
3:05.18411
39
Rebecca Persson
Luleå Gjutarens IF
3:05.18467
40
Maja-Lina Sande
Gellivare Skidallians IK
3:06.18538
41
Ellen Holmgren
Strömnäs GIF
3:06.18547
42
Moa Majbäck
Jukkasjärvi IF
3:06.18557
42
Maja Karlsson
Årjängs IF
3:06.18557
44
Märtha Lindmark
IFK Kiruna
3:06.18592
45
Tilda Jacobsson
Rembo IK
3:07.18622
46
Michela Andreasson
Gillberga SK
3:07.18632
47
Anna Herbert
Brottby SK
3:08.18776
48
Johanna Johansson
Tranemo IF
3:09.18852
49
Elsa Christoffersson
Luleå Gjutarens IF
3:12.19107
50
Emma Olsson
Storvreta IK
3:12.19114
51
Anna Maria Danielsdottir
Ulricehamns IF
3:13.19265
52
Gabriella Bengtson
IK Stern
3:15.19415
53
Elin Backén
Rehns BK
3:16.19591
54
Ida Eriksson
Malungs IF
3:17.19660
55
Emma Nordberg
Ulricehamns IF
3:18.19795
56
Karin Rönnbäck
Kalix SK
3:20.19985
57
Eida Härkönen
Jukkasjärvi IF
3:21.20016
58
Jasmine Konradsson
Lycksele IF
3:22.20117
59
Johanna Dahl
Vårby IK
3:22.20132
60
Ellen Nykäinen
Pajala IF
3:22.20136
61
Sara Eriksson
IFK Mora SK
3:22.20183
62
Elin Storm
Lima IF
3:22.20194
63
Emma Gustafsson
Bodens SK
3:25.20433
64
Thea Giselman
Rehns BK
3:26.20547
65
Engla Larsson
Hedesunda IF
3:29.20895
66
Victoria Andersson
Tranemo IF
3:33.21284
Logga in för att slippa de här annonserna
D 20
1.1km, Längdskidor, Sprint, Fristil
Final
1
Moa Lundgren
IFK Umeå
2
Johanna Hagström
Falköpings AIK SK
3
Ebba Andersson
Sollefteå Skidor IF
4
Tua Dahlgren
Spikbodarnas IK
5
Moa Olsson
Falun Borlänge SK
6
Emma Larsson
IFK Mora SK
Semifinal
7
Josefina Sundman
Åsarna IK
8
Emma Thalin
Hudiksvalls IF
9
Johanna Andersson
Falu IK
9
Sofie Oskarsson
SK Leksand
11
Linn Gustafsson
Filipstads SF
11
Emma Ribom
Kalix SK
Kvartsfinal
13
Olivia Persson
Storumans IK
13
Maja Majbäck
Jukkasjärvi IF
13
Amelia Furunäs
Malungs IF
16
Matilda Jönsson
Gellivare Skidallians IK
16
Signe Rosenberg
Duveds IF
16
Hulda Forsberg
Hägglunds Ski Team SK
16
Mathilda Ruus
Åsarna IK
16
Vendela Blom
Stockviks SF
21
Agnes Berglund
Ulricehamns IF
21
Nelly Johansson
Gellivare Skidallians IK
21
Frida Peterson
Älvdalens IF SK
21
Louise Roslin
Strömnäs GIF
21
Ebba Stenman
Älvsby IF SK
26
Maria Olofsson
Kalix SK
26
Ida Gustavsson
IFK Umeå
26
Emma Höglund
IFK Mora SK
26
Sandra Wiig
Stockviks SF
26
Emma Backén
Rehns BK
Kval
31
Hanna Fritz
Filipstads SF
3:03.18230
32
Ottilia Niemi
Gellivare Skidallians IK
3:03.18233
33
Sara Persson
Åtvidabergs IF
3:03.18286
34
Emma Jonsson
Åsarna IK
3:04.18348
35
Hedda Berglund
Vårby IK
3:05.18444
36
Matilda Melén
Falu IK
3:06.18581
37
Elin Wickberg
Hägglunds Ski Team SK
3:07.18629
38
Evelina Niemi
Kalix SK
3:07.18699
39
Moa Westh
SK Bore
3:12.19137
40
Madelene Melin
Malungs IF
3:14.19323
41
Emma Wasell
Järpens SK
3:16.19527
42
Linda Mari Tillstam
Bodens SK
3:17.19699
43
Hanna Claréus
Östersunds SK
3:18.19714
44
Amanda Johansson
Tranemo IF
3:18.19771
45
Matilda Tagg
Hudiksvalls IF
3:21.20053
46
Hilma Markinhuhta
Göteborgs SK
3:22.20172
47
Ellen Svensson
Borås SK
3:28.20741
H 18
1.1km, Längdskidor, Sprint, Fristil
Final
1
Axel Aflodal
Sundbybergs IK
2
Felix Forsberg
Järpens SK
3
Simon Karlsson
IFK Umeå
4
William Poromaa
Johannisbergs AIK
5
Jesper Persson
Åsarna IK
6
Zackarias Björn
Rembo IK
Semifinal
7
Elias Andersson
Landsbro IF SK
8
Samuel Oskarsson
SK Leksand
9
Leo Johansson
Skillingaryds FK
9
Hugo Eriksson
Hägglunds Ski Team SK
11
Anton Eriksson
Sollefteå Skidor IF
11
Anton Swedberg
Borås SK
Kvartsfinal
13
Elias Andersson
Landsbro IF SK
14
Samuel Björn
Rembo IK
14
Gustav Jonsson
Hällbybrunns IF
14
Ossian Rosenberg
Duveds IF
14
Gustav Kvarnbrink
IFK Umeå
18
Johannes Engdahl
Domnarvets GOIF
18
Johan Herbert
Sundbybergs IK
18
Oscar Olsson
Hudiksvalls IF
18
Adam Westman
Hudiksvalls IF
22
Andreas Karlsson
Kalix SK
22
Emrik Nordgren
IFK Umeå
22
Alfred Nilsson
Filipstads SF
22
Jonathan Nahlen
Domnarvets GOIF
22
Mathias Modin
Sollefteå Skidor IF
27
Oskar Årebäck
Bolidens SK
27
Sebastian Eriksson
Falu IK
27
Erik Engelin
Offerdals SK
27
Jonathan Norder
IF Hallby SOK
27
Johan B Nordahl
Domnarvets GOIF
Kval
32
Max Andersson
Domnarvets GOIF
2:32.15170
33
Elias Antonsen
Sävast Ski Team IF
2:32.15182
34
Emil Hagström
Garphyttans IF
2:33.15278
35
Philip Kristoffersson
Alnö SK
2:33.15280
36
Harald Eklöf
IF Hallby SOK
2:33.15290
37
Filip Öberg
Kalix SK
2:34.15301
38
Edvin Nordström
Brottby SK
2:34.15326
39
Alexander Gidlund
Hägglunds Ski Team SK
2:34.15358
40
Malte Stefansson
Oxbergs IF
2:34.15359
41
William Schultz
IFK Umeå
2:34.15370
42
Albin Johansson
Sätra IF
2:35.15475
43
Linus Nygren
Ulricehamns IF
2:35.15489
44
Timor Sandberg
Hudiksvalls IF
2:35.15496
45
Filip Rosjö
IF Hallby SOK
2:36.15537
46
Mattis Brunström
Bodens SK
2:36.15558
47
Sven Leander
Åsarna IK
2:36.15594
48
Simon Åstot
IFK Umeå
2:37.15618
49
Joel Andersson
IFK Mora SK
2:37.15640
50
Måns Olsson
Offerdals SK
2:37.15667
51
Edvin Quist Weghagen
IFK Skövde SK
2:38.15720
52
William Karlsson
Källbottens IK
2:38.15726
53
Johan Samuelsson
Husums IF SK
2:38.15729
54
Viktor Barkegren
Domnarvets GOIF
2:38.15739
55
Olle Westin
IK Stern
2:38.15753
56
Anton Murto
Gellivare Skidallians IK
2:38.15774
57
Petter Johansson
Sävast Ski Team IF
2:38.15793
58
Olle Windahl
Zinkgruvans IF
2:39.15858
59
Victor Svensson
Gellivare Skidallians IK
2:39.15873
60
Pontus Wikström
Hägglunds Ski Team SK
2:39.15880
61
Kasper Wiken
Åsarna IK
2:39.15897
62
William Westerlund
Byske SK
2:40.15908
63
Adam Boman
Tranemo IF
2:40.15914
64
Jonathan Dahlberg
Skellefteå SK
2:40.15924
65
Oskar Ahnbrink
Sundbybergs IK
2:40.15936
66
Axel Svingstedt
Stockviks SF
2:40.15953
67
Loke Östangård
Eksjö SOK
2:40.15960
68
Henrik Millestu
Utrikes SK
2:40.15964
69
Filip Fahlström
Johannisbergs AIK
2:40.15980
70
Petter Dahl
Alnö SK
2:40.15986
71
Jacob Lindehag
Strömnäs GIF
2:40.15988
72
Ludvig Söderlind
IFK Kiruna
2:41.16079
73
Axel Svensson
Landsbro IF SK
2:41.16081
74
Erik Granström
Strömnäs GIF
2:41.16096
75
Hampus Östlin
Sunderby SK
2:42.16108
76
Richard Engholm
Johannisbergs AIK
2:43.16228
77
Filip Kyrö
Högbo GOIF
2:43.16233
78
Axel Eriksson
Kvarnsvedens GOIF SK
2:43.16256
79
Oliver Angelsiöö
Storvreta IK
2:43.16279
80
Linus Nilsson
IFK Umeå
2:44.16316
81
William Selander
Spikbodarnas IK
2:44.16376
82
Anton Björk
Orsa SK
2:45.16412
83
Anton Modin
Järpens SK
2:45.16434
84
Ruben Nyberg
Gellivare Skidallians IK
2:46.16515
85
Harald Östensen
IFK Skövde SK
2:46.16521
86
Victor Sehlstedt
IFK Umeå
2:46.16534
87
Axel Åslund
Hedesunda IF
2:47.16606
88
Thomas Fällgren
Arvika IS
2:47.16626
89
Kristoffer Forsberg
IFK Umeå
2:49.16855
90
Jon Zachrisson
Svegs IK
2:49.16864
91
Adrian Lundberg
SK Bore
2:49.16889
92
Andreas Albinsson
SK Bore
2:50.16982
93
Anton Andersson
Garphyttans IF
2:52.17165
94
Gösta Malmström
IK Stern
2:54.17374
Logga in för att slippa de här annonserna
H 20
1.1km, Längdskidor, Sprint, Fristil
Final
1
Hugo Jacobsson
Falun Borlänge SK
2
Markus Johansson
Zinkgruvans IF
3
Alexander Karlsson
Källbottens IK
4
Nils Tjärnlund
Stockviks SF
5
Oscar Lindholm
Hudiksvalls IF
Semifinal
6
Martin Johansson
Korsnäs IF SK
7
Carl Schogster
IFK Umeå
7
Anders Roos
Östersunds SK
9
Oscar Johansson
Zinkgruvans IF
9
Jonas Eriksson
Falun Borlänge SK
11
Gustav Berglund
Storvreta IK
11
Edvin Andersson
Landsbro IF SK
Kvartsfinal
13
Oscar Lindell
Stockviks SF
13
Axel Jutterström
IFK Mora SK
13
Eric Rosjö
IF Hallby SOK
16
Jesper Svensk
Stora Tuna IK SK
16
Isak Augustsson
IFK Mora SK
16
Gabriel Strid
Sunne SLF
16
Elias Andersson
Sunderby SK
16
Carl Rotvold
Åsarna IK
21
Jacob Nystedt
Hudiksvalls IF
21
Eric Jansson
Tranemo IF
21
Joakim Ståhl
Järbo IF
21
Johan Stridsman
Bodens SK
21
Erik Sjöberg
Eksjö SOK
26
Filip Halldén
Garphyttans IF
26
Jonas Granlund
Hudiksvalls IF
26
Erik Lieback
Ulricehamns IF
26
Adam Persson
IF Hallby SOK
26
Mattias Sundin
Vårby IK
Kval
31
John Leander
Åsarna IK
2:29.14824
32
David Larsson
Hudiksvalls IF
2:30.14918
33
Ludvig Svenningsson
Ulricehamns IF
2:30.14938
34
Simon Stenberg
Kalix SK
2:30.14977
35
Adam Gillman
Garphyttans IF
2:30.14985
36
Joel Åström
Bodens SK
2:31.15025
37
Jakob Fridesjö
Sävast Ski Team IF
2:31.15042
38
Fredrik Arnberg
Stockviks SF
2:31.15049
39
Albin Persson
Tranemo IF
2:32.15108
40
Ludvig Johansson
Ulricehamns IF
2:32.15112
41
Oscar Bröte
Sundbybergs IK
2:32.15116
42
Jonathan Persson
Domnarvets GOIF
2:32.15120
43
Fredrik Andersson
Sollefteå Skidor IF
2:32.15152
44
Petter Persson
Borås SK
2:32.15176
45
Linus Lillsjö
Hällbybrunns IF
2:33.15201
46
Karl Ingard
IK Rex
2:33.15217
47
Jonas Åsander Grahn
Hudiksvalls IF
2:33.15288
48
Albin Eriksson
Hägglunds Ski Team SK
2:34.15314
49
Gustav Johansson
Ulricehamns IF
2:34.15356
50
Tobias Lindman
Stockviks SF
2:34.15375
51
Jonathan Modin
Sollefteå Skidor IF
2:35.15448
52
Simon Jonsson
IF Hallby SOK
2:35.15472
53
Kevin Larsson
Bengtsfors Bois
2:35.15479
54
Jacob Stark
Stockviks SF
2:35.15499
55
Jonatan Palander
Sellnäs IF
2:36.15532
56
Jesper Matti
Bodens SK
2:37.15665
57
Elis Berg
Sunne SLF
2:37.15674
58
William Westerlund
Falu IK
2:37.15684
59
Albin Larsson
Sunderby SK
2:37.15696
60
Arvid Vänn
Stockviks SF
2:38.15744
61
Marcus Karlsson
Kalix SK
2:38.15749
62
Edvin Murto
Gellivare Skidallians IK
2:39.15806
63
Karl Hjalmarsson
IK Stern
2:39.15836
64
Simon Lundberg
SK Bore
2:39.15842
65
Markus Norman
Kalix SK
2:39.15869
66
Ludvig Karlsson
Järpens SK
2:39.15890
67
Albert Carling
Falu IK
2:40.15913
68
Oskar Danielson Frost
Dala-Järna IK
2:40.15969
69
Johan Forslund
Lycksele IF
2:42.16191
70
Erik Björkman
Täfteå IK
2:43.16249
71
Oskar Lundqvist
Sellnäs IF
2:43.16260
72
Jens Filipsson
Sunne SLF
2:43.16269
73
Erik Thorn
Bengtsfors Bois
2:45.16420
74
Samuel Höjlind
IFK Mora SK
2:47.16635
75
Edvin Claesson
IF Hallby SOK
2:47.16683
76
Mattias Wedin
Stockviks SF
2:49.16836
77
Evert Wester
Jukkasjärvi IF
2:53.17254
78
Jack Sjödin
Junsele IF
2:56.17538