Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Harsa Ski Marathon
2017-01-28
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
42km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 21
Pontus Nordström
Östervåla IF
2:02:57.737600
82.6p
2
H 21
Mattias Widmark
Svegs IK
2:04:10.744900
+1:13.7200
81.5p
3
H 21
Jonas Bählmark
Nacka Värmdö SK
2:04:11.745000
+1:14.7300
81.5p
4
H 21
Björn Hänninen
Högbo GOIF
2:04:14.745300
+1:17.7600
81.4p
5
H 21
John Lagerskog
Åre Längdskidklubb
2:04:21.746000
+1:24.8300
81.3p
6
H 21
Tim Magnusson
IFK Mora SK
2:06:17.757600
+3:20.19900
79.6p
7
H 21
Rickard Noberius
Falu IK
2:06:43.760200
+3:46.22500
79.3p
8
H 21
Ulf Jansson
Östervåla IF
2:07:55.767400
+4:58.29700
78.3p
9
H 21
Mika Ejenström
Hybo AIK
2:08:44.772300
+5:47.34600
77.6p
10
H 21
Fredrik Åström
Gävle SK
2:09:41.778000
+6:44.40300
76.9p
Seedningsgräns för led 1 i Vasaloppet: 2:10:00
11
H 21
David Flinkfeldt
Hudiksvalls IF
2:10:07.780600
+7:10.42900
76.5p
12
H 21
Nils Dahlqvist
Storviks IF
2:10:28.782700
+7:31.45000
76.3p
13
H 21
Björn Wennblom
Ccc1000
2:10:50.784900
+7:53.47200
76.0p
14
H 21
Ronnie Löf
Högbo GOIF
2:10:51.785000
+7:54.47300
76.0p
14
H 21
Hans Andersson
Jäderfors SK
2:10:51.785000
+7:54.47300
76.0p
16
H 21
Per-gustav Hedberg
Hybo AIK
2:10:55.785400
+7:58.47700
75.9p
17
H 21
Erik Johansson
Trosabygdens OK
2:11:19.787800
+8:22.50100
75.6p
17
H 21
Stefan Johansson
Yuppie Ski Club
2:11:19.787800
+8:22.50100
75.6p
19
H 21
Martin Sander
Nacka Värmdö SK
2:11:27.788600
+8:30.50900
75.5p
20
H 21
Thomas Strid
IFK Mora SK
2:12:44.796300
+9:47.58600
74.6p
21
H 21
Daniel Bergsten
Forsa OK
2:13:12.799100
+10:15.61400
74.2p
22
H 21
Johan Stridh
Ockelbo SK
2:13:30.800900
+10:33.63200
74.0p
23
H 21
Martin Larsson
Hudiksvalls IF
2:13:33.801200
+10:36.63500
74.0p
24
H 21
Jacob Westling
Grycksbo IF OK
2:13:35.801400
+10:38.63700
73.9p
25
H 21
Anders Hübinette
Sundbybergs IK
2:13:55.803400
+10:58.65700
73.7p
26
H 21
Tom Ankerstål
Rehns BK
2:14:04.804300
+11:07.66600
73.6p
27
H 21
Jan Östlund
Högbo GOIF
2:14:05.804400
+11:08.66700
73.6p
28
H 21
Erik Dahlqvist
Storviks IF
2:14:25.806400
+11:28.68700
73.3p
29
H 21
Joakim Lindberg
Gävle SK
2:15:06.810500
+12:09.72800
72.8p
30
H 21
Thomas Westrin
Trönö IK
2:15:29.812800
+12:32.75100
72.6p
31
H 21
Björn Lystedt
Nacka Värmdö SK
2:15:46.814500
+12:49.76800
72.4p
32
H 21
Lars Norin
Järvsö IF
2:16:55.821400
+13:58.83700
71.6p
33
H 21
Adam Burström
SK Järven
2:17:58.827700
+15:01.90000
70.9p
34
H 21
Nicklas Ström
Väsby SK
2:18:06.828500
+15:09.90800
70.8p
35
H 21
Tomas Eriksson
Upplands-Ekeby IF
2:18:08.828700
+15:11.91000
70.8p
36
H 21
Anders Holmer
Stockholms RK
2:18:15.829400
+15:18.91700
70.7p
37
H 21
Håkan Uvhagen
Axa SC
2:19:13.835200
+16:16.97500
70.0p
38
H 21
Lars Ericsson
Stockviks SF
2:19:20.835900
+16:23.98200
70.0p
39
H 21
Niclas Sjögren
Södertälje IF
2:19:26.836500
+16:29.98800
69.9p
40
H 21
Henrik Einarsson
Rehns BK
2:19:33.837200
+16:36.99500
69.8p
41
D 21
Jessika Ericsson
Stockviks SF
2:19:39.837800
+16:42.100100
69.8p
42
H 21
Niklas Hedberg
Naprapat Walle Skidklubb
2:19:50.838900
+16:53.101200
69.6p
43
H 21
Stellan Lindgren
Stockholms RK
2:19:51.839000
+16:54.101300
69.6p
44
H 21
Lars Nilsson
Naprapat Walle Skidklubb
2:19:57.839600
+17:00.101900
69.6p
Seedningsgräns för led 2 i Vasaloppet: 2:20:00
45
H 21
Jonas Jonsson
Stockviks SF
2:20:12.841100
+17:15.103400
69.4p
46
H 21
Mats Mattes
Edsbyns SK
2:20:17.841600
+17:20.103900
69.4p
47
H 21
Kalevi Penna
Edsbyns SK
2:20:19.841800
+17:22.104100
69.3p
48
H 21
Magnus Nygren
Axa SC
2:20:20.841900
+17:23.104200
69.3p
49
H 21
Lennart Romin
Gävle SK
2:20:23.842200
+17:26.104500
69.3p
50
H 21
Emil Bennermo
Hybo AIK
2:20:59.845800
+18:02.108100
68.9p
51
H 21
Per Granqvist
Loos IF
2:21:36.849500
+18:39.111800
68.5p
52
H 21
Torbjörn Söder
Gräftåvallens SK
2:21:41.850000
+18:44.112300
68.5p
53
H 21
Pär Hedén
Naprapat Walle Skidklubb
2:21:59.851800
+19:02.114100
68.3p
54
H 21
Fredrik Busk
Svegs IK
2:22:15.853400
+19:18.115700
68.1p
55
H 21
Martin Eriksson
Lima IF
2:22:17.853600
+19:20.115900
68.1p
56
H 21
Martin Stenport
Axa SC
2:22:21.854000
+19:24.116300
68.1p
56
H 21
Stefan Wiklund
Sundbybergs IK
2:22:21.854000
+19:24.116300
68.1p
58
H 21
Björn Strömbäck
Vallsta SK
2:23:14.859300
+20:17.121600
67.5p
59
H 21
Stefan Högman
Turebergs IF
2:23:37.861600
+20:40.123900
67.3p
60
H 21
Philip Schröderheim
Athletic Club Salt Lake
2:23:39.861800
+20:42.124100
67.3p
61
H 21
Linus Fredrikson
Nacka Värmdö SK
2:24:09.864800
+21:12.127100
67.0p
62
H 21
Gunnar Neselius
No Club
2:24:23.866200
+21:26.128500
66.8p
63
D 21
Karin Wallén
Rembo IK
2:24:45.868400
+21:48.130700
66.6p
64
H 21
David Hollsten
Rehns BK
2:24:47.868600
+21:50.130900
66.6p
65
H 21
David Wijk
Högbo GOIF
2:24:50.868900
+21:53.131200
66.6p
66
H 21
Henrik Fröjd
Rehns BK
2:25:13.871200
+22:16.133500
66.3p
67
H 21
Kristian Stenshamn
Turebergs IF
2:25:15.871400
+22:18.133700
66.3p
68
H 21
Anders Rönnlund
Järbo IF
2:25:18.871700
+22:21.134000
66.3p
69
H 21
Mattias Leek
Söderhamns SK
2:25:33.873200
+22:36.135500
66.1p
70
H 21
Mattias Svärd
Gävle SK
2:25:41.874000
+22:44.136300
66.1p
71
H 21
Ola Wallin
Svegs IK
2:25:45.874400
+22:48.136700
66.0p
72
H 21
Per Busk
Lillhärdals IF
2:26:08.876700
+23:11.139000
65.8p
73
H 21
Robert Bronegård
Rengsjö SK
2:26:11.877000
+23:14.139300
65.8p
73
H 21
Daniel Erici
Linköpings SK
2:26:11.877000
+23:14.139300
65.8p
75
H 21
Björn Albinsson
Väsby SK
2:26:39.879800
+23:42.142100
65.5p
76
H 21
Kjell Lindroth
Högbo GOIF
2:26:42.880100
+23:45.142400
65.5p
77
H 21
Romain Balieu
Stockholms RK
2:26:48.880700
+23:51.143000
65.4p
78
H 21
Patrik Sahlberg
Trönö IK
2:27:16.883500
+24:19.145800
65.2p
79
H 21
Kjell Häggquist
Näsvikens IK
2:27:37.885600
+24:40.147900
65.0p
80
H 21
Kent Persson
Roslagsbro IF
2:28:29.890800
+25:32.153100
64.5p
81
H 21
Tomas Bjernudd
Mälarö SOK
2:28:43.892200
+25:46.154500
64.4p
82
H 21
Martin Arkad
Sundbybergs IK
2:29:06.894500
+26:09.156800
64.1p
83
H 21
Andreas Wenngren
Östervåla IF
2:29:16.895500
+26:19.157800
64.1p
84
D 21
Helena Wiklund
Hybo AIK
2:29:23.896200
+26:26.158500
64.0p
85
H 21
Simon Teike
Forsa OK
2:29:39.897800
+26:42.160100
63.8p
86
H 21
Anders Bergqvist
Ufk
2:29:51.899000
+26:54.161300
63.7p
87
H 21
Mikael Slotte
Envikens IF Sverige
2:29:53.899200
+26:56.161500
63.7p
88
H 21
David Unnersjö-jess
Svärdsjö IF
2:29:54.899300
+26:57.161600
63.7p
89
H 21
Stig Erlandsson
Norra Dals SK
2:29:57.899600
+27:00.161900
63.7p
Seedningsgräns för led 3 i Vasaloppet: 2:30:00
90
D 21
Emma Sjölander
IFK Umeå
2:30:00.899900
+27:03.162200
63.7p
91
H 21
Sören Sundberg
Högbo GOIF
2:30:23.902200
+27:26.164500
63.4p
92
H 21
Mikael Lindkvist
Nacka Värmdö SK
2:30:27.902600
+27:30.164900
63.4p
93
H 21
Peter Ringen Kruse
Wc
2:30:47.904600
+27:50.166900
63.2p
94
H 21
Mikael Videfors
Turebergs IF
2:30:56.905500
+27:59.167800
63.2p
95
H 21
Anders Eriksson
Ccc1000
2:31:11.907000
+28:14.169300
63.0p
96
H 21
Johan Hedlund
Valbo Aif
2:31:32.909100
+28:35.171400
62.8p
97
H 21
Magnus Blom
Söderhamns SK
2:31:51.911000
+28:54.173300
62.7p
98
H 21
Carl Johan Herbst
Gävle SK
2:32:26.914500
+29:29.176800
62.4p
99
H 21
Peter Åkesson
Svenska Fönster
2:34:13.925200
+31:16.187500
61.5p
100
H 21
Martin Ingesson
Edsbyns SK
2:34:47.928600
+31:50.190900
61.2p
101
H 21
Pär Arvidsson
Edsbyns SK
2:34:49.928800
+31:52.191100
61.2p
102
H 21
Erik Pihl
Högbo GOIF
2:35:02.930100
+32:05.192400
61.1p
103
H 21
Henrik Fehn
Lk Uppsala
2:35:04.930300
+32:07.192600
61.0p
104
H 21
John Ramström
Brottby SK
2:35:13.931200
+32:16.193500
61.0p
105
H 21
Magnus Haglund
Åkersberga SK
2:35:14.931300
+32:17.193600
61.0p
106
H 21
Patrik Wejnermark
Östervåla IF
2:35:58.935700
+33:01.198000
60.6p
107
H 21
Tobias Schmidt
Högbo GOIF
2:36:49.940800
+33:52.203100
60.2p
108
H 21
Christian Josefsson
Täby IS SK
2:37:41.946000
+34:44.208300
59.8p
109
H 21
Erik Sundvall
Axa SC
2:37:44.946300
+34:47.208600
59.7p
110
H 21
Magnus Odéen Sahlberg
Trönö IK
2:37:45.946400
+34:48.208700
59.7p
111
H 21
Anton Trotzig
Sälens IF
2:37:47.946600
+34:50.208900
59.7p
112
H 21
Kilian Habringer
Hybo AIK
2:38:33.951200
+35:36.213500
59.4p
113
H 21
Marcus Markström
Åkersberga SK
2:38:44.952300
+35:47.214600
59.3p
114
H 21
Tobias Larsson
Upplands-Ekeby IF
2:38:48.952700
+35:51.215000
59.2p
115
H 21
Jens Persson
Norrbärke SK
2:39:06.954500
+36:09.216800
59.1p
116
H 21
Olov Svärd
Vallsta SK
2:39:09.954800
+36:12.217100
59.1p
Seedningsgräns för led 4 i Vasaloppet: 2:40:00
117
H 21
Fredrik Antevik
Axa SC
2:40:04.960300
+37:07.222600
58.7p
118
H 21
Peter Ramström
Brottby SK
2:40:16.961500
+37:19.223800
58.6p
119
D 21
Sandra Hänninen
Ockelbo SK
2:40:44.964300
+37:47.226600
58.4p
120
H 21
Joel Kröjs
Åf SK
2:40:54.965300
+37:57.227600
58.3p
121
H 21
Ulf Hedman
Valbo Aif
2:40:57.965600
+38:00.227900
58.3p
122
D 21
Elin Woxlin
Edsbyns SK
2:41:04.966300
+38:07.228600
58.2p
123
H 21
Anders Linck
Hudiksvalls IF
2:41:42.970100
+38:45.232400
57.9p
124
H 21
Patrik Hallman
Föreningen IKJ Haninge
2:41:49.970800
+38:52.233100
57.9p
125
H 21
Markus Eriksson
Axa SC
2:41:52.971100
+38:55.233400
57.8p
126
H 21
Marcus Hornström
Högbo GOIF
2:42:30.974900
+39:33.237200
57.6p
127
D 21
Anna Lindmark
Föreningen IKJ Haninge
2:42:42.976100
+39:45.238400
57.5p
128
H 21
Peder Gabrielsson
Gimo IF SK
2:42:43.976200
+39:46.238500
57.5p
129
H 21
Fredrik Busk
Svegs IK
2:42:47.976600
+39:50.238900
57.4p
130
D 21
Linda Hasselqvist
Edsbyns SK
2:43:07.978600
+40:10.240900
57.3p
131
H 21
Thorbjörn Johnsson
Hudiksvalls IF
2:43:08.978700
+40:11.241000
57.3p
131
H 21
Petter Bäckebjörk
Kilafors SK
2:43:08.978700
+40:11.241000
57.3p
133
H 21
Roland Esevik
Gimo IF SK
2:43:12.979100
+40:15.241400
57.3p
134
H 21
Fredrik Stennert
Axa SC
2:45:13.991200
+42:16.253500
56.4p
135
H 21
Tommy Lahdenperä
Undersåkers IF
2:45:15.991400
+42:18.253700
56.4p
136
H 21
Hans Andersson
Jättendals IF
2:45:40.993900
+42:43.256200
56.2p
137
H 21
Tony Söderström
Gimo IF SK
2:46:23.998200
+43:26.260500
55.9p
137
H 21
Ulf Uddbäck
Gävle SK
2:46:23.998200
+43:26.260500
55.9p
139
D 21
Irene Åslund
Lillhärdals IF
2:46:24.998300
+43:27.260600
55.9p
140
H 21
Torbjörn Svensk
Hudiksvalls IF
2:46:28.998700
+43:31.261000
55.9p
141
H 21
Jonas Holmgren
Hudiksvalls IF
2:46:34.999300
+43:37.261600
55.8p
142
H 21
Erik Nilsson
Norabygdens SK
2:46:57.1001600
+44:00.263900
55.7p
143
H 21
Fredrik Palm
Åkersberga SK
2:47:04.1002300
+44:07.264600
55.6p
144
H 21
Mikael Nyrnen
Atlas Copco IF
2:47:06.1002500
+44:09.264800
55.6p
145
H 21
Magnus Boäng
Hybo AIK
2:47:24.1004300
+44:27.266600
55.5p
146
H 21
Martin Persson
Stockholms RK
2:47:38.1005700
+44:41.268000
55.4p
147
H 21
Stefan Bohm
Delsbo IF
2:47:46.1006500
+44:49.268800
55.3p
148
H 21
Anders Heurlin
Axa SC
2:47:47.1006600
+44:50.268900
55.3p
149
H 21
Anders Drakenberg
Enebybergs IF
2:48:29.1010800
+45:32.273100
55.0p
150
H 21
Niclas Rydell
Axa SC
2:48:38.1011700
+45:41.274000
55.0p
151
H 21
Joakim Lindström
Axa SC
2:48:41.1012000
+45:44.274300
55.0p
152
H 21
Andreas Hipf
Hassela IF
2:49:16.1015500
+46:19.277800
54.7p
153
H 21
Andreas Eriksson
Upplands-Ekeby IF
2:49:32.1017100
+46:35.279400
54.6p
154
H 21
Love Persson
Hybo AIK
2:49:39.1017800
+46:42.280100
54.6p
154
H 21
Martin Larsson
Vallsta SK
2:49:39.1017800
+46:42.280100
54.6p
Seedningsgräns för led 5 i Vasaloppet: 2:50:00
156
H 21
Erik Wikström
Gävle SK
2:50:09.1020800
+47:12.283100
54.4p
157
H 21
Pelle Holgersson
OK Måsen
2:50:12.1021100
+47:15.283400
54.4p
157
H 21
Joakim Ramqvist Hallin
Storvreta IK
2:50:12.1021100
+47:15.283400
54.4p
159
H 21
Fredrik Persson
Loos IF
2:50:15.1021400
+47:18.283700
54.3p
160
H 21
Olle Björk
Högbo GOIF
2:50:34.1023300
+47:37.285600
54.2p
161
H 21
Jan-Olov Jonsson
Strömsbergs IF
2:50:39.1023800
+47:42.286100
54.2p
162
H 21
Lars Samuelsson
Bålsta SK
2:51:11.1027000
+48:14.289300
54.0p
163
H 21
Per Torpare
Attunda IF
2:51:38.1029700
+48:41.292000
53.8p
164
H 21
Seppo Keinonen
Telia IoFF
2:52:00.1031900
+49:03.294200
53.7p
165
H 21
Erik Svensk
Hudiksvalls IF
2:52:09.1032800
+49:12.295100
53.6p
165
H 21
Niklas Häggström
Axa SC
2:52:09.1032800
+49:12.295100
53.6p
167
H 21
Björn Steffen
Hybo AIK
2:52:10.1032900
+49:13.295200
53.6p
168
D 21
Amanda Steen
Tynderö IK
2:52:12.1033100
+49:15.295400
53.6p
169
H 21
Robert Jakobsson
Mälarö SOK
2:52:14.1033300
+49:17.295600
53.6p
170
D 21
Anne-cherie Lelong
Hybo AIK
2:52:42.1036100
+49:45.298400
53.4p
171
H 21
Dan Jonsson
Edsbyns SK
2:53:34.1041300
+50:37.303600
53.1p
172
H 21
Tomasz Pilewicz
Forsa OK
2:54:07.1044600
+51:10.306900
52.9p
173
H 21
Frederik Sahlin
Åkersberga SK
2:54:08.1044700
+51:11.307000
52.9p
174
H 21
Jonas Robertson
Hybo AIK
2:54:16.1045500
+51:19.307800
52.8p
175
D 21
Maria Backe
Stockholms RK
2:54:32.1047100
+51:35.309400
52.7p
176
H 21
Olof Widenfalk
Hybo AIK
2:54:51.1049000
+51:54.311300
52.6p
177
H 21
Lars Worén
Edsbyns SK
2:55:02.1050100
+52:05.312400
52.5p
178
H 21
Peter Lundberg
Åland
2:55:08.1050700
+52:11.313000
52.5p
179
H 21
Magnus Mattsson Granlund
FM Sport O FK
2:55:10.1050900
+52:13.313200
52.5p
180
H 21
Markus Keränen
Ncc IF Stockholm
2:55:17.1051600
+52:20.313900
52.4p
181
H 21
Bujar Bunjaku
Umara SC
2:55:31.1053000
+52:34.315300
52.3p
182
H 21
Stefan Ramström
Axa SC
2:55:34.1053300
+52:37.315600
52.3p
183
H 21
Jonas Schenning
Axa SC
2:55:52.1055100
+52:55.317400
52.2p
184
H 21
Greger Persson
No Club
2:55:59.1055800
+53:02.318100
52.2p
185
H 21
Jonas Kronander
Vassunda IF
2:56:01.1056000
+53:04.318300
52.2p
186
H 21
Jimmy Skogström
IFK Mora SK
2:56:02.1056100
+53:05.318400
52.2p
187
H 21
Anders Santoff
Hybo AIK
2:56:04.1056300
+53:07.318600
52.1p
188
H 21
Per Lindvall
Telia IoFF
2:56:09.1056800
+53:12.319100
52.1p
189
H 21
Johan Furestad
Täby IS SK
2:56:19.1057800
+53:22.320100
52.1p
190
H 21
Anders Flodin
Telia IoFF
2:56:25.1058400
+53:28.320700
52.0p
191
D 21
Ebba Björk
Högbo GOIF
2:56:46.1060500
+53:49.322800
51.9p
192
H 21
Roger Nyd
Svaide-Roma SOK
2:56:52.1061100
+53:55.323400
51.9p
193
D 21
Monica Wiklund
Hybo AIK
2:57:02.1062100
+54:05.324400
51.8p
194
H 21
Mikael Lundgren
Laisvalls SK
2:57:05.1062400
+54:08.324700
51.8p
195
H 21
Niklas Wenngren
Östervåla IF
2:57:25.1064400
+54:28.326700
51.7p
196
H 21
Håkan Molander
Axa SC
2:57:30.1064900
+54:33.327200
51.6p
197
H 21
Lennart Hägg
Axa SC
2:57:35.1065400
+54:38.327700
51.6p
198
H 21
Göran Hubinette
Storvreta IK
2:58:09.1068800
+55:12.331100
51.4p
199
H 21
Wilhelm Nyberg
Utbrytarna SK
2:58:20.1069900
+55:23.332200
51.3p
200
H 21
Peter Hansson
Orsa SK
2:58:27.1070600
+55:30.332900
51.3p
Logga in för att slippa de här annonserna
201
H 21
Daniel Karsberg
Axa SC
2:58:38.1071700
+55:41.334000
51.2p
202
H 21
Peeter Kiviloog
Yuppie Ski Club
2:58:52.1073100
+55:55.335400
51.2p
203
H 21
Peter Englund
Åshammars IK
2:59:32.1077100
+56:35.339400
50.9p
Seedningsgräns för led 6 i Vasaloppet: 3:00:00
204
H 21
Andreas Mühlich
Axa SC
3:01:11.1087000
+58:14.349300
50.4p
205
H 21
Staffan Bråsjö
Norrköpings SK
3:01:36.1089500
+58:39.351800
50.2p
206
H 21
Christian Brink
Gävle SK
3:01:53.1091200
+58:56.353500
50.1p
207
H 21
Jonas Persson
Järvsö IF
3:02:13.1093200
+59:16.355500
50.0p
208
D 21
Erika Sundin
Östersunds SK
3:02:21.1094000
+59:24.356300
50.0p
209
H 21
Jonas Näslund
Högbo GOIF
3:02:26.1094500
+59:29.356800
49.9p
210
H 21
Björn Hubinette
Bälinge IF
3:02:39.1095800
+59:42.358100
49.9p
211
D 21
Karolina Nyberg
Delsbo IF
3:02:46.1096500
+59:49.358800
49.8p
212
D 21
Johanna Wallensten
Täby IS SK
3:03:29.1100800
+1:00:32.363100
49.6p
213
H 21
Patrik Birgander
Axa SC
3:03:44.1102300
+1:00:47.364600
49.5p
214
H 21
Henrik Sved
Sundbybergs IK
3:03:46.1102500
+1:00:49.364800
49.5p
215
H 21
Jon Nilsson
Axa SC
3:04:07.1104600
+1:01:10.366900
49.4p
216
H 21
Tobias Englin
Jädraås Allmänna IK
3:04:15.1105400
+1:01:18.367700
49.3p
217
D 21
Malin Landerdahl
Hägersta GF
3:05:30.1112900
+1:02:33.375200
48.9p
218
H 21
Marcus Svedare
IK Rex
3:05:39.1113800
+1:02:42.376100
48.9p
219
D 21
Zara Lundgren
Hudiksvalls IF
3:06:48.1120700
+1:03:51.383000
48.5p
220
H 21
Johan Rehn Strandberg
BK
3:06:59.1121800
+1:04:02.384100
48.5p
221
H 21
Anders Johansson
Näsvikens IK
3:07:06.1122500
+1:04:09.384800
48.4p
222
H 21
Linus Lindberg
Hudiksvalls IF
3:07:11.1123000
+1:04:14.385300
48.4p
223
H 21
Roger Carlsson
OK Borgen
3:07:16.1123500
+1:04:19.385800
48.4p
224
H 21
Anders Wilkenson
Gävle SK
3:07:59.1127800
+1:05:02.390100
48.2p
225
H 21
Stefan Jonsson
Hudiksvalls IF
3:08:26.1130500
+1:05:29.392800
48.0p
226
H 21
Jan Karlsson
OK Borgen
3:08:34.1131300
+1:05:37.393600
48.0p
227
H 21
Erik Johannesson
Gävle SK
3:09:03.1134200
+1:06:06.396500
47.8p
228
D 21
Marika Hellberg
Ufk
3:09:23.1136200
+1:06:26.398500
47.7p
229
H 21
Fredrik Levander
IS Skanne
3:09:25.1136400
+1:06:28.398700
47.7p
230
H 21
Toni Duveskog
Rehns BK
3:10:00.1139900
+1:07:03.402200
47.6p
231
H 21
Mats Jansson
Hybo AIK
3:10:40.1143900
+1:07:43.406200
47.4p
232
H 21
Torbjörn Nordling
Högbo GOIF
3:10:41.1144000
+1:07:44.406300
47.3p
233
H 21
Lars Nordin
Axa SC
3:10:45.1144400
+1:07:48.406700
47.3p
234
H 21
Gustaf Martinsson
Telia IoFF
3:10:52.1145100
+1:07:55.407400
47.3p
235
H 21
Kenneth Svedlund
Vallsta SK
3:10:54.1145300
+1:07:57.407600
47.3p
236
H 21
Johan Persson
Svenska Fönster
3:10:57.1145600
+1:08:00.407900
47.3p
237
D 21
Caroline Persson
Svenska Fönster
3:10:59.1145800
+1:08:02.408100
47.3p
238
D 21
Lina Fransson
Umara SC
3:11:04.1146300
+1:08:07.408600
47.2p
239
H 21
Lars Degerheim
Telia IoFF
3:12:00.1151900
+1:09:03.414200
47.0p
240
H 21
Carl Von Heijne
Yuppie Ski Club
3:12:07.1152600
+1:09:10.414900
46.9p
241
H 21
Jonas Lif
Trönö IK
3:12:51.1157000
+1:09:54.419300
46.7p
242
D 21
Anna-Karin Ejenström
Nacka Värmdö SK
3:13:29.1160800
+1:10:32.423100
46.5p
243
H 21
Tony Claesson
Gävle SK
3:14:01.1164000
+1:11:04.426300
46.4p
244
H 21
Erik Willén
Axa SC
3:14:31.1167000
+1:11:34.429300
46.2p
Seedningsgräns för led 7 i Vasaloppet: 3:15:00
245
H 21
Andreas DE Jounge
No Club
3:15:19.1171800
+1:12:22.434100
46.0p
246
H 21
Erik Berg
Vallsta SK
3:15:29.1172800
+1:12:32.435100
46.0p
246
H 21
Bosse Olsson
Söderhamns SK
3:15:29.1172800
+1:12:32.435100
46.0p
248
H 21
Thomas Hemström
OK Borgen
3:15:34.1173300
+1:12:37.435600
45.9p
249
D 21
Susanne Persson
Gimo IF SK
3:15:40.1173900
+1:12:43.436200
45.9p
250
H 21
Michael Embretsen
Föne IK
3:15:44.1174300
+1:12:47.436600
45.9p
251
D 21
Sofia Mattes
Edsbyns SK
3:15:47.1174600
+1:12:50.436900
45.9p
252
D 21
Lovisa Berg
Norabygdens SK
3:15:52.1175100
+1:12:55.437400
45.8p
253
H 21
Urban Konnysson
Rehns BK
3:16:17.1177600
+1:13:20.439900
45.7p
254
H 21
Martin Davén
Axa SC
3:16:43.1180200
+1:13:46.442500
45.6p
255
H 21
Ola Wallin
Sveaskogs IF
3:16:45.1180400
+1:13:48.442700
45.6p
256
D 21
Åsa Kronander
Vassunda IF
3:16:53.1181200
+1:13:56.443500
45.6p
257
H 21
Theo Zätterström
Bravur Sports Club
3:16:56.1181500
+1:13:59.443800
45.6p
258
H 21
Kim Rosin
Järvsö IF
3:17:22.1184100
+1:14:25.446400
45.4p
259
H 21
Lennart Hävren
Tullinge SK
3:17:27.1184600
+1:14:30.446900
45.4p
260
D 21
Klara Nordlund
Hybo AIK
3:17:29.1184800
+1:14:32.447100
45.4p
261
D 21
Katharina Olsson
Järvsö IF
3:17:45.1186400
+1:14:48.448700
45.3p
262
D 21
Malin Löfgren
Atlas Copco IF
3:17:57.1187600
+1:15:00.449900
45.3p
263
H 21
Peter Moberger
Söderhamns SK
3:18:11.1189000
+1:15:14.451300
45.2p
264
H 21
Lars Dahlqvist
Storviks IF
3:18:16.1189500
+1:15:19.451800
45.2p
265
H 21
Stefan Pettersson
Nacka Värmdö SK
3:18:32.1191100
+1:15:35.453400
45.1p
266
H 21
Tobias Ericson
Nacka Värmdö SK
3:18:57.1193600
+1:16:00.455900
45.0p
267
H 21
Carl Eric Ankarås
Östervåla IF
3:19:29.1196800
+1:16:32.459100
44.9p
268
H 21
Joakim Smeds
Väsby SK
3:19:35.1197400
+1:16:38.459700
44.8p
269
H 21
Lars Worén
Svenska Fönster
3:19:46.1198500
+1:16:49.460800
44.8p
270
H 21
Niklas Gisselman
Atlas Copco IF
3:20:01.1200000
+1:17:04.462300
44.7p
271
H 21
Joakim AX
Axa SC
3:20:38.1203700
+1:17:41.466000
44.6p
272
H 21
Johan Korssell
Hybo AIK
3:20:40.1203900
+1:17:43.466200
44.5p
273
H 21
Banke Andersson
Granheds IF
3:20:43.1204200
+1:17:46.466500
44.5p
274
D 21
Catharina Ehlton
Edsbyns SK
3:22:38.1215700
+1:19:41.478000
44.0p
275
H 21
Mathias Härenstam
Axa SC
3:23:06.1218500
+1:20:09.480800
43.9p
276
H 21
Mattias Vahlberg
Väsby SK
3:23:07.1218600
+1:20:10.480900
43.9p
277
D 21
Sara Eriksson
Loos IF
3:23:34.1221300
+1:20:37.483600
43.8p
278
H 21
Anders Winblad
Söders SOL Tyresö
3:24:00.1223900
+1:21:03.486200
43.7p
279
H 21
Nils-Olof Biderholt
Täby IS SK
3:25:04.1230300
+1:22:07.492600
43.4p
280
H 21
Kent Berglund
IFK Bergvik
3:25:06.1230500
+1:22:09.492800
43.4p
281
H 21
Carl Malmerhag
Axa SC
3:25:17.1231600
+1:22:20.493900
43.4p
281
D 21
Agneta Fjätström
Lillhärdals IF
3:25:17.1231600
+1:22:20.493900
43.4p
283
D 21
Lena Larsson
Telia IoFF
3:25:52.1235100
+1:22:55.497400
43.2p
284
H 21
Sven Eriksson
Hybo AIK
3:26:06.1236500
+1:23:09.498800
43.2p
285
H 21
Arvid Böhm
Seb IF
3:26:24.1238300
+1:23:27.500600
43.1p
285
D 21
Maria Åkermark
Gävle SK
3:26:24.1238300
+1:23:27.500600
43.1p
287
H 21
Pierre Hållen
Östervåla IF
3:26:35.1239400
+1:23:38.501700
43.0p
288
H 21
Mårten Hellberg
Hybo AIK
3:26:48.1240700
+1:23:51.503000
43.0p
289
D 21
Carina Wahlund
Högbo GOIF
3:26:53.1241200
+1:23:56.503500
43.0p
290
H 21
Daniel Nyqvist
Rossöns IF
3:27:09.1242800
+1:24:12.505100
42.9p
291
H 21
Erik Hallert
Yuppie Ski Club
3:27:35.1245400
+1:24:38.507700
42.8p
292
H 21
Olle AX
Axa SC
3:28:11.1249000
+1:25:14.511300
42.6p
293
D 21
Åsa Woxberg
Axa SC
3:28:16.1249500
+1:25:19.511800
42.6p
294
D 21
Catrine Jansson
Söderhamns SK
3:28:25.1250400
+1:25:28.512700
42.6p
295
H 21
Peter Aronsson
Åkersberga SK
3:29:33.1257200
+1:26:36.519500
42.3p
Seedningsgräns för led 8 i Vasaloppet: 3:30:00
296
H 21
Johan Karlén
Vallsta SK
3:30:28.1262700
+1:27:31.525000
42.1p
296
H 21
Leif Carlsson
Gävle SK
3:30:28.1262700
+1:27:31.525000
42.1p
298
H 21
Fredrik Nilsson
Enebybergs IF
3:31:31.1269000
+1:28:34.531300
41.9p
299
H 21
Måns Edsman
Spirit IF
3:34:09.1284800
+1:31:12.547100
41.3p
300
H 21
Marcus Andersson
Valbo Aif
3:34:10.1284900
+1:31:13.547200
41.2p
301
H 21
Daniel Vikfors
Åkersberga SK
3:35:19.1291800
+1:32:22.554100
41.0p
302
H 21
Anders Wahlberg
Axa SC
3:35:23.1292200
+1:32:26.554500
41.0p
303
H 21
Jonas Jakobsson
Svenska Fönster
3:36:58.1301700
+1:34:01.564000
40.6p
304
H 21
Jan Jakobsson
Svenska Fönster
3:37:00.1301900
+1:34:03.564200
40.6p
305
H 21
Per Fläckman
Rejlers IF
3:37:10.1302900
+1:34:13.565200
40.6p
306
D 21
Veronica Berglund
Segersta OK
3:37:33.1305200
+1:34:36.567500
40.5p
306
D 21
Petra Nordh
Rehns BK
3:37:33.1305200
+1:34:36.567500
40.5p
308
H 21
Tommy Elomaa
Åf SK
3:38:55.1313400
+1:35:58.575700
40.2p
309
H 21
Niklas Gahne
Visborgs OK
3:39:31.1317000
+1:36:34.579300
40.1p
310
H 21
Fredrik Nilsson
Enebybergs IF
3:39:53.1319200
+1:36:56.581500
40.0p
311
H 21
Per Ola Gustavsson
Ramsjö SK
3:40:19.1321800
+1:37:22.584100
39.9p
312
D 21
Johanna Aronsson
Axa SC
3:40:27.1322600
+1:37:30.584900
39.9p
313
D 21
Erika Andersson
Axa SC
3:41:33.1329200
+1:38:36.591500
39.6p
314
H 21
Thomas Gustafsson
IK Rex
3:42:48.1336700
+1:39:51.599000
39.4p
315
H 21
Erik Persson
Vattholma IF
3:43:39.1341800
+1:40:42.604100
39.2p
316
H 21
Nicklas Mårtensson
Trafikverkets FF
3:43:45.1342400
+1:40:48.604700
39.2p
Seedningsgräns för led 9 i Vasaloppet: 3:45:00
317
D 21
Charlotta Svahn
Telia IoFF
3:45:56.1355500
+1:42:59.617800
38.7p
318
H 21
Daniel Rexin
Axa SC
3:48:05.1368400
+1:45:08.630700
38.3p
319
H 21
Per Jemth
Arvika IS
3:50:16.1381500
+1:47:19.643800
37.9p
320
D 21
Anna-Lena Engvall
Täby IS SK
3:51:43.1390200
+1:48:46.652500
37.6p
321
D 21
Monica Hörnfeldt
Axa SC
3:53:25.1400400
+1:50:28.662700
37.3p
322
H 21
Tobias Engström
Svaide-Roma SOK
3:53:43.1402200
+1:50:46.664500
37.3p
323
H 21
Stefan Persson
Hybo AIK
3:55:32.1413100
+1:52:35.675400
36.9p
324
H 21
Staffan Persson
Hybo AIK
3:56:22.1418100
+1:53:25.680400
36.8p
325
H 21
Magnus Hellström
Axa SC
3:57:12.1423100
+1:54:15.685400
36.6p
326
D 21
Josefine Årevall
Norrköpings SK
3:57:16.1423500
+1:54:19.685800
36.6p
327
D 21
Anna Winblad
Skogsluffarnas OK
3:58:12.1429100
+1:55:15.691400
36.4p
328
D 21
Claire Hedberg
AnnaEmil Sportklubb
3:59:43.1438200
+1:56:46.700500
36.2p
329
H 21
Johan Aldén
Telia IoFF
4:03:44.1462300
+2:00:47.724600
35.5p
330
H 21
Erik Marthinsen
Axa SC
4:05:22.1472100
+2:02:25.734400
35.2p
331
D 21
Emelie Jenå
Axa SC
4:06:26.1478500
+2:03:29.740800
35.0p
332
H 21
Erik AX
Axa SC
4:07:34.1485300
+2:04:37.747600
34.9p
333
H 21
Noak Garberg
Hybo AIK
4:07:37.1485600
+2:04:40.747900
34.9p
334
H 21
Rolf Olsson
Vallsta SK
4:09:23.1496200
+2:06:26.758500
34.6p
335
H 21
Sebastian Stichel
Hybo AIK
4:11:41.1510000
+2:08:44.772300
34.2p
336
H 21
Mats Stichel
Hybo AIK
4:11:42.1510100
+2:08:45.772400
34.2p
337
D 21
Linda Sundlöf
Bravura Sportsclub
4:12:28.1514700
+2:09:31.777000
34.1p
338
H 21
Stefan Aldén
Telia IoFF
4:12:35.1515400
+2:09:38.777700
34.1p
339
D 21
Johanna Malmström
Norrham Hamrångebygd. IF
4:12:44.1516300
+2:09:47.778600
34.0p
340
H 21
Göran Höglund
Älta IF
4:14:28.1526700
+2:11:31.789000
33.8p
341
D 21
Ulrika Nordlund
Hybo AIK
4:16:17.1537600
+2:13:20.799900
33.5p
342
D 21
Anna Hellström
Nacka Värmdö SK
4:20:00.1559900
+2:17:03.822200
33.0p
343
D 21
Carina Vinberg
Hybo AIK
4:23:11.1579000
+2:20:14.841300
32.5p
344
D 21
Monica Åshammar Hansson
Ljustorps IF
4:23:13.1579200
+2:20:16.841500
32.5p
345
D 21
Ida Josefin Eriksdotter Persson
Yuppie Ski Club
4:30:53.1625200
+2:27:56.887500
31.5p
346
H 21
Johan Peiper
Axa SC
4:35:47.1654600
+2:32:50.916900
30.8p
Logga in för att slippa de här annonserna
6.5km
Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
H 20
Truls Gisselman
Rehns BK
1:09:07.414600
71.7p
2
H 21 Motion
Benjamin Terent
Rehns BK
1:09:09.414800
+2.100
71.7p
3
D 21 Motion
Hanna Larsson
Hybo AIK
1:14:17.445600
+5:10.30900
66.7p
4
H 21 Motion
Per Bennermo
Hybo AIK
1:16:23.458200
+7:16.43500
64.9p
5
D 20
Ellionore Bäckman
Hede SK
1:17:18.463700
+8:11.49000
64.1p
6
D 20
Michela Andreasson
Gillberga SK
1:17:28.464700
+8:21.50000
64.0p
7
D 20
Alva Karlsson
OK Borgen
1:17:50.466900
+8:43.52200
63.7p
8
H 20
Felix Hill
Svegs IK
1:18:27.470600
+9:20.55900
63.2p
9
D 21 Motion
Malin Eriksson
Hudiksvalls IF
1:19:58.479700
+10:51.65000
62.0p
10
D 20
Maja Andersson
Ockelbo SK
1:22:51.497000
+13:44.82300
59.8p
11
H 21 Motion
Mats Sundin
Hudiksvalls IF
1:24:52.509100
+15:45.94400
58.4p
12
D 20
Emma Wilkenson
Gävle SK
1:26:50.520900
+17:43.106200
57.1p
13
H 21 Motion
Jens Eliasson
Svenska Fönster
1:26:52.521100
+17:45.106400
57.1p
14
D 20
Nora Nordlund
Hybo AIK
1:26:54.521300
+17:47.106600
57.0p
15
D 20
Maja Landström
Gävle SK
1:29:08.534700
+20:01.120000
55.6p
16
H 21 Motion
Rikard Larsson
Hudiksvalls IF
1:30:25.542400
+21:18.127700
54.8p
17
D 21 Motion
Anna Lena Blomdahl
Hybo AIK
1:31:49.550800
+22:42.136100
54.0p
18
D 21 Motion
Ann-christine Kilström
Axa SC
1:36:46.580500
+27:39.165800
51.2p
19
D 21 Motion
Marita Andersson
Korsnäs IF SK
1:37:17.583600
+28:10.168900
50.9p
20
D 21 Motion
Johanna Stranning
Knivsta CK
1:49:03.654200
+39:56.239500
45.4p
21
H 21 Motion
Björn Möller
Atlas Copco IF
1:49:20.655900
+40:13.241200
45.3p
22
D 21 Motion
Jessica Hallblad
Axa SC
1:49:54.659300
+40:47.244600
45.1p
23
D 21 Motion
Malin Boström
Järbo IF
1:52:22.674100
+43:15.259400
44.1p
24
D 21 Motion
Christina Perneby
No Club
1:54:20.685900
+45:13.271200
43.3p
25
H 21 Motion
Fredrik Malm
Nacka Värmdö SK
1:55:16.691500
+46:09.276800
43.0p
26
D 21 Motion
Sassa Pettersson
Nacka Värmdö SK
1:57:12.703100
+48:05.288400
42.3p
27
H 21 Motion
Åke Wansölin
Telia IoFF
1:59:54.719300
+50:47.304600
41.3p
28
D 21 Motion
Annkatrin Nyholm
Axa SC
2:00:54.725300
+51:47.310600
41.0p
29
H 21 Motion
Jonas Gavelin
Axa SC
2:01:58.731700
+52:51.317000
40.6p
30
D 21 Motion
Meta Persdotter
Axa SC
2:02:03.732200
+52:56.317500
40.6p
31
D 21 Motion
Ulrica Hedman
Valbo Aif
2:03:11.739000
+54:04.324300
40.2p
32
D 21 Motion
Kerstin Andersson
Delsbo IF
2:07:29.764800
+58:22.350100
38.9p
33
D 21 Motion
Gunilla Karlsson
Telia IoFF
2:12:18.793700
+1:03:11.379000
37.5p
34
D 21 Motion
Sara Hoffman
Hybo AIK
2:22:38.855700
+1:13:31.441000
34.7p
35
D 21 Motion
Jennifer Teodorsson
Storvreta IK
2:44:02.984100
+1:34:55.569400
30.2p
36
H 21 Motion
Hans Franck
lagunda aik
3:15:27.1172600
+2:06:20.757900
25.4p