Vi använder cookies på den här webbplatsen, genom att använda sidan godkänner du detta.
OK
Läs mer
Logga in,
Registrera dig
eller
glömt lösenordet?
Kom ihåg mig!
Sök skidresultat
Tävlingar
Rankinglistan
Bloggar & Nyheter
Statistik
Synpunkter
Just nu
901 533
resultat
252 865
skidåkare
25 656
klubbar
4 475
tävlingar
Orsa Grönklitt Ski Marathon
2017-02-11
Deltävling i
Tiger Balsam Ski Tour 2017
<<< Bessemerloppet
Bessemerloppet >>>
INFO
RESULTAT
KARTA
ANALYS
Visa vanlig resultatlista
Visa deltider
H 21
42km, Längdskidor, Klassisk stil, Masstart
1
Anders Solin
IFK Mora SK
1:51:46.670500
87.5p
2
Filip Danielsson
SK Bore / SK Bore
1:51:47.670600
+1
87.5p
3
Gabriel THORN
Bengtsfors BOIS
1:51:51.671000
+5.400
87.4p
4
Pontus Nordström
Östervåla IF
1:51:51.671000
+5.400
87.4p
5
Kalle Gräfnings
Karlslunds IF SF
1:51:51.671000
+5.400
87.4p
6
Axel BERGSTEN
IFK Skövde SK / IFK Skövde SK
1:52:21.674000
+35.3400
86.9p
7
Dan MOBERG
IFK Skövde SK
1:52:22.674100
+36.3500
86.9p
8
Tobias KOEPMAN
IFK Mora SK
1:52:34.675300
+48.4700
86.7p
9
Simon Andersson
Falun Borlänge SK
1:52:35.675400
+49.4800
86.7p
10
David Frisk
IFK Mora SK
1:52:39.675800
+53.5200
86.6p
11
Jonathan Hedbys
Nusnäs IF / Nusnäs IF
1:52:50.676900
+1:04.6300
86.4p
12
Ludwig Tärning
Falköpings AIK SK / Team Tricepz
1:54:04.684300
+2:18.13700
85.1p
13
Daniel Södersten
Orsa SK / Längdcentrum
1:55:15.691400
+3:29.20800
83.9p
14
Patrik LIND
Tunafors SK
1:55:15.691400
+3:29.20800
83.9p
15
Oscar Bergström
IFK Mora SK
1:55:15.691400
+3:29.20800
83.9p
16
Stefan SUNNERBERG
SK Ringen
1:55:16.691500
+3:30.20900
83.9p
17
Tim Magnusson
IFK Mora SK
1:55:25.692400
+3:39.21800
83.8p
18
Marcus Lennartsson
Garphyttans IF
1:55:36.693500
+3:50.22900
83.6p
19
Jonatan Steen
Falun Borlänge sk
1:55:54.695300
+4:08.24700
83.3p
20
Antoine Auger
Sundbybergs IK
1:56:54.701300
+5:08.30700
82.3p
21
Gabriel Höjlind
IFK Mora SK
1:57:09.702800
+5:23.32200
82.1p
22
Albin Andersson
Skene Sim o IS
1:57:12.703100
+5:26.32500
82.0p
23
Fredrik Rosén
Jönköpings OK / Jönköpings OK
1:57:19.703800
+5:33.33200
81.9p
24
Mikael Andersson
Turebergs IF
1:57:36.705500
+5:50.34900
81.6p
25
Emil Thyrén
Trönö IK
2:00:10.720900
+8:24.50300
79.3p
26
Adam EKSTEDT
IF Ski Team Skåne
2:00:11.721000
+8:25.50400
79.3p
27
Joacim LINDSTEDT
Falun Borlänge SK
2:00:40.723900
+8:54.53300
78.8p
28
Claes Steimert
Stockholms RK
2:00:45.724400
+8:59.53800
78.8p
29
Marcus Lagerquist
Sundbybergs IK / Sundbybergs IK
2:01:40.729900
+9:54.59300
78.0p
30
Vegard Pedersen
Foreign Citizen
2:01:52.731100
+10:06.60500
77.8p
31
Samuel Carlsson
Sundbybergs IK
2:02:12.733100
+10:26.62500
77.5p
32
Henrik Brøvig
Vibyggerå SK
2:03:35.741400
+11:49.70800
76.4p
33
Erik Johansson
Trosabygdens OK
2:03:52.743100
+12:06.72500
76.1p
34
Johannes AINEGREN
IFK Likenäs
2:04:09.744800
+12:23.74200
75.9p
35
Linus Jansson
Hällbybrunns IF
2:04:14.745300
+12:28.74700
75.8p
36
Pontus Carlsson
Sundborns Goif
2:06:02.756100
+14:16.85500
74.4p
37
Christoffer Grudd
Perbellum SS
2:06:03.756200
+14:17.85600
74.4p
38
Erik Thorn
Bengtsfors BOIS
2:07:16.763500
+15:30.92900
73.4p
39
Ludvig Enqvist
Siljansnäs Skid Löparklubb
2:09:53.779200
+18:07.108600
71.5p
40
Erik Sundén
Axa SC
2:11:41.790000
+19:55.119400
70.2p
41
Daniel Ehn
Norbergs SK
2:12:15.793400
+20:29.122800
69.8p
42
Niclas Eklöw
Sundbybergs IK
2:13:27.800600
+21:41.130000
69.0p
43
Kasper Johansson
Norabygdens SK
2:14:02.804100
+22:16.133500
68.6p
44
Andreas Dackell
Gävle SK
2:14:04.804300
+22:18.133700
68.6p
45
Ted Hagansbo
Axa SC
2:14:15.805400
+22:29.134800
68.5p
46
Joakim Ståhl
Järbo IF / Järbo IF
2:14:20.805900
+22:34.135300
68.4p
47
Morgan Åkesson
Stora Skedvi IK SOFF
2:14:25.806400
+22:39.135800
68.4p
48
Per Bergeå Af Geijerstam
UPPSALA
2:14:42.808100
+22:56.137500
68.2p
49
Kim Svedlund
Häverödals SK
2:14:45.808400
+22:59.137800
68.1p
50
Jimmy Friestad
IF Ski Team Skåne
2:14:59.809800
+23:13.139200
68.0p
51
Benjamin Lembke
Linköpings SK
2:15:30.812900
+23:44.142300
67.7p
52
Johan Lehtinen
Säters IF SK
2:15:56.815500
+24:10.144900
67.4p
53
Johan Falk
Domnarvets GOIF
2:16:16.817500
+24:30.146900
67.2p
54
Emil Lundgren
Skeriol IF
2:16:28.818700
+24:42.148100
67.0p
55
Erik Strand
FALUN
2:20:14.841300
+28:28.170700
64.7p
56
Lars Forsman
Garphyttans IF
2:20:30.842900
+28:44.172300
64.6p
57
Jesper Marklund
Ufk
2:21:01.846000
+29:15.175400
64.3p
58
Robert Lundgren
Hällbybrunns IF
2:21:13.847200
+29:27.176600
64.2p
59
Erik Engström
Axa SC
2:21:18.847700
+29:32.177100
64.1p
60
Oscar Modigs
Boxholm-Ekeby Skidklubb
2:21:22.848100
+29:36.177500
64.1p
61
Daniel Eriksson
Malungs IF
2:23:08.858700
+31:22.188100
63.1p
62
Hampus Monlars
Orsa SK
2:23:50.862900
+32:04.192300
62.7p
63
Eddie Davidsson
Axa SC / Klubbsandwich
2:23:50.862900
+32:04.192300
62.7p
64
Täpp Adam Eriksson
Åf Skidklubb
2:23:59.863800
+32:13.193200
62.6p
65
Erik Danielsson
Sveaskogs IF
2:24:17.865600
+32:31.195000
62.4p
66
Axel Mattsson
Järla Orientering
2:24:19.865800
+32:33.195200
62.4p
67
Simon Karlsson
Karlslunds IF SF
2:24:31.867000
+32:45.196400
62.3p
68
Mikael Hellsten
Dala XC Ski Team Klubb
2:25:12.871100
+33:26.200500
61.9p
69
Erik Alm
Axa SC
2:25:16.871500
+33:30.200900
61.9p
70
Philip Gottlieb
Djurgårdens IF AF
2:25:19.871800
+33:33.201200
61.9p
71
Martin Sandström
Täby SLK
2:25:20.871900
+33:34.201300
61.8p
72
Erik Kruukka
Vittangi SK
2:26:28.878700
+34:42.208100
61.2p
73
Kim Eriksson
No club
2:26:34.879300
+34:48.208700
61.2p
74
Kristofer Elo
BORLÄNGE
2:27:24.884300
+35:38.213700
60.7p
75
Fredrik Lindgren
IK Hakarpspojkarna
2:27:27.884600
+35:41.214000
60.7p
76
Johan Lindström
Dala-Järna IK
2:27:28.884700
+35:42.214100
60.7p
77
Jacob Vikström
Falkenbergs OK / Falkenbergs OK
2:27:43.886200
+35:57.215600
60.6p
78
Didrik Hall
Nyköpings OK / Nyköpings OK
2:28:13.889200
+36:27.218600
60.3p
79
Simon Bjurén
Sågmyra SK
2:29:01.894000
+37:15.223400
59.9p
80
Tomas Igelström
IFK Hedemora SK
2:29:36.897500
+37:50.226900
59.6p
81
Olof Bergström
Axa SC / Axa SC
2:29:40.897900
+37:54.227300
59.6p
82
Lars Ekman
Axa SC
2:29:50.898900
+38:04.228300
59.5p
83
Jacob Lundqvist
Yuppie Ski Club
2:29:56.899500
+38:10.228900
59.5p
84
Waldemar Andersson
Filipstads SF
2:31:14.907300
+39:28.236700
58.8p
85
Oscar Riis
Gamleby OK
2:31:17.907600
+39:31.237000
58.8p
86
Sebastian Lembke
NCC IF Stockholm
2:31:21.908000
+39:35.237400
58.8p
87
Daniel Persson
Accenture IF
2:31:41.910000
+39:55.239400
58.6p
88
Joakim Amadeus
Ccc1000
2:32:01.912000
+40:15.241400
58.4p
89
Patrik Wejnermark
Östervåla IF
2:32:41.916000
+40:55.245400
58.1p
90
Carl-August Westberg
Sundborns GoIF
2:32:58.917700
+41:12.247100
58.0p
91
Johan Gustafsson
Dala XC Ski Team Klubb
2:33:45.922400
+41:59.251800
57.6p
92
Gustaf Jacobson
IFK Mora SK
2:33:47.922600
+42:01.252000
57.6p
93
Hampus Lundell
Falun Borlänge SK / Lundell Ski Team
2:34:31.927000
+42:45.256400
57.2p
94
Erik Hansson
Bredareds IF
2:35:37.933600
+43:51.263000
56.7p
95
Oskar Syrjä
Korsnäs IF SK
2:35:45.934400
+43:59.263800
56.7p
96
Fredrik Lundell
Lundell ski Team
2:35:49.934800
+44:03.264200
56.6p
97
Johan Olsson
ABB IF Ludvika
2:36:22.938100
+44:36.267500
56.4p
98
Jonas Ekman
Axa SC
2:36:40.939900
+44:54.269300
56.3p
99
Ola Carlsson
Johannebergs Scoutkårs IF
2:36:45.940400
+44:59.269800
56.2p
100
Anders Stunis
Perbellum SS
2:36:55.941400
+45:09.270800
56.2p
101
John Blomberg
Carnegie IF
2:38:17.949600
+46:31.279000
55.6p
102
Björn Johannesson
Axa SC
2:38:57.953600
+47:11.283000
55.3p
103
Andreas Elofsson
Bjursås IK / Dala Fiberprojektering
2:39:32.957100
+47:46.286500
55.0p
104
Joakim Engström
Nusnäs IF
2:40:42.964100
+48:56.293500
54.5p
105
Johan Malgerud
Axa SC
2:40:47.964600
+49:01.294000
54.5p
106
Petter Ericsson
Axa SC
2:40:49.964800
+49:03.294200
54.5p
107
Christoffer Mårhén
Svaide Roma SOK
2:41:39.969800
+49:53.299200
54.1p
108
Anders Jacobson
IK Rex
2:43:05.978400
+51:19.307800
53.5p
109
Niklas Thoren
Göteborgs SK
2:43:56.983500
+52:10.312900
53.2p
110
Andreas Nilsson
VÄSTERÅS
2:44:00.983900
+52:14.313300
53.2p
111
Andreas Persson
MUNKFORS
2:44:02.984100
+52:16.313500
53.2p
112
Oscar Wiberg
Järla Orientering
2:45:38.993700
+53:52.323100
52.5p
113
David Ståhlberg
Gävle SK
2:45:44.994300
+53:58.323700
52.5p
114
David Larsson
Axa SC
2:46:04.996300
+54:18.325700
52.4p
115
Fredrik Olsson
Åmots SK
2:46:17.997600
+54:31.327000
52.3p
116
Gustav Persson
Skattkärrs SOK
2:47:12.1003100
+55:26.332500
51.9p
117
Jonas Kronmarker
Mullsjö SOK
2:48:07.1008600
+56:21.338000
51.6p
118
Tim Westander
Axa SC
2:48:39.1011800
+56:53.341200
51.4p
119
Jonathan Gustavsson
ABB IF Ludvika
2:48:46.1012500
+57:00.341900
51.3p
120
Johan Breili
FALUN
2:48:58.1013700
+57:12.343100
51.3p
121
Erik Åkesson
ABB IF Ludvika / ABB IF Ludvika
2:49:28.1016700
+57:42.346100
51.1p
122
Niclas Tjernlund
Rävetofta OK
2:49:48.1018700
+58:02.348100
50.9p
123
Peder Folke
Axa SC
2:50:05.1020400
+58:19.349800
50.8p
124
Emil Andersson
Domnarvets GOIF
2:51:05.1026400
+59:19.355800
50.5p
125
Mikael Saadat
Axa SC
2:51:49.1030800
+1:00:03.360200
50.2p
126
Johan Hollsten
ABB IF Västerås
2:52:04.1032300
+1:00:18.361700
50.1p
127
John Ivarsson
LEKSAND
2:52:35.1035400
+1:00:49.364800
49.9p
128
Jakob Riis
Gamleby OK
2:53:37.1041600
+1:01:51.371000
49.6p
129
Tomas Bergsten
LEKSAND
2:54:04.1044300
+1:02:18.373700
49.4p
130
Jonas Björk
BROMMA
2:55:30.1052900
+1:03:44.382300
48.9p
131
Magnus Fredriksson
Axa SC
2:56:26.1058500
+1:04:40.387900
48.6p
132
Tomas Westerbrand
Axa SC
2:56:40.1059900
+1:04:54.389300
48.5p
133
Rikard Larsson
VÅRGÅRDA
2:56:53.1061200
+1:05:07.390600
48.5p
134
Tommy Holmberg
Hällefors SK
2:57:15.1063400
+1:05:29.392800
48.3p
135
Johan Olsson
Hjobygdens OK
3:01:46.1090500
+1:10:00.419900
46.9p
136
Oskar Birkne
Bålsta SK
3:01:54.1091300
+1:10:08.420700
46.9p
137
Karl Bywall
ABB IF
3:01:57.1091600
+1:10:11.421000
46.8p
138
Jens Knutsson
Axa SC
3:02:15.1093400
+1:10:29.422800
46.8p
139
Calle Åström
Domnarvets GOIF
3:03:24.1100300
+1:11:38.429700
46.4p
140
Erik Vikström
Falu IK
3:03:46.1102500
+1:12:00.431900
46.3p
141
Mats Widehammar
Korsnäs IF SK
3:04:05.1104400
+1:12:19.433800
46.2p
142
Fredrik Malgerud
Axa SC
3:05:46.1114500
+1:14:00.443900
45.7p
143
Henrik Björklund
Länsförsäkringar IF
3:06:06.1116500
+1:14:20.445900
45.6p
144
Magnus Töndevold
Nacka Värmdö SK
3:07:11.1123000
+1:15:25.452400
45.3p
145
Rikard Wevel
Forssa IK
3:08:05.1128400
+1:16:19.457800
45.0p
146
Henrik Wiklund
Bromma-Vällingby SOK
3:10:10.1140900
+1:18:24.470300
44.4p
147
Henrik Jonsson
Grums SK
3:13:31.1161000
+1:21:45.490400
43.5p
148
Anton Halldór Paulson
Københavns Skiklub
3:15:06.1170500
+1:23:20.499900
43.1p
149
Daniel Rexin
FÄRILA
3:18:11.1189000
+1:26:25.518400
42.3p
150
Oscar Törnroth
Hjobygdens OK
3:18:16.1189500
+1:26:30.518900
42.3p
151
Martin Ingemansson
Axa SC
3:21:57.1211600
+1:30:11.541000
41.4p
152
Carl Vonutfalldanielsson
Axa SC
3:26:58.1241700
+1:35:12.571100
40.2p
153
Gustaf Grundström
STOCKHOLM
3:44:02.1344100
+1:52:16.673500
36.6p
154
Felix Magnusson
Carnegie IF
3:50:53.1385200
+1:59:07.714600
35.4p
155
Mattias Hansson
UPPSALA
3:51:09.1386800
+1:59:23.716200
35.3p
156
Sebastian Nordin
LJUSDAL
3:59:04.1434300
+2:07:18.763700
34.0p
157
Andreas Signahl
MORA
3:59:35.1437400
+2:07:49.766800
33.9p
158
Oscar Berlin
STOCKHOLM
4:14:01.1524000
+2:22:15.853400
31.7p
159
Viktor Bellak
No club
4:58:30.1790900
+3:06:44.1120300
26.4p
-
Mikael Larsson
Trosabygdens OK
23:59:58.8639700
-
Jonas Björklund
Axa SC
23:59:58.8639700
-
Simon Sveder
Hällefors SK
23:59:58.8639700
-
André Nesset
Särna SK
23:59:58.8639700
-
Gustav Elander
No Club
23:59:58.8639700
-
Gustaf Niord
Vreta Skid o Mk
23:59:59.8639800
-
Fredrik Hansson
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Per Moen
Hagfors
23:59:59.8639800
-
Andreas Pettersson
Lidingö
23:59:59.8639800
-
Johan Engström
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Sven Rindegren
Axa SC
23:59:59.8639800
-
Anders Roos
Brudpiga RK
23:59:59.8639800
-
Conny Carlsson
Hällefors SK
23:59:59.8639800
-
Richard Toss
IFK Mora SK
23:59:59.8639800
-
Eric Tilly
Kungälvs OK
23:59:59.8639800
-
Jens Persson
Norrbärke SK
23:59:59.8639800
-
Andreas Olsson
Team Andersolsson
23:59:59.8639800
Rankingpoäng för klasser under HD16 har dolts (
läs varför
)